e: Na Uniser tijd gekregen Willemsbrug wordt overeind gezet Eerste centrum voor tafelvoetbal Ouders bezetten talrijke scholen Massale acties tegen woonlasten JAAR CEL AAGEM. Vandaag met: Kleine heroïnehandel wordt ingrljpbaarder Uix/agend a -1- Snort '*°o/ 1Ambtenaren schaken heel traag mww. 'mmmrnmmmm ""berend schilder ROTTERDAM Slib uit de Geulhaven bevat veel meer olieresten en levensgevaarlijke che mische stoften dan wel ke andere Rotterdamse haven. Dit blijkt uit rapporten van Rijkswa terstaat. Aan die haven is Booy Clean BV geves tigd, waarvan gister morgen directeur Joop B. en bedrijfsleider Ma rio M. door het bureau milieuzaken van de Rotterdamse rivierpoli tie zijn aangehouden. MV w v p. H' -3 i 1 IMi zsa: Vervolg voorpagina (ABONNEE WERFT ABONNEE BADHANDDOEK) DE DUBBELKRANT AVP 4 WW W4» DtNSOAG t MAART 19*3 Geulhaven ligt vol met giftige blubber (Van onze verslaggever VLAARDINGEN Ambtenaren in heel Ne- derland rijn verwikkeld in een schaakwedstrijd waarbij de zetten telefo nisch worden doorgege ven. Dagelijks verzame len zij zich in de kanti- van stadhuizen r wandschaakbor- den met magnetische stukken hangen. Organi sator is de Amsterdam se verzekeringsmaat schappij Asconed die de schaakborden aan 210 gemeentes beeft ge schonken. fM* JBnkele maanden gele den is de eerste ronde begonnen. Omdat per dag slechts één zet wordt doorgebeld naar de deelnemende ge meentes zal het toernooi een paar jaar duren. 1 Zes ambtenaren van Algemene Zaken in Vlaardingen hebben eer gisteren een match te gen Monster gewonnen. De verliezer gaf op na 34 zetten. Over zes we ken zal Vlaardingen in een tweede ronde uitko men tegen een nog onbe kende gemeente in Ne derland. r "Monster had al eer der moeten opgeven," aldus de Vlaardingse ambtenaar Ton Hooze- mans. "Monster hoopte nog op een foutje van ons. Zoiets is uitgesloten ais je een hele dag de tijd hebt om over één zet na te denken." sshsskset:/ (Van een onzer verslaggevers) De top van het al eerder voor milieuovertredingen ver oordeelde tank- en seheeps- schoonmaakbedrijf wordt valsheid in geschrifte en op lichting ten laste gelegd. Het in Rhoon woonachtige duo werkt ai vele jaren samen. Justitie heeft na doorlichting van de bedrijfsadministratie van Booy Clean en onderzoe ken bij vijftien klanten ver schrijvingen ontdekt met be trekking tot chemisch afval dat voor verwerking was over genomen in 1980 en 1981. Via de rechter heeft Booy gepro beerd het onderzoek bij zijn klanten te laten stoppen. Dat mislukte. Wel kregen recher cheurs opdracht niet meer het woord „oplichting" te gebrui ken. Volgens Rem! Poppe van de Socialistiese Partij is deze mi lieu-affaire tenminste van een zelfde omvang als die van Uni- ser/EMK, waarvan de top vol gende maand op vrije voeten komt. Poppe voerde tien jaar gele den al actie tegen Booy met zijn Centraal Actiecomité Rijnmond (CAR). Dat gebeur de nadat Booy een boete van slechts duizend gulden had ge kregen voor het verspreiden van een stankgolf, die vooral Vlaardingen trof. "Rijkswaterstaat de Rotter damse Havendienst en de ge meente Rotterdam zijn al heel lang op de hoogte van de ern stige vervuiling van de Geul haven. Ze vinden echter Booy als schoonmaakbedrijf in de (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM De oude Willemsbrug gaat vrijwel ze ker overeind. De Stichting Wil- lemstoren heeft de financie- ring van het idee van architect "Rem Koolhaas praktisch rond. Wel is men nog op zoek naar drie ton eigen vermogen- Het overeind zetten van een stuk van de Willemsbrug aan het eind van de Boompjes in Rotterdam gaat rond de vier 4 vijf miljoen gulden kosten. Om dat bedrag te kunnen lenen bij DEN HAAG De Rotter damroer Aage M. (40) is van morgen door het gerechtshof veroordeeld tot een jaar ge vangenisstraf wegens heling van pandbrieven. De procu reur-generaal eiste twee we ken terug twee jaar. De pand brieven waren in 1978 gestolen bij de Westland-Utrecht hypo theekbank. Zij hadden een waarde van tussen ƒ6 en 8,5 miljoen. de bank heeft de Stichting Wil