Aangepaste dienst, brokstukken vanavond weg Russen waren halsstarrig Komend ATB Een van de treinen reed door rood actuele informatie Vandaag met: kantoorreus in plaats van woorxflat Stukgoed m 11 jcicur -f--r - f- Ir «a^ i;I7 l> ?ÊM i Miljoenen Opruimploeg Dat is geen geld voor een krant. Dat is bijna weggeven; I uitdelen. Treuzel niet langer en maak gebruik van deze voordelige manier van kennismaken met Het Vrije Volk-] Metropool Noteer mij voor deze kennismakingsaanbieding NAAM: STRAAT:. NR. POSTCODE:.. PLAATS TELEFOON: 0- Daarna wil ik maandabonnement ƒ20.41 het liefst een kwartaalabonnement 60.40 Het Vrije Volk, afd. Abt Service E DUBBËLKRANT 00 POSteeoe' be,a*° «iaaaj teb hfi s nodig DINSDAG 28 DECEMBER 1982 t." igens -,WÏV. der ortjplA45 n niet hebt» - ibtesn voners x d 5$; v sven/ï eerde ^landweermannen waren binnen drie minuten aanwezig. Na een kwartier was er burge etm aardlijn op de bovenleiding aangesloten en kon de reddingsoperatie beginnen. Lpo Treinen rij den weer langs plek van ramp (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Via een aangepast dienstrooster en met grote vertraging, is in de loop van vanochtend het treinverkeer over het 'ramptraject' Rotterdam CS - Schiedam weer op gang gekomen. Rond half negen ver trok de eerste trein vanaf Rotterdam Centraal richting Hoek van Holland. Rond tien uur gaven de Nederlandse Spoorwegen een tweede spoor vrij, waardoor ook de intercity Amsterdam - Brussel zijn dienst kon hervat ten. Treinverkeer was vandaag alleen mogelijk tussen Rotter dam en Schiedam. Reizigers uit Den Haag moesten in Schiedam de bus nemen om naar Rotterdam te kunnen rei zen. In plaats van een dienstre geling van een kwartier, rijden de treinen vandaag om het half uur naar Hoek van Hol land. Drie wagens van de stop trein zijn op een voorlopig niet gebruikt baanvak uitgeran geerd. Ook de Nord-West Ex presse staat langs de kant, na bij het Centraal Station. De brokstukken, die van de voor ste treinstellen zijn overgeble ven na de enorme ravage die de treinramp gisteren veroor zaakte, zijn de afgelopen nacht opgeruimd. Een speciale oprulmploeg van de NS is de afgelopen nacht in touw geweest om de verruïneerde baanvakken te herstellen. De rails en de bo venleidingen waren totaal ont wricht. Tegen de ochtend kon de spanning weer op de boven leiding worden gezet. Met gro te hijskranen en ander zwaar materieel zijn de verkreukelde voorste treinstellen van de stoptrein en de Nord-West Ex press vannacht uit elkaar ge trokken. In het achterste gedeelte van de Nord-West Expres bevond zich gisteren een delegatie van zes Russische koeriers, die op weg was van Moskou naar En geland. Het zestal werd verge zeld door een aantal Russische spoorwegbeambten. Dr. H. N. Hart, die alle me dische hulp bij de treinramp coördineerde, heeft er bij de Russèn op aangedrongen zich door een arts te laten onder zoeken. Ze weigerden, en gin gen evenmin in op het verzoek van de Rotterdamse politie de trein te verlaten. Pas na be middeling van de Russische ambassade wilden de Russen uit de trein str.ppen. Met een bestelbus van bet Corps Consu laire werden zij overgebracht naar het ambassadegebouw. Een groot aantal groene valie zen, waarin documenten waren verpakt, namen ze op die ma nier mee. De Russen reisden op een diplomatiek paspoort Een Russische vrouw verbond zelf haar arm. Ze wilde lange tijd niet uit de trein komen. Over de omvang van de schade kon de NS vanochtend nog geen exacte gegevens ver strekken. "Die worden pas in de loop van de week bekend, maar het is zeker dat de scha de enkele miljoenen bedraagt," aldus een NS-voorlichter. "Van angst onder de trein reizigers 13 weinig te merken," zo verklaart de NS-woordvoer- der. "Het relzigersaanbod is hetzelfde als op andere dinsda gen. Van