Puike Big Band VEILMG van kunst,antiek, m m m Gevaarlijk Hjs9 'Een boek is net een bevalling' juwelen en inboedels in de Stadsgehoorzaal te VLAARDINGEN ej m m ei Rode Valken bij de PvdA CDA'ers zijn ontevreden met antwoord Vlaardingen: Breeweg mag niet dicht Si Si Si Si Si Si Si Si Si Si Si Si Si Si Si Si Si Si Si El Ei Ei Ei Ei Ei Ei Ei Ei Ei Ei Ei Ei Ei Ei Ei EJ Ei Ei Video-fiIms hurëii? voor 25.-p*r WMk. Overweldigende belangstelling Sch (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Over vijf maanden kent Sehie dam zijn eerste openbare scholengemeenschap Met ingang van 1 augustus moet de samenvoe ging van de Willem de Zwijger-mavo aan de St Liduinastraat en de LEAO-school (Lager Econo misch en Administratief Onderwijs) aan de Van der Leeuwlaan een feit zijn. Vermoedelijk gaat de school 'Buiten de Veste' heten. Directeur van de nieuwe scholengemeenschap wordt J. de Waard, nu directeur van de Willem de Zwijgerschool. RW >>v - Directeur J. de Waard: "De nieuwe school combineert échte Mavo-vakken met technische vaardigheden." Aangelokt door de swingende muziek die buiten is te horen, kij ken nieuwelingen nieuwsgierig om het hoekje van het Passa getheater. Muziek? Op donderdagavond. Zeker iets nieuws. En dat is ook zo. Supër 8 speel/sexfilms, 6'voór 27,50 voor een hele week. BALY, DAM 5a^ SCHIEDAM, tbi 010 267216 VEILINGBEDRIJFH.F. KAMERBEEK f Uitkeringen Quibus Blues Brothers Wetenschap pelijke kring I I I I t Diefstallen f Jeneverflès HET VRUE VOLK Schiedam 14 VRMDAG 25 FEBRUAR11983 Breder leren na scholenfusie Alle aangemelde leerlingen komen In Buiten de Veste in de brugklas waar ze alle vakken krijgen die ze zowel voor de Mavo als de Leao nodig heb ben. Naast Frans en Wiskunde staat ook 'Algemene Technie ken' op het lesrooster, waarin allerlei dagelijkse technische problemen aan de orde komen. Volgens directeur J. de Waard bestaat er veel belang stelling voor scholen met een breder leeraanbod: "Er zijn goede mogelijkheden om door te stromen naar andere vor men van onderwijs. De brug klas voorkomt dat leerlingen te vroeg moeten kiezen welke kant zij uitwlllen." De Waai gelooft niet dat door de samenvoeging van de belde scholen leerkrachten (47 in totaal) ontslagen moeten worden. "Het aantal leraren zal afhan gen van het aantal leerlingen dat inschrijft. Da&r valt nu niet veel over te zeggen. Zeker ls In leder geval dat leerkrach ten in vaste dienst volgend jaar hetzelfde aantal lesuren behouden." Met het Inschrijven van de leerlingen wordt volgende week een begin gemaakt. volgens wethouder Post hoorn sluit het samengaan van de scholen goed aan bij het da lend leerlingtal op de basis scholen. Ieder jaar zitten er in heel Schiedam op alle basis scholen 200 leerlingen minder in de klas. X\ - x. "V" (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN De ge meente Vlaardingen wil niet dat de Breeweg/Zouteveense- weg wordt afgesloten. Deze route door Midden-Delfland gaat tijdens de ochtend- en avondspits op slot, wanneer de provincie Zuid-Holland haar zin krijgt. B en W van Vlaar dingen zijn tegen deze beslis sing bij de Kroon in beroep ge gaan. Over het verkeer in Midden- Delfland wordt al jarenlang gepraat door de provincie en de betrokken gemeenten. Aan leiding is een motie, aangeno men door Provinciale Staten, waarin