4 Archeologen pleiten voor beter overleg Wereldwinkel moet pand aan de Lange Kerkstraat verlaten Koffieconcert Blauwe Brug Valentijnsdag II Invalide man krijgt teveel van de GSD Carnavalsavond Twee maal bingo L. A. Nobel Jubileert Sch SCHIEDAM „Ik zeg niet dat de SSSW een ideale stich ting is maar als je een goede relatie met de verhuurder hebt moet je die zien te behouden". Samen met mevrouw Stijger en de heer De Vries heeft de heer J. A, Huijsmans deze week zijn lidmaatschap van de Bewonerscommissie Bachplein op gezegd. "De commissie functioneert niet zoals het hoort* is het motief. rnrnm* De heer Huijsmans voor de deur van zijn wo ning aan het Bachplein: "Vergaderin gen werden van tevoren al doorgespro ken door het dagelijks be stuur." Manipulaties Middagpauze Op de fiets Actie voeren éw» r De wereld winkel moet weg. „Erg jammer" vin den Ria van Kleef rechtsj en Corrie Uniken van de win kel. Maarten Onink heeft iveer te veel geld van de GSD gehad: „De volgende keer krijgen ze het niet meer terug". -ft tft -frVV-.i W* HET VRUE VOLK schiedam MAANDAG 24 JANUAR11943 Bewoners commissie werkt niet' 'W//m 'ml''" Na een jarenlange strijd werd in november een conflict tussen de Bachplein-bewoners en de verhuurder, dc Stichting Samenwerkende Schiedamse Woningcorporaties, min of meer uit de wereld geholpen. Aan de hand van een financieel rapport dat onder andere door Huijsmans werd opgesteld, is overeengekomen dat de bewo ners door een verlaging van de servicekosten met elf gulden per maand hun teveel betaalde huur terugkrijgen. „De SSSW ging volledig met onze voorsteilen akkoord en ik vind dat je daar als bewoners commissie groots op moet zijn", aldus Huijsmans. Het werk dat Huijsmans had ver richt. een volledig uitgewerkte berekening over de teveel be taalde guldens, kreeg evenwel geen positieve reactie van de voorzitter van de commissie. Verspee en de secretaris Heijboer. In een vergadering op 23 no vember die vooraf ging aan een onderhoud met de SSSW op de dertigste, werd duidelijk dat de voorzitter en de secreta ris niet van plan waren met de verhuurder in overleg te gaan. „In een stemming werd uitein delijk besloten dat we toch naar de SSSW zouden gaan. Verspeek liet notuleren dat hij dan niet van de partij zou zijn maar is later toch meege gaan." Om een of andere reden wil den Verspeek en Heijboer geen goede relatie met de SSSW. Heijboer maakte op de verga dering van de 23-ste bekend dat 'alle contacten met de SSSW verbroken waren* en dat er niets te ohderhandelen viel. Wij begrepen daar totaal niets van." Het drietal dat is afgetreden maakt zich vooral kwaad over dc manipulaties die volgens hen plaatsvinden binnen de commissie. „Door het dage lijks bestuur dat uit vier man bestaat, wordt vóór een verga dering al besproken over hoe er beslist gaat worden. Ik kan me herinneren dat er in een vergadering een bewoner op stond en vroeg of het nu een voorlichtingsavond was of een vergadering. In de jaarverga dering van vorig jaar is het bestuur, zoals dat hoort, ook niet afgetreden. Zo zijn cr al lerhande voorbeelden van za ken die niet goed functioneren binnen de commissie. Het is al lemaal vriendjespolitiek." Huijsmans en de zijnen zul len nu aandringen op een alge mene vergadering waarin het beleid van de voorzitter en de secretaris aan de tand zal wor den gevoeld. „Verspeek wil een stel ja-knikkers om zich heen hebben," aldus Huijsmans. Bij monde van de heer Heij boer maakte het bestuur dit weekeinde duidelijk nog geen commentaar op de woorden van Huijsmans te willen ge ven. In de loop van deze week za! het dagelijks bestuur een reactie geven. De commissie, die officieel uit vijftien leden zou moeten bestaan, telt na het aftreden van de drie nog acht