mmm Werken maakt niet gelukkig Klap voor Bijenkorf Rotterdam valt mee Moord met messteken tftf A QHANDDÖEK Vandaag met: Super-oplichter trekt E ur opa Stukgoed KsnPfór- Onleesbare nummerplaat kost geld B g*** Mt s&mcstmm iMIPliw pMMSmm Architect Jan Hagendoorn gaf vanochtend vroeg, vlak voor aanvang van het kort geding, instructies aan de werknemers die in het pand aan de Keileweg de laat ste hand leggen aan het interieur. ROTTERDAM Terwijl de Rotterdamse rechtbankpresident Mr. F. J. M. Nivard zich van ochtend voor de derde keer boog over de bouwac tiviteiten in het eroscentrum aan de Keileweg, legden bouwvakkers op aanwijzing van architect Jan Hagendoorn de laatste hand aan het interieur van het pand op nummer 26/28. 'WÈÈiiwÊi Lia van Genderen: „Spanning trekt me." Wenkbrauwen (Van onze sociaal-economische redactie) ROTTERDAM De Bijenkorf te Rotterdam wordt niet geconfronteerd met massa-ontslagen, zo verwacht mevrouw Wil Schuiten-Wilmont, woordvoerder van het Bijenkorf-personeel en bij het Rotterdamse filiaal werkzaam. w/y Bijenkorf personeel voelt zich "door de bank genomen". (ABONNEE WERFT ABONNEE BADHANDDOEK) Het Vrije Volk, afd. Abt.Service Antwoordnummer 1S73 3000 VB Rotterdam DE DUBBELKRANT C n A 1"- U*tiT J w VRIJDAG 2» JANUAR11*3 BRANDWEERMANNEN HETEN LIA WELKOM Verbouwing is allang tfni ROTTERDAM „Ne derlanders zijn nu tevre- dener met hun eigen le ven dan zeven jaar gele den. Ook de tevredenheid met hun eigen financiële en maatschappelijke po sitie is toegenomen. Een baan hebben blijkt nau welijks tot meer plezier te leiden in het leven, hoe wel onder werklozen meer ongeiukklgen voor komen dan onder werken den." Tot die conclusies komen onderzoekers van de Erasmus Universiteit, waar vandaag een sym posium wordt gehouden over de vraag: "Betere" Wereld, Betere Mensen?' Volgens de onderzoe kers van de Erasmus Universiteit, die een ant woord proberen te geven op de vraag of de econo mische crisis iets heeft afgedaan aan de levens vreugde van de gemiddel de Nederlander, hangt de tevredenheid nauwelijks af van het hebben van een baan. Levensomstandig heden doen er volgens drs. Van Praag weinig toe, het is eerder een kwestie van instelling. Drs. D. Sikkei en drs. M. Jansen proberen op het symposium aan te to nen dat het allerminst vaststaat dat werkloos heid mensen ongelukkig maakt. Ontevredenheid onder werklozen wordt mede veroorzaakt door dat daar meer zieke men sen bij zitten. Gepensio neerden zijn niet ongeluk kiger dan werkenden en full-time huisvrouwen niet minder happy dan werkende vrouwen," al dus de onderzoekers. Toch ziet de toekomst er somber uit: de werk loosheid gaat namelijk steeds meer mensen tref fen die zonder werk wel ongelukkig zijn. n klaar Van onze verslaggevers De buren van Keilehoven bv van directeur G. J. Weeder die er officieel een bedrijfsverza melgebouw van wil maken, proberen nu op straffe van een dwangsom van 1 miljoen gul den per dag verdere bouwacti viteiten vla een kort geding te voorkomen, evenals de inge bruikname van het pand. De vier bedrijven hebben het college van B. en W. van Rot terdam gisteren gesommeerd met poiitiedwang een eind te maken aan de bouwactivitei ten aan de Keileweg. Volgens hun advocaat Mr. Smit wordt in het pand dag en nacht ge werkt. Vanochtend bleken werkne mers inderdaad actief in het pand van de voormalige pa pierfabriek Inverpak. De toe gang tot het terrein blijkt met een slot te zijn afgesloten. Ar chitect Jan Hagendoorn nam vanochtend, even voor aan vang van het kort geding aan de Noordsingel, nog even poolshoogte in het pand. Hij liet weten dat voor commen taar zijn opdrachtgever Wee der moest worden benaderd. Zoals bekend is Weeder een stroman van Driei-Vis De bouwvakkers melden dat de echte verbouwing al lang en breed klaar is en dat het nog slechts gaat om "behangen en witten". De Rotterdamse gemeente raad heeft gisteravond op ver zoek van de WD-fraktie een begin gemaakt met het spoed debat over de affaire Keile weg. Kritiek