evers in de haven: Peukie* liep los op station Willem-met- aap weer voor rechter Zeerovers enteren Nederlands schip 1 299: 5.50 22.50 150 cm 8.50 Vandaag met: De lont nog dit jaar open Stukgoed UIT +++4- Sport vrijdag zaterdag aanbieding vrijdag zaterdag aanbied Zit/slaapbank Delta-Plus Wastafel- en badkamerkast 16. zaterdag aanbieding Philips stofzuiger Si 4P Geldboete voor dronken schipper ■ESMflNN (Van onze sociaal-economische redactie) ROTTERDAM De werkgevers in de Rotter damse haven willen de havenwerkers op hun prijscompensatie laten inleveren voor herstel van de winsten. Herstrukturering l®Jgl a w JPmBm iêlsÉwl IJzeren Willem met zijn aap "Peukie": „Edelachtbare, mijn cliënt wil ook nog even het woord voeren..." I m> M Politiële be langstelling voor auto. Man als zak aardappelen op de straat gelegd. Aanklacht Tientje VROO l Inleveren1 /oor herste va: 1 die 1 wins\ ten Dat blijkt uit de Nieuwjaars toespraak van voorzitter P. K. H. Meyer Swantée van de ver eniging van havenondernemin gen, de SVZ, op het traditione le jaardiner van deze onderne mersorganisatie. Meyer Swantée vindt de ge dachte van de vakbonden om in te leveren ten behoeve van de werkloosheid in principe prima, maar voor de werkge vers betekent dat volgens hem nog geen besparing. Hij illustreerde dat als volgt: „Stel dat de prijzen dit jaar 4% stijgen. Bonden zijn dan bereid om die te ruilen voor maatre gelen die de problemen van de werkloosheid helpen oplossen. Prima, maar hoe moeten de werkgevers die 4% betalen? Juist, uit hun winst als zij die nog hebben. Die gaat niet auto matisch met 4% naar boven, integendeel. In de haven moe ten wij er ernstig rekening mee houden dat zelfs bij ge lijkblijvende loonkosten de winsten verder zullen afnemen en de verliezen zullen toene men." Ondanks die bereidheid van de werknemers is volgens de SVZ-voorzitter een drastischer aanpak nodig, namelijk in de eerste plaats herstel van de rendementen. In dit verband wijst hij op de aanpak in Zwe den waar de nieuwe sociaal-de mocratische regering de effec tieve lonen heeft verlaagd om indirect méér banen te krijgen. Een ander voorbeeld is vol gens hem Japan waar een groot deel van het inkomen (omstreeks 30 percent) afhan kelijk is van de winst van een bedrijf (de winstdeling). „In slechte tijden betekent dat, dat de arbeidskosten met 30% da len, waardoor de concurrentie positie ten opzichte van andere landen ais Nederland uiter aard van nature sterker is." Meyer Swantée pleit voor een combinatie van twee mo dellen: lagere lonen met ruime winstdeling en wellicht ook be loning voor extra inzet. Voor dat laatste, in feite vormen van prestatiebelonirg, hebben de Rotterdamse stuwadoors al eerder gepleit. De SVZ-voorzitter wil dit soort zaken aan de orde stellen als de Vervoersbond FNV ar- beidspiaatsenovereenkomsten wil afsluiten. De Rotterdamse havenon dernemers vrezen voorts dat het herstruktureringsplan voor het stukgoed niet toerei kend is om de teruggang in werkgelegenheid te kunnen op vangen. De 57-jarigenregeling loopt weliswaar als een trein: 1090 havenwerkers hebben zich daarvoor aangemeld en dat is bijna 90 percent van het aantal betrokkenen. Maar daarnaast zullen er volgens Meyer Swan tée "nog een aantal zeer pijn lijke ingrepen noodzakelijk zijn". BOTTERDAM Havenarbeid is in een aantal gevallen ook geschikt voor vrouwen. De huidige stuwadoorswet die dateert uit 1921 bepaalt echter dat vrouwen in het stuwadoorsvak niet zijn toegestaan. Volgens voorzitter Mcyer Swantée van de havenondememers, verenigd in de SVZ, is dat een volstrekt achterhaalde zaak ge zien de huidige technische hulpmiddelen. „Vorktrucks kunnen zonder meer bestuurd worden door vrouwen, terwijl ook de an dere mechanische en computerinstrumenten en apparaten uiter aard zeer wel door vrouwen bediend kunnen, worden." Hij ver wacht dat ook de vakbonden op dit standpunt zullen staan. NIKS AAN DE HAND HOOR t'Z' '4k'/r 'MA Pm (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Een Su rinamer op zijn buik op het asfalt. Handboeien om en ar men op de rug. Zeven blanke agenten die hem geen blik waardig keuren en in een ge sprek iijken gewikkeld hoe het nu verder moet met deze Aanhouding. Een witte Por sche in het midden. Waar ging het om? Een verkeers overtreding? Drugs? Of had den de agenten teveel