ieden. Hierdoor is een algeme ne bewonersvergadering ver eist. tMv/ SCHIEDAM Slechts één deelnemer wist zaterdag in de Blauwe Brug tijdens de door de Schiedamse Damvereniging geor ganiseerde da msi mui- taan Wim Vrijland de loef af te steken. Henk Autar van dc Vlaar- dingse Damvereniging reist zijn schijven in een betere positie te krijgen en behaalde een overwinning. Met vijftien deelne mers concludeerden de organisatoren dat de simultaa n succesvol was geweest. Tuaalf dammers moesten in Vrijland zondermeer hun meerdere erken nen J. Brceman en J. Lucasscn sleepten er een remise uit. Het ligt in dc bedoeling can de activiteiten- commissie van dc Blauw Brug om dc denksporten wat meer in het zonnetje tc zet ten. ..Het is een goede mogelijkheid om de za len tIh nuttcn" aldus dc het r Van Gerven an dc com missie. (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN Er staan deze gemeente nog heel wat archeologische vondsten te wachten, meent de Vlaardingse werkgroep van amateur-archeologen Helinium. Wat bijvoorbeeld te denken van de kerkers van Graaf Dirk de Derde? Maar voordat deze en ande re waardevolle oudheden boven de grond kunnen worden gehaald, zo vindt Helinium, moet de gemeen te eerst beter meewerken. Voor het eerst in de 25 be staansjaren van Helinium lijkt een voorzichtige po ging in die richting gedaan, door het raadslid M. Ver meer (CDA). Hij drong er vorige weck bij wethouder Wijnstok op aan dat Heli nium voortaan tijdig wordt ingeseind ais men ergens in de stad met nieuwbouw be gint. Waarom dat zo belang rijk is voor de archeologen- vereniging leggen twee le den, Ingena Vellekoop en Albert Brouwer (voorzit ter), uit: "Wij zijn gedwon gen te wachten tot ergens de grond open ligt. In de wet staat dat je niet opzet telijk mag graven naar oude overblijfselen. Maar als een aannemer graaft mogen wij wei de grond doorzoeken." Omdat Helinium "in 99 van de 100 gevallen" niet tijdig wordt ingelicht zijn er in het verleden kansen op vondsten gemist. Een voorbeeld: "We zagen dat er in de Schoolstraat werd ge graven. In de grond ontdek ten we een belangrijke ver kleuring. We hebben toen direct de volgende ochtend aan de bel getrokken, maar het was al te laat. Op die plek was juist een beton- vloer gestort," vertellen In gena en Albert. Volgens oude kaarten zou daar vroe ger een oude herberg met een stal zijn geweest. Het probleem bij het werk van de amateur-ar cheologen is de angst van aannemers dat zij voor de voeten worden gelopen. Maar Ingena en Albert den ken daar anders oven "Dat hoeft helemaal niet. Je kunt toch afspraken maken? We zouden ons werk bijvoor beeld in de middagpauze kunnen doen. En een aanne mer kan gerust tegen ons zeggen: jullie hebben tot morgenmiddag drie uur de tijd." Het liefst wil de vereni ging Helinium dat er, net als in Schiedam, een over legorgaan komt van de ge meenten en de amateur-ar cheologen. Zo'n orgaan zou tevoren moeten bepalen welke plaatsen in de stad voor de archeologen inte ressant zijn; ook zou Heli nium dan beter op de hoog te zijn van bouwplannen, zodat tijdig regelingen kun nen worden getroffen. Dat Vlaardingen het waard is staat voor Ingena en Albert vast. Zij wijzen op belangrijke ontdekkingen die tot dusver zijn gedaan. Zo werden onder de Arie Koplaan aardewerken ge vonden van een soort zoals nergens in Nederland be kend was. De vondsten wor den dan ook "Vlaardinger Cultuur" genoemd. Heli nium hoopt dat het initia tief van het raadslid Ver meer snel een vervolg zal krijgen. SCHIEDAM De Wereld winkel is druk op zoek naar een nieuw onderkomen. Van de Kerkenraad van de Hervorm de gemeente in Schiedam heb ben de vrijwilligers van de winkei te horen gekregen dat zij hun pand aan de Lange Kerkstraat op 1 februari