Menkenhal vaker open Hongerige paarden bevrijd WA! II lEER KUN JE IN EIGEN LAND 'TBESÏE OP VAKANTIE MET SCHOOLGAANDE KINDEREE1? Kjjk/t ligt eraan nööro KSfiS anJL Weer zes man op straat Vandaag met: Twee paginafs Film International Stukgoed Sport Café deed dienst als rovershol WAAR U WOONT: OfZÜ'D NtuI flOOPv VE»K HC0; PRoyi Blaauw getuige Kustvaarder vast onder Botlekbrug twmm 5.000 in schaatsbaan Vriendelijke sfeer ->#v I" -r '4ëé'f- "A. 'J fT/ai jdssm nis «tt£9K t 7 WOENSDAG 28 JANUAR11963 Roldansen rage in Rotterdam Van onze verslaggever RENÉ SAUVEUR ROTTERDAM Vanaf april dit jaar krijgt Rotter dam de beschikking over Europa's grootste rolschaats- park. In de Ton Menkenhal gaat rolschaatspromotor van het eerste uur, de Rotterdammer Hans Veldhuizen (30) een skate-park opzetten dat in Nederland z'n weer ga niet kent. Vijf volle dagen, van 's ochtends tien tot 's nachts één uur kunnen rolschaatsers er terecht. Naast de lange baan en de piste, zoals die er vorig jaar al waren, komen er dit voorjaar talloze spectaculaire banen voor skateboard-rijders. Veld huizen is hiermee voorloper van vooruitstrevende gemeen telijke plannen om de omge ving van het Weena tot ver- maakcentrum te bombarderen. De belangstelling voor het rolschaatsen als sportieve vrijetijdsbesteding neemt nog steeds toe. Vooral in Rotter dam is het populair. De zater dagavonden in de Energiehal zijn daarvoor het beste bewijs. Honderden bezoekers komen op die avonden af, reden waar om Hans Veldhuizen wil pro beren de toeloop te spreiden. Hans Veldhuizen kan wor den gezien als de man die het rollerskate-virus heeft ver spreid in Nederland. Deze voormalige vertegenwoordiger in lasapparatuur startte vier jaar geleden met het organise ren van rollerskate-evenemen ten in Rotterdam. Eerst in Utopia, later in zalen in Schie dam en Vlaardingen, uiteinde lijk in de Ton Menkenhal en zondags in het Lage Bergse Bos. Vanaf september, toen de Menkenhal weer als ijs- schaatsbaan ging dienen, op zaterdagavond in de Energie hal. 'Die vijf dagen per week zijn natuurlijk een zakelijke gok," geeft Veldhuizen grif toe. „Maar het is nu of nooit. Ge zien de animo die er de laatste Hans Veldhuizen: weken in de Energiehal voor het rolschaatsen is, geloof ik er heilig in dat veel Rotter dammers hun weg naar de Menkenhal weten vinden." Eén van de belangrijkste in grediënten voor een avondje rolschaatsen is de muzikale omlijsting ervan. Evenals dat op zaterdag in de Energiehal gebeurt, zal disc-jockey Hans Havenaar met oude en nieuwe, maar steeds gevarieerde kwa- liteitspopmuziek de schaatsers swingend laten voortbewegen op de baan. De Menkenhal krijgt in de piste een terras, gelegen aan de zogenaamde 'drive-in bar' op aanrijhoogte. In de rest van het middengedeelte zal gele genheid zijn voor schaatshoc- key en dansen. Onder leiding van Hans van Dorp, een gediplomeerd sport- instrueteur, zuiien in de Men kenhal ook cursussen worden gegeven voor beginners en mensen die willen leren disco dansen op rolschaatsen. De Rotterdamse kunstenaar Frans Vogel gaat een uitge breide reclamecampagne lite rair begeleiden. Verder hoopt Hans Veldhuizen ook de Rot terdamse scholen te interesse ren voor het rolschaatsen. „In maart schrijven we alle Rotterdamse schoolhoofden aan, waarin we hen wijzen op de mogelijkheid tot groepsge wijs rolschaatsen met klassen. Itif de winter gaan scholen mits er ijs ligt ook naar de schaatsbaan. Omdat er zo wei nig ijs is in Nederland, biedt het rolschaatsen daarvoor een leuk alternatief," aldus Veld huizen. Dat het rolschaatsen niet al leen voor jonge mensen is weg gelegd, blijkt in de Energiehal. Hele kleine kinderen, van zes jaar oud, rijden met speels ge mak tussen tieners, twintigers en dertigers, en soms nog ouder. De sfeer tijdens een avond roller-disco is bepaald vriende lijk te noemen. Aan de bar staan wat mensen achter hun drankje. Anderen nemen een rustpauze op het terras. Een moeder danst met haar doch