schiedam 10 Cor van der Ree over dreigend ontslag Jannie van der Ree en het grote inleveren: Wi ton, is ook mijn brood Rog -opgezet -terug naar visserij museum f m Suppoosten wilden persé Petra F SCHOT IN GEBOUW Trimmen voor Brazilië Kortaf Boeken tussen de struiken 'Dumpen gifgrond moet stoppen' Free-pop zoekt standhouders Geen subsidie voor reumapafiënten A jmsffsm #1: ;V« m Sch Nil SCHIEDAM „Dan zeggen ze: 'Cor, jij bent 57 jaar. Dus waar maak je je nog- druk om.' Cor van der' Ree werkt deze maand precies 26 jaar bij Wilton-Fijenoord. Ontslag dreigt voor de electrisch lasser: één van de tallozen die in de WW dreigen te raken. Getallen over ontslagen zeggen allang niets meer. Honderd, duizend, wat maakt het uit. En dan de dreiging op straat te komen staan voor velen. Het zijn stuk voor stuk mense lijke drama's. Cor van der Ree is een voorbeeld. Hij is nog niet ontslagen. Nog niet. Cynisch souvenir /"'"mm Cor van der Ree: „Weken lang heb ik de waarheid niet onder ogen durven Vertrouwen weg SCHIEDAM „Op verjaardagen heeft Cor het vaak over zijn werk. Als hij straks zonder werk zit, kan hij verteilen welk wasmiddel het witste wast." Jannie van der Ree (51) zegt dat het behoorlijk wennen wordt wanneer haar man niet meer naar Wilton gaat, of het nu de ochtendploeg is of de avondploeg. „We zullen het samen thuis moeten opvangen". Onmondig Jannie van der Ree: „Het is niet alleen het belang van de Wilton-mensen om zich nu te laten horen. Het gaat de hele stad aan." Wakker schudden (Van een onzer verslagge vers) VLAARDINGÉN De 15 jaar oude rog Petra, wiens plotselinge dood veel verdriet heeft veroor zaakt bij het personeel van het Visserijmuseum, komt in mei terug naar dit museum. Petra ligt nu op de tafel van een ama teur-taxidermist (iemand die dieren prepareert) in Poortugaal. Hij heeft de rog ontdaan van haar li- chaamsinhoud. Haar huid wordt opgevuld met gips. Een staaltje van zijn kunnen: een geprepareerde kar per Wasknijpers Rog Petra uit het uit het Visserijmuseum ligt nu op de tafel van een amateur-taxidermist in Poortugaal. •MPr-ïT i/S! Het sportieve kwartet, gefotografeerd tijdens het spijbelen. Ze haalden er wél 200 gulden mee op. Viïn links naar rechts: Francis Zandbergen, Cok Steen bergen, Elly Boncfaas en Petra Heijdra. Inbraken Ilond Venten .-rf i ZATERDAG 1» MAART 19t3 Aast- saqjj I Ci. e f x \V A eer zekerheid in WW dan bij Wilton' „Toen ik pas bij Wilton kwam, was er volop werk. Je zag het opbloeien. Geen dok was ongebruikt, de schepen la gen in dubbeldikke rijen te wachten. Eigenlijk is het at meteen na de fusie fout ge gaan. Je zag het afzakken. Dat Wilton toch een bedrijf met wereldnaam kapot zou kun nen. Daar dacht je toch niet aan? Wekenlang heb ik de waarheid niet onder ogen dur ven zien, maar zo langzamer hand Kun je er niet meer om heen pen." Het gaat naar de knop- De lovende toespraak van di recteur Zipp bij Cor's 25-jarig jubileum vorig jaar heeft nu een wrange nagalm. Dat we nog maar veel jaren plezier van u mogen hebben en woor den van gelijke strekking kreeg hij te horen. Een goua.m speldje, een maandsalaris ex tra en een Vererend Getuig schrift overigens was zijn naam verkeerd gespeld kreeg hij mee naar huls: nu een cynisch souvenir. Dat het goed fout zat bij Wil ton werd vorige maand duide lijk na het loondrama. De loon- slip komt gewoonlijk rond de vijftiende in de bus. Zo niet in februari. „Eerst denk je nog dat het aan de post ligt. Maar een collega, hier vier hoog in de flat, belde op en kreeg te ho ren dat er geen geld meer was voor