moe- ten veriaten. „Die datum is genoemd maar wc hebben wel een uit- loopmogelijkheid van zo'n twee maanden." zegt Ria van Kleef, medewerkster van de SCHIEDAM De muziek groep Laus Deo geeft op zon dag 30 januari een koffiecon cert in de Blauwe Brug De toegang voor dit concert is gratis. Het optreden begint om half één 's middags en zal tot ongeveer twee uur duren. Wereldwinkel. De hervormde kerk heeft in hetzelfde pand een kantoor. „Dat kantoor is volgens de hervormde ge meente te klein. Aangezjen het pand van de kerk is willen ze dat wij eruit gaan." De wereld winkel heeft ongeveer vijf jaar van het pand gebruik ge maakt. De instantie is voortgeko men uit de hervormde ge meente. Er is dan ook geen sprake van een hooglopend conflict al vinden de vrijwilli gers van de winkel het wel ont zettend jammer. „Net nu het zo goed ging", aldus Ria van Kleef, „We hadden een pand aan dc Hoogstraat op het oog, bet voormalige kantoor van Het Vrije Volk, maar dat is door de gemeente als informaticwlnke) opgeëist. We hebben heel Schtedam doorgefietst op zoek naar een nieuwe ruimte. He laas zijn wc niets tegen geko men." Bij de Wereldwinkel Schie dam zijn zo'n 25 vrijwilligers actief. „De Wereldwinkel is er voornamelijk voor het geven van informatie over bijvoor beeld ontwikkelingslanden. De winkel heeft een lage drempel. Men komt op dc 'Indie spulle tjes' af. We knopen altijd een gesprekje aan met bezoekers zodat zij wat te weten komen over ons werk. Gebieken is dat mensen die nu lid zijn van bij voorbeeld een El Salvador-co- mité of Amnesty, een eerste aanzet hebben gekregen via ons Het is een mogelijkheid om de problemen in de Derde Wereld aan de kaak te stcilen." De medewerkers van de win kel leggen zich niet zonder meer neer bij het verlies van hun onderkomen maar zijn ze ker niet van plan op grootse manier actie te voeren. „We mogen eigenlijk blij zijn dat wc vijf jaar gratis van het pand gebruik hebben kunnen maken", aldus Ria van Kleef. -ffe. Op de avond voor Sint Valentijnsdag, om negen uur 's avonds, zou er een groot leger voor de Rotterdam se poort staan. Dat gebeurde ook, net toen de Haarlemse schutters hun wacht hadden inge nomen. De poort werd door het Hoekse leger door middel van buskruit opengeblazen. De Haarlemmers schrokken daar na tuurlijk wei van, maar schoten des ondanks ogenblik kelijk de bedreigde Schiedamse bur gers te hulp. Bij de poort ont stond een bitter gevecht, waarbij de Hoeksen uiteinde lijk overhaast moesten vluchten. Dat kwam hoofdza kelijk omdat het nog wat aan de vroege kant was en de Hoekse verra ders uit de stad zelf daarom hun plek nog niet hadden in genomen. En ze kwamen ook niet, want het gerucht had al snel de ron de gedaan dat alle Hoeksen verslagen en gedood of ge vlucht waren. Dat gold uiteinde lijk ook voor de twee hoofdlieden, Joris van Bredero- de en Andries Le- peitak, die aanvan kelijk gevangen za ten. Men had ge poogd hen te be vrijden, maar de volgende dag wer den zij al weer op gepikt en in Rotter dam ter dood ge bracht. Men was in onze stad uiterst dank baar voor de geluk kige wending die de zaken genomen hadden. En dat dankzij die vreem de troepen, die eerst zo'n weer stand opriepen! De schade aan de poort was snel ge noeg hersteld en op de 14e februari, op Valentijnsdag zelf, werd er een uitgebreide dank mis gehouden in de kerk. Dit werd een jaarlijkse gewoon te, die de Schie dammers nog lang volhielden. Nog een paar keer had Schiedam last van wraaklustige Hoekse lieden, maar hun pogingen waren nooit suc cesvol. In juni 1489 werden jonker Frans van Breder- ode en de zijnen door de troepen van Maximiiiaanuit Rotterdam verdre ven. Dit betekende dat Schiedam voor goed van die lasti ge buurman verlost was. Overigens