schiedam 14 9Bezuinigingen in Vlaardingen nemen absurde vormen aan" Teerstoof en Passage onder één bestuur SiÊÊÊSÈsê ÉHjéÊ^^ÊÏÈÊHÊ^Sk. Schilderijen en keramiek m Danstoernooi Wie wordt beste schaker Schiedam? Maassluis: geen geld munitie-verhuizing LEïlSXMCUS^MXm^^ Voordeeltje voor WWV-ers Burgers mogen meepraten per agendapunt Restaureren oude kunst moeilijk Video-films huren? 3 i' complete speelfilms voor 25«" per,week Sch MM (Van ëen onzer verslag gevers) VLAARDINGEN/ SCHIEDAM/MAAS SLUIS Schiedam en Maassluis zijn nog lang niet klaar voor "De Groote Lucht". Deze rioolwater-zuiverings installatie wordt vol gende week dinsdag al geopend door minister N. Smit-Kroes. Maar Schiedam heeft haar leidingen nog niet op De Groote Lucht kun nen aansluiten en Maassluis levert voor lopig amper de helft van haar rioolwater. SCHIEDAM "Ik was hardstikke bafig dat ik in het water zou vallen en verdrinken," bekent een schuchter blond meisje na drie kwartier varen op de Nieuwe Maas. "Ik heb mijn moeder gevraagd of er écht niets kon ge beuren en ik ben hele maal niet bang meer." Heel voorzichtig breekt er een gulle lach door op het bleke ge zichtje en spontaan grijpt ze met beide han den de arm van een Jeugdlandvrijwilliger. "Ik ga lekker met jou mee kijken op het mu seumschip," zegt ze vol vertrouwen opkijkend naar de lange lijs. ZT', 11 Zelf de boot besturen, dat wil ieder kind. Zeebenen (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN „De gemeentelijke bezui nigingen gaan absurde vormen aannemen." Dit signaleert Vereniging Wijkbelangen Vetten- oordsepolder in haar jaarverslag over 1982. „Er wordt niet bezuinigd omdat er een gezonde kritiek is op het werk van het buurthuis, Nee, er wordt de botte bijl gehanteerd en het is de vraag of er nog iets overeind blijft." Van een onzer verslaggeefsters SCHIEDAM Op korte tinmijn krijgen de bei de Schiedamse theaters één directeur. De volledi ge samenvoeging van theater De Teerstoof met het Passagetheater gaat echter nog drie jaar du ren. Gekozen is voor een geleidelijke samenvoe ging om het bestuurf»van de Teerstoof de kans te geven in alle rust ovër te schakelen. Super 8 speel/sexfilms, 6 voor 27.50 voor een hele week BALY, DAM 5a, SCHIEDAM Tel. 010 - 267216 Geopend van 10-18 uur. ponderdagavond koopavond Geen borg - Légi(imalie yereist. Theater De Teerstoof aan de Nieuwstraat krijgt dezelfde directeur als het Passage Theater. 1 Diefstal Nieuwland instuif SSSN Bestuur Tram- vertraging Stations straat wé! HET VRIJE VOLK •■■Vi %u< Grootte Lucht draaiit op halve capaciteit De bouw van De Groote Lucht heeft drie jaar geduurd. De totale kosten van de instal latie bedragen 150 miljoen gul den. De installatie zorgt ervoor dat het rioolwater van VIaar- dingen. Schiedam en Maas sluis wordt gezuiverd. Voor heen loosden deze gemeenten dit afval rechtstreeks tn de Nieuwe Waterweg, met alle ge volgen voor het milieu van dien. Het Hoogheemraadschap Delfland, dat de kosten van dc installatie draagt, is woedend op Schiedam. Volgens voor lichter F. J. Vos van Delfland heeft Schiedam zich niet aan de afspraken gehouden. In het uiterste géval denkt Delfland aan een gerechtelijke procedu re. Daarbij zou van Schiedam een forse schadevergoeding worden geelst. Wethouder R. Scheeres van Schiedam beroept zich op "overmacht". "We hebben als gemeente sinds 1978 vele fi nanciële klappen moeten op vangen," aldus Scheeres. Schiedam moest inderdaad ho ge kosten maken voor de aan sluiting op De Groote Lucht Zij zag zich geconfronteerd met het feit dat het rioolwater in een andere stroomrichting moest worden gebracht. "Zo doende hebben wij al vele mil joenen in de grond moeten stoppen de laatste jaren," ver telt de wethouder. (Van een onzer verslageefsters) SCHIEDAM Een paar honderd Schiedammers met een WWV-ultkering krijgen een klein voordeeltje. De Ge meentelijke Sociale Dienst heeft per abuis in de tweede week van juli 1982 te weinig WAO