er toezicht op drugs in gevangenis 2r Am ter meulen Fraude bij RvA - personeel naar huis gestuurd Demonstranten in Cherbourg: laat Sirins vrij op privé-bezit koper Babyion Dode bij brand ter meuten Ruzie: huis met kogels doorzeefd RSV hoopt op order uit Marokko PSP: 'Leger' niet steunen Voedingsbond: 'Met leugens bestookt' Weg uit Lech Jeroen heeft ze voor het uizoeken Latynsamerikaanse cup voor Britten Telefoonstoring: brandweer te iaat Hond 'high' na eten hasj op strand Brand in gokhuis - mensen 't raam uil 0 Si Riëm om hals jongen stikt Tuindersprotest Lfhm (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het gebruik van drugs in gevangenïs- sen, dat hand over hand toeneemt, moet krachtig wor den tegengegaan. Dit is de mening van de ambtelijke werkgroep 'druggebruik en -handel in de inrichtingen van het gevangeniswezen' die rapport uitbrengt aan staatssecretaris Korte van Hemel van Justitie. Televisiepresentator Hans van Willigcnburg zal de komende maanden zijn neus nóg meer buiten de studio's laten zien dan hij al gewend is: hij is nu ook nog inleider en toelichter bij de Amerikaanse thea tershow "Hollywood Fol- lies". Dit weekeinde ging in de Apeldoomse schouwburg "Oi~pheus" de eerste voorstelling van dit musicalspektakel en prin ses Margriet, Pieter van Vollenhoven en midden op de foto) hun oudste zoon, Maurits, zaten bij de premïèregasten. Dat werd handjesschudden en bab belen na afloop, ook tus sen Hans en Magriet. "Hollywood Follies", een produktie waarin een twintigtal merendeels jonge acteurs, actrices en musici meedraaien, rijgt Talloze uitvoeringen... Rollen plakplastic in o.a. hout nerf. bloem en effen dessins. Vele kleuren. 45 cm breed. Per meter voor klappers uit beroemde musicals en musicalfilms aaneen. De show wordt een feest van herkenning voor allen die het hart hebben verpand aan top- successen als My Fair Lady, Funny Girl, Oklaho ma, Singing in the Rain en Jesus Christ Superstar. Prachtige kwaliteit... iSSSSItSSStfSlft- (Van een onzer verslaggevers) CHERBOURG On geveer drieduizend de monstranten uit Neder land, Engeland, Dene marken, Zweden en Frankrijk hebben dit weekeinde in het Fran se Cherbourg geprotes teerd tegen het vast houden in de haven van het schip Sirius van de milieuorganisatie Greenpeace. De Sirius, bewaakt in de haven van Cherbourg AMSTELVEEN Ongeveer JfSOO Nederlandse meisjes en jongens hebben gereageerd op een op roep van acteur Jeroen Krabbé zich aan te melden voor een rol in het toneelstuk "Anne Frank" dat hij volgend seizoen hoopt op te voeren. Zaterdag voelde Krabbé, die onlangs voor de derde keer vader werd (een zoon, Jakob Pieter), met de actrices Margreet Heemskerk en Nelly Frijda (rechts) enkele tientallen kandidaten nader aan de tand voor de rollen van Anne, Margo en Peter. HET VRWE VOLK binnenland 3 MAANDAG 10 JANUAR11983 Werkgroep; 12 percent gedetineerden 'pakt' De werkgroep is vorig jaar j vangeniswezen verontrustende ingesteld, omdat vanuit het ge- I geluiden over de drugsproble matiek waren gehoord. Volgens een onderzoek ge bruikten in 19S0 3080 van de 25.000 gedetineerden in Neder land hard- of softdrugs. In het rapport aan de staats secretaris stelt de werkgroep voor gestraften, van wie vast is komen te staan, dat ze in drugs handelen direct over te plaatsen naar volstrekt geslo ten afdelingen om te voorko men dat andere gedetineerden onder hun invloed komen te staan. In de gevangenissen zouden inspectieteams controles op druggebruik moeten uitoefe nen. Gedetineerden die ver dacht worden van het gebruik van drugs zouden volgens de werkgroep via een urine-on- "PRIMA SHOW OMMEN De 11-jarige Evert Visscbcr uit Ommen is zaterdag tijden het spelen in huis om het leven gekomen. De jongen had een hondenriem om zijn hals gebonden toen hij de trap af ging. Onderweg bleef de riem haken met als gevolg dat de jongen in adem nood kwam en stikte. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Een van de schuldeisers in het faillisse ment van het Haagse winkel en kantorencomplex Babyion, de Westland Utrecht Hypo theekbank, heeft beslag laten Hggen op het privé-bezlt van <te nieuwe eigenaar van Baby- Ion, J.'H. Bakker. Nadat Bakker een maand geleden op de veiling in Den Haag Babyion voor het record bedrag van 102 miljoen ver werf, is de groot-bol lenkweker uit Aerdenhout in moeilijkhe den gekomen. Zijn familie beeft hem laten opnemen in de Psychiatrische inrichting Vo gelenzang. De Westland Utrecht Hypo theekbank blijkt nu beslag te hebben laten legen omdat Bak kér de eerste betaling aan de bank niet op de tijd heeft vol daan. De familie van Bakker sal het onderzoek naar de af spraken en verplichtingen die bij heeft aangegaan binnen kort afronden. (Van een onzer verslaggevers) VAALS De 75-jarige M. Saldcn is gisteren in zijn woning In het Lim burgse Vaals om het leven gekomen, toen de gordijnen bij de stoel, waarin zat hij te roken, vlam vatten. Hoewel de brand volgens de politie zeer beperkt van omvang was bezweek het slachtoffer aan brandwon den. Een uitslaande brand verwoestte vannacht de ka tholieke lagere school Jaeo- ba in Heemstede. De scha de loopt volgens de politie In de tonnen. In het Westfriese dorpje brandde een oude stolp boerderij volledig uit. ALMELO Een 26-jarige man uit Almelo heeft zondag nacht het huis van familie met een vuurbuks beschoten. Drie kogels gingen door de ruiten van de woonkamer, waar vijf personen zaten, drie andere kogels vlogen door een kamer waar drie kinderen sliepen. De achtergrond van de schietpar tij zou volgens de politie een jarenlange familievete zijn. De gearresteerde man ontkent overigens te hebben geschoten. VOLLENHO\EN. Drie actiecomités van tuinders or ganiseren zaterdag in de bloe menveiling in Berkel een ma nifestatie, waarin de slechte si tuatie van hun bedrijfstak cen traal staat. (Van onze soc.-econ. redactie) ROTTERDAM RSV is druk bezig te proberen een ma rine-order uit Marokko in de wacht te slepen. Rljn-Schelde- Verolme wil Marokko vijf kor vetten leveren, wat een order zou betekenen van meer dan een half miljard gulden. Overi gens is Marokko niet het enige land waarmee RSV onderhan delt over levering van dergelij ke oorlogsschepen. Politieke problemen lijkt een dergelijke opdracht uit Marok ko niet op tc leveren. Het land wordt niet beschouwd als een spanningsgebled. In de vakbe weging wordt gehoopt dat het zal lukken de order binnen te halen, omdat RSV het werk hard nodig heeft. GRONINGEN De PSP- fractie ln de gemeenteraad van Groningen vindt, dat het Leger des Heil3 geen toestem ming meer mag krijgen voor het houden van collectes ln de stad. De gemeente moet vol gens PSP-er J. Pitstra alle sa menwerking met en steun aan het leger stopzetten, omdat 95 percent van de opbrengst van de collectes naar het leger zelf gaat en niet naar hulpbehoe venden. De PSP in Groningen vindt voorts dat de gemeente geen enkele organisatie mag steu nen, die homoseksualiteit als een zonde en een ziekte be schouwt. derzoek moeten aantonen, aat ze niets hebben gebruikt. De werkgroep beveelt voorts aan gevangenen