God maakt geen verschil tussen een huis en een tent I Schip ingekort 'Oppassen voor leegstand in West' Kortaf VAKANTIE- VERMAAK ES v s Sch Door onze medewerker HAN VAN DER HORST SCHIEDAM Het is al lemaal zo lang geleden. Hier en daar bewijst een voeg of een andere steen soort, dat tussen een rijtje vooroorlogse woningen ooit iets nieuws werd ge bouwd. Alleen wie heel goed op let, vindt nog vage herin neringen aan het spoor van vernieling dat een Engelse Lancaster-bom menwerper deze week precies veertig jaar gele den over Schiedam West trok. Er vielen zeventien doden, er werd voor vele tonnen schade aangericht en het halve Westen sloeg op de vlucht. Ramblers "Zo gingen de ruiten heen en weer." Jaap Oostlander, •nu 86, woont nog steeds in Schiedam WestOn langs gaf hij zijn laatste functie op: het be stuurslid maatschap van het "Voormalig verzet". De slachtoffers van het bombarde ment ver smaadden de NSB-bo- terhammen om zijn ge meentepap te eten. Moffen Schrobbering Schade enquête commissie Nieuwe voedingskaart'en voor trteinR kinderen- Een van de weinige ver wijzingen in de Schie- damse pers; hoe je de schade moest opge ven. Winterhulp De Duitsers probeerden de Neder landse be volking bang te maken voor een En gelse inva sie. Dan zou helemaal al les platge bombar deerd wor den. Deze af fiche ver scheen twee weken na het maart- bombarde ment in de stad. V:- N\ iiltsL Droompjes t®« f .,y. - IPP tl»®! SCHIEDAM Wat doe je als je schip te hoog is? Juist, laten inkorten. De Italiaanse rederij d'Amato kwam met haar schip 'Maddalena d'Amato' regel matig bij Genua in de problemen doordat het nabij gelegen vliegveld het schip op de radarschermen 'opving'. De Maddalena werd dus een laagvliegend toestel! Zowel de hoofdradarmast als de 'schoorsteen- hoed' komen boven de 31 meter uit en in Genua begint op dié hoogte de radar te iverken. Bij Wilton- Fijenoord tuisten ze wel raad met het inkorten van het Italiaanse schip. De schoorsteenhoed toerd an derhalve meter ingekort. En de radarmast zit nu met een scharnier vast aan het dek, zodat deze 'wegklapbaar' is. Want een schip blijft een schip, zelfs in de buurt van Genua. 3 HET VRJJE VOLK sc Ni e d am 12 <f "■fy'x^r ïH t* a fjO" a, y'//- Slachtoffers wilden wel gemeentepap, maar geen NSB-brood Dat hoort nu allemaal tot de geschiedenis. Niemand weet nog dat de stervende werf Wil ton Fijenoord ooit veel oor logsgeweld aantrok. Door de Paulus Potterstraat lopen ge sluierde vrouwen en de lente wind voert de stem mee van Abdoel Hamid Hafez, de Char les Aznavour van het Midden- Oosten. Schiedam West kijkt naar de nieuwe tijd: het is een wijk van woonerven en cultu rele minderheden. Het verle den is er vergeten. Toch valt er wel wat naar boven te ha len. De lente van 1943 was ramp zalig voor Schiedam West. Op 28 maart en 4 april vonden bombardementen plaats. Over het eerstgenoemde gaat dit verhaal. Een koude zondag; de harde wind verknoeit veel van het lente-effect. Schiedam zit thuis terug uit de kerk. Behalve het frivolere gedeelte van de vroege opstaanders die net een concert achter de rug hebben in het Passage Theater, met het Rotterdamse!» Fhylharmo- nisch Orkest onder leiding van Eduard Fiipse. De meeste Schiedammers wachten op Theo Uden Masman, zijn or kest dat niet meer de "Ram blers" mag heten. Om kwart voor een gaat Hilversum II verder met getemde swingmu ziek. De Schiedammers krij gen