5Neem migrant als politieman5 MÉÉR KANS IN DE STAATSLOTERIJ. Polen snel thuis hier m Vandaag met: Uitkeringstrekkeis schamen sich -+4-4- Stukgoed 4-4-4-4- en Sport Liyk opgedregd (Van een onzer verslaggevers) HARTLAND Het slechte weer voor de westkust van Zuid-Engeland heeft de schipbreuk veroorzaakt van de coaster Johanna op oudejaarsdag. De plaatselij ke bevolking heeft de bemanning van het Nederlandse schip niet met lichtsignalen misleid, zoals in het verle den vaak gebeurde. Wel is de traditie van het plunde ren van alles wat los en vast zit door bewoners van het graafschap Devon hooggehouden. »V' Bij laag water valt de Johanna droog. Met kettingzaag en een steen uit het Noorse gebergte heeft kunstenaar Hans Kooi de kerstboom voor het Rotterdamse stadhuis veranderd in een kunstwerk. Hij heeft de metersho ge boom ontdaan van zijn takken en van zijn bast. Tot op drie meter hoogte heeft hij de boom gespleten. In die spleet prijkt een langwerpig stuk gesteente. Kooi legt uit: "Ik werk altijd met natuurlijke materialen. De kerstboom is een traditioneel geschenk van het gemeente bestuur van Oslo. De zee is een natuurlijke scheiding tussen Nederland en Noorwegen. De steen heb ik meegenomen uit Noorwegen. Die symboliseert het natuurlijke element dat de steden Oslo en Rotterdam van elkaar scheidt: de steen splijt de boom als het ware." Hans Kooi heeft twee jaar geleden de Noorse kerstboom ook verwerkt tot een kunstobject. Hij maakte er in dat jaar zeven objecten van. Die werden tentoongesteld in De Doelen. Deze keer blijft de boom in zijn kunstvorm nog drie maanden staan. (Van onze sociaal-economische redactie) ROTTERDAM Het bedrijfsleven in Rijnmond heeft nu ook de steun nodig van de rijksoverheid. Met de kunstmatige achterstelling van dit gebied ooit het trekpaard van de nationale economie moet het zijn afgelopen. Ook het kabinet-Lubbers gaat er nog steeds te veel van uit dat stimuleringsmaatregelen voor het héle land nodig zijn, behalve voor Rijnmond. Maat het is een misverstand te denken dat dit jongste economi sche noodgebied "zichzelf nog wel kan redden". Prullebak Mr. M. van den Bos: „Gooi SIR in prullenbak." Wat u kunt winnen? Het half miljoen (schoon!). Het kwart miljoen. Twintig maal een ton. Liefst 700.000 andere geld prijzen. Per lot speelt u drie keer mee. Gemiddeld 4 van de 10 loten zijn raak. Niet minder dan 70% van de inleg gaat op aan prijzen. Dat zijn de ingrediënten van de Staatsloterij. Elf maai per jaar. Een Kapitale Kans. Speel mee! Verkoopadressen in de Gouden Gids. Per giro spelen kan ook. Bel voorinformatie: 070-46 9647. nedsrlsi Inber'ü Jk DINSDAG 4 JANUAR11963 id «f [oordzee maakt r ami [>co£ iste] r rij p voor sloop rist ze ■net /er. jurt >t ari. jen an .00 "idi- der- er taf if. tr- ake zo- tel tak i)- ikti al- er en n en Kapitein Arie Broekmeulen (42) uit Maassluis is vol lof over de acties van de Engelse reddingsorganisatie op die angstige oudejaarsmorgen. „Wij zijn er prima vanaf ge komen. We kregen uitstekende hulp toen we op de rotsen vast kwamen te zitten. Met helikop ters ben ik met de drie andere Nederlanders, de drie Filip pijnse bemanningsleden en een uit Sri Lanka van boord ge- ti aal d. Toen we later terug gingen "om"te kijken of het schip los te maken was van de rotsen ont dekten we dat mensen uit de buurt het hele schip hadden gesloopt. De klok uit de stuur hut en zelfs de bril van mijn WC hadden ze weggesloopt. Met honderden waren ze bezig geweest om souvenirs van het schip te halen." Broekmeuler, die met zijn bemanning verblijft In hotel Joni in het op ruim dertig kilo meter afstand gelegen Bride- ford, ontkent dat