enige terughoudend heid bij de passagiers is voor lopig geen sprake." Treinreizigers die vanoch tend de rit per spoor maakten tussen Schiedam en Rotter dam, en de rampplaats ter hoogte van de Schlebrug pas seerden, konden zien dat de NS-opruimploeg nog handen vol werk had. Tot vanavond zal NS-personeel bezig zijn de de twee baanvakken weer vrij te maken. De NS verwacht de alle treinen vanavond hun nor male dienstrooster weer kun nen hervatten. De voorbijgangers die het eerst bij de trein waren: ^Machinist riep maar dat het sein op veilig had ge staan Een hevig geschrokken conducteur wordt weggevoerd van de plaats van het ongeluk. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM In de loop van komend jaar wordt het druk be reden baanvak Rotterdam Schiedam voorzien van Automatische Treinbeïn vloeding (ATB). Dit sys teem maakt het onmoge lijk dat een trein door een rood sein rijdt De NS is begonnen ATB aan te leggen na de trein ramp bij Harmeien in 1962. waarbij 93 mensen om het leven kwamen. In totaal komt 1800 km spoorlijn in aanmerking voor beveiliging met ATB. Inmiddels is 1500 km aan gelegd. Volgens NS-president Ir. L. F. Ploeger kan het aan- legtempo niet verder wor den opgeschroefd. Dat is een kwestie van beschik baarheid van hooggekwa lificeerd personeel én van geld. In 1984 komt de lijn Schiedam - Hoek van Hol land aan de beurt Op deze lijn hebben zich de afgelo pen jaren enkele ongeluk ken voorgedaan, die alle te wijten waren aan men selijk falen. Op 4 mei 1976 botste in Schiedam een internatio nale trein uit De Hoek frontaal op de stoptrein uit Rotterdam. Hierbij vielen 24 doden. De stop trein had hier moeten wachten tot de expres- trein was gepasseerd. Op 15 september 1980 reed een Sprinter de nog niet geheel gesloten spoor brug in Vlaardingen op; de trein kantelde, veertien mensen raakten licht ge wond. De namen van de drie. doden die vielen lulden: de machinist van de stoptrein, S. J. Heijnen uit Rotterdam. G. de Jongh (57) uit Den Haag Mevrouw V. Buyunhl- kan (51) uit Rotterdam In bet Zuiderziekenbals en bet Sint Franciscus- gasthuis zijn drie ernstig gewonde slachtoffers op genomen. Het gaat respectie velijk om de heer Y. F. W. uit Delft (leeftijd on bekend), de heer V. Es sen (52) uit Den Haag en de heer A. S. (42) uit Am sterdam. In het Dijkzigtzieken- huis en het Bergwegzie- kenhuis in Rotterdam en het Holyxiekenhuls in Vlaardingen zijn zes an dere slachtoffers opgeno men, wier toestand niet kritiek is. y ROTTERDAM Hoewel het onderzoek van de Neder landse Spoorwegen en de Rotterdamse politie dit nog "moet uitwijzen, is een mense lijke fout vermoedelijk de 'oorzaak geweest van de treinramp, die gisteren aan tdrie mensen het leven heeft gekost. Volgens president-di- .recteur L, F. Ploeger van de -NS heeft één van de machi- „pisten waarschijnlijk een ^stopteken genegeerd. De kans dat de ramp is veroorzaakt door het niet-functioneren van een sein, acht Ploeger "klein. De hevige aanrijding tus sen de twee treinen gebeurde ter hoogte van de Schiebrug, tussen het terrein van de voetbalvereniging R.F.C. en het volkstuinencomplex Blij- dorp. De D-trein, die uit de richting van Rotterdam CS kwam, moest daar vier spo ren kruisen om in zijn baan vak richting Hoek van Hol land te komen. Dat was om tien voor half elf. - Op dat moment naderde de stoptrein uit Deiden, die Rot terdam CS als eindbestem ming had. De locomotief van de D-trein ramde het voorste treinstel van de stoptrein (ook wel 'hondekop' genoemd en dus geen sprinter). Deze reed met een snelheid van ongeveer 90 kilometer per uur. Door zijn grote vaart 'kroop' dit treinstel over de locomotief van de D-trein heen en sloeg dubbel. Dit deel van de trein werd volledig versplinterd. Twee klanten van garage bedrijf Essenburg hoorden rond