F aus i mrnmm, ter meulen Schilder stak bejaarde dood 'Gevangenispersoneel bedreigd met ontsl ag Executie met vi schoten in Castricum MINDER WW MET DEELTIJDBAAN J In 1984 al miljoen werklozen Alsnog ontslag topman ziekenhuis? Zuinig rijden verplicht leren Meisjes stelen riskant pillendoosje Rolbrommer of bromroller? Hoofdredacteuren: 'Lak aan NOS' Progressieven fel tegen 'afbraak' Reve in 'Alles is Anders Show' |ft fJ£. 1 ksfïtifc' 1PSI FILIALEN BAS VAN DER HEIJDEN met vrue volk Van onze verslaggever JEN VLIETSTRA EMMERICH Het spelen in de Duitse Lot to is in Nederland niet verboden. "Daar staat geen straf op." beves tigt het hoofdbureau van politie te Rotter dam. Zoveel mensen zijn er inmiddels van op de hoogte, dat mede daardoor verleden jaar het aantal deelnemers aan de Nederlandse Lotto opmerkelijk daal de: van 800.000 tot 750.000. "Met zijn hoge re en belastingvrije prijzen is de Duitse Lot to helaas een ernstige concurrent van ons." verzuchtte directeur drs. Jos Zwartjes van de Nationale Sporttoto eind november al- Tien gulden 51 a a 11 i c h t Machtiging Behaaglijke muiltjes... Heerlijk warm gevoerd. Keuze uit diverse modellen in o a bor deaux, brum, marme en zwart Maten 36 t/m 41, Opgeruimd van 9.95 voor iPiai binnenland MAANDAG 24 JANUAR11983 Duitse lotto zet vier miljard per iaar om ik kijk ervan op. dat het aantal deelnemers aan de Ne derlandse Lotto zo sterk is te ruggelopen." bekent de 37-jari- ge Diek de Vries. "Ik dacht zelfs. dat het iets zou zijn ge stegen omdat de groei van de Duitse Lotto er in Nederland een beetje uit lijkt te zijn.** De Nederlander De Vries drijft in Emmerich een bemid delingsbureau voor de Duitse Letts en sinds 1 januari ook «en officieel kantoor van de Duitse Staatsloterij. Voor het laatste mag hij zelfs overat in de Bondsrepubliek wederver kopers aanstellen. 'Een florerend bedrijfje! Sins kort is het gevesUgt in een fraaie bungalow aan de Eikclnbcrger Weg in een rusti ge Emmertchse buitenwijk. Met drie vaste medewerkers, een computer en een serie groen oplichtende beeldscher men kan hij het karwei letter lijk op z'n sloffen aan. Op pan toffels waart hij geruisloos door de grote kelder, waarin al die elektronische apparatuur staat opgesteld. Achttien jaar geleden was de gesoigneerd besnorde en nog ■feeds vrijgezel zijnde Dick de Vries nog maar een aanko mend heiasiingambtenaartje op de Inspectie Beverwijk. "Met een paar collega's speel de ik toen «I samen in de Duit se Lotto omdat men in Neder land zoiets nog helemaal niet kende. Toen steeds meer men sen in m'n omgeving eraan gingen meedoen, heb ik van het verzorgen van de formulie ren eerst m'n hobby gemaakt en later m a werk met stand plaats in Elten. Ik zag er wel nood in. Méér in eik geval dan ik d# Bplnirf wtp*11*** kon verdienen." 'Het hogere prijzengeld en de belastingvrijdom van de prijzen tegen 25 percent kans spelbelasting in Holland zijn voor de Nederlandse aankrui sen inderdaad de aantrekke lijke kanten van de Duitse Lot to," weet Dlek de Vries uit er varing. "Ga maar na; twee hoofdprijzen van elk drie mil joen DM in één week vormen hier geen uitzondering. In 1981 wormen 268 spelers in de Duit se Lotto een prijs van ruim XW-000 DM en 9* één van meer dan een miljoen." J>e Nederlandse Lotto ictte verteden Jaar rond 240 miljoen gulden om tegen de Duitse Lotto 60 miljoen DM per week, pakweg vier miljard per jaar. En zowat de' helft iaa -van wordt aan prijzen uitgekeerd. Wekelijks aas» meer dan twee miljoen spelers. Voor drie goed aangekruiste vakjes ga randeert mijn bureau ai een minimumprijs van tier, gul den. De Nederlandse Lplto heeft niet voor niets ook een groot aantal kleine prijzen in gevoerd." Met bemiddeling van Dick «ie Vries gaat het spelen In de Duitse Lotto zeer envoudig. «Men behoeft bij mij slechts een maandformuliet aan te vragen, of een abonnement voor drie. zes. negen, of twaalf maanden. Liever geen wcck- fera uiteren, want die maken voor mij het werk nauwelijks lonend." -Voor ƒ35.