Tekort FI loopt in miljoenen 'Geen sprake van eroscentrum' 6?s mm te 1.1 Brief Zuid - Afrika 'aangenomen Voor redding van vliegmaatschappij ligt 25- min klaar Verzekeringsmaatschappij: Pas op voor woonwagenbewoners Schrik om hoge nota voor stadsverwarming 149.- Vandaag met: Rotterdam kan niet zonder havenmuseum Stukgoed Sport ter meulen f I 'Ideeën Neelie zijn rampzalig' ter meulen ié 'extra brede gordijnstoffen 'Sm* SPI Van onze verslaggever PETER SLAVENBURG ROTTERDAM Rotterdam wil van Film Interna tional af. Het ministerie van WVC (voorheen CRM) moet de financiering van de filmdistributie door Film International overnemen. Het jaarlijkse festival moet echter in Rotterdamse handen blijven. Keuze uit 6 dessins! Extra brede gordijnstof in 6 dessins en moderne kleuren, blauw, bruin, groen, cognac, rood, bleu of beige ca 154 cm breed Van hoogwaardige ka toen kwaliteit Opgeruimd per meter van 11,95 voor f'- "V Meer greep Gekleed in al of niet met (kunst) bont gevoerde le ren jassen vermaken de sexbazen zich reeds aan de bar van wat binnenkort het er os cen trum Keilha- ven zal wor den. Hiernaast: Bouwvakkers maken er een haastklus van. M - s mm Vakbondsbestuurder Kees Marges (links) en een kaderlid van de Vervoersbond FNV lieten zich hoewel ze niet zo welkom waren, toch inschrijven in het bezoekers- boek van het Zuidafrikaanse containerschipHet donkere bemanningslid (rechts) kon er nog wel om lachen. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM/DEN HAAG Twee Nederlandse fi nanciers staan klaar om de failliet verklaarde lucht vaartmaatschappij Rotterdam Airlines (RAL) over te nemen. De 25 miljoen "reddingsgeld" komt echter pas op tafel als de RAL z'n vergunning behoudt om vanaf Zestienhoven te vliegen. Geluidshinder Snel Heerlijk slapen onder echt dons... Zeer goed dekbed van 55/35% ■ganzedons/donsveertjes. Punt- step doorgestikt waardoor de vulling op z'n plaats blijft. Sjie- ke beige tijk van 100% katoen met bruine rand Vulgewicht 550 gr 135 x200 cm. van 275,- voor 200 x 200 - vulgewicht 800 gr. van 375,- voor 249,- 240 x 200 - vulgewicht 950 gr. van 475,- voor 349,- Dekbedhoezen. 1-persoons van 59,80 voor 39,80 2-persoons van 79,80 voor 59.80 WOENSDAG 12 JANUAR11983 Rotterdam wil aan riik overdoen De Rotterdamse Kunststich ting presenteert binnenkort een notitie waarin dat wordt voorgesteld. Het voorstel hangt samen met de reorganisatie binnen de Rotterdamse Kunststichting (RKS) en de teleurstellende opbrengst van de filmdistribu tie. Het geld dat FI uitgeeft aan filmaankoop vloeit niet te rug in de vorm van recettes. De filmhuizen, samen het dis tributie-kanaal van Film Inter national, lopen slecht. ook zeer geschikt voor stofferen van meubels P> V ;'-° 'JtV s* XX ROTTERDAM De behan deling van de Tarievennota openbaar vervoer In de Twee de Kamer moet worden uitge steld. Dat bepleiten vandaag de wethouders van de negen gemeenten met een eigen ver voerbedrijf. Rotterdamse wet houder drs. Jan Laan noemt de ideeen voor tariefsverho gingen van de minister "ramp- zalig. Naar verluidt bedraagt het tekort op de filmdistributie zo'n drie miljoen gulden. Vol gens Piet Barendse, adjunct directeur van de RKS, gaat het om minder geld, hoewel hij niet zeggen wil hoeveel pre cies. "Op dit moment staat nog niet vast wie de schuldenlast op zich wil nemen, de gemeen te of het ministerie van WVC. Ik mag dat bedrag daarom niet noemen," aldus Barendse. Vooruitlopend op de komen de ontwikkelingen moet Film International de aankoop van films drastisch beperken. "De aankoop bedroeg het afgelopen jaar ongeveer één miljoen gul den. Dat bedrag wordt terug gebracht tot 550.000 gulden. Je mag dat overigens niet als een bezuiniging zien. Er is minder vraag naar films dan was voorzien, dus is het zaak de aankoop af te stemmen op de vraag, om buitensporige kos ten te voorkomen," aldus Piet Barendse. De directie van de kunst stichting wil bovendien meer greep krijgen op het aankoop beleid van Film International. In de praktijk is dat het beleid van Huub Bals, de hoogste baas van FI en verantwoorde lijk