gevraagd wordt het doorgaand verkeer uit het fraaie poldergebied te weren. In mei '82 wilde het provin ciebestuur de Harrcweg en Schleweg al afsluiten tijdens de spitsuren. Vlaardingen en Schipluiden gingen hiertegen in beroep, omdat ze bang wa ren dat dan al het verkeer de route Breeweg/Zouteveense- weg zou kiezen. Het provincie- besluit werd voorlopig ge schorst. Nu wil de provincie eenzelf de spitsuur-sluiting voor de Breeweg/Zouteveenseweg. B en W van Vlaardingen hebben hiertegen bezwaar. Zij zijn het eens met de mensen die aan deze wegen wonen. De bewo ners zijn tegen afsluiting om dat ze problemen verwachten met bevoorrading en het woon werkverkeer. Hun kinderen hebben bovendien weinig baat bij de afsluiting omdat ze niet op de fiets, maar met een schoolbusje naar school gaan. jjyv/- W"'/- Het Passage-theater heeft elke laatste donderdag van de maand vanaf half negen een theatercafé met een gastoptre den. Negentien teerlingen van de regionale muziekschool zorgden gisteravond voor pui ke big-band muziek. Dirigent Cees Matla wist zich het zweet van het hoofd. Na een uur Inspannend dirige ren heeft hij nu eventjes de tijd om zich heen te kijken. "Een goed publiek consta teert hij, "alleen het had nog een beetje drukker moeten zijn." De Big Band geformeerd uit leerlingen van de muziek school, bestaat al bijna twee jaar en heeft al vele optredens achter de rug. Ook op de radio zijn ze al geweest. "Bigband muziek is razend moeilijk," weet een theaterbezoeker. Mal ta erkent dat. "Eén arrange ment spelen, betekent zes we ken oefenen. Connie Eggink, plaatsver vangend directeur van het Passage is tevreden. "Het ls nu drukker dan vorige keer. Toen hadden we een klassiek con cert. De mensen zaten muisstil te luisteren en durfden niet naar de bar te lopen. Nu is het veel ongedwongener." Het nieuwe initiatief van het Passage om een gratis mu- Vanaf maandag 28 februari a.s. en volgende dagen zat ten overstaan van de Weledele Heren J.G. Hanemaayer, R.L. van Es en L. Glimmerveen, gerechtsdeurwaarders te Rotterdam, In opdracht van meerdere principalen publiek bij opbod aan de meestbiedenden worden verkocht o.a.: KLOKKEN, PENDULES EN BAROMETERS PERZISCHE EN ANDERE HANDGEKNOOPTE OOSTERSE TAPIJTEN VEEL KLASSIEK EN ANTIEK MEUBILAIR CA. 260 SCHILDERIJEN, AQUARELLEN EN TEKENINGEN van oude en moderne meesters. GOUD, ZILVER EN JUWELEN w.o. zilveren schalen, manden en bestek. Wit- en geelgouden sieraden, vele bezet met diamant, briljant, saffier, robijn en smaragd. Alles voorzien van Rijkskeur. PORSELEIN, AARDEWERK, KOPER, BRONS, TIN en vele cunosite'ten. Catalogus a t 3,-(met verplicht) tijdens de kijkdagen. Toegang vrij. Voor alle inlichtingen: Tel. 010-34 59 81 Kijkdagen vrijdag <ib reoruari van 19.00-22.00 uur zaterdag 26 februari van 11.00-17 00 uur zondag 27 februari van 11.00-17.00 uur Veïlingdagen Maandag 28 februari, dinsdag 1 maart, v/oensdag 2 en donderdag 3 maart a.s. Adres veiling Stadsgehoorzaal, Schiedamseweg 5*i a. De leerlingen van de mu ziekschool onder leiding, van dirigent Cees Matla spelen geconcentreerd. ziekavond te verzorgen lijkt een succes te worden. Volgen de maand op donderdag 26 maart geeft het Harmonie-or kest van de muziekschool een concert. G*op«nd vin 10-18 uur. Donderdagvond koopavond. - Geen borg - Legitimatie vereist