isaitio Raad hobbelt over verkeersdrempels Nieuwe bus 58 naar Dubbele diefstal Inbraken Andere behandeling van dikke kinderen Afscheid Fietser tegen politieauto GSD maakt fouten door grote drukte Radio Atlantic uit de lucht gehaald Sch tóffel^'Ssfe i «SCHIEDAM „Dingen <5ife je in twintig jaar hebt opgebouwd worden in een ftlap teniet gedaan", zegt hoofdonderwijzer H. Hees- èrf van de lagere school voor het buitengewoon on derwijs W. A. van Lief land aan de Beatrixlaan. Het personeel van de BuO- soholen in Schiedam, Vlaardingen en Maassluis zdl op vijf februari mee doen aan een landelijke nfanifestatie in Utrecht fdgen de bezuinigingen in fiét onderwijs. Flauwekul -rftf K Hoofdonderwijzer H. Heesen van de Schiedamse Lief- landschool: buitengewoon onderwijs stoelt op het ver voer". „Het ministerie denkt in cijfersIk wijzer Heesen. zie bij ieder cijfer een kind", aldus hoofdonder- 7*m r-9" Dik en Dun Sport en Spel Mevrouw M. van Houten (rechts vooraan): "Afslan ken absoluut niet vereist." Mevrouw E. A. L. Maar tense (hoofd Jeugdgezondheidszorg van de GGD, rechts achteraan): "Dikke kinderen worden verge leken met gezonde kinderen.". HET VRIJE VOLK scfiüedam 12 DINSDAG 25 JANUAR11083 L v $- H Buitengewoon onderwijs extra gepakt t „Het buitengewoon onder- Wijs wordt extra gepakt" is de mening van de onderwijzers en hun vakbonden. Reden om dat in Utrecht duidelijk te ma ken' in een poging minister Deelman van onderwijs van gedachten te doen veranderen. „Wij worden extra gepakt om dat er in het buitengewoon on derwijs meer te halen valt", denkt de heer Heesen. „Het buitengewoon onder wijs is duurder dan het norma le onderwijs omdat er meer voorzieningen zijn voor de leerlingen." Als de bezuinigingsplannen doorgaan zal volgens Heesen de hoeksteen van het buitenge woon onderwijs worden weg gehaald: het vervoer van de kinderen van en naar hun scliool. „Het vervoer is voor ons een dr&igende noodzaak. Ik werk huïzo'n twintig jaar in Schie- tiatn en heb gezien hoe de ver voersmogelijkheden uitgebreid zijn. Eerst de kleuters, daarna dej wat oudere leerlingen. De leerlingen hebben dat vervoer nodig- Het ministerie wil dat het verdwijnt en dat ouders jdi? verder dan vier kilometer vap de school wonen een kaartje krijgen voor het open baar vervoer". 4 'Flauwekul. Het is een prici- pitfle zaak. In de toekomst tndet een ouder in Schiedam Oost zijn of haar kind naar school toe brengen. Ik denk dat we dan heel wat leerlingen gaan verliezen. De ouders zul len hun kind op een normale lagere school doen zodat dat kipd niet de vereiste begelei ding krijgt." Behalve het vervoer zullen bok de zwemlessen die iedere leerling ontvangt tot het verle- 'den gaan behoren. Den Haag heeft gemeld dat de bijdrage die de gemeente hiervoor 4 1 t» krijgt komt te vervallen. „Er zijn erg veel kinderen bij ons die moeite hebben met bewe gen. Die zwemlessen zijn voor die kinderen juist ontzettend belangrijk", aldus Heesen. „De scholen voor het buiten gewoon onderwijs hebben al lerlei extra voorzieningen. Zo zijn er deskundigen zoals een psycholoog en een logopedist aan de school verbonden. Het onderwijs is daardoor duurder. Een heerlijk terrein om in te snoeien". De Lieflandschool telt vijf tien arbeidsplaatsen. Dat is meer dan op een lagere school van vergelijkbare grootte <110 leerlingen). „Ik verwacht dat ais de plannen doorgang vin den er zo'n drie arbeidsplaat sen bij ons verdwijnen." „De scholen in het buitenge woon onderwijs zullen kleiner worden", aldus de hoofdonder wijzer. De heer Heesen heeft een gesprek aangevraagd met de gemeente om over de pro blematiek te filosoferen. Een uitnodiging voor de manifesta tie aan het adres van de Schie damse wethouder voor Onder wijs Posthoorn is nog niet beantwoord. SCHIEDAM Negentien woningen aan de Groeneweg worden toch niet voorzien van aardgas. Dat zou super-onren dabel zijn. De overige 156 hui zen in het gebied Kethel-Noord worden voorzien van aardgas, CAI en riolering. Zonder nog woorden