braderie' -t Waren zeer militante mensen f CDA We leren Maassluise huisvrouwen kijken naar kunst 'Maassluis heeft ruimte te kort' Politie in Noord: van flat naar bureau I 111 - - itïf I' At Jeene pas vrijdag vrij Wachten op de zomer 'Dat Hilton-weekend is toch the limit' 1#JSI mm. wmrnA w/mm li i fff! I' lil I Sch ^ï-Ar^'c^ Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM Er komt dit jaar toch een Wel- zijnsmarkt. Op zaterdag 16 april zullen buiten sporthal Margriet ruim veertig kraampjes klaar staan waarin welzijnsgroeperingen tekst en uitleg kunnen geven over hun aktiviteiten. mm wmm Twee gevan genispakken, die in Bu- chenwald doorGeuzen zijn gedra- genDe vlag 'von WSV Flardinga kwam on langs boven water. CDA-fractie- voorzitter A ad van Lingen: „CDA is he lemaal niet de oren ge wassen." Redactie Editie Schiedam: Hoogstraat 125b, 3111 HD Schiedam, Tei. 265205/266646. Postadres: Postbus 467, 3130 AL Vlaardingen Abonneeservice: tel. 147400. Burgemees ter Te Loo trekt het gordijn weg, waarmee het bureau officieel is geopend. '''W/W i Brand Botsing Diefstal Film Bingo Arrogant e HET VRUE VOLK sclhiè dar n ■u OiHSDAG 1 MAART 1983 A? J •73WS J*TÈÊ>\Aik ^vv^vsic-I3,.V ,357#^ Tochjjvelzi Jnsmarkt, nu 'bij Mar griethal Organisator van deze markt is Warner Meinen, die met zijn organisatiebureau in diezelfde week in de sporthal de beurs Adam en Eva opzet. De wel- zijnsmarkt werd voorgaande jaren georganiseerd door de Stichting Schiedamse Gemeen schap, maar die ziet er, mede vanwege de hoge kosten, dit jaar van af. „Jammer want het was al tijd een leuk evenement," vindt Warner Meinen, die zegt als oud-voorzitter van de Schie damse Gemeenschap nog steeds „een warm plekje en veel belangstelling" te hebben voor welzijnsactlvltelten." Voor 45 gulden kunnen in stellingen bij hem een kraam huren. Vorig jaar hadden ver schillende groeperingen nogal wat kritiek op de markt, om dat deze te commercieel zou zijn. Daar hoeven de deelne mers dit jaar niet bang voor te zijn. „Het wordt beslist geen braderie," legt Meinen uit. .Adam en Eva is een consu mentenbeurs en het welzijns- gedeelte bulten de sporthal is beslist niet bedoeld voor han delaren in allerlei artikelen." Volgens Henk Tiggelhoven van de Schiedamse Gemeen schap is er veel voor te zeggen om de welzijnsmarkt één keer in de twee jaar te houden: „Uit bezuinigingsoverwegingen, want wij moesten ieder jaar voor een flink bedrag op- draalen. Een andere reden is dat dit najaar ook een Lange Havenfeest wordt gehouden. Dan krijg je alles tegelijk." Dat een commercieel orga- nlsttebureau nu 'In het gat in de welzijnsmarkt' duikt vindt Tiggelhoven geen bezwaar: „Uitstekend hoor, ik kan er niet mee zitten." Veel nieuw materiaal over Geuzen gevonden Va 4a 'S///SS k A Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM „We zijn t goed aan 't leren en komen steeds sterker naar voren." Zo blikte de CDA-fractlelelder Aad van Lingen gisteravond terug op de oppositie van zijn fractie tijdens de begrotings behandeling. De ledenvergade ring van het CDA, bijeen in zaai Irene, reageerde instem mend met de opstelling van de fractie in de raad. Aanvallen in de pers als zou het CDA bij die begroting "de oren zijn gewassen" wees Van Lingen van de hand. „Wij heb ben constructief oppositie ge voerd, niet afbrekend. Het col lege heeft ons echter te hard aangepakt, maar daarvoor hebben wij het behoorlijk te ruggefloten." De fractieleider voegde daaraan toe dat de CDA-frac- tie een gewillige prooi was voor "ongezouten kritiek, om dat wij ons nauwelijks hebben gericht op de landspolitiek maar juist op de Schiedamse politiek." Naar zijn zeggen hebben ook andere partijen in de raad zich na de begrotingsbehandeling waarderend uitgesproken over de wijze van oppositie van het CDA. „Dat is een groot compli ment," aldus Van Lingen. (Van een onzer verslaggevers) MAASSLUIS Onder het fluisteren van "oh, wat aardig" en "ronduit afschuwelijk!" sloegen vijftien Maassluise huisvrouwen gisteren de kunstcollectie van het Ge meentemuseum aan de Zuid- dijk gade. Een verzameling van 29 