16 Nederland n nemen toe Vlaardingse politie: nog geen nieuwbouw Electronica geliefd bij autokrakers Politie zoekt schutter Reageren op nota Brederoweg ter discussie Jongen onder auto COMMISSARIS VAN DER HAAGEN: Imca Marina op Lentefeest-carnaval Muzikaal onthaal in Passage-theater Vestzakhorloges weg Sch ï^idl:T' t*\s- f y S^se vfl^' -:-\v' - Vy: 7^61 *f I SCHIEDAM De bewoners van de Botenbuurt i willen van de gemeente horen wat deze van plan ;is met de vergiftigde grond in de diverse tuinen. f"Wij horen totaal niets meer" zo concludeerde een 'delegatie van de bewonersvereniging gisteravond in de Blauwe Brug. Heisa y>$y I w44$rH. Zes gemeenten waren gisteravond vertegenwoordigd op de bijeenkomst van Nederland Gifvrij. Inzet: Ben Stui venberg: "Heisa over één zinnetje". 'Vermindering' Commissaris C. van der Haagen: "Voor het politiewerk in een wijk hoeft geen specialist meer te worden ingeroepen". Diefstallen Controles Marlies van Gent en Donna Metz geven een concert in het Passagetheater. r HET VRIJE VOLK Schiedam WOENSDAG 26 JANUAR11983 - A »-vv v."" v *yV< MM .MM '^K, a jN,^Sï& v' T$k&tAB''ï - v 4 <3 4wk >x f-^- f v •- t <S.< X S^N o^< x Botenbuurt wil informatie De- Woudhoek-bewoners wa- ren vertegenwoordigd op een door het samenwerkingsver- band Nederland Gifvrij geor- i ganiseerde bijeenkomst waar ook bewoners van andere ver- t ontreinigde gebieden in Zuid- Holland aanwezig waren. Er is door de gemeente een toezegging gedaan dat de grond vóór eind april dit jaar verwijderd zou zijn. "We heb ben geen enkel contact meer met het gemeentebestuur", al dus Ben Stuivenberg, voorzit ter van de bewonersvereni ging. Na de constatering dat er gif in de tuinen zit, heeft de bewo nersvereniging vorig jaar B. en W. een brief gestuurd waar in zij 'aansprakelijk* werden gesteld voor de kosten die het verwijderen met zich mee zou brengen. De 'aansprakelijkstelling' is er volgens de bewonersvereni ging de oorzaak van dat ver der contact met de gemeente is uitgebleven. Ook de advo caat die de vereniging in de arm heeft genomen zou de ge meente aan het schrikken heb ben gebracht. ~r SCHIEDAM De politie ,;heeft de twee Schiedammers fen de Vlaardinger die betrok- fken waren bij de schietpartij - maandagavond op het Broers- veld, weer naar huis gestuurd. jZij bleken toevallige voorbij- s gangers te zijn die bij de vechtpartij betrokken waren geraakt. De twee verdachten, de l?-jarige D.A.E. en 22-jarige A.S., die nog op het bureau ver- f blijven, komen uit Zutphen. f Een derde man wordt nog door de politie gezocht. Vermoede- lijk is hij degene geweest die een schot heeft gelost op de 2$-jarige Schiedammer S.S. jDeze kreeg een kogel in zijn buik. Zijn toestand is bevredi- gend. De Zutphenaren en de voort- vluchtige hadden op straat een woordenwisseling gekregen met passanten, die ontaardde in een handgemeen waarmee J ook andere voorbijgangers zich bemoeiden. Volgens politievoorlichter P. van der Hengel heeft in dat ge woel iemand een pistool ge- trokken. Omdat het gebruikte vuurwapen niet is gevonden, wordt aangenomen dat de man die wist te ontkomen, de dader is. SCHIEDAM De Turkse in woners van Schiedam kunnen donderdagavond hun mening geven over de beleidsnota cul turele minderheden. De nota moet een aanzet geven voor het beleid dat de gemeente de komende jaren wil gaan voe ren voor de problemen waar vooral de buitenlanders mee kampen. De eerste inspraak- rbhde