IIE Y PISVAT VERLIEST MÉT mm mm 'mi W'im mWÊm «■KLjai .jLu fff - "4*si mm m mm. i Van onze verslaggever JAN BOOISTER Een huis waaruit een do de is weggedragen. Dat is de wijk Heijplaat dezer da gen. Piet Boukes, werkzaam op de administratie van de RDM, maakt de vergelij king. Een paar keer. „De hele dag wordt er over de RDM gepraat. En 's nachts doen de mensen geen oog dicht," zegt hij. En: „Je praat thuis over niets anders. En als je naar buiten gaat loop je weer tegen RDM'ers op. Het blijft je achtervolgen. Je moet naar de Veluwe oni er van af te komen. Stikker *>1 fpi SSgftl Fred du Buf: Klanten blijven weg. Huisarts Kloppenburg: "Ik kan niets doen. Ik kan de werf niet open hou den. Antje Spoor: "Dit houdt toch geen mens vol?" De werkdag zit erop. De Heijplaters gaan naar huis. Lopend. Courzand mtmsmmmssa Er groeit onkrfttfl Heijplaat. Een dorp binnen een stad. Zo'n achthonderd huizen herbergen ongeveer tweeduizend mensen. Achthon derd gezinnen, waarvan er bijna 500 afhankelijk zijn van De Werf. Ongeveer zestig jaar geleden zijn die huizen naast de RDM ge bouwd. In opdracht van de RDM. Daar bij de Waalhaven, totaal afgezonderd van de rest van Rot terdam, ontstond een aparte leef gemeenschap. Met zijn eigen re gels. De voormannen, bijvoor beeld, woonden apart in een straat. En de hoger ingedeelden weer een straat verderop. Als iemand promoveerde moest er worden verhuisd. Naar een bij de functie passende woning. Er werd veel verhuisd in de goede jaren. De katholieken, de gerefor meerden ze woonden ook bij elkaar in straten. Straten ge noemd naar schepen die bij de RDM gebouwd waren. Heijplaat was RDM. En Heijplaat is dat nog steeds. Met de Directeur De Geldcrstraat heeft Heijplaat waarschijnlijk de enige straat in Nederland die naar een fabrieks directeur is genoemd. Het ongekend rijke vereni gingsleven van Heijplaat (meer dan twintig verenigingen) is ook helemaal afhankelijk van de RDM. Is het niet financieel, dan wel voor het materiaal. Iedereen kent er ook werkelijk iedereen. Is het niet bij de ach ternaam, dan zeker bij de voor naam. Dat Heijplaat raakt zijn ziel.kwijt als de RDM, geheel of gedeeltelijk dicht gaat. - nat&BQ&msi. Stikker, de Grote Baas van het RSV-concern (waartoe de RDM behoort), is de Grote Boosdoener. „Die vuile schoft wil nu nog een gouden handdruk, terwijl on ze mannen erop achteruitgaan. Dat kan je toch niet pikken? Als wij het met minder moeten doen, oké. Maar dan hij ook. Maar dan "durft die schoft nog een advo caat in de hand te nemen om een 'miljoen binnen te krijgen. Zet /dat maar in de krant. Het kan me niets schelen. Al word ik er voor ontslagen. Maar wat er nu gebeurt, dat kan toch niet? Dat is afschuwelijk voor onze mannen." Ze is er speciaal voor naar huis gekomen, Antje Spoor, als we praten met haar man Henk, genoemde Piet Boukes, Toon Sui kerbuik en Peet Vermeeren, al- den werkzaam bij RDM en lid van het actiecomité Redt RDM. Ze werkt een paar uurtjes per week in de kantine. De kantine van de RDM, uiteraard. „Meneer," zo begon ze, „u vindt het toch wel goed, hè, dat ik m'n hart/even kom luchten. Want ik wil ook wel wat kwijt. Mijn man en ik hebben altijd zuinig ge leefd; Onze centjes apart gelegd. Eerst voor de studie van onze zoon en daarna om zelf een boot je té bouwen. Voor dat bootje zijn we vier jaar niet op vakantie ge weest. Dat bootje is onze droom. Mijn man heeft er twee jaar aan gewerkt. Het is maar zeven en een halve meter, maar toch hè. Straks zitten we in de bijstand. En dan moet je dat eerst opeten. Maar daar hebben we toch ai die jaren'niet voor gewerkt?" Ze wijst naar het linkerdeel van haar bovenlichaam als ze zegt: .