Binnenschippers zitten niet te vxMchten zesbaksduwt wart Uitwijken Ruimte Mensenzaak '1Kolerebakken> ONNÓ buiter Moeten de weilanden in? Met lieren trekken ma- I trozen van de Willem Ba rentsz de ka bels strak waarmee de duwbakken aan elkaar worden vast gemaakt. Moet Nederland de nesbaksduwvaart op z'n wateren toe staan? De Duitse staalindustrie dreigt Rotterdam als aan- veerhaven voor erts te verlaten als de beslissing niet wordt genomen. Het Rotterdamse gemeentebestuur neemt de drei gementen serieus en dringt aan op proefnemingen met zes bakken. De Duitse staalgiganten, waaronder Thyssen in Duisburg, willen een concurrercnder positie innemen op de wereld markt. Met zesbaksduwvaart zou de vrachtprijs aanmerke lijk dalen, denken zij. De discussie duurt nu ruim tien jaar. Rijkswaterstaat houdt de boot af, hoewel het varen met zes bakken in Duitsland onder strenge voorwaarden al is toegestaan. Dc nieuwe duwschcpen zijn al berekend op zes bakken. Ze hebben motoren met een vermogen van maar liefst 5.900 p.k. en kunnen dus direct overschakelen. Binnenschippers zijn tegen. Zij willen geen "supertankers" tegenkomen. Met zes bakken wordt een duwcombinatie maar liefst 260 meter lang. Het personeel op de duwvaart zit ook niet te springen om twee bakken erbij. Onze verslaggever ONNO BUITER voer mee op het binnen schip Matheus 3 van het echtpaar Tullemans en met de duw combinatie "Willem Barentsz" van Europese Waterweg Transporten (EWT). SR- lïx De kapitein is druk in de weer met de noodbesturing om de lege combinatie weer op de juiste koers te krijgen. Bijna lag de Willem Barentsz die avond op de kribben. Een klein stuurfoutje deed hem te diep in de bocht belanden. En als dat gebeurt is er maar één weg terug: stoppen, achteruit bij draaien en weer op koers komen. Tijdens dc manoeuvre is de Willem Barentsz een gevaar op de Waal. Achteropkomende sche pen moeten uitwijken. Een lege tanker kreeg hem waarschijnlijk laat in dc gaten. Op enkele me ters afstand suist hij voorbij. Een man loopt verschrikt uit de kajuit om te kijken wat er in godsnaam aan de hand is. Op de Willem Barentsz is het 'alle hen3 aan dek'. De manoeuvre slaagt. Het voorval bewijst hoe behoedzaam een lege duwcombinatie moet varen. Het moet toch mogelijk blijven dat vrouwen en kinderen meeva ren!" De marifoon staat aan. Sche pen melden zich en op het "keu- velkanaal" begroeten oude be kenden elkaar. Praatjes over koetjes en kalfjes horen bij de binnenvaart. Lucia: „Op de bin nenvaart zie je sommige kennis sen in maanden niet. Als je dan in de buurt zit pak je uiteraard even de marifoon om de laatste gegevens uit te wisselen." Maar ook scheldpartijen ko men voor. Bij Zaltbommel ver geet een motorschip in het don ker zijn stuurboordknipperlicht aan te zetten, ten teken van het elkaar aan stuurboord passeren. De schipper van dc schuit vóór de Matheus ergert zich eraan: „Hé, bijdehandje, houd je aan de reglementen cn doe je licht aan. Je weet toch wel hoe je moet va ren!" „Zeg papierkoning, bemoei je d'r niet mee. Ik maak zelf wel uit hoe ik vaar," bekt de ander te rug. „Jij maakt op de vaart nog niet eens het licht uit," zo beëin digt de schipper zijn scheldka nonnade. Henny glimlacht en kan het niet nalaten om tussen beiden te komen: „Hij deed zijn lichtje toch uit?" Lucia even la ter: „De marifoon heeft de situa tie een stuk veiliger gemaakt. Als een schip uit een haven of een rivierarm komt, zie je