lÉteSci lied lam heeft interesse' k - Rooie boerenkool smaakte prima Autodieven gepakt Bestuurder ramt 2 auto's Aquatilis helpt zwemmers over de drempel 'We zouden zelfs een aap kunnen leren duiken...' Leren discussiëren in De Blauwe Brug Schiedam in actie BKR-expositie komt op de televisie Werk voor carnaval is in voile gang msmsmmm m mmmm b mmmmBmÊÊÊmMtmÊmmÊBnatammÊOÊÊÊmh mmmmÊmÊÊBm mmm ïï'-3 «s Spaarvarken geleegd f&ËÊÊ,wMMmmgWi Sch SCHIEDAM De bouw van een crematorium in Schiedam is zeker. Wethouder Chris Zijdeveld verwacht dat de bouw in de lente begint. „Nie mand kan ons stoppen of tegenhouden. Financieel is alles rond, maar omdat we niet als een blind paard op hol wilden slaan, is eerst nog onderzocht of de belangstelling er nog was." „Bouwen" 2La Herman Posthoorn keurt met het oog de boeren kool, die zijn geestverwanten straks zullen eten. De maaltijd vond dit jaar voor het eerst in het Passagetheater plaats, dat voor dit soort evene menten eigenlijk niet is ingericht. Blokkade MMH De aula van de begraafplaats aan de Laan van Spie ring-shock, krijgt eindelijk een crematorium. AAP Beginners leren eerst gewoon snorkelen. Deze kinderen kunnen zich onder water al prima redden. Dat was op de demonstratie duidelijk te zien. De snorkel-cursus is een activiteit speciaal voor de jeugd onder de dertien jaar. RUSTGEVEND GEEN PANIEK Ook onder het bewind va Schiedam te maken met twisten. n Maximiiiaan kreeg f' de Hoekse en Kabeljauwse HENR1ETTE VAN ALDERWE- RELT HET VRIJE VOLK s lëedam 4 KM - y Groen licht voor bouw van crematorium (Van een onzer verslaggeefsters) DJe behoefte aan een crema torium bij de aula van de Alge mene Begraafplaats aan de Spieringshoeklaan is nog even groot. „De verwachting is dat de helft van alle Schiedam mers de voorkeur geeft aan crematie boven begraven. Dus de aannemer voor de bouw kan worden gezocht," conclu deert hij. Naar verwachting zal de re gionale voorziening al over en kele jaren kostendekkend zijn. Directeur H. G. de Block heeft berekend dat het crematorium geen verlies oplevert als er jaarlijks 960 crematies plaats vinden. Dit jaar zouden, ais het crematorium er al was ge weest. 964 verassingen hebben plaatsgevonden. De capaciteit van het toegevoegde cremato rium. dat om de aula wordt heengebouwd, is 1600 verassin gen per jaar. „Eindelijk komt er een stuk je gerechtigheid voor mensen wiens voorkeur uitgaat naar crematie. De nabestaanden moesten nu een vervelende en moeizame tocht ondernemen naar de twee afgelegen crema toria in Overschie en Rotter dam-Zuid." Eén op de twee Schiedam mers verkiest crematie boven de teraardebestelling. In Schie dam ligt het percentage gedu rende de laatste jaren tussen de 45% en 50%, hetgeen neer komt op 360 crematies per jaar. Verwacht wordt dat van uit de omringende steden ook gebruik zal worden gemaakt van het crematorium dat gun stig ligt aan de rand van de stad. Uit de prognoses van de af deling Gemeentewerken en Openbare Werken, blijkt dat er voldoende belangstelling is om drie crematoria in de regio Rotterdam te exploiteren. Als voorbeeld geeft directeur De Block het aantal personen dat in 1981 in Schiedam. Vlaardin- gen en Maassluis zijn overle den. Dat waren er 1.449, waar van 553 gecremeerd wilden worden. De verassing heeft in Voor onze medewerker HAN VAN DER HORST SCHIEDAM Meer dan honderd socialisten, onder wie rode families van drie generaties, hebben zater dagmiddag meegegeten van de boerenkoolmaaltijd, waarmee de PvdA traditie getrouw het nieuwe jaar viert. Ook burgemeester te Loo zat aan. Net als altijd was het eten verzorgd door chef-kok Herman Posthoorn, in het dagelijks leven wethouder van Schiedam. Hij bereidde vijftig kilo boerenkool in gamellen van de Rode Val ken, daarin bijgestaan door vier vrouwelijke geestver wanten. Voor de kinderen was er patat met appel