moeten even I vlaggen voor Beatrix Verzorgings tehuis extra in Waterweg gebied? Schiedam: fraudeurs aangeven Botenbuurt niet vóór april gifvrij Collecte voor hospitaal Poppen en maskers In De Teerstoof Mlel Cools doet het licht aan ■X Gasverwarming Sch mmmmmmmm (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Ze staat iedere dag op de groenteafdeling van de Codi-gezinsmarkt, want de 20-jarige Marianne Rieken is verkoopster. Deze week oefent ze eigenlijk twee beroepen uit, want tot en met vrijdagmiddag is ze ook nog in dienst bij de vrijwillige brandweer. Jas, broek en helm lig gen in de zclfbedie- ningszaak voor het grij pen en de alarmontvan ger draagt ze bij zich. Als de pieper gaat, rent ze zo weg van de zuur kool en de winterpeen naar de dichtbijgelegen brandweerkazerne aan de Breedstraat om zich te melden. Haar afde- lingschaf weet ervan en houdt rekening met het feit dat Marianne plot seling kan worden op geroepen. Beroeps (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Enthousiast zijn gisteren de leerlingen van de kleuter- en lagere schooi Het Startblok begonnen met een thema-week over buitenlandse culturen. Met werkstukken en kringgesprekken moeten de leerlingen zoveel mogelijk zien op te steken van de landen van hun buitenlandse medeleerlingen. Tentoonstelling Echt koninginnedag vieren was er gisteren niet bij. Goedkoningin Beatrix werd dan wel 4$ jaar, maar met feesten sulten we nog even moeten wachten tot 30 april Gevlagd werd er wel Ook tn Schiedam, waar de molens de vlag uitstaken. Zoals hier op de Noordmolen en de VrijheidDe Noordmolen had zelfs 'alle zeilen bijgezet Brand Bloemetje Diefstal Fiets HET VRUE VOLK Schiedam 14 DINSDAG 1 FEBRUAR11983 arianiie bi lust deze week alle branden Marianne Rieken, tn dc brand- iveerkazer- ne, klaar om uit te ruk ken. mme 'fmSm ,0X000000*0^ X r -nmw Vandaag. 1 februari. Is Ma rianne precies een jaar bij de brandwacht. Samen met 49 an dere vrijwilligers draait ze mee in een schema waarin ze om de vier weken zeven dagen dienst heeft. Marianne herinnert zich dat ze ais kind ai bij de brandweer wilde. „Toen ik zo'n klein ukkie was. wist ik dat al." zegt ze. terwijl ie haar hand op knie hoogte houdt Nou. dat was wat, een meisje dat branden wilde blussen. "Ze moeten geen vrouwen hoor." hoorde Marianne om zich heen roe pen. En: "Jij wordt toch niet aangenomen." Maar Marianne liet ledereen praten en beland de toch bij de brandwacht. Niet als 'brandweervrouw' of als 'brand mens", maar gewoon als Marianne Met in het korps alleen man nen om zich heen. Grappen in overvloed natuurlijk en 'vrou welijke brandweerman" is nog een van de meest onschuldige opmerkingen die ze te horen krijgt. Soms gaat het ook wel gro ver toe. "Meestal heb ik mijn antwoord wel klaar." zegt Ma rianne. "en sommige mannen blijven bezig. Als ze het echt te bont maken zeg ik er wat van. Ik ben natuurlijk wel wat ge wend," zegt ze. "Want ik woon nog thuis met drie broers." Over de sfeer in het korps »3 ze wel tevreden en dat ze als vrouw echt anders wordt be handeld kan ze ook niet zeg gen. "De meeste collega's vin den het leuk dat ik erbij ben." Natuurlijk heeft ze er over gedacht om beroeps te worden. Daar beginnen de twijfels. Ze zou wel willen, maar in de praktijk ziet ze er moeilijkhe den van komen. Marianne: "Het is een typi sche mannengemeenschap. Als beroepskracht moet je soms in de weekeinden in de kazerne slapen. En om nou tussen al die mannen in te liggen, nee, dat zou ik niet willen. Er moe ten dan aparte voorzieningen komen voor vrouwen en voor lopig zie ik die nog niet ko men." In maart doet Marianne exa men. Dan moet blijken of ze in staat is ook de 'zware klussen" voor baar rekening te nemen. Het dragen van een perslucht masker bijvoorbeeld. Alles bij elkaar weegt zo'n masker twaalf kilo. Marianne kent de vooroordelen die zeggen dat vrouwen tot minder krachtsin spanning in staat zijn dan mannen, maar dat wil ze zelf uittesten. Ze zal wel zien waar haar grenzen liggen. "Het is me al gebeurd dat ik in een nacht twee keer m'n bed werd uitgebeld." zegt ze. "Dit weekeinde was ik nog bij de brand in de Teijierstraat. Wat ik daar deed? Blussen, natuur lijk." SCHl EDAM/VLAARDIN - GEN/MAASSLUIS Moet er in het gebied langs de Nieuwe Waterweg nu wel of geen extra verzorgingstehuis bij? Deze vraag stelt de gemeente Maas sluis binnenkort aan buurtge- meentes