„Deze dagen? Soms heb ik het helemaal hier. Benauwd. Dat je soms niet kan ademhalen. Da* ML** ï&avV&& 1jfjjl --Si .-V i /V*" Cf$*: s k' t Henk Spoor, Toon Suikerbuik, Piet Boukes en Peet Vermeeren (v.l.n.r.): 'De wijk wordt in stukken gescheurd.' w 4 Pi 'h&i m mm. houdt toch geen zinnig mens vol? En dat geldt voor alle vrouwen, hoor. Denk daaraan!" Piet Vermeeren: „De kinderen van mij zitten op de middelbare school. Nou, daar wordt natuur lijk over de RDM gesproken. Jij komt van de Heijplaat. zeggen ze' tegen mijn kinderen. Is je vader al thuis, wordt dan gevraagd." Toon Suikerbuik: „Iedereen praat erover. Als je opstaat be gin je ermee. En als je naar bed gaat is het nog van; heb je nog iets gehoord? Als je zit te kaar ten bijvoorbeeld moet je nog zeg gen: jongens, laten we nou maar gaan kaarten. Maar het lukt toch niet, natuurlijk." Met massa-ontslagen valt de leefgemeenschap Heijplaat straks uit elkaar. Nu al zeggen vrouwen in supermarkten tegen elkaar: jouw man is veilig, he. Terwijl dat nog helemaal niet zo is. En er wordt gezegd, dat er al twee zijn die van de spanningen een hartaanval hebben gehad. Dat wordt straks erger, verze kert Piet Boukes. „Je krijgt een groep die werk heeft en een groep die zonder werk zit. En die Iaatsten gaan zich uitgesloten voelen, denken dat ze paria's zijn. Als Van Aardenne hier met zijn botte bijl mag hakken gaat de hele gemeenschap kapot." Hoe slecht gaat het met de RDM, volgens de mensen die er werken? Peet Vermeeren is er bedrijfsleider. Hij zegt: „In prin cipe gaa! het niet slecht. Je merkt de crisis wel natuurlijk, maar het is niet zo slecht dat de tent gesloten moet worden. Nee, onder geen beding. De afdeling werktuigbouw verkeert in grote bloei. Als het daar geen gouden tijd voor is dan zeker een vergul de tijd. Met de offshore- en de appara tenbouw is het minder. Da's waar. Maar weer niet zo slecht dat dat dicht moet. Met goede verkooptechnieken is dat uit het dal te halen. Zeker als je weet dat je op de mensen van de werf altijd een beroep kan doen. Dag en nacht. De opdrachten die RDM van het RSV-concern gehad heeft zijn meestal niet winstgevend geweest. En de opdrachten die ze zelf binnenhaalden altijd." „Mijn zoon," zegt Piet Boukes, „vroeg kort geleden: Pa, als jij werkloos wordt kan ik dan nog naar de MTS? Ik heb gezegd dat je niet moet gaan hozen als het schip pas de volgende dag gaat zinken." Toon Suikerbuik: „Dat zeg je ook voor een deel om ze gerust te stellen. Maar je loopt natuurlijk wel constant met je twijfels rond, met angst." Boukes: „D'r moet snel duide lijkheid komen. Nu al gaan sche pen naar Antwerpen en Ham burg. RDM moet samen met Wil- ton-Fijenoord verder. Toen, bij de vorming van het RSV-con cern, is geprobeerd van twee kreupelen een snelwandelaar te maken. Toen al waren er ernsti ge vragen van de werknemers. Maar de regering heeft niet op gelet. En nu moeten de werkne mers de klap opvangen." Huisarts H. Kloppenburg laat er geen twijfel over bestaan. „Massa-ontslagen zijn rampzalig voor de wijk. Ik merk het al een paar jaar, die onzekerheid. Ik heb een vrij groot bezoek op het spreekuur, met name van vrou wen. Ze komen met klachten van al lerlei aard. En meestal zeggen jic erbij dat die onzekerheid over RDM meespeelt. Op den duur krijg je hier een a-sociale wijk. Ik denk dat de beste vaklui - wegtrekken en de oudere mensen komen niet meer aan de bak. Je krijgt tweespalt. Funest voor deze gemeenschap. Vergis je niet hoor, „gaat hij verder, „dat werken in die dok ken is zwaar. Het waait er altijd en het wordt slecht betaald. De mensen hier zijn vlug versleten. Veel rugklachten, zeg