tegen zwartri Watertoren in gevaar ter br ug Kooyman: Minister 1 ÉOOS 1 iet juiste Superklanten GEB besparen fors SAO li Vandaag met: Lingehaven tijdelijk rioolput Stukgoed UIT Sport Tassenrovers slaan toe Kogel in buik PI a Walnotenbos bij Maassluis WamSBSB1 Ontslagen Peek en Cloppenburg m isiiMa ROTTERDAM Nog meer zwartrijders zouden ge pakt worden als controleurs van de RET in burger zou den mogen optreden. Die mening heeft de heer P. A. J. van der Made. die het gisteren openbaar gemaakte zwartrijdersonderzoek heeft geleid. Hoofdofficier van justitie De Jong weigerde goedkeuring aan een proef van drie weken met volledige burgercontroles. ifi Vervolg voorpagina Blikvanger lang.s de ri vier; xvie heeft geld voor opkyiap- beurt s a, (ABONNEE WERFT ABONNEE BADHANDDOEK) IK HEB RECHT OP DE BADHANDDOEK: NAAM: STRAAT:NR: POSTCODE:PLAATS: TELEFOON: 0- MiJN NIEUWE ABONNEE IS: (voor minimaal 3 maanden) NAAM: STRAAT: POSTCODE:PLAATS: TELEFOON: 0- Hij/zij betaalt 20.41 p. oond, D 60,40 p. kwartaal Het Vrije Volk, afd. Abt.Service Antwoordnummer 1573 3000 VB Rotterdam DEDUBBËLKRANT De postzegel betalen wij. toAo0, «s^aaa&sr DINSDAG 25 JANUAR11983. RET-dbief wil meer burgercontroleurs Het resultaat van het onder zoek. dat tussen november 1981 en juni 1982 is gehouden, is op zienbarend. Bij sommige me tingen bleek 15 percent van de passagiers niet betaald te heb ben. Het gemiddelde bedroeg 8 percent. Met controles door burgerploegen zou dit hoger zijn, denkt de RET-chef. "De controle-beambte in uni form wordt zeer snel opge merkt. Zwartrijders stappen direct uit ais ze hem zien. In ons onderzoek is dat duidelijk geworden tijdens het werken met zogenaamde half-om-half- groepen. Controleurs in burger stapten een halte eerder in dan geüniformeerde collega's en versperden de uitgangen. Voor deze methode heeft de hoofdof ficier wel toestemming willen geven. Wij willen echter graag de mogelijkheid voor volledige burgercontroie. Dit is in Am sterdam toegestaan. Bij goed keuring voor controle in bur ger wordt het ook mogelijk on der het rijden op te treden. La te stempelaars krijgen dan ook geen kans meer." Zeker in de metro zouden met burgercon troleurs veel meer zwartrij ders gepakt worden, meent Van der Made. Van der Made is niettemin tegenstander van de volledige afschaffing van geüniformeer de controles. "Er gaat een pre ventieve werking van uit. Bo vendien functioneert de contro leur dan meer als de vraag baak voor de passagier." De controle-beambten voelen •ar-tf—- „LL." :'-t L. S-Sri MAASSLUIS Maassluis krijgt een f wj walnotenbos. De bon- gy gerd van honderden p* walnotenbomen komt bij de ijsbaan SjjB in Maassluis-oost en zal samen met een ouderwetse lindelaan en eiken en essen ne gen hectare grond gaan bedekken. Het bos bij Maas sluis, een wandeige- biedje bij Vlaardin- gen en een bomens- trook bij Schiedam- Kethei, zijn onder deel van een plan voor zestig hectare bos in de polders van Midden Delfland. Het nieuwe groen in de buurt van Maassluis, Vlaardin- gen en Schiedam krijgt voorrang. De provinciale commis sie voor groen is vóór snelle aanleg. Waarschijnlijk kan er nog deze lente met het werk worden be gonnen. ROTTERDAM De ijve rigste strijder voor Nieuwe Wiilemsspoorbruggen en een viaduct, Waldex Kooyman. heeft het gelijk aan zijn zijde gekregen. Weliswaar niet van wege de veie argumenten die hij als een wals over de voor standers van een tunnel liet daveren, maar vanwege het verschil in prijs. Een tunnel zal tenminste 110 miljoen gul den meer kosten dan een brug/ viaduct. Waldex op opgetogen toon: "Een betere beslissing had niet gekund. Over enkele maanden kunnen de brug/viaductplan- nen bij gemeentewerken zijn afgerond en daarna kan men in feite aan de siag. Ik voel dit toch wel als een overwinning." Kooyman heeft destijds ook gestreden voor de huidige Wil lemsbrug in plaats van een tunnel voor het wegverkeer. Een van zijn argumenten van toen gold ook de Wiilemsspoor bruggen: het beeld van Rotter dam zou grote schade lijden als de oeververbindingen tus sen het noordelijk en zuidelijk stadsdeel onzichtbaar onder de rivier liggen. Daarbij berekende hij dat de bouw van een brug korter duurt en de winkeliers in het Deze tekening maakte de Workshop