schiedam 10 ■dtaHMni i a iöi n mm warn:::-::i m-rrnm n wèêmZ Ji Verkeer rijdt af en aan voor nieuwbouw Ringleiding in raadzaal Faillissementen Wij feliciteren KORTAF Inbraken opgelost tËÊBLm Wm< - y,// m mms. Peest op de Jan Ligthartschool! Schoolhoofd B. P. Jeene staat vijfen twintig jaar voor de kias! Het jubi leum wordt dins dag 1 maart ge vierd vanaf half vier in het school gebouw. Ondanks het feit dat Jeene er 25 jaar op heeft zitten als onderwij zer, praat hij liever over de situatie an no 1983. De toe komst vindt hij be langrijker dan het verleden want zegt hij: "Ik ben in die 25 jaar in mijn vak steeds rijker ge worden, maar de tijd van opbouw is voorbij. Het onder wijs wordt gedwon gen de weg van de armoe in te slaan en dat baart mij grote zorgen." N oodopvangcentrum zoekt medewerkers (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Hij is geen held geworden bij de luchtmacht. Een carrière bij de spoorwe gen als stationschef werd het evenmin. De Schiedamse treinen re den ook wel zonder hem verder, toen hij als der tigjarige zijn NS-petje inwisselde voor het le raarsstokje. Averechts H&JSlSif-1 (iSÊmÊik B. P. Jeene: "Dat feestje van mij is niet belang rijk. De toe komst... daar kijk ik zor gelijk tegen aan." Zes jaar knokken Eigen stekkie De gloeiend- hete brons (1200 gra den) wordt in de vor men gego ten. Leen Dop- pert voelt of de lasnaden correct zijn weggewerkt. Middeleeuwen Sch Diefstallen Hoofdwond Rommel markt Wielen gestolen Koffie concert Redactie Editie Schiedam: Hoogstraat 125b, 3111 HD Schiedam. Tel. 265205/266646. Editie Vlaardingen/Maassluis: Hoogstraat 125b, 3111 HD Schiedam. Tel. 736049/736061. Postadres: Postbus 467,3130 AL Vlaardingen Abonneeservice: tel. 147400. HET VRIJE VOLK 'Kinder er t hebben 't recht or ee n ei gen stekkie: SCHIEDAM Het Noodop* var.gcentrum Vlaardingen rockt nieuwe medewerkers. Doordat een aantal vrijwilli gers Is afgevallen, wordt de belasting op de overgebleven medewerkers te groot. Aan melden via tel. 351491. Het op vangcentrum voor de regio Schiedam. Vlaardingen en Maassluis biedt mensen in cri sissituaties onderdak. Het gaat vaak om mishandelde vrou wen, weggelopen jongeren of huwelijksproblemen. Het vak van onderwijzer heeft schoolhoofd B.P. Jeene nooit meer losgelaten. Zijn be ginnende vakbroeders moeten misschien denken aan omscho ling want de huidige onder- wijsbezuinigingen zijn niet be paald banenscheppend. "Dat was in mijn tijd wel even anders," zegt hij. "Ik werd op de dag dat ik mijn di ploma haaide, opgebeld door het toenmalige hoofd van de Professor Dr. Ph. Kohn- stammschool. "Of ik de vol gende dag maar meteen wilde beginnen. Pas een maand later heb Ik een sollicitatiebrief ge schreven. Een formaliteit want mijn eerste salaris was ai binnen." Zo ging dat dus in de jaren vijftig. Een fluitje van een cent en na de eerste magere jaren ging het onderwijzersloon nog omhoog ook» De weg van armoe naar rijk dom leek oneindig. Het onder wijssysteem bloeide en groei de. De opmars van de anti-con ceptiemiddelen heeft zo blijkt overal de klassen uitgedund. "Hoe lang is die ontwikkeling nog maar aan de gang?" vraagt Jeene. "Tien jaar nog maar. De beïnvloeding door reclame en overheid heeft zijn vruchten afgeworpen. De Club ^an Rome waarschuwde voor overbevolking en wat horen wij nu: Er moeten meer kinde ren komen! Nederland ver grijst. Het is allemaal zijn doel voorbijgeschoten." Jeene houdt geen betoog te gen anticonceptie, maar geeft dit voorbeeld om duidelijk te maken dat de huidige bezuinl- Wmk. A/ /f/Z. s,/ t gingsdrift van de regering op onderwijsvoorzieningen een averechts effect kan hebben. Jeene: "Lesgeven doe ik niet. Ik heb de armen vrij voor een gesprekje met de ouders. Als een