Schiedam wil veel meer geld voor scholing buitenlanders Commandowisseling Tal van bruggen worden reviseerd Verkeerstunnel bij Nieuwe Damlaan Schimmels in weeshuis De Lindehof ®§§S8i Raadsleden bezoeken Woningbeheer ui l'*: WêÈÊmÊ4 Sch Van onze medewerker HAN VAN DER HORST VLAARDINGEN/SCHIEDAM Bij David De Beer thuis aan de Schicdamsewcg kunnen de gordijnen ge woon open en als de bel gaat, hoeft hij niet te schrik ken, Hier kan het geen geheim agent ijn die komt controleren of David soms bezoek heeft. Tien jaar geleden in het Zuidafrikaanse Johannes burg was David De Beer nog „geband". Hij mocht niet in gezelschap verkeren van meer dan twee personen. Daarmee probeerde de overheid hem te straffen voor het, feit, dat hij het voor de zwarte arbeiders in Nami bië had opgenomen. Nu vecht David De Beer in Europa voor de vrijheid van datzelfde door Zuid-Afrika bezette Namibië. Dank zij een subsidie van vele kerken en de Nationale Commissie Bewustwording Ontwikkelingssa menwerking (NCO) kan hij dat full-time doen. David woont sinds een paar maanden bij de Vlaar- dingse Ineke Nieuwstraten die hij in juni hoopt te trou wen. Ze wachten tot zijn ouders uit Zuid-Afrika zijn overgekomen. «Gehand' 'Isoleren' Davtd de Beer over zijn strijd tegen de ,Ban": „Ik heb mezelf een heel strenge dis cipline opge legd, vroeg opstaan en actief blij ven en na tuurlijk had ik het geluk dat ik mocht blijven wer ken." te WmMt' Grof geweld 'Zware lol' Dese houtsnede geeft een beeld van het dagelijks leven in het Owambo-land dat in MVnoorden van Namibië ligt. Taaltraining O *1 HET VRIJE VOLK sc liedam 10 ZATERDAG JANUAR11963 'Ik had het nog makkelijk' Wat bezielt iemand om zijn lot met dat verre woestijnland te verbinden? David De Beer (35). zoon van een Nederland se vader die ai als zuigeling in Zuid-Afrika aankwam, kreeg een baan als penningmeester van het Anglicaanse bisdom in Namibië. Daardoor werd hij de naaste medewerker van bis schop Colin Winter die een fel tegenstander was van de ras sendiscriminatie en het apart- beidsregime. „In 1972 zijn we allebei uitge wezen. Ik kan alleen maar naar de echte reden gissen. Het zal wel met de stakingen te maken hebben. In die tijd verdienden de contractarbei ders vaak maar 12,50 per maand. Ze werden heel slecht behandeld. Het bisdom heeft hun grote staking steeds gesteund. Toen de leiders werden aange klaagd. hebben wij de advoca ten betaald. Vermoedelijk zijn we daarom het land uitgezet Overigens nadat ze speciaal voor ons een dag te voren de wet hadden gewijzigd." Bisschop Winter vluchtte naar Bonden, waar hij zich tot zijn dood bleef inspannen voor de Namibische zaak. David De Beer ging naar Johannesburg. Maar ook daar wisten zijn vijanden hem te achterhalen: hij werd „geband". De "ban" is een origineel- Zuidafrikaanse bijdrage aan het sadisme. Wie erdoor ge troffen wordt, mag eigenlijk geen mensen meer ontmoeten. Anderen mogen je naam niet eens noemen, laat staan uit- spraken citeren. En je wordt constant bespioneerd door ag ressieve veiligheidsagenten. David de Beer vindt dat hij het naar verhouding makke lijk, had. Hij kreeg tenminste toestemming om te werken. En. zegt hij: "Het vooronder zoek was in Namibië gedaan en tdet In Johannesburg. Als se jaren je gangen heb ben nagegaan en je post gele zen, krijgen ze een persoonlij ke haat tegen je. Dan gaan ze pesten: midden in de nacht huiszoeking doen en zo. Maar mij kenden ze alleen van horen zeggen. Mij tieten ze met rust. Ik woonde met nog twee an deren in één huis en wij hiel den dag en nacht de gordijnen dicht, zodat niemand kon zien of ik niet met méér mensen