- 45.- met extra cijfernummer, het hier ge noemde Spiel 77! speelt men hij mij een maand met vier of vijf trekkingen vier kolommen in de Duitse Lotto. Voor acht kolommen betaalt men ƒ53.- tonder en ƒ65.- met Spiel 77. Kwartaalhalf-, driekwart- en jaarabonnementen zijn naar verhouding goedkoper omdat onze administratiekosten daarvoor minder zijn. De inzet 'TT'- - Dick de Vries: ,Jn de Duitse Lotto zag ik meer brood dan in een baantje bij de Ne derlandse Belastingin spectie...." Foto JEN VLIETSTRA kan men gemakkelijk per giro of bank aan mij overmaken. Wie op tijd stort, heeft op tijd het doorslag van zijn deelite- mersformulier in huis. Dat gaat allemaal volkomen le gaat" „Met de uitkering van de prijzen net zo." meent hij. „Men kan wachten tot men na zes tot acht weken bericht van het Lottohoofdkantoor in Keu len ontvangt, maar men kan voor het incasseren van de prijzen ook gebruik maken van mijn diensten. Tot 10.000 DM kan ik de prijzen of tegoedbon nen direct uitkeren. Voor ho ger prijzen heb ik voor m'n be middeling een machtiging van de winnaar nodig." „In alle gevallen kan het geld zowel in Duitsland als in Nederland op een door de win naar aangegeven bank- of gi rorekening worden gestort. Maar bij storting in Nederland moet men er wel rekening mee houden, dat voor bedragen ho ger dan 3000 DM deviezenfor- mulieren nodig zijn en dat men daardoor kans loopt als nog 25 percent kansspelbelas ting te moeten betalen." En met een begrijpende glimlach; „het liefst laat men daarom de hoge prijzen maar op een duit- se. Zwitserse? of Luxemburgse bank storten Dick de Vries' werkterrein bestrijkt vooral Nederland en Belgie. „Nogmaals: alles gaat heel legaal. Zeker als ik werk via de posterijen en met geslo ten enveloppen. Dat dank ik aan het briefgeheim. Mis schien ben ik wel in overtre ding als ik een enkele keer proefadressen laat bewerken met folders en formulieren in open enveloppen omdat de Ne derlandse wet weliswaar niet het spelen in een buitenlandse loterij verbiedt maar wel het bevorderen of verspreiden er van. Maar de officieren van Justitie hebben wel iets anders aan hun hoofd om zich daar erg: druk over te maken." Wie een hoofdprijs van drie miljoen in de Duitse Lotto wint en die tegen een aantrekkelijke rente uitzet verzekert rich van een wekelijks extra inkomen van zesduizend gulden." lokt Dick de Vries in een recente folder. En ook: .Als u een Jaar ononderbroken in de Duitse Lotto hebt gespeeld zonder één prijs te winnen» mag u het vol gende jaar voor wekelijks een zelfde aantal kolommen gratis meespelen." Dat laatste lijkt me van hem een belofte met nauwelijks kans om schuld te maken. Want wie presteert het nou in een jaar niet één keer slechts drie kruisjes goed te plaatsen? En wie bewaart trouwens een jaar lang al z'n Lottobriefjes met louter nieten om Dick de Vries aan z'n woord te hou den HILVERSUM - Prof. J. Rit- zen» de architect van het ba nenplan van ex-minister Den Uyl (PvdA) van Sociale Zaken cn