speciaal voor Marokka nen ïs inmiddels geweest. Op 1 februari kunnen de Spanjaarden reageren en op donderdag 3 februari worden Surinamers en Antillianen if de gelegenheid gesteld over dfe beleidsvoornemens mee te praten. Alle avonden worden gehou den in het Stadhuis. Grote Markt 1 en duren van acht tot tien uur. Op 3 maart worden de inspraakavonden bestoten met een algemene vergadering in het stadskantoor aan de Era- mastraat. Op alle avonden zijn ook tolken aanwezig. -SCHIEDAM De werk- groep Ruimtelijke Ordening en Milieuzaken Noord, vergadert - vanavond in wijkcentrum De Blauwe Brug. Op de agenda staat onder meer de Bredero- weg. In verband met het ver- keersongemak vanwege de doortrekking van tramlijn 1 naar Woudhoek. is het idee weer actueel de Brederoweg als alternatieve ontsiuitings- weg uit Schiedam-Noord, bij voorbeeld alleen in de "spits" voor alle verkeer open te stel len. Niet alleen Vlaardingen vindt dit ongewenst. Ook de werkgroep RO en Milieuzaken is hier in het verleden geen voorstander van geweest. Op de vergadering zal dieper wor den ingegaan op de voor- en nadelen van openstelling van 1 de weg. De bijeenkomst begint om acht uur in de vergader ruimte van de SSSN in het wijkcentrum. SCHIEDAM Het achtjari ge jongetje R.S. is op de krui sing Mozartiaan-Borodinlaan onder een auto gekomen en met verwondingen opgenomen in het Dijkzigtziekenhuis. Ver moedelijk is hij, toen het licht op rood stond, toch de voetgan gersoversteekplaats opgelo pen- De 21-jarige automobilist J.V, kon hem niet meer ontwij- „ken, .waardoor het kind onder de auto geraakte. "Zo stel je een gemeente toch niet juridisch aansprake lijk?", vroeg Stuivenberg zich af, doelend op een brief van de bewoners aan de gemeente. "We hebben het over aanspra kelijkheid gehad om te wijzen op de wensen en eisen die naar aanleiding van het verwijde ren van het gif zouden ont staan. Het is één zinnetje waar ze zo'n heisa over maken". De Botenbuurt krijgt vol gens de bewoners geen goede voorlichting over hoe (en voor al wanneer) het gif wegge haald gaat worden. "Misschien staat morgen de bulldozer voor de deur", aldus de bewo ners. Naast de Botenbuurt waren er op de vergadering vertegen woordigers uit Overschie, Dor drecht. Gouderak, Rotterdam ''"'WH?- O//// Vg ys/S,Y/S/f"*' en Gouda die allen een ding gemeen hadden: gif in de grond. "De bedoeling van dit soort bijeenkomsten is dat de ver schillende groepen van elkaar zien hoe er omgegaan kan worden met bijvoorbeeld een gemeente", aldus Freek Loos van Nederland Gifvrij. Het was de vierde maal dat de groep bijeen was. Behalve door de Botenbuurt was Schiedam ook vertegen woordigd door leden van de Bewonersvereniging Schie- dam-Zuid in verband met het verontreinigde GTB-terrein en de Tankercleaning. De BVSZ heeft binnenkort een gesprek met de gemeente over de aan pak van het GTB-terrein. Evenals Den Haag ziet de be wonersvereniging meer heil in het afgraven van de grond dan het afdichten met betonnen platen waar de gemeente een voorstander van is. SCHIEDAM „Als Je de dag begint met veertien ar restanten, wil dat zeggen dat het druk is op het politie bureau." Commissaris C. van der Haagen heeft 143 collega's. Toch blijkt dat voor het politiebureau altijd nog te weinig mankracht, om een stad als Schiedam te vrijwaren van delicten. „We zijn nu ai twee jaar bezig de politieman op straat meer de nadruk te ge ven," zegt hij. „Het