salarissen. Wij zijn ons de beroerte geschrokken. Je kijkt mekaar thuis een3 aan en weet dat je het nog niet eens één maand kan opvangen. Je hebt niet genoeg reserves." Cor van der Ree en zijn zien. vrouw Jannle durven er niet echt over te praten. Het kén niet waar zijn. Het drama dreigt al langer. „Ik heb het er wel eens over met mijn familie. Die zeggen dat de hoogconjunctuur voor bij is. Daar kan ik me zó kwaad om maken. Voor ons ar beiders is er nooit een hoog conjunctuur geweest. Ja, Ik heb een tweedehands Fiat 850 kunnen kopen, maar daar heb ik wel een dikke twintig week einden voor moeten overwer ken. Je denkt wel dat je in al die jaren wat hebt bereikt, maar in wezen sta je nu net zo machteloos als tientallen jaren geléden." „Ik lig er "s nachts wakker van. Naar sociale zaken kun je nog niet, je bent immers nog in vaste dienst. Maar je moet nu zo langzamerhand erkennen dat je meer zekerheid in de WW hebt dan bij Wilton." De lach van Cor van der Ree Is sarcastisch. Hij heeft het vertrouwen niet alleen in Wil ton verloren, maar voelt zich ook verlaten door vakbond en politiek. „Echt, maar dan ook écht voor jc opnemen doen ze niet. Toch ben ik PvdA blijven stemmen, omdat ik daar als arbeider nu eenmaal bij hoor." „Miljoenen hebben zc in Wil ton gestoken, maar controle ho maar! Als mijn zoon duizend gulden van me wil lenen niet dat ik ze heb dan vraag lk toch wel eerst waarvoor hij het nodig heeft. Maar bij de RSV stortten zc zomaar mil joenen in een bodemloze put. Zo'n vent als Stikker dreigt nog een miljoen mee te krijgen cn jij... jij kunt gaan." „En hoe ze jc het allemaal vertellen. Of beter hoe ze je het niet vertellen. Dat we in fe bruari uiteindelijk toch geld kregen, hoorden we via de ra dio. Je zit als een Jan Lui voor de radio. Daar werk je dan 26 jaar voor bij zo'nbedrijf. Is het dan echt zoveel moeite ons een briefje te geven? Maar zo gaan ze met je om, de Hoge Heren. Want wat kost zo'n briefje verdomme nou hele maal." (Met toestemming van de redactie overgenomen uit De Voorwaarts, blad van de Partij van de Arbeid). Ontslag houdt niet op bij de fabriekspoort. Daar begint het eigenlijk pas. Het inkomen daalt. Het Grote Bezuinigen moet beginnen. „Ik weet het niet. O ra de dag vlees dan maar? Cor zal zijn filmhobby aan de kant moeten zetten. Zijn orgeltje ook. We hebben nog geen idee." vertelt Jannie. Van de vier kinderen die het echtpaar heeft, woont er nog één thuis. „Dan ben je binnen kort uit de kinderen en denk je die zorgen allemaal niet meer te hebben. Zouden we het ein delijk een beetje ruimer krij gen. Dat dachten we tenmin ste. Ons hele leven hebben we hard gewerkt en wat kunnen we straks nog doen? Juist, kringetjes spugen in het wa gen. Meer niet." „Vorig jaar zijn we voor het eerst tien dagen naar Spanje geweest. Dat kunnen we nooit meer doen. Onze roestbak die wagen is al acht jaar oud moet nodig worden vervan gen door een betere tweede hands. De centrifuge is kapot, maar we durven geen cent uit te geven. Nu niet. want wie weet of we volgende maand nog wel geld krijgen. Door veel overwerk en' late avond- dienstea hebben we een cara vannetje in Brabant kunnen kopen. Vlakbij onze zoon in Oosterhout. Dat moeten we op zij zetten." „Als wc in de WW terecht ko men. moeten we vierhonderd gulden inleveren. Zoveel ga je eropachterust. En wie weet wat deze regering nog meer van plan is. Ik weet echter met wat ik moet doen., waar ik moet beginnen. Er eet hier nog wel eens iemand met ons mee. de kinderen of zo. Wie weet kan dat straks ook niet meer. Nooit... nog