SCHIEDAM Groot was de verbazing bij de gemeente toen, in plaats van de ver wachte tweehonderd, maar liefst zeshonderd Schiedam mers een bezoekje brachten op de informatie-avond afgelopen woensdagavond over de super- geisoleerde woningen In Woud- hoek-Noord. "Ze hebben wel allemaal één kopje koffie gehad", zegt voor lichter Theo Reyman. De kan tine van het stadskantoor bleek bij lange na niet groot genoeg om de geïnteresseer den de nodige ruimte te bie den. "Het was afgeladen. We vragen ons af hoe dat komt." De gemeente had vierhon derd mensen aangeschreven voor de informatie-avond over de iets minder dan tweehon derd woningen. De stijging van de gasprijzen blijkt de in teresse voor de supergeïsoleer- de woningen danig te hebben vergroot. SCHIEDAM Het afde lingsbestuur van de PvdA- Schiedam komt binnenkort met voorstellen om de Rode Valken, een Socialistische jeugdvereniging, samen te la ten werken met de partij. In andere landen van Euro pa zijn organisaties, vergelijk baar met de Rode Valken, lan delijk georganiseerd. Alleen' Schiedam heeft in ons land een dergelijke vereniging. Hans Verlinde is al druk bezig ge weest bij het landelijke partij bestuur te Informeren hoe de "socialistische zeeverkenners" in te passen zijn in de afdeling. „Ik werd met een kluitje in het riet gestuurd". De afdeling neemt daarom zelf het heft in handen. SCHIEDAM De twee CDA-leden De Koning en Van Haften zijn niet tevreden met het antwoord van Burgemees ter en Wethouders op hun vra gen over de huisvestingscom missie. „De huisvestingscommissie is sinds september niet meer bijeen geweest. Normaal kwa men we tweemaal per maand bijeen," aidus commissielid De Koning. Volgens de CDA'er is de huidige voorzitter van de commissie, wethouder voor de Ruimtelijke ordening Chris Zijdeveld, 'onwillig' om de commissie bijeen te roepen. De CDA'ers zien de commis sie als een belangrijk contact met de burgerij over de wo ningtoewijzing. ledereen die denkt slecht te zijn behandeld of vragen heeft over het bu reau Huisvesting kaft bij de commissie terecht. „De brie ven worden nu beantwoord door ambtenaren zonder dat de commissie daar de hand ln heeft," aldus De Koning. Volgens B. en W. zijn er de afgelopen maanden geen vra gen of klachten geweest die het bijeenroepen van de com missie vereisten. Zij houden het erop dat de commissie hoofdzakelijk een adviserende taak heeft. „Dat kan nooit de bedoeling van de commissie zijn ge weest", zegt De Koning daar op. Loenen.sestraat 203,-2574 RM 's-Gravenhage, Tel: 070-64 8400 'M W//. S'/Vy T'" SCHIEDAM Wat is er nou leuker dan dingen te doen die gevaarlijk zijn? Als het avontuur maar lokt. Je bent jong en je wilt wat. Zoals hier aan de Burgemees ter Honnerlaye Grete- laan, waar de lagere schooljeugd aan het 'ijs- sie-taaien' is. Wie durft er op het ijs te lopen nu het niet zo stevig meer is? De jongen links niet. Rechts op de foto twee waaghalzen. Gaan ze he lemaal naar de over kant of keren ze halver wege terug. We weten het niet. Onze fotograaf durfde het niet langer aanzien. ortaf Buro voor Rechts hulp in Schiedam adviseert alie 16- en 17-jarigen toch een RWW uitkering aan te vragen. De regering heeft wel iswaar het uitke ringsrecht ge schrapt, maar vol gens de rechtswin kel is een foutje ge maakt door de voorwaarden on veranderd