bewoners van het gebied rond de regelmatig kolkende Brideford Bay ook zijn lading graan gestolen heb ben. „Het graan dat we ingeladen hadden in Rotterdam om naar Zuid-Wales te brengen is waar deloos geworden. Toen we op geringe afstand van de be stemming vastliepen op de kust bij Hartland Point zijn de c gasolietanks lekgeslagen, dus i ,was het graan niet meer te ge- -bruiken. Wel hebben de men sen op de vrije dagen van .Nieuwjaar en Bank Holiday 'geroofd wat ze maar konden. Dat is trouwens een vaste ge woonte hier," zegt Broekmeu len. "„Kleren, koffers, hele pa trijspoorten, je kunt het niet zo snel "bedenken of de horde heeft het wel meegenomen. Ik heb nog geprobeerd ze tegen te houden, maar dat was onbe gonnen werk. Als je tegen twee .van die mensen zei dat ze de spullen moesten neerleggen, .liepen twee seconden later an- deren..er weer mee weg. Het was ..een onbegonnen zaak er iets 'aan te doen. De mensen "hadden lak aan alles. Ze ge droegen zich in de trant van: al3 zij het doen, waarom ik dan niet". Broekmeulen wijst vVan een onzer verslaggevers) NIEUW-BEIJERLAND Duikers van de Rijkspolitie te ,JYatèr, hebben gisteravond het .stoffelijk overschot gevonden van de bestuurder, die zondag- - middag vanaf de kade bij de pbnt haar Hekelingen in het Spui is geraakt. Het is de 37-ja- "rige G. J. Willemse uit Spijke- "nisse:. n ibffr erop dat de Engelse wet voor schrijft dat als mensen wat van boord halen, zij dat moe ten aangeven. „Dat is niet ge beurt. Het is gewoon diefstal," aldus de kapitein. Hij heeft zich beklaagd bij de plaatselijke autoriteiten toen hij op Nieuwjaarsdag ont dekt had dat zijn radio-appa- ratuur. kleding van de beman ning, proviand en allerlei an dere waar van zijn schip was weggehaald. Hij kreeg overi gens weinig respons. Op dit gevaarlijk punt aan pen met lichtsignalen op de ge vaarlijke rotsen van Hartland Point waren gelokt. De bemanning zal onder lei ding van Arie Broekmeuler over twee dagen naar huis ke ren. „De feestdagen hebben de af handeling van de verzekering en andere zaken hier ver- traagd. Ik vrees dat we naar de westkust van Engeland, tus- i huis moeten gaan met de we- sen het eiland Lundy en Bris tol Channel, is het leegroven van gestrande schepen tradi tie. De overlevering wil dat zelfs complete bemanningen werden vermoord nadat sche- tenschap dat het schip verlo ren is. De zee beukt het toch sterke schip helemaal kapot op de rotsen hier," stelt de Hol landse kapitein teleurgesteld vast. 5SÏ*S8 £5» KRIMPEN AAN DEN IJSSEL De politie in Krimpen aan den IJssei wil discriminatie harder gaan bestrijden. Ook wil korpschef mr. W. van Rhee graag Zuidmoluk- kers. Turken en Surina- mers in dienst. De politie korpsen moeten zo zei van Rhee in zijn nieuw jaarsrede gevarieerder worden samengesteld. De Krimpense korps chef vindt dat de discrimi natie onrustbarend toe neemt. Juist de politie heeft in de bestrijding er van volgens hem een taak. Een politiekorps dat wat betreft samenstelling een afspiegeling is van de be volking. kan volgera Van Rhee deze taak beter aan. Hij vindt het zaak mi granten te interesseren voor het politiewerk. Van boom tot kunstwerk V N-VNvta". O Rijnmond een mank trekpaard Aldus mr. M. van den Bos, voorzitter van de Rotterdamse Kamer van Koophandel, van middag in zijn nieuwjaarsre de. Van den Bos kwam met cij fers, waaruit volgend hem blijkt dat de economische ma laise het Rijnmondgebied praktisch dubbel zo hard heeft getroffen als de rest van het land. Een paar gegevens uit de laatste bedr ij venenquête van de Rotterdamse Kamer: lande lijk bleef de omzet van het hele bedrijfsleven afgelopen jaar gelijk, in