10 naar eigen bingo •••co* •••opm Tasje weggegrist RESJOP GAAT KLUSSEN U KOMT TOCH OOK? 'Bezuinigen, dat doe je niet voor je lol' f\ a fg§g wÊÊÊfc'*'. rnmg wm mmm Sch SCHIEDAM Wie nu door de zalen van het Stedelijk Museum loopt kan zich maar moeilijk voorstellen dat dit monumentale gebouw bijna 150 jaar lang dienst heeft gedaan als gasthuis voor zieke en arme inwoners van Schiedam. Vanaf 1790 konden 'arme en miserabele personen' en later ook 'oude gebreckelijcken menschen' in dit ge bouw rekenen op een bed, eten en verzorging. l~0t Om acht uur een gezellige bijeenkomst met het jaarverslag over 1982 en de verkiezingen, maar ook maandag 18 april 1983 in Chr. Soc. Belangen Schiedam. Toegang gratis met speciale COOP prijzen. COOP NIEUWE WATERWEG: 20 winkels. NIEUWE WATERWEG TwWMM€M «MlÜ I Sieckenkamer -MW"' Matrozen Het "nieu we" pand aan de Lange Kerkstraat. Eerst ge kraakt, la ter toege wezen. Concepten Tijdnood Wethouder Joop Lin thorst: "In dit stadhuis blijft niets geheim." Onthoofd Grens HET VRIJE VOLK schiedam ZATERDAG 16 APRIL 1963 Iyw, lö1 TOO aar Sint Jacobs Gasthuis Pas in 1934 verhuisde het Sint Jacobs-Gasthuis naar de huidige plek aan de Burge meester Knapperlaan. Dat was wel nodig, want 'het kille, kou de, getraliede hok in de Hoog straat is een schrik voor de oude menschen', zoals een ge meenteraadslid in die tijd op merkte. Trouwens, in 1890 al vond de toenmalige stadsar chitect A. Nolen dat het beter was het gasthuis in te richten als stadshuis. Nolen maakte nog een tekening en begroting voor een nieuw gebouw, maar van zijn plannen is nooit meer iets gehoord. De geschiedenis van het Te huis voor Ouden van Dagen aan de BK-Laan begint 100 jaar geleden als in 1276 de zus ter van Koning Willem II, Alei- da, het door haar 'ten behoeve van de armen gestichte gast huis' overdraagt aan de paro chiekerk. Maar al snel is het gasthuis even arm als de be zoekers: het stuurt zelfs nood- druftigen door naar het gast huis in Delft of laat ze gewoon aan hun lot over. De schepenen van Schiedam grijpen in en la ten weten dat van iedereen die in Schiedam komt te overlij den het 'beste cleet' wordt op geëist ten behoeve van het gasthuis. Er worden zelfs twee mannen aangesteld om deze gemeentelijke kledingsrege- ling te controleren. In de middeleeuwen heeft het gasthuis op verschillende plaatsen in de stad gestaan. Rond 1540 verhuisde het naar de Hoogstraat op de plaats De gemeente Schiedam heeft er een nieuw geschie denisboekje hij. Gisteren werd in het Stedelijk Mu seum het boekje 'Zevenhon derd jaar Sint Jacobs-Gast huis* ten doop gehouden. Be halve een geschiedkundig overzicht van het huidige Tehuis voor Ouden van Da gen aan de Burgemeester Knappertlaan bevat het boekje ook uitgebreide ar- chiefgegevens. In de aula van het Stede lijk Museum is een tentoon stelling ingericht van docu menten, prenten, bouwteke ningen en gebruiksvoorwer pen van het St. Jacobs-Gast huis vanaf 1286. Tot en met 24 april is de tentoonstelling te bezichti gen. Openingstijden: maan dag tot en met zaterdag van 10.00 tot 12-00 uur en zondag van 12.30 tot 17.00 uur. waar nu het Stedelijk Museum te vinden is. Over het perso neel uit het allereerste begin is niet veel bekend. Wel dat de eerste bekende dokter 'meys- ter' Willem Hugenzoon van Muden was die tot taak kreeg om 'den armen zieken int gast- huys leggende te visiteren en- de te cureren' Van een kapelaan is al bij de stichting van het gasthuis sprake. Deze kapelaan kwam uit het klooster Marienweerd. In de kapel van het gasthuis stond een altaar dat was ge wijd aan Sint Jacob, en Jacob zou door de