schilderijen en litho's, slechts een selectie uit een veel grotere reeks andere kunstbe zittingen van het museum. De Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen, afdeling Maassluis, organiseert wel va ker dit soort uitstapjes. Zo .proeven de huisvrouwen van daag in Zoetermeer wijn en ze bezoeken een zuivelfabriek in Leidschendam. De toelichting op de gemeen telijke kunst in Maassluis ver zorgde de vereniging gisteren zelf. Eén van de leden, me vrouw H. Wigt, had zich als suppoost opgeworpen na een grondige studie van schilders als A. B. Neujean, A. Mehling, Jan van Heel en Jeanne Oos- ting. Conservator Marjan Groen van het Gemeentemu seum had mevrouw Wigt uit voerig verteld over de achter gronden van de schilders. Op de zolder van het gebouw bewonderden de vrouwen de expositie van scheepsmodellen van Leen Stigter. De minia tuur-loggers en schouwen ge ven een goed beeld van de oude Maassluise vissersvloot. Ook het oude leven op het land is weer levend gemaakt. Foto's en gebruiksvoorwerpen uit de vorige eeuw zijn hiervan getui gen. De meest opmerkelijke fo to is ongetwijfeld die van de laatste stadsomroeper van Maassluis, Leen van Buuren. De expositie van de werken uit eigen collectie duurt nog tot en met 13 maart. „Het is jammer", zo zeiden de huis vrouwen na afloop, „dat de schilders zelf niet aanwezig zijn om uitleg te geven over hun produkten. We hebben het idee dat wij een schilderij on terecht als rommel bestempe len. De makers zouden vast en zeker zo'n vooroordeel kunnen wegnemen." SCHIEDAM Vrijdag 4 maart neemt onderwijzer B. P. Jeene afscheid als schoolhoofd van de Jan Llgthartschool. Dus niet vandaag 1 maart, zoals wij eerder in onze krant schreven. Vanaf 15.30 uur zijn ouders, leerlingen en collega's vrijdag welkom in het school gebouw aan het Frans Hals plein 37. (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN Bij de research voor de tentoonstel ling „De achttien doden" Is een schat aan nieuwe gegevens (en materiaal) boven water geko men. Zo blijkt de Burgerwacht van Vlaardingen (een soort re- servepoiitie) heel wat meer Geuzen te hebben voortge bracht dan tot nu toe werd aangenomen; zelfs meer dan uit de Wandelsportvereniging Flardinga kwamen. De tentoonstelling in Streek museum Jan Anderson wordt vrijdag 4 maart geopend door de heer H. A. Paape, directeur van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie te Am sterdam en schrijver van het boek De Geuzen. Acht dagen later onthult Koningin Beatrix op de Markt het door de Vlaar- dingse kunstenaar Leen Drop- pert gemaakte Geuzenmonu- ment. In achttien secties geeft de tentoonstelling een beeld van het ontstaan en de activiteiten van de Geuzen, de eerste Ne derlandse verzetsgroep. Aan dacht wordt besteed aan de twee Geuzenprocessen die leid den tot het fusilleren van 15 Geuzen en het afvoeren van 157 Geuzen naar Buchenwald en 5 naar Natzweller. Jan Anderson werkte twee jaar aan de voorbereidingen van de tentoonstelling. Hij stuitte op vee! nieuw materiaal en verzamelde gegevens die in het boek van Paape zelfs niet worden vermeld. Een van de laatste aanwinsten is een vlag van WSV Flardinga, die tij dens de verhoren in 1941 bij de SD in Den Haag als tafelkleed gebruikt werd. De brandgaten zijn na de oorlog gestopt, maar zijn nog steeds zichtbaar. Anderson werd verder in zijn mening gesterkt dat het Geuzenverzet geen 'padvin- dersgedoe' was, zoals men in Vlaardingen nog wel eens dacht (en denkt); „De Geuzen waren zeer militante mensen, die misschien in hun enthou- siamse wat onvoorzichtig wa ren. De groep heeft bijvoor beeld erg veel telefoonkabels doorgesneden om de communi catie tussen de verschillende afweergesehut-posten onmoge lijk te maken." Uit Andersons onderzoek bleek verder dat Vlaardingen een stad is geweest met een goede voedingsbodem voor het verzet. Op 31 augustus 1940 (de verjaardag van de Koningin) deelde de politie tientallen be keuringen uit aan mensen die een oranje corsage droegen. De ruiten van het kringhuls van de NSB aan de Hoogstraat werden die dag tweemaal in gegooid. Anderson speelt met