was. We aten gewoon met zijn drieen. Alleen had ik al mijn spullen op een blad staan. Als er gebeld werd, ging ik gauw met het eten naar mijn eigen kamer. De "ban" is bedoeld om je te isoleren, maar veel slachtof fers gaan er geestelijk aan ka pot. Die houden de eenzaam heid niet vol. Een vriend van mij kwam op den duur zijn bed niet meer uit. Ik heb mijzelf dan ook een hele strenge disci pline opgelegd. Ik dacht: jullie discipline aanvaard ik niet. Maar die van mij zelf wel. Vroeg opstaan en actief blij ven. En natuurlijk had ik het grote geluk, dat ik mocht blij ven werken." Davld slaagde er zelfs in de contacten met zijn Namibische vrienden aan te houden. "Ik leek wel een onofficiële Nami bische ambassadeur." vertelt hij. "En journalisten of onder zoekers kregen te horen, dat ze eerst één voor één bij mij langs moesten komen omdat ik het nodige over Namibië kon vertellen." David De Beer wilde Zuid- Afrika pas verlaten toen bis schop Colin Winter te ziek werd om leiding te geven aan Namibie-acties in Europa. Dankzij de afkomst van zijn vader kon hij op een Neder lands paspoort uitreizen. Na twee jaar werk in Engeland verhuisde David De Beer naar Nederland. Daar woont en werkt hij nu al weer sinds .WMmt WMWW'!'/ f%SWj v'fszft'iFJ ■rcr.*? 1976. Waarom? David: "Neder land neemt een strategische positie in, omdat het zoveel historische, kerkelijke, cultu rele en emotionele banden met Zuid-Afrika heeft. Wat wij zeg gen cn doen, komt dair hard aan. Tegenwoordig werk ik voor al onder de kerken. Ik zie als voornaamste rol aan de basis informatie te geven over het lot van het Namibische volk. over de onderdrukking, over de bevrijding5strijd." De Namibische volkeren hebben hun vrijheid bijna een eeuw geleden verloren, toen Duitse soldaten en zakenlui het land met grof geweld verover den. Na de eerste wereldoorlog moesten de Duitsers plaats maken voor de Zuidafrikanen die het gebied sindsdien bestu ren in opdracht van de Volken bond en later van de Verenig de Naties. In 1965 ontsloegen de Ver enigde Naties Zuid-Afrika als beheerder van het gebied, om dat de regering in Pretoria ook dkkr de apartheidswetten in voerde. Zuid-Afrika heeft echter nooit aan het bevel van de Ver enigde naties willen gehoorza men: tot op de huidige dag houdt het Namibië bezet: de eén miljoen inwoners zijn geen baas in eigen huis en hun ar- moe steekt schril af bij de wel vaart van de 75.000 blanken. "De Namibiers zijn het slachtoffer van hun eigen rijk dom." analyseert David de si tuatie. "Namibië heeft de grootste uranium- én de grootste diamantmijn ter we reld. Dat geven ze niet zo gauw op, die Zuidafrikanen. Maar ze zouden het nooit zo lang vol kunnen houden, als de internationale samenleving er anders uit zag, als andere lan den niet ook zoveel winst maakten op Namibië. En dus niet bereid zijn om Zuid-Afrika onder zware druk te zetten. Urenco in Almelo bijvoorbeeld maakt verrijkt uranium uit Namibisch erts. Toch heffen de Namibiers een steeds zwaardere tol voor deze onderdrukking. Nu al moet Zuid Afrika 75.000 solda ten evenveel als er blanke inwoners zijn in het veld houden tegen de guerrilla-ac ties van de zwarte bevrijdings beweging SWAPO. David: "Ik werk heel nauw samen met SWAPO. SWAPO-mensen zijn mijn vrienden." SWAPO eist, dat Zuid Afrika in Namibië vrije verkiezingen toelaat onder controle van de Verenigde Naties. "Alleen zo kan het land écht vrij worden. En dan kan ik overwegen er wéér te gaan wonen." Toekom stig echtgenote Ineke Nieuw straten gaat dan mee. Ze wil in ieder geval probéren zich thuis te voelen in dat verre land aan de andere kant van de aardbol. Maar het ziet er niet naar uit, dat Namibië snel bevrijd wordt: dat kan de SWAPO zon der steun van de westerse lan den nooit voor elkaar krijgen. Tot eind februari voert Am nesty International actie tegen de onderdrukking in Namibië. Daar is David De Beer nauw bij betrokken. Hij is vol goede moed. "Dit jaar is Nederland lid geworden van de Veilig heidsraad. Dat is bij uitstek het organ, dat zich met Nami bië bezig houdt- Ik hoop, dat Nederland daar een actierol gaat spelen voor de bevrijding van de Namibiers." 