Beroepsvervoerders: 'Regeringsplan belachelijk' 1 1 Twee gevangenen in één cel? Bezuiniging: Rotterdam grijpt naar botte bijl BADHANDDOEK I Hl Vandaag met; Vacaturebank voor alternatieve straffen Films Sport Buurman besteelt buurman alp Overvallers mishandelen winkelier mm Wmm Meer politie in Rotterdam ROTTERDAM Beroepsvervoerders vinden -regeringsplannen om tolheffing in te voeren hij Van Brienenoordbrug, Beneluxtunnel en andere belangrijke oeverbindingen een onzalig idee. „Als dat werkelijk doorgaat worden wij heel boos", zegt directeur dr. H. den Harder vari de Nationale 'Organisatie voor het Beroepsgoederenvervoer en Wegransport (NOB). Directeur dr H. den Har der van NOB Wegtrans port: „Bij tolheffing wor den wij heel boos." 'Onrechtvaardig' Van Brienenoordbrug: nu al flessehals voor Bandstad-verkeer. I ll a (Van onze verslaggever GERT VAN ENGELEN) ROTTERDAM Het telefoondistrict Rotterdam gaat scherper in het oog houden of telefooncellen wel rendabel zijn. In dorpen waar om de aanleg van nieuwe cellen wordt gevraagd, moet de gemeente zich garant stellen voor de helft van het eventuele exploitatiever lies. Oude cellen in wijken worden door de PTT wegge haald als zij minder dan 30.000 impulsen (zo'n 7000 gul den) per jaar opbrengen. i mm. êwA I Wwmmmm ÉSm ms0i Wmm Cellen verdwijnen. (ABONNEE WERFT ABONNEE BADHANDDOEK) IK HEB RECHT OP OE BADHANDDOEK: NAAM: STRAAT:NR: POSTCODE:PLAATS: TELEFOON: 0.. MIJN NIEUWE ABONNEE IS: (voor minimaal 3 maanden) NAAM: STRAAT: POSTCODE:PLAATS:. TELEFOON: 0. Hij/zij betaalt 20.41 p. mnd, 60.40 p. kwartaal Het Vrije Volk, aid. AbLService Antwoordnummer 1573 3000 V8 Rotterdam DE DUBBELKRANT "jl yyj VRUDAG 21 JANUAR11903 Tolheffing treft vooral randstad- files nog langer (Van een onzer verslaggevers) Nederland zou er zijn geloof waardigheid in het buitenland mee schaden, omdat opeenvol gende regeringen juist altijd tegen het opwerpen van belem meringen voor het wegvervoer hebben gestreden in Europees verband. De vervoersorganisaties in ons land, waarvan de NOB 5.000 vrachtwagenbedrijven vertegenwoordigt, zijn vooral gebelgd over de laatste uitla tingen van minister-president Lubbers. „Veertien dagen gele den hebben wij van staatsse cretaris Scherpenzeel de ver zekering gekregen dat er geen tolheffing zou komen. Wij had den daarnaar gevraagd in het overleg met de staatssecreta ris van Verkeer en Water staat". aldus Den Harder. Lub bers heeft een speciale wets wijziging voor die tolheffing aangekondigd. Ook de EVO, de Algemene Verladers en Eigen Vervoers Organisatie, is niet gelukkig met de plannen van het kabi-' net, waar vooral het met druk verkeer en veel oeververbin dingen geplaagse gebied rond Rotterdam last van krijgt. VS»» «Éi» „Het zou het bedrijfsleven In de regio Amsterdam en Rot terdam onevenredig zwaar be lasten. Ais het gebeurt zoals volgens de uitlatingen van de heer Lubbers het kabinet nu in gedachte heeft dan zou onze sector, extra zwaar aangepakt worden. Dat is geen evenredi ge verdeling van lasten." Aldus woordvoerder P. Ro- mljn van de EVO, die de trans- portbelangen behartigt van liefst 43.000 productie- en han delsbedrijven met eigen wa genparken. In Rotterdam zit ten de meeste leden van deze organisatie, die hier ook een eigen kantoor heeft. „Als er naar dekking gezocht wordt voor'noodzakelijke ver beteringen in de infra-struc- tuur of instandhouding hier van dan is tolheffing niet het aangewezen middel. Onze me ning is nog niet gevraagd door het ministerie van Verkeer en rf/SSS/J/t/sAt/S, WW'*#? 'sm i i ROTTERDAM Doordat de ene buurman zijn gstolen videorecor der hij een andere buur man zag staan, heeft de politie negen inbraken kunnen oplossen, waarbij voor 125.000.- aan goede ren is buitgemaakt. De videorecorder werd ontvreemd uit een wo ning aan de Aelbrechts- straat. Enkele dagen la ter zag de bestolene het apparaat bij zijn buur man, de 20-jarige G. B. R. W. Deze bekende-vlot negen inbraken, die hij samen met zijn vriendin, de 27-jarige C. A. C. had gepleegd. Waterstaat, maar wij zijn ze ker niet van plan alternatieven aan te geven om de schatkist te spekken", zegt Romijn. Een woordvoerder van de NOB noemt de voorgestelde selectieve tolheffing „ontzet tend onrechtvaardig". „Het op zadelen van bepaalde delen van het land met extra kosten is natuurlijk onaanvaardbaar. Juist in de randstad heeft men toch al te maken met files. Het is