Waldex Kooyman om te laten zien hoe een nieu we viersporigc Willemsspoor brug er in Rotterdam zou uit zien. Of hij ook maar in de verste verte hierop lijkt is sterk de vraag. centrum minder op de proef worden gesteld. "Zeer belang rijk voor het behoud van de middenstand". Ook gelooft hij dat de cijfers van NS en scheepvaart over het aantal brugpassages sterk zijn over trokken. "Als de bruggen op Rijnvaarthoogte komen zal de hinder voor de scheepvaart aanzienlijk minder zijn. Daar bij kan de brug open in de stil lere uren van de treinenloop". zich volgens Van der Made in meerderheid veiliger wanneer dienst gedaan wordt in grotere groepen. Behalve burgercon trole bevelen de samenstellers van het onderzoeksrapport ex tra aandacht in de avonduren aan en afschaffing van de mo gelijkheid om het weekabonne ment binnen drie dagen te to nen aan het RET-loket. Het vergt veel administratie en de indruk bestaat dat velen nog even een abonnement kopen om een boete van 26,50 te voorkomen. ROTTERDAM Twee 77-jarige vrouwen zijn gisteren in Rotterdam van hun tassen met inhoud beroofd. Één vrouw raakte haar AOW-uitke- ring van ƒ2100,— kwijt die zij net had opgenomen bij het hoofdpostkantoor, de andere werd een tas met ƒ500,gul den en enkele bescheiden uit de handen gerukt. De daders van beide overvallen zijn spoorloos. ROTTERDAM Bij de P C-groep (Peek en Cloppen burg. Lampe, Mac en Maggie) verdwijnen een kleine honderd arbeidsplaatsen, waavan circa vijftien bij het verdeelcentrum te Rotterdam. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Het voortbestaan van de Kra- lingse watertoren en dus ook van de woon/werkgemeen schap Utopia, wordt ernstig bedreigd. Het achterstallig onderhoud is zo groot, dat bouw- en woningtoezicht de toren aan de Maas onveilig noemen. Meer dan twee mil joen gulden is ncdig om het gebouw te restaureren en de gemeente heeft dat niet. Ook Monumentenzorg kan niet helpen. Het benodigde geid moet eerst worden voorge schoten. Als laatste redmiddel zoekt de Kralingse deelge meente hulp in de particulie re sector. Een bedrijf kan via financiële hulp de toren redden, redeneert men. Voor de "Utopisten" bre ken onzekere tijden aan. De kunstenaars, ingenieurs en andere gebruikers van de to ren weten al geruime tijd dat hun behuizing er niet best aan toe is. Een tekort van 2,3 miljoen of zelfs de verdwijning van de meer dan honderd jaar oude toren komt voor hen als een don derslag bij heldere hemel. Volgens Victor Mani, één van de bewoners, weet Uto pia "van niets". "De gemeente weet echter des te meer", voegt hij er aan toe. "Ze is al jaren op de hoogte dat de toren haar geld gaat kosten. Toen wij er als collectiefje introkken hebben we daar op gewezen. Ondertussen hebben wij niet stilgezeten. Aan de binnen- kant is voor 380.000 gulden J vertimmerd. Met eigen han- den hebben we iets van de i toren gemaakt. Wij hebben 1 hem voor de ondergang be- - hoed door erin te trekken." j Mani geeft toe dat de toren opgeknapt moet worden. "Wat de elektrische bedra- ding en de verlichting aan- gaat. is er een hoop werk te verrichten. We hebben zeif al een brandtrap aangelegd. Ook hebben we tekeningen van verbouwingen opgc,- stuurd. maar nooit hebben we wat van de gemeente ge- j hoord. Ook niet over eenj dreigende sloop. We zittent hier dan wel, dat weet ieder- een, maar het is nog steeds' f niet officieel." Spreidingsbeleid mag DEN HAAG Het sprei dingsbeleid van de gemeente Rotterdam werkt in de prak tijk niet discriminerend. Met de individuele woonwensen van buitenlanders wordt vol doende rekening gehouden. Daarom is er voor het Rijk geen aanleiding om het Rotter damse beleid te verbieden. Tot deze conclusie komen ambtenaren van de ministe ries van Binnenlandse Zaken, Volkshuisvesting en van Justi tie na een onderzoek naar het Rotterdamse streven om bui tenlanders meer over de stad te spreiden. De indruk dat de gemeente buitenlanders wii dwingen te verhuizen is vol gens hen onjuist. Rotterdam probeert vooral nieuwere na oorlogse wijken „open te bre ken" voor buitenlanders, en tot nu toe slaagt de gemeente daar redelijk in. Het voornemen om in alle wijken met lage huren een mengeling van nationaliteiten te huisvesten stuit op meer ROTTERDAM De groot