nooit hebben wij ergens één cent van getrokken. Wilden wc trouwens ook hele maal niet Altijd betaalden wij onze belasting. En nu... nu ha len we de VUT niet eens meer. Ik vind niet dat wij dit na ai die jaren als mens verdienen „Maar ik ben nu zover dat ik vind dat de klap vandaag moet vallen. Of desnoods morgen, maar laat het in vredesnaam geen half jaar meer duren. Want Cor zit toch bij de ontsla gen. Hij is 57. Het erge van al les vind ik dat je niet voor vol wordt aangezien. Je wordt ais een onmondig kind behandeld. Het is echt godgeklaagd wat ze met je doen. Al die onzeker heid..." „Ik blijf niet langer aan de kant zitten. Je hoort de laatste jaren niets anders dan vrou- wenstrijd. Nou. laten we het nu maar eens in de praktijk bren gen Mijn oude moeder op Charlois zegt nog steeds: 'Meid, waar maak je je druk om' Maar machteloos toezien doe ik met meer. Als ik nu niets doe, laat ik weer over me heen lopen. Dat pik ik riet." Jannie van de Hee is èen van de vrouwen achter het Wilton Vrouwen Comité. „Wilton: dat is toch ook mijn brood, ver domme." Stencils zijn aan de poort uitgedeeld, een fakkel tocht gehouden. Jannie heeft zelf geld in de acties gestopt: uit overtuiging dat er iets moet gebeuren. „Zo'n Lubbers kan toch niet allc3 in Nederland sluiten. Waar moet Nederland dan nog van leven, want het blijft niet alleen bij de ontslagen van WF. Ik kan me daar vreselijk woedend over maken." Jannie van der Ree haat de apathie in Schiedam. „Heel Schiedam", is haar overtui ging; „moet je wakker worden geschud. Want als straks al die mensen op straat staan, merk je het overal. Winkels moeten sluiten, mensen trekken weg. Niemand heeft straks meer wat te besteden. Het is niet al leen het belang van de Wilton- mensen om zich nu te laten ho ren. Het gaat de hele stad aan." „Als je ziet hoe het echter gaat... Vroeger stonden de mensen van Wilton en Gusto zij aan zij als er gestaakt moest worden. Maar het is om geslagen in een enorme apa thie. Niemand voert wat uit. De vonk lijkt nu al gedoofd. Kwaad word jk enorm, zie dend. Laten ze eens met span doeken wat doen met teksten als „Wilton op slot, Schiedam kapot" of zo. Maar blijf niet bij de kachel zitten." (Met toestemming van de redactie overgenomen uit dc Voorwaarts, blad van de Par tij van de Arbeid Ze heeft dertien jaar rond gezwommen in het zee-aqua rium van het Visserijmuseum. Veel bezoekers zullen haar her-inneren als de "dansende rog". Een suppoost: „Als een groepje mensen over het aqua rium heen boog, sprong Petra op en maakte allerlei buitelin gen in het water. Dat was leuk om naar te kijken." Of het buitelingen van ple zier waren dan wel spronge tjes om van haar ongenoegen in het aquarium blijk te geven, zal men nooit meer te weten komen. Aangenomen mag wor den dat de rog, van het "vleet type". een gelukkiger leven zou hebben gehad in de Noordzee waar hel dier vandaan komt. hem vroeg Petra op te zetten, begreep hij het aanvankelijk niet. „Het is niet zo'n mooie rog," erkent hij. „Ik had een mooie stekeirog voor het mu seum. Maar ze wilden per sé' die vleet hebben. Ja, zo'n beest heeft natuurlijk emotionele waarde voor de mensen van het Visserijmuseum. Daarom besloot ik het toch te doen". De dlerenconservator uit Poortugaal heeft er een flinke klus aan. Petra's huid is aan de bovenkant beschadigd. Zij had de eigenaardige gewoonte ondersteboven over de aqua riumbodem te schuren. Toen het museumpersoneel Hij wen3t geen publiciteit. „Ik prepareer al 25 jaar vissen als hobby. Ik ben bekend ge noeg bij visliefhebbers. Als