echter iets anders te ho ren: om tien over half een loeit de sirene van het luchtalarm. Bij de familie Rab op de Paulus Potterstraat maken ze zich geen zorgen. Luchtalarm komt wel vaker voor. Maar dan is het gebrom van een na derende Lancaster plotseling heel dichtbij. In de buurt klinkt een dreunende inslag. „Dekken." brult vader Rab en het hele gezin duikt onder de eettafel, terwijl aan alle kanten de ruiten eruit vliegen. „Het werd aardedonker. Dat was de schaduw van het vlieg tuig," herinnert mevrouw Rab- Borrani zich, die op dat mo ment zestien jaar oud was. Er volgen nog meer klappen. Dan verdwijnt de Lancaster over de Maas. Jaap Oostlander maakt een ruim bemeten handbeweging: „Zo gingen de ruiten toen heen en weer", verduidelijkt hij. Oostlander is op 28 maart 1943 bij ex-wethouder Piet de Bruin op de Burgemeester Knappert - laan. waar net een illegale contactbijeenkomst gehouden werd van de SDAP. Om één uur al komt het red dingsapparaat van de gemeen te in werking. 13.01 uur: brand melding bij Van Deventers kis tenfabriek aan de Maas en bij een pand op de Burgemeester Knappertlaan. De (vrijwillige) brandweer rukt massaal uit. Om 13.08 worden de eerste slangen op de Burgemeester Knappertlaan uitgerold. Daar staan de bluswerkzaamheden onder leiding van opperbrand- meester ir. Alexander, in het dagelijks leven adjunct-hoofd gemeentewerken. Bij Van Deventer neemt aannemer Jaap Mak het com mando op zich. De brandweer lieden proberen te redden wat er te redden valt, dit tot groot ongenoegen van Duitse brand weerofficieren. Mak: „Die brandweermoffen wilde dat we op een andere manier blusten. Wij probeerden zoveel moge lijk te sparen. De Duitsers wil den, dat we de grote brand haarden zo snel mogelijk blus ten. Die waren natuurlijk bang, dat de Engelsen dat vuur 's avonds als baken zou den gebruiken." Mak trekt zich niets van de Duitse dreigementen en schreeuwpartijen aan. Toch kan niet worden voorkomen, dat 1000 vierkante meter be drijfsterrein verloren gaat. Van het ketelhuis is niets meer over: daar is de bom middenop Aan de get roti et» bevolking van Schiedam Bekend gemaakt wordt, dat de Scbade- Enqoéte-Comnüssie/ welk* tot nader order haar zetel heeftia de school Aatbowe Mutjs- straat, Schiedam, van Maandag 29 Ma»rt 1943 af-vaa v.tö. 9 aar tot n-m. 5 oar zoo aoodig voorschotten «al verstrekken op de ast te kecnen rijksbijdrage ia de geleden oat- .togsgeweldschade. Ter plaatse zullen tevens formulieren ver krijgbaar xjjtt'-vooï de aangifte van de gc - leden schade ea folfchtipgwi voor de 'invul ling der fororalicrea worden gegeven. Mede aal aanwezig zijd een vertegenwoor diger van het departement van Sociale Za ken" (Bureau Hersteifonds) welke even tueel overbruggmgstoelageo aal verstrekken aan kleine adfslandijjcn, die niet M» sfaa» zijn tot de wederopening van hun bedrijf zich zelf te onderhouden. Dc Schadc-Enquête-Commissie. Schiedam, 29 Maart 1943, gevallen. Later zal de Duitsge zinde burgemeester Draayer Mak nog een speciale schrob bering geven, omdat hij op zijn Hollands geblust heeft en niet volgens de voorschriften van de Wehrmacht. De brandweermannen op de B.K.