verdwe nen in die periode de Hoekse en Ka beljauwse twisten helemaal van het toneel. Waar het eigenlijk om begon nen was wist nie mand eigenlijk meer, ze losten ge woon op. Het jaar 1492 schijnt in meer dan één opzicht een keerpunt te zijn ge weest, want nadien is er van deze strijd geen spoor meer te bekennen in onze vaderlandse ge schiedenis. SCHIEDAM "De eerste de beste keer dat ik weer te veel krijg uitge keerd, krijgen ze het niet meer te rug." Een uitspraak van de heer Maar ten Onink uit de Van Marumstraat die een Algemene Arbeidsongeschikt heids-uitkering via de Sociale Dienst ontvangt. "Ik heb vorige maand een bedrag van 1009,83 over geschreven gekre gen. Later kreeg ik van de GSD een brief waarin mij werd verteld dat ik iets meer dan acht honderd gulden moet terugbetalen. Ze hebben me ge woon teveel gege ven," aldus de in valide Onink. Het is niet de eer ste keer dat de heer Onink aan de bei trekt omdat de GSD hem, ten on rechte. teveel uit keert. Ongeveer drie maanden gele den had de Schie dammer ook een meningsverschil met de GSD over een te ruime uitke ring die hij nader hand weer moest terugbetalen. "Het is daar een zooi tje", roept Onink dan ook. "Ze moe ten daar op de vin gers worden ge tikt." De moeilijkheden ontstaan doordat Onink naar eigen zeggen niet m staat is te controleren op welk bedrag hij recht heeft. "Hoe moet ik nu zien of ik het goede be drag krijg overge maakt. Er wordt mij verteld dat ik aan de hand van mijn bankafschriften kan controleren of het bedrag klopt, ik kan daaruit niet op maken of de bere keningen goed zijn." Onink heeft inmid dels de Schiedam se recherche ervan verwittigd dat, mocht hij wederom teveel uitgekeerd krijgen, hij dat ge woon houdt. "Ik denk dat er nog meer Schiedam mers zijn die de zelfde problemen hebben. Ik kan me niet voorstellen dat ik de enige ben," De GSD was dit weekeinde niet voor commentaar te bereiken. <*- Ji. SCHIEDAM Oe activiteitencommis- sle van de Blauwe Brug houdt op twaalf februari een grote carnavals avond. Het feest wordt in samenwer king met de carna valsvereniging 'Si- beldonk' georgani seerd. De dans- band 'De Libra's' en het majoretten- korps 'Piet Hem' zullen het feest op luisteren. De avond begint om acht uur. Kaarten ztjn voor tien gulden ver krijgbaar aan de balie van de Blau we Brug. SCHIEDAM Schiedamse bingo liefhebbers kunnen deze week op twee avonden hun hart ophalen. Op dins dag zullen bij de stichting Lentefeest de balletjes rollen. Precies om acht uur za) het eerste cijter worden om geroepen. Een uur eerder gaat de zaal van de stichting aan het Broersvest 101 open en kun nen de deelnemers hun 'strijdlust' wat op peil brengen met een kopje kof fie. De opbrengst van het spel komt geheel ten goede aan het werk dat de stichting ver richt voor bejaar den, invaliden en mensen die slecht ter been zijn. Huishoudelijke voorwerpen, klo kradio's, dekbed den en scheerap- paraten zijn zo en kele prijzen die zijn te winnen bij de Ooievaarsbingo op woensdagavond. Ook hier wordt om acht uur precies het eerste nummer algeroepen. De bingo vind plaats in de grote zaal van de Christelijke So ciale Belangen aan de Lange Haven 73. De zaal gaat om zeven uur open. De opbrengst van deze bingo komt ten goede aan de Schiedamse invali de Sportvereniging De Ooievaars. SCHIEDAM De heer L. A. Nobel is op 1 februari veer tig jaar in dienst van de overheid. Op vrijdag 4 fe bruari zal dit heug lijke feit in de vorm van een receptie in de recreatiezaal van het Stadskan toor gevierd wor den. De heer Nobel is op dit moment werkzaam als hoofdcommies A bij de afdeling, Grondbedrijf/Land meten. De receptie duurt van kwart over 4 tot kwart over 5.

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 2