Schiedammers., dop eigen boontjes' mm 't Waarom van de besetting COLLEGE GAAT MET VOLLE KRACHT VOORUIT f^NPERD^113 JANUAR11983 'Geef stad 'n Charles de Gaulle-straat' Leao-school wordt Vrouwenhuis BK-laan gestremd Kreek-bingo 'Oortjes' open? Onderdak na brand W%ê'ê:ifèmëM ABVA KABO Af DELING SCHIEDAM f. Wij rekenen op uw komst. H,>. **f '''V het vrije volk Sch •mm&i (van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Uit protest tegen het ontslag van de twee SSSN-bestuursleden Cor van der Toorn en Hennie van Geloven houden drie jeugdwerkers van de stichting sinds gistermiddag het kantoor in wijkcentrum De Blauwe Brug bezet. De twee bestuursleden die daar op dat moment aanwezig waren, Henk Ravensbergen en Paul Verspeek, verlieten vrijwillig de bezette ruimte. "Onbezonnen" Waarnemend voorzitter van het bestuur, Henk Ravensber gen, sprak gistermiddag van een "onbezonnen actie". "Wij hebben de politie, en CSJ-amb- tenaar Hakkebroek ingelicht. Het is in principe zo dat wij "MM' wm De besetting in een pril sta dium: in het SSSN-kantoor- tje op de ach tergrond nog de bestuursleden Verspeek en Ravensbergen (beiden met stropdas Jeugdwerker Jaap van der Graaf, (rechts, op de voor grond) kijkt ge spannen toe hoe het tweetal de werkzaam heden afmaakt en vervolgens vertrekt. Wmm mm mvs v Het stadsbestuur heeft een collegeioerkprogramma ge presenteerd met drie motto's: wonen, werken en wel zijn. De bewoners moeten zelf meewerken en meeden ken om die drie W-s waar te maken. Verzakkingen roept haar léden op om een bijzondere ledenvergadering bij te wonen op ,^^è%F>sfaridif^skerk-aan de Burgemeester Honnerlage;$3retelaan te Schiedam. Aa|vang 20.00 uur. f De opzet van deze vergadering zal zijn, de ^raadpleging van de achterban in verband genet de salarismaatregel per 1 januari 1983. Sr- - -fjfö het dagelijks bestuur. "Tuinieren" 'êimêMm schiedam WOENSDAG 12 JANUAR11383 Mi Jeugdwerkers bezetten kantoor van SSSN huren en dus verantwoordelijk zijn voor eventuele schade. Ons is de toegang tot het SSSN-kantoor ontzegd, we zijn echter niet van plan de zaak te laten escaleren en zijn daarom vertrokken," aldus van Ra vensbergen. De actie vond plaats vlak voordat de Raadscommissie welzijn en volksgezondheid zich in een besloten vergade ring over de affaire zou bui gen. De drie jeugdwerkers Ed gar Kerssenberg, Jaap van der Graaf en Jaco Troost zullen het pand pas verlaten, nadat een drietal eisen is ingewilligd. In een schriftelijke verkla ring laten zij weten dat het ontslag van Jos van der Lugt moet worden ingetrokken. Zo ook het royement van de be stuursleden Hennie van Gelo ven en Cor van der Toorn. De derde eis is dat het gemeente bestuur ingrijpt in wat wordt genoemd 'het wanbeleid van het stichtingsbestuur'. De bezetting gaat ook 's nachts door. Beheerder Jouke Post liet gisteravond weten al le deuren van het centrum ge woon op slot te draalen. "Ik volg de instructies van CJS op en ga op normale tijd naar huis. Wat er verder moet ge beuren is een zaak tussen de huurder, de SSSN, en de ge meente. De drie jeugdwerkers hebben gistermiddag de volgende verklaring voor hun actie rondge stuurd: „Wij, de beroeps krachten van de SSSN, hebben besloten het ver trouwen in het bestuur als werkgever op te zeg gen. Om hieraan kracht bij te zetten en het werk voor zover mogelijk te waarborgen, zijn wij overgegaan tot bezetting van het SSSN-kantoor in de Blauwe Brug." „Wij eisen dat het be stuur terugkomt op zijn besluit waarbij onze rechtszekerheid in ge vaar is gekomen. Ten eerste moet het ontslag van Jos van der Lugt worden ingetrokken en start men eventueel een normale procedure." „Ten tweede moet het royement van die be stuursleden