moes. Afdelingsvoorzitter Kuurt van der Veer hield een som bere welkomstspeech. ..Als we het afgelopen jaar bekij ken, dan hoeven we wat het partijgebeuren betreft niet trots te zijn," bekende hij, zonder de heftige conflicten binnen de afdeling met na me te noemen. "Wij moeten onszelf juist daarom het beste toewen sen", ging Van der Veer verder. "Dat is hard nodig. Je wordt wel somber als je ziet, hoe het met de kernwa pens gaat en hoe snel onze sociale verworvenheden weer verloren gaan. In de tijd van materiele welstand is het begrip solidariteit op de achtergrond geraakt en nu blijkt plotseling, hoe hard solidariteit nodig is. Na de maaltijd werd een dia-serie vertoond over de begindagen van de partij, toen een handjevol socialis ten het moest opnemen te gen een overmachtige rechtse meerderheid. Som mige aanwezigen vroegen zich af. of zo'n tijd niet weer voor de deur stond. SCHIEDAM De 20-jarige Schiedammer J. G. en 19-jari- ge EL H. uit Zoetcrmeer zijn in de nacht van zaterdag op zon dag met een gestolen auto te gen een boom gebotst en ver volgens tijdens het stelen van een andere wagen door agen ten in de kraag gevat. Op het moment van de bot sing om half vier 's nachts za gen voorbijgangers dat de twee mannen na de botsing op een drafje richting Garage Van Kalfsbeek renden en in het pand verdwenen. De gealarmeerde politie ar riveerde toen het duo juist wil de vertrekken in een nieuwe BMW. bijna alle gevallen plaatsge vonden in de Rotterdamse cre matoria. Het advies van direc teur De Block luidt dan ook kort en bondig: „Ga over tot de bouw". Voor de aanbesteding van de bouw had overigens 29 mei al een aannemer kunnen worden gezocht. Op die datum liep de schorsing door de Kroon af. om geen krediet te verstrek ken voor de bouw van het cre matorium. Toen dc blokkade eenmaal was opgeheven, stond het college wantrouwend te genover de cijfers van vijf jaar terug. De nieuwe hebben zekerheid gegeven en na een laatste bespreking die morgen plaatsvindt, is de zaak beklon ken. De bouw had al vier jaar eerder kunnen starten. Geld had de raad al in 1978 vrijge maakt, hetgeen na veel ver wikkelingen in 1980 is goedge keurd. Maar toen gooide de Kroon roet in het eten. De Kroon tekende bezwaar aan en schorte de verklaring van geen bezwaar op. Die schor sing werd tot twee maal toe verlengd. In 1981 toen het er dan einde lijk van leek te komen, werd in een speciale zitting van de Raad van State, het startsein opnieuw geblokkeerd tot mei 1982. De verantwoordelijk wet- /y AY .m X'A ,y\. houder Zijdeveld reageerde 'des duivels": „Dit vind ik geen stijl," zei hij. Nu de zaak beklonken is, zegt hij: „Het pikante is dat nooit een reden is opgegeven voor dc blokkade. Ze hebben gewoon de schorsing net zo lang aangehouden totdat het wettelijk niet langer kon." SCHIEDAM De negentien jarige automobilist F. W. heeft op de Burgemeester Knappert- laan twee geparkeerde auto's geramd, omdat hij een wegop- breking te laat opmerkte. Ter hoogte van de Aleidastraat is het wegdek van de BK-laan voor de helft versmald. De chauffeur gooide inder haast het stuur bij maar botste tegen een geparkeerde wagen aan. De langs de stoeprand ge parkeerde auto schoof naar vo ren en ramde op zijn beurt een Ford, Alle drie de wagens kre gen blikschade. Door de noodstop liep de be stuurder een gescheurde lip op en zijn 18-jarige medepassa gier R.W. moest met een her senschudding worden opgeno men in het Schielandzieken- huis. Ook de twintigjarige J.S. is dit weekeinde niet heelhuids met zijn wagen thuisgekomen. Hij raakte op de Schiedamse- weg in een slip en ramde een lantaarnpaal en boom. De wa gen kwam tegen een heg tot stilstand. De chauffeur was blijkbaar zo geschrokken dat hij te voet naar huis is gegaan, en de volgende ochtend om vijf uur melding maakte van het gebeuren. MAASSLUIS Een