lemstoren 1.5 miljoen eigen vermogen nodig Toezeggingen voor twee keer zes ton zijn inmiddels bin nen. Het eerste pakket aande len van zes ton gaat naar één. nog onbekende, eigenaar. Voor het tweede pakket hebben be drijven die de toren gaan "bou wen" belangstelling. Het is overigens nog onzeker of er in de Willemstoren een restaurant komt. Het restau rant moet volgens de plannen op een hoogte van tachtig me ter komen te liggen. Een onthul ling in Het Vrije Volk leidde er tn 1973 toe dat boze Booy- werknemers ons kantoor bezetten. haven een nuttige functie ver vuilen," aldus Poppe. In rapporten van Rijkswa terstaat zijn metingen van de vervuiling van het slib in de Geulhaven opgenomen. De concentraties olie, polycycli sche aromaten (PCA's) en po- lychloorbifenylen (PCB's), welke kankerverwekkend zijn en het zenuwstelsel aantasten. zijn zelfs nog enige malen sterker dan in de eerste Petro leumhaven waaraan Shell che mie is gevestigd. Zowel vol gens TNO al3 volgens RIZA bevat het slib bij de aanlegstei gers van Booy drie 4 viermaal meer olie, zelfs honderd maal meer sommige soorten PCA's en PCB's dan tn het giftige ha- venblubber van de Eerste Pe troleumhaven Is gemeten De ze haven is geruime tijd niet uitgebaggerd in verband met de ernst van de vervuiling Politie en justitie zijn zeer terughoudend in hun commen taar op de arrestatie. Mlieuof- ficier mr. J. Schoonaard er kent dat justitie al geruime tijd aanwijzingen heeft voor overtredingen bij Booy, maar pas sinds het Uniser-onderzoek mankracht en middelen hier voor beschikbaar heeft Ferry Nooitrust. die In 1973 bij Booy ontslagen werd na weigering van bepaald veront reinigend werk en een actie te gen het bedrijf begon, zegt "Booy heeft tientallen miljar den liters geloosd De dekken van de boten liepen over van de chemische stoffen en dat heeft jarenlang geduurd Naast de bak Clao moest een andere boot zijn schroef laten draaien als de afsluiter werd opengezet." Na publicaties in Het Vrije Volk over die affaire blokkeer den in 1973 auto's van Booy de Witte de WIthstraat en protes teerden chauffeurs tegen de berichten over illegale lozin gen. Nu is door het bedrijf een protest rondgestuurd „Het be drijf vindt de actie van politie en justitie buiten proporties Zij meent het slachtoffer te zijn van een algemeen optre den tegen schoonmaakbedrij ven," aldus een telex Officier van Justitie schakelt sluiting van het bedrijf niet uit. Een grondige sanering er van acht hij echter ook moge lijk. Zuideuropeanen zijn ermee vertrouwd, Rotterdammers moeten er nog aan wennen. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Negen tafelvoetbalspelien, twee videospelkasten en een bar Roze wanden en schallende popmuziek. In de Van Oldenbarne- veitstraat is een tafelvoet balhal geopend. „Voor zo ver ik weet zijn wij het enige tafelvoetbalcentrum in Nederland", zegt M La- ry die de hal onder zijn hoede heeft. Menige Rotterdammer zal dit soort gelegenheden kennen van vakanties in het zonnige Zuiden. In Frankrijk, in Spanje en Italië Is zo'n tafelvoetbal hal een alledaags ver schijnsel. In dit soort lan den brengt vooral de jeugd uren door in tafelvoetbal centra. De jongeren doen er een spelletje tafelvoet bal, eten er een broodje, drinken er een colaatje en maken een babbeltje met leeftijdgenoten. Het tafelvoetbalcentrum aan de Van Oldebarnevelt- straat Is naar Zuideuro pees voorbeeld ingericht De verwachte drukte blijft voorlopig nog uit. „Nogal logisch want we bestaan pas een week", stelt Lary. .Alleen in de middagpauze en na een uur of vier Is het even druk, dan zitten er ook veel kantoormensen." „In landen als Italië, met net als hier een groot aan tal werkloze jongeren, hou den dit soort hallen de jeugd "van de straat". Wij zien nu in het begin dat vooral zuiderlingen een kijkje komen nemen. De tafelvoetbalhal gaat uit van een door meneer Schipper opgerichte ver eniging de Eerste Rotter damse Tafeivoetbalverenl- ging, waar je kosteloos lid van kan worden. In één week tijd hebben zich veertig mensen opgege