Werkgelegenheid, meent dat er in 1984 al één miljoen werklozen in ons land zat zijn. Ritzen leidt dat af uit de ont wikkeling van de huidige werkloosheidscijfers. De hoogleraar zei zaterdag voor de VARA-radio dat in het banenplan van de nieuwe mi nister De Koning één van de belangrijkste instrumenten voor het scheppen van werk waarschijnlijk ontbreekt. Het kabinet-Lubbers geeft volgens hem geen "gerichte" over heidssteun. Volgens Ritzen zouden uitsluitend bedrijven geld moeten krijgen die niet alleen een bijdrage leveren aan de produktie maar daar ook mensen voor inschakelen. Ritzen baseert zijn opvatting op het feit dat het werkgele genheidsbeleid niet langer in handen is van de minister van Sociale Zaken maar vooral in die van de minister van Eco nomische Zaken. AMSTERDAM De 82 ja rige Trijntje Smit-Scheringa die vrijdag dood werd aan getroffen in haar woning in de Amsterdamse Picter Bor straat. is om het leven ge bracht door een 46-jarige huisschilder. De man stak de vrouw met een aardappelmesje dood omdat zij hem niet aan schilderwerk wilde helpen. De dader werd zaterdag aangehouden ln een hotel aan. de Nicuwezijds Voor burgwal waar hij zich onder de naam Jansen had laten inschrijven. Volgens de politie heeft de huisschilder W. W. G. C. de bejaarde vrouw vorige week djnsdag omgebracht. Ze wei gerde hens te laten werken omdat vorig jaar bij haar een inbraak was gepleegd door een schilder die in de buurt aan het werk was. C. werd daarop zo boos dat hij haar aardappelmesje pakte en op haar instak. De man was afgelopen donderdag al aangehouden door de Rotterdamss politic» op verdenking van oplich ting. Hij had o.a. een koffer tje met gestolen spullen bij rich. Toen hij zaterdag opnieuw werd aangehouden, in het hotel in Amsterdam, was in middels vast komen te staan dat de gestolen goederen het eigendom waren van het dooigestoken slachtoffer, mevrouw Smit-Schcringa. Gaoia VU IU. 24 I/U WO. 28 JUtMUd DEN HAAG Gevangenis- directeuren hebben van het ministerie van Justitie op dracht gekregen gevangenis personeel te bedreigen met ontslag, als dat meedoet aan acties tegen de bezuinigings plannen van staatssecretaris Korte-Van Hemel. Dat zeggen de gezamenlijke bonden van overheidsperso neel AbvaKabo. CFO en BPSAG. Volgens de bonden was het dreigen met ontslag onderdeel van telefoongesprek ken die het ministerie vrijdag heeft gevoerd met gevangenis directies. Op schrift staat daarvan niets, omdat er zoveci haast met de mededeling was. Die haast heeft volgens de bonden te maken met de angst dat gevangenen in opstand zui len komen als het personeel dienst gaat doen zoals dat vol gens de bezumigsvoorsietien zou moeten. Dat zou betekenen dat de gedetineerden daardoor echter zouden worden beperkt in hun bewegingsvrijheid In de Bijlmerbajes zijn zon dagavond rond 140 gevange nen in opstand gekomen tegen de aangekondigde bezuinigin gen. Volgens een woordvoer der van de Amsterdamse strafinrichting weigerden de gevangen in twee van de zes torens, na de recreatie, terug te keren naar hu» cellen. De Bond van Wetsovertreders heeft de vakbonden gister avond per telegram gevraagd alle acties van gevangenisper soneel die gedetineerden kun nen schaden onmiddellijk stop te zetten. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Met 35 re chercheurs onderzoekt de rijkspolitie in het district Am sterdam de moord op de 34-ja- rige Castrieumraer L. J. Snij ders. die vrijdagavond rond half negen aan zijn voordeur is doodgeschoten. Volgens de po litie die voor een raadsel staat, gaat het om een „brutale exe cutie". „Het is voor zover wij weten de eerste keer dat op de ze manier in Nederland iemand is geliquideerd, sinds de oorlog", aldus de politie. Snijders, marktonderzoeker bij de uitgeversmaatschappij VNU en volgens de politie een nette, serieuze en hardwerken de man, bracht vrijdagavond zijn twee kinderen naar bed toen er bij hem thuis werd aangebeld. Zijn vrouw hoorde vanaf de bovenverdieping even nadat haar man had openge daan enkele harde knallen. Be neden trof zij haar echtgenoot dood in de gang met vijf pis toolschoten Sn de borst Achteraf heeft de politie uit getuigenissen van buren kun nen reconstrueren dat hij is vermoord door vermoedelijk twee jonge mannen, die arri veerden op een motorfiets van het merk Kawasaki. Maar dat is ook de enige aanwijzing die de politie heeft. L. J. Snijders Er is tot nu toe alleen be kend dat Snijders van zeer dichtbij is doodgeschoten met een pistool kaliber 7.65 milli meter. een veel voorkomend kaliber. Uit het feit dat alle schoten op ongeveer dezelfde plaats terecht kwamen cn op een fatale plaats, en de schut ter dus doelbewust cn met vas te hand heeft gevuurd, leidt de politic af dat het om een pro fessionele moord gaat. .Als je In aanmerking komt voor zo'n behandeling, dan moet er tocb echt wel iets aan voorafgegaan zijn. Wc hebben echter in het leven van de heer Snijders geen enkel aankno pingspunt kunnen vinden." al dus de politic. (Van onze parlcmentsrcdactie) DEN HAAG/WOERDEN - Parttimers krijgen vanaf I mei bij ontslag minder WW. Dc aanvullende WW-uitkerlng waarop aanspraak kan worden gemaakt bij verlies van deel tijdwerk zal nog hoogstens 130 dagen worden verstrekt. Iemand die voor de helft werk loos ts. kan nu nog aeè dagen een aanvullende WW-uitkerlng krijgen. Staatssecretaris De Graaf iSociale Zaken» wil bij het om zetten van hele banen in deel tijdbanen echter voorkomea dat dc werkioosheidspot extra lasten te dragen krijgt. De Uraaf wii dc WW-pmode na deeltijdontslag daarom bekor ten. Hij heeft over dat plan nu advies gevraagd aan dc So ciaal-Economische Raad en de Sociale Verzekeringsraad. Vol gens het ministerie van sociale zaken worden steeds meer mensen met een niet volledige baan ontslagen. Dc Graaf liet op «en protest- manifestatie van werkende jongeren van het CNV in Woerden zaterdag weten dat hij zijn plannen om dc WW-uit- kering voor jonge werklozen per 1 juli af te schaffen tóch doorzet De meerderheid van de SER had dc staatssecreta ris daarover negatief geadvi seerd. EINDHOVEN Economisch-direc- teur drs. Ch. Har den van het Eind- hovense Catharina- ziekenhuis. vier jaar geleden betrokken 6i| frauduleuze handelingen van de toenmalige direc teur-geneesheer dr. Van der S zai ver moedelijk alsnog worden ontslagen. Het ziekenhuisbe stuur heeft bij de kantonrechter zijn ontslag aange- vraaqd. Het bestuur had de economisch-direc- teur al in 1979 wil len ontslaan maar liet dat toen achter wege "om wille van humanitaire rede nen". In de loop van vorig jaar zijn echter nieuwe feiten aan 't licht gekomen over de fraude-kwestie. Directeur-genees heer Van der S. is m deze zaak al strafrechtelijk ver volgd en veroor deeld Hij had ge fraudeerd met zie- kenhuisgelden. Drs. Harden is vorig jaar mei al met ziekteverlof ge stuurd. DEN HAAG Zui nig rijden moet een verplicht onderdeel worden van het rij examen. zegt de Algemene Energie- raad. De rijstijl heeft een belangrijke in vloed op het