Buren kunnen weer rustig slapen Politiepost verhuist mg van miljoenen «ÜMf Auto tegen lichtmast Nieuw dartcentrum kampt met verleden Dieven in slaapkamer Brandje op GTB-terrein Kerstactiviteiten in het kort Openingstilden rond de Kerst Talrijke cursussen voor Schiedammers Nieuw en oud één Sch HONDEN 1 (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Een nieuwe bezuinigingsoperatie van miljoenen gulden staat de raad te wachten in het komende jaar. Dat is nodig om het tekort van bijna 1.7 miljoen voor de begroting van 1983 niet groter te maken. De bezuinigingen bij het Rijk nopen de gemeente tot het nog kritischer bekijken van de uitgaven. Volgend jaar moeten er ook nieu we beleidskeuzen worden gemaakt. Het jaar 1982 is voorlopig afgesloten zonder ver lies. Aanvankelijk was een tekort van twee ton becijferd, maar dankzij de bezuinigingen die dit jaar al zijn doorgevoerd, bleek de balans op winst noch verlies uit te komen. OGB smm Kortingen *;WÊ^smatÊmm lWmWéÊÊmïM. MAANDAG 20 DECEMBER 1982 'Toekomst* 'Winst' *1 ij *1 I il é1 m f HET VRIJE VOLK schiedam 4 (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Bewoners van het Johan Straussplein kunnen binnenkort weer on gestoord van hun nachtrust genieten. Aan het geratel van typemachines, voetstap pen op de trap en slaan met deuren komt een eind, nu de politiepost in Noord een nieuw onderkomen heeft ge vonden aan de Laan van Bol'es. Het college van B. en W. wil het voormalige kantoor- .pand van de SSSW voor tien jaar huren. Het huidige onderkomen van hot wijkteam In Noord aan het Johann Straussplein, is gevestigd op de eerste eta ge van een flat. Het is slecht bereikbaar. Zeker voor inva liden, bejaarden en moeders met kinderwagens zijn de trappen die leiden tot de in gang een onneembare ves ting. Daar komt bij dat de vrij gehorige werkruimte, waar tien tot twaalf agenten ver blijven. de buren uit hun slaap hield. Politlevoorlich- ter P. van der Hengel vertelt dat al van alles geprobeerd is om de overlast in te dam men. Zo is onder meer de op stelling van de bureaus ver anderd, maar ook dat had weinig effect. Met de komst van de twee politiehonden, die speciaal belast zijn met de bewaking van de sportvelden en par ken in het noordelijk stads deel, werd deze locatie nog minder geschikt. „De ruimte is klein en de twee honden konden we ner gens kwijt Het is ondoenlijk om ze onderin het trappe- huis aan een leuning vast te binden. Het nieuwe onderko men aan de Laan van Bol'es is groter en op de begane grond. Wij vinden het een uiterst geschikte ruimte." „Het wordt nu ook moge lijk onze politietaken uit te breiden. Ik denk aan het in zetten van meer wijkagenten en het strenger toezien op de kleine delicten. Groot winst punt la natuurlijk dat de po litiehonden kunnen worden Ingezet," aldus politiewoord voerder Van der Hengel. De Meehelse herders Rudy en Berry worden als surveil lancehonden Ingezet in het buitengebied van de stad. In braken op volkstuincom plexen en In sportkantines zijn de aanleiding geweest om de honden aan te schaf fen. De vaste begeleiders van de herdershonden zijn de hoofdagenten Schep en van Van Meggelen. Zodra de verhuizing een felt ia, zal het kantoor op het Straussplein weer worden verhuurd als woning. Het Is de bedoeling dat het wijk team uiteindelijk een defini tieve vestiging krijgt in nieuwbouw op het Bachpleln. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Een bewoon ster van de Stadhouderslaan is zich dit weekeinde een hoedje geschrokken, omdat opeens twee mannen in het holst van de nacht haar slaapkamer bin nenwandelden. De onverwach te bezoekers wisten evenmin wat hun overkwam en gingen er als een haas vandoor. Het bleek dat de dieven al danig huis hadden gehouden in het pand. want een groot deel van de antieke inboedel was verdwenen. De gestolen meu bels hebben een waarde van duizenden guldens. Schiedam: elk dubbeltje wel zes keer omdraaien Het college van Burgemees ter era Wethouders heeft in het weekeinde het bijna negenhon derd bladzijden tellende huis houdboekje voor 1983 en de ko mende jaren tot 1987 gepresen teerd. Voor de raadsleden een onverwacht aantal leesuurtjes. Ze hebben echter nog tot 17 ja nuari de tijd om de boekwer ken door te spitten. De begroting voor 1983 heeft 1.677.100 gulden te kort, on danks de al doorgevoerde be zuinigingen. Er is onder meer bezuinigd door tientallen vaca tures bij de bedrijfsgemeen- schap Sch iemand. Nutsbedrij ven» Sociale Dienst en instel ling voor bijzonder Jeugdwerk en Opbouwwerk niet op te vul len. Wethouder Reinier Scheeres had het al dit jaar aangekon digd: vierenvijftig arbeids plaatsen verdwijnen. Al heeft dit meer dan £s miljoen be spaard, het is een druppel op een gloeiende plaat. Ook de Schiedammers moeten mee helpen het huishoudboekje ge zond te maken. De dubbeltjes zullen nog maals drie keer worden omge draaid, eer ze kunnen worden uitgegeven. De raadsleden moeten in het nieuwe jaar bij na 5.3 miljoen aan besparingen „ophoesten". Het spaarpotje van de ge meente is al geslonken tot 3,5 miljoen gulden. Dat is deels ook te wijten aan de adminis- tratiefout op het Stadskantoor van de onroerendgoed belas ting. Dit heeft de gemeente 6.2 miljoen gulden gekost en daar zijn de spaarcenten, die vorig Jaar nog 7,5 miljoen bedroe gen, aan opgegaan. De Schiedamse belastingbe talers zorgen ook voor geld in het laadje. Aan de OGB ver dient de gemeente het meest. Deze belastingheffing brengt 13,4 miljoen gulden in kas. Het minst verdient het stadsbe stuur aan de bioscooprechten. Dat bracht vorig jaar 38 gul den in kas. maar is in 1983 uit de begroting geschrapt. SS SS Door de OGB-fout moet ko mend jaar in ieder geval een aantal prioriteiten opschuiven naar volgend jaar, want ook al is het spaarbankboekje aan gesproken. en gaat de onroe- rendgoedbelasting twee jaar lang 16% omhoog, er moet méér worden gedaan om het gat in de begroting te dichten. Overigens is ook de overheid schuldig aan het strakke finan ciële beleid. Evenais vorig jaa» wordt minder uitgekeerd aan het Gemeentefonds. De in komsten van de gemeente zijn voor 90% afhankelijk van het Rijk en daar is drastisch in ge snoeid. Het sociaal-cultureel werk is gekort roet 14 miljoen, de maatschappelijke dienstverle ning met miljoen en de bi bliotheken met 15 miljoen. Minder subsidie is er al ge geven aan Jeugdland (10.000 gulden), aan club- en buurt huiswerk (ƒ45.000). aan volks feesten (ƒ34.000) en tal van an dere openbare voorzieningen. Voor nieuwe investering is in 1983 iets meer dan 2.2 mil joen vrijgemaakt. Cor van Tilborg, de nieuwe financiënwethouder zal dins dag een toelichting geven op de begrotingsvoorstellen. V - -A/ X. t, - Bewoners van het bejaar dencentrum De Harg zijn zaterdag ver rast met kerststukjes. Ook de oude ren in de ove rige vijf be jaardentehui zen kregen een kerststuk je. Het werd hen aangebo den door me dewerkers van de illega le radiopiraat Atlantic. "Wij hebben vrij veel be jaarden onder de luisteraars en zien het als een plicht om iets te doen voor de oude ren," lichtte bezorgster Betty toe. De actie wc» natuurlijk ook bedoeld om de illegale zen der nog meer