Vlaardingen en Schie dam. Maassluis heeft in leder ge val niet genoeg aan het Zonne veld en de Schutsluis (in totaal 196 plaatsen). Volgens progno ses en telMngen van diverse in stanties komt Maassluis daar mee tussen de negen en negen tien plaatsen te kort. Te weinig dus voor een nieuw verzor gingstehuis in Maassluis. Het wordt interessanter wanneer ook Vlaardingen en Schiedam behoefte hebben aan meer plaatsen. Waar zo'n nieuw tehuis moet komen is nog de vraag, net zoals hoeveel mensen in Maas sluis nu precies op wachtlijs ten staan voor plaatsing in één van de twee verzorgingtehui zen die het nu kent De Provin ciale Planologische Dienst hield het aanvankelijk op 13 mensen. later op 19. Tellingen van langer geleden houden het op 60 (in "79. rap port van Stad en Landschap) of zelfs op 260 (in '80, rapport van het Nederlands Econo misch Instituut). Het Open baar Lichaam Rijnmond is het voorzichtigst. Zij houdt het op slechts negen mensen die wachtende zijn. SCHIEDAM In navolging van Rotterdam gaat de ge meente Schiedam mensen die op valse gronden een gemeen tegarantie krijgen toegewe zen, een klacht indienen bij de politie. De Rotterdamse politierech ter beeft onlangs de Schie dammer J- N. veroordeeld tot vijfhonderd golden boete we gens valsheid In geschrifte bij de aanvraag voor een garan tie. Hij had een valse werkge vers verklaring bij de aan vraag gevoegd. Er wordt nu een ambtenaar gemachtigd om al de gevallen van valsheid In geschrifte bij de politie aan te geven. Kinderen leren buiten - landse culturen kennen Ook op de 'kleutera/de- ling' van Het Startblok is wie» met het thema bezit). Hier staat een van de buitenlandse kinderen in kleder dracht. ,W« gaaa uit vaa de Ne- Oerlaadbe situatie". tegt W nrl, Ad Cell- voet (tt) uit JS'eem bijvoor beeld bet feesten, tn de arJwIgWpKtóSR TETtsiimj Hetlnndse leerlingen two er bij bnn ttmis de geboorte van een kind wordt gevierd. Beschuit met mol»je* en dergelijke. Een Turks kind beschrijft vervolgens boe bet te sijn geboorteland wordt gevierd/" Hoewel do week nu dag oud was kon GoUvoet gisteren m) een leuk resul taat noemen. «Normaal zeg gen de buitenlandse kinde ren niet veel in een kringge sprek. Met dit onderwerp i» Nu tl* je fel buitenlandse kinderen over let» mee kunnen praten." Het Startblok heelt al tweeman! eerder themawe- ken gehouden. Eén over eet gewoonten en een week ever vrede en geweid. «Toen wa ren we min ot meer Idealis tisch bezig. We wilden de eetgewoonten van de leerlin gen. die slecht zijn, verbete ren maar daar ta weinig van terecht gekomen. Dit maal verbinden we nergens een oordeel aan. We zeggen nlei dat de Islam slechter of be ter Is dan het katholicisme.- We geven de kinderen alleen informatie, liet Is leuk dat de kinderen begrip krijgen voor wat er op het speel- plrin gebeurt als er een Turks spelletje wordt ge speeld," aldus Ceilvoet. De leerlingen werken aan ge hand van zes onderwer pen: Geloof, wonen, kleding, muziek, feest en eten. Per onderwerp wordt gekeken hoe de situatie in ons land is. Daarna wordt een vergelij king getrokken met de ande re landen. Zo worden er bij voorbeeld maquette* van woningen uit Turkije, Ma rokko en Nederland ge maakt zodat het verschil goed te zien is. Al» afron ding wordt donderdag alles dat i« gefabriceerd tentoon gesteld. De ouders vaa de kinderen kunnen deze bezoe ken en krijgen dan meteen ook een Indruk van de diver se culturen. Op bet Startblok zitten de kleuterschool niet meegere kend 28? leeriiagen waarvan negentig buitenlands zijn. I» dat "buitenlands zijn' zitten wei gradaties. JEt zijn bui tenlandse kinderen die al zo lang in Nederland wonen dat zij zich in nicis van de Nederlandse onderscheiden. Die hebben ook geen leer problemen", aldus GellvoeL Een 'filmploeg" van de afde ling onderwijs van de ge meente legt alles op video vast zodat de ouders een In druk krijgen hoe het er In de klas aan toe Is gegaan. VLAARDINGEN De Christelijke Jeugdvereniging "Liefde en Vrede" heeft onver wachts toestemming gekregen van het gemeentebestuur om een collecte te houden. Zo'n veertig vrijwilligers culten in d-r week van zeven tot en met elf februari tanga de deuren gaan om te proberen vijftig- dsstzssai gulden hij eikeer te krijgen. Met dat geld wordt een op knapbeurt gefinancierd van het Government's Hospital in dc Afrikaanse staat Lesotho. Sinds een aantal jaren zijn diverse