10 'Ik geloof dat het gaait lukken' kortaf 'Geesje van Jrk' op cruise in Scandinavië Anti-vandalismehus: voeten vegen a.u.b. Minder steun voor Holy-ziekenhuis Er gebeuren wonderlijke dingen... Papegaaiduiker in machinekamer naar Schiedam Hef Fabriplefen is aan de betsrt WËËm Sch (Van een onzer 1 verslaggevers) SCHIEDAM Jaren lang leek het Passage Theater op een ernstig zieke: niemand geloofde meer dat de patiënt zou opknappen. De ademha ling van het theater was zo traag dat er zelfs stemmen opgingen om een einde te maken aan de lijdensweg van het eens zo glorieuze Tu- schinsky-gebouw: slui ten leek de enige oplos sing. ien- Bomvol Connic Eg gink: .,In no vember gaan we spe ciale dingen doen omdat Passage dan vijftig jaar bestaa t." rmm WMM 'Wm Parketvloer ;Geen hotel Werf Figee Hoogstandjes Gert en Mariieen Ie paal Peilverla- ging Soepganzen -/mCllir Het weiland met zijn typische bewoners, is een van de vier landschappen in het diorama. SÊbih. ZATERDAG 19 FEBRUAR119«3 Passage-theater lonkt Daar kwam het net niet van, al bleef een zware operatie niet uit: negen personeelsleden werden met ontslag gestuurd dn alleen de toneelmeester en de waarnemend directeur mochten blijven. De patient kon weer wat ruimer ademha len en mag na een paar maan den zelfs een paar uurtjes op. "Ik denk inderdaad dat het gaat lukken." zegt Connie Eg- gink.die, zoiang er nog geen di recteur is deze functie waar neemt. "We proberen Passage nieuw leven in te biazen en we krijgen enthousiaste reacties uit onze omgeving." De loop naar het Passage Theater moet er opnieuw inko men. Jarenlang was het armoe troef. Naar de filmvoorstellin gen kwam geen hond meer kii- Vaak liep er meer personeel rond dan er filmliefhebbers in de zaal zaten. En omdat de films via een contract nou een maal driemaal per dag door de projector moesten lopen was het ook niet mogelijk om de zaal voor andere doeleinden te verhuren. De gemeente (sinds 1971 éigenaresse van Passage) be sloot de filmvoorstellingen te naar nieuw publiek stoppen. Vanaf oktober draaien alleen nog kindervoor stellingen. Om verder iets te doen aan de oplopende exploi tatietekorten werd bijna alle personeel op straat gezet. Het merendeel van de voormalige caissières en ouvreuses wordt nu voor een paar uur 'Inge huurd' bij een toneelvoorstel ling. "Vorige zomer deed ledereen erg verontwaardigd," zegt Connie. "Alsof die ontslagen plotseling kwamen. Maar dat was niet zo. Dat zag je ai een hele tijd aankomen. En ieder een had z'n opzegtermijn." Nadat het mes was gezet in het theater werden opnieuw pogingen ondernomen om Pas sage een "centrale plaats te geven in het culturele leven van Schiedam", zoal3 het in ambtenarentaal heet. Met an dere woorden: liefst zoveel mo gelijk Schiedammers in de za len of op het toneel van Passa-' ge. "We proberen amateurs te interesseren om hier te komen spelen," legt Connie Eggink uit. "Zangverenigingen bij voorbeeld kunnen we in een abonnementenserie openemen. Daarmee stimuleer je gelijk dat ze ook eikaars voorstellin gen gaan bezoeken." Toneeiamateurs zijn even eens welkom. Connie: "Vorige maand speelde 'Othello' de klucht 'Geen sex in Sussex'. Die mensen speelde voor een bomvolle zaal. Ze zaten zelfs op de trap. We hebben nee moeten verkopen aan het pu bliek." Passage heeft verder zalen die liever niet voortdurend leeg moeten staan. "We bena deren scholen, bedrijven en personeelsverenigingen. Bij ons kunnen ze vergaderen of een feestje organiseren." ver telt Connie. "En de mondrecla- me werkt ook wel, de mensen horen het van elkaar." Het beroepstoneel is ook een regelmatige gast van het thea ter. De gezelschappen of solo-ar tiesten staan nu vaak op door deweekse avonden op het to neel. Connie is daar niet geluk kig mee, maar die 'midweekse' producties zijn nog een erfenis uit de bioscoop-periode. De fiimbaas wilde vooral in het