tientje uit een spaarvarken, een cas sette-recorder, een fototoestel en een kofferschrijfmachine: dat was de buit van inbrekers in een school aan het Dennen dal. Andere inbraken dit week end gebeurden in een sport zaak aan de Noordvlict en een woning aan het Westeirde. Uit de sportzaak verdwenen twee trainingsjacks en 200 aan wisselgeld. De breekscha- de was ƒ1500. (Van een onzer verslaggeef sters) SCHIEDAM Tewijl uit een ventiel een sissend geluid komt, zegt de duiker zittend op zijn hurken: "Als er lucht in mijn duikpak blijft komen mijn voeten weer boven drij ven. Een effect vergelijkbar met een drijvende ballon. Ik moet zorgen dat mijn pak her metisch om mijn lijf zit. Als ik straks het water in ga, pes Ik zelf weer lucht erin. Dat vormt een lekker warm laagje om je lichaam heen, zodat je de kou minder voelt. In het Sportfondsenbad aan de Burgemeester Knappert- laan Is van koude niets te mer ken. Puffend en zwetend staan de duikers van Aquatillis aan de kant, want de temperatuur is boven de twintig graden. Een groot verschil met de wer kelijkheid. Het betreft dan ook een demonstratie. Duikschool Aquatillis hield zaterdag open huis in het bad. Jong en oud kan daar nu dui ken leren. Het Sportfondsen- bad is officieel duikopleidings- bad en examenbad geworden van de LADS, de International Association of Diving Schools. Al vanaf dertien jaar mogen kinderen zich opgeven voor het behalen van duikbrevetten. De opleidingen worden ver zorgd door beroepsduikers en bevoegde sportduikinstrue- teurs. Een leeftijdsgrens voor het leren duiken is er niet. Ook vijftig plussers kunnen het ge rust eens uitproberen als de arts geen bezwaar heeft. Na tuurlijk blijft voor de jongsten de mogelijkheid bestaan mee te doen aan een snorkelcursus: de springplank naar het echte duiken. "Snorkelen is niet makke lijk," zeggen twee tienjarige knaapjes die met grote ogen de snorkeldemonstratie In het bad gadeslaan. "Je moet zor gen dat je niet te ver onder water gaat, want dan heb je snel ademnood. Duiken lijkt me hardstikke leuk. maar moeilijk!". Eef Hendriks van de regio nale duikschool Aquatillis heeft een heel andere mening. "We zouden zelfs een aap kun nen leren duiken," zegt hij la chend, maar toch vol overtui ging- "Onze duikschool is opge richt om de mensen over de drempel, die voor het duiken kennelijk bestaat, heen te hel pen." Gerrit van der Broek vult hem aan: "Al3 de mensen op vacantie gaan naar het zuiden leren ze de duiksport kennen door een beetje te snorkelen. Wij willen daar lijn In bren gen. We willen hen leren dat je ook met alleen een snorkel wel tot zes meter diep kan komen. Iedereen kan dat leren." Eef Hendriks, Gerrit van der Broek en Hans de Koning zijn de drie instructeur van de duikschool Aquatillis, die les gaan geven in het Sportfond senbad op zaterdag van half vier tot half vijf. Ze benadruk ken het woord 'school'. "Het is beslist geen vereni ging. Het gaat ons niet om de gezelligheid, maar om het dui ken zelf. We willen onze eigen kennis en ervaring overdra gen," aldus Eef Hendriks. De beroepsduiker uit Maas sluis boogt op een aanzienlijke ervaring in het duiken. Hij heeft bij veel bergingsklussen meegewerkt. Een van de meest spectaculaire scheeps- bergingen van de laatste jaren, die van de Franse tanker Be- telgeuze in de Ierse Bantry Bay. heeft hij van dichtbij meegeleefd. Hij is er dan ook van over tuigd, dat de veiligheid bij het duiken voorop moet staan. Hendriks heeft zelf een extra paramedische opleiding ge volgd, die hem in staat stelt di rect eerste hulp te verlenen bij alle mogelijke duikers-onge vallen. Ook deze medische ken nis wil hij zijn "duik-leerlin- gen" graag overdragen. Zijn collega Gerrit van der Broek uit Schiedam heeft vroe ger ook voor zijn brood gedo ken, maar doet het nu alleen uit liefhebberij. Hij zegt: "Ik zie het als