SC i S' dB: 4 'Schiedam negeert popmusici Gorzen: rommelig, statig en vooral afwisselend cr tal t -I Pllll 's Zomersis het daar een gezellige WS0ÊÊ lil fii* O. Radboud moet even wennen in Onderwijzers voeren actie Rechtzetting Vogels achter glas een succes Pc little verbiedt veiling ■Mmmm %i Sch Hendriks, samen met een aantal 'vrije lig gers', voor zijn schip Ba rnruda. WW??'- Aan het lijntje Zwartboek (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Wie boordevol twijfels zit en op zoek is naar wat zekerheid doet er goed aan eens een be zoekje te brengen aan de Sommelsdijksestraat. Want daar, op nummer 3, woont God. Zijn naambordje hangt aan de deur met het verzoek drie keer te bellen. Zijn huisje is in fraaie grijze tinten geschilderd en daarmee valt hij op in het straatje dat het verder moet hebben van een grote mate van rommeligheid. Een omgeval len driewielertje, een metalen kruiwagen, zakken zand, bloempotten, her en der verspreid. SvSl De Sommëldijksestraat geeft de aanblik van een uit dragerij. Niet kloppen, maar bellen voor dc Allerhoogste. Brokkelig Kaars Draaiorgel man Ton Roos komt graag in de Gorzen. - 'V'X i l'' '-ê w-A Fietsen op een ondergelopen stuk ijsland: het kan nog net. ■tf/M «pSGP tv 'W/WfM <:WM, Oud papier Bingo (1) Bingo (2) HET VRUE VOLK MAANDAG 21 FEBRUARI 1M3 lJ—;j ,-i^ers tegen ver] io>giiin Ilaveiigeild Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM Eige naars van pleziervaartui gen zijn kwaad op de ge meente omdat zij het jaarabonnement voor het betalen van havengeld wil afschaffen. Met ingang van volgend jaar moeten de ongeveer vijftig 'vrije liggers', zoals ze zichzelf noemen, het havengeld per week beta len. Daar voelen ze niets voor, omdat dit een prijs verhoging van 300 procent betekent. Dc gemeente neemt deze maatregel om het grote prijs verschil op te heffen dat nu nog bestaat tussen gebruikers van de jachthaven (in de Schie) en de 'vrije jongens' die overal in Schiedam afmeren. Watersportvereniging De Schie steunt deze gemeentelij ke maatregel 'omdat een lig plaats in de nieuwe jachthaven 500 tot 1000 gulden per jaar kost. terwijl boten twintig me ter verder in de Schie voor niets liggen". Vrije ligger G. Hendriks vindt deze redene ring onzin: "Ik lig al veertig jaar in de Schie en ik heb al die tijd havengeld betaald." Dit jaar betaalt Hendriks nog 127 gulden liggeld. Met in gang van volgend jaar komt hij met 8,80 per week uit op 457 gulden. "Ik heb helemaal niets tegen De Schie." zegt hij, "maar ze moeten de vrije liggers met rust laten. Omdat zij nu een dure haven hebben gekregen moeten wij vee! meer gaan be talen." Hij is ook bang dat met een weekabonnement de vrije liggers opgejaagd worden: "Als de havenmeester dan zegt dat ik de volgende week daar en daar niet meer mag liggen moet ik weg- Per week betalen geeft helemaal geen garantie." Hendriks voelt cr meer voor om het jaarabonnement te handhaven en dit ieder jaar met vijftig gulden te verhogen. Op die manier wordt 'de sche ve verhouding' over zes jaar rechtgetrokken. Volgens chef-Havendienst A. Boom wil de gemeente in de toekomst alle plezierboten in jachthavens laten afmeren. "Nu liggen de schepen nog overal in de stad," zegt hij. "Dat is een slordig gezicht en er is moeilijk contröle op te houden. Hierop vooruitlopend is de beslissing genomen om de prijzen voor de vrije liggers te verhogen." (Van een onzer verslag gevers) SCHIEDAM Na vier jar praten, plannen ma ken en stukken schrijven bezitten pop-muzikanten uit