die ons ver trouwen hebben onmid dellijk worden Ingetrok ken. Ten derde moet de gemeente ingrijpen in het wanbeleid van het stichtingsbestuur. We stellen voor dat het col lege op zeer korte ter mijn een gesprek met ons heeft." Verantwoordelijk wethouder Luub Hafkamp (WD) had gis teravond voor de aanvang van zijn commissievergadering nog geen besluit genomen over een eventueel ingrijpen Als de actie 's nachts zou voortduren. - SCHIEDAM De Schie dammers zullen de komende vier jaar zelf de handen uit de mouwen moeten steken en on dernemingszin moeten tonen, nu het geld vermindert. Het accent van het PvdA- en WD- college ligt op werken, wonen en welzijn. Die drie begrippen zijn de leiddraad voor het ge meentebeleid tot 1987. Burgemeester John te Loo zei gisteren tijdens de presen tatie van het werkprogramma: "We kunnen niet voorzien hoe de viag er over drie jaar bij staat. In ieder geval zoeken we nu naar mogelijkheden om de voorzieningen voor het wer ken, wonen en welzijn in Schie dam op hetzelfde peil te hou den. Er wordt een zware wis sel getrokken op onze creativi teit." "MA4r," zei de burgemees ter, de nieuwsjaarsgroet aan halend onder het schip van Wiïton Feyenoord: "We gaan met volle kracht vooruit". Wethouder Herman Post hoorn van Cultuur, Jeugdza ken en Onderwijs vulde hem aan met de woorden: "Ik wil een voorbeeld geven. De over heid gaat de vervoerskosten voor kinderen in het Buitenge woon Onderwijs afbouwen. De gemeente heeft nog een eigen geldpotje. Samen met de ouders willen we bekijken hoe we deze voorziening het best in stand kunnen houden." Het scheppen van overblijf- gelegenheid op scholen die ouders zelf opzetten en draaiende houden, is ook een voorbeeld van het beleid dat het college in deze tijd voert. mms A A ii Het collegeprogramma voor de periode 1982-1986 is laat tot stand gekomen. Later dan in de omringende gemeenten. "Het heeft het voordeel dat we iets actueler zijn," grapte Te Loo. "We hadden geen zin om met wilde indianenverhalen de boer op te gaan." "We moeten leren met min der tevreden te zijn," aldus de burgemeester. Wij zullen ons er van bewust moeten zijn dat voor elke nieuwe taak een be- OPROEP staande taak óf moet worden verminderd óf moet vervallen. Wij willen taken afstoten en het personeel ergens anders inzetten." Wethouder Van Tilborg: "Wij bedoelen dat steeds beke ken moet worden of het goed koper kan. Zelf heb ik eens de reinigingsdienst genoemd, maar dat is een grote bedrijfs tak." Zijdeveld weet een beter voorbeeld: "Het afgelopen jaar is het onderhoud aan straten en pleinen verminderd. Een verzakte straat wordt minder snel verholpen. Zeker de helft van dit onderhoud werd door particulieren uitgevoerd. Nu op deze post is bezuinigd, kun nen we dat geld ergens anders voor gebruiken." Ter verduidelijking haalt Zijdeveld ook het achterwege laten van bloembakken aan, stadswijken waar veel vanda lisme is. "Dat scheelt drie ton," aldus de wethouder. Initiatieven waarbij de inzet van de Schiedammers wordt gevraagd zijn er volop. Zo start een ruilbeurs waar huur ders onderling van woning verwisselen: een experiment in Woudhoek waar de eigenaars zelf hun huis bouwen. Verder wil het college eigenaars in stadsvernieuwingsgebied sti muleren zelf hun woning op te knappen en experimenteren met het verbouwen van groen ten en houtproducerende aan plant in openbaar groen. Dat laatste gaat gebeuren in de wijken Nieuwland en Groenoord. Bewoners van de flatgebouwen die over een eigen tuintje willen beschikken kunnen hier aan de slag. Ver der wordt nog gedacht aan het opzetten van een zogenaamde Stadsboerderij. Een tuin waar in vrijwilligers milieuvriende lijke landbouw bedrijven: een oud plan van de Kleine Aarde. Het vrijwilligerswerk staat bij het stadsbestuur dat drie PvdA- en twee WD-wethou- ders telt, hoog in het vaandel. In het collegeprogramma wordt het als volgt omschre ven: "Nieuwe financiële ruimte zal dan ook voornamelijk moe ten worden geschapen door het inleveren op bestaande taken. Voor de gemeente is het zeker in een periode, waarin de fi nanciële armslag aan het ver minderen is, van belang als er krachten in de samenleving zijn die de taak van de over heid willen helpen verlichten." In combinatie met energie zuinige woningbouw, wil de ge meente er ook toe overgaan in openbaar groen houtgewassen te verbouwen. Deze snel groeiende struiken, bieden de Schiedammers de gelegenheid een allesbrander aan te schaf fen. Dat drukt niet alleen de stookkosten, maar draagt ook bij tot een schonere lucht. De openbare nutsbedrijven blijven de komende jaren experimen teren met restwarmte, warm tepompen, biogasinstallaties, windturbines en warmte-te- rugwininstallaties. Binnen de grenzen van Schiedam wordt geprobeerd de werkgelegenheid voor jonge ren en buitenlanders te stimu leren via zogeheten Werkver- ruimende Maatregelen en sti mulering in de dienstensector. De woningbouw tenslotte zal voornamelijk gericht zijn op gesubsidieerde bouw. "Omdat de vraag naar wat duurdere luxere nieuwe woningen vrij wel is weggevallen, verwach ten wij dat de traditionele vrije sector in deze raadspe riode slechts een zeer geringe bijdrage aan de woningbouw- produktie in Schiedam zal kun nen leveren," schrijft het stadsbestuur. En het vervolgt: "De vrije sector. Bij het uitspreken van deze term wordt altijd gedacht aan grote luxueuzere .wonin gen. Dat behoeft echter niet. Het staat een ieder vrij ook so bere eenvoudige woningen in deze sector te bouwen". "Wij willen nagaan of expe rimenten hiermee een kans maken, omdat wij vinden dat de woningbouw in Nederland is verstard, omdat wij de woonconsument meer invloed willen geven en omdat we op die manier niet direct afhanke lijk zijn van de woningtypen die de minister toewijst." Schiedam heeft in Woudhoek tot 1986 nog 1116 huizen ge pland. Hierna is in Woudhoek nog grond beschikbaar voor ongeveer 370 woningen. Deze raadsperiode krijgen ook de woningbouwplannen voor Spa- land vorm. Los van de stads- uitbreidingswijken, worden ook in de stad open gaten vol gebouwd. Overigens is bij de bespre kingen over de collegevorming door de WD een voorbehoud gemaakt over negen punten in het PvdA-verkiezingsprogram- ma. Dat zijn onder anderen de hoogte, verdeling en vrijstel ling van de onroerendgoedbe- lasting, de invoering van de baatbelasting, de sluiting van Zestienhoven, de doortrekking van Rijksweg 19, de woonwa- genlokatie Koekoekslaan, de tarieven, het gebruik van gas bij de politie als handhaving van de openbare orde, de vre- desopvoeding in onderwijs en vormingswerk, internationale solidariteit en tenslotte de af wijzing van kernenergie. <W'v c; m V Hoe kun je je klasgenootje, vriend of vriendinnetje en zelfs je hond of kat redden van de verdrinkingsdoodf De lage re school-leerlingen krijgen in Bad Zuid stukje bij beetje een antwoord op deze vraag. Twee personeelsleden van het bad laten met een pop zien hoe je mond op mond-beademing kunt toepassen op iemand die je uit het water hebt gered. In het halletje bij het terras luisteren de kinderen aan dachtig toe tijdens hun school- swemuurtje. Maar het is uiter aard ook de bedoeling om de techniek als dat nodig is in de praktijk te brengen. Zelfs op je favoriete huisdier kun je mond op bek-beademing toepassen. Als de leerlingen op dit onder deel voldoende hebben ge oefend komt het reddend zwemmen aan de beurt. De bedrijfsleider van het bad, de heer Wertheim, over deze lesmethode: "We proberen het schrikeffect na te bootsen zo dat de kinderen goed leren reageren. Er zitten er bij die in het ondiepe zwemmen, toch betrekken we hen er ook bij. Alles wordt zo realistisch mo gelijk benaderd". "Voor het diploma-zwemmen treden de meesten aan in sportbroek en gymschoenen. Hier hebben we al gezwom men met leerlingen die een dik pak kleren aan hadden, zo is de situatie toch ook als se onverwacht in het water val len?", meent Wertheim. 