eeuwen heen zijn naam aan het gasthuis verbin den. De eerste bewoners bestaan vit 'de armen Christ*, dc ouden, afgeleefden, zieken en zwakken'. Een speciale groep vormden de pestlijders die in een apart vertrek werden op genomen. Daarnaast werd het gasthuis waarschijnlijk a! gevangenis gebruikt SCHIEDAM De 55-ja- rige Schiedamse mevrouw H. W. V. is het slachtoffer geworden van een tasjes dief. Op de Nieuwe Dam- laan wc. 1 haar 'tasje uit haar hand gerukt door een jongeman. Hij holde daar na hard weg. In het tasje zat ondermeer een porte monnee met 100 gulden. De binnen plaats van het gasthuis, gefo tografeerd in 1910. Nu het binnenplein van het Ste delijk Mu seum. De lan tarenpaal In het midden staat er niet meer. ook Uit TT 4//'wfc fa W'Zy/'A WW's die tijd dateert tenminste het scheldwoord 'gasthuysboeff. Een enkele keer werd, alleen na toestemming van de vroed schap een krankzinnige opge nomen. Tenslotte bood het gasthuis ook onderdak aan be paald niet arme vreemdelin gen: orgelbouwer Jan Piersen logeerde er tijdens zijn werk zaamheden aan het grote orgel van de Sint Janskerk! In de zeventiende en acht tiende eeuw werd het gebouw aan de Hoogstraat enkele ma len ingrijpend verbouwd. In 1670 werden de 'beyde sieeken- kamers' opgeknapt. Twintig jaar later werden in de regen tenkamer glas-in-loodramen aangebracht met daarin de wapens van regenten en regen tessen. In 1746 bleken de 'huy- sies waarin kranksinnige wier den geplaatst' niet meer te renoveren. Hiervoor in de plaats kwam nieuwbouw. In 1784 was het gasthuis der mate vervallen en uitgewoond dat de regenten architect Glu- dici opdracht gr i een nieuw ontwerp te maken. Eind 1785 werd cp dezelfde plaats met de bouw van een nieuw gasthuis begonnen. Vijf jaar later (de bouwers ondervonden tegen slag doordat het pand al snel begon te verzakken!) was het klaar. Tot 1934 zou dit ontwerp van Gludici dienst doen als gasthuis. De dagelijkse leiding van het gasthuis was in handen van een "binnenvader' en 'bin- nenmoeder' die in Schiedam moesten wonen en van wie men zeker wist dat zij 'de wa re gereformeerde religie* be- lijdden. Ook werkten in het gasthuis twee 'meyd sn' of 'dienstmaaghden' die de huis houdelijke taken op zich na men. Een 'cranckenbesoecker' of 'siekentrooster' had als taak 'het besoecken en vertroostin ge' brengen aan "oude siecke luyden'. Ook lette hij er op dat 'Godes woort' niet aan de oud jes voorbij ging. Daarnaast zorgde een academisch ge schoolde 'medesynedoctor' voor de lichamelijke verzor ging van de bezoekers. Tot de natienten behoorden intussen Cv.,* de zieke zeelieden van de in Schiedam binnengelc pen Rechts: Het huidige Gast huis aan de Burgemeester Knappertlaan Links: Het gasthuis op een kaart uit 1598. In de kleine huisjes werden krank zinnigen ver pleegd of lasti ge bejaarden op water en brood gezet. m,", i ,&W' //y^/w/yyy schepen en toei- in januari 1795 de Fransen Holland binnenvie len werden zelfs twee zaler* voor de 'Fransche troupes' ge reserveerd. t In de eerste helft van de vo rige eeuw bestonden de bewo ners van het gasthuis voorna melijk uit mensen 'die door ligchaamszwakte. gebreken of ouderdom niet meer in staat zijn door handenarbeid in hun onderhoud te voorzien'. Maar ook bleef het gasthuis dienst doen als ziekenhuis voor in de stad verblijvende vreemdelin gen. Toen in 1849 het aantal zieke matrozen eigenlijk te groot werd, besloot men aan de gratis verpleging een eind te maken en een eigen bljdage te vragen van 1.50 gulden per veek. Een paar jaar later wer den geen zieken meer opgeno men. omdat men het beter vond die te verzorgen