f f f Rotterdam H duurst Heroïne versneden Modieuze video-har Ruimer armslag stadsvernieuwing WIJBURG WIJBURG DICHT, OPEN DeRodeo trainingspakken z ijn binnen! Vandaa. met Actievoerders niet populair op Hei jplaat -*• UIT/agenda mmmmmmmmmmmêmM' i John U. in hoger beroep fH Mevr. TRIX GILLE-DE WOLFF exposeert van 9/3 t/m 8/4-1983 Wandkleden muwenkiffli c D O I! ittlflsl mm&Tznrm (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Door een spectaculaire verbe tering van de goederen- en termijnmarkt kan Sla- venburg's Bank onverwacht munt slaan uit de il legale speculaties van haar twee ex-werknemers Rob van der H, en Ard T. Een aanzienlijk deel van de 170 miljoen gulden waarmee dit tweetal heeft gefraudeerd is op die geldmarkt belegd. Slaven- burg's Bank'kan die bedragen pas veilig stellen op het moment dat de speculatietermijn is afgelopen. Het gaat om aankopen van opgeslagen partijen koffie, graan en grondstoffen. Overgeplaatst t' Marcel Ockhuzen, clc nieuwe bedrijfsleider van The Roxy, wordt geflankeerd door zijn vrouw Yvonne Keeley cn haar zus Patricia Paay (rechts). ki 'r'-i £28 Ut l"4 t'(ij lis bH }.vj WfmM De 9-jarige Gwendolyn Connolly uit Rotterdam, heeft gisteren in de plaatselijke bioscoop Cinerama als miljoenste Nederlander de fameuze film "Annie" gezien. Aan de kassa kreeg zij een lp met de filmmuziek en maakten fotografen foto's van haar tussen de kartonnen hoofdrolspelers. Geëxposeerd materiaal is te koop En die zijn tóch voordeliger! Deze extra kwaliteit toch maar Naar de GSD! Rotterdammers gepakt voor miljoenenfraude p WOENSDAG 30 MAART 19W TT TT ft* - .f Speculatie Slavenburg uit zorgen helpen Slavenburg's woordvoerder drs. P. Pex wil op geen enkele manier ingaan op vragen die betrekking hebben op specula ties van de verdachte chef en souschef van de afdeling bui tenlands betalingsverkeer, die op 16 en 21 maart zijn ontsla gen. 'Dat kan niet in verband met verschillende belangen,' aldu3 Pex Slavenburg's Bank heeft in middels twee employé's over geplaatst, hoewel de Raad van Bestuur ontkent dat dit een strafmaatregel betreft. Een adjunct-directeur en het hoofd van de interne controledienst zijn vervangen door twee men sen van buiten het Rotterdam se filiaal. Zij zullen worden be last met het veranderen van interne procedures. 'Het is be ter mensen daarvoor aan te stellen die niet in de oude si tuatie hebben gefunctioneerd', aldus Drs. Pex. Per 1 april voert Slaven burg's Bank een nieuw procu ratiesysteem Jq,. dat verande ring brengt in het aantal men sen op belangrijke posities die stukken mogen ondertekenen. „Dit staat volkomen los van de zwart-geldzaak en de fraude- kwestie in ons bedrijf', aldus Pex, die zegt persoonlijk daar mee belast te zijn. Ook het optimaliseren van het computcrprograma door hett soft-ware bedrijf Arnagta- ta uit Oosterbeek staat volgens Pex niet in verband met de re cente negatieve ontwikkelin gen binnen het Rotterdamse bankfiliaal. Arnagtata is een deels Hollands, deels Indiase onderneming. „Arnagtata X (Van onze soc.- econ. redactie) DEN HAAG Rotter dam is de duurste ge meente'om in te wonen en Eindhoven de goedkoop ste. Dit blijkt uit een on derzoek, dat de Consu mentenbond heeft ver richt naar de woonlasten in 21 Nederlandse ge meenten. Aan verschillende belas tingen, zoals onroerend- goedbelasting, hondebe- iasting, rioolbelasting en reinigingsrechten is een Rotterdammer per jaar ƒ446,40 kwijt, een Eindho- venaar 245,91. De Consumentenbond heeft ook berekend, met hoevee! procent de lasten sinds 1979 zijn gestegen. Nijmegen is daarbij abso lute koploper met 17 pro cent, Enschede komt op 12 procent. In Rotterdam was de stijging 9 procent. werkt al vier jar voor Slaven burg's Bank en helpt mee aan het efficiënter laten verlopen van ons computersysteem", al dus Pex. Rechter-commissaris W. van Veen heeft inmiddels een lijst van Slavenburg's werknemers bekend gemaakt, die zullen worden verhoord in de „zwart- geld affaire". Van een run op de banktegoeden bij Slaven burg is volgens Rex geen spra ke. OR-voorzittger L. Pieren bevestigde die reactie vanmor gen, maar voegt er aan toe „dat de negatieve publiciteit van de afgelopen weken onge twijfeld kleinere rekeninghou ders naar concurrenten heeft gedreven. Onze grote klanten hebben hun vertrouwen in onze bank uitgesproken", aldus Pie ren. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Overheids instellingen onderschatten het gevaar dat gemengde of ver ontreinigde heroïne voor hard drugsgebruikers oplevert. Daarom zouden officiële in stellingen regelmatig de zwar te markt moeten onderzoeken op deze zogenoemde versneden heroïne. De informatie hier over zou aan gebruikers be kend gemaakt moeten worden. Daarnaast zouden gebruikers zelf (er zijn er 30.000 in Neder land) hun heroïne moeten kun nen laten onderzoeken. Deze opvattingen zijn van daag bekend gemaakt door de wetenschapswinkel TH Delft, de Rotterdamse Junkiebond en de projectgroep versnijdingen van de Rijksuniversiteit van Utrecht. De drie groepen heb ben een uitgebreid onderzoek gedaan naar aanleiding van een serie slachtoffers die eind '80 begin '81 viel onder de he roïnegebruikers. De groepen stellen dat de versnijdingsproblematiek een gevolg is van illegaal gebruik om heroïne en de zwarte han del erin. „Dit betekent dat wanneer gebruik legaal zou zijn," zeggen de junkies en de studenten, „of heroïne op me disch sociale basis verstrekt zal worden, er geen versnij dingsprobleem zou bestaan." ROTTERDAM De legen darische sherry-bodega Karei Doorman in Rotterdam, waar in vroeger tijden talrijke illus tere onderwereldfiguren hun duistere handeltjes bekokstoof den, is na zes maanden slui ting heropend als bar, petit- restaurant en discotheek The Roxy. Marcel Ockhuyzen, ge trouwd met zangeres Yvonne „Keeley" Paay en zelf voorma lig disc-jockey van nachtclub Studio'54, zwaait de scepter in de onherkenbaar veranderde zaak. De enigszinss besmette naam van de sherry-bodega, waar vandaan bijvoorbeeld de miljoenen-oplichter Pappa Blanca opereerde, moet onder Ockhuyzens leiding uitgroeien tot een exclusieve zaak voor de Rotterdamse „jet-set". Maar ook winkelende dames kunnen in The Roxy genoemd naar het dochtertje van de exploitant aan de Karei Doormanstraat 's middags al een kijkje komen nemen. Met een internationale leeshoek, modeshows op woensdagmiddag en talenten jachten gokt Ockhuyzen op pu bliek van alle leeftijden. De ex clusieve video-dj flans Tiele- man zal op maandagmiddag vioeobanden vertonen van Ita liaanse meesterkappers. Elke avond draait een grootbeeldvi deo-discoshow. i 'J 1*4 I ij"4.1 «n:T'~5 tS|j 24 fff. Al l miljoen kijkers Rotterdam hoopt op exportorder van drinkwater ROTTERDAM Het Rot terdamse Drinkwaterleiding- bedrijf heeft goede hoop dat de grote drinkwaterorder van 75 miljoen gulden uit Saoedie- Arabie alsnog doorgaat. Als de Arabieren de order inderdaad plaatsen, zou dat de redding betekenen voor de drinkwater- fabriek Kralingen, die volgens de laatste bezuinigingsvoor stellen moet sluiten. De Saoedische minister van Water en Landbouw, Abdul Al Seikh, bezocht dit weekeinde met een delegatie van veertien man een aantal projecten in Nederland, waaronder dc Rot terdamse drinkwaterleiding. Hij voerde besprekingen met specialisten van het drinkwa- terleidingbedrijf en maakte met dc ministers Braks (Land bouw) en Winsemius (Volks huisvesting en Milieubeheer) een rondvlucht boven het wa terwingebied. De Arabieren waren na afloop bijzonder ent housiast. Het is de bedoeling dat lege olietankers het drinkwater, on geveer 15 miljoen kubieke me ter per jaar, als retourvracht naar Saoedie-Arabie vervoe ren. De Maasstad kan het drink water gemakkelijk missen, omdat zij jaarlijks 85 miljoen kubieke meter overhoudt. Die overcapaciteit is ook de reden dat de drinkwaterfabriek Kra- lingen moet sluiten. Mocht de order uit Saoedie-Arabie door gaan cn eventueel nog groter zijn dan de nu geplande 15 mil joen kubieke meter, dan is de kans groot dat de fabriek in Kralingen toch openblijft. Overigens blijkt uit een on derzoek naar de kwaliteit van het drinkwater in achttien ste den, dat Rotterdam één van de dertien plaatsen is waar het water veranderingen veroor zaakt in de erfelijkheidsfacto- r-. Van onze parlements- redactie DEN HAAG/ROTTERDAM De stadsvernieuwing in Rot terdam krijgt toch ruimere armslag dan tot voor kort werd gevreesd. Voor het op knappen van goedkope huur woningen van voor de oorlog niag per woning, evenals vorig jaar, 66.000 worden besteed, in plaats van de 55.000, die staatssecretaris' Brokx in het kader van zijn bezuinigings plannen had toegestaan. Dit blijkt uit een brief, die de staatssecretaris gisteren aan de Tweede Kamer heeft ver zonden. De bewindsman komt daar mee tegemoet aan een motie, in februari van dit jaar inge diend door het PSP-Kamerlid mevrouw A. van Es. Daarin werd gevraagd stadsvernieu wingsplannen uit 1982 