De minister zat fout met weigering Gina wordt te ■f 1 if 'lekker is ook wat waard!' Vandaag met Papiercontainers groot succes Stukgoed en k Postbode bekneld in brievenbus Ramptraject pas over drie jaar met ATB Voorpiepen verboden f> tl tgj (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM De inmiddels zeven maanden oude Gina krijgt steeds meer „menselijke" trekjes. Van een oliebol kijkt de Blijdorp-gorilla bijvoorbeeld niet meer op. Truus Win terswijk heeft haar nu een jaar lang thuis. Na haar verblijf „on der de mensen" zal Gina verhuizen naar een nog niet bekende dierentuin. Blijft ze te lang uit de nabij heid van haar mede gorilla's, dan kunnen stoornissen optreden in haar denk- e.t, leef patroon. „Na een jaar moet ze écht naar soortgeno ten, anders leert ze nooit meer gorilla manieren, en stoot el ke groep haar af", laat een Blijdorp-me- dewerker weten. ...m ROTTERDAM De Amerikaanse justitie heeft ontdekt dat Rot terdam heeft gediend als doorvoerhaven voor illegale wapen- en ex- plosievenladingen met bestemming Libië en de PLO. In het kerstweek einde heeft de Rotter damse politie, op ver zoek van de FBI, bij de IJsselhaven drie "ver dachte vaten" in beslag genomen. fl Rotterdam Terminal, het bedrijf dat (onbewust) kneedbommen opsloeg. -rzzr E?CM< Echte Boter kost meer, maar hééft ook meer. Want Echte Boter is lekkerder. En lichter verteerbaar. En er zitten natüürlijke vitaminen in. Daarom is Echte Boter voor veel mensen het laatste waar ze op bezuinigen. Zo zit dat Niet te versmaden. wijk- f 3eve«' iedere 9 van 21.00 k. r-, -v> t~ .1- J. DONDERDAG 30 OECEMBER 1902 177. RET-dienst oudei aarsavond Thijs We straten (achter het stuur) en Jan Risse: "Treinen rij den niet en daar hoor je geen kip over kla gen." (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM De Rotter damse nachtbus rijdt met Oud- «jaar toch. Het personeel van de er.' "H RET heeft de slag verloren. - 5 Zo'n tachtig mensen gaan 31 ddag sdecember met frisse tegenzin naar het werk. Eén lichtpuntje houdt de emoed er in. Naast passagiers lens, reizen er dit keer ook tacho- tjjgrafen mee. Iedere in- en uit- stapper wordt geregistreerd en misschien. Misschien zitten de bus chauffeurs en trambestuur ders volgend jaar lekker thuis, sek- 1"73c treinen rijden ook niet," jntz-"® yoperen Thijs Westraten en* ist -n Risse van de medezeggen- tschapscommissie van de RET. "En daar hoor je geen kip over klagen. Ook is er geen wan es "klank over de streekbussen. DE 7. Waarom moeten wij zonodig? Zeventig procent van het open baar vervoer in Nederland ligt stil." De slag om de vrije Oude jaarsnacht is weer achter de rug. Na gesprekken met de di rectie en politici valt ook deze keer niet aan het "heen en weer kachelen" te ontkomen. Toch wil het personeel van de RET nog eens uitleggen wat er allemaal achter zit. Geen bus sen en trams tussen 10 uur 's avonds en 9 uur 's ochtends vindt men niet teveel ge vraagd. "Het speelt al jaren," zegt Westraten, "we hebben het al zo vaak geprobeerd. Waarom? De belangrijkste reden heeft te maken met ons huiselijk leven. We werken in de continue en dus altijd al op gekke tijden ROTTERDAM/DEN HAAG De minister had het mis door de Rotterdamse Regiona le Omroep (SRORR) een zend machtiging te weigeren. Het ministerie heeft nu twee maanden de tijd gekregen om deze fout te herstellen en een nieuw besluit te nemen. Dit heeft de Raad van State gisteren bepaald in de admi nistratieve rechtszaak die de SRORR tegen het besluit had aangespannen. De toenmalige minister De Boer van wat toen nog CRM heette, liet de Rot terdamse omroep in septem ber weten alleen dan een zend machtiging te kunnen verlenen als de SRORR kon aantonen "over voldoende financiële middelen en faciliteiten te be schikken om de uitzendingen ook