maar rus tig klachten over het hele bewe- gingsmechani.jme. En dan zeg ik nog niets over lawaaidoofheid. Dat vind je hier legio. En ik praat ook niet over kanker. Want er wordt ook met asbest gewekt. De metaal-cao is niet de beste. En als de mensen daarop nog eens terugmoeten.Dat vertaalt zich in de problematiek die ik hier krijg. Maar ik kan niets doen. Ik kan de RDM niet open houden." De heer J. van der Werff, hoofd van de lagere school De Rank, merkt bij zijn leerlingen nog niet veel van dc situatie thuis. Hij verwacht dat dit nog wel komt. "Pas nog zei een kind dat zijn pa altijd sjagrijnig was en nu opeens vrolijk. Ja, je hebt men sen die in onzekere situaties overdreven opgewekt worden om hun kinderen er niet onder te la ten lijden. Maar ik lieg als ik zeg dat ik er al veel van merk. Ik denk dat de kinderen het nog niet besef fen. En misschien ook de ouders niet." Slager Boclc merkt wel dat het allemaal minder wordt. "De mensen kopen niet meer voor weken tegelijk in," verduidelijkt hij. En hoe het straks moet? "Ja, er zijn hier twee slagerswinkels. Misschien moet er dan straks wel één van dicht." Eigenaar B. F. P. M. M. (Fred) du Buf van café-rcstau- rant Courzand merkt ook al lan ger dat het allemaal minder wordt. Niet dat hij nou zo op de bevolking van Heijplaat is aan gewezen. integendeel bijna, maar de bemanningen van de 'schepen die bij RDM in dok la gen of moesten kwamen wel. "En die klanten blijven weg. Ook die van de toeleveringsbc- drijfjes. Als je nou rekent, vroe ger had ik hier vier kelners lo pen. Nu heb ik er niet een meer. Ik doe het met mijn vrouw en dochters. Straks wordt het nog minder. Wat dan? De tijd zal het leren. RDM heeft altijd een stempel op dit dorp gedrukt. Een dorp dat vergrijsd is. Het is zo stil als een gek in deze buurt. Tegen woordig ben ik op zaterdag en zondag dicht. En op de overige dagen 's avonds om tien uur aL Vroeger lagen hier ook zo'n twintig schepen. Nu nog geen ka potte roeiboot. Vroeger keek je tegen die schepen aan. Nu kan je het Marconiplcin zien. Maar eve-goed, het is zonde wat daar bij de RDM gebeurt. Het is een mooi bedrijf. Er staat een outfit, daar word je gek van. Ik ben hier zo'n elf jaar gele den gekomen. Uit de stad. Maar ik ben toch altijd een soort in dringer gebleven. Een indringer in Peyton Place. Als je niet van hier bent tel je niet snel mee. De greep van RDM op deze wijk is groot. Neem de bakker, bijvoorbeeld. Die heeft z'n ovens nog van de RDM. Gisteravond is er een café af gebrand in de wijk. Dat komt niet meer terug. Zeker weten. Ik ben zelf bezig te verhuizen. Je moet naar de mensen toe. En hier zijn ze niet meer. Bovendien, je hebt hier een groot buurtcentrum en een be hoorlijk onderkomen voor de jongeren en dan nog eens een on voorstelbaar aantal verenigin gen. Dus wat zit ik hier nou nog te doen. Nee, het is hier voorbij. Kijk maar naar de werf. Daar groeit onkruid. En dat is altijd een slecht teken." Terug naar Toon Suikerbuik. "Toen ik hier kwam had ik niks," zegt hij. "Straks is het misschien afgelopen en dan heb ik weer niks." Henk Spoor heeft het al een paar keer meegemaakt. Vijf jaar geleden nog, toen de werf Schie dam Nieuwe Waterweg dicht moest. Er waren mensen die niet van de werf af wilden. Die er van af getrokken moesten worden. Letterlijk. Mevrouw Spoor: "Die Pinkster dagen vergeet ik nooit." Piet Boukes tot slot: "Voor de vrouwen is het ook erg hoor, die onzekerheid. Die spanning. Ze weten wel dat er wat gebeurt, maar niet wat. En dan een man thuis die op van de zenuwen is. Dan wordt er met deuren gesla gen, hè."

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 1