een onzalig idee, dat Nederland belachelijk maakt in het buitenland. Toen Oosten rijk een vervoersbelasting wil de invoeren hebben we in Europees verband nog trots geroepen dat er in ons land geen belemmeringen bestaan voor vrachtvervoer." Directeur Den Harder van de NOB acht een keiharde con frontatie tussen bedrijfsleven en overheid „zeer aanneme lijk" bij de invoering van de tolheffing. «BBIJSifSi; In Rotterdam en Gouda zijn sjals gevolg van deze nieuwe po litiek al onrendabele cellen verdwenen. In Rotterdam-Zuid werd verder een cel 200 meter verplaatst, waarna deze wèl geld genoeg bleek op te bren gen. „Er moet overal op de cen ten gelet worden," legt een voorlichter van de PTT-Rot- "tferdam uit. „Iedereen moet te- ROTTERDAM Overvallers hebben een winkelier in Rotterdam- Charlois gistermiddag ernstig mishandeld. De 50-jarige man is het hoofdletsel opgenomen in het Zuiderziekenhuis. Onder bedreiging met een vuurwapen eisten de drie overvallers dat de eigenaar in scheepsarti kelen aan de Clemens- straat zijn kassa leegde. Toen deze daartoe niet bereid was, ontstond er een vechtpartij. De over vallers sloegen daarbij de middenstander met het wapen en een in de winkel gevonden hamer In het gezicht. Daarna bonden ze de man met kleefband en een lap stof aan een stoel vast, leegden de kassa en namen bovendien de portefeuille van de win kelier mee. Naar schat ting bedraagt de buit 1.100 gulden. De winkelier kon zich zelf bevrijden. rug en zeker een staatsbedrijf als de PTT, dat met gemeen schapsgeld omgaat, moet na tuurlijk voorzichtiger wor den." Toch wil de voorlichter hier mee niet de indruk gewekt hebben dat de PTT „overal maar cellen afbreekt." In Gou da bijvoorbeeld, in het Weide- bloemkwartier, bracht de cel niet meer dan 4000 impulsen (zo'n ƒ1000,-) op. Dat was veel te weinig en de PTT wil dat een'cel „toch een bepaalde eco nomische waarde heeft." Het 'gemeentebestuur werd inge licht, maar dat bleek niet be reid om voor de helft van het exploitatietekort op te draaien. De cel is daarop verwijderd. Veel ongemak hebben de be woners van de wijk er niet van ondervonden. De telefoondicht heid was er tóch al hoog (86%), en een andere cel is la ter wat dichter bij de wijk neergezet, zodat toch nog vol daan werd aan het PTT-crite- rium dat zich op 10 minuten gaans van een buurt een cel moet bevinden. Ook vóórdat een telefooncel wordt aangebracht, vraagt de PTT een gemeentebestuur om een garantie. Dit geldt voorat voor dorpjes of wijken van kleine gemeenten waar de tele foondichtheid laag, maar een cel „om sociale redenen" ge wenst is. Er wordt dan een contract met de gemeente af gesloten dat bepaalt dat zij de helft van het tekort bijlegt. -De PTT neemt in zo'n geval de andere helft voor zijn reke ning. Weigert een gemeente een garantie te geven, dan komt er geen cel. Telefooncellen in bepaalde straten die aanhoudend ver nield worden, worden in de re gel nog steeds gerepareerd, al komt het volgens de voorlich ter voor dat zo'n cel wordt ver plaatst. Hij wijst in dit ver band op het opmerkelijke feit dat vernielingen aan cellen in het telefoondistrict Rotterdam in het derde kwartaal van '82 ■za'/tïA Y/, v Z K '4 4 ■VY//7/4', Wethouder wist van eroscentram (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Het college van B. en W. is vanaf het begin op de hoogte geweest van de plannen om de vroegere papierfabriek Inverpak aan de Keilehaven te verbouwen tot eroscentrum. Begin december kreeg wethouder J. Laan al een waarschuwing van P. C. Por- reij, directeur van Bouw- en Woningtoezicht dat de aanvraag van Fundvest BV voor de bouw van een be drijfsverzamelgebouw eigenlijk diende om het pand in te richten als eroscentrum. Tot nu toe heeft de gemeente steeds ontkend iets af te weten van de pro3titutieplannen aan "'de Keileweg. Vier bedrijven 'die aan de Keileweg zijn ge vestigd stapten naar de recht er. omdat ze grote overlast vrezen van het centrum. Porrcij verklaarde gisteren tegenover de rechter-commis- saris dat architect J. Hagen doorn, die de plannen bij hem indiende, ook de ontwerper was van de zogenoemde seks- botcn. De rechter-commissari3 houdt verhoren in verband met de bodemprocedure die vier bedrijven aan de Keileha ven hebben aangespannen. Volgens de makelaar die be middelde bij de koop van de papierfabriek liet directeur Ger van Driel-Vis van Fund- vest hem uitgebreide schetsen zien