»;:liiedari Schilpen, 100-jarige kruidenierswinkel JAN DE VOGEL ZEVENJIG JAAR LID FNV: 'Als je opzegt,, ben je een stommeling' Van der Elststraat dicht met spandoek Rijnmond viert Vrouwendag Apollo Toneel met komedie Molière Man valt 13 meter Radio Boemerang b|| Veronica Baarmoederoperatie Propagandafilm in Daniëlkerk Ui Sch Van onze verslaggeefster LEL1A KUIPER MAASLAND "n Onsje polkabrokken of ulevellen in papieren puntzakjes van de balk. Zo koop je snoepjes in De Schilpen in Maasland. Wel wat anders dan drie rol len drop in cellofaan uit een supermarkt-rek grissen. Toch zijn het snoep én de kruidenazijn én de tegeltjes maar bijzaak in De Schilpen. Kijken en niet kopen is het devies hier. De winkeiinventaris, de kasten, schap pen en toonbank, dateren uit het begin van deze eeuw en dat is uniek voor Nederland. Elke zaterdag van tien tot vier uur is de winkel open voor belangstellenden. Kopen is niet verplicht, maar helpt wel om het onder houd te betalen. Krijgertjes Staalduinse Bos Midden in Maasland, verscholen achter twee grote bomen op een grintpleintje ligt De Schilpen. Al sinds jaar en dag een kruidenierswinkel. Omdat het plein vroeger vol schelpen lag, in Westlands dialect 'schilpen' geheten, noemt iedereen de win kel De Schilpen. Van moderniseren hield de laatste kruidenier niet; de winkel ziet er nu nog net zo uit als rond de eeuwwisseling. De stichting De Schilpen huurt het eeuwenoude pand aan de 's-Herenstraat 24 sinds 1981 voor het symbolische bedrag van één gulden per jaar van de gemeente. De winkel, toen al tien jaar dicht, is meteen op zaterdag geopend om "de loop" erin te krijgen en te houden. De stichting hoopt nu dit jaar een deel van het woonhuis achter de winkel te kun nen inrichten als museum en dat ook voor het pu bliek open te stellen. Midden in Maasland aan een grintpleintje ligt De Schil pen De winkel ziet er nu nog net zo uit als rond de eeuwwis seling. Hoogtijdag k Een werkgroep op een bouwplaats in 11)Is. Derde van links, is de dan twintigjarige Jan de Vogel. Iedereen moet gewoon lid zijn van de vakbond, vindt Jan de Vogel. Inbraak Auto terug Controle Concert Jaarverga dering PvdA HET VRUE VOLK ZATERDAG 3 MAART 1983 Kijken moet, kopen mag1 De heer K. Boschma, be stuurslid van de stichting De Schilpen legt uit. dat de winke lopbrengst maar een klein deel van de inkomsten uitmaakt. Het leeuwendeel van de kosten wordt betaald uit donaties. Voor een tientje per jaar kun je 'Vriend van De Schilpen' worden. En er zijn nu ruim 400 vrienden, die allemaal ten minste vijftien gulden geven. Dat levert genoeg op om de vaste lasten (gas, licht en wa ter) van te betalen. Het grote werk, restauratie en achterstallig onderhoud, wordt betaald uit subsidies. Maasland heeft tweemaal 25.000 gulden gegeven voor achterstallig onderhoud. „Van de Vereniging Dorp, Stad en Landschap hebben we een subsidie van 10.000 gulden gekregen voor de aanleg van een centrale verwarming. De aanleg is trouwens door één van onze vrijwilligers gedaan. We doen heet veel self. Elke donderdag avond kan hier worden gewerkt. We hebben al eens berekend dat we al vier ton hebben uitgespaard door zelfwerkzaamheid." Toen De Schilpen in 1981 de winkeldeur opende was de win- (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN/SCHIE- DAM/MAASSLUIS Dinsdag 8 maart wordt de jaarlijkse In ternationale Vrouwendag ge houden. Zowel in Vlaardingen, Schiedam als in Maassluis wordt daaraan door vrouwen organisaties speciaal aandacht besteed. In Schiedam is inmid dels zelfs een Vrouwendag- krant uitgegeven. In Schiedam ziet het pro gramma ,r als volgt uit: van 9.15-11.15 uur is er in het Pas sage-theater een opvoering van het toneelstuk „Het vol wassen orgasme ontsnapt uit Amerikaans circus": van 19-20 uur staat de koffie klaar in het Vrouwen-ontmoetingscent rum Barrika aan de Lange Kerk straat 62; even verderop, aan de Lange Kerkstraat 68 in