-laan leggen drie kilome ter slang uit naar de Nieuwe Haven om vandaar water weg te pompen. Ze vinden de eerste slachtoffers en constateren tij dens hun werk een jammerlijk gebrek aan bijlen en redlijnen. Eten krijgen ze niet. Toch kan de brandweer pas 's avonds te gen tienen inrukken. Wouter Palsrok weet bij luchtalarm precies wat hem te doen staat: onmiddellijk naar zijn ziekenwagen op Wilton Fijenoord. Hij verlaat zijn huis op de Aleidastraathoort de klappen, ziet dat de bommen inslaan bij de Van Ostadelaan, waar zijn zuster woont die met ene Buitendijk getrouwd is. Ze hebben net een baby gekregen. Palsrok ergste vermoedens worden bewaarheid. Het huis heeft een voltreffer gekregen. „Nou, Palsrok je zuster is overleden," zegt dr. Nijenhuis die al ter plaatse is. „En ze wa ren er nooit meer," zegt de heer Palsrok nu. „Ze zaten al tijd in Schipluiden. Maar die bewuste dag toevallig niet. Ze waren net de eendjes wezen voeren, toen het luchtalarm ging. Mijn zuster liep net de gang in, toen de bom het huis binnen vloog." Meneer Buitendijk zal de oorlog overleven. In 1951 geeft hij opdracht tot herbouw van het huis. Lou Borrani kent het meisje Rab uit het Passagetheater, waar hij haar ontmoette tij dens de Snip en Snap Revue "Tok, tok, tok en weer een ei..." Nu haast hij zich als een ra zende naar de Paulus Potter straat. Door geen afzetting laat hij zich weerhouden en zo komt het, dat vader en moeder Rab wel zeer snel kennis ma ken met hun toekomstige schoonzoon.Hij helpt de hele middag de glasscherven oprui men. Overigens gaat aan het huwelijk van Lou eerst nog ze ven jaar verkering vooraf: wo ningnood. Ze zouden later de benedenverdieping krijgen van Buitendijks herbouwde wo ning. Want in de oorlog was mevrouw Rab-Borrani door dienstmeisje geweest. In het Westen heerst paniek. De bevolking begint naar de binnenstad te vluchten. De autoriteiten nemen de allereer ste maatregelen. Oostlander hoofd van Maatschappelijk Hulpbetoon en als zodanig ook verantwoordelijke voor de voe- delvoorziening laat grote hoeveelheden pap koken in melkfabriek "De Landbouw", waar directeur Popta alle me dewerking verleent. Ondertussen komt de natio- naalsocialistische "Winter hulp" ook op de proppen. Ze koopt verschrikkelijk veel brood op en de daavoor beno digde distributiebonnen krijgen de bakkers te horen zal Oostlander wel leveren. Dat weigert Oostlander cate gorisch. Hij wordt daarin on dersteund door burgemeester Draayer, die de Duitsers om hun stramheid bewondert en dus die halfzachte NSB-ers diep veracht. En de bonnen ko men niet los. "s Avonds is er pap en brood in het Sportfondsenbad. De Schiedammers maakten er een kleine politieke demonstratie van. Oostlander: „De meeste mensen namen pap. De NSB- ers bleven zitten met hun brood. Maar aan de andere kant: het was maart en het kon die tijd van het jaar nog ver rekte koud wezen. Er zijn aar dig wat mensen om de pap ge komen." Aan de andere kant van de Burgemeester Knappertlaan is het blussen dan nog in volle gang- Een rampdag neigt ten ein de. 's Nachts zal de zomertijd ingaan. „Men zal dus verstan dig doen reeds zondagavond voor het ter ruste gaan de uur werken een uur vooruit te zet ten." preekt de krant. Dat ge beurt ook. De meeste vluchte lingen zijn ai gauw weer terug, al was het alleen maar om de 'glasschade op te nemen. Na de bevrijding maakte het gemeenteverslag in korte be woordingen de balans op van de achtentwintigste maart: 17 doden, 16 panden verwoest, 17 onbewoonbaar. Duizend wonin gen liepen glasschade op. Zó lang geleden... op het woonerf klinkt Abdoel Hamid Hafez.... het geluid van een andere tijd. De tweede wereldoorlog begint steeds meer écht geschiedenis te worden. Met dank aan: J. Oostlander, Mevr. BarranuRab, de heer en mevrouw Palsrok, de heren Oostervaart en Troelstra van de Schiedamse Brand weer, J. Mak en het Gemeentear chief. 