7oo r A SCHIEDAM "Noem een oude of nieuwe straat in Schiedam naar het voormalige Franse staatshoofd Char les de Gaulle. Hi] was een man van allure en hoort thuis bij namen als die van Roosevelt en Churchill." Dit pleidooi staat in een brief die de Limburgse advo caat mr. A. J. Ham- merstein schreef aan het Schledam- se college van B én W. Hij heeft trou wens meer brieven op de bus gedaan: maar liefst 76 gro tere gemeenten ontvingen eenzelf de verzoek voor straatnaamgeving. Van de meeste col leges heeft Ham- merstein inmiddels antwoord ontvan gen. „Ze schrijven me dan dat ze het in de toekomst zullen bekijken", vertelt de advocaat. „Be halve Zutphen die al een staatslieden buurt heeft. Daar zou dan een straat een naamsverande ring moeten onder gaan en daar voel de het bestuur niet veel voor." Hammerstein stuurt zijn verzoeken rond, uit wat hij noemt "historisch besef". „We had den in het verleden twee grote westelij ke geallieerde lei ders; Churchill en Roosevelt. De na men zie je in vrijwel alle grotere ge meenten op de straatbordjes staan maar De Gaufle hoort daar zeker ook bij. „Hij vocht samen met de Fransen te gen de nazi's. Roosevelt heeft destijds nooit willen erkennen dat hij de leider van de Fran sen was. Ik vind het echt jammer dat de gemeentebesturen hier geen oog voor hebben", vertelt hij. „Als enige uitzon- dering hierop mag Delft worden ge noemd, waar al een? paar jaar een Char-* les de Gauliestraat is. En Rotterdam natuurlijk", grapt de advocaat tus sendoor, „waar je ook al enige jaren "De Coof'-singel hebt." In zijn brieven noemt hij de Fran se staatsman een 'fascinerende fi- j guur'. Waarom? „Onder meer om- 4 dat zijn invloed blij vend is. Onder zijn leiding kwam de huidige grondwet tot stand, die ook onder de socialisti sche president Mit terrand niet is ge- - wljzigd. Kijk, het is natuurlijk wel zo dat hij vroeger nou 1 niet bepaald han delde zoals Neder land dat graag zag, maar dat is wat an ders", besluit Ham merstein. SCHIEDAM Een deel van de vroe gere LEAO-school aan de Lange Kerkstraat wordt Vrouwenhuis. De voormalige over- blijfgelegenheid van de school is nu officieel verhuurd aan het Schiedams Vrouwen Overleg om er een vrou wenontmoetings centrum van te ma ken. Het is een tijdelijk onderkomen want het huurcontract heeft een opzegter mijn van drie maanden en kan elk moment worden opgezegd. De werkgroep Vrou wenpand krijgt van het college een subsidie van 1300 gulden voor al ge- .dane werkzaamhe den aan het ge bouw. Voor de In richting wordt een bedrag van maxi maal 21.200 gulden beschikbaar ge steld. Het Vrouwenhuls dat de naam "Bar- rika" krijgt biedt vrouwen de kans hier activiteiten te organiseren. Ook komen er thema-, toneel- en film avonden. Verder kunnen vrouwen groepen van Barri- ka gebruik maken voor vergaderin gen. Het is ook de bedoeling in het pand een docu mentatiecentrum, winkeltje met boe- ken, platen en an- dere vrouwenwerk in te richten. Naast dit alles is er, een aparte kamer gereserveerd voor de emancipatie werkster. Deze be roepskracht in dienst van de ge meente maar te werk gesteld bij het Schiedams Vrou wen Overleg gaat het emancipato