die nauwkeurig aangaven hoe het eroscentrum eruit moest komen te zien. Op de te keningen waren plannen ge maakt voor 229 werkkamertjes voor prostituees, 119 relax-ka mers, 4 seksclubs, 2 seksthea- ters en 25 ruimten voor raam- prostitutie. Het zou ook de bedoeling zijn geweest om in de laatste fase van het plan een seksboot aan de kade te leggen. Volgens de bouwaanvraag van Fundve3t zou het gaan om 'een bedrijfs verzamelgebouw met 20 slaap plaatsen voor vrachtwagen chauffeurs'. Volgens mr. H. J. Smit, ad- vokaat van de vier bedrijven, zit er voor de gemeente niet veel anders op dan de bouw vergunning in te trekken nu haar betrokkenheid zo duide lijk is aangetoond. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Tientallen gedetineerden uit het Rotter damse Huis van Bewaring aan de Noordsingel hebben giste ren en vandaag demonstratief het werk neergelegd. Anderen meldden zich ziek. De gevan genen protesteren met hun "stakingsactie" tegen de voor gestelde bezuinigingsmaatre gelen in het gevangeniswezen. Ze vrezen dat straks de le vensomstandigheden in het Rotterdamse Huis van Bewa ring "verregaand zullen ver slechteren". Zo zal het bezoek, luchten en recreatie worden geminimaliseerd en bestaat de kans dat in één cel twee gede tineerden worden geplaatst. Daarnaast moeten de gevange nen straks langer op hun cel blijven zonder noodzakelijke sanitaire voorzieningen. De protestactie heeft geleid tot spanningen tussen bewaar ders en gevangenen. Oorspron kelijk zou de stakingsactie vandaag zijn afgelopen, maar zo verklaarde een woordvoer der binnen de gevangenis "ze hebben er blijkbaar zin in ge kregen." Ook in gevangenissen elders in Nederland wordt van daag actie gevoerd. ROTTERDAM Rotterdam krijgt er dit jaar 55 politiemen sen bij. Minister Rietkerk van Binnenlandse Zaken heeft dit gisteren aan burgemeester Pe per laten weten. Hoewel het aantal minder is dan gevraagd is Peper toch tevreden. Am sterdam krijgt er dit jaar 110 agenten bij. met twintig percent zijn terug gelopen, in vergelijking met dezelfde periode in *81. „Er is vorig jaar nogal wat geschreven over dat vandalis me," zo probeert de voorlich ter deze ontwikkeling te ver klaren. „De PTT veronderstelt dat dat een gunstig effect heeft gehad. Die publiciteit was trouwens nodig: de schade liep in het hele land in de miljoe nen." Even verrassend noemt de voorlichter de „voorzichtige constatering" dat de telefoon- dichtheid ondanks de economi sche teruggang nog steeds be hoorlijk is. „De mensen zetten hun telefoontoestel blijkbaar niet zo snel aan de kant." Zou dat wèl het geval worden, zo weet de voorlichter, dan zal de PTT zich genoodzaakt zien juist meer telefooncellen te plaatsen. ROTTERDAM Rotterdam maakt haast met de nieuwe miljoenenbezulnigingen. Het college wil binnen drie weken van zijn ambtenaren weten waarop extra bezuinigd kan worden. De gemeenteraad moet in mei aanwijzen waar de noodzakelij ke_ 180 miljoen gulden moet worden gezocht om de tekorten te dekken. Bij de vorige bezuinigings ronde van 160 miljoen gulden kreeg men anderhalf jaar de tijd om bezuinigingen genuan ceerd voor te bereiden. Gedu rende die voorbereidingstijd soupeerde Rotterdam zijn re serves op. Dat kan nu niet meer: de bot te bijl moet erin. Geen enkele sector van het gemeentelijk beleid blijft daarvan totnogtoe uitgezonderd. Het college zal dicteren waar de klappen val len. De enige sectot> die onder een minder straf dictaat zal vallen Is het wijkgebonden welzijnswerk. Het college zal weliswaar voorschrijven hoe veel daarin wordt gekort, maar de deelgemeenteraden mogen zelf uitmaken hoe zij dat bedrag bezuinigen. Hoofd ambtenaren zijn daarvan ech ter geschrokken. Zij vrezen veel te weinig tijd om dat nog voor elkaar te krijgen. De nieuwe bezuinigingsoperatie Is noodzakelijk door de teruglo pende inkomsten. Een gedeelte van de bezuinigingen i3 nodig om onder andere de stadsver nieuwing niet te laten stagne ren. Formaat 100x50 cm, exclusief gemaakt voor u met de nieuwe me tro ais dessin. U krijgt deze ruiie kwaliteits-badhanddoek van ons ais u een nieuwe abonnee via deze bon aanmeldt. Natuurlijk ont vangt hij/zij de dubbelkrant eerst twee weken gratis. Maak nog geen geld over. Wacht op onze acceptgirokaart. Vul in. knip uit, en stuur op in een gesloten envelop naar: De postzegel betalen wij. I ?00'F

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 1