liefst heb ik helemaal geen agenten meer in auto's. Geef ze alle maal een fiets, is mijn motto en zet de wagens aan de kant. Maar zover ts bet nog niet. Een man in de straat die de bewoners direct kunnen benaderen, vind ik het be langrijkste. Dat hopen we te bereiken door meer de na druk te leggen op de wijk agent en de wtjkrayons. De kleine criminaliteit is niet meer een zaak van de spe cialist. Ook de wijkagent krijgt dit werk erbij. Spe ciaal daarvoor lopen agen ten uit de wijkteams stage bij de afdeling bijzondere wetten en recherche. Het mes snijdt daarvoor aan twee kanten. Voor de man op straat wordt zijn werk bevredigender en de specialist wordt ontlast. Al dat geleuter van chefs is zonde van de tijd. Het gaat erom zo efficiënt mogelijk te werken en dat bereiken we door de hiërarchie van ran gen en standen binnen het korps te doorbreken." Vol gen de commissaris de beste middelen om de Schiedamse bevolking te helpen. De commissaris kijkt te rug op het afgelopen jaar. Herverdeling van het werk, samenwerking, wijkgericht, en efficiency zijn de sleutel woorden. „De regering heeft plan nen om het politiekorps te verminderen nu Schiedams inwonertal zakt. Het gaat om negen mensen die in een periode van drie jaar zou den moeten afvloeien- Ik hoop dat de gemeente dit met argumenten kan tegen houden- Het is een feit dat Schiedam deel uit maakt van het Rotterdamse woon gebied. Ik hoop dat dit in ons voordeel werkt als de her verdeling van de politie- manschappen afkomt." De Schiedamse politie heeft het afgelopen Jaar te maken gehad met 3821 aan. giften van allerlei kleine strafbare feiten. Dat zijn za ken die variëren van fietsen diefstallen tot geweldplegin gen. Van der Haagen signa leert een toename In het aantal winkel- en bedrijfs- diefstallen. „Het is écht een verschijn sel dat op donderdagse koopavonden in de tram 't Werk wordt niet minder' mensen speciaal naar Schie dam reizen, niet om te ko pen maar voor andere za ken," zegt hij. „Kijk maar naar radiozaken, daar wordt apparatuur aan de ketting gelegd. Dat is niet voor niets." Uitspraken over het hoe en waarom, doet hij niet. „Ik geef alleen de cijfers. Vraag me niet waarom strafbare feiten worden gepleegd. Uit de cijfers over 1982 blijkt dat het aantal eenvou dige diefstallen gelijk is ge bleven (1834 tegen 1830 in 1981). Het aantal ongewenste be zoeken aan scholen, kanti nes en clublokalen loopt te rug. Wat betreft de woonhui zen, turfde de politie er 197 in 1982 en 138 in 1981. „Wat er echt uitspringt", zegt Van der Haagen," is het aantal vernielingen. Ingegooide ruiten, bloem bakken, antennes van auto's, lantaarnpalen, verkeersbor den en noem maar op; dit soort vernielingen regis treerden wij in 1982 455 maal, terwijl het Jaar daar voor 320 aangegeven vernie lingen werden aangericht." Zorgwekkend vindt hij ook het aantal auto's dat de poli tie heeft afgekeurd. "We hebben 177 wagens op de brug gehad en daarvan kre gen er 111 een enkele reis naar de sloperij. In totaal werden er 434 wagens naar het bureau gesleept. En wat de bromfietsen betreft: we hebben er 95 aan de haak gehad en hebben voor 63.000 gulden aan afgekeurde on derdelen eraf gesloopt. In bijna alle gevallen gaat het om materiaal om de brom mer op te voeren." Pittig geschreven is er ook tijdens de gemeenschappe lijke controles van de Wa terweg- en Rotterdamse po litie op het vrachtverkeer. "De bekeuringen bebben een