voor de programmering van het festival en daarmee voor het programma in de Ne derlandse filmhuizen. "Voor de aankoop van elke film wil de RKS voortaan een apart voorstel zien," vertelt adjunct-directeur Barendse. Op de vraag of de RKS-direc- tie zich ook gaat bemoeien met het sóórt produkties dat FI aankoopt, antwoordt Barendse terughoudend: "We zullen de heer Bals ze ker vragen hoe groot naar zijn verwachting de belangstelling voor de aan te kopen films zal zijn. Indien een kopie beschik baar is, zullen wij de film wel licht zelf gaan zien. Dat wordt uiteraard moeilijker als de film in kwestie alleen in Egyp te of een ander ver land te be kijken valt." Zie verder pagina 17. (Vervolg van voorpagina) DEN HAAG/ROTTERDAM „Aan de Keilehaven komen volgens de gemeente Rotter dam volkomen normale voor zieningen. Het wordt een za kencentrum, waar ook vracht wagenchauffeurs zich moeten kunnen ontspannen en slapen." Ijskoud beweerde mr. H. Leg ger, de advocaat van Rotter dam bij de Raad van State, dit gisteren in Den Haag. Hij verwierp de „bewijzen" van vier tegen het eroscen- trum protesterende bedrijven aan de Keilehaven. De advo caat van deze firma's, jhr. mr. Th. Sandberg, poogde echter aan te tonen dat er wel dege lijk een echt eroscentrum wordt opgezet. Uit de bouwte keningen, die ook bij de ge meente zijn ingediend, blijkt dat volgens mr. Sandberg overduidelijk. „Uiteindelijk," aldus de ad vocaat, „moet aan de Keileha ven een centrum verrijzen met sekatheaters, 229 kamertjes voor prostituees, sauna's, re laxruimte enzovoort." De voorzitter van de afde ling rechtspraak van de Raad van State, mr A. Mulder, was er verbaasd over dat Rotter dam na 9 december geen on derzoek heeft gedaan naar de geruchten over het eroscen trum. Hij vond dat de gemeen te, voordat op 14 december een bouwvergunning aan Keilho- ven BV werd verleend, op z'n minst had kunnen nagaan wat ervan waar was. De reactie van Rotterdams advocaat mr. Legger: „De ver strekte bouwvergunning is wel degelijk in overeenstemming met de handels- en industrie bestemming. Als naderhand mocht blijken dat er in het ge bouw strafbare feiten worden gepleegd, is het nog vroeg ge noeg om daartegen op te tre den." Ook de directeur Bouw- en Woningtoezicht van de ge meente stelde dat er een nor male procedure is geweest. (Van onze soc.- econ. redactie) I ROTTERDAM "Ik heb niets te maken met de politiek in Zuid-Afrika." De Britse ka pitein van het Zuidafrlkaanse vrachtschip S. A. Sederberg probeerde vakbondsbestuurder Kees Marges hiermee af te schepen. De Vervoersbond FNV over handigt aan de gezagvoerder van ieder Zuidafrikaans schip dat de Rotterdamse haven doet een protestbrief waarin de vakbond aandacht vraagt voor de grove schending van de vakbondsrechten in Zuid- Afrika. Werkgevers in de Zuidafri- kaanse haven Port Elizabeth hebben 600 zwarte werkne mers op staande voet ontsla gen omdat zij lid waren van de General Workors Union, een vakbond die werknemers orga niseert ongeacht de huids kleur. Deze vakbond wordt door de werkgevers met steun van de Zuidafrikaanse over heid niet erkend. Uiteindelijk accepteerde de kapitein van het S.A. Seder berg, dat bij het containerbe- drijf ECT lag, toch de protest brief. Hij zegde toe die te zul len overhandigen aan de direc tie van scheepvaartmaat schappij en de Zuidafrikaanse havenautoriteiten. "Maar of hij dat echt doet, kunnen we natuurlijk niet meer controle ren," aldus Marges. Wie de twee gegadigden voor de RAL zijn, wilde de Rotterdamse advocaat mr. J. de Wit gisteren tijdens een zit ting van de Raad van State in Den Haag niet onthullen. De Raad zal over zes weken be slissen of de luchtvaartmaat schappij inderdaad vluchten mag gaan uitvoeren. Rotterdam Airlines werd twee jaar geleden - als doch teronderneming van Christof- fel - meegesleept In het faillis sement van dit reisbureau. De vraag of de RAL weer mag gaan vliegen, is aan de (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De Rot- j terdamsc verzekeringsmaat- f schappij RVS heeft haar me- - bewerkers in de buitendienst gevraagd