weekeinde zijn films draaien en daarmee uit. "Daar komt verandering in omdat we geen film meer heb ben," legt Connie uit. "Met in gang van het volgend seizoen programmeren we vooral op de vrijdag- en zaterdagavond onze voorstellingen." Super-produkties komen niet langs in Schiedam. Ze zijn óf te duur (Annie M. G. Schmidts 'De dader heeft het gedaan kost veertienduizend gulden) of te groot (Amerika-Amerika met Jos Brink, kan alleen de planken op met een flink zijto neel en dat bezit Passage niet). De Hoofdstad Operette laat het weer afweten omdat de de corstukken over de orkestbak heen op het toneel gehesen moeten worden. Vertier van dit kaliber is wél weer te zien in de Stadsgehoorzaal in Vlaardingen waarmee Passa ge soms samenwerkt: "Dan re- serveren we een aantal plaat sen voor ons publiek." Wat niet wegneemt dat er nog genoeg overblijft: Paul van Vliet, Adèle Bloemendaal, Theater van de Each en Henk van Ulsen. "Daar zitten dingen bij die voidoen aan de behoefte van een groot publiek," geeft Connie toe, "maar we trekken ook wel produkties aan die al leen voor de liefhebbers zijn." In december bestaat Passa ge vijftig jaar. Als het aan Connie ligt, zit de ioop naar Passage er dan weer hele maal. Zo wordt bijvoorbeeld de BlO-filmzaal weer een 'platte' zaal, zodat er meer in kan ge beuren dan kinderfilms draaien. Ook de kleine foyer, beneden, staat nog een opknap beurt te wachten. De grote foyer hééft al een parketvloer, waarop het beter dansen is dan op stippeltjes-rubber. Connie wijst op een kalender die in een kantoor boven in het theater hangt: om veel cijfers staan rode en zwarte rondjes getekend. "Kijk maar, "zegt ze," al die rondjes betekenen aktiviteiten en daar komen er steeds meer van." VLAARDINGEN Zeven jaar geleden was de 'Geesje van Urk' nog een enigszins verwaarloosd coastertje met hulpzeilen. Het moest worden opgelegd, toen de kapitein/ eigenaar ziek werd. Gert Loomeijer (31) en Mariieen Biekart (26) ontdekten het schip op een Deens eiland in de Oostzee. Nu gaat de gerestau reerde Ceesje haar vierde sei zoen in. Van 1 mei tot 1 novem ber maken Gert en Mariieen met de zeillogger cruisen op He-,Noord- en Oostzee het Ska- gérrak en de Oosterschelde. Aan boord een bonte verza meling passagiers. „Geen stoe re jongens en meisjes, maar Sportieve mensen die zin heb ben om wat te doen", zegt Gert, die buiten het vaarsei- zoen als personeelsfunctiona ris werkt. „Mensen tussen de 28.'en 72. We hebben alle leeftij den aan boord, met de nadruk op jong." Mariieen, die buiten het sei zoen als arts in een Haags zie kenhuis werkt: „Je hoeft niet te kunnen zeilen om mee te gaan. Zwemmen bij voorkeur wel. Wie *t wil, leren we iets van 'zeilen, navigeren, splitsen, "knopen en techniek. Internatio nale groepen zijn ontzettend leuk. *t Klikt bijna altijd. Er •ontwikkelt zich dan na een paar dagen een soort scheeps taal: de Geesje van Urk-taal." Dit seizoen worden van be gin mei tot medio juni week endtrips gemaakt vanuit thuis haven Vlaardingen. Op 20 juni vertrekt de Geesje naar Dene marken voor tochten van 10 J15 dagen. Op 20 augustus is het 'schip weer terug in Vlaardin- 'gen. De Geesje kan worden ge buurd door groepen van maxi- maal 14 personen. Individuele plaatsing is mo gelijk op de trajecten Frede- irikshaven-Sandeborg (1-10 i augustus) en Sandeborg- Vlaardingen (11-20 augustus) ;en op een aantal weekendtrips. :Kosten voor de 10-daagse trips bedragen ƒ750 p.p. plus ƒ15 voor voeding per dag. i Is de Geesje een varend hotel I Gert: Ik zou het zo niet wil- lep,noemen. In een hotel word je"/yerzorgd. Wij hebben aan I boord een soort corveesys- teem. Maar dat gaat allemaal Wiuizclf. Bij een zeilvakantie wéét je twee dingen zeker: het Overtrek- en aankomsttijdstip. Verder hangt het van de wind jats/We hebben geen vaarplan. iWrrszeilen. De motor blijft zo Hang»moge!ijk uit. 1 