hem meestal niet op tijd. Nu kunnen we elkaar tijdig waarschuwen." De EWT 105, de Willem Ba rentsz, koppelt op de Rijn zijn le ge bakken vast. De matrozen slaan de kabels om de bolders en trekken ze met lieren strak. De bakken liggen zo vast als een huis. Kapitein Gerard Schuitemaker van dc Willem Barentsz: "Als het varen met zes bakken-eco nomisch noodzakelijk is moet het maar." Sinds dc komst van de duw bakken zijn de schippers behoor lijk beknot in hun vaart. „Die dingen hebben op de vaarwegen de ruimte nodig. Vaak moeten wij uitwijken om ze door te la ten," zegt Henny. „Het voordeel van de stroom of de luwte in de bochten moeten we afstaan en dat kost allemaal gasolie. Al? een duwbak geladen stroomop waarts gaat houdt-ie de hele vaart op. Zijn sterke zuiging staat niet toe dat je er voorbij komt. De af spraak is dat hij even inhoudt om gemakkelijker te passeren. Maar als ze voor elk schip dat voorbij wil moeten stoppen, ko men ze zelf natuurlijk nooit aan. Daarom stoppen ze pas als er vier of vijf schepen achter han gen. Op die manier ontstaan heie files." „Als ze met zes bakken gaan varen wordt die zuiging sterker, worden de files langer en krijgen we nog minder ruimte in de bochten. Een reden voor zesbaks- vaart is om bij laag water ook de nodige tonnen erts en kolen te vervoeren. Maar dan is de vaar geul nog smaller. Moeten wij dan de weilanden in?" De Matheus 3 vaart langs een ankerplaats. Een drietal schip pers heeft de schuit voor de nacht stilgelegd. Henny heeft ze op de radar al ontdekt en min dert vaart om niet te veel golf slag te veroorzaken. Lucia: „Ook de nachtrust is voorbij met de duwvaart. Als je voor anker ligt en zo'n gevaarte komt langs, loop je kans door je ankers te slaan. Die duwmaat- schappijen moeten niet zo onver schillig doen. Het is niet alleen een economisch verhaal. De bin nenscheepvaart is ook een men senzaak. Er varen gezinnen met kinderen op het water. En het is toch al gevaarlijker geworden met hei vervoer van allerlei che micaliën en vluchtige stoffen. Sehuitemaker ziet het binnen schip Vocrendaal passeren en grijpt dc marifoon. Achter het roer van de Voerendaal staat zijn oom Maar deze keer wordt het geen gesprek over koetjes en kalfjes. „Mogen jullie dadelijk met nog meer van die koierebak- ken varen?" roept de schipper van de Voerendaal. Dc zesbaks duwvaart is het gesprek van de weck op het water. „Ook wij zitten niet te springen om met zes bakken te varen," zeggen Verschoor en Schuitema ker. „Maar als het economisch noodzakelijk is, dan moet het maar. Wij denken dat het varen niet veel extra problemen met j zich meebrengt. Maar laten ze eerst eens toestemming geven j om proef te varen. Dan weten we het snel genoeg." Dc dreigementen van de Duit- I se staalindustrie achten de beide kapiteins ongeloofwaardig. „Die I heeft geen alternatief voor de i Rotterdamse haven." En dat de I vervoersprijs van erts met zes- baksduwvaart zal dalen, moeten I zij nog zien. „Ongetwijfeld vergt j het meer inspanning, zodat we meer personeel nodig hebben. De motoren krijgen het zwaarder te verduren. Dat veroorzaakt een snellere afschrijving en meer re paraties. Als we steeds zes bak ken voor de schuit moeten span nen. zal dat extra tijd kosten. De reistijd wordt langer, ook omdat we met zes bakken vaker moeten stoppen voor schepen die willen passeren." aldus Schuitemaker. Machinist Pleun van de Heu vel maakt zich zorgen over zijn