premie ingehouden. Het teveel uitgekeerde wordt niet teruggevorderd. De GSD heeft een bedrag van ongeveer 57.000 gulden te veel aan premie terugbetaald. Er werd destijds van uitge gaan dat correctie achteraf wel mogelijk zou zijn. Nu dit zeer gecompliceerd blijkt, wordt de 620 cliënten het fout je niet aangerekend. Het overgaan op betalingen per computer en overschake ling van week- naar maand- uitkeringen is er de oorzaak van dat de premie-Inhouding in die week is misgelopen. VLAARDINGEN Burgers mogen voortaan per agenda-" punt meepraten op vergaderin gen van raadscommissies. Tot nu toe mochten ze alleen tij dens het zogeheten vragen- halfuur het woord voeren. Dit halfuurtje blijft gehandhaafd om onderwerpen die niet op de agenda staan, aan te kunnen snijden. De gemeenteraad moet nog beslissen over de wijziging. Vooruitlopend op dit formele besluit zijn de meeste commis sies al gaan werken volgens het nieuwe systeem. Maar in Maassluis hebben de problemen niets met finan ciële tegenvallers te maken, deelt wethouder I. van der Knaap mee. Het is volgens Van der Knaap louter een technische kwestie, die binnen een Jaar kan worden opgelost. Delfland is niet van plan om stappen tegen Maassluis te on dernemen. Delfland-voorlich ter Vos: "Die gemeente heeft ons verzekerd dat de proble men halverwege dit jaar zijn opgelost en daarmee nemen wij genoegen." Schiedam had de aansluiting op De Groote Lucht aanvanke lijk gepland in eind 1987, maar onder druk van Delfland is die termijn al teruggebracht tot eind 1984. "Wij doen ons best, maar het zal moeilijk zijn," al dus wethouder Scheeres. (Van een onzer verslag geefsters) SCHIEDAM Het res taureren van oude kunst blijkt een groot probleem voor het museum te zijn. Het Stedelijk Museum heeft voor het herstellen van een anoniem schilderij uit ongeveer 1552 geen res taurateur kunnen krijgen. Minder problemen geeft het restaureren van schil derijen uit de COBRA-col- lectie. Mevrouw Mósenba- cher, academisch restaura teur van schilderijen in Den Haag zal dit jaar twee grote Cobra-schilderijen restaureren. Op het ogen blik werkt zij aan een schilderij van Anton Roos- kens. Spanni ng en sensatie h ij met Niet iedereen keek met zo veel angstige spanning uit naar de boottocht, die speciaal ter gelegenheid van de paasva kantie is opgenomen in het ac tiviteitenprogramma van de Jeugdlandvrijetijdsbesteding' voor schoolkinderen. De meeste Jeugdlanddeelne mers waren in een mum van 'WGWr. W&WW-. tijd 'kind aan huis' op het schip De Rode Valk. Alsof het een dagelijkse gewoonte be trof, zó snel waren zij gewend aan de deinende golven. Buiten op het voorschip verdrongen de opvarenden zich, want ze wilden geen van allen iets mis sen van het schouwspel op het water. De meesten hoopten op bijna-botsingen met voorbij varende schepen op de drukke Nieuwe Maas. Kapitein Guus Klepke houdt het roer echter recht. Hij wil zijn gasten geen nat pak bezor gen. De kinderen gingen bo vendien niet onverzorgd van start. Lekkere koeken, warme chocolademelk en als klap op de vuurpijl een kijkje op het museumschip De Buffel dat nog heuse gevangeniscellen telt ook! Achttien kinderen en zes vol wassenen namen aan de boot tocht van dc Socialistische Jeugdbeweging de Rode Val ken deel. Guus Klepke gebruik te zijn vakantiedagen om de kinderen dit buitenkansje aan te bieden. Hij en de overige vrijwilligers hebbenhanden vol werk om de opgewonden kinderschare in toom te hou den. "Kan er niet even iemand in de kajuit kijken of ze de boel niet aan het afbreken zijn?" oppert een vrijwilligster van het Jeugdlandteam. Zij bekent: "Ik vind het nu erg leuk, maar toen ik begin deze week hoorde dat ik bij het varen was inge deeld, draaide mijn maag even om. Ik heb geen zeebenen. Ach teraf blijkt het reuze mee te vallen. Alleen het inschenken van de warme chocolademelk heb ik nog niet onder de knie. Het grootste deel komt er n&ést de bekers, in plaats van