direct na af loop van het bezoek aan kle ding en lichaam te onderzoe ken en het meenemen van etenswaren, drank of rookge rei naar het bezoekvertrek te verbieden. In gevangenissen, waar druggebruik veel voorkomt wil de werkgroep een glazen wand tussen bezoekers en gedeti neerden laten plaatsen. Ook zouden brieven en pak ketten beter moeten worden gecontroleerd. Van verdachte brieven, die bijvoorbeeld zijn gedrenkt in een vloeistof met drugs, kan beter een kopie aan de gevangene worden gegeven. Crêpe jersey van 100% poly ester in de nieuwste dessins en kleuren. Maak voor het nieuwe voorjaar zelf uw jurk jes, blouses en rokken. 150 cm breed. Per meter voor (Van een onzer verslaggevers) GRONINGEN De fraude met kinderbijslaggelden bij de Raad van Arbeid in Groningen blijkt omvangrijker te zijn dan eerst is aangenomen. Uit het onderzoek van de afgelopen dagen is gebleken, dat de 47-ja- rige M. P. uit Groningen, ad junct-commies van de Raad niet maximaal vijftig mille ten onrechte heeft laten uitkeren, maar vermoedelijk minstens circa tachtigduizend gulden. Het aantal medeplichtigen in deze zaak bedraagt zeker tien man, zegt drs P. A. Gille, voor zitter van de Raad van Arbeid in Groningen. Met medeplich tigen doelt hij op mensen, die geprofiteerd hebben van de on juiste uitkeringen en die voor al in de vriendenkring van P. moeten worden gezocht. Vrijdagmiddag is vrijwel het gehele personeel van de Raad in Groningen, waar on geveer 150 man werken eerder naar huis gestuurd om het mo gelijk te maken aüe bureaus te onderzoeken. Het onderzoek heeft volgens de heer Gille geen aanwijzin gen gegeven, dat P. in samen werking met andere ambtena ren heeft geopereerd. Zeer binnenkort begint in de ze zaak een groot accountants onderzoek, waarbij het gehele bestand van de Raad wordt doorgelicht. De Raad van Arbeid in Gro ningen keert per kwartaal on geveer negentig miljoen gul den uit. fit!**-?-— Greenpeace en de demon stranten protesteren tegen het vervoer over zee van 'uitge werkte' brandstof uit kerncen trales naar de opwerkingsfa brieken bij het Franse Cap de la Hague en het Britse Wlnd- scale. Uit diverse landen wordt dit gevaarlijke materiaal per schip getransporteerd langs dichtbevolkte gebieden en drukbevaren scheepvaartrou tes. De opwerkingsfabrikanten lozen volgens Greenpeace gro- te hoeveelheden radioactieve stoffen ln het (zee)milieu en produceren tevens het uiterst giftige plutonium, dat onder meer als grondstof dient voor kernwapens. De Franse Marine, dlc de Si rius in Cherbourg vasthoudt heeft meegedeeld, dat de Ne derlandse kapitein Willem Beekman een artikel van het Franse havenreglement heeft overtreden door met de Sirius te ankeren aan de loskade voor schepen voor nucleair trans port. Voor deze overtreding moet een boete van 8000 Franse francs worden betaald, wat Greenpeace tot nu toe heeft ge weigerd. De demonstratie in Cher bourg viel samen met een be toging van ongeveer honderd demonstranten bij de Japanse ambassade ln Parijs, waar ge protesteerd werd tegen aan voer in Frankrijk van kernaf val uit Japan. LEEUWARDEN De andere bonden binnen de FNV kunnen de energie die zij besteden aan de Voedings bond beter steken in ondernemingen waar het inleveren van prijscompensa tie geen werkgele genheid heeft op geleverd, meent Cees Schelling, de voorzitter van de Voedingsbond FNV. Op een bij eenkomst in Leeuwarden zei hij zaterdag niet bang te zijn om de dis cussie over de prijscompensatie vandaag aan te gaan in het feder atiebestuur. Vanuit andere bon