in het Stadsziekenhuis aan de Laan. Wel bleven een geneesheer en een heelmeester aan het gasthuis verbonden en had men de beschikking over een ziekenzaal. Nu alleen bestemd voor 'oude lieden' die tot op de dag van vandaag de enige be woners zijn. In de vorige eeuw telde het gasthuis per jaar 100 tot 110 bewoners. Mannen en vrouwen waren in aparte zalen onderge bracht. Veel kritiek was er op de beslissing om ook echtpa ren te scheiden. Daarom wer den in 1912 enkele vertrekken voor gehuwden ingericht, "waarvan de wenschelijkheid is gebleken". In het ontwerp van architect P. Sanders voor het nieuwe ge bouw van het Sint Jacobs Gasthuis aan de Burgenu- ,ter Knapperlaan kwam in 1934 meer privacy voor de bewo ners: het verouderde 'zalensys- teem' werd vervangen door een nieuw systeem van ka mers, hoewel daar 'zedelijke bezwaren" tegen bestonden. Na de opening van het nieuwe ge bouw in 1934 was er plaats voor 115 ouderen. Nadat de ka mers waren vergroot kunnen nu 75 bewoners onderdak vin den. Nadat in 1855 de laatste 'vreemdelingen* waren ver trokken konden alleen Schie dammers worden opgenomen. Ook nu moeten gegadigden tenminste vijf jaar in deze stad wonen om in aanmerking te komen voor een kamer. Sinds 1966 moeten kandidaten ook 65 jaar oud zijn. Zevenhonderd jaar Sint Ja cobs Gasthuis, door J. M. AI Jansen. Een uitgave van ht Sint Jacobs Gasthuis in sa menwerking met het Gemeen te Archief Schiedam. Pnjs 17.50. SCHIEDAM Het Schie damse Bureau voor Alterna tieve Hulpverlening (BAH) gaat op 2 me! weer officieel open in het nieuwe pand aan de Lange Kerkstraat 56. Nieuw is misschien niet het juiste woord, want het oor spronkelijk gekraakte, maar later door de gemeente toe gewezen pand was tot voor kort een complete ruïne. Drie jaar lang heeft het BAH haar activiteiten ge voerd vanuit het pand aan het Oude Kerkhof. Dit ge bouw, tevens woonhuis van coordinator John Zwart, werd al gauw te klein. Sinds een jaar staat BAH namelijk met meer op zichzelf, maar maakt het deel uit van dc Stichting Alternatief werk (SJOP). De activiteiten be perken zich dus niet meer tot het opvangen van weggelo pen jongeren of het verstrek ken van advies over uitkerin gen, huisvesting, scholing of militaire dienst. Onder dc naam "P.ESJOP" is er nu ook een renovatie/re- cyclingsproject op gang ge komen. Werkloze jongeren kunnen hier, met behoud van uitkering, klusjes opknappen, zoals onderhoudswerkzaam- «jgga; /m heden, reparaties en verbou wingen. Voorlopig wordt nog door een aantal vrijwilligers hard gewerkt aan het "nieu we" pand aan de Langekerk- straat, maar de bedoeling is, dat men ook vah buitenaf" gebruik gaat maken van de diensten van RESJOP. Volgens John Zwart móet dit uiteindelijk leiden tol "echte arbeidsplaatsen". On danks het feit dat de prijzen van RESJOP beduidend la ger komen te liggen dan die van de erkende vakmensen, is er volgens Zwart géén sprake van oneerlijke con currentie: „Het gaat hier Om werkzaamheden die anders toch bhjven liggen. Onder houdswerkzaamheden die de wijk ten goede komen, maar waar de gemeente niets aan doet. De kans dat er dan weer gesloopt wordt neemt dan alleen maar toe", aldus Zwart. De 38-jarige Zwart is overi gens van plan om zich tezij- nertijd terug te trekken als leidinggevend persoon bij de Stichting. Wél wil hij inten sief bij de Stichting betrok ken blijven in een adviseren de functie. ROTTERDAM De Rotter damse wethouder van Financi en dr. J. M. Linthorst ligt niet wakker van aile opschudding die hij heeft veroorzaakt door het vroegtijdig openbaar ma ken van de bezuinigingsvoor stellen van een ambtelijke