kind eventjes individueel geholpen moet worden, geef ik een uurtje privé-les. Maar zoals de zaken er nu bijstaan, zal ik komend schooljaar óók weer voor de klas staan. Niet alleen leerkrachten worden ontslagen, ook de extra inzet voor zogenaamde "ach terstandsleerlingen" wordt af gebouwd. Klassen worden gro ter en het schoolmateriaal zal minder snel vervangen wor den. Het is treurig". "Toen ik in 1958 begon had ik een klas met 58 leerlingen. Maar dat ls niet te vergelijken met nu. De kinderen anno 1983 zijn veel ongeduriger en heb ben meer moeite om de aan dacht erbij te houden". De Jan Ligthartschool aan het Frans Halsplein 37 houdt daar in en bulten de lessen om, rekening mee. Er zijn voor de Jeugd op het plein een knots van een draadcircus en andere speel- klim, en spelattributen neergezet. Jeene heeft daar zes jaar lang hard voor geknokt. Hij vind dat alïe schoolpleinen, speelpieinen voor de jeugd moeten zijn. Nu de jeugd haar energie kwijt kan op het plein, is het vandalisme sterk ge daald. "Reken maar dat het voor dien elke weekeind en elke va kantie raak was. Daar kon je 's ochtends eerst met stoffer en blik de scherven aanvegen, voordat het lesgeven begon. Wij laten elke maand aan de kinderen zien hoeveel geld het herstellen van kapotte school- ruiten kost. En we vertellen er bij dat je dat geld ook kunt be steden aan veel leukere din gen. Het heeft een goed effect." Binnenkort krijgt ook de oudere Frans Halsplein jeugd een eigen honk. De wijkpost van de brandweer, direct naast de school, mogen de jongeren in gebruik nemen. En dat is precies wat Jeene bepleit. Kin deren hebben recht op een eigen stekkie. Niet alleen bui ten de school maar ook binnen de schoolmuren. En daarom protesteren ook de leerlingen van de Jan Lig thartschool. Ze doen mee aan een briefkaartenactie. School hoofd Jéfene, heeft al een dikke stapel op zijn bureau liggen: Minister Deetman zal het mer ken! De Jan Ligthartschoolkin- deren willen hun eigen stekkie behouden. Geuzenmonument 'prima' gegoten Van onze verslaggever DICK VAN DER LUGT VLAARDINGEN/RUMPT Wanneer op 12 maart Koningin Beatrix op dc Markt, het doek wegtrekt van het Geuzenmo- nument zullen verschillende mensen een zucht van verlich ting slaken. Eén van hen is de Vlaardingse kunstenaar Leen Droppert (52). Alhoewel hij twee jaar eigenlijk nog kort vindt om aan een beeld te wer ken, zal hij blij zijn dat het is afgelopen. *"t Werkt soms obsessief. Ik ben er toch al die tijd mee be zig geweest. Mijn vakantie ls erbij ingeschoten. Op zich ls dat geen probleem, want het is tenslotte je vak. Brons is altijd mijn favoriete materiaal ge weest. Ik vond het fijn weer een groot bronzen beeld te kun nen maken. Dat gebeurt niet elke dag." Het geuzenmonument, een eerbetoon na ruim veertig jaar aan de eerste Nederlandse ver zetsgroep, nadert zijn vol tooiing. De torso plus afgehak te benen zijn bijna klaar.- Ze moeten alleen nog gepatineerd worden, dat wil zeggen met salpeterzuur bewerkt zodat ze de juiste kleur krijgen. Het metselen van het halfcirkel vormige muurtje naast de Grote Kerk ligt vanwege de vorst even stil. Aan de tekst die erop komt te staan, wordt gewerkt in Gorinchem. De contouren van de zwarte zebra van kerk naar stadhuis zijn al zichtbaar in de bestrating. Leen Dropperts creatie staat bij bronsgieterij Stijlaart in Rumpt (gem. Gelderm&Isen) in meervoud: Niet alleen het eindresultaat in brons ("Prima afgegoten", zegt Leen), maar ook verschillende ontwerpmo dellen op schaal en het In gips geboetseerde beeld op ware grootte (2.80 m hoog). Toen dat gipsen beeld, in stukken gezaagd, de brondgieterij werd binnengerold, moest Droppert een stapje terugdoen en gingen de zes vaklui van Stijlaart aan bet werk. Ze