tertje van-zeven. Van een ge forceerde disco-gezelligheid is in de Energiehal niets merk baar. Zo'n 400 rolschaatsers zwieren en swingen op de glad de baan. „Het rolschaatsen is niet al leen gezellig, maar het is nog sportief ook," zegt Hans Veld huizen. „Je bent met je hele li chaam in beweging. Ik denk dat het sportieve element, in combinatie met het ritmische van de muziek, samen de toe nemende populariteit van het rolschaatsen verklaren." Vi. W%'<* Een veulen dat al ruim twee weken naast een drachtige merriein een benauwde oplegger aan de Industrieweg'in de Spaan- sepolder heeft gestaan wordt door agenten van ROTTERDAM Na een tip van een berouwvolle junkie heeft de Rotterdam se politie gisteren een inval gedaan in een café aan de Pre- torialaan, dat dienst deed als opslagplaats voor gestolen goede ren. Rechercheurs vonden daar voor 40.000 gulden aan beeld- en geluidsap paratuur. Tegen de 53-jarige heler M.M., de 49-jarige J.J.B., de evenoude C.H.D., de 26-jarige W. van D, en de 25-jarige L. van K. is procesverbaal opgemaakt. 'm. PUBLIKATIE VAN HET NATIONAAL BUREAU VOOR TOERISME IN SAMENWERKING MET DE STICHTING RECREATIE de Bereden Brigade uit zijn benarde positie be vrijd. Omwonenden had den de Dierenbescher ming en de politie inge schakeld om de twee he vig vervuilde en onder voede paarden te redden, omdat de eigenaar de viervoeters aan hun lot overliet. Tegen deze 50-ja- rige Rotterdammer, C. G. H. heeft de politie proces verbaal opgemaakt. De drachtige merrie is door de politie ondergebracht, het veulen is terug naar zijn eigenaar. ROTTERDAM In het geruchtmakende proces tegen de ex-CIA agent Edward Wilson (54), die in de Verenigde Staten tot 15 jaar gevan genisstraf is veroordeeld wegens illegale wapenle veranties aan Kolonel Kadhaffy in Libië, moe ten deze week de Rotter damse commissaris J. A. Blaauw en een briga dier als getuigen ver schijnen. Maandag zijn Blaauw en zijn collega, wiens naam de Rotter damse politie niet be kend wil maken, ver trokken naar Houston. Blaauw zal als hoofd van de Rotterdamse re cherche verslag uitbren gen over het nog lopende rechercheonderzoek naar de vondst van drie vaten in de Rotterdamse IJsselhaven. Die werden vorig jaar december in beslag genomen op ver zoek van de Amerikaan se justitie. De FBI had ontdekt dat Rotterdam heeft gediend als door voerhaven voor illegale wapenleveranties vanuit de VS naar Libië. In één van de vaten bleken res tanten (5 kg) te zitten van aanmaakstoffen voor kneedbommen. De FBI meent dat dit res tant deel heeft uitge maakt van 20 kg kneed bommen. die Wilson in 1977 naar Libië heeft ge smokkeld. Conducteur bestrijdt zwartrijden het best (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Het "open trekken van een blik contro leurs" om zwartrijden in bus, tram en metro tegen te gaan is voor de Rotterdamse gemeen teraadscommissie Verkeer en Vervoer geen aantrekkelijke zaak. De commissie besprak giste ren kort het rapport "Zwartrij- dersonderzoek" van de RET. De conclusie van het rapport (aanstelling van meer contro leurs levert haar geld op) is al overgenomen door minister Smit-Kroes. Een aantal com missieleden voelt echter meer voor herinvoering van de con ducteur op de tram. "Zoals het vroeger ging was veel effectiever," zei Guus Faasen (D'66). "Als er iets past in het werkgelegenheids beleid. en wat ook nog een enorm rendement geeft, dan is het aanstelling van conduc teurs. Ik denk aan de sociale functie, vandalismebestrijding en een meer utnodigend karak ter van het openbaar vervoer." Nelis Oosterwijk (PSP/ PPR) bracht het probleem van het reizen zonder betalen in verband met de aangekondig de serie forse tariefsverhogin gen. "Als de minister zulke slechte maatregelen neemt, dan moeten wij niet onmiddel lijk meewerken aan het open- (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De Deense kustvaarder Beatrines (300 ton) heeft gisteravond gerui me tijd vastgezeten onder de Botlekbrug. Het