vrr?' Wat kan men van zo'n va- kan tie verwachten - XSèrt: „Dat is erg afhankelijk vajQ wat de groep wil. Er zijn groepen, die dagen willen va- ren en zo min mogelijk van de -bewoonde wereld willen zien." „Maar het omgekeerde ge beurt ook", zegt Mariieen. „eer zijn groepen die elke avond een haventje willen binnenlo pen en gaan stappen." Is een zeilvakantie leuk? Gert: „Ik vind het leuke, dat je niet in het jachtige stramien van alledag zit. Mensen wor den het hele jaar geregeerd door hun horloge en de agen da. Bij zeilen bepaalt de wind wat je doet. Daar moet je aan wennen, maar dat heeft ook een waarde. Natuurlijk kan de motor aan, maar dan is de lol eraf. Vooral stadsmensen weten niet wat donker en stilte Is. Dat maakt ze onrustig. De eer ste dagen aan boord hebben ze de neiging zich wat bravour- achtig te gedragen. Maar als je hen attent maakt op de overweldigende stilte van de fjorden, dat zijn ze echt ont roerd." De zeillogger "Geesje van Urk" werd in 1916 op de»beken- dc Viaardingsc werf Figee ge bouwd. Tot 1928 viste zij als "Pallas IJM 287" op de Noord zee op haring. Van 1930 tot 1975 voer het schip als coaster in Skandinavie. Gert en Mari ieen kochten het in 1975. Het kostte 5 jaar om er weer een fatsoenlijke zeillogger van te maken. Het schip heeft vier tweeper soons en twee driepersoons hutten. Er zijn twee d; ^es met warm en koud stromend water, twee toiletten, een geza menlijke ruimte, kombuis en roefje/navigatiekamer. Er is cv aan boord. De 'nieuwe' Geesje is zwaar der getuigd en ziet er hee! wat verzorgder uit dan de vroegere haringloggers. "Vaak komen oude mannen kijken als in ok tober de zeilen te drogen han gen", aldus Gert. '"t Lijkt wel een jacht, mijnheer" hebben we vaak gehoord. "Zo mooi hebben ze er vroeger nooit uit gezien." En ze vertellen verha len over hoe ze als reepjongen begonnen zijn. Maar ik heb nog nooit iemand ontmoet met wie ik goea over het zeilen kon praten. Mariieen: „Van 't vissen we ten ze alles. Eik touwtje kun nen ze benoemen, maar zei len. Gert: „Die tijd is voorbij. We zijn net tien jaar te laat. De know-how is weg, zeker in Vlaardingen, want dat was een van de eerste plaatsen, die op stoom overging." Maar ook zonder leermees ter hebben Gert en Mariieen het zeilen en manoeuvreren met de Geesje onder de knie gekregen. Voor beiden een kolfje naar hun hand, want van jongs af aan zeilen ze al. Gert zeilde bijvoorbeeld al op z'n 15e met de Zeeuwse hoog- aars van zijn ouders op de Waddenzee. Gert: „Ik ken de oude tradi tionele Hollandse zeilschepen goed. De eerste reis moesten wij het varen met een groot schip nog ieren. We voeren vrij grof: wij zaten of te hoog of te laag aan de wind. Dit jaar heb ben we er allerlei hoogstandjes mee uitgehaald. Voor een an kermanoeuvre gebruikten we het eerste jaar de motor, dat doen we nu zeilend. We laten ook de bijzeilen langer staan, in 't begin waren we daar veel voorzichtiger mee. We worden niet roekelozer, maar we halen er meer uit. Dit jaar hebben we snelheden ge haald van over de 12 mijl. Dat is best veel. Met zo'n snelheid loop je de gemiddelde coaster voorbij. Het zegt een leek mis schien weinig, maar het schip is heel goed getuigd. Het be gint tot zijn recht te komen bij windkracht 5 tot 8. Dan voel je dat het in zijn element is. Bij minder wind dweil je weg. Problemen met zeeziek te? Gert: „In Skandinavië valt dat erg mee, maar de Noord zee Is een rot kust. Ik ben blij, dat Mariieen arts is. Bij lange re reizen zijn de eerste uren het moeilijkst. Een enkeling wordt beroerd. Het merendeel heeft wat last. maar dat gaat snel over. Een relatief klein deel heeft nergens last van. Het is helemaal niet zo dat iemand, die op een ferry naar Engeland ziek wordt dat bij jons ook wordt. Een zeilschip |!igt veel beter in de golven dan een motorschip." ij Mariieen: „Als wij op de mo- jtor een haven