goede preventieve werking," zegt Van der Haagen. "Ieder seizoen letten we een dag speciaal op het zware vrachtverkeer." Bij de afdeling Vreemde lingenpolitie heeft men te maken gehad met 58 ver schillende nationaliteiten. Voor het eerst sinds jaren is het aantal buitenlanders in Schiedam niet toegenomen. Wat betreft het verkeer, blijken er 1682 aanrijdingen- te zijn geweest. Geen voor rang verlenen, onoplettend heid en te dicht volgen blij ven de voornaamste oorza ken van ongelukken. In ver gelijking met 1981 regis treerde de politie honderd aanrijdingen minder. Er vielen zeven doden in 1982. "En dat zijn er zeven te veel," zegt de commissaris resoluut. VLAARDINGEN Electronische apparatuur in auto's is een ge liefd doelwit voor dieven. Uit een ge parkeerd staande auto verdween een mobilofoon. Uit een auto in een garage ontvreemdde men een radio. VLAARDINGEN Alle plannenmakerij voor uitbreiding van het Vlaardingse politiebureau is op niets uitgelopen. Het ziet er niet naar uit, dat het korps op korte termijn een nieuw gebouw krijgt. Ook voor een verbouwing van het onderko men aan het Delft- seveer is geen geld. In '88 heeft het ministerie van financiën pas vol doende armslag om de huidige huis vesting te vervan gen. De pogingen van burgemeester van Lier en commissa ris Spel om geld in Den Haag los te peuteren, zijn dus mislukt. Zeifs een tijdelijke oplossing is van de baan. Het gebruik van het gymlokaal, achter het bureau, blijkt niet mogelijk. Het lokaal mag name lijk niet aan het on derwijs worden onttrokken. Volgens de com missaris zit het po- iitie-korps om ruim te te springen. De huisvesting noemt hij zeifs niet meer acceptabel: „De eisen die aan de politie worden ge steld verhouden zich niet met haar huisvesting". Ook meent hij dat een slechte behuizing de dienstverlening op een nadelige manier beïnvloed Het laatste restje' hoop van de krap behuisde agenten is nu gevestigd op de activiteiten van de burgemeester. Die heeft aange kondigd om voor de zomervakantie met noodoplossin gen te komen. Op wat voor manier hij iets denkt te be werkstelligen en waar het benodig de geld vandaan moet komen, kan de burgemeester nog niet zeggen. SCHIEDAM Het carnavalsfeest van Stichting Len tefeest wordt dit jaar gehouden in het Novotel op donderdag 3 fe bruari. Het feest is een week eerder om iedereen de kans te geven ook nog aan de overige carnavalsactivitei- ten deel te nemen. Het feest begint om vier uur met een koffietafel en hapje voor alle gehandi capten waarop het werk van Lente feest zich richt. Ook bedpatiënten zijn welkom en met diëten wordt reke ning gehouden bij het serveren van hapjes. Voor het feest heeft Lentefeest Imca Marina naar Schie dam gehaald. Zij zal om vijt uur op treden en het is voor bijna honderd procent zeker dat ook vader Abra ham komt. Hij wordt omstreeks half zeven ver wacht. Mevrouw R. Ko- nings van Lente feest: „We hopen in ieder geval op honderd.deelne- mers voor de kof fiemaaltijd. Wij zijn erg blij met dit heie gebeuren. Zeker nu het dit jaar weer samen met de car navalsvereniging De Rietzeilers is." Wordt 's mid dags in besloten kring feest gevierd, vanaf zeven uur zijn ook aiie familiele den welkom want dan barst het feest pas echt los. Prins Floris II met zijn Raad van Elf, hof dames en nar, ver gezeld door de boerenkapel De Kurkendouwers van de band Am- brorius zullen de feestvierders in de juiste stamming brengen. Daarna