Ame rikaanse TV-series gezien? Welnee, het was een gewo ne verkeerscontrole op 23 september 1982 in Rotter dam. Het motto voor George Pinas (liggen op het asfalt) en zijn vriend Rinus Jacobs (buiten beeld) was: maak eens kennis met uw politie korps. Pinas herinnert zich de dag nog levendig. Behalve de vernederende behande ling, waarbij grof geweid niet uit de weg gegaan werd (even voordat de fotograaf kwam, waren de pistolen weer in de holsters verdwe nen) weet hij het nog als de dag van gisteren. Hij was ja rig en zat naast Jacobs, die de Porsche bestuurde. Op de Groenendaal/Blaak werden ze door enkele politieauto's tot stoppen gedwongen. „Er stonden opeens een hele se rie agenten om onze wagen heen en we moesten eruit. We werden meteen geboeid. Jacobs ging een auto in en ik lag op straat. Ik vroeg een paar maal: waarom? Maar ze gaven geen antwoord", zegt George Pinas. Toen ook Pinas in een poli tieauto moest, vroeg hij nog maals waaraan hij deze be handeling verdiend had. „Ze lachten: ha, ha» ha, dat weet hij niet. Nee, ik wist het in derdaad niet." Drie uur lang moesten Pinas en zijn vriend doorbrengen in een politie cel. Rinus moest zijn broek uitdoen en mocht in zijn on derbroek ter celle. Pinas weigerde dit en kon "ge kleed" ingesloten worden. Op een gegeven ogenblik vond George dat het lang ge noeg geduurd had en maakte hij een hoop kabaal. „Ik was het spuugzat, ik had familie over uit Suriname en wilde gewoon naar huis om mijn verjaardag te vieren. Dus vroeg ik aan de agent die kwam: mag ik mijrr advo caat bellen? Jawel, ant woordde hij en verdween. Toen ik weer begon te bon zen, omdat ik naar het toilet moest, kwam hij vertellen dat we onze spullen moesten pakken. „Waar gaan we nu heen?" vroeg ik. „Waarheen je wilt," antwoordde hij. „Maar waarom ben ik dan aangehouden en drie uur in een cel vastgezet?" Nou, dat vond die agent alleen maar leuk. Daar moest hij om la chen." Pinas ging na zijn ver jaardag naar Suriname op bezoek bij zijn ouders. Daar kreeg hij bijgaande krante foto nagestuurd. „Gaat dat zo in Holland?" vroegen zijn vader en moeder zich af. „Ja," moest George beken nen, „zo gaat dat daar soms." Het Surinaamse blad Kompe plaatste de foto nog maals en vroeg of het slacht offer zich wilde melden. Een paar weken geleden werd hij bij een verkeers controle weer aangehouden. Heel beleefd. „Mag ik even uw rijbewijs zien? vroeg die agent. Natuurlijk gaf ik dat. Hij keek erin en zei: Nu zit je in een Datsun, dat is wel even anders dan in een Por sche, he! Ja, ze kennen me nog steeds vanwege die fo to," zegt Pinas. „Maar ik weet nog 3teeds niet waarom ze ons aanhiel den en ze hebben nooit excu ses aangeboden voor de be handeling. Er is destijds zelfs geen simpel bonnetje voor een verkeersovertre ding geschreven. Er was he lemaal niets aan de hand." (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De kanton rechter van het arrondisse ment Rotterdam wekte giste ren enige verbazing op de pu blieke tribune toen hij Willem Rouwenhorst alias 'IJzeren Willem" schuldig verklaar de maar geen straf oplegde. Voor de tweede keer binnen een jaar verscheen de 49-jari- ge tweedehands-koopman voor de rechter voor een akkefietje met zijn aap "Peukie." De eerste keer was in janua ri 1982 toen Willem Rouwen horst een kort geding tegen justitie aanspande om zijn in beslag genomen aapje terug tc krijgen. De rechter bepaalde toen dat aan "IJzeren Willem" de aap moest worden terug ge geven omdat die onrechtmatig van hem was afgenomen. Gisteren echter werd hij sa- 'men met "Peukie" voor de rechter gedaagd omdat het beestje op het Rotterdamse Centraal Station enkele men sen had lastig gevallen en schade had aangericht. De tenlastelegging die Wil lem Rouwenhorst in de dag vaarding kreeg thuisgestuurd luidde... dat hij zich onbehoor lijk heeft gedragen door een onder zijn toezicht staande aap op de schouders van al daar aanwezig personen te la ten springen, tengevolge waar van de personen (hevig) schrokken, terwijl die aap te vens in de aldaar staande planten en op de aanwezige ta feltjes en kraampjes aan het dansen was waarbij een van gelatine gemaakte vlag werd beschadigd...". Onder grote publieke belang stelling kwam "IJzeren Wil lem" de rechtzaal met zijn aap binnen, waarbij hij zowel voor zich zelf als als voor