uitvaren, stampt ihet schip enorm. Die bewegin gen zijn chaotisch, het schip maakt dreunen. Maar als de [zeilen zijn bijgezet, gaat het heel vloeiende bewegingen ma ken. Het voegt zich naar de golven." Jullie wonen op het schip. Is het niet vervelend om tel kens wildvreemden over de vloer te hebben? Gert:'t Is ons huis. We krij gen allerlei volk aan boord. Maar geen krasje hoor. De mensen zijn er ontzettend zui nig op." Mariieen: „Ze helpen ook wel eens met verven. Als je dan een haventje binnenvaart, dan staan ze met de handen in de zij alsof het hun schip is. Leuk hè?" MAASSLUIS Wethouder mevr, E, F. M. Coenen- Vaessen slaat woensdag 2 maart de eerste paal voor een gezinsvervan gend tehuis voor verstandelijk ge handicapten en een complex van 24 eengezinswoningen (premie-verhuur) aan de Chopin- straat/Haydnlaan. Het gezinsvervan gend tehuis is be doeld voor 24 ver standelijk gehandi capten uit de om geving. Sommigen van hen zijn werk zaam in een sociale werkplaats, ande ren bezoeken een dagverblijf. Naar verwachting wordt het gehele bouw complex medio september opgele verd. Op donderdag 24 februari houdt de Midden Delfland Vereniging een dis cussieavond over peilverlaging in Midden-Delfland, Sprekers zijn de heren Verheul van het onderzoeksta- tion Zegveld en Tjallingii namens de natuurbescher ming. De avond, die om 20 uur be gint, wordt gehou den in de Dorps hoeve te Schiplui den. SCHIEDAM Be woners van het Fa- briplein en omge ving zijn op dins dag 22 februari welkom in dien stencentrum De vier Molens. Daar wordt vanaf 20.00 uur gesproken over de plannen om de woningen op en om het plein op te knappen. Het pro jectteam dat de werkzaamheden voorbereidt wil van de bewoners weten hoe de kwaliteit van de woningen is, hoe de buurt is in gedeeld en hoe de verkeerssituatie er uit ziet. Er komen vragenlijsten die de bewoners kunnen invullen. De projectgroep verwacht in sep tember de inventa risatie afgerond te hebben, waarna een zogenoemd stadsvernieuwings plan kan worden opgemaakt. In dit plan staat wat er met dit gebied moet gaan gebeu ren om het woon- en leefklimaat te verbeteren. SCHIEDAM Greenpeace in Schiedam? Je zou het bijna denken als je de strepen in de kleuren van de regenboog ziet. (Een beetje moeilijk te zien op een zwartwit foto). Maar het is de anti- vandalismebus van de RET. De bus "wordt elke dag op een andere lijn in gezet en komt ook zo nu en dan in on ze stad. Hei op schrift laat aan dui delijkheid niet te wensen over. Som mige passagiers zijn er zo van onder de indruk dat ze hun voeten vegen, wanneer ze de bus instappen. Dit is geen sterk verhaal, maar waar ge beurd, aidus de af deling voorlichting van de RET. De maatschappij is jaarlijks drie mil joen gulden kwijt aan reparaties, die het gevolg zijn van vernielingen. Twee voorlichters bezoe ken scholen in de Rijnmond om de jeugd hiervan te doordringen. Deze zomer wordt een proef genomen met het schilderen van enkeie wachthuis- jes in vrolijke kleu- ren. Ook in Schie dam gebeurt dit. Het schilderwerk wordt gedaan door leerlingen van tech nische scholen. De aldus onder han den genomen wachthuisjes zullen minder vernield worden, zo is de verwachting. VLAARDINGEN Het Holy-ziekenhuis loopt de kans dat Maassluis niet lan ger meebetaalt aan het exploitatiete kort. Het gemeen tebestuur van Maassluis denkt er over de jaarlijkse bijdrage van onge veer 12.000 gulden te stoppen. De ver mindering zal over een aantal jaren worden uitge smeerd. Volgens de heer P. N. M. Vork, hoofd afdeling financiën van Maassluis, heeft het Holy-zie kenhuis geen ex ploitatietekort om dat de verpleegta- rieven de uitgaven dekken. "De tekor ten worden veroor zaakt door het uit geven van geld, dat niet voor exploitatie is bedoeld. Ik denk daarbij aan bijvoor beeld researchkos ten." Het Maasluisse ge meentebestuur heeft het bestuur van het Holy-zie kenhuis van zijn plannen op de hoogte gesteld. Het ziekenhuis heeft een antwoordbrief in voorbereiding, waarin gepleit zal worden voor het handhaven van de bijdrage, in 1981 stortten Maarssiuis en Vlaardingen teza men 114.114 gul den in de kas van het ziekenhuis. De bijdragen worden berekend aan de hand van het aantal verpleegdagen. Maassluis betaalde in '81 ƒ11.872,41 en Vlaardingen ƒ102.241,59. Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM Een paar hoogtepunten uit de nog korte geschiedenis van het vogeia- siei in Schiedam: een pape- gaaiduikcr in Noorwegen be landt in de machinekamer van een schip en wordt pas bij Wilton Fijenoord in Schie dam bevrijd. Een volkstuin der slaat in één klap een zeld zame doodhoofdvlinder kapot. En: een opgekalefaterde vogel vliegt met een aluminium pijpje In zijn vleugels naar Marokko. Er gebeuren wonderlijke dingen met de vaak doodzieke of half verminkte vliegende schepsels die beheerder Ger- rit van den Hoek van het asiel in de rieten mand voor de deur vindt. De vogels hebben te lijden van de kou, storm, het verkeer en oliepiassen op het water. Sinds '79 hoeven ze niet meer naar het vogelasiel van Karei Schot in Rotterdam. Al vindt er wel etn levendige uitwisseling plaats tussen de twee vogelasiels, met als der de partner sinds kort het asiel m Hoek van Holland. Oheiozingen baren Gcrrit van den Hoek de meeste zor gen. Vooral in de winter 'wordt olie in de Rotterdamse havens gedumpt, wanneer weinig mensen getuige zijn van deze praktijken. Voor de vogels levensgevaarlijk. De olie slaat het water vlak waar anders 's winters de golven flink worden opgezwiept. Een aantrekkelijke plaats voor vo gels om even uit te blazen van een lange vliegtocht. „Ze verliezen hun vetlaag in die troep," zegt Van den Hoek. De reeds verzwakte „lekke" beesten krijgen eerst een maand rust m het asiel om op krachten te komen. Pas dan wordt de olie met groene zeep van hun veren- pak verwijderd. Een verve lende behandeling waarvan de meeste vogels een shock krijgen. Opnieuw volgt dan een genezingsproces. Het terrein rond het vogela- siei in het tuincomplex Vijf- sluizen is bezaaid met hok ken. Temidden van enkele zie ke vogels bevinden zich ook enkele vaste klanten; een paar tamme ganzen of, zoals Gerrit en zijn gezin ze noe men, „soepganzen". Ook staat er een vangnet opgesteld om passanten te ringen. Dat doet Gerrit zelf. Hij is gek van vogels. „Ais klein jochie was ik er van be zeten," herinnert hij zich. „Ik heb veel geleerd over vogels maar ik gebruik nog steeds boekjes om gegevens op te zoeken. Ik heb ook geleerd dat vogels in mijn asiel zo snel mogelijk weer terug moeten in de vrije natuur. Daar ho ren ze thuis. Ik heb geen be hoefte om pronkstukken te verzamelen en die zo lang 'V//X mogelijk vast te houden. Vo gels voelen zich nu eenmaal niet thuis in een asiel." Op dit moment verblijven in het asiel onder meer een met olie besmeurde meer koet, een aangereden fazant en door de koude en honger verzwakte vinken en veld leeuweriken. Vandaag houdt Gerrit van den Hoek open huis voor het publiek dat doorgaans uit Vlaardingen en Schiedam komt. Bovenin de molen- stomp, waarin het asiel is ge vestigd, is een pas geopend- diorama te zien van ontwer per Karei Mauer. Het is ge maakt naar een al tien jaar oud idee van Gerrit van den Hoek en geeft een beeld van de Nederlandse landschappen met de daarbij behorende vo gels. Het diorama is onderdeel van een educatief centrum dat op de molenzolder is inge richt. Vanaf volgende week ontvangt Gerrit van den Hoek regelmatig schoolklassen om de kinderen wegwijs te ma ken in vogclland. Wellicht dat de volgende generatie geen doodhoofdvlin- ders meer dood slaat. Het diertje, dat veel lijkt op een reusachtige bij, is opgezet en is te zien in het diorama. JOU F

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 2