wordt om 20.15 uur de carna valsvereniging De Rietzeiiers ver wacht met de prins en zijn gevolg, evenals de boeren kapel. Hoogtepunt van de avond is de verkiezing van het "witte" en "zwar te" schaap van Schiedam. Mensen die het afgelopen jaar positief en ne gatief in het nieuws zijn geweest zulien door het Lente- feestbestuur wor den gekozen tot schaap van het jaar. En tegen half tien krijgen de Lente- feest-carnavalvier- ders ook nog be zoek van de vereni ging De Kasteiei- ners. De avond wordt muzikaal om lijst door de Schie damse muziek groep The New Specials. Omstreeks tien uur zal een begin wor den gemaakt met het terugbrengen van de gehandicap ten naar huis. maar het feest gaat door tot één uur in de nacht. Verkleed ko men is niet ver plicht, maar er zijn wel prijzen beschik baar voor de leuk ste of origineelste verkleding. Het carnavalsfeest wordt mede moge lijk gemaakt door gitten van bedrij ven. Tevens heeft Lentefeest een spe ciale carnavalsbut ton gemaakt die voor één gulden wordt verkocht. Ook de opbrengst van de buttons gaat naar het feest. Verder zal de avond worden af gewisseld met een grote tombola. Mensen die het carnavalsfeest wil len meemaken, kunnen vervoer krijgen. Zij zullen met het speciale lentefeestbusje worden gehaald en gebracht. Kaarten voor het gratis car naval kunnen vanaf donderdag worden gereserveerd door te bellen naar Len tefeest aan het Broersvest 101, te lefoon 730831. Er is maar een be perkt aantal kaar ten aanwezig, dus tijdig reserveren is gewenst. Voor fa milieleden en overi ge kennissen kun nen ook kaarten worden besteld. Zij betalen vijf gulden en krijgen dan een consumptie gratis. Ook 's avonds aan de zaai zijn voor niet-gehandicapten kaarten verkrijg baar voor die prijs. SCHIEDAM Een muzikaal ont haal staat de be zoekers donder dagavond te wach ten bij het vrij en tree in het Passa getheater. Ook het Schiedamse thea ter begint dan met haar theatercafé, waar pianiste Mar lies van Gent en fluitiste Donna Metz een concert zullen geven. Donna Metz be gon haar studie aan het California Institute of the Arts en studeerde daar na verder aan het Koninklijk conser vatorium in Den Haag. Zij heeft ge speeld bij tal van orkesten en geeft nu nog in de Ver enigde Staten jaar lijks concerten. De Rotterdamse pianiste Marlies van Gent studeerde aanvankelijk aan het Rotterdamse conservatorium, la ter ook in Tilburg waar zij het solo-di ploma behaalde. In Antwerpen kreeg zij een eerste prijs aan het Koninklijk Viaams conserva torium. Tegenwoor dig treedt zij regel matig op als bege leidster. Zij zuilen donder dagavond vanaf half negen werken ten gehore brengen van W. A. Mozart, F. Kuhlau, Ph. Gau- bert en L. Andries- sen. De toegang is gratis en het is spe ciaal op de donder dag om mensen de gelegenheid te ge ven na de koop avond even binnen te wippen in het Passagetheater voor een muzikaal intermezzo, een ge sprekje en een drankje. SCHIEDAM Drie woningen aan de Nieuwe Haven zijn het doelwit ge weest van inbre kers. In een huis werd alles over hoop gehaaid, maar niets mee genomen. De die ven hebben bij de andere panden drie antieke vestzakhor- ioges en sieraden en fotoapparatuur buit gemaakt ter waarde van 1850 gulden. Tevens blijkt een slijterij aan de 's Graven- landseweg onge wenst bezoek ge had te hebben. Hier worden 24 flessen sterke drank vermist.

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 4