te besteden aan de kosten, ging de gemeenteraad akkoord. De aanleg begint dit jaar en de eerste fase zal in 1984 zijn voltooid. De WD-fractie stond gister avond tijdens de raadsverga dering nog even stil bij de ver keersdrempels in de stad. Die zijn fractieleider Gerard Ver- hulsdonk een doorn in het oog. Hij vergeleek de woonerven met een Madurodam, waar de automobilisten allerminst ver rukt over zijn. De pittoreske straatjes zorgen volgens hem alleen maar voor verkeerson- gemak. "Met steeds nieuw en thousiasme worden de drem pels opgeworpen. Ze groeien als paddestoelen in de herfst". Wethouder Chris Zijdeveld legde uit dat de raad al in maart vorig jaar heeft beslo ten, geen nieuwe drempels meer in de stad aan te leggen. Daarmee wees hij Verhuls- donk terecht. "Er zijn er nog maar drie bijgekomen. Twee drempels op verzoek van een schoolbestuur voor de veilig heid van de kinderen en een derde omdat die was beloofd". Volgens Verhulsdonk wordt het tijd om ook de aangelegde drempels weer te slechten. Daar voelt het college niets voor. „Ik zie het nut er niet van in om opnieuw breeduit te dis cussieren over dit onderwerp. Drempels die gevaarlijk zijn voor fietsers worden verwij derd, maar de automobilist zal geduld moeten opbrengen eer die „lastige" dingen wegge haald worden," zei Zijdeveld. De aanzet tot de discussie was een brief van een Schie damse inwoner over de over- keerssituatie bij de Nassau- laan en Westerkade/Westerha- venbrug. De briefschrijfster ergerde zich aan de smalle straatjes en maakte zich be zorgd over de bereikbaarheid i i SCHIEDAM Onder de be langstelling van zo'n veertig -wijkbewoners is gisteren de buslijn 58 die Woudhoek-Noord .met NS-station Schiedam-Rot- terdam West verbindt ten doop 'gehouden. i Harry Hamerslag, buschauf feur bij de RET én wijkbewo- ner, viel de eer te beurt de eer- ,ste meters van de nieuwe lijn achter het stuur te zitten. De heerste rit ging vanaf de keer- lus aan de Scheepvaartweg. het begin- en eindpunt, naar het Heyermanplein. Aan 1 'boord* van de bus bevonden '«zich. als ging het om een ex- cflrsie, de wijkbewoners. 4 i Na een toespraakje van Ben .Stuyvenberg, voorzitter van de bewonersvereniging, knipte mevrouw Van Tilborg namens 'de wijk het lint door waarmee "de nieuwe lijn symbolische 'te gengehouden' werd. 4 Bus 58 zal om het half uur 5 gaan rijden. In de ochtend en favondspits zal de frequentie jwat verhoogd worden: om de 3 twintig a vijfentwintig minu- Iten. I De route ziet er als volgt uit: 'Stationsplein. Horvathweg, 'Brandersburg, Burgemeester ?van Haarenlaan, Plein S1940—1945, 's Graveiandseweg, JBroersvest, Koemarkt, Gerrft 'Verboonstraat, Oranjestraat, iNieuwe Haven, Nieuwe Dam- slaan, Churchlllweg, Laan van ,Bol'Es. Eduard van Beinum- jaan, Vivaldilaan, Borodinlaan, Mozartlaan, Van Dalsumlaan, en de Scheepvaartweg waar 'een keerlus is aangelegd, In de richting van het Station Schie- ,.CdCv/, dam wordt dezelfde route in omgekeerde richting gereden. Dé dienstregeling van lijn 53 naar Schiedam Kethel zal aan lijn 58 aangepast worden. Zo doende zijn de vertrek- en aan komsttijden van de lijnen 52, 53 en 58 zodanig op elkaar af gestemd dat om de tien minu ten een bus van het Stations plein vertrekt. De dienstrege lingen zijn bij de chauffeurs gratis verkrijgbaar. SCHIEDAM Dieven heb ben het afgelopen weekeinde uit een vrachtwagen die aan de Admiraal de Ruyterweg ge parkeerd stond een steekwa- gen gestolen om vervolgens een vijftal pallets met chocola de uit een andere vrachtwagen te ontvreemden. De steekwa- gen had een waarde van vier- hondervijftig gulden. Hoeveel guldens er aan chocolade is verdwenen is niet bekend. SCHIEDAM Hoofdwerk meester J. P. Corveleijn ver laat na ruim 39 jaar de ge meentedienst. Hij gaat met pensioen en werkt bij de afde ling onderhoud Civiele Wer ken. In de recreatiezaal van het Stadskantoor is er vrijdag 28 januari van 16.15 tot 17.15 uur een receptie. voor de brandweer. Volgens het college is daar geen