verstaan hun vak. Welis waar ziet de werkplaats er wat rommelig en stoffig uit en ont breekt een directeur In stem mig driedelig grijs: vakman schap is meesterschap bij het bedrijf waar Droppert al ruim 20 jaar komt. En hij niet al leen. Ook Cornellie, Hulb Noor- lander, om er maar enkelen te noemen, en beeldhouwers uit België, Frankrijk en Oosten rijk behoren tot de klanten kring van het bedrijf, dat vorig jaar zijn 25-jarig bestaan vier de. Stijiaart telkent ondermeer voor de Edlson-beeidjes en heeft de Jaar van het Kind beeldjes gegoten. Achtereenvolgens kreeg Dropperts beeld de volgende behandelingen. Op het gipsen beeld werd klei geboetseerd. De klei, in verschillende stuk ken verdeeld en de vorm van het beeld in negatief dragend, kreeg een laagje was. De was (de vorm van het beeld in posi tief met een dikte van 2 mm) werd vervolgens ontmanteld met een mengsel van gravel (gemalen dakpannen), gips en water. Hierin maakte men gietkanalen en ontluchtingska- nalen. Daarna verhuisden de vormen naar de oven om de was eruit te laten druipen en het vocht aan de gravel te ont trekken. De inmiddels hard ge worden gravel ging daarna naar vormkasten, die voige- schept werden met fijne aarde, zogenaamde Brusselse aarde (vindplaat Limburg), om de druk op de gravelvorm op te vangen. Pas daarna kon het eigenlij ke gieten beginnen. Met een groot formaat lepel goten de Stijla&rt-mannen de vloeibare brons met een temperatuur van zo'n 1200 graden in de vor men. Het brons kwam zo op de plaats terecht waar eerder de was zat. Na een kwartiertje af koeling, werden de vormkas ten verwijderd, de aarde weg- geschept en de gravel losge- tikt. En ziedaar het resultaat: Dropperts beeld in verschillen de goudkleurige segmenten. Vervolgens kwam de afwer king met het aan elkaar lassen van de verschillende stukken en het wegpolijsten van de las- naden. Tot zover was het beeld gisteren gevorderd. "Zo gebeurde het in de Mid deleeuwen ook", is Dropperts commentaar, wanneer de bronsgieters aan hun zoveelste gietklus beginnen. Zorgvuldig doen ze hun werk, want met één handomdraai zouden ze het werk van veie maanden van de beeldhouwers kunnen verprutsen. Maar 't gaat goed. En na een kwartiertje begint één van de jongens al aan het iostikken van de gravel. "Je mag niet te hard slaan", legt hij uit, "anders sla je het mo- delé er zo af." Jos Stijlaart, die samen met zijn broer Hans het bedrijf leidt sinds hun vader een maand geleden overleed, be vestigt Dropperts woorden dat het principe van gieten hetzelf de is gebleven. "Alleen de tech nieken zijn wat veranderd. We werken nu met moderne ovens." Vindt hij kunstenaars lasti ge mensen? "Sommige", ant woordt Jos diplomatiek. En Leen? "Leen is een prima vent. Maar precies. En zo hoort het ook." En wat vindt Leen Droppert van de bronsgieters? "Uitste kende vaklui". Vindt hij het niet vervelend om voor bepaal de onderdelen van het beeld (muurtje plus tekst) of sommi ge fases (het, gieten) afhanke lijk van derden te moeten zijn? "Nee hoor, ik houd er wel van om in de werkpraktijk met an deren samen te werken." Leen Droppert zegt "tame lijk ambivalent" tegenover oorlogsmonumenten te staan. Moet er nog een monument bij, was dan ook een vraag waarop hij pas een antwoord vond naarmate hij zich verder in de geschiedenis van de Geuzen verdiepte. "Ik heb de opdracht aarze lend aanvaard. Ja, waarom nu nog een monument? Moet je daarmee aan de gang blijven? Het bijzondere vind ik er ech ter aan, dat het misschien het laatste monument is voor de eerste verzetsgroep. Het Ge- uzenverzet was een nogal emo tioneel verzet van gekrenkt rechtvaardigheidsgevoel. In hun pamfletten waarschuwden ze al kort na het uitbreken van de oorlog: paa op, laat u niet om de