van de VVD over de geheimzinnige houding die het college heeft ingenomen over de bestemming van het pand Keileweg 26/28, wees bur gemeester Bram Peper finaal van de hand. Een vermoeden van het toe komstig gebruik van een pand mag volgens Peper in ons rechtsbestel geen reden zijn tot weigering vem een bouw vergunning. Het spoeddebat werd om kwart over twaalf vannacht verdaagd. Daartoe werd gebruik gemaakt van een eerdere motie van de WD die geen nachtvergaderingen wil. Over deze truc was de VVD laaiend. Burgemeester Peper greep het spoeddebat aan om de politieke partijen te wijzen op het ondergeschikte belang van de zaak-Keilhaven. "Het college had vermoe dens omtrent de voorgenomen vestiging van een eroscen trum", gaf Peper toe "vooral gezien het feit dat de aanvra gers van de vergunningen niet hun kracht schijnen te vinden in het organiseren van sjoel bakavonden en macramécur- sussen. De belangrijkste vraag luidt echten Hoe vinden we een échte oplossing voor de on houdbare prostitutie-overlast in sommige wijken?" Het derde korte geding dat de vier omliggende bedrijven aan de Keilehaven vanochtend hadden aangespannen, volgde op de uitspraak van het twee de, dat eerder deze week voor de Rotterdamse rechtbank diende. Volgens de bedrijven houdt de eigenaar van het pand op 26/28 zich niet aan het door Mr. Nivard opgelegde verbod om verder te werken aan de bouw van het eroscen trum. Op overtreding van dat verbod rust een dwangsom van 25.000 gulden per dag. Vol gens hun raadsman mr. Smit stoort 'het geboefte' zich daar niet aan, en heeft hun overtre ding hen al meer dan een ton gekost. Burgemeester Peper ver klaarde gisteravond, naar aan leiding van het kort geding van vanochtend: "Voor zover wij weten vinden de bouwacti viteiten geen voortgang meer. De gemeente heeft alle moge lijke maatregelen genomen om de rechterlijke uitspraak te doen respecteren. ■mm ■mmm Van onze verslaggever GERT VAN ENGELEN GORKUM Het Gorkum- se brandweerkorps krijgt voor het eerst in zijn geschie denis een brandweervrouw. Het is de achttienjarige Lia van Genderen, die na vijf jaar dienst in het Jeugd- brandweerkorps te kennen gaf over te willen stappen naar het grote (vrijwilligers) korps. Lia wordt daarmee tweede brandweervrouw in de pro vincie 2uid-Hoiland. Bij de beroepsbrandweer in Zoeter- meer is een vrouw haar voor gegaan. De Rotterdamse brandweer kent slechts brandweervrouwen in admi nistratieve functies. Bij be- drijfsbrandwereh in ons land komen meer vrouwen voor. Na de gebruikelijke, medi sche keuring krijgt Lia in fe bruari een voorlopige aan stelling van één jaar, en gaat zij in de opleiding. Na dat jaar wordt, zoals ook bij mannen het geval is. bekeken of zij deel kan nemen aan de regionale opleidingen. Zij zou dan ook gedeeltelijk mee kunnen draaien in de uitruk ken. Pas na drie jaar mag vol gens commandant M. de Grunt een brandweerman of -vrouw „overal aan mee doen" en zolang zal ook Lia van Genderen in de opleiding moeten. Om een eerlijke beoordeling mogelijk te maken, zal er vanaf het begin in geen enkel opzicht onderscheid worden gemaakt voor Lia. Dit ge beurt op uitdrukkelijk ver zoek van haarzelf en van het korps. De korpsieden staan overi gens "voor het grootste deel" positief tegenover de komst van de brandweervrouw. "Er zijn er enkelen," geeft de grunt toe, "die hun wenk brauwen ophalen en één of twee zeggen: liever niet. Ach, zeg ik maar, de tijd zal het leren." Commandant De Grunt heeft tevoren bij andere korpsen zijn licht opgestoken over brandweervrouwen. Er is er maar een handjevol van in Nederland en de meningen erover zijn volgens De Grunt niet eensluidend. "De één zei: Het gaat prima, de ander zei: het is niks." Het standpunt van De Grunt zelf is: "Het is ergens een beetje een mannenwe reld. Het is ook een vak apart. Je hebt niet alieen te maken met kleine binnen brandjes, maar ook met gro te ongevallen en branden met zwaar gewonden en doden. De vraag is hoe een vrouw daarop reageert. Maar er zijn