'N A De beroemde schrijver M. A. J. Biesheuvel bracht zijn jeugd door in Schiedam. Een van zijn vroegste herinnerin gen heeft te maken met het bombardement op West. "Daarom woonden wij op de Vlaardingerdijk recht te genover de werf, naast de fa milie Bakker, een zeer gelo vige en eenvoudige familie, en naast mevrouw Otto die veel poezen hield en nooit haar huisje schoonmaakte. Nu werden er tijdens de oor log scheepskanonnen en on derzeeboten voor de Duitsers op de werf gerepareerd. Dat beviel de Engelse vliegers niet en op een keer gooiden ze bommen op de werf. Eén van die bommen kwam een beetje verkeerd terecht, het was op een zondag, hij schoot door het kelderraam pje ons huis in, maar ging gelukkig niet af. Mijn vader en moeder (mijn vader met de kist met geld en belang rijke papieren onder zijn arm), mijn broers Kor en Arie, zijn zus Ko, renden het huis uit. Mijn moeder droeg mijn kleine zusje Ada op de arm die toen ongeveer drie jaar was. Op vijfhonderd meter afstand stonden ze gelaten te wachten tot de bom afging en het huis de lucht in zou gaan. Plots riep mijn broer Arie, die toen misschien der tien of veertien was: "Maar Maarten ligt nog in het huis". Hij had gelijk: ik droomde geheel onschuldig en onwetend van het gebeur de mijn lieflijke droompjes in het kinderbed op zolder. Arie rende naar huis terug, bestormde met ware doods verachting alle trappen en redde mij uit het bedje. Ver baasd keek ik om mij heen. Het was buiten heerlijk weer, er waren geen vliegtui gen meer en er was niets dat op gevaar duidde. Maar ik vond het leuk te voelen hoe mijn broer met mij rondren de. Ik was toen net vijf jaar geworden. Toen hij weer aankwam bij het vijvertje en het bosje, waar nu de Witte Huizen staan, waar mijn va der en moeder hem opwacht ten met trillende knieen, ga ven ze zich gezamenlijk over aan een nauwkeurige be schouwing van het huis. Juist zei mijn vader: "Het is een blindganger mensen. La ten we maar weer naar huis gaan. Morgen wordt de bom opgehaald," toen het huis zich in de lucht verhief. Onmiddellijk daarop be reikte een grote dreun onze oren, een van de tafelpoten van het ding waaronder ik altijd dekking had willen zoeken voor de bommen uit de vliegtuigen, sloeg suizend vlak naast mij in de grond, mijn moeder klampte mij steviger tegen haar lichaam en mijn vader sprak de woorden: "Je zou niet zeg gen, dat dat mus stevig op palen stond, alles in ons le ven is tijdelijk. God maakt geen verschil tussen een tent en een huis." Uit het verhaal "De Por nografie" van "De Ver schrikkelijke Werkelijkheid en andere verhalen" door M. A. J. Biesheuvel. ZATERDAG 2 APRU. 1963 SCHIEDAM Verpaupering van de Brugmanstraat en omgeving in Schiedam-West moet worden voor komen. Leegko mende panden moeten niet dicht worden gemetseld, maar zo lang mo gelijk bewoond blij ven. „Zolang bewo ners nog tevreden wonen, vind ik het niet nodig alvast de slopershamer aan te laten rukken," vindt Hans van Kleef (PvdA) Het is de bedoe- Poppentheater Haasje Repje geeft zondag 2 april een kindervoorsteling in café Quibus, Lange Haven 28. Aanvang twee uur. Voor de ouderen treedt vanaf tien uur de formatie Titanic The Icebergs op. Ze