enkele reden voor. De brandweer heeft de beschikking over en kele kleinere bluswagens die zonder problemen de nauwe woonerven kunnen inrijden. Ook een andere brief op de gemeenteraadsvergadering gaf gespreksstof. Mevrouw Yvonne Siljee van de PvdA meende dat ook de ingezonden brieven met de nodige aan dacht door de raadsleden moesten worden gelezen. Zij was het beslist niet eens me t het zonder meer terzijde leg gen van een brief van het Schiedams comité tegen Kern wapens over een bordje „kern- wapenvrije gemeente". De PvdA pleit voor een bord je „Schiedam kernwapenvrije gemeente" aan de rand van de stad. Het valt hen, samen met de PPR, PSP en CPN moeilijk dat de raad zich wél uitspreekt over het weren van kernwpa- nens op Schiedams grondge bied, maar daar niet met een bord voor uit wenst te komen. Dat raadsvoorstel werd op 15 november met twintig tegen dertien stemmen verworpen. Het college zegde toe alsnog met een weloverwogen advies voor de dag te zullen komen op een volgende raadsvergade ring. Met deze twee discussiepun ten, hadden alle raadsleden wel hun zegje gezegd en han delde de raad in record-tijd de overige 26 agendapunten af. Tijdstip: 20.25 uur. SCHIEDAM De 44-jarige Schiedammer T. M. had zon dagmiddag bepaald geen ge luk toen hij op zijn fiets in be nevelde toestand tegen een pa trouillerende politiewagen op reed, De man was op weg naar huis nadat hij in een voetbal kantine op het sportpark Thur- lede te diep in het glaasje had gekeken. De 'aanrijding' vond plaat3 op de parkweg. De man moest zich onderwerpen aan een bloedproef. SCHIEDAM Uit een „dumpzaak" aan de Hoog straat zijn het afgelopen week einde een aantal luchtdrukpis tolen, zogenaamde „flight" jacks en een aantal holsters ontvreemd. De gezamenlijke waarde bedraagt zo'n driedui zend gulden. De Schiedammer J, M. uit de Boerhaavelaan miste na een ongewenst bezoekje van onbe kenden een hoeveelheid juwe len en munten. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM/VLAARDiNGEN/ MAASSLUIS Wanneer de GGD zich bemoeit met te dikke kinderen, gaan zij niet langer op de weegschaal en worden ze ook niet langer klakkeloos op dieet gezet. Niet langer wordt vanuit de medische hoek het dik zijn onder kinderen van 11 en 12 jaar aangepakt. In Maassluis, Vlaardingen en Schiedam geeft de GGD cur sussen aan deze kinderen waarbij het belangrijkste wordt geleerd: Je weerbaar opstellen tegenover pesterijtjes op school ("dikke papzak!") en zélf de verantwoording dragen voor de dikte en dus zelf be slissen wat je eet. De afdeling Jeugdgezond heidszorg is er ai vorig jaar sa men met de afdeling Gezond heidsvoorlichting en -opvoe ding (beide afdelingen vallen onder de GGD) mee begonnen. Onder 2500 kinderen langs de Nieuwe Waterweg trof de GGD 286 te dikke kinderen aan van wie er 73 wilden worden gehol pen. De rest leefde kennelijk in alle tevredenheid met zijn nog jonge maar reeds omvangrijke lichaam. „Logisch," zegt mevrouw E. A. L. Maartense, hoofd van de afdeling Jeugdgezondheids zorg, „het is nog steeds nor maal als kinderen op die leef tijd a! dik zijn. Het wordt ver geleken met "gezond zijn" en "genoeg te eten hebben" of een "lekkere bolle toet". Daar om vinden wij 73 kinderen van de 286 die er iets aan willen doen een hoog aantal." Weg met de schoolartsen die voeding- en dieetadviezen ge ven zonder ban de psyche van het dikke kind te denken, is nu het parool bij mevrouw Maar tense en een consulente van de voorlichting- en adviesafde ling, mevrouw M. van Houten. Maar 'al te vaak is het wel ge lukt om kinderen te laten af slanken (gemiddeld drie tot ze ven kilo de eerste drie maan den) maar een blijvend resul taat bestond nauwelijks. De ponden kwamen er snel weer bij tot het kind weer op zijn oude qewicht zat. Nog" even dacht de GGD er aan om alle dikke kinderen langs de Nieuwe Waterweg- Noord bij elkaar te zetten en tijdens bijeenkomstjes de di eten te bespreken. Een metho de die in heel Nederland werd toegepast. Resultaten bleven ook hier echter uit zodat ver der werd gezocht naar een op lossing. Een jaar geleden werd be gonnen met de cursus Door Dik en Dun. Voorwaarden om mee te mogen doen: de ouders moeten bereid zijn bun kind te - stimuleren en ouderavonden bezoeken, het kind moet zelf'1 kunnen zeggen dat bet te dik is* en de ouders moeten het kind" genoeg ruimte geven om zelf te bepalen wat het wil eten. De cursus bestaat uit twaalf les sen. Door Dik en Dun begint weer na de voorjaarsvakantie. De* lessen zijn echter bijgesteld.