de ge dachte om in 1985 een fotoboek uit te geven over Vlaardingen in de Tweede Wereldoorlog. „Er wordt wel eens badinerend gedaan over fotoboeken, maar je schrijft niet in een kwartier een goed foto-onderschrift." Van een onzer verslaggevers MAASSLUIS Het gebrek aan berijfsterreln maakt het de gemeente Maassluis onmo gelijk om op korte termijn de werkgelegenheid te verbete ren. Maassluis moet zelfs op een aanzienlijke verslechte ring van de werkloosheidscij fers rekenen- Tot die conclusie komt de Rijnmond-gecommitteerde Th. Bakkers, in een speciaal arti kel over Maassluis in het fe bruarinummer van het blad van de Kamer van Koophan del. Bakkers wijst in dat artikel op de problemen bij het RSV- concern. Daardoor komt de Maassiuisse vestiging Verol- me/Elektro in gevaar. Omdat Maassluis zelf weinig kan doen aan de werkloosheid, zo redeneert Bakkers, blijft de stad voorlopig sterk afhanke lijk van het Rotterdamse ha vengebied. Meer dan de helft van de Maassluise beroepsbe volking ia daar werkzaam. Overigens blijkt uit Bakkers* artikel dat de werkloosheid in deze Rijnmondgemeente rela tief laag is. Acht procent van de beroepsbevolking heeft geen baan, terwijl het lande lijk cijfer veertien is. In hetzelfde blad toont de In dustriële Kring Maassluis (IKM) zich tevreden met het economisch beleid van het stadsbestuur. Voorzitter van de IKM Ir. P. D. Marijs: „Maassluis is een kleine maar goed op eikaar ingespeelde en clave." s//.",LVl '/a (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De wijkagen ten in Schiedam-Noord hoeven hun werk niet langer meer te doen vanuit een vierkamerflat op de eerste verdieping. Ze kunnen nu beschikken over een eigen politiebureau op de bega ne grond aan de Laan van Bo- l'Ea. Gisteren opende burgemees ter Te Loo de nieuwe 'post* met het wegtrekken van een doek, waardoor het bordje met de naam Politie en het nummer 11 zichtbaar werden. De politie huurt de nieuwe ruimte van de Stichting Sa menwerkende Schiedamse Wo ningbouwcorporaties (SSSW). Het pand moest voor de zonen van Hermandad worden ver bouwd. Veel opknapwerk werd echter door de agenten zelf ge daan. „Daarvoor zijn dienst en dagroosters met voeten getre den en een vrije dag was bijna een vies woord," aldus com missaris Van der Haagen. Behalve de gebruikelijke kantoorruimten beschikt het elf man tellende wijkteam nu ook over een zogenoemde ver hoorkamer en een onderkomen voor de twee politiehonden. kortaf Een 68-jarige in woonster uit Rot terdam kreeg de schrik van haar le ven toen haar auto bij een tankstation aan de Horvathweg plotseling in brand" vloog. Ze had net haar auto voige- tankt toen die vlam vatte. De auto moest worden weg gesleept. Persoon lijke ongelukken deden zich niet voor. Een 26-jarige vrouw werd met een beenbreuk op genomen in het Schieland zieken huis nadat zij op de Burgemeester Knappertlaan tegen een auto was gere den. Op het Sint Li- duinaplein merkte ze de auto te laat op. In een onbewaakt ogenblik is in een beddenzaak aan de Hoogstraat een dief er vandoor gegaan met een 1 -per soonsdekbed en bijpassende hoes. Op het prijskaartje stond een bedrag van 350,- Een mengpaneel was de buit na een inbraak bij de stichting St. Joris Doele aan het Doe- leplein. Het paneel had een waarde van 900 gulden. Geluidsapparatuur in een auto aan de Maasdamsestraat •bleek een te uitno digende buit. De auto werd openge broken en dieven verdwenen met de inhoud die een waarde had van 4200 gulden. Uit een winkel met een aangrenzende woning werd een bedrag van 2800 gulden gestolen. De inbrekers kwa men binnen door 'de ruitjes uit de deur te snijden. De woning werd on derzocht, Er ver dwenen ook nog een aantal casset tebandjes en een cassetterecorder. Twee kinderfietsen, fotoapparatuur en sieraden was de buit na een inbraak in een woning aan de Anna van 8u- renstraat. Woensdagmiddag 2 maart is de film Ben/7 in hef Passage theater te zien. De voorstelling is spe ciaal voor kinderen. De film is onderti teld. De toegang bedraagt 5 gulden. Invaliden Sportver eniging De Ooie- vaars houdt op woensdag 2 maart