zaal Beatrix, wordt het programma om 20 uur voortgezet met een discussie rond het thema „Vrouwen, recht op werk en een eigen inkomen" Vanaf 21.30-1.00 uur is zaai Beatrix verder beschikbaar voor „informeel" vermaak, dat wil zeggen: „vrouwen maken muziek, zingen, dansen en pra ten met elkaar". In Vlaardingen staan de deu ren van het Vrouwenhuis in de PJC. Drossaartstraat 65-67 de hele dag open voor feestelijk heden in de informele sfeer. „Overdag een gezellige bak koffie, "s avonds een optreden van een Palestijnse dansgroep en „Giletta Razerblades". Het geheel duurt van 9-24 uur. SIER, het Maassluise Vrou wenontmoetingscentrum, wil de Internationale Vrouwendag op 8 maart ook uitgebreid vie ren. Het Vrouwenhuis aan de Noordvliet is de heie dag open tot zeven uur 's avonds. Vrou wen met kleine kinderen kun nen 's middags en 's avonds, tegen kleine vergoeding, in het Vrouwenhuis komen eten. In het Vrouwenhuis is die dag een doorlopende tentoon stelling over het leven en wer ken van Arabische vrouwen. In de middaguren zal er worden gepraat over de geschiedenis van de Maassluise vrouwenbe weging. Iedereen die daarbij betrokken is geweest kan komen meepraten. In Sursum Corda, aan de Fe- nacoliuslaan, is een avondpro gramma georganiseerd. De zangeres Coby Schreijer treedt dan op. De toegangsprijs voor het avondprogramma is drie gulden en vijftig cent. kei vrij kaal. Nu staan overal ouderwetse blikken, trommels, stopflessen en een weegschaal. .Allemaal krijgertjes," glun dert Boschma, „het is niet te geloven wat we allemaal krij gen. Ais de mensen hier ko men, zeggen ze heel vaak. ik heb thuis nog iets wat hier goed zou staan en dan brengen ze het naar ons." Op die manier heeft De Schilpen al genoeg spullen ver gaard om een tentoonstelling in te richten over het oude dorpsleven. Het feit dat de heer Boschma en nog een paar bestuursleden ook lid zijn van de Historische Vereniging Maasland, is daar niet vreemd aan. Zij azen al jaren op oude gebruiksvoorwerpen. De ruimte achter de winkel is onverwacht groot, zo blijkt tijdens de 'rondleiding'. „Een tijdlang zijn hier twee wooneenheden geweest. Het achterste deel is later aan het oudere huis gebouwd. Nu heb ben wij oude doorgangen weer hersteld om extra ruimte te maken voor het museum dat hier moet komen", legt Bosch ma uit. De kamer achter de winkel is de 'mooie kamer', ook de oudste. Als 'pikant detail' laat Boschma de kijkgaten, net pa trijspoorten, zien die vanuit de bedstee zicht bieden op de win kel. Bij de haard zijn aspotten gevonden, waarvan de oudste uit de dertiende eeuw stamt. Onder de houten vloer bleken drie plavuizen vloeren schuil te gaan. Net als in de tuinka mer zorgen vrijwilligers er voor dat die oude plavuizen vloeren weer in ere worden hersteld. Via de tuinkamer kun je de keuken in lopen. „Wat vind je van dit geel?" vraagt Boschma aarzelend, omdat het kersverse verfwerk toch wat feller van kleur is uit gevallen dan de bedoeling was. „Maar ja, het is toch gezellig. We wiiien hier gaan vergade ren. Je ziet dat er een schouw wordt aangelegd, net als er 7' oorspronkelijk moet hebben gestaan. Bij het aanrecht komt weer een waterpomp, met een bescheiden kraantje ernaast, hoor." De vijf zolderruimtes bieden nog veel opslagmogelijkheden. Er zijn ook al diavoorstellin gen en poppenkastmiddagen gehouden. Het opkamertje lijkt de heer Boschma erg geschikt voor wisselende tentoonstellin gen. Er zijn al contacten ge legd met de Vereniging "het Staalduinse Bos" over een landschapsexpositie. Terug in de winkel laat de heer Boschma de net 'gehoute' kast zien. De kast glimt in het lamplicht: „Zo mooi willen we alles niet maken. Dat is niet echt. We hebben er nu een zo laten verven om deze manier van bewerken te laten zien. Sommige mensen die hier ko men zouden juist graag zo'n afgetrapt paneeltje ais hier in 'hun' oude winkel willen heb ben", wijst Boschma aan. Heel