nachtrust. „Als de motoren vol uit draaien lig je in je bed te schudden. Een volcontinu-dienst op een stampend schip lijkt mij geen pretje." In Rotterdam ligt alweer een lading op de Willem Barentsz te wachten: 8000 ton kolen voor de centrale bij Nijmegen. De diesels van een duwschip staan nooit brugpijler staat in het midden van het vaarwater. Sehuitema ker: „Overal presteren zc het om bruggen in bochten te leggen. Het is voor dc binnenvaart een crime." Voor samenspel bestaat geen garantie. Dat leerde Üe aanva ring van dc Willem Barentsz met een lege tanker bij Kalkar, een half jaar geleden. „Die schipper leek wel slaap dronken," blikt een van de twee kapiteins terug. „Hij lag die mor gen voor anker en draaide zon der taal of teken plotseling de ri vier op. Toen hij ons zag pro beerde bij zijn manoeuvre te st. ppen, maar even later zette hij hem toch door. We raakten hem vol in de romp. Gelukkig volgde er geen explosie. Lege tankers zijn in zulke gevallen le vensgevaarlijk. De ruimen zitten vol gassen." Dc bemanning van de Willem Barentsz zit aan de beeldbuis ge kluisterd. Dc speelkaarten zijn in de ruime kombuis even opzij ge legd, want de NOS zendt de serie 'Maritiem' uit. Deze keer gaat het over de Rotterdamse haven, cn geen bemanningslid wil dat missen. Alleen de stuurman zit in het donker in de stuurhut. „Tachtig percent van de binnen vaart is particuliere vaart. Er is een grote overcapaciteit van schepen." meldt 'Maritiem'. De mannen knikken instemmend. Eindelijk komt hun kant van het varend bestaan eens aan bod. Opeens trilt de duwcombinatie door het geweld van de drie zwa re diesels. De koffie klotst in de kopjes. „Wat varen we vanavond zenuwachtig." zegt Gerard Schuitemaker. „Wat krijgen we nou? We varen achteruit op de Waal. Dat gebeurt één keer per jaar en ik zit televisie te kijken!" In de stuurhut sist Thijs Ver schoor tegen zijn stuurman: „Hoe krijg je het voor elkaar!" Tekst! De vier schepen moeten voor zichtig manoeuvreren. Behoed zaam laten de schippers voor el kaar de vaarweg open. Ze kun nen zowat het wit van eikaars ogen zien. „Je kunt een touwtje vastzetten," zegt Lucia Tulle mans, Henny's vrouw. De duwcombinatie zat al vanaf Nijmegen achter ze. Urenlang verwachtten ze hem. En toen het zover was, was het eventjes knij pen. Het is absoluut geen pretje om te worden ingehaald door een duwcombinatie als er ook nog twee tegenliggers aankomen. „De rust is met die duwvaart voorgoed verdwenen," zegt Lu cia. „Lege duwbakken zijn wind vangers. Ze liggen ondiep in het water en een groot vlak steekt boven het water uit. Ze zijn ook nog extra gevoelig voor stro ming in de bochten. Als zo'n combinatie even uit de koers raakt, krijg je hem er niet mak kelijk weer in. Extra angst krijg je van het model. Hij heeft een schuin aflopende boeg, zo'n om gekeerde wig. Als hij over je heen gaat duwt hij je onder." Lucia en Henny komen allebei uit schippersfamilies en kunnen elke krib wel dromen. Nu zijn ze •.met hun eigen schuit op reis naar Gent met kunstmest. De Matheus meet 1.150 ton en be- - hoort tot een type waarvan er in de jaren vijftig honderden van stapel liepen. -.„.Het is vrije lading", zegt Lu cia. „Dat wil zeggen dat het bui ten de evenredige vrachtverde- De Willem Barentsz vaart met 8000 ton kolen naar Nijmegen, De duwcombinatie heeft een lengte van meer dan 180 meter en is 23 meter breed.

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 1