artsen verbonden aar. het hospitaal dat een gebied met 173.000 inwoners bestrijkt. Vooral poliopatiënten krijgen daar medische hulp. In 1981 werden maar liefst 56.000 mensen met polio behan deld. SCHIEDAM - In Sporthal Margriet sal ês <*}!ev«ew*c- ming worden vervangen door een installatie op gas. De ge meente heeft de stichting die de hal beheert, toestemming gegeven om 86.730 gulden voor dc omschakeling uit te geven Met de overstap hoopt de stichting zo'n twaalfduizend gulden per jaar te besparen op de energiekosten SCHIEDAM - De Botenbuurt is vóór eind april niet van haar gif af. Deze conclusie kan vol gens wethouder Chris Zijdeveld ge trokken worden nu een financiële toe zegging van het Rijk uitblijft. "De toezegging van het Rijk zou in de cember komen maar is er nog steeds niet", aldus de wethouder. Een brief van de bewonersvereni ging is er de oor zaak van dat het gemeentebestuur niet meer in over leg treedt met de bewoners van de gifwijk. "In die brief worden wij formeel aansprakelijk ge steld. Wij hebben de zaak doorverwe zen naar onze ver zekering. Elke ge meente heeft een WA-verzekering. Door de aanspra kelijkheidsstelling kunnen wij niet meer handelen. We slaan als gemeen tebestuur met de rug tegen de muur," zei Zijde veld. „Een hoop heisa over één zinnetje" noemde voorzitter Ben Stuivenberg van de bewoners vereniging vorige week de opstelling van de gemeente. In deze zin in de brief zegt de ver eniging de gemeen te aansprakelijk te stellen voor de gif- 'We Zuidevcld: staan als ge meentebestuur met de rug te gen de muur." zaak. Daar zet Zijdeveld tegenover dat hij de bewonersvereni ging langs 'infor mele kanalen' heeft gevraagd nóg een brief te sturen. "Daarin moet naar voren komen dat wij niet formeel aansprakelijk ge steld worden. Daar na is open overleg mogelijk. Totdat die brief kwam, hebben wii de openheid tot in hel adsurde doorge voerd." SCHIEDAM Kin deren die het leuk vinden on maar een voorstelling te kij ken waarin mas kers en poppen worden gebruikt, zijn zaterdagmid dag 5 februari wei- kom in Theater De Teerstoof. Nieuw- straat 12. „Kraaieman" heet de voorstelling waarmee Pieter Baal bergen een voorstelling geeft voor kinderen. Het gaat over een to verman die altijd op zoek is naar de formule van een to verdrank. Dit gaat natuurlijk een keer mis en de toverman krijgt prompt twee hoofden. In de ene ut een goede ge dachte. in de ander een kwade. De kwade gedachte weet te ontsnappen en trekt de wereld in om alles en iedereen kwaad te maken. Hoe dit afloopt is zaterdagmiddag om 14.30 uur te zien. Voor kinderen van 6 tot 12 jaar. Kaarten bestellen kan bij de VW. tel. 733000 ot aan het theater, tel. 269455. „Tot het licht uit gaat" heet het pro gramma waarmee de Vlaamse zanger Miei Cools op vrij dag 4 en zaterdag 5 februari optreedt in het Scftiedamse Theater De Teer stoof, Nieuwstraat 12. Miei heeft zeil de muziek geschre ven voor zijn pro gramma. waarin poëzie, ironie en kritiek elkaar afwis selen. Op beide avonden begint Miei Cools om 21.00 uur. Voor een kaartje betaalt men 10 gulden. Kaarten reserveren kan bij de WV (tel. 73 30 00) of aan het theater, tel. 2694 55. ortaf Bij het kijken naar een uitslaande brand tn een stoop- pand aan de Teij ierstraat kwam de Souedammer H. v. d. S. te vatten. Hij liep een kleine hoofdwond op die in het Schietandzie- kenhuts werd be handeld. Toen de 46-jange J. M. L. bij zijn bu ren in de Burgem van Maarenlaan op bezoek was. hoor de htj bij hem thuis aanbellen. Htj ging kijken en zag ter* vrouw in het trap portaal staan met een plant in haar handen. L. zei haar dat op dat adres memand woonde. Zonder resultaat: toen hij een hal» uur later zijn hurs binnenging bleek de woning se zijn doorzocht Ver moedelijk had de vrouw zich met een soper toegang tot de woning ver schaft had het een en ander over hoop gehaald en was met sieraden vertrokken. Twee inwoners van Schiedam moeten het zonder hun auto stellen, tn de Daltonstraat greep de 25-jarige E. M. mis toen hij in zijn Min» wilde stappen- in de Edisonstraat bleek de Sunca van do 34-janged.Zt* zijn gestolen. Een paar bood schappen doen op de Broers vest heen een 20-jarige Rot- tmttammtif vW geld gehost. Nadal öi| zijn boodschap pen had gedaan, bleek z>jn racefiets te zijn gestolen. 0e fiets had een waar de van 1400 gul den. wo*

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 2