prozaïsch is de reden waarom in De Schilpen snoep wordt verkocht „Dat bederft niet, dat kunnen we in voorraad houden. En we concurreren niet met-de plaat selijke middenstand, want die verkoopt dit snoep niet. Onze hoogtijdag is Koninginnedag, dan loopt het hier storm, de omzet is dan geweldig. Heel gezellig ook, want die dag wordt in Maasland uitgebreid gevierd. We hebben dan mu ziek op het pleintje hiervoor. Dat doen we trouwens 's zo mers wel meer. We hebben met de kinderen ook koekver- gulden gedaan met Sinter klaas, een groot succes... We zitten nog vol plannen, maar eerst moet het opknapwerk af." Van onze verslaggever RON DE GROOT SCHIEDAM „Ik vind de mensen die hun lidmaatschap van de vakbond opzeggen stommelingen. Ik heb voor on georganiseerden geen goed woord over." De man die deze gevleugelde woorden over zijn lippen laat gaan, kan meepra ter, over het lid zijn van een vakbond. Jan de Vogel (87) wordt op vrijdag elf maart ge huldigd, omdat hij dan maar liefst zeventig jaar lid Is van de Bouwbond FNV. Een tim merman die nog voor een dub beltje per uur de bouwplaats opgmg. „In mijn tijd kon je op je achttiende lid worden van de bond. Ik heb me meteen toen ik die leeftijd had, in laten schrij ven bij de bond voor timmer lieden." We schrijven 1913 als Jan de VoRel zijn eerste stap m het vakbondsleven zet. De arbeids omstandigheden waren toen onvergelijkbaar met die van nu. Aües werd met de hand ge daan. Jan werkte van zes uur 's c-'htends tot zeven uur 's avonds met dan wei anderhalf uur schafttijd om thuis zijn warme hap te halen. „Ik vond al vroeg dat ik lid moest worden van de vakbond. Ik zag elke dag mijn vader voor een rotloontje van zes uur 's ochtends tot negen 's avonds werken. Hij was kuiper. De vakbond is het enige middei om daar iets aan te verande ren." En om te schetsen dat ook 1 ■>Xr- - hij het 'slachtoffer' werd van de machtspositie van de onder nemers in die tijd verhaalt Jan de Vogel over zijn ontslag bij het aannemersbedrijf Van de Velde, „Ik werkte daar voor tien cent per uur maar ik wiide meer. Ik gmg naar de baas en vroeg hem om een loonsverho ging van drie cent per uur. Kreeg ik het dreigement dat ik ontslagen zou worden als ik niet voor een aantal jaren mijn mond zou 1 ouden over dc loonsverhoging. at nam ik niet en ben weggegaan. Ik was toen ai lid van de bond. Ze wil den dat ik mijn exTcuus aan zou bieden. Ja, zo ging dat toen." „Ze waren indertijd bezig met de bouw van de Sunlight- fabrick in Vlaardingen Ik dacht, even informeren of ze werk hebben. Ik kon meteen op maandag aan de slag voor 26 cent per uur!" In 1915 kwam Jan dc Vogel terecht in het bestuur van de afdeling Schiedam van de Timmerliedenbond. Daardoor was hij meteen lid van de Be- stuurdersbond in de Jenever- stad. „Wij hebben daar nog gc- nraat over de 'coup van Troelstra'. In Duitsland had den ze de keizer vtrjaagd en zoiets wilde Troelstra in Ne derland ook voor elkaar krij gen. In heel het land werd er over vergaderd en werd het af gestemd. Er waren natuurlijk heethoofden die het er wei mee eens waren. Wij waren voor een democratischer manier. Ja, ik kende ze allemaal die kopstukken. Troelstra, Piek- man, Brauticham. Bij bijeen komsten hielden zij wel eens redevoeringen en daar ging ik altijd heen." De Timmerliedenbond fu seerde in 1920 met de Bouw- vakkersbond waardoor de (nog steeds bestaande) Alge mene Nederlandse Bouwvak kersband ontstond. Het bestuur van de"*beide vakbonden moest worden gehalveerd en Jan ver liet uit eigen beweging zijn be stuurszetel. „Ik was ook lid van het bestuur van het Man nenkoor Orpheus dus Ik had genoeg te doen." Ais timmerman in de tijd van voor de Tweede Wereld oorlog heeft Jan getekend voor de bouw van wijken en gebou wen die nu het oude stadsge zicht van Schiedam bepalen. Dtj Gorzen, het Sint Jacobus Gasthuis aan de BK-laan enzo voort. Zijn, naar eigen zeggen, mooiste bouwwerk hebben