onder de aan dacht te bren gen. SCHIEDAM - Een korte maar felle brand heeft zondag middag gewoed op het voor malige GTB-terrein aan de Dwarsstraat. De brandweerlie den hadden het vuur binnen twintig minuten onder contro le. Het is nog onbekend hoe de brand in het pand naast de portiersloge op het terrein van de gasfabriek is ontstaan. (Van een onzer verslaggeefsters SCHIEDAM Door glad heid is de 6l-jarige automobi list M. M. de J. uit Rotterdam dit weekeinde tegen een licht mast gebotst. Hij verloor op het gladde dek van de Bran- dersbrug de macht over het stuur en belandde frontaal te gen een lantaarnpaal. De brandweer moest eraan te pas komen om hem te be vrijden uit de auto, die zich in 3e paal had gewrongen. Hij la met een gebroken linkerbeen en hoofdletsel opgenomen in, het Schielandzlekenhuis. De wagen is total loss. Mevrouw hamers en de beide dartkampioenen Mor Icy cn Leonard willen van de Dutch Inn het grootste dartcentrum van Nederland maken. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Een bruine kroeg, een dartcentrum en eeri kiaverjascafé. De bewo ners van de Singel weten nog niet of ze wei gelukkig zijn met zo'n „multifunctioneel" café in hun straat. Volgens eigenaresse mevrouw Ria Lamers is het wantrouwen van de buurt gebaseerd op nare ervaringen uit het ver leden. „Vroeger was daar de dis cotheek Papillot». Gillende jongens en meisjes, ronkende brommers, klapperende auto deuren en vervuilde portie ken, brachten de buurtbewo ners het schuim op de tan den. „Dat behoort allemaal tot het verleden", zegt ze. „Het moet gewoon een gezellig buurtonderkomen worden waar Je een kaartje kunt leg gen, een borrel kunt drinken cn een spelletje dart kunt spelen." De nieuwe pachters van de Dutch Inn zoals nu op de ruit staat, willen van het café aan de Singel 165 het grootste dartcentrum van Nederland maken. Het centrum telt elf banen en daarmee steekt het het dartcafé The Pub dat vo rig zijn deuren opende, de loef af. „Het dartspel Is helemaal In opkomst. Ook de Schie damse Jeugd vindt het een razend leuk spel. maar dat betekent niet dat er weer her rie tn de straat komt. Dart vereist juist zachte muziek en concentratievermogen." Het zit mevrouw Lamers wel hoog dat de Dutch Inn misschien niet eens geopend kan worden, als de buurt be swaar heelt aangetekend. De ze week komt het verlossen de woord van het Bureau Al gemene Zaken. „Toen ik erin trok was het drie maanden dicht geweest De muizen speelden krijger tje tussen het vuil. Ik heb er bijna vanaf gezien, zó'n troep was het!" De verbouwing is nu achter de rug. Het interieur heeft een grondige wijziging on dergaan. Nostalgische lam- pekappen boven tafeltjca en bar, cn achterin de zaal han gen de dartborden. „Ik heb een Engels pension gehad cn mijn logés hebben mij op het idee gebracht om er ook een dartcentrum van te maken." Liefhebbers van het pijl- tjeswerpen kunnen binnen kort volop competities spe len, want wedstrljdb&nen zijn er nu meer dan genoeg. Het van oorsprong Engelse spel wordt volgens Rotterdamse divisiekampioen Alan Morley en Martin Leonard in hun ge boorteland het meest fana tiek beoefend. Engeland telt vier miljoen dartspHersl en toernooien komen "daar. net zoals voetbalwedstrijden, uit gebreid op de televisie. Martin Leonard: „Neder landers denken nog vaak dat het een gek spel is dat je in kroegen speelt. Maar een professional moet minstens tien uur per dag oeftnen. Het biedt tientallen spelvariatiea en als je niet oefent, verlies Je je vaardigheid," Het spel is naar Nederland uitgewaaierd en in 1976 la er een