erin!" Volgens de vereniging, die opereert vanuit buurthuis De Pljpelaar in de "Willem Pijperstraat, wordt de situa tie hoe langer hoe meer on werkbaar. „De gemeente blijft te dure stedelijke or ganen de hand boven bet hoofd houden en breekt het uitvoerende buurthuiswerk af." Het jaar 1982 werd door de vereniging met een tekort van 2000 gulden afgesloten. De vereniging moest achter eenvolgens 2 en 0,45 procent bezuinigen van de gemeen te, hetgeen neerkwam op een bedrag van 1600 gulden. De bezuiniging ging ten kos te van de activiteitensubsi die "die al niet zo hoog was". De vereniging heeft zich voorgenomen dit jaar nog voorzichtiger aan te doen. Maar de deelnemersbijdra gen zullen niet worden ver hoogd. „Onze doelstelling is en blijft: dat we opkomen voor de belangen van de wijkbewoners. Onze wijk zit vol mensen met lage inko mens. Het zou dus te gek zijn, om de deelnemersbij dragen te verhogen, want daardoor zouden de mensen wegblijven." De vereniging noemt het een slechte zaak dat zij zo verder afhankelijk wordt van de barwlnst. Afgezien van de financiën was 1982 een goed jaar. „Voor u ligt een Jaarverslag van een bloeiend buurthuis. In de VOP gebeurt eigenlijk alles wat men van een goed buurthuis mag verwachten", meldt het voorwoord. „Er zijn vele activiteiten en het gebouw zit iedere dag vol mensen. De onderlinge be trokkenheid is groot. In het buurtwerk worden goede re sultaten geboekt. Dit blijkt ook hard nodig te zijn, want het is voor de buurthuisme dewerkers goed te merken, dat de mensen steeds meer klem komen te zitten." Het gemeentebestuur stélt dat nu haast moet worden gé- maakt met de Invulling va» het directeurschap voor belde theaters! Deze man of, vrouw moet de samenvoeging voorbe- "réidenl Hij zal worden gadege slagen door een stichtingsbe stuur waarin zijn vertegen woordigd gemeenteraadsleden en de Schiedamse Gemeen schap. De Schiedamse Ge meenschap krijgt verder geen bemoeienis met het theaterbe- leid. mWt l'S:. AÏ .vanaf 1978 is gepleit voor één' directeur voor beide thea ters.' Het Paasagetheater heeft al partei 1981 geen directeur jtfeérSDe dagelijkse leiding is daar in handen van Connie Eg- gink. De Teerstoof wordt al sinds 1972 gerund door een team vaa vrijwilligers. Het theater loopt als een trein, maar de vrijwil ligers doen dit werk nu al elf Jaar en wilien het kalmer aan gaan doen. Het bestuur van de Teerstoof stelde in 1978 voor om de beide theaters geieideiijk aan te doen samensmelten onder één directeur. De Teerstoof vrees de voor het voortbestaan. Dit seizoen hebben de beide thea ters al een begin gemaakt met de samenvoeging. 2e brachten een gezamenlijk programma boekje uit. VRIJDAG 8 APRIL 1983 Het bijkantoor van *net Algemeen Dag blad aan de Park weg kreeg onge wenst bezoek. Het personeel mist 400 gulden en enkele cheques. De dieven kwamen binnen via een raampje. Ook werd ingebro ken In de Jan Ligt- hartschool aan het Frans Halsplein. De dieven drongen binnen via het daarnaast gelegen sportlokaal. Zij na men enkele lenzen van een diaprojec tor, een radio-cas setterecorder, ge reedschappen, bal len, microfoons en een versterker mee. Kinderen uit Nieuw land kunnen zater dag in buurthuis Nieuwland, Albar- dastraat 65 kijken naar tekenfilms. De instuif voor de jeugd van 6 tot en met 11 jaar is van twee tot vier uur. Entree één gulden. De speurtocht in het Beatrixpark vervalt in verband met het slechte weer, dus de kap laarzen kunnen thuis worden gela ten. P. Verspeek is de nieuwe voorzitter van het SSS-be- stuur geworden. Eiso Blaauw legde 26 maart zijn be stuursfunctie neer In verband met het conflict over tekor ten. Verspeek zal voorlopig voor zes maanden voorzitter zijn van de Stich ting Samenlevings opbouw Schiedam Noord. Trampassagiers van lijn 1 en lijn 8 moeten zaterdag rekening houden met vertragingen omdat in het een- 'W trum van Rotter- dam een marathon wordt gehouden. Tot 20.15 uur 's avonds maakt de