schip was bij mistig weer onder het brug- deel doorgevaren dat niet open kan, in plaats van onder het openstaande deel. Het verkeer dat de brug ge bruikt voornamelijk vracht wagens met gevaarlijke stof fen werd omgeleid. Volgens de politie is de brug niet ont zet. Het schip, dat met zijn mast vast kwam te zitten, werd rond half tien gister avond door een sleepboot los getrokken. trekken van een blik contro leurs." Ook hij legt sterk de nadruk op de sociale functie van de conducteur. Wethouder Laan sprak zich nog niet over het rapport uit. De zaak komt binnenkort uit gebreider aan de orde in de commissie. RET-directeur Den Besten had tot zijn verdriet gemerkt dat men in het land denkt dat alleen in Rotterdam in zo gro te mate zonder kaartje wordt gereisd (gemiddeld acht pro cent, met uitschieters tot v.jf- tien percent, aldus het onder zoek), Rotterdam is hierin echter niet uniek. Ook weersprak hij dat steeds is gedacht dat het percentage zwartrijders één a twee per cent was. "Zo naïef zijn wij nu ook weer niet," aldus de RET- directeur. De één a twee per eent is het gemiddelde dat bij de normale controles kon wor den betrapt. Bij de intensieve, gerichte controles (acht man per tram, de helft in burger) is een veel hoger percentage "be trappingen" behaald omdat geen vluchten mogelijk was. Overigens houdt de RET-di- rectie het op de twee jaar gele den getrokken conclusie dat de conducteur niet terug moet op de tram. De voorkeur ging toen uit naar een systeem van veel strengere controles. De proefneming, in samenwerking met het ministerie van Ver keer en Waterstaat, heeft aan getoond dat zo'n systeem goed kan werken. De pompbe diendes van De Grootals of er al niet genoeg werk lozen zijn. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Zes werknemers van het Hoog- vlietse garagebedrijf Ruud de Groot staan per 31 maart op straat. Gisteren is hen het ontslag aangezegd en mor gen gaat de aanvraag naar het Gewestelijk Arbeidsbu- rau. Oorzaak is het na tien jaar niet meer verlengen van een hinderwetsvrijstel ling voor de verkoop van autogas. De overheid vindt dat de 'kleine jongen' meer plofrisico heeft dan de grote industrieën in de beurt. "Dc verkoop van L.P.G. is de kurk waarop mijn bedrijf draait," zegt De Groot. "Het maakt tachtig procent van mijn omzet uit. Nu dc ver koop gedwongen moet stop pen, kan ik beter mijn hele bedrijf opdoeken." Tien jaar geleden startte Ruud de Groot zéér tegen de zin van de deelraad Hoog vliet met de verkoop van L.P.G. "Toen stond cr nog een school naast de garage. Die is nu weg, ik begrijp niet waarom ons die vergunning wordt geweigerd," zegt mon teur Ries Epping boos. "Vorig jaar is nog voor 22.500.- geïnvesteerd om gastank en leidingen te be veiligen naar de laatste eisen. Met mijn 48 jaar sta ik straks op de keien. Waar kan ik weer aan de slag?" Het garage- en benzinesta tion van De Groot ligt tussen de flats in de wijk Westpunt. De gastank naast het pand, omgeven door hoge hekken, is doelwit geweest van pro testen door omwonenden. Onder dwang van die pro testen is de pomphouder ja ren terug op zoek gegaan naar een andere plek in Hoogvliet. Die werd gevon den. maar bleek te duur. De Groot: "Alleen al de lie ve som van ƒ165.000.- aan rente per jaar." Deelgemeentesecretaris Tom Harreman bevestigt dat De Groot voorrang heeft bij het vinden van een ande re vestigingsplaats. Over het ontslag van de zes perso neelsleden zegt hij: "Dat vin den wij eveneens verschrik kelijk, maar kunnen er ook niets aan doen. De hinder wetsvrijstelling loopt over twee maanden af en kan ge zien de veranderde veilig heidsnormen niet verlengd worden. L.P.G. in een woonwijk is niet meer toegestaan. De Groot wist tien jaar geleden al dat hij voor dit dilemma geplaatst zou worden. Wij hebben niettemin formeel en informeel getracht De Groot te helpen. Dat is niet gelukt en dat vinden wij ontzettend jammer."

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 3