daadwerkelijk te kunnen verzorgen." De Raad van State heeft be paald dat deze argumenten van de minister in strijd zijn met de Omroepwet. De SRORR die begin volgend jaar had gehoopt de technische aanpak van de uitzendingen in Rijnmond te kunnen afronden, raakt nu een half jaar achter op door de foute beslissing van De Boer (CDA) en de tijd die het ministerie krijgt om als nog een ander antwoord te for muleren. weg. Juist deze bijzondere avond willen we thuiszitten. Bovendien, 's nachts rijden is geen pretje." De argumenten vóór open baar vervoer in de Oudejaars nacht maken weinig indruk op de RET-ers. Vorig jaar stapten 3300 mensen in. "Nou en?", klinkt het laconiek. "Dat is op een bevolking van 600.000 men sen bitter weinig. Per rit gaat het om zestien passagiers. Normaal noemt de RET zo'n aanbod te gering. "Het is een politieke kwes tie", legt Westraten uit. "Na tuurlijk hebben mensen in een grote stad als Rotterdam recht op openbaar vervoer. Maar waar houdt die verantwoorde lijkheid op? Je kunt ook de kostenkant bekijken. Mis schien blijkt uit de telling dat deze service wel erg duur is." Maar het gaat de medezeg genschapscommissie niet om de kosten, vervoigen Westra ten en Risse onmiddellijk. "De sociale kant telt het zwaarst. Weet je wat we ons ook afvra gen? Waarom mensen bereid zijn om Oudejaarsnacht wél vier uur op een taxi te wach ten. Waarom pakken ze de bus niet? Zouden ze niet durven. Hebben ze last van dezelfde angst voor agressie die chauf feurs, bestuurders en contro leurs plaagt? Wat de tachtig RET-ers die 31 december 's nacht3 moeten werken misschien iets milder zou stemmen: de vaste klant "Kijk, voor oude mensen blijf je met plezier rijden. Maar die zien we niet. Het pu bliek bestaat voornamelijk uit jongeren. En kunnen die zich nu niet voor één keer aanpas sen?", aldus Westraten. "Het vandalisme maakt het werken in de Oudejaarsnacht onplezieriger dan het toch al am fl W/y'7/ ROTTERDAM Bussen, trams en de metro in Rot terdam rijden vrijdag aan staande tot 20 uur. Daarna kom het openbaar vervoer een paar uur stil te liggen. De nachtbus gaat Oude jaarsnacht vanaf I uur om het half uur rijden. Nieuw jaarsdag ziet er met een zo genaamde zondagdienst, die echter één uur later begint, normaal uit. is," geeft Risse toe. "Maar we kunnen niet zeggen dat het Oudejaarspubliek zich onrusti ger gedraagt dan de passa giers in andere nachten." Zijn collega Westraten: "Eigenlijk, gaat het bijna al tijd goed. Ik wil niet zeggen dat er niks gebeurt, maar het valt mee. Toch is er de angst." Ze proberen het uit te leg gen. Een aantal voorbeelden passeert de revue. „Een grote vent ziet er overdag toch iets vriendelijker uit dan 's nachts." En: „Het kan zo snel escaleren. Is de chauffeur-zelf niet bang, dan weet hij dat zijn vrouw juist deze Oudejaars nacht thuis in spanning op hem zit te wachten." De twee RET-ers: „We heb ben de indruk dat groepjes jon geren juist in de Oudejaars- nacht nó. het vuurwerk en né. het verbranden van de kerst boom nog even "gezellig" op de nachtbus stappen. Zo van: misschien valt daar nog wat te beleven." „Nee, van de oploopjes op straat hebben we weinig last," vertellen Westraten en Risse. „.Je rijdt meestal op brede, doorgaande wegen. Natuurlijk" kijk je wel even verschrikt op als er inplaats van twee passa giers twee rotjes je bus inko men. Het is altijd maar af wachten wat zo'n sissend ding -precies doet." En dan willen ze het volgen de nog kwijt: „Het klinkt men sen misschien redelijk in de oren als ze horen dat we één keer in de acht jaar de klos zijn op Oudjaar, maar laten ze dan wel bedenken dat we toch al onregelmatig werken en dat de regeling er op papier mooier uitziet dan hij in wer kelijkheid is. Vakanties en ziekten gooien schema's altijd in de war." PL< -kneedbommen