tuin leiden door de be zetter. Dat vind ik grandioos." Nij de keuze van de tekst voor het monument vermeed hij platgetreden paden als "voor de gevallenen". Het wer den woorden van de Geuzen zelf: "Verzet tegen den vijand geschiedt steeds op den juisten tijd." "Ik heb iets gezocht dat ook nu nog van belang is", zegt Droppert, Ook vredesduiven of gebro ken kettingen ontbreken In Dropperts beeld. Het werd een naakte man met grote voeten en dunne benen. Iemand die stevig op de grond staat. Hij heeft drie handen: één ligt op de bulk, de tweede is gebald en de derde wordt bezwerend om hoog geheven. De figuur zelf is versneden om aan te geven dat rede en emotie met elkaar overhoop liggen. Droppert noemt het een ge teisterd mens. "Ik geloof niet ln de heroïek van de oorlog. Oorlog kent alleen maar ver liezers. Oorlog ls een zinloze strijd, die gevoerd wordt wan neer men niet meer kan pra ten. Wanneer dan naar de wa pens wordt gegrepen, zit men op het verkeerde spoor." De rest van het monument bestaat behalve het muurtje plus tekst uit twee afgehakte benen en een zebra met 18 zwarte strepen naar het stad huis: het toenmalige politiebu reau, waar de Geuzen gevan gen zaten. De strepen symboli seren de vijftien Geuzen en drie februaristakers, die op 13 maart op de Waalsdorpervlak- te werden gefusilleerd. "'t Is een denkbeeld", zegt Leen Droppert. "Het beeld is bedacht." En gevraagd naar de zin van een zijn monument, antwoordt hij: "Dat vraag ik me gedurig af. Ik zou er nau welijks een goed antwoord op kunnen geven. Die vraag moet je misschien aan het publiek stellen." ZATERDAG 2S FEBRUAR11983 SCHIEDAM In een stadsvemieu- wingswijk wordt niet alleen ge woond, maar ook gewerkt," zei wet houder Cor van Til- borg gisteren na het slaan van de eerste paal voor nieuwbouw op de hoek Nieuwe Ha ven, Mariastraat. "Niet alleen de be woners horen een fijna woning te krij gen, ook de onder nemers." Op de hoek Maria straat. Nieuwe Ha ven komen twaalf woningwetwonin gen. De begane grond is gereser veerd voor bedrijfs ruimte. Onderne mers die zich erin willen vestigen krij gen een speciale subsidie om de huur of het aan koopbedrag van de ruimte betaalbaar te maken. Deze subsidie wordt ge geven door het Mi nisterie van Econo mische Zaken om dat ook onderne mers moeten wij ken voor de stads vernieuwing. In tegenstelling tot de woningen, zijn er voor de bedrijfs ruimte nog geen gegadigden. "La ten we hopen dat door die subsidie ook ondernemers er weer een gat in zien om zich in de nieuwbouw in hun oude wijkje te ves tigen," zegt de stadsvernieuwings wethouder, in de Mariastraat ls de stadsvernieu wing momenteel in volle gang. Na meer dan twee jaar voorbereiding, her rijzen de eerste nieuwbouwwonin gen. Een project van 85 woningwet woningen en 61 overdekte parkeer plaatsen is in no vember gestart. De eerste huizen zullen in september klaar zijn, de laat ste in het voorjaar van '84. Er wordt op vier locaties te gelijk gebouwd. Dat brengt voor de omwonenden de SC nodige ongemak ken met zich mee. Af en aan rijdend bouwverkeer doet in sommige straten de oude huizen op hun grondvesten trillen. Op de hoek s®> van Aleidastraat/ Mariastraat is geen enkel verkeer meer mogelijk, omdat hier al het bouw- materiaal ligt opge* slagen. Het gevolg -<s is dat de vrachtwa- gens sluipwegen gebruiken waar- - door de straten verzakken en de riolering het zwaar ie verduren krijgt. "Wij wiilen binnen één week een ver keersbord met de tekst "verboden voor vrachtwa gens", eisen bewo- ners van twee zij- straten. Pleidooien bij de aannemer hebben niet gehol pen. De dienst Ge meentewerken heeft beloofd op korte termijn een inrijverbod voor vrachtwagens te realiseren. SCHIEDAM Slechthorenden kunnen voortaan