ook mannen die er niet tegen kunnen, dus wat dat be treft.." "Het blijft toch af wachten," vervolgt hij. "Aan de andere kant: je kunt het niet meer tegenhouden dat vrouwen zich opgeven bij de brandweer. Maar misschien hoeft het ook niet tegenge houden te worden. Ik weet het niet." Lia van Genderen heeft het niet van een vreemde: Haar vader Wim is bijna 28 jaar lid geweest van de Gorkumse brandweer. Lia zegt: "Ik ben ermee opgegroeid. Wat mij nu precies trekt in de brand weer, weet ik niet. In elk ge val de spanning." Over dodelijke slachtoffers maakt Lia van Genderen zich niet al te veel zorgen. "Ik heb het al eens meege maakt en verder vind ik dat je er niet al te veel over moet nadenken. Tenslotte zijn de slachtoffers ook meestal bui tenstaanders, besluit zij zelf verzekerd. Zij schat dat aan de Coolsin- gel zo'n twintig arbeidsplaat sen verloren zullen gaan en dat daarvan de helft met na tuurlijk verloop en vervroegd uittreden kan worden opgevan gen. Bij het Bijenkorf-concern (KBB) moeten in drie jaar L500 banen verdwijnen, waar van 800 via gedwongen ont slag. Dit onderdeel van de gis teren bekend gemaakte red dingsoperatie zal dus niet al te zeer merkbaar zijn in Rotter dam. Mevrouw Schuiten: „Er wordt nu al wel hier en daar gezegd dat we gered zijn, maar dat is niet waar. Zolang aan de overige voorwaarden niet is voldaan is het nog geen botertje tot de boom." Ze bedoelt dat, volgens het reddingsplan, het concern nog zestig miljoen gulden over heidssteun moet hebben, dat de banken moeten meewerken en dat Perry Sport (22 win kels), de meubelzaken Mobell en de Amerikaanse winkelke ten Mack Stores moeten wor den afgestoten. Mevrouw Schuiten: „We wis ten dat er gesaneerd moest worden. Wat nu bekend is ge maakt is geen donderslag bij heldere hemel. Als bij voor beeld de filialen in Eindhoven en Arnhem gesloten hadden moeten worden, hadden er ook zo'n achthonderd man op straat komen te staan. Nu wordt er in alle bedrijfsonder delen afgeslankt." Mevrouw Schuiten wijst er nog op dat als niet aan alle voorwaarden wordt voldaan alsnog grotere klappen kunnen vallen. Ze sluit niet uit dat dan de beruchte sterfhuis-construc tie op de proppen komt. W///A Volgens haar heeft de actie van afgelopen zaterdag effect gehad. De bedoeling was dat de concemleidlng eindelijk eens duidelijk zou maken wat het wilde en dat is gebeurd. De Dienstenbond FNV meent dat het reddingsplan „niet tegenvalt". Het organisa tiebureau McKlnsey had eer der voorgesteld het mes veel dieper ln het concern te zetten, waarbij bijna drieduizend ar beidsplaatsen zouden moeten vervallen. ROTTERDAM Sectie op het lichaam van de woensdag in zijn huis aan de Rotterdam se Polderstraat vermoorde J. R. Walden (32) heeft uitgewe zen dat de man door messte ken om het leven is gebracht. De politie zoekt één of meer daders, die (wellicht gewond en met bloed op de kleren) om streeks 13.00 uur woensdag 26 januari in de Polderstraat ge lopen moeten hebben. ROTTERDAM Automobi listen met een trekhaak ge monteerd aan hun wagen ris keren de komende tijd een be keuring. De Rotterdamse verkeerspo litie gaat de eerste volgende weken extra scherp letten op de zichtbaarheid van kente kenplaten. Gebleken is dat de trekhaken dikwijls dusdanig zijn bevestigd, dat de nummer platen vrijwel onleesbaar zijn. fm Formaat 100x50 cm. exclusief gemaakt voor u met de nieuwe me- tro als dessin. U krijgt deze rulle kwaliteits-badhanddoek van ons als u een nieuwe abonnee via deze bon aanmeldt. Natuurlijk ont vangt hij/zi) de dubbelkrant eerst twee weken gratis. IK HEB RECHT OP DE BADHANDDOEK: NAAM: STRAAT:NR: POSTCODE:PLAATS: TELEFOON: 0- MIJN NIEUWE ABONNEE IS: (voor minimaal 3 maanden) NAAM; STRAAT: POSTCODE:PLAATS: TELEFOON: 0. Hij/zij betaalt ƒ20,41 p. mnd, 60.40 p. kwartaal Maak nog gaefi geld óver. Wacht op onze acceptgirokaart. Vul in. knip uit, en stuur op in een gesloten envelop naar: De postzegel betalen wij. >(\n

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 1