dart bond gevormd die nationaal en internationaal wedstrijden organiseert in sporthallen (bij gebrek aan wedatrijdbanen. De Rotter damse Dart Organisatie (RDO) is een afsplitsing van deze Nederlandse bond. De RDO Is in z'n nopjes met het dartcentrum. Op zondag 16 januari wordt er in de Dutch Inn aan de Singel 165 een dames-toer nooi gehouden. In februari zullen in samenwerking met de Rotterdamse Dartorgani- aatle de Open Schiedamse kampioenschappen worden verspeeld. Iedere zondagmid dag en donderdagavond is er trouwens gelegenheid te kla verjassen. WOUDHOEK Het zangkoor OASE en het kin derkoor Jong Begin geven dinsdag een kerstuitvoering in dienstencentrum De Woud- hoek. Het concert begint om acht uur en de entreeprijs be draagt 1,50. Iedereen is van harte welkom. VIER MOLENS In dienstencentrum De Vier Molens wordt dinsdag een kerstktaverjasconcours gehou den. Er worden drie partijen gespeeld met 1500 punten per partij. Het klaverjassen in de grote zaai van het centrum aan de Nieuwe Damiaan begint om half twee. Kaarten drie gul den zijn verkrijgbaar bij de kla- verjascommissie (de heren Boon en Den Houting). OOIEVAARS Ook bij de invaiidensportciub De Ooievaars wordt dinsdag een kerstklaverjas- en joker- avond gehouden. Het kaarten begint om half acht in het pand aan het Broersvest 101. De prijzen zijn in de kerstsfeer. Deelname kost 7,50 per per soon. Kerst bouten, rollades, konijnen en kippen zijn er woensdag ook te winnen bij de bingo-avond die om tien uur begint, in het clubhuis. West molenstraat 26. BLAUWE BRUG Woensdagmiddag wordt in wijkcentrum De Blauwe Brug, Bachplein 599. een dam- en a schaaksimuitaan gehouden, Ron Heusdens en Jos van de» Dooi, respectievelijk dam- ene schaakkampioenen, willen hefe opnemen tegen de liefhebbe» van dammen en schaken. 0e„ middag is bedoeld voor jonge-" ren vanaf elf jaar. f KERST MN De FNV WAO-werkgroep viert, woensdagmiddag kerstfeest k dienstencentrum De Vier M«k lens. Alle WAO-ers en p»-<— i andere uitkeringsgerechtigden w o< - met hun hulsgenoten uitgeno? digd voor deze gezellige kersP Inn met bingo. Aanvang twéé8 uur. PASSAGE "Ome Willem" komt woens dagmiddag in het Passage- theater met een nieuw pro- m gramma voor alle rakkers en1 snaken, waarbij ook hun va- i den$ en moeders welkom zijn. Alle bekende dingen (Ome viffl. lem met het druwmstel. Neef met de gitaar en zijn plage rijen) zijn te verwachten. Na loop kan er nagepraat worden Het programma heet "Knip. Knap, Knee". De voorstelling begint om twee uur. De toe gangsprijs bedraagt 7.50. SCHIEDAM Alle postkantoren slui ten vrijdag 24 de cember om vier uur. Voor rouwcir- culalres wordt een uitzondering ge maakt. Wanneer deze vóór de laat ste buslichting op 23 december wor den gepost, zal de PTT ze voor zover mogelijk rondbren gen. Op eerste Kerstdag worden alleen telegrammen besteld. Overigens wordt vrijdag de post normaal be zorgd. Bij de gemeente siuit het Bureau Burgerzaken vrij dag al om drie uur. Ook de markt in het centrum zat die dag om drie uur in plaats van om vier uur worden beëin digd. Het Vuikjver- taadstation aan de Parallelweg is op eerste Kerstdag gesloten. Daarentegen zijn de Openbare Nuts bedrijven tijdens de feestdagen wél be reikbaar voor sto ringen in de leve ring van gas, drink water, elektriciteit en kabelsignaten. r De Algemene Be- graatplaats aan de Laan van Spie ring shoek is 25 de-, cember van 12.00 tot 16.00 uur ge opend, zoals op zondag gebruikelijk is. Nieuwbouw In oude stijl. Dat is het motto voor deze tien premie koopwoningen langs de Lange Haven. De skyline