1 m k*%UU (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Voor de alfa betiseringscursussen en educa tieve activiteiten voor buiten landers vraagt de gemeente Schiedam dit jaar twee maal zo veel geld aan het ministerie van Onderwijs als vorig jaar. Volgens dc laatste richtlijnen uit Den Haag zijn de subsidies voor dit doel "bevroren". Schiedam zou daarom niet meer dan het bedrag van vorig jaar mogen vragen: 111.000 gulden. In een brief aan het ministerie schrijft het college echter dat een extra bedrag van 130.000 gulden hard nodig is om hot programma voor 1983 te kunnen uitvoeren. Zo moet er een coordinator komen die het cursuspakket voor volwassenen-onderwijs verder ontwikkelt Dit jaar zul len vijf organisaties zich hier mee bezighouden. Het zijn de Sehiedamse Gemeenschap, de ABC-taalgroep, de Turkse Ver eniging, de Surinaamse Ver eniging Prem Samaadj en de Marokkaanse Arbeidersgroep. Bij de vaststelling van de subsidiebedragen die de ver enigingen aanvroegen moest Prem Samaadj een groot aan tal wensen laten vallen. De vereniging vroeg voor een pak- ket van negen cursussen in to- taal een bedrag van 40.000 gut den. Aangezien dit haast de helft is van het bedrag dat Schiedam mag besteden werd na overleg besloten vier cur sussen op gang te brengen voor 22.000 gulden. De ABC-taalcursus draait met subsidie van het ministe rie van Onderwijs en maakt deel uit van het project Inten sieve Taaltraining Waterweg Noord. In de drie Waterweg gemeenten Schiedam, Vlaar- dingen en Maassluis start deze cursus met 12 deelnemers. Om haar eigen educatiebeleid ver der uit te kunnen bouwen wil Schiedam de coördinatie en de financiering van dit project op zich gaan nemen. Het college van B. en W. wijst er in de brief aan het mi nisterie op dat het bedrag van vorig jaar bij lange na niet voldoende is voor een verdere ontwikkeling en verbetering va, vet cursusaanbod. „Li.l is des te schrijnender daar in 1982 is gebleken dat zo wel bij de ABC-taalgroep als bij de andere organisaties het aantal cursisten groeit," staat in de brief te lezen. Het extra geld dat Schiedam vraagt omvat 50.000 gulden voor het uitbreiden van de cur sussen en nog eens 80.000 gul den voor de full-time coördina tor. Ook is gevraagd om het éénmalige bedrag van 35.000 gulden voor de Intensieve taal training (ABC-cursus) in Schiedam voortaan ieder jaar beschikbaar te stellen. Een eventuele toekenning van deze bedragen wordt op het Stads kantoor pas eind dit jaar ver wacht. ROTTERDAM In de Van Ghent-kaze me aan het Rotter damse Toepad vond gusteren dc commando- wisseling plaats Gene- raal-majoor J. J A.den Haan droeg vanwege rijn pensione ring het korps vaandel "Qua Patrt Orbvt" (Zo wijd de he mel strekt) over aan gene- raal-majoor T Rudolphie. De Mariniers- kapel zorgde voor een muzi kale opluiste ring en onder de vele geno digden bevond zich burge- X XM meester Bram Peper. Op de foto de komen de en gaande man op het schavotje, ge- eraal-majoor üen Haan links, met zijn opvolger aan ztjn ztjde. jVr - ./.Mm SCHIEDAM Hei herstelten van de klapbrug over de Polderwatering