Schiedam nog steeds geen eigen ruimte waar ze muziek kunnen maken. Terwijl overal in het land voorbeelden te over zijn van steden waar wet van alles kan en er zelfs be roepskrachten aan het werk zijn om popmusici te helpen, gebeurt er in Schiedam niets. Dit schrijft de Vereni ging Popoverleg Schie dam in een brief aan het college van burgemeester en wethouders. Volgens Popoverleg wordt dc ver eniging bewust aan het lijntje gehouden en is het, na de collegewisseling, nog niet mogelijk ge weest een gesprek aan te gaan met een wethouder. "Het afgelopen jaar wierpen we ons weer in de strijd," schrijft Pop overleg, "we schreven be leidsstukken, ettelijke brieven, praatten met ambtenaren en allerhan de politici. Een niet gerin ge hoeveelheid overbodig werk dat ten koste gaat van onze werkelijke doel stelling: muziek makén;" Volgens Popoverleg wordt ook eigen initiatief door de gemeente niet in dank afgenomen. Als voorbeeld noemt ze het Muziekkolektief "t Slacht huis dat een leegstand pand aan de Noordmolen straat kraakte. „Na an derhalf jaar zitten ze daar nog steeds zonder water en elektriciteit en wil de gemeente dat ze cr uit gaan." Popoverleg wil binnen kort een zwartboek uitge; ven waarin uitgebreid verslag wordt gedaan van alle ondervonden moeilijkheden. praten en blijven "De Gorzen' zeggen. Zoals Ton Hoos. Hij komt weliswaar uit Rotter- En er wordt wat afgetim merd in god's omgeving. Soms heel secuur, dus maat- en vak werk. Maar in veel gevallen zijn er slordige handen aan het werk geweest: een uit de losse pols opgemetseld muurtje is er net zo gewoon als een deur op de eerste verdieping waaraan je ziét dat ie fout zit. Hier heeft iemand in paniek de verbou wing maar gelaten voor wat ie was. Schiedam-Zuid. Al laten ech te Schiedammers zich niet om- dam, maar is iedere zaterdag middag te gast in Zuid. Met zijn draaiorgel Carpediem (Kar-pee-die-jem) ofwel 'Pluk dc dag'. "Ik kwam hier al met mijn va der toen hij z'n orgel nog door een paard liet trekken," zegt Ton. terwijl hij met de bus blijft rammelen. "Ik ken deze buurt daarom erg goed. M'n vaste klantenkringetje hè". Ton (op het orgel staat T. H. Roos) komt veel liever in de Gorzen dan in wijken als Nieuwland: "In die nieuwe buurten is het lang zo gezellig niet." Een uur later vinden we Ton, samen met zijn neef ("alleen kun je niet met een orgel lo pen") terug op de Hoofdstraat. Ton draait aan het wiel, waardoor er wat jengelende klanken uit het orgel komen. Intussen gooit neef benzine in Pluk de dag, zodat ze een paar seconden later op eigen kracht weer verder speelt. Schiedam-Zuid. Als ergens is te zien dat het met de econo mie niet goed gaat is het hier. Gebouwen zijn afgebroken of staan er armetierig bij. Zoals op de hoek van de Nieuwe Ha ven en de Hargastraat. Van het pand zijn de benedenra men dichtgemetseld. Een ver dieping hoger is hardboard voor de raamgaten getim merd. Het hielp niet veel: er zitten weer ronde kijkgaten in, alsof een klein kanon er kogels doorheen schoot. Wandelend naar de Hoofdbrug passeer je twee metalen deuren die een fabrieksterrein afsluiten. Door de roestplekken heen zie je hoe een voormalig fabrieksgebouw 'staat af te brokkelen, "Ik sluit dit jaar. Het is niet meer vol te houden," zegt siga renwinkelier D. Aan de Hoofd straat heeft hij al 48 jaar zijn winkeltje. "Vroeger had ik een uitgebreide sortering sigaren, nu alleen nog de meest voor de hand liggende merken." Daar staat tegenover dat er veel an der spul te koop is: de krant, Tros-kompas, gevulde