de gemeentelijke stadsvernieu wingsplanners hem echter 'af genomen'. Dat was het Tehuis voor Half Weezen. "Dat is het mooiste gebouw dat ik ooit heb meehelpen bouwen". Om deze woorden te illustreren haalt hij er een serie foto's van het zo'n tien jaar geleden gesloop te gebouw bij. „Het ging me echt aan hel haft toen dat ge sloopt werd. Moet je kijken die trappen. Kijk, die voordeur heb ik er nog ingehangen." In feite maakt Jan de Vogel, in deze economisch barre tij den zijn tweede crisis mee. Ook de dertiger jaren werden tenslotte door een wereldcrisis getroffen. „Toen hadden we ook vijfhonderdduizend werk lozen. Het enig verschil is dat je toen geen goede uitkeringen had. Ik ben zo'n twee jaar werkloos geweest en toen kreeg ik twaalfeneenhaive gul den per week. Ik had een vrouw, twee dochters en mijn vader woonde bij ons. Op een gegeven moment kon mijn va der, die zeventig was, als kui per gaan werken. Hij verdien de toen vijftien gulden per week. Er ging toen wel drie vijftig van mijn uitkering af." „Ik kon toen ik werkeloos was wat bijverdienen door een serre bij de veldwachter in Ke- thel te bouwen. Toen ik ging stempelen, dat moest toen tweemaal per week, werd ik gewaarschuwd. Als ik het deed en ik kwam weer zonder werk, dan was ik geen timmerman meer maar aannemer. Ik ben toen op papier in dienst ge gaan bij een metselaar. Nadat het karwei af was kreeg ik een officieel ontslagbriefje." Ondanks dat hij al sinds 1960, vanaf zijn pensionering, niet meer actief aan het ar beidsproces deelneemt, is hij lid gebleven van de bond, nu dus het FNV. Elke maand be taalt hij 5,50 voor zijn lid maatschap. „Ik heb mijn pensioen aan dc bond te danken", geeft hij als reden. „De bonden doen nog steeds goed werk. Het belang rijkste dat naar mijn mening bereikt is, is de AOW. Vroeger waren de ouderen afhankelijk van hun kinderen. Daarnaast heb je natuurlijk talloze din gen die de bond voor elkaar heeft gekregen." „Nu praat men over arbeids tijdverkorting en hoor je de te genstanders roepen dat het niet gaat. In mijn tijd werd dat ook geroepen maar het kwam uiteindelijk toch tot een acht urige werkdag. De bouwvak kers waren een van de eersten die acht uur per dag gingen werken. Door dc andere werk nemers werd daar smalend over gedaan. 'Die gaan met de schoolkinderen naar huis', rie pen zij." SCHIEDAM - Be woners van de Van 'der Elststraat in Schiedam West zullen maandag morgen om tien uur hun straat met spandoeken afzet ten. De actie is ge richt tegen het bouwverkeer naar de Mariastraat dat volgens de buurt mensen ten on rechte van hun straat gebruik maakt. Opbouwwerker Re- né de Jong: "Een bewoner heeft vori ge week vrijdag tussen zes en tien uur 's ochtends veertien vracht auto's geteld. Ter wijl met de Ver- 'kersdienst was af gesproken dat bouwverkeer niet door de Van dere Elststraat zou rij den. De Verkeers dienst heeft niet gereageerd op ons verzoek de zaak recht te zetten. Daarom Is het nu tijd voor spandoe ken." De actie zal voor onbepaalde tijd du ren. SCHIEDAM „De schelmenstreken van Scapino" heet de nieuwste pro ductie van het Apollo Toneel dat op zaterdag 12 maart te zien zal zijn in het Passage Theater. De amateurs van Apollo hebben on- jer leiding van re gisseur Bruin Otten de afgelopen maanden hun tan den gezet in dit Commedia dell'arte stuk van Molière. Apoilo belooft het publiek veel kleur rijke kostuums en decors {die door eigen mensen zijn gemaakt en ont worpen). Ook zullen speciale grime maskers in de voorstellingen zijn te zien. De toegangsprijs voor dit spektakel bedraagt 8 gulden. Kaarten kopen kan bij de VW, het Passage Theater of de leden van Apollo Toneel. Het doek gaat om 20.15 uur op. SCHIEDAM Bij een arbeidson geval op do Schie- damse werf van Wilton Fijenoord is gisteren de 28-jari- ge A.G.M.T. uit Schiedam dertien meter naar bene den gevallen. Het ongeluk ge beurde toen hij een scheepswand