brengt muziek uit de jaren vijftig, zestig, zeventig met theatereffecten. Toegang gratis. TEERSTOOF Bert Krauwinkel's jongste tekeningen ling er in de loop van 1985 met nieuwbouw te be ginnen. Door de onzekerheid over het aantal woning wetwoningen dat Schiedam met steun met het Rijk mag bouwen, vin den de raadsleden van de commissie stadsvernieuwing dat voorzichtig moet worden om gesprongen met kaalslag. „Ik kan me in denken dat het geen pretje is te en schilderijen zijn tentoongesteld in zoldertheater De Teerstoof, Nieuw- straat 12. Centraal thema in zijn werk is de verbinding tussen religie en geweld. De Falk- landoorlog, strijd in El Salvador en de vredesbeweging heeft hij verwerkt in zijn nieuwste schil derijen. Het huisvuil wordt maandag 4 april niet opge haald, maar op wonen tussen dichtgetimmerde panden," zegt CPN-raadslid Eef - Collé. „Er moet pas worden gesloopt als zeker is dat er direct nieuwbouw - voor in de plaats komt." De Brugman- straatbuurt is de tweede stadsver- meuwingsactivitei! in West. Eerder a! maakten bouwvalli-^l ge woningen in de jSfc Mariastraat plaats voor 56 nieuw bouwwoningen. sj Sis donderdag 7 april. Op tweede Paas dag vervalt tevens tjjjjjj de grofvuilophaal- dienst. Het Vuil- j overlaadstation aan de Parallelweg is zaterdag 2 en maandag 4 april eveneens gesloten I ra w< N( zv> ha aa w? mi op kc ra mi do J •kc dc PC De Schiedamse jeugd hoeft zich in de paasvakantie geen moment te vervelen. Het jeugdlandcircus is weer present in alle wijken met een bont activiteiten pro gramma. Het programma bestaat uit drie hoofdonder delen: een spelcircuit waar bij de kinderen hun behen digheid en conditie kunnen inzetten: varen door de Voorhaven en natuurlijk is er ook weer het onderdeel creativiteit waarbij kinderen zich naar hartelust kunnen uitleven met kleien, knippen, plakken en verven, Verder zijn er ook theatervoorstel lingen. Het programma ziet er als volgt uit: DINSDAG 5 APRIL 10.00 uur Zuid, Dwarsstraat 33, Tekenfilms en kluchten: 14.00 uur Noord, Blauwe Brug, tekenfilms en kluch ten; 14.00 uur Zuid, 't Zui derkwartier, creativiteit. WOENSDAG 6 APRIL 9.30 uur Zuid, Voorhaven, Hoofdstraat, varen 10.00 uur Nieuwland, Schoolplein 't Startblok, spelcircuit. 13.30 uur Zuid, Voorhaven, Hoofdstraat, varen. 14.00 uur Noord, School plein Ouverture, Spelcircuit. 14.00 uur West, Zaal Irene, Toneelvoorstelling Asse poester. BOUWSPEELPLAATS ZUID Een plek bij uitstek om te ravotten is de bouwspeel plaats in Zuid aan het Hoofdplein. Tijdens de paasvakantie is de speel plaats open op dinsdag en donderdag van half elf tot vier uur. En op woensdag en 'f vrijdag van één tot vier uur. De entree is gratis. Kinderen moeten oude" kleren aan trekken en liever geen nylon jasjes aan doen omdat deze makkelijk vlam vatten. DE KREEK In clubhuis De Kreek, Lange Haven 92, kan de jeugd dinsdag timmeren, woens- dag is er bingo en donder- dag handenarbeid. Vrijdag zijn er tekenfilms te zien. De activiteiten beginnen om 13.30 uur tot 15.00 uur. Kosten eén gulden. JEUGDHAVEN In Jeugdhaven Nieuwiand wordt dindsdag geknutseld, videofilms gekeken en aan 1 handenarbeid gedaan. De vacantieactiviteit staat in het teken van het voorjaar. Aan-'1- vang 10.00 uur tot 14.30 f uur. Entree 2,50 inclusief een broodmaaltijd en limo nade. «iijnw itriirlir^-iigii - T'lfci Tuf Ml fl'l*.'-... 4

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 2