half elf een doffe dreun. Toen zij in de richting van de spoorbaan keken, zagen zij de twee treinen zich binnen enkele seconden in elkaar wringen. Het voorste trein stel van de stoptrein richtte zich op en sloeg met een enorme klap tegen de grond. Daarbij ontstond een grote zwarte stofwolk. "Het was toen enkele ogen blikken ijzingwekkend stil," zegt een van de twee oogge tuigen. "Maar toen hoorden we een verkrampt gekreun en IJselijk geschreeuw van de slachtoffers. Daarop zijn we tegen het talud omhoog ge rend en hebben de situatie in ons opgenomen." De machinist van de D-trein was de eerste van de drie slachtoffers die de twee mannen uit de wrakstukken hebben gehaald. "Die man was vreselijk overstuur en NS-ers hebben de hele nacht doorgewerkt bij de ra vage. liet zich pardoes uit het raam van zijn verkreukelde cabine in onze armen vallen. Tot twee keer toe drukte hij ons in paniek op het hart dat het sein op zijn baanvak op 'veilig' heeft gestaan. We hebben die man toen onder een deken in de berm ge legd." aldus één van hen. Daarna bracht het tweetal nog een man en een vrouw in veiligheid. Van de D-trein werd de geel-grijze locomotief uit de rails gedrukt. De tweede wa gon kantelde, de overige zes wagons bleven schadevrij. Van de stoptrein werden de eerste twee treinstellen volle dig vernield. Daar vielen ook de drie doden en de zwaar gewonden. De lichamen van de overledenen zijn overge bracht naar het Bergwegzie kenhuis voor Identificatie. De andere gewonden werden in diverse Rotterdamse zieken huizen ondergebracht. De reddingsoperatie kwam binnen enkele minuten op gang, maar het duurde vol gens ooggetuigen minstens een kwartier voordat de poli tie aanstalten maakte mee te helpen. 'We hielpen enkele lichtgewonde passagiers uit de wagons, maar de agenten durfden niet te helpen, omdat ze bang waren dat er nog stroom op de leiding stond," aldus de klanten van het ga- ragebedrijg. Ondanks de enorme ravage die na de aanrijding op de spoorwegdriehoek bij de Schiebrug ontstond bieef het dodencijfer tot drie beperkt. NS-voorlichter Wim Binnen dijk noemt de verkapte derde Kerstdag hier de oorzaak van. "Doorgaans zit de trein op maandag veel voller, vooral met schoolkinderen. Maar omdat het vakantie is, was het aantal reizigers be perkter dan anders. Via de Centrale Post Am bulancevervoer werden in to taal 30 ziekenwagens inge schakeld, waarvan 10 uit Den Haag en 2 uit Delft. Tiental len brancards werden op de spoorrails klaargezet om ge wonde passagiers af te voe ren. Twee medische noodteams, beide bestaande uit een chi rurg, een anesthesist en een verpleger opereerden de zwaargewonde passagiers in de wagons. Van één reiziger moest een been worden afge zet op de plaats van het onge val. In de kantines van R.F.C. en Neptunus werden aanvan kelijk enkele gewonde en be duusde treinpassagiers on dergebracht, evenals in het nabijgelegen diereimsyL Zwaargewonden werd medi sche huip verleend bij R.F.C. waar de groenwitte vlaggen halfstok hingen. De Nord-West Express had op het moment van de aan rijding ongeveer tien minu ten vertraging. "Dat is op zich niets bijzonders voor een intercity," aldus een NS-voor lichter. Maar het onderzoek zal zich wel richten op de vraag of er daardoor wel een correctie op het rijschema heeft plaatsgevonden". Tot drie uur gistermiddag Is de brandweer bezig ge weest beknelde slachtoffers met snijbranders uit hun be narde posities te bevrijden. Het aantal gewonden liep op tot 32 waarvan er vier zeer ernstig aan toe zijn. In totaal zijn acht slachtoffers in zie kenhuizen opgenomen. Een aantal treinreizigers kon ter plekke worden behandeld. 4 WEKEN VOOR F 9.401 Vul in knip uit en stuur op in open envelop naar: Antwoordnummer 1579, 3000 VB Rotterdam. 7». Jf

Het Vrije volk | 1982 | | pagina 1