wilde controleren en met een hoogwerker tot op de rand van het schip kwam. De schiedammer wilde uit het bakje stap pen en verloor daarbij zijn even wicht. Hij is direct opgenomen in het Schielandzieken- huis. Zijn toestand is kritiek. De 60-jarige werknemer J. L van Wilton Fije noord werd even eens in het Schie- landziekenhuis op genomen voor een hersenschudding, een snijwond in zijn gezicht en vermoe delijk een oogbe schadiging, Hij werkte op een ponton toen enkele pijpen van een kraan vielen en bo venop de man te recht kwamen. De kraandrijver maak te met zijn lading een stuurfout. SCHIEDAM Ra dio Veronica geeft het Schiedamse lo kale radiostation Boemerang zend tijd via Hilversum 2 op maandagavond 14 maart van acht tot negen uur. De volgende onder werpen worden be handeld: de leeg loop van Schiedam, de jeugdproble men, mediabeleid in Schiedam (bur gemeester Te Loo, de heer Tiesma van de Regionale Om roep Rijnmond en de heer Scheen- loop, voorzitter van radio Boemrang zijn voor een dis cussie uitgenodigd) en het onderwijs in Schiedam. De mu ziekgroep Mustang geeft tijdens de uit zending een optre den. SCHIEDAM Moet mijn baar moeder eruit? Deze vraag komt dins dagmiddag 8 maart aan de orde op een bijeenkomst van de Patiënten Belan genvereniging Schiedam. Huisarts Ineke Vink zal on der meer uitleggen waarom een baar moeder wordt weg gehaald, hoe lang een patiënt in het ziekenhuis moet blijven en wat de symptomen na een operatie kunnen izijn. De bijeen komst wordt ge-, •houden in het dienstencentrum De 4 Molens. Nieu we Damlaam 766- De middag begint om 14.00 uur. VLAARDINGEN Een propaganda film over Zuid-Afri- ka zal volgende week donderdag worden vertoond in de Daniëlkerk. Zuid-Afrikaan Da vid de Beer zal na afloop uitleggen hoe de film is ont staan en vertellen over de werkelijke situatie in Zuid- Afrika. De Beer heeft in Namibië gewerkt met de Anglikaanse bisschop Colin Winter, in '72 wer den zij door de Zuldafrikaanss re gering uit Namibië verwijderd. De Beer kreeg in Zuid-Afri- ka huisarrest. In "74 heeft hij zijn land definitief verlaten. Hij woont sinds een half jaar in Vlaar dingen. Organisator van de filmavond is de werkgroep Vlaar dingen tegen Apartheid. De Da niëlkerk bevindt zich in de Henriëtte Roland Holststraat. Aanvang acht uur. Toegang gratis. ortaf Uit een slagerswin kel in de Borodin- laan in Schiedam is 1600 gulden uit de kassa gestolen. De dieven kwamen binnen door een ruitje te breken. Uit een woning aan de Oostsingel werden een spaarbank boekje, een pas poort, twee kettin gen en 300 gulden ontvreemd. Men kwam ook hier bin nen door een ruitje in te slaan. Met de aanhouding van de 21-jarige Rotterdammer A. E. heeft de Schie damse politie een in Rotterdam ge stolen auto terug gevonden. Het contactslot was met draadjes door verbonden. Het staat nog niet vast of de bestuurder de auto heeft ge stolen. De jonge man werd op de 's-Graven!andse- weg aangehouden. Twee medewerkers van de Openbare Nutsbedrijven be ginnen maandag 7 maart in Schiedam- Noord bij verbrui kers met een tech nische controle van gas-, elektnciteits- en warmtemeters. De medewerkers zijn verplicht op verzoek hun legiti matiebewijs te to nen. Het gemengd koor Senectute geeft op zondag 6 maart een concert in dienstencentrum Woudhoek (Heijer- mansplein 38). De toegang is gratis en het concert begint om 14.00 uur. De aquarium- en terrariumvereniging 'Natuurgenot in huis' houdt op maandag 7 maart haar jaarvergade ring in de grote zaal van gebouw Sociale Belangen (Lange Haven 73). Na de pauze een bingo en een kwis. Aanvang 20.00 uur. De PvdA houdt een ledenve'gadering op donderdag 10 maart in De Lijn draaier. Srpsekers zijn Frans de Moor, lid van de PvdA in de Tweede Kamer en Hendrik de Jong, districtsbe stuurder van de Abva/Kabo. Het thema is de herver deling van inko mens en werk.

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 2