-. Zo verdwijnt nu de weegschaal uit de cursuszaal. "De kinde ren zouden het gevoel krijgen dat ondanks alle spelletjes en poespas toch van ze wordt ver wacht dat ze daadwerkelijk af- vallen. Dat is absoluut niet een vereiste," verduidelijkt consu- lent M. van Houten. Ook wor-» den moeilijke onderwerpen zoals het uitschelden van dikke kinderen op school niet langer., als laatste lesonderdeel behan- deld maar wordt hierop me-, teen ingegaan. "Gebleken is dat de kinde-' ren hier veel over willen weten.' Zij hebben weinig angst hier--" over te praten," zegt mevrouw' Maartense. Een paar thema's die op' speelse wijze aan de orde ko-! men zijn: eigen eet-, snoep-,' drink- en beweeggewoonten.' reclame, bemoeizucht en sport7 en spel. De kinderen beslissen' ook hier weer wat zij daar zelf- aan willen veranderen. Ze- oefenen om bepaalde gewoon ten af (te leren en zoeken sa-, men naar de oplossingen voort problemen van het dik zijn. Vanuit deze optiek proberen" de medewerkers van de GGD* meer te bereiken dan vanuit' het gegeven dat een kind moetj afslanken. Of het helpt? Me-t vrouw Maartense: "De kinde-,- ren die vorige keer hebben, meegedaan, hebben er baatj bij gehad. Een aantal van hen; is met dikker geworden terwijl zij voorheen wel een opgaan-l de lijn" vertoonden en weer, een aantal is iets afgevallen.» De rest is dus hetzelfde geble-' ven maar geestelijk wei een' stuk sterker geworden en be wuster van zichzelf." Informatieavonden wordenj gehouden op 1 februari in het GGD-gebouw aan de Soenda-" laan 2 in Vlaardingen, op 2 fe-! bruan in het Gezondheidsge bouw aan de Vloot 206 in" Maassluis en op 3 tebruari in" de 4 Molens. Nieuwe Damlaan» 766 in Schiedam. Aanvang tel-.* kens om 18.30 uur. De uitleg, duurt tot acht uur. De cursus is bedoeld voor; leerlingen van vijfde klassen, van de lagere school. SCHIEDAM "We hebben het erg druk en daardoor worden er wel eens fouten gemaakt. Dat kan overal ge beuren", aldus de heer G. A. A. Smits, directeur van de Gemeente lijke Sociale Dienst. Hij doet deze uit spraak naar aanlei ding van een code- fout waardoor de heer On ink uit de Van Marumstraat te veel op zijn reke ning kreeg gestort. Zoals hij gisteren in deze krant vertelde moet hij dat weer terugbetalen. "Wij zijn niet ver plicht om de zaken van meneer Onink te regelen. Het is service," zegt Smits. Onink ont vangt via de GSD een Algemene Ar beidsongeschikt heidsuitkering. De ze uitkering wordt normaa, gesproken door de bedrijfs vereniging betaald. De heer Onink moet ongeveer achthonderd gul den aan teveel bei taalde uitkering te rugstorten. Inmid? deïs heeft de GSD Onink een brief ge stuurd waarin een terugbetalingsregê- ling wordt voorge steld. Door een adminis^ tratieve fout kreeg de invalide Schie-» dammer de zieken fondspremie, die de GSD voor hem afdraagt, op zijn re kening gestort. SCHIEDAM De etharplraat Radio Atlantic blijkt vori ge week vrijdag door de Schiedam se politie uit de lucht te zijn ge haald. Omstreeks elf uur 's ochtehds deed Hermandad een inval in een pand aan de Goe man Borgesiuslaan. Er werden twee draaitafels, een mengpaneel, een antennemast, een zendinstallatie en een aantal casset tes in beslag geno men. Er werd pro ces-verbaal opge maakt tegen dg be woner van het pand, de 35-jarige R. C. R. De politie werkte samen met de radiocontrole- dienst van de PTT. Omwonenden had den de laatste tijd geklaagd over sto ringen. t roo s-

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 2