op hun hoede te zijn bij het afsluiten van po lissen in "saneringsbuurten", of; "met woonwagenbewo ners, ex-gedetineerden en buitenlanders." In een interne circulaire heeft de RVS regels hierover onlangs nog eens herhaald," omdat het de ervaring i3 dat er steeds vaker een 'luchtje" blijkt te zitten aan verzoeken om schadevergoeding." Het is de medewerkers verboden "uit eigen bewe ging" in "woonwagenkam pen, saneringsbuurten en dergelijke" een verzekering aan te bieden, "Blijf daar weg!" heeft de RVS liever. Vragen de verdachte per sonen zelf om een verzeke ring, dan dienen de mede werkers hun RVS-schade-af- deling "direct en volledig in te lichten", zodat eerst nage gaan kan worden of de aan vrager wel fatsoenlijk is. De medewerkers mogen in deze gevallen ook "nooit dekking" toezeggen, of een voorlopig verzekeringsbewijs" afge ven. Woordvoerder H. van Ron- kel van het Verbond van Verzekeraars heeft laten we ten de indruk te hebben dat de RVS-richtlijnen in strijd zijn met het verbondsbcleid. Woonwagenbewoners, ex-ge detineerden en buitenlanders worden volgens dit beleid als normale klanten geaccep teerd. ROTTERDAM/CAPELLE Bewoners met stadsverwar ming in Zevenkamp en Schol levaar zijn hevig geschrokken van de hoge bedragen die zij moeten bijbetalen. Vanochtend protesteerden mensen bij het GEB-hoofdkantoor. Ruim de helft van de mensen heeft van het GEB een extra rekening gekregen. Een kwart moet be dragen tussen de 500 gulden en 3000 gulden bijleggen. Oorzaak ls de Individuele warmtemeter. Jarenlang heb ben de bewoners erop aange drongen in plaats van met een vast bedrag met eigen warm temeters te worden aangesla gen. Nu blijkt dat voor velen erg onvoordelig uit te pakken. De ene bewoner heeft geluk meer dan duizend gulden te rug te krijgen, de ander moet zo'n bedrag bijbetalen. In de wijk Schollevaar in Ca- pelle aan de IJssel kregen de bewoners afgelopen zaterdag de eindafrekening. Onder veel bewoners ls grote onrust ont staan, omdat zij de rekeningen onmogelijk kunnen betalen. De Wijkwinkel ln Zeven kamp spreekt vandaag met het GEB over de nota's. Zij vragen zich af hoe zulke grote verschillen tussen bewoners li dezelfde soort woningen kun nen ontstaan. Zij vrezen dat transportleidingen door de wo ningen een te grote Invloed hebben op de verdampinsgme- ters, waardoor een onjuist beeld zou ontstaan. Mevrouw Streefkerk uit Ze venkamp: „Ik betaal 1100 gul den bij en mijn overbuurvrouw krijgt 1000 gulden terug. Hoe kan dat? Ik heb toch geen sau na thuis!" GEB-voorllchter Hans Web bers: „Bij 20 percent van dc mensen is de bijbetaling hoger dan 500 gulden. De helft be taalt 200 gulden bij en eender de krijgt geld terug." Raad van State voorgelegd door de gemeenten Rotterdam, Schiedam, Vlaardmgen, Berg- schenhoek en Berkel en Roden rijs. Zij verwachten een onaan vaardbare toeneming van de geluidshinder rond Zestienho ven. Ook de KLM heeft bezwa ren tegen de nog door staatsse cretaris Smit-Kroes verstrekte vergunning aan de RAL voor vluchten van Zestienhoven naar Europese bestemmingen. De KLM vreest dat de spoeling voor haar dochter de NLM te dun zou worden. Volgens de advocaat van de gemeenten, mr. G.J. Remme- link. is er nu de RAL failliet is helemaal geen reden meer voor het verlenen van de ver gunning. "Die onbekende fi nanciers moeten zelf maar een aanvraag indienen," aldus mr. Remmelink. Mr. J. de Wit, die het woord voerde namens de curator van de RAL, wees dit voorstel af. Volgens hem zou het opnieuw doorlopen van alle aanvraag procedures zeker jaren gaan duren. Een snelle afhandeling door de Raad van State zou daarentegen tot gevolg kunnen hebben dat de RAL al in sep tember van dit jaar kan vlie gen. Tijdens de zitting bleek dat het ministerie van verkeer en waterstaat graag wil weten of de Raad van State overdracht van de vluchtvergunning in principe goedkeurt. Het minis terie stelt bovendien dat de ge luidsoverlast binnen de perken zal blijven. Evenmin vreest het ministerie voor al te grote concurrentie voor de KLM.

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 1