een sportieve pres tatie. Leuk om te doen en rust gevend. Voor mij is het een stuk ontspanning." Op een veilige en eenvoudige manier moet iedereen duiken kunnen leren.' Dat is het uit gangspunt. „Gevaarlijk is het alleen als je niet weet waar je mee bezig bent. Juist daarom willen wij de mensen die bij ons komen leren duiken de es- sentiele dingen over veiligheid leren. Ze moeten automatisch handelen als er moeilijkheden zijn." Moeilijkheden zoals bijvoor beeld verstrikt raken in een net. Dat werd zaterdag ook ge demonstreerd door zo'n zestal jeugdige duikers uit Utrecht. „Als je vastzit in een net, moet je geen onverhoedse bewegin gen -maken, maar voorzichtig handelen. Anders raak je nog meer verstrikt," vertelt een van de demonstranten. Hendriks: „De techniek van het duiken Is niet zo makke lijk. Je moet weten dat je moet doen en vooral niet In paniek raken. Vergeet niet dat tien meter onder water net zo'n groot drukverschil oplevert als van hier tot op de maan!" Met perslucht duiken is al leen weggelegd voor de wat gevorderden. Beginners leren eerst gewoon snorkelen. Om dat goed te doen moet een be paalde ademhalingstechniek worden geleerd. Ook het opvij zelen en bijhouden van de li chaamsconditie is van groot belang. Leraar Van der Broek: „Deze afgelopen feestdagen zijn eigenlijk funest. Je conditie zakt als een kaartenhuis in el kaar. We gaan daarom in het zwembad met een speciale zwem-Copper-tekst de conditie op peil brengen." Om precies te weten te ko men wat duiken nu eigenlijk is, heeft Aquatilis een speciale 'aanbieding': drie introductie lessen voor een tientje op za terdag 15, 22 en 29 januari, van 15.30 tot 16.30 uur. De bedoe ling is drie groepen te starten: beginners-snorkeiaars, gevor derden en kandidaten voor het brevets-examen. De winter maanden binnen en zomers buiten. „Ik wil graag dat iemand die zin in duiken heeft, eerst die drie lessen doet," zegt Eef Hendriks. „Dat weet hij waar hij aan begint. We hebben er niets aan als iemand zich op geeft, en na een paar keer af haakt." Het clublidmaatschap be draagt per kwartaal 67.50. „Duur? Nee, ik vind dat niet veel. Ga maar eens elke week gewoon zwemmen, dan ben je veel meer kwijt." MAANDAG'„10 JANUAR11003: oud m i mi i Vorige week hebben we gezien hoe tijdens het bewind van Maximiiiaan de Hoekse en Ka beljauwse twisten hier en daar weer oplaaiden. Ook Schiedam werd daarbij niet helemaal on gemoeid gelaten. Op de 4de december van het jaar 1483 stonden er honderd vijftig man met een behoorlijke buit voor de Overschiese poort. Voor de Schiedammers was het niet zo moeilijk om ze buiten de stad te houden, maar men wilde de buit graag teruggeven aan de rechtmatige eigenaars. Dat leek in eerste instantie te lukken. De plunderaars hadden niet gerekend op zoveel Schiedam- se agressie, dus lieten ze hun geroofde spullen vallen en maakten zich ijlings uit de voe ten. De Schiedammers gingen hen achterna, waarbij ze zowe! de buit als de plunderaars ten slotte verloren. Ook een twee de poging mislukte, waardoor de roofzuchtige, Hoekse lieden overmoedig werden. Vooral de kleinere plaatsen in de omge ving moesten het ontgelden. Maar men liet het er niet bij zitten. Gewapende Schiedam mers verborgen zich in hinder lagen en de vijand liep in de val. Gerard Rooftas, de leider van deze groep plunderaars •fcrV il werd met een dertigtal mannen gevangen genomen en naar Rotterdam gebracht, waar": Maximiiiaan toevallig net vér- toefde. Deze geslaagde strafexpeditie gaf de brave Schiedamse bur gers weer moed. Begin februa ri 1489 doken de Hoekse jon gens echter weer op. Onder leiding van Joris van Bredeco- de en Andries Lepeltak richj- ten deze lieden in het gebtej van Overmaas veel narighafd aan, om uiting te geven aan hun onvrede met de bestaande toestand. Opnieuw gingen de burgers in samenwerking met