tram een omweg. Bij tramlijn 8 wordt aangeraden tussen 16.45 uur en 20.15 uur vanuit het een- trum de metro te pakken tot station g*- Eendrachtsplein en daar over te stap- pen op lijn 8 rich ting Schiedam. sioop In de Stationsstraat' maakt het Van r,hh Gend en Loos ge- -«■> bouw op 11 april plaats voor nieuw- bouw. De sloop, uitgevoerd door aannemer Mes, moet eind apri! klaar zijn. Het oude bedrijfspand bij de „f* Horvathweg is on- geveer dertig jaar oud en door vernie-' ling in slechte staat h" geraakt. is" Een kleine collectie schilderijen en ke ramiek van schilder Gerard Bateiaan is te zien in de bene dengang van de bi bliotheek aan de Lange Haven 131. Voortaan wil de bi bliotheek vaker kunstenaars de kans geven hun werk te exposeren. Batelaan bijt het spits af. De exposi- f tie is tot en met 5 mei te bezichtigen, f .'"JG De openingstijd zijn - gelijk aan die van de bibliotheek. SCHIEDAM Schiedammers, die van dansen hou den, kunnen zater dagavond in club huis Oost kijken naar een danstoer nooi. De wedstrijd is georganiseerd door de "Swinging Girls", die in het clubhuis haar thuis haven heeft. Er dingen zes dansgroepen mee nar de eerste, tweede en derde plaats. Clubhuis De Kreek, Clubhuis werk Zuid, de Klei ne Dansers uit Poortugaal en club huis De Boeg uit Rotterdam zullen het tegen elkaar opnemen. Het toernooi duurt van zeven tot tien uur. ledereen is welkom in het club huis, Galileistraat 86. SCHIEDAM Wie is de bes te jeugdschaker van Schie dam? Kinderen die de uitda ging wilien aannemen, kun nen maandag 11 april bij clubgebouw Wilton Feijen- oord, ingang Rubenslaan meedoen aan de eerste ron de van het jeugdschaakam- pioenschap Schiedam. De deelnemers worden naar speelsterkte ingedeeld, zodat ook beginners een gokje kunnen wagen. Aanvang ze ven uur. Ook voor de volwassenen be gint donderdag 14 april weer het Open Schaakkampioen schap van Schiedam. Speet- iocatle dit jaar is boerderij Landvreugd, Sweelincksingel 7. Inschrijfgeld vijftien gulden voor de hoofdklasse en tien gulden voor de overige klas se. Het speeltempo is veertig zetten in twee uur. Iedere ronde begint om 19.45 uur precies. De speeldata zijn 14, 21,28 april, 5,12 en 26 mei en 2 juni. De prijsuitreiking is 9 juni. Opgeven bij M. van Kleef, Straussplein 83, te!. 707093. De jeugd kan zich aanmelden bij F. Groeneweg» tel. 701215. j"W ■T/" (Van een onzer ver slaggevers) MAASSLUIS De gemeentes Maas sluis, Naaldwijk en De Lier willen niet meebetalen aan het verplaatsen van het munitiedepot in het Staelduinse bos naar De Kom in Wassenaar. Het bos is een re gionale voorziening dus moeten de pro vincie en het rijk opdraaien voor dè operatie die tien miljoen gulden kost, vinden de drie gemeentes. Het de pot bevindt zich binnen de gemeen tegrenzen van 's Gravenzande die wél bereid is bij te dragen in de kos ten. De opslag van (oude) munitie uit diverse legerplaat- - sen in Nederland neemt 34 hectare in beslag. De rest van het bos is 36 hectare groot. Het depot is in de Tweede Wereldoor log aangelegd door Nederlanders, on der dwang van de Duitse bezetters. De staatssecretaris van defensie wil nog dit jaar de mu nitie uit het bos verwijderen met behulp van leger trucks. Als het geld niet op tijd op tafel komt, wil de staats secretaris het de pot handhaven en verder uitbreiden. Burgemeester M. van Plooijen van 's Gravenzande zegt ex' het jammer te vin-iat den dat de drie ge-,«" meentes niet wilier meebetalen. f' Met name op zijn collega-bestuur- ;;.f ders in Maassluis,:y heeft hij kritiek. heb de indruk dat -(-*• de meeste wandert laars in het bos Maassluis komen,_, Juist van Maassiuis3»- had ik een positie--^,-r ve houding ver- ,j\s- wacht," aldus de burgemeester, te- vens voorzitter van J. de Vereniging Vrienden van het Staelduinse bos. Hij sluit niet uit dat nog meer gemeen-; tes de portemon- :c!tf nee dicht zullen houden. oaf

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 2