te laten. Voor hulp kan de jeugd zich wenden tot het buro aan de Hoogstraat 198, te lefoon 73.74.33. Het buro helpt met het opstellen van een bezwaarschrift. In café Quibus aan de Lange Haven speelt zondag avond de vijfmans formatie 'Humatic'. Zij brengt eigentijd se pop-, dans- en luistermuziek ten gehore. Verder treedt de newwave band 'Cartoons' op, een zeven mansformatie. De bandleden komen uit Leiden en maakten vroeger deel uit van 'Touch wood'. Het muzika le gebeuren begint om half tien en is gratis toegankelijk. De muziekfilm 'The Blues Brothers' wordt vanavond gedraaid bij de Filmclub Schiedam. Jake Blues, net ontslagen uit de gevangenis, wordt opgehaald door zijn broer Elwood. Zij gaan naar het weeshuis waar zij vroeger zijn opge voed en horen daar dat dit huis drin gend geld nodig heeft. Zij richten een popgroep op om door een toer- nee geld in te za melen. De film begint om half tien. Donateur worden van de filmclub kost vijf gulden (inclusief toegang eerste film). De film draait In' de Nieuwst raat 12. Drs. Caljé, redac teur van het NRC/ Handelsblad houdt maandagavond 28 februari een lezing over de economi sche crisis. Uit gangspunt is de vraag: "Waarom is er geen internatio- nale uniforme aan-, pak van de econo- mische crisis"?,De. lezing voor de We tenschappelijke, "t Kring Schiedam en Vlaardingen begint om acht uur in het gebouw van de Ne-' derlandse protes tantenbond, West- haven 92, telefoon 26.66.81. Iedereen» is welkom. ,i t i I I 1 i Toen een inwoner van Vlaardingen in de Rlngersstraat naar zijn gloednieu we Opel Manta liep moest hij ontdek ken dat de wielen eronder vandaan waren gesloopt.~De wielen hadden een waarde van f 5800.- Een groot aantel boormachines^ ha mers, zagen en^, steekbeitels was'de buit na een inbraak in een winkel aan de MariastraatfDe J dief was langs hef dak naar binnen* gekomen. Op een bouwterrein op de hoek van De Schiedamseweg en de Damlaan is een t compressor ter, waarde van 14.500 gestolen, '"'j SCHIEDAM"Ik heb nog nooit een boek van u gele zen, maar u bent diep menselijk op mij overgekomen en ik denk dat alle hier aanwezige oma's en moeders van kinderen in al lerlei leeftijden er net zo over den ken". Schrijver, toneel speler, filmacteur, wereldreiziger en cabaretier Dolf de Vries kreeg giste ren in het gebouw van Christelijke So ciale Belangen aan de Lange Haven een warm applaus. Van zo maar een man die nogal cha- gerijnig keek, toen hij binnenkwam, veranderde De Vries in één uur tot een persoon waar de aanwezige huis vrouwen hun harts geheimen aan ver telden. De schrijver had drie uur uitgetrok ken om de Schie- damse afdeling van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen te vertellen over zijn boeken, leven en reiservaringen door Zuld-Amerika, Rus land en de Neder landse Antillen. Het werd een ge noeglijke middag. Nonchalant op een tafel zittend, het linker been gesla gen over het ande re, draaide hij ge routineerd een ver haal af. Als toneel speler wist hij zich verzekerd van een aandachtig gehoor. "Ik karakteriseer mijzelf als een doodgewoon mens. Dit noem ook geen lezing. Onderbreek mij gerust als u denkt daar wil Ik meer van weten". Een doodgewoon mens. Maar waar ligt de grens? De Schiedamse huls vrouwen hoorden wonderbaarlijke za ken als: "Ik schrijf binnen