zijn "Peu kie" de verdediging voerde. Voor de zekerheid waren ex tra-parketwachten in de zaal binnen, omdat Rouwenhorst al had beloofd dat hij zijn aap lbs zou maken, zodat de rechter persoonlijk met "Peukie"" kon kennis maken om te laten zien hoe onschuldig het beestje wel was. Maar die vlieger ging 'niet op, want toen het aapje te dicht bij de rechter kwam. ge bood deze: "U houdt uw aap vast aan de lijn en laat hem- niet bij me komen." De zaal brulde daarop van het lachen toen "Peukie" in de buurt van de lessenaar van de officier van justitie, bij wijze van pro test, een kleine behoefte deed. De officier eiste een geldboe te van 60,-. waarop Willem verontwaardigde reageerde met: "Dat is een tientje duur der dan de schikking van 50,- die mij is toegestuurd." De officier: "Nou, dat tientje is dan om mij. de griffier en "de rechter te betalen." Hierop ant- woo-dde Rouwenhorst: "Goed koop zeg, bij de'dokter ben ik meer kwijt..." - Daarna verdedigde Willem zich over het loslopen van zijn aap als volgt: "Volgens de-sge- meenteverordening mogen honden en katten niet zonder lijn de straat op. Maar," be toogde Rouwenhorst, "een-aap wordt nergens genoemd. Dus ei3 ik vrijspraatk." Even daarna begon zijn aap je met de microfoon te spelen en dit ontlokte bij "IJzeren Willem" de volgende uit spraak: „Edelachtbare, mijn cliënt wil ook nog even het woord voeren. Toe maar "Peu kie", zeg het maar..." De kantonrechter hield uit eindelijk de kerk in het mid den door Willem Rouwenhorst en zijn aapje schuldig te ver klaren, maar hem niet te ver-' oordelen tot de geëiste geld boete. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM/LAGOS Voor de tweede keer binnen een periode van enkele weken hebben gewapende piraten op de rede van de Nigeriaanse hoofdstad Lagos een Neder lands vrachtschip overvallen. Tot de tanden gewapende mannen klauterden dinsdag aan boord van de Nedlloyd Madras. Op het dek van het 10.000 ton metende scheepje braken zij enkele containers open. Een gedeelte van de in houd namen zij mee toen zij na een half uur weer vertrok ken. Dat heeft de eigenaar van de Nedlloyd Madras, de rede rij Nedlloyd in Rotterdam, gis teren bekendgemaakt. De bemanning liet de zeero vers hun gang gaan. Volgens een woordvoerder van Ned lloyd waren de mannen bang dat zij lichamelijk letsel zou den oplopen wanneer zij tus senbeide kwamen. Bij de rederij is nog niet be kend waaruit de buit precies bestaat en hoe groot de finan ciële schade is. „Het gaat om stukgoed," aldu3 de woord voerder van Nedlloyd. „Maar' het belangrijkste is dat de.be- manning niets is overkomen." Langs de hele Westafrikaan- se kust doet dit soort zeer overspraktijken zich regelma tig voor. Vorige maand moch ten de opvarenden van een vrachtvaarder van de Gro ningse rederij Seatrade er ken nis mee maken. ROTTERDAM De «-jari ge Westduitse kapitein die dinsdag onder invloed van. al cohol de Rotterdamse haven onveilig heeft gemaakt is, er met een boete van 500 vanaf gekomen. In ruil voor dit be drag heeft de officier van Jus titie afgezien van verdere strafvervolging tegen de Duit ser. De man, die het bevel voert over de Nederlandse kustvaarder Antilope, voer zondag zigzaggend richting Hoek van Holland en kreeg daardoor met de rivierpolitie te maken. 100% Katoenen bekleding in écru, bordeaux of (op bestelling) rood, grijs, geel, blauw of bruin. 2-Zitsbank (uitgeklapt 140x190 cm 425.- 1-Zitter (uitgeklapt 70x190 cm) Heren-sportslip 100% Katoen. Uitstekende pas vorm. Wit, bleu. beige of marine. Mt. S t/m L. Molton matrashoezen Ideaal! Verschuiven niet! Topkwaliteit, hagelwit: 180x200 cm 42.50 140x200 cm 32.50 90x200 cm' 25.50 80/90x190 cm Praktische ruimtewinners van waterbestendige, krasvaste witte kunststof. Veelzijdige badkamerkast (H 180xB32,5xD30.5 cm) 139.- Universele wastafetkast (H54.5xB65xD30,5 cm) Lakenflanel per meter Van unieke kwali teit katoen (100%). Heerlijk geruwd en optisch wit. Breedte: 240 cm 11.50180 cm 9.50 Herer sweat-shirt. 100% Katoen. Div. um mode kleuren, Mt, S t/m XL. Type HR6259. Met geruisarme, krachtige motor (850 Watt), zuigkrachtregelaar. 6 meter automatisch opwindbaar snoer, metalen zuig- buizen en 4 extra accessoires. Adviesprijs 509.- oopavondH ook geldig op de pli 3633 A-4 '00 F

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 1