risch vrouwenwerk ondersteunen. Het SVO heeft overi gens een nieuwe werkwijze, waarbij eike groep een eigen taak heeft gekregen. Dit geeft een grotere zelf standigheid. SCHIEDAM Over de Burge meester Knappert- laan is zaterdag geen snelverkeer mogelijk. De weg wordt vanaf acht uur "s ochtends af gesloten vanwege een nieuwe riool- persleiding. Het verkeer van en naar het centrum van Schiedam en naar Vlaardingen zal worden omge leid via de Nieuwe Haven, Nieuwe Damlaan, Nieuw- landpiein en Burge- SCHIEDAM De bingo-balletjes rol len vanavond weer bij clubhuis De Kreek aan de Lan ge Haven 92. Het eerste nummer wordt om precies kwart over acht af geroepen en de meester van Haar- enlaan. De omleidings route naar het Schieiandzieken- huis wordt apart aangegeven. Fiet sers en brommers mogen over het trottoir hun route blijven vervolgen. plaatsen in de zaal kunnen vanaf kwart voor acht worden ingegeven. SCHIEDAM De provincie staat wel willend tegenover het Schiedamse streven om de 'oor tjes' van Rijksweg 19 bij het volkstuin complex Vijfsluizen open te stellen. De verbetering van de verbinding met de rijksweg is erg be langrijk in verband met het doortrek ken van tramlijn 1 naar Woudhoek. Het doorgaande verkeer zal de ko mende jaren hinder ondervinden van de aanieg van aeze trambaan. Om het verkeer te ontlasten wil Schie dam de aansluiting naar de rijksweg en Beneluxtunnel snel realiseren. Het college van de Provincie Zuid-Hol land heeft onder aanvoering van de commissaris van de koningin Mr. Maar ten Vrolijk gisteren een werkbezoek gebracht aan Schiedam. Niet alleen de 'oor tjes' van de Rijks weg kwamen ter 4 sprake. Ook is ge sproken over de Koekoekslaan waar in de toekomst een woonwagencen- trum moet komen. De uitwerking is vertraagd omdat er meer dan zeshon-.> derd bezwaren te-" gen het kamp zijn ingediend. VLAARDINGEN De ruim 250 leerlin gen van de tijdens oud en nieuw ver brande scholenge meenschap De Vaart hebben weer onderdak. Vanaf aanstaande maan dag worden de les sen hervat in de voormalige depen dance van West- land-Zuid aan de Vondelstraat en in de vroegere Ba- vinck-kleuterschool aan de Groen van Prinsterersiraat. P. Zoutendijk, hoofd van de afde ling Onderwijs, noemt deze situatie "verre van ideaal", maar hij ziet voor lopig geen andere oplossing om de leerlingen te huis vesten. "Ze zijn weer onder dak en dat is het voor naamste", zegt hij. Over een definitie ve oplossing zijn er nog geen ideeén: "Het Is voorlopig nog even afwach ten", aldus Zouten dijk. Ook andere „ver dwijningen" schie ten hem te binnen. Omdat de ver- keersdoorstroming van Oost naar West-Vlaardingen bevorderd moest worden, werden een hoop karakte ristieke panden in de omgeving van de Schiedamseweg gesloopt. Het ta bakswinkeltje van Tol ging hierdoor ten onder. „En nu het nieuwe ver keerscirculatieplan zich aandient, olijkt dat dit alles hele maal niet nodig was geweest", al dus Jan Anderson: Het is doodzonde". Actueler Is de ver huur van de Vis- bank, waar de His torische Vereniging zich druk om maakt. „Het is een historisch monu ment van de eerste, orde. Louter en al leen uit bezuini gingsoverwegingen is besloten het ge bruik ervan op te offeren voor een handvol zllvarlin-J- gen, met een grote kans dat het object verloedert", is de mening van één van de leden. Aan de hand van 150 dia's, die sa men met M. Struijs van het gemeente archief zijn verza meld, vertelt Jan Anderson volgende week verder. Be- iangstelienden voof verhalen over oud- Vlaardingen en wat daar nu nog van over is, zijn vanaf 20 uur welkom in - de Bethelzaal, Burg. Verkadesln* gel. De toegang is gratis. 4

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 2