in de kerklaan gaat 46.000 gulden kos ten. Oe nu zeer ka le voormalige op haalbrug over de Poldervaart ging aan duigen, nadat een kraan op een vrachtauto achter het contragewicht van het ophaalge- deeite was blijven hangen. Dat gebeurde op 7 april vorig jaar. De Dienst Gemeente werken zette de brug om in schroot, aangezien de gehe le bovenbouw van de brug werd ver meld. Verder is voor de veiligheid van de weggebrui kers de brug van tijdelijke leuningen voorzien. De brug is 24 jaar oud en daar een dergelijke brug vijf tig jaar mee gaat is voorgesteld met de restauratie te be ginnen. De schade wordt gedeeltelijk ver haald bij de veroor zaker. Gemeente werken hoopte 25.000 gulden te rug te ontvangen van de verzekering. Dat proces blijkt 0e gemeente te heb ben verloren. Uit een notitie van di recteur H. G. de Slock van Gemeen tewerken blijkt dat de verzekering be reid is ƒ9.450,- uit te keren. Overigens zijn in Schiedam tal van bruggen aan revisie toe. in het centrum wordt de Appel- marktbrug geres taureerd. De rol- brug over de Schie krijgt ook een noodzakelijke op knapbeurt. Twee wielen met assen en bussen aan de westzijde van de brug moeten wor den vernieuwd. De bediening zal ver beterd moeten worden. De rolbrug voor tiets en voetgan gersverkeer is ove rigens de water sportvereniging De Schie een doorn in het oog. Zij zijn hem liever kwijt dan rijk, omdat de brug met de hand moet worden be diend wat alleen op vastgestelde tijden gebeurt waardoor de watersporters oponthoud hebben. De beweegbare klep van de rolbrug is zodanig dat twee man hem moeten bedienen. v In de toekomst zal de beweegbare klep worden gerevi seerd zodat weer een man de bedie ning kan uitvoeren. Het tijdstip van de revisie valt direct na de ingebruikne ming van een nieuw te bouwen brug over de Schie ter hoogte van de - Brauwweg. Die nieuwe brug is nodig voor de ver binding tussen de industriegebieden 's Graveland. Spaansepolder en Oost-Abtspolder, voor de ontsluiting van de terreinen achter het station Schiedam-Rotter- dam West en de verkeersafwikkeling van vrachtverkeer. De kosten worden geraamd op 4,4 miljoen. SCHIEDAM De commissie Ruimte lijke ordening be zoekt dinsdag de dienst Gemeente lijk Woningbeheer. De leden van de commissie zullen en kijkje achter de schermen van het gemeentelijk ver huurbedrijf nemen en een uiteenzet ting krijgen over het functioneren van de dienst. Voordat de ex cursie om zes uur 's avonds begint wordt een broodje gegeten en na het werkbezoek begint om acht uur de ge bruikelijke bijeen komst van RO in het kantoor van Gemeentelijk Wo ningbeheer, aan de "s-Gravelandseweg 567. De raadsleden zul len bij het Woning beheer informatie krijgen over het wonmgbezit, de re novatie- en isolatie projecten en plan nen voor de toe komst. De dienst heeft meer dan 9200 huizen in Schiedam. Het merendeel is woningwet. Met na me over dit bezit wordt uitgebreide voorlichting gege ven. Na de wereld oorlog is in Schie dam de woning bouw op gang ge komen. Aanvanke lijk in Oost, de Slachthuisbuurt en in Tuindorp-Kethel. Hier zijn inmiddels al renovatieprojec ten gestart In late re jaren zijn de wij ken Nieuwland en Groenoord, erbij gekomen. De nieuwbouw van 48 huizen in de Bin nenstad en in Woudhoek-Zuid di rect achter het Heyermanspian da teren van de laat ste jaren. SCHIEDAM Voor het doortrek ken van tramlijn 1 naar Woudhoek, wordt onder de spoorweg bij de Nieuwe Damlaan een verkeerstunnel aangelegd. Dit werk start ijs en weder diendende in maart. Vooruitlo pend op deze werkzaamheden is het fiets- en voet pad langs de Chur- chillweg opgebro ken. Het