gemeenteraadsver gaderingen in de Raadzaal beter vol gen. Speciaal voor hardhorenden is een ringleiding aan gelegd, zodat de slechthorenden ook de discussies tij dens de raadsver gadering kunnen volgen. Ook in de beide dienstencentra De 4 Molens en Heyer- mansplein is een ringleiding aanwe zig. De Nederland se Vereniging voor Slechthorenden ijvert momenteel voor ondertiteling op de Nederlandse televisiekanalen, maar dat zal hoogstwaarschijn lijk dit jaar nog niet gerealiseerd kun- oen worden. De vereniging komt op voor de belan gen van de dove mens en brengt elf keer per jaar een informatieblad uit getitel "Omega". - Wie lid wordt van de vereniging (de contributie is 28,50 per jaar) ki'jgt het blad gra tis SCHIEDAM/ VLAARDINGEN in Schiedam en Vlaardingen zijn in de maand januari tien ondernemers failliet gegaan. De rechtbank in Rot terdam sprak on der andere het fail lissement uit van Bul isolatie hv en Trade Holding In Vlaardingen en de firma Bogaard Etectriciteit. In Schiedam moes ten aannemingsbe drijf A. van der Lin den en Zoon en bouw- en aanne mingsbedrijf W. Grauwen het bijltje SCHIEDAM Op de werf Wilton-Fije- noord hebben der tien werknemers gisteren een onder- schelding gekregen omdat ze vijfen twintig jaar bij de zelfde baas wer ken. De Schiedam mer L.F. de Ronde kreeg bovendien een ere-medaille In de Orde van Oranje Nassau uitgereikt. Hij heeft er veertig dienstjaren opzit ten. Burgemeester Te Loo speldde de jubilaris de onder scheiding op. De jubilarissen die zijn gehuldigd voor hun 25-jarig dienst verband zijn: de Schiedammers C.J.J. Hendriks, J. Bordijk, M. de Jong, M.K.J. Rooij- mans en C.A. Lips, de jubilarissen R. Braun, A.C. Dieds- nk, S. ter Haar, H.P. de Hoog en A.M. Sondermeijer uit Rotterdam, en de Vlaardinger H. van de Belt en C.A. Vuik wonende in Ca pel Ie aan de Us- sel. Op een bouwterrein aan de Kandelaar- weg Is een hydrau lische sloophamer gestoten. Het sloopwerktulg heeft een waarde van 50.000 gulden. Een 86-jarige Schiedammer heeft een lelijke val ge maakt op de Peter Amrooylaan. Hl} struikelde over een losliggende straat tegel en ls met een hoofdwond ln het ziekenhuis opgeno men. Invaliden sportver eniging De Ooiev aars houdt van daag 26 februari een rommelmarkt. Er worden zelfge maakte materialen verkocht door de handwerkgroep van de vereniging. Ver der zijn er boeken, huishoudelijke ap paraten, camping- artikelen en antieke goederen te koop. De rommelmarkt wordt gehouden in het clubhuis aan de Westmoienstraat 26. Verder is er woensdagochtend 2 maart om tien uur eeri bingo. Op een parkeerter rein aan de 's-Gra- velandseweg heeft een onbekende vier wieten onder een wagen vandaan ge schroefd. De spe ciale autobanden kosten 5800 gul den. ln de aula van het stedelijk mu seum speten woensdagmiddag de gitaristen Harry Pothof en Rob HU- mans. Het koffie concert is van 12.30 tot 13.00 uur. De toegang is gra tis. Het museum is gevestigd aan de Hoogstraat 112. ROTTERDAM Met de aanhouding van vijf jongelui heeft de Rotter damse Jwgd- en Zedenpolitie zes tien schoolinbraken opgelost. Ruim een week geleden be trapte de politie drie jongens in de leeftijd van twaalf tot veertien jaar op heterdaad bij een inbraak in een schooi aan de Mil- linxstraat. De jon gens bekenden al ras dat ze met twee andere leeftijdge nootjes nog vijftien andere schoolin braken In Rotter dam-zuid op hun naam hadden ge zet. De schade'aan de scholen be draagt duizenden guldens. erbij neerleggen. De overige faillisse menten betreffen kleine ondernemers die het niet hebben kunnen bolwerken. De radio- en tv- zaak op de Hoog straat 92 in Schie dam van H.P. van de Pavoordt is daar een voorbeeld van. roof

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 2