de mensen met een vis aankomen en die willen laten opzetten.' kan ik geen "nee" zeggen. Ik loop echter het gevaar dat mijn hobby uit de hand loopt". Dat Petra In opgevulde toe stand er net zo mooi uit zal zien als in levende lijve, is niet waar. Roggen hebben geen ste vig geraamte. De taxidermist verwacht dat de vleet in ieder geval lichtelijk zal vervormen. Om de vinnen enigszins in na tuurlijke vorm te houden heeft hij ze omspannen met karton en wasknijpers. Ze zal drie we ken zo blijven liggen om te drogen. De man uit Poortugaal heeft nog meer karweitjes in uitvoe ring. Het Visserijmuseum wil een collectie consumptievissen uit de Noordzee ten toon stel len. De verzameling van onder meer kabeljauw, schelvis, tar bot. schar, bot, een klein haalt je, rode poon en makreel is al klaar. Binnenkort worden ook haringen en een griet aan de collectie toegevoegd. Tropische vissen zet hij het liefst op. De voormalige loods heeft in vroeger jaren gevaren en zodoende zelf veel gevist. Boven de schoorsteenmantel in zijn woonkamer hangen zeven tropische trekkervissen. In de Noordzee komen bij hoge uitzondering tropische vissen voor. Zoals de soort trekkervis die de noordelijke wateren niet schuwt mits war me stromen hem er heen bren gen Uiteraard is het bijwerken van de prachtige kleuren een moeilijke maar dankbare be zigheid. Een speciale gianslak moet de schubben beschermen. De anonieme conservator waarschuwt mensen die zelf een vis willen opzetten. „Het duurt jaren voordat je resul taat bereikt. Sommige vissen moet je ander3 behandelen. Je kan het niet uit een boekje le ren. En bedenk altijd: de per fecte vis is een levende vis!" VUAARDINGEN Er zit schot in het bedrijfsverzamel gebouw dat aan de le van Ley- den Gaelstraat moet komen. Woningbouwvereniging Patri monium heeft een architect opdracht gegeven tekeningen te maken voor de bedrijfs ruimte en de woningen er naast. Het gebouw biedt ruimte aan bedrijven die weg moeten uit de stadsvernieuwingsgebieden Oostwijk en Vettcnoordsepol- der. f W (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Vier leerlingen van Scholengemeen schap Nieuwelant hebben deze week een middag gespij beld. Ze waren af wezig bij de mu ziekles en ook bij scheikunde werden ze gemist „De di recteur was wel kwaad toen we la ter bij hem moes ten komen," vertelt Francis Zandber gen, „maar toen hij hoorde waarom we hadden gespijbeld vond hij het wel leuk." Een filmprojector. twee cassetterecor ders en een kopte lefoon zijn ont vreemd uit de Mei- doornschool. De schade bedraagt 3785 gulden. Een inbraak in scholen gemeenschap De Vaart liep voor de dader minder for tuinlijk af. Hij werd door de politie aan gehouden Ook een inbraak in een woning aan de De vier meisjes uit klas 3A trokken die middag de stad in om sponsors te vin den voor de Deka- nale Vastenactie die dit jaar als doel heeft arme boeren m Brazilië te hel pen Het kwartet haalde in vlot tem po 200 gulden op. Als tegenprestatie beloofden de meis jes om op donder dag 31 maart (de uitreiking van het Paasrapport) een trimtocht door de binnenstad te hou den. Alle geldschie ters „lopen" door middel van een spandoek of een 71 W 3 Sumatrastraat mis lukte. Een man met rood haar en een rode baard drong de woning binnen, nadat de bewoon ster even was weg gegaan. Hij door zocht de keuken. Toen hij zag dat er nog iemand in de huiskamer was. nam hij de benen. De 11 -jarige R.L. is door een jonge, aangelijnde hond in T-shirt mee in deze sportieve tocht! „We nemen alleen reclametekste^j 'f*- mee," legt Francis