directeur Van der Meer: Si va.no.aa.' met: Feest fibrose-stichting m Giflozersmanipuleren overheid MhMSKNI r' alMii Rampenbe strijding, ef ficiënt en ef fectief. ROTTERDAM •„We staan aan het be gin van een reeks moeilijke jaren," sprak deze week dr. Jan van der Meer, de directeur van de Rot terdamse GG en GD, en hij leek Voskuil wel, die vroeger zijn Socialistisch Com mentaar voor de VA RA ook altijd met ge paste somberheid be gon. - \v -• t Jk PPPfl SfrSBt atl Heroïne f -ÏV*0 ZATERDAG JANUAR11983 ZATERDAG JANUAR11983 GGenGD- 'Wij worden i ingehuurd om niet zenuwachtig te wondlen' Van onze verslaggever JAN HEIN DE GROOT Moeilijke jaren, omdat de bezuinigingen van de Rijks overheid die de GG en GD's in ons land voor driekwart finan cieren in de komende jaren merkbaar zullen worden. Uit keringen en subsidies zullen drastisch worden ingeperkt. Tel daar bij op dat dit jaar de gemeente een tweede ombui gingsactie moet voorbereiden en de vrees van Van der Meer dat het beleid tenslotte ar beidsplaatsen zal kosten wordt begrijpelijk. Welke gevolgen heeft het be leid voor het publiek, voor de dienstverlening? „Natuurlijk kan het gevol gen hebben in de dienstverle ning. We zouden het voorzie ningenpakket moeten vermin deren. Als het Rijk zegt: "We stoppen er mee of voor SO of 60 procent', dan zullen er voorzie ningen moeten vervallen." Welke? „Dat weet ik niet. Maar ik denk dat de drugshulpverle ning een grote kans zou maken het kind van de rekening te worden. Of neem een ander voorbeeld, maar zet er nadruk kelijk bij dat het om een voor beeld gaat. In de wet op het ambulancevervoer staat dat de ambulaneewagen binnen vijftien minuten na de melding ter plekke moet zijn. Nou, van die vijftien minuten maak je er twintig. Dat scheelt perso neel en wagens. Het is verlies, maar het is onafwendbaar, zonder meer. Kijk, de regering begint nu pas goed te bezuinigen. Dat werkt door. Jaren later nog, omdat het zo'n log apparaat is. Dus ook als er nu een ander beleid zou worden gemaakt, zitten we na een paar jaar toch met de gevolgen van het beleid van nu." Zijn er ai voorzieningen ver dwenen? ..We hebben moeten stoppen met het baarmoederhalskan- keronderzoek. En zo ga je maar door straks." mmt VN WW vw Dr. Jan van der Meer: "Gratis he roine vinden wij uit den boze". (foto: NIELS VAN DER HOE VEN) In zijn nieuwjaarsrede wees Van der Meer er op dat onder druk van de crisisomstandig heden de mensen creatiever worden en dat dan juist onge dachte oplossingen voor pro blemen worden gevonden, die vaak vernieuwingen inhouden. Is hier de wens de vader van de gedachte of heeft u wat in petto? „Geen van beide. De erva ring heeft echter geleerd dat als het moeilijk wordt men op lossingen bedenkt. Dan wordt er een extra beroep gedaan op de creativiteit. Zoals in tijd van oorlog. Dat is tevens een tijd van grote innovaties, ver nieuwingen. In september Is begonnen met de ontwikkeling van de basisgezondheidsdienst en de invoering van de wet Voorzie ningen Gezondheidszorg voor Rotterdam. Wat betekent dat? "Het gaat hier om een duide lijke gemeentelijke planning, zodat we de verschillende za ken en taken beter op elkaar kunnen afstemmen. Het mooi ste zou zijn als er in dit kader ook een budget-financiering kwam. Dat zal wel onhaalbaar zijn, omdat de fin iciering in de gezondheidszorg heel an ders loopt. Budget-financiering vereist een heel andere organi satie. De wet is vooral bedoeld om de witte plekken in het land op te vullen. Witte plekken? "Ja. In Zeeland is er geen en kele GG en GD. Dat komt wel meer voor op het platteland. Het is het bekende verhaal van de grote steden die meer en be tere voorzieningen bieden." Dat wil zeggen dat de wet voor de dienst in Rotterdam geen belangrijke gevolgen zal hebben? "Zo is dat, voor zo'n wet staat de werkwijze van GG en GD's in grote steden model." Het Rotterdamse alcoholon- derzoek trok vorig Jaar nogal de aandacht. Het valt te be zien of onze samenleving de consequenties van ons onder zoek onder ogen wil zien, zei u. Rotterdam geeft kennelijk het goede voorbeeld, de nieuw jaarsreceptie was alcohol-vrij. "Eerlijk?" Echt waar. "Niet te geloven. Het is een begin. We hebben er bij het rijk op aangedrongen preven tieve maatregelen te nemen. Bijvoorbeeld een verbod op al cohol bij die evenementen waar ook kinderen zijn. En in derdaad zou de overheid het goede voorbeeld kunnen geven door op recepties geen sterke drank meer te schenken. Maar hoe moeilijk dat is blijkt in de gemeente Enschede. Daar was besloten tot alcoholvrije recep ties. Maar men moest ervan terugkomen, omdat de mensen het op afscheidsrecepties niet accepteren als er geen drank wordt geschonken. We zien in Rotterdam niets in een ontmoedigingsbeleid door drank krankzinnig duur te maken. Dat ia in Zweden to taal mislukt. Maar je kan natuurlijk wel denken aan het stop zetten van reclame voor alcohol. Of de be slissing nemen in sportkanti