ook dit jaar volgens de bestekken van het vorig jaar te laten uitvoe ren. De motie was een reactie op de verlaging van ƒ66.000 tot 55.000 per woning. Brokx vond die nodig om binnen het kader te blijven van de ƒ680 miljoen, die dit jaar voor ver betering van vooroorlogse wo ningwetwoningen in heel Ne derland was gereserveerd. Tegen de verlaging werd door een aantal steden fel ge protesteerd, omdat hun stads vernieuwingsplannen op deze wijze het risico liepen geheel afgekeurd te worden. Behalve Rotterdam betrof het hier ooit steden als Deventer, Enschede, Arnhem, Heerlen en Gronin gen. Door de begrotingen voor de verschillende provincies op nieuw te verdelen kunnen de Galerie Het Vrije Volk. Witte de Withstraat 25 in Rotterdam. Dagelijks van maandag t/m vrijdag 10.00-16.30 uur geopend. Zaterdags en zondags gesloten. stadsvernieuwingsplannen in die steden nu volgens de oor spronkelijke bestekken worden uitgevoerd. Dat gaat wèl ten koste van stads- en dorpsvernieuwing el ders in de provincies, omdat het totale bedrag van 680 mil joen ongewijzigd blijft. (Van een onzer verslaggevers) DORDRECHT John U„ de ex-procuratiehouder van het olieconcern Frisol die vorige week tot vier jaar gevangenis straf werd veroordeeld wegens miljoenenfraude, gaat in hoger beroep. Zijn raadsman blijft er bij dat de dagvaarding onzorg vuldig was opgesteld. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Wat is er aan de hand met de oudste sauna van Nederland? Zater dag was in de krant te lezen dat sauna Wijburg was geslo ten; gisteren stond er een soortgelijke advertentie in, maar met de tekst Wijburg is weer open. Wijburg jr over de ze vreemde gang van zaken; "We konden aile lasten niet meer opbrengen en daarom hebben we besloten de zaak dicht te gooien. Ik heb dc tent te koop aangeboden en in een weekeind heb ik na 24 uur pra ten overeenstemming bereikt over een soort financiële rug gesteun. Dus draaien we nu weer gewoon door." Het water staat Wijburg tot aan de lippen. Zware financi ële lasten drukken op de ex ploitatie van de sauna. Niet al leen GEB, maar ook waterlei ding, zuiveringschap en riool- belasting moeten betaald wor den. Wijburg; "Dat kost me jaarlijks tonnen. En daarbo venop zijn allerlei prijsverho gingen gekomen, van elke in stelling. Dus reken maar uit." De sauna's hebben daarbij een klandizievermindering ge kregen doordat het zwarte gcld-circuit steeds heviger wordt aangepakt via de belas tingen en V/ijburg (net als an dere saunabehcerdcrs) nogal wat van die zwartverdieners tot klant had. Hijzelf noemt dit als één van de bijkomende pro blemen. "Een andere zaak is zowel de zeer zachte zomer, als de zachte winter. Sauna klanten die anders dachten: lekker saunaweertje bleven nu weg. Tel dat allemaal op en u kent mijn problemen." ren van bacteriën. Of de stof fen kankerverwekkend zijn en ook erfelijke veranderingen bij mensen veroorzaken is nog met bekend. ROTTERDAM Mensen die hun wekelijkse uitkering van de Gemeentelijke Sociale Dienst via dc Spaarbank ont vangen, kunnen hun geld al morgen, donderdag, opnemen. De bank is ook morgen tussen 17.00 en 19.00 uur geopend. Dit staat in verband met het feit dat op Goede Vrijdag alle ban ken gesloten zijn. (Van een onzer verslaggevers) ZAANSTAD De politie van Zaanstad heeft twee Rotter damse zakenmensen en een boekhouder uit Krimpen aan de IJssel aangehouden op ver denking van oplichting en fles sentrekkerij. De 41-jarige Jaap K. vroeg via advertenties in dagbladen BV's te koop en, na dat hij die samen met zijn vriend H. van L had gekocht, liet hij ze zo snel mogelijk fail liet gaan. De politie heeft tot nu toe al leen nog de fraude onderzocht met het bedrijf Samia bv uit Assendelft, een importeur van autoaccessoircs. Het tweetal kocht dit goed bekend staande bedrijf in mei vorig jaar en zochten de 37-jarige W. van H. aan als direkteur. Binnen de kortste keren slaagden zij erin een enorme schuldenlast op te bouwen, zodat Samia bv in ok tober vorig jaar failliet ging. Vlak voor het faillissement kocht het drietal voor miljoe nen aan goederen zonder die ooit te betalen De opbrengst van die goederen verdween la ter grotendeels in de zakken van direkteur Van H. en mede werker K. Uit bet onderzoek van de politie is gebleken dat het drietal bewust op het fail lissement heeft aangestuurd. Waarschijnlijk hebben zij met vele andere BV's op dezelfde manier gehandeld.

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 1