uit. ..Protestleuzen niet, want het moet geen trimloop wor den met allemaal verschillende kre ten f Aan de trimloop zullen m totaal 34 leerlingen mee doen Andere scho lieren steunende actie door middel van een fiets-, loop-, of bromtiet- sprestatie. Belang stellenden kunnen daarvoor een zoge-7) noemde 'sponsor- kaart' invullen, i i o! i i -> het linkerboven-, been gebeten. Dé wond is behandeld in het Holy-zieken- huis. De schade wordt door de ver zekering vergoed. Tegen twee man-, nen uit Rozenburg is proces-verbaal opgemaakt, omdat zij zonder een vent vergunning bloe-' men liepen te ven ten te Vlaardingen 51 Cjl VLAARDINGEN Tussen de struiken om een voetbalveld van VFC zijn een paar totaal door weekte boeken ge vonden. Ze bleken met registratie kaartje en al ont vreemd te zijn uit de kasten van het bibliotheekfiliaal aan de Van Hogen- dorplaan. Controle van de desbetreffende ru briek seksuele voorlichting bracht aan het licht, dat meer boe ken uil deze ru- briek 'uitgeleend' waren. Daarondpr zat een aantal .zeer prijzige voorlicjv tmgsboeken. SCHIEDAM Om wonenden van de Parallelweg hebben in een brief aan B en W stopzetting geelst van storting van gifgrond uit de Botenbuurt op de voormalige vuil stortplaats. Van de week is de ge meente begonnen met het afgraven van de 7000 kubie ke meter verontrei nigde tuingrond. Zonder dat de buurt is geïnfor- t-i'r i|i meerd, wordt deze vn vieze aarde overge bracht naar de voormalige vuilnis- belt tussen rijks- weg 20 en de spoorlijn aan de 's-Gravenlandsé- weg. Cjb' r I SCHIEDAM De organisatoren van het Free-pop festi val zijn naarstig op zoek naar stand houders die tijdens het festival hun wa ren aan de man wil len brengen. Geïn teresseerden kun nen van Free Pop een stand pachten. Het programma voor het festival, dat op 29 en 30 april wordt gehou den, is al voor een groot deel in kan nen en kruiken. Va derlandse corifeeën als Polle Eduard en Herman Brood zijn al gestrikt voor een optreden. Er worden mins tens evenveel be zoekers verwacht als de 2500 van vor rig jaar. De locatie., van het festival is nog onzeker. Mensen die een stand willen huren kunnen bellen met' Kees Tegusslnklo in lonqerencéntrum De Dijk. tel 73.12 32 e' d SCHIEDAM De reumapatiëntenver eniging Nieuwe Waterweg Noord krijgt van de ge meente geen subsi die. Het verzoek is voor de tweede keer afgewezen. De gemeente weigert financiële steun omdat alle andere belangenverenigin gen voor een be paalde ziekte, dan ook zouden kunnen vragen om geld. Ook vindt de ge meente dat de ver eniging bij de lan delijke stichting zou kunnen aankloppen om subsidie. De stichting collecteert immers regelmatig. De gemeente Schiedam geeft al leen de Patiënten belangen Vereni ging subsidie, om dat die Ijvert voor het algemeen be lang van zieken en probeert patiënten bewust te maken van hun rechten. De subsidie is aan gevraagd om het therapeutisch zwemmen in Bad Zuid te bekostigen In andere'gemeen- ten wordt voor het zwemmen wel ver goeding gegeven Mevrouw Van Hoogdalem van de reumapatièntenver- eniging is erg te leurgesteld. "Ze hebben er geen be sef van hoe belang rijk zwemmen voor.J reumpatiënten is." Een ander pro bleem waadde ver-^, eniging me^^amtJ^j is dat het zyvam- badwater in Bad Zuid te koud fs. - Veel leden van deL? vereniging kunnen met aan hebtHeré-' peutisch zwemmen> mee doen, omdat de temperatuur bef" neden de 32 gra- den is "Alle botten' komen in opstand "bij een warmte van- 29 graden." aldus mevrouw Van Hoogdalem. /f«» 1

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 2