Rijnmond daalde die met 4%. Met de dienstensector als enige positieve uitzonde ring daalden de omzetten in 1982 op alle fronten, in de in dustrie zelfs met 7% (landelijk 1%). Ook de export van Rijnmond bleef achter: met nul voor de voormalige economische mo tor van Nederland tegen plus 3% voor het hele land. Ruim 30% van de bedrijven in Rijn mond zat afgelopen jaar in de rode cijfers, voor heel Neder land is dit "slechts" 24%. De investeringen In de Rijn mond daalden met niet minder dan 28% (landelijk 14%). Al leen de werkgelegenheid in Rijnmond ging iets minder snel achteruit (2%) dan in de rest van het land (3%). De vooruitzichten voor het nieuwe jaar zijn somber, het bedrijfs leven in Rijnmond verwacht in 1983 nog geen verbetering. Niet minder dan 28% van de bedrij ven denkt nu zelfs dat dit jaar eindigt met verlies. De Selectieve Investerings Regeling (SIR), een vergun ningenstelsel dat het bedrijven de afgelopen jaren „moeilij ker" maakte om zich in de Rijnmond te vestigen, mag wat de Rotterdamse Kamer van Koophandel betreft nu met teen in de prullebak. De SIR is halverwege de jaren zeventig ingevoerd, op een achterhaald en zeer ongelukkig tijdstip vol gens de Rotterdamse onderne mers. omdat de economie toen al ernstig haperde. Kamer voorzitter Van den Bos: „Toen Rijnmond als trekpaard verse haver nodig had. hebben de overheden kopspijkers tussen het voer gestrooid met alle ne gatieve invloeden daarvan voor de regionale cn nationale economie." Het komend half jaar over legt de Kamer van Koophan del nog enkele malen met B. en W. van Rotterdam over hoe „nieuw élan in de regio" moet worden gebracht, aldus voor zitter Van den Bosh in zijn nieuwjaarsrede. Intussen hoopt het Rotterdamse be drijfsleven dan ook de resulta ten binnen te hebben van een gezamenlijk onderzoek met het Openbaar Lichaam Rijn mond naar een antwoord op de vraag waarom een groot aan tal ondernemingen het Rijn mondgebied de rug heeft toe gekeerd. Een van de mogelijkheden om het manke trekpaard Rijn mond weer goed overeind te krijgen lijkt een sterkere ex port. Mr. Van den Bos wees zijn gehoor in dit verband op het grote uïtvocrsucces van de landbouw. Hij pleitte voor het aanstellen van „exportbevor deraars" bij Nederlandse con sulaten „op niet al te moeilijke en niet te ver weg gelegen po tentiële markten". U KUNT f U STAATSLOTEN KOPEN jir 71-j.-.-.-i. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Poolse zee lieden die sinds Kerstmis 1981 in Rotterdam verblijven, heb ben meer kans met hun directe familieleden hernigd te wor den, nu het gemeentebestuur zich daarvoor ss gaan inzetten. Na tussenkomst van de ge meente heeft de Poolse ambas sade in Den Haag toegezegd de 25 zeelieden te zuilen helpen. Naar verluidt zal nog deze maand de eerste echtgenote naar Nederland komen. De Polen stapten destijds wegens de politieke situatie in hun land, In Rotterdam van hun schepen. Nadien kregen zij humanitair asiel. De zeelie den zijn inmiddels ingebur gerd, leerden snel Nederlands cn hebben huisvesting en in een aantal gevallen ook werk kunnen krijgen. Met gezinshereniging wilde het echter niet vlotten. De Po len zeggen in een vrij uitzicht loze papieren oorlog met hun thuisland verwikkeld te zijn. Alle pogingen om familieleden over te laten komen, zijn tot dusver vergeefs geweest. De Nederlandse regering had de gezinsleden van de gevluchte zeelieden weliswaar visa ver strekt, maar deze mensen kun nen in Polen geen paspoort krijgen om naar Nederland te reizen. In een brief werd B&W van Rotterdam tenslotte gevraagd te hulp tc schieten.

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 1