agen in Ij!sse Ihaven (Van een onzer verslaggevers) Twee van de vaten bleken leeg te zijn, het andere bevatte een vijf kilo van een "nog niet te bepalen substantie", aldus de Rotterdamse recherche. De vondst van de vaten staat in verband met de veroorde ling in de VS van een voorma lige CIA-agent, Edwin Wilson. Deze kreeg vijftien jaar gevan genisstraf en een boete van 200.000 dollar wegens verboden wapenleveranties aan Libië en terroristische organisaties. Wilson zou ook aan de PLO hebben geleverd. Een voormalig medewerker van de ex-CIA-age'nt, Alexan der Raffio, heeft gezegd dat er op een gegeven ogenblik in de Rotterdamse IJsselhaven ge noeg kneedbommen lagen op geslagen om "de hele haven en stad op te blazen". Raffio was van deze zaken op de hoogte, omdat hij enkele jaren geleden zelf voor de doorvoer van de explosieven had gezorgd. De Amerikaan heeft een kantoortje aan de IJsselstraat en gebruikte Rot terdam Terminal om zijn han delstransacties met Libio en de PLO te regelen. Wapens en ontplofbare stof fen zouden onder de noemer "elektronische apparatuur" en "machines" naar Afrika en het Midden-Oosten zijn ver scheept. Op die manier werd de douane misleid. De 54-jange Wilson die zijn aandeel in de wapenhandel heeft bekend, moet in januari nog een keer terechtstaan, voor de illegale uitvoer van twintig ton kneedbommen- grondstof naar de Libische dictator Khadafi. (Van een onzer verslaggeefsters) - DORDRECHT De 21-jarige postbode F. J. de Lange heeft geruime tijd met zijn vingers be kneld gezeten in een brie venbus. Hij had met eni ge moeite een groot post stuk in een gemetselde brievenbus gewurmd, maar toen het stuk einde lijk naar binnen viel, za ten zijn vingers bekneld. De man belde aan, maar de bewoners Wisten ook geen raad. Politie, brandweer en GGD kwa men er aan te pas."Uit eindelijk kwam een per soneelslid van de GGD op het idee om de inmiddels flink gezwollen vingers te masseren en in te sme ren met zeep. Dat hielp. De onfortuinlijke postbo de schoot los. In hetfGe meenteziekenhuis is "ge constateerd dat hij geen nadelige gevolgen an zijn avontuur heeft over gehouden. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Het spoor traject tussen Rotterdam en Schiedam waar deze week een treinramp gebeurde die -drie mensen het leven kostte krijgt pas in 1985 een automatisch beveiligingssysteem. Aanvan kelijk zou dat al volgend jaar gebeuren. Maar de aanleg ,van automatische treinbeïnvloe ding (ATB) is uitgesteld zodat zij kan samenvallen met de verbouwing van de bruggen over de Delfshavense Sehie, De Spoorwegongevalienraad heeft al na de tgreinramp-van 1976, waarbij 24 doden vielen, gevraagd om dit traject met spoed van ATB te voorzien. Minister Westerterp van-Ver keer en Waterstaat besloot in dertijd op grond hiervan dat de ATB er in 1983 zou ko.men. Begin dit jaar werd echter be slist dat het beveiligingssys teem er pas in 1985 zal komen. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Ambtena ren krijgen niet langer voor rang bij de aanvraag van. een urgentieverklaring voor een woning. Tot voor kort konden de ambtenaren van Rotterdam op deze officieuze regeling.cen beroep doen. Nu is dat afgelo pen. Ze moeten net als ieder ander naar Woonruimteza ken. De enigen die nog een uit zondering op de regel maken zijn politiemannen, Tbrand- weerlieden, ambulancerijders en -verplegers, aangezien- zij direct oproepbaar moeten zijn, bijvoorbeeld voor rampenbe strijding, en dus bij voorkeur in Rotterdam moeten wonen. De voorrangsregeling is een nawee van de roep om ambte naren in de jaren 1948—1950. Rotterdam zat toen zo verle gen om personeel dat men zonder er officieel een status aan te geven voor ambtena ren de mogelijkheid opende „voor te piepen".

Het Vrije volk | 1982 | | pagina 1