een bingo-ochtend m het clubhuis aan de Westmolen straat 26. De balle tjes rollen vanaf .10.09 uur. SCHIEDAM Gelaten liggen deze twee scheepjes in de Nieuwe Haven te wachten op be tere tijden. In roer loos water (het laagje ijs is weg) denken ze terug aan de zomer en kijken verlangend uit naar de komst van de schipper. Stilligen is mooi, maar tenslotte lig je in het water om vooruit te komen. Laat de wind maar vol in de zeilen staan. En wat is er fijner om naar te luisteren dan het rustig ronken van je eigen motor? Nou dan. Van onze verslag gever DICK VAN DER LUGT VLAARDINGEN "Dat getuigt toch wel van een volko men minachting voor de Vlaarding- se bevolking. In een tijd van terug lopende besteding, enorme werkloos heid en bezuinigin gen met de botte bijl een weekeinde in het Rotterdamse Hilton. Dat is toch wei the limit! Terwijl de bevolking zit te passen en te meten hoe rond te komen gaan de edelacht bare heren potver teren! Sorir, maar daar begrijp ik geen donder van!" SP-raadslid Remi Poppe en de VVD zijn niet de enigen in Vlaardingen, die zich kwaad maken over de Hilton-af faire. Binnen de PvdA beginnen partijleden zich te roeren getuige bo venstaande uit spraak van Ton Cox. Naar het schijnt hebben ook de CDA-wethou- ders Wijnstok en Bot zich de toorn op de hals gehaald van hun achterban. Alom wordt schan de gesproken over het weekend, dat burgemeester, wet houders en twee ambtenaren begin november door brachten in het Rotterdamse Hilton Hotel, om daar in alle rust te praten over de bezuinigin gen. Remi Poppe, die eerder schrifte lijke vragen over de kwestie steide, komt er morgen avond weer op te rug tijdens een door hem aange vraagde interpella tie in de gemeen teraad. Ton Cox, sinds 10 jaar lid van de PvdA ("Ik heb tot maart vorig jaar trouw aüe vergade ringen bezocht"), heeft al langer kri tiek op de arrogan tie van college en PvdA-wethouders. Ook de socialisti sche fractie doet het volgens hem niet goed. "De fractie heeft nauwelijks contact met de bevolking", zegt hij." Men wenst niet te luiste ren naar de gewo ne man en denkt alleen aan het eigen straatje." Hij verwijt de fractie een "enorm gebrek aan informatie": "Men is door de bevolking gekozen ais volksvertegen woordigers, niet aan een goedbe taalde bijbaan ge holpen." De Hilton-affaire heeft wat hem be treft de deur dicht gedaan. "Of dat weekend nu twee- of dertigduizend gulden heeft ge kost, doet niet ter zake. Ik heb mijn PvdA-lidmaatschap nog niet opgezegd, maar ik overweeg het wel ernstig. Langzamerhand stapelen al die irri tante punten zich op. Er hoeft niet veel meer te ge beuren ot ik stop ermee." Cox heeft een was lijst van klachten over zijn partijge noten in het stads bestuur. Hij noemt zaken als de kabel, Afvalverwerking Rijnmond, huisvuil, huurderscommis sies, tarieven, ver keersbeleid, het ontbreken van de 'gewone man' op de kandidatenlijst voor de gemeenter aadsverkiezingen enz. Cox: "Met een enorm gemak wor den door de be- stuurderen tariefs verhogingen door gevoerd. Veel be woners (vooral da laagstbetaalden en uitkeringstrekkers) komen in moeilijk heden in deze door socialisten bestuur de gemeente. Van der Velden (wet houder financiön) is niet voor niets al diverse malen ver weten een koeia 1 boekhouder te zijn." Over inspraak, wet houder Goudriaan en huurderscom missies; "Die wor den door hem be schouwd als lastige bemoeials. Als hem 'iets wordt ge vraagd, geeft hij nietszeggende ant woorden of hij haalt zijn schouders op. Zoals hij de bevol king de gordijnen injaagt... Ik héb hem zelf vaak te gen beter weten in verdedigd. Dan zei ik: hij is niet be paald een diplo maat, maar hij is wel een vakman." Volgens Cox staat hij niet afleen in zijn kritiek. "Dit zijn klachten van heel veel PvdA-leden. 't Ligt echt niet alleen aan de Tweede Ka mer, dat de partij zoveel zetels is kwijt geraakt bij de laatste gemeenter aadsverkiezingen. Als je ouwe socia listen spreekt over het Hilton-wee- 5 kend, spreken ze er allemaal ronduit schande over." P r 15 k b S s Z s d

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 2