koeken, panties, sleutelhangers, twee de-hands boekjes en condooms. Een Winkel van Sinkel die zijn beste tijd heeft gehad. Vroeger, ja. Dat waren ande re tijden, weet D. "Er kwamen veel schepen met graan en hout de haven binnen. Aan de Hoofdstraat had je drie sla gers, twee groentezaken, drie kruideniers en zeven sigaren winkels, Een paar daarvan waren gelijk barbier." Met de Gorzen heeft hij geen bemoeienis, maar het is wel 'een dorp apart'. „De Gorzen liggen hierachter," zegt hij wijzend. „Het is er wel een ge zellige boel. Dan moet je eigen lijk 's zomers komen. Dan zit ten de mensen buiten met kof fie en bier. Er is veel sfeer. De mensen klitten aan elkaar hè. Ais buitenstaander kom je er niet zo gemakkelijk in." Aan de overkant van de Ko ningin Wilhelminabrug staan de gebouwen van de voormali ge werf Gusto. Veel kapotte ruiten geven de loodsen een spookachtige aanblik. In de Dekstraat staat een rijtje dichtgetimmerde huizen te wachten tot het wordt afgebro ken. De Heilige Hartkerk staat er trots naast. De kerktoren lijkt op een reusachtige kaars. Ten zuiden van de Nieuwe Maasstraat krijgen de huizen iets statigs. De ruggen gerecht «.«'as -1' '"'fl stralen ze een zekere welstand uit. Regelmatig bieden poor tjes doorkijkjes op nietsver moedende burgers die achter het raam hun krantje lezen of een kop koffie drinken. Aan de andere kant van de Nieuwe Maasstraat staan de huizen laag tegen elkaar aan gedrukt. Er is niet veel fanta sie voor nodig om te zien dat hier 's zomers het leven zich op straat afspeelt. Nu blijft het buitengebeuren beperkt tot het wassen van de auto. Hier en daar hangt wasgoed aan een rekje te drogen. Op het Rozenburgerplein is veel gedaan om de kinderen zoet te houden. Naast de tallo ze 'speelobjecten' is met tegels een hinkelspel aangelegd. On deraan het spel is met rood-va- le tegels het woord Aarde aan gebracht. Via elf genummerde tegels hinkel je zó de Hemel in. De naambordjes op de deur zijn heel afwisselend. Opval lend veel voornamen. Een be woner in de Ouddorpsestraat laat weten dat in ^ijn huis ook de poezen Bep en Davy wonen. Op een ander deur zit een vale sticker die de bezoeker duide lijk maakt dat aan de deur niet wordt gekocht: „En bekeerd zijn we ook al." vA 'ffy 4- w& m. A JV, 100 V SCHiEDAM Om oud papier een nut tige bestemming te geven halen de Openbare Nutsbe drijven op woens dag 23 februari weer karton en oud papier op. In Oost rijdt de papierwa gen van 8.00 tot 10.00 uur en in Zuid van 13.00 tot 15.00 uur. Graag het papier gebun deld of in dozen iangs de straat zet ten. SCHIEDAM Lief hebbers van het bingospe! zijn van avond welkom in Ontmoetingscen trum st. Joris Ooele aan het Doeiepiem 1. Vanaf 20.00 uur rollen daar de bal letjes. Men kan daar iedere twee weken terecht. Bingo spelen voor een goed doe! kan op woensdag 23 fe bruari in de grote zaal van de Chr. Sociale Belangen aan de LangeT-la- ven 73. Het eerste nummer wordt om precies 20.00 uur afgeroepen. De op brengst gaat naar de Schiedamse In validen Sportver eniging "De Ooie vaars". SCHIEDAM Het was zaterdagavond even wennen voor de muzikanten van Muziekvereniging Si. Radboud (sinds 1889). Jarenlang hielden ze hun jaar lijkse muziekuitvoe ring voor de dona teurs in gebouw Ar cade aan de Lange Haven. Maar omdat dit feestzalencom- plex dicht is week Radboud uit naar het Passage Thea ter. „Waar zijn de kleedkamers? Waar moet ik heen?", klonk het regelmatig. „In Arcade waren we kind aan huis," legt persman Chris