ervan is maar ietsje hoger dan in vroeger jaren gebruikelijk was. Het complex koopwoningen maakt deel uit van winkels en appartementen die aan de kant van de Hoog straat worden ge bouwd. He» eer ste aanplakbiljet met de tekst 'te koop' hangt al voor de ramen. Vroeger stond hier een distilleer derij. SCHIEDAM Het cursuspro gramma van de Schiedamse Gemeenschap biedt de Schie dammer weer tal van mogelijk heden om creatief en educatief bezig te zijn in het nieuwe jaar. Hobbyisten kunnen ai vanaf 6 januari leren kledingstukken of wandkleden te versieren. Hier bij wordt gebruik gemaakt van druktechnieken zoals stempe ten. schilderen op zijde, batik ken en applicaties. De creatieve cursus wordt ge geven in het M. C. M. de Groothuis op de donderdag avond van 20.00 tot 22.00 uur. De zes lessen kosten 45 gul den. Verder beginnen In fe bruari en april cursussen we ven op een getouw en het ma ken van wandkleden, tassen en kussens. Voor mensen die meer willen weten over discussie- en ver gadertechnieken begint 13 ja nuari een cursus waarbij wordt uitgegaan van de praktische si tuatie in eigen buurt of vereni ging. De lessen worden gege ven op donderdagavond van 20.00 tot 22.30 uur, in De Blauwe Brug. De cursus kost negentig gulden en omvat vijf tien lessen. Wks van toneel houdt, kan van af 19 januari meedoen aan speiavonden dramatische ex pressie (op de woensdagavond van 20.00 tot 22.30 uur). Ook deze cursus wordt gegeven in De Blauwe Brug en bestaat uit 14 lessen voor 65 gulden. Oe Schiedamse Gemeenschap begint In het nieuwe jaar met introductiecursussen Engels, Frans en Duits. De lessen zijn vóór de vakantie afgelopen, en bedoekt voor mensen die wit ten ksnateraafcen mat sar. vreemde taai, zonder zich al te veel te verdiepen tn grammati ca en spellingswijze. Oe Schiedamse Gemeenschap gaat zich in januari eveneens beraden over de toekomst van de Stichting voor Vormings- en Ontwikkelingswerk. Op 14 en 16 januari wordt een discussie- weekeind gehouden in Otaerts- duyn. Daar zulten behalve stichtingsraadsleden, ook ver tegenwoordigers van het ceM- ge, van de theaters, het mu seum, bibliotheek, en van poli tieke partijen aan meedoen. Uit een discussiestuk over het SG-beieid over de volwassen educatie blijkt dat de stichting niet gezien wit worden als een tater'instituut.De vormingsacti viteiten worden duidelijk be schouwd als de kurk waarop het werk drijft Bovendien wil de SG af van de vrijblijvend heid en neutraliteit en meer vanuit een duidelijke maat schappelijk visie, vormingsacti viteiten opzetten. Overigens zijn vooral de talen cursussen bij de Schiedam mers in trek. Hier wordt winst op gemaakt, ook al zijn dit ja» enkele cursussen afgelast. Da cursussen in De Blauwe Brug en het M.C.M. de Groothuis, de avond- en beginnerscursus sen Engels en Spaans liggen het best in de markt. De vakantiecursussen Engels. Frans en Duits zullen eind ja nuari starten. In het M.C.M. d» Groothuis start op donderdag 27 januari de cursus Frans vafl 20.45 tot 22.00 en op 1 fabn* rt wordt op dinsdagavond va» 21.00 tot 22.30 uur Duits geo* ven. Oe Engelse lessen word» gegevenop de dinsdagochtend In zaal Irene van 9.30 tot 11.» uur. Deze cursussen kosten tachtig gulden en omvatten veertien lessen. Houders van een pas 65 krijgen 25% korting. Wie «art uitkering ontvangt, gratis les krijgen. De inschrij ving verloopt via de baüe van het bureau aan de Bultenhav» 9/hoek Koemarkt. Er la overi gens ook nog plaats bij tsten- cursussen voor gevorderden- roo «f KI 6 ei t fc Is - I 43 t 1-1 WJ. n

Het Vrije volk | 1982 | | pagina 2