veertien da gen een boek. Het zit drie jaar in mijn hoofd en opeens komen de barens- weeen en gulpt het allemaal als een baby naar buiten. Als ik op een boek broed, ga ik inte ressant en ingewik keld doen." "De roman "De witte leugen" is in twee weken ge schreven. Toch vindt De Vries ro mans schrijven een kwelling. "Alle per sonages moeten kloppen, wat een ellende! Kinderboe ken schrijven, dat is mijn stokpaardje. Het geeft een on gelooflijke voldoe ning. Oudere men sen hebben al een masker van be leefdheid, durven niet meer gek te doen of op te val len. Ze zitten tot de nek toe vol schaamte. Kinde ren schrijven kei hard wat ze van mijn boeken vin den." De Vries is nu 45 jaar. Hij heeft drie kinderen. "Geluk kig is het moeder schap in ere ge houden," zegt hij. "Niets is belangrij ker in het leven dan het gezin. Punkers schreeuwen om aandacht. Ik ben gek op de punk mensen met zijn grote kinderen. Ze durven tenminste weer op te vallen en gek te doen. Te levisie doodt alle kinderfantasie. Om zeven uur kijken ze al naar geweldse- rles en 's avonds moeten ze zich koest houden want pa en ma kijken. Boekomslagen moeten simpel en gemakkelijk zijn. Anders wordt het niet gekocht. Ik vind het doodzon de." Over zijn eigen jeugd zegt hij: "Ik was een gevoelig kind. Zestien keer op een zondag bid den vond ik beslist niet leuk. Toen ik eindexamen toneel school deed, zaten mijn ouders in de zaal. Ik moest op het toneel een vloek zeggen. Ik zat in doodangst want mijn vader is streng calvinistisch. Ik dacht die staat op en begint te protes teren." Zijn gereformeerde jeugd heeft hij ook in zijn boeken ge stopt. "Wat vonden uw ouders daar van?' vraagt een van de huisvrou wen. "Mijn ouders hebben zich er nooit mee be moeid. in het begin toen ik naar de to- Schrijver Dolf de Vries vindt een aandachtig gehoor tijdens het voorlezen uit eigen werk. r 3 neelschool ging, zei mijn vader: ik ver- breek alle banden, maar hij gaf me toch geld om van te leven." "Ik was op mijn 25ste een ultra -/ rechtse VVD-er; Als toen iemand had v gezegd dat ik. n jeugdboeken zou gaan schrijven en nog eens terecht zou komen bij de Schiedamse huis- vrouwen, zou ik hem voor gek Vér- klaard hebben." Toch een doodge woon mens dus. '-1 Met een vader die- geestelijk achteruit gaat, een dochter - waarmee het niet meer klinkt. „Ach, meneer De Vries, als u mijn leeftijd hebt, gaat het wel' weer goed met uw' kind," zegt een grootmoeder troos-^ tend. „Ik had pre-Ui! cies hetzelfde." De Nederlandse "J vereniging van Huisvrouwen, afde-- ling Schiedam "geeft hem als dank voor de moeite een fles' Schiedamse graan jenever. „We kun nen een schrijver maar één keer per jaar uitnodigen," zegt een van de bestuursleden, „h'ij» komt niet voor - niets praten en alfe activiteiten moeten1 worden betaaid uit - de contributlegel- den." Een schrijver die vertelt uit eigen werk, blijkt altijd veel huisvrouwen trekken. „Naar een informatiemiddag"*1' over slechthoren-r den komt bijna mand. Toch Is dat ook belangrijk," "J" zegt ze. Dinsdag 8 maart gaan de leden grte- zelen. Dan komt J. J. Mostard vertel3 len over spookkas telen in Europa. De ochtend begint om tien uur in het ge- 'f bouw van Christe- lijke Sociale Belanir' gen aan de Lange-" Haven. 7<jtj r

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 2