Hoppenbrouwers uit. „Vaak lieten we onze instrumenten tot zondagmiddag staan om ze dan pas op te halen. Met het bal na gin gen we vaak door tot een uur of vier in de morgen." Dat is er in Passa ge niet bij, want de gemeente is stren ger en duurder. Chris: „Bijna vier keer zo duur". Voor vierhonderd bezoekers speelde de harmonie onder leiding van dirigent John Segers wer ken van onder meer Liszt en Mo zart. Na de pauze kwam ook de drumband op de planken. SCHIEDAM On derwijzers uit Vlaardingen, Schie dam en Maassluis hebben deze week uitgeroepen tot ac tieweek. Op ver schillende manie ren willen ze pro testeren tegen de plannen van onder wijsminister Deet- man om dit jaar 225 miljoen gulden te bezuinigen. Dit gaat ten koste van 9000 arbeidsplaat sen in heel Neder land. Vandaag praten vertegenwoordigers van verschillende onderwijsbonden met wethouder Posthoorn uit Schiedam. De bon den willen van de wethouder weten wat de gevolgen zijn van de bezuini gingen voor de Schiedamse scho len. Morgen (dinsdag) zal een actiekrant worden uitgegeven m de drie water wegsteden. Ook gaat dan een brief kaartenactie van start. Ouders kun nen, door het zet ten van een hand tekening, hun on gerustheid uitspre ken over de plan nen van Deetman. Woensdag zal een ioproep uitgaan om mee te doen aan een grote onder- wijsmanifestatie in Den Haag. De redactie van Schiedam streeft in haar berichtgeving naar een zo groot mogelijke duidelijkheid. Toch gaal het soms helemaal mis. Zoals m het stukje over de anti-van- dalismebus, In de krant van zaterdag. De tekst had een geheel moeten vormen met een foto van de bus. We stuurden de foto mét de tekst naar de opmaakredac teuren die echter nalieten de 'plaat' af te drukken. Wij de den ons best. Onze veront schuldigingen. Van een onzer ver slaggevers SCHIEDAM .Als je langer kijkt gaje steeds meer zien." Kinderen hielden de neus tegen de ruit gedrukt en hun vaders en moeders slaakten verrassen de kreten bij nieu we ontdekkingen: „Kijk, zelfs een vlinder en daar een egeltje." Heel wat inwoners van Schiedam na-, men zaterdag een kijkje in het Voge- lasiel. In de vroege re watermolen Bab- berspolder liepen ze de steile trappen op naar de tweede verdieping. Het klimmen was niet tevergeefs: twee grote diarama's boden uitzicht op landschappen waarin dieren (vooral vogels) 'in levende lijve' waren te bewonderen. Achter de grote etalageruiten "lie pen" bijna zeventig dieren rond in de cors van bos, dum, strand en weiland. Eén jongen kreeg meelij met de vo gels omdat hij dacht dat ze spe ciaal voor dit doel waren gevangen. Hij had het mis. De opgezette dieren waren slachtoffers van het verkeer of van hoogspan ningskabels. Be heerder Gerrit van den Hoek verza melde de beesten en richtte er de twee diarama's mee in. Vooral lagere scholen zullen re gelmatig het Voge lasiel bezoeken. Leerlingen van de zesde klas kunnen tijdens de biologie les met een kijkje in de 'natuur-etala- ge' heel wat over vogels leren. VLAARDINGEN De Vlaardmgse po litie heeft in samen werking met de Economische Con troledienst een stokje gestoken voor de tweede vei ling in het Vlaar dmgse Veilinghuis Samsam aan de Dr, Wiardi Beekman- singel. Twee weken terug werd daar voor het eerst ge veild. In strijd met de Wet ambtelijk toezicht 1972 ontbrak op de veiling een deur waarder. Volgens advertenties in een plaatselijk huis- aan-huisblad zou deurwaarder Forrti- jne aanwezig zijn. Hij wist echter van niets. h-

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 2