brandstofverbruik en het is daarom van belang dat ook automobilisten die ai jaren een rijbe wijs hebben ener- giebewust gaan rij den. Daartoe is voorlichting nood zakelijk. vindt dit adviesorgaan van de minister van Economische Za ken. De raad is te vreden over de in spanningen van de automobielindustrie om steeds zuiniger auto's ie bouwen. EINDHOVEN Twee meisjes tus sen de 8 en 11 jaar oud hebben gister avond een zilveren doosje met gevaar lijke tabletten ont vreemd uit een wo ning in Eindhoven. Inname van de ta bletten, van het merk Lanoxin, is dodelijk. De meisjes hadden bij de woning aan gebeld en de be woners, een be iaard echtpaar, ver teld dat ze achter na werden gezeten door jongens. Toen de kinderen na vijf minuten weer wa ren vertrokken, bleek het doosje met de tabletten spoorloos te zijn. Je moet maar op het idee komen Van een halve So lex en een paar rol schaatsen een ge heel nieuw vervoer middel maken. De ze jonge Amster dammer probeerde zijn vinding giste ren in de hoofdstad uit en de automobi listen gaven hem uit respect een flink stuk ruimte. DEN HAAG De hoofdredacteuren van de dertien m de GPD-persdienst samenwerkende re gionale dagbladen willen „absoluut" niet terug naar de situatie waarin de NOS voorschrijft hoe de dagbladen de radto- en tv-grp- gramma's mogen publiceren. Zij hebben dat gisteravond laten weten na de uit spraak van het Leeuwarder ge rechtshof in de kwestie tussen de NOS en het Nieuwsblad van het Noorden, De rech ter bepaalde vorige week dat het blad de radio- en tv-ge- gevens alleen mag afdrukken op de wijze zoals de NOS dat wil. De hoofdredac teuren noemen het in hun reactie on aanvaardbaar dat de omroepen onder meer vaststellen hoe de grafische vormgeving van de radio- en tv-gege- vens er moeten uit zien. De GPD-bia- den, met uitzonde ring van het Nieuwsblad van het Noorden, zullen ge woon doorgaan met het publiceren van uitgebreide programmagege vens. De NOS heeft al duidelijk ge maakt in dat geval nieuwe korte gedin gen te zullen aan spannen. AMSTERDAM - De voorzitters van de vijt progressieve partijen PvdA. PPR. PSP. CPN en EVP, hebben hun steun toegezegd aan een plan óm vanuit de progres sieve bewegingen in ons tand het ver zet te bundelen "tegen de huidige maatschappelijke ontwikkelingen Dat gebeufde atge- topen weekeinde in Amsterdam ti|dens de manifestatie "Stop het afbraak beleid" Die bijeen komst was georga niseerd door de zo geheten "Dialoog van Driebergen", waarin progressie ve stromingen sinds 1980 overleg gen over de koers van Nederland Volgens vakbonds bestuurder Cees Schelling moeten de vijf progressieve partijen nu "een samen werkingsma nifest" gaan opstel len. in zijn slottoe spraak zei Schel ling dat de progres sieve beweging moet ophouden de regering "over van alles en nog wat" te adviseren. „Die regering luistert daar toch niet naar", aldus Schel ling. HILVERSUM Naar aanleiding van een gerucht makend interview in Het Parool, waarin hij door ve len als "fascis tisch" gekwalifi ceerde uitspraken deed, is schrijver Gerard Reve van avond de voor naamste gast in Aad van den Heu vels "Alles is An ders Show". Dit programma, waarin ook intervie wer Boudewijn Buch en Parool hoofdredacteur Wouter Gortzak verschijnen, wordt uitgezonden van '22.05 tot 23.03 uur via Nederland 1. Wouter Gortzak heeft Inmiddels in zijn krant zijn ver ontschuldigingen voor het interview aangeboden en Gerard Reve ais "fascist" aange merkt.

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 1