nes geen drank meer te schen ken. Dat is ook moeilijk, want de meeste clubs bestaan door de verkoop van alcoholische dranken in hun kantine. Dan moet je dus met subsidies op tafel komen, anders verdwij nen die clubs. Het zijn echter politieke beslissingen. En alco holgebruik is maatschappelijk zo aanvaard, dat politici niet staan te dringen om deze im populair- besluiten te nemen. Maar we hebben het wel over menses:. Acht procent van de Rotterdamse bevolking, 600.000 zielen, noemen wij zwa re drinkers. Daar komen nog eens 28.000 probleemdrinkers bij. Dat is veel, hè." Onlangs heeft de GG en GD- directeur de Rotterdamse huisartsen een brief geschre ven over het dreigend tekort aan bedden in verpleegtehui zen voor patiënten die niet langer in een ziekenhuis hoe ven te verblijven. "nei probleem is ontstaan door de verbouwing van Anto- nius Binnenweg. Als het rijk sneller was afgekomen met vergunningen voor bouw" of verbouw van andere inrichtin gen was er niets aan de hand geweest. Er lagen plannen ge noeg, maar de uitvoering er van gaat zo rot langzaam. Inderdaad, als Antonius klaar is, zijn we voor een deel uit de problemen. De zaak zal zich in de tijd oplossen of het rijk moet geen geld meer ge ven voor welke nieuwbouw dan ook." Een aardige passage in de nieuwjaarsrede is die waarin Van der Meer de resultaten weer geeft van het ziektever zuim onder ambtenaren. Bewe zen is dat "het verzuim een re latie vertoont met de hoogte van de functie en niet met het geslacht van de ambtenaar, zoals ten onrechte werd ge dacht". De gedachte was dat vrou wen meer verzuimen dan mannen? "Ja Maar gebleken is dat mannen zowel als vrouwen minder verzuimen bij oplopen de salarisklasse." U zei te hopen dat de activi teiten op het gebied van de be strijding van geslachtsziekten het komende jaar worden uit gebreid. "De sociaal verpleegkundi gen in dienst van de Provincia le Kruisvereniging zijn bij ons gekomen. Het is juist hun taak de con tacten op te sporen die patiën ten hebben gehad. Het is goed dat het nu is gecentraliseerd. Het is een moeilijke taak, om dat het taboe in deze materie nog zo sterk is." Nemen de geslachtsziekten toe? „We neinen een stijging waar. Ook een stijging van ge vallen met moeilijk behandel bare bacteriën." Nieuwe bacteriën of resis tente? „Resistente." En herpes? „Ach. herpes, dat is door de publiciteit zo overdreven. Op zich komt het voor, maar niet in verontrustende mate. Dat artikel, in Time meen ik, waar alle publiciteit van is afgeleid, was erg suggestief geschre ven." U maakt zich er niet zenuw achtig over? „We worden ingehuurd om niet zenuwachtig te worden." U kondigt de instelling van een werkgroep Hygiënische Probleemgevallen aan, die zich bezighoudt met hygiëni sche problematiek in de stad .wat betreft vervuiling en uitin gen van het gedrag van zon derlingen. Wat moet ik me daar bij voorstellen? „Vijfendertig katten op een bovenhuis. Het is een enorm probleem, omdat er moeilijk wat aan te doen is. De mensen zijn nu eenmaal vrij zich zon derling te gedragen. We heb ben nu een werkgroep opge richt samengesteld uit de GG en GD, Woonruimtezaken en de Gemeentelijke Sociale Dienst. Via overreding zal die werkgroep resultaten moeten zien te boeken." Bij vervuiling denk ik aan hondepoep. „Hondepoep, daar bemoeien we ons niet mee. Dat is alleen vies. geen gevaar voor de ge zondheid." Dan maar over naar Am sterdam, naar meneer Valken, die een proef wil met gratis heroïne-vers trekking. „Gratis heroïne vinden wij in Rotterdam uit den boze. Als je hier gratis heroïne gaat ver strekken heb je zo heei Europa op je stoep. De kans is groot dat mensen het gaan gebruiken die er nu in de verste verte niet aan den ken gebruikers te worden. Dan boek je hetzelfde resultaat als met bier, dat je overal vrij kunt kopen. We hebben wel bepleit een beperkte groep zeer ernstig verslaafden gratis te behande len met heroine of morfine. Maar verder gaan we niet. Gratis heroine, dat is een poli tieke kreet. Geweest." Doordat heroïne zo duur Is worden verslaafden crimine len. Om aan geld te komen moeten ze oude vrouwtjes be roven. Dat aspect van het pro bleem zou verdwijnen. „Ik weet niet of je het dan kwijt raakt. Bovendien is er een praktische onmogelijk heid. Er is niet voldoende he roïne in produktie. Dus kun je het niet gratis maken." Niet voldoende heroïne? Er is zat heroïne op de Kruiska de. „Je kunt toch niet van de overheid verwachten dat ze heroïne uit het zwarte circuit zou betrekken. Dat kan niet. Nee, het is praktisch niet uit voerbaar." Tenslotte de rampenbestrij ding. Het jongste treinongeluk heeft aangetoond dat de GG en GD voor zijn taak is berekend. „Ja, er is erg goed gewerkt. Wat vooral i3 gebleken is dat de verbindingen goed waren, de communicatie. Daar staat of valt alles mee. Ja, dc ram penbestrijding is heel efficiënt en effectief." i

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 1