komt met terug. Het brom- fietsverkeer zal de eerstkomende twee jaar gebruik moe ten maken van de Prinses Beatrixlaan en de Schiedamse- weg door Bijdorp. Deze omleiding wordt met borden aangegeven. Daar naast mogen fiet sers en brommers de rijwielstrook tus sen Prinses Bea trixlaan en Sprot hal-straat in twee richtingen berijden. Om filevorming bij het werk aan de ondertunneling te voorkomen, wordt het snelverkeer aangeraden ge bruik te maken van de rijksweg, zowel bij de aansluiting op de Churchillweg als bij de aanslui ting op de Harga- laan. De sneltramver binding tussen het centrum en Woud- hoek-Noord en Groenoord moet over drie jaar klaar zijn. De lijn zal wor den doorgetrokken via de Burgemees ter van Haarenlaan, Nieuwe Damtaan. Churchillweg en het Bach plein over de Van Dalsumiaan en de Scheepvaartweg naar Woudhoek. Overlast is tij dens de werkzaam heden niet uitgeslo ten. Bij het Broers- vest en de Koe markt is de rijbaan versmald. Aan de westzijde van de weg zal het trottoir aanzienlijk worden verbreed. Aan de rand daarvan ko men de rails voor de tram te liggen. Ook de Koemarkt zal een ander ge zicht krijgen. De ro tonde die nu wordt gebruikt als keerlus voor de trams, zai verdwijnen. De draailus komt bij het Stadserf te lig gen. De werkzaam heden zijn at in vol le gang. Bij het NS station Nieuwland zal ge durende de werk zaamheden aan de spoorwegovergang, het treinverkeer normaal doorgaan, in de uiteindelijke situatie is het zo. dat de rails voor de tram op de plek van het fietspad aan de rand van de Churchillweg ko men. Tegelijkertijd wordt het kruispunt Churchillweg -Nieu we Damlaan, Har- gataan-Sporthal- straat van ver keerslichten voor zien. De Dienst Ge meentewerken stelt verder de stoplich ten zo af, dat er een groene golf is voor het verkeer op de hoofdroute Churchillweg-Bur- gemeester van Haarenlaan-Hor- vathweg. Voor de fietsers en brommers wordt de verbinding tus sen het noordelijke en zuidelijke stads deel verbeterd.In februari start de aanleg van een fietspad tussen Prinses Beatrixlaan en Parkweg. Dit pad iigt ten noor den van rijksweg 20. Het fietspad wordt voor de zo mer ook doorge trokken naar de Fokkerstraat. Op de sneltram- lijn zullen de nieu- we ZG-6 tramstel- len van de RET ko men te rijden. Deze zijn veel sneller dan de oudere trams. SCHIEDAM De paddestoelen groeien in het vor- malige weeshuis De Undehof aan de muur. De zwamvor- mmg is dermate ernstige dat op korte termijn moet worden opgetreden om verdere ver woesting van de sporepianten in de kiem te smoren. Door het vocht en da schimmet rotten balken weg. De paddestoelen zijn ontdekt na het luchten van het pand dat dateert uit 1779. Het heeft jaren leeg gestaan en werd In de afge lopen herfst nader geïspecteerd om dat het monument verbouwd zal wor den tot 23 Van- Dameenheden. Aanvankelijk zou de verbouwing dat jaar nog starten. Samen met verte genwoordigers van de Ministeries van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Orde ning, Milieubeheer er: van Welzijn, Volksgezondheid en Cuituur, is vast gesteld dat eerst de schimmels moe ten worden bestre den om het pand te kunnen behouden. Om deze bestrij ding uit te kunnen voeren is het nood zakelijk vijftigdui zend gulden extra beschikbaar te stellen. De Lindehof krijgt niet alleen Van-Dameenheden. Ook wordt een ka mer in oude stijl te ruggebracht en een zijvleugel wil de ge meente gaan ver huren als café. Te vens zal de binnen tuin in ere worden hersteld. De ge meente neemt 1,4 miljoen voor z'n re kening, de rest wordt gesubsi dieerd.

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 2