verbitterde boeren over tot actie. Het-ein digde in een bloedig slagveld. Alleen Van Brederode en Le peltak brachfen het er levend af, en werden als gevangenen naar Schiedam gebracht. a De Hoeksen waren door deze twee nederlagen buiten zich zelf. Zij bedachten een niéuwe wraakactie, die gepland trfërd op 13 februari van datzelfde jaar, op Valentijnsdag. Wat er op die dag allemaal gebeurde was werkelijk niet mis, maar daarover gaat het verhaal-van de volgende week. SCHIEDAM De BKR-expositie in het Stedelijk Mu seum komt dins dagavond op de te levisie. In het nieu we NOS-program- ma "Omnibus" (om twintig minuten voor tien op Neder land 2) wordt aan deze tentoonstel ling en de acties om bezuinigingen in de BKR-regeling tegen te gaan, aan dacht geschonken. Naar alle waar schijnlijkheid zal In dat programma mi nister Brinkman van het Ministerie van WVC reageren op uitspraken van museumdirecteur Hans Paalman. Paalman vindt de regeling die kun stenaars in staat stelt te blijven wer ken, een sociaal- culturele verwor venheid die niet klakkeloos mag worden ingetrok ken uit bezuini gingsoverwegingen. Als de BKR ver dwijnt worden kunstenaars terug gezet tot onder het bijstandsniveau. Gefd om materialen te kopen, is nauwe lijks mogelijk. De tentoonstelling "Wat is de BKR waard" toont werk stukken van arties ten uit heel Neder land die ooit of nu nog gebruik maken van de Beeldende kunstregeling. Deze expositie trekt zoveel be langstelling dat be sloten is hem tot zondag 30 januari te handhaven. In het museum is te zien hoe de na-oor- logse beeldende kunst zich ontwik keld heeft van CO BRA tot heden. Er zijn kunstwerken uit openbare col lecties (Rijksbezit, Haags Gemeente museum, Frans Hals-museum en BKB Amsterdam) n bruikleen gegevsn. In een speciale Schiedam BKR- zaal wordt van iedere Schiedamse kunstenaar één werk getoond. Ook kunnen bezoekers hun mening geven over een artotheek in Schiedam., SCHIEDAM Di rect na de jaarwis seling klinken de carnavalsliederen al volop uit radio en luidsprekers. Ook in Schiedam wordt hard gewerkt aan het carnavalsfeest. De traditionele op tocht door de stad van de vereniging De Rietzeiters wordt zaterdag 12 februari gehouden. De kinderen kun nen een week eer der al genieten van een groot feest in zaal Irene op 5 fe bruari. De carnavalsop tocht begint om half één bij de Bur gemeester Honner- lage Gretelaan, waarna burge meester John te Loo de stadssleutel voor één dag weer zal overhandigen aan het karnaval vierend Schiedam. De mooiste, gekste of origineelste wa gens en apart ver klede feestgangers worden beloond, 's Avonds is er gele genheid om te dan sen en te hotsen op het Prinsenbal in Zaal Irene. De voorverkoop van de kaarten be gint zaterdag bij (eestwinkel Het Masker aan Het Broersveld.'Het kost tien gulden. Leden vande Riet zeilers hebben gra tis toegang-op alle balavonden: Het lidmaatschap van de vereniging kost vijfentwintig gul den. SCHIEDAM Een cursus discussie- en vergadertech niek begint donder dag in wijkcentrum De Blauwe Brug. Een cursus die leert ook eens wat te zeggen op de goede wijze, op bij voorbeeld een in spraakavond, poli tieke of wijkbijeen komst of in sport vereniging, club- of buurthuis, peuter speelzaal, crèche, schoolbestuur en wat al niet meer. ledereen die meer wil weten over het vergaderen en pra ten, is welkom. Er wordt uitgegaan van de eigen situa tie en er worden praktische situaties geoefend. De cursus (op de donderdagavond van acht tot half twaalf) bestaat uit vijftien lessen en kost negentig g"|* den. Opgévén bil de Schiedamse w j meenschap;' tet. 733000, Buitenha venweg 9/hoek k Koemarkt., Houdef van een 65-pas kaart of CJP krij gen vijfentwintig percent korting- Voor mensen fn®' een uitkering U"®1 mogetijk de curs"5 gratis te volgen. f

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 2