ste industrieën in het Rijn mondgebied. de zogenaamde giganten, gebruiken steeds minder electriciteit. De afna me door Shell, Esso, ICI, e.d. gaat met sprongen achteruit; enerzijds döor slechte econo mische omstandigheden en de verminderde behoefte op top capaciteit te draaien en ander zijds doordat steeds meer gro te bedrijven zelf hun electrici teit opwekken. Deze groep speciale grootvcr bruikers nam van het Gemeen telijk Energie Bedrijf Rotter dam vorig jaar in totaal 21,2 percent minder electriciteit af. Daarvan is 9 percent een ge volg van de depressie in de economie en 12,2 percent een gevolg van inbedrijfneming van eigen warmtekraehtcen- traies bij de industrieën, waardoor het GEB minder hoeft te leveren. Het gebruik bij middelgrote verbruikers daalde vorig jaar veel minder spectaculair: na melijk 1,8 percent. Het klein verbruik bleef nagenoeg con stant, hoewel het aantal aan sluitingen groeide. Dat wil zeg gen dat het kleinverbruik in feite ook wat afnam. Deze uitgesplitste cijfers voor de drie categorieën ver bruikers maakten dat in totaal in het hele voorzieningsgebied van het GEB 8,8 percent min der electriciteit werd gebruikt dan het jaar daarvoor. Dit is de sterkste daling sinds de tweede wereldoorlog. Hoewel uit deze cijfers zou kunnen worden geconcludeerd dat de electriciteitsprijzen aanmerkelijk moeten omhoog gaan om het inkomstenpeil van voorgaande jaren te halen, blijkt nu al dat dit niet noodza kelijk is. De internationale si tuatie op de oliemarkt houdt de brandstofkosten binnen de perken. In 1981 stegen die kos ten met 40 percent, nu blijven ze stabiel, voor zover ze niet zullen dalen. Dc gemiddelde kleinverbruiker zal hooguit een tientje meer betalen over het hele jaar 1983, ofwel voor zijn electriciteit zelfs minder hoeven neer te leggen dan vo rig jaar. verzet, aldus het rapport. Oor zaken daarvan zijn dat de min derheden zeif niet willen ver huizen en dat in sommige wij ken een tekort is aan grote, goedkope woningen. Volgens de Rijksambtenaren is de gemeente sinds de start van de spreiding „steeds zorg vuldiger" rekening gaan hou den met de woonwensen van de buitenlandse ingezetenen. Rotterdam zou er volgens hen nu verstandig aan doen deze beleidslijn te verduidelijken aan de minderhedenorganisa ties. Zoais bekend hebben deze organisaties grote bezwaren tegen het spreidingsbeleid om dat het discriminerend zou zijn. Ze zijn nog steeds in ho ger beroep tegen dc rechterlij ke uitspraak dat het gemeente beleid minderheden juist uit hun achterstand probeert te halen. Ze beschuldigen de ge meente ervan onder het mom van „achterstelling opheffen" het aantal buitenlanders in de oude wijken te verkleinen. Daarmee zou „ghetto-vor- ming" voorkomen worden. De gemeente heeft deze beschuldi ging, ook tegenover de Rijks ambtenaren. van de hand ge wezen. SCHIEDAM - De 26-jarige Schiedammer S.S. heeft gister avond bij een schietpartij op het Broersveld een kogel in de buik gekregen. Zijn toestand is ernstig. Het is nog niet bekend wat de aanleiding is geweest van de schoten. De politic heeft vier mensen aangehou den, die bij het incident betrok ken zijn. De verdachten zijn Schiedammers en één Vlaar- dinger. Volgens de Rijksambtenaren zou de gemeente niet langer van „evenwichtige spreiding" moeten spreken. Ook de term .Afbouw van grote concentra ties" in de oude wijken is onge wenst. Ze wekken de indruk dat de gemeente een ander doel voor ogen staat dan in de praktijk blijkt. De Rotterdam se praktijk is weliswaar niet in strijd met het regeringsbeleid, dat discriminatie afwijst, maar de termen zouden dat wei kunnen zijn. Het rapport dat onder ver antwoordelijkheid van minis ter Rietkerk van Binnenlandse Zaken is verschenen, wordt binnenkort besproken in de vaste Kamercommissie voor Culturele Minderheden. 5 <m. r-T Formaat 100x50 cm. exclusie! gemaakt voor u met de nieuwe me tro als dessin. U krijgt deze rulle kwaliteits-badhanddoek van ons als u een nieuwe abonnee via deze bon aanmeldt. Natuurlijk ont-' vangt hij/zij de dubbeikrant eerst twee weken gratis. Maak nog geen geld over. Wacht op onze acceptgirokaart. Vul in. knip uit. en stuur op in een gestoten envelop naar: jr

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 1