den, vooral de In dustriebond FNV, is forse kritiek op de Voedingsbond geleverd de afgelo pen weken, omdat die bond de prijs compensatie op dit moment niet wil in leveren voor ar beidsplaatsen. Vol gens Schelling is zijn bond bestookt met leugens en moeten de andere Cees Schelling bonden vandaag maar eens aanto nen dat hij in strijd handelt met het FNV-beleid. Het bondsbestuur van de Voedingsbond heeft geluisterd naar wat de leden willen en aan dit luisteren ontbreekt het nog weieens bij de zusterorganisa ties, aldus Schel ling. DEN HAAG Ko ningin Beatrix, Prins Ciaus, hun drie zoons en de kinderen van prin ses Irene zijn dit weekeinde met de regerings Fellow ship van hun win tersportvakantie in Lech in Nederland teruggekeerd. Prins Ciaus is van morgen vanuit Soestdijk weer naar de Universi teitskliniek in Bazel vertrokken. SCHEVENiNGEN Het Britse dans paar Karen John stone en Marcus Hilton heeft zater dagavond in het Scheveningse Kur- haus het wereld kampioenschap La- tijnsamerikaanse dansen voor ama teurs gewonnen. In de finale om de World Cup, waarin vijf dansen op het programma ston den (samba, rum ba, chachacha, pa- sodoble en jive) ze gevierden zij over Belgische, West- duitse, Deense, Noorse en Schotse koppels. Aan dit grootste danseve- nement dat ooit in Nederland werd gehouden namen vertegenwoordiges uit achttien landen deel. Het Neder- - landse paar Chan- talte Mulleneers en Harold Lousberg uit Maastricht viel af in de halve fina les. OLDENZAAL Door een defecte telefoonkabel heeft het zaterdag liefst 20 minuten ge duurd voordat de brandweer in 01- denzaal met het blussen van een uitslaande brand In een woonhuis kon beginnen. Het huis brandde goeddeels uit, drie ernaast lig gende woningen liepen rook- en wa terschade op. Eén van de bewoners kon op het laatste nippertje gewekt worden. Door het manke ment aan de tele foonkabel kon de regionale brand weercentrale in En schede de Olden- zaalse brandweer mannen niet oproe pen. Vanuit En schede werden toen twee brand weerwagens naar het tien kilometer verderop gelegen Oldenzaal ge stuurd. Het is moeilijk te zeggen in hoeverre het te laat komen van de brandweer van Invloed is ge weest op de brand. "Maar de brand weer behóórt na tuurlijk binnen vijf minuten na alarme ring met het blus sen te kunnen star ten", aldus brand weercommandant H. Delicaat. VLiSSINGEN - Nadat een hond lichtelijk high was geraakt «door het nuttigen van hasj op het strand bij Vrouwenpolder (Walcheren) heeft de politie daar za terdag 13 pakjes van elke een haif pond drugs gevon den. Een dierenarts had de politie at tent gemaakt op het merkwaardig gedrag van de hond. Volgens de politie was de hasj door het zeewater aan getast en noga! be dorven. De politie heeft nog niet ach terhaald waar de hasj vandaan js ge komen. De zoekac ties op het strand worden voortgezet. DEN HAAG Eenentwintig men sen zijn zaterdag uit de ramen van een gokhuis In Den Haag gesprongen om te ontkomen aan de hoog op laaiende vlammen in het pand. Een van de bezoe kers van het illega le gokhuis is met ernstige verwondin gen in een zieken huis opgenomen. Het pand is op een Turkse slagerij op de begane grond na geheel uitge brand. Do brand ontstond op de eerste verdieping en sloeg over naar de tweede etage en naar aangrenzende panden. Van een van de huizen brandde de zolder, waar een gezin met zeven kinderen woonde, geheel uit. Zij zijn ondergebracht in een hotel. De oorzaak van de brand is nog niet bekend.

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 1