ven. Lary- „Het zijn vooral mensen die het, fenomeen tafelvoetbal nog van hun vakantie kennen". Hoewel zowel hal als vereniging nog In de kin derschoenen staat is al ge dacht over de organisatie van de eerste Zuidholland se Kampioenschappen Ta felvoetbal, Met deze com petitie zou per I april wor den gestart. .C K *r- X y. Vrouivendag begon van ochtend voor het Rotter damse buurthuis aan de Mo lenwater u-eg zoals in zo vele steden: met koffie. Veel vrou wen waren vroeg uit de veren om hierbij aan wezig te zijn. Na het opwarmer tje hadden ze de eerste keus bij een kleding- beurs, pas send bij het vrouwendag thema, "vrouwen te gen dc crisis m". ROTTERDAM De Rotter damse bewonersorganisaties bereiden momenteel massale acties voor tegen de stijgende woonlasten. Ook dit jaar zullen ze huurders oproepen de jaar lijkse huurverhoging te boy cotten Het aantal huurweigc raars zal gezien de regerings maatregelen toenemen, ver wachten ze Een tweede woonlastenma nifestatie, zoals vorig jaar werd gehouden in Odeon, is in de maak Deze manifestatie, in mei. zal tevens het startsein zijn voor de stedelijke huur- boycot Ondertussen sturen de wij ken aan op een "harde con frontatie" met het Gemeente lijk Woningbedrijf en de wo ningbouwcorporaties Ze eiaen dat de huisbazen de regerings maatregel om de huren extra op te trekken boycotten. De corporaties bestuderen mo menteel welke gerechtelijke stappen zij kunnen onderne men tegen deze "huurharmoni- satie". A.W.A ROTTERDAM Onder het motto "Met Deetman in de rouw" blindeerden ouders op drie Schledamse scholen giste ren de ramen met zwart pa pier Andere scholen werden, evenals in veie andere plaat sen, versierd met protestleu zen. In Dordrecht demonstreer den gymnastiekleraren van tien scholen tegen de afschaf fing van gymnastiekonderwijs Ze liepen naar het Stadskan toor waar onderwijswethouder mr. G. Meelker een rode kaart, bestemd voor minister Deet man, kreeg In Klaaswaal, op de openba re lagere school Dc Blieken, meldden zich vandaag een paar leraren ziek en werd 'ge speeld" dat zij niet zouden worden vervangen Leerlingen kregen zo alvast een indruk van de grotere klassen waarin zij straks zitten. Leerlingen en ouders, ver bonden aan twee scholen in Bergschenhoek, togen vandaag in optocht naar het stadhuis Honderden leerlingen en ver ontruste ouders in Charlols lie pen naar het secretarie-ge bouw van de deelgemeente Morgen gaan dne Om- moordse scholen ln protestop tocht naar de deelgemeentese cretarle aldaar. Aan deel raadsvoorzitter mevrouw Vein Iepercn wordt dan een lege sok overhandigd. Voor morgenochtend staat een grote betoging voor het stadhuis op de Coolsinge! ge pland. Onderwijswethouder H. Simons spreekt de menigte daar rond tien uur toe Vele honderden ouders be zetten vandaag acht scholen m Wormerveer In Zaanstad wer den zelfs twintig scholen bezet De Simon van Hasaeltschooi te Groningen heeft bij het In ternationaal Gerechtshof ln Den Haag de Nederlandse staat aangeklaagd voor het "in toenemende mate veronacht zamen van dc zorg voor het onderwijs". Op de Grote Markt te Gro ningen is vandaag een vijf da gen durende stille wake ge start Ongeveer duizend leer lingen hielden gisteren in Am sterdam een demonstratie Op vele andere plaatsen gaan ouders, leerlingen en leer krachten vandaag ook de straat op. Formaat 100*50 cm exclusief gemaakt voor u met de nieuwe me tro als dessin U krijgt deze rulle kwaliteits-badhanddoek van ons als u een nieuwe abonnee via deze bon aanmeldt Natuurlijk ont vangt Pij/zij de dubbelkrant eerst twee weken gratis IK HEB RECHT OP DE BADHANDDOEK NAAM STRAAT NR POSTCODE PLAATS TELEFOON 0 MIJN NIEUWE ABONNEE IS (voor minimaal 3 maanden) NAAM: STRAAT POSTCODE PLAATS TELEFOON. 0 Hij/zij betaalt 20.41 p mnd, 60.40 p kwartaal Maak nog geen geld over Wacht op onze acceptgirokaart Vul in, knip uit, en stuur op in een gesloten envelop naar Het Vrije Volk, aid. Abt.Senice Antwoordnummer 1579 3000 VB Rotterdam De postzegel betalen wij

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 1