werkgroep. "ik ontveins mij niet dat er na delen aan kleven en dat er in de reacties op de voorstellen wel eens valse tonen worden aangeheven. Maar ik zie nog steeds siet welke andere pro cedure mogelijk was geweest," zegt hij. Linthorst presenteerde de ambtelijke bezuinigingsvoor stellen op vrijdag 18 maart tij dens een persconferentie: een pakket maatregelen met een totaal van 202 miljoen guiden en een geschat banenverlies voor 1800 mensen. Op de zaterdag daarna zouden de ambtenaren in de krant Se- zen dat hun dienst of bedrijf werd bedreigd met bezuinigin gen en ontslagen. Een veelge hoorde reactie was: "Zo ga je niet met mensen om." Alge meen directeur van de DROS ir. S. Kolthek: "Hieruit spreekt minachting van het ambtelijk apparaat." De Drinkwaterleiding was tevo ren via connecties op het stad huis al gewaarschuwd over de voorgestelde sluiting van de fa briek in Kralingen. De directie van de DROS wist 's vrijdags nog een brief aan het perso neel de deur uit te krijgen, die hopelijk eerder in de brieven bus zou liggen dan de zater dagkranten. Frappant is dat geen van de wethouders heeft geweten wat het bezuinigingsplan behelsde. Ook Linthorst had het die vrij dag maar vluchtig kunnen be kijken. Wethouder H. van der Pols (Bedrijven): "Vrijdag hoorde Ik in het college dat een van mijn medewerkers dinsdag de con cepten voor de sector Bedrij ven had gezien. Toen heb ik gezegd: Nou wil ik als de don der die stukken óók zien." Het uitlekken van de voorne mens met betrekking tot de Drinkwaterleiding was een van de redenen voor het college zo snel mogelijk tot publikatie over te gaan. Uniek, omdat het om ingrijpende voorsteilen ging waaraan alleen door amb tenaren was gewerkt en waar voor het college op dat mo ment aiieen maar formeel ver antwoordelijk kon zijn. "Het leek ons de enige moge lijke oplossing, want in dit stadhuis blijft niets geheim." zei Linthorst op zijn persconfe rentie. Van der Pols (na de storm): "Ook achteraf vind ik de bena dering van het college de enig jiste. Dit stadhuis is zo lek als =en zeef. De stukken worden hier gewoonweg van het ko- pieeraparaat afgerukt. Het Is al zo geworden dat wethouders zelf dingen gaan kopiëren als ze vertrouwelijk Iets in het col lege aan de orde willen stel len." Zijn collega drs. J. Laan (Ruim telijke Ordening) betreurt de gang van zaken toch wel: "Achteraf gezien had de publi katie zorgvuldiger moeten ge beuren. Maar wij hadden op dat moment totaal geen inzicht in de inhoud en de vorm van de voorstellen." Volgens de oorspronkelijke planning zouden de bezuini gingsvoorstellen van de pro jectgroep onder leiding van drs. A. H. Berg eerst worden besproken met de betrokken diensthoofden en wethouders. Door tijdnood en de "lekken" op het stadhuis is daarvan dus afgezien. Wethouder ir. P. O. Vermeulen (Stadsvernieuwing), die nog steeds achter het collegebe- sluit staat ("Als er zo'n stapel stukken ligt moet je daar met geheimzinnig over doen"), wijst ook op een nadeel dat hemzelf treft: "We zijn nu in het vreem de parket gedwongen dat we ons moeten verdedigen." Door het geven van een pers conferentie over de ambtelijke voorstellen van de "club van Berg" wekte wethouder Lin thorst de indruk dat hij of het college hier ook inhoudelijk achter zouden staan. Dat heeft voor veel verwarring gezorgd. In elk geval zijn de reacties er extra verhit door geweest. Vermeulen: "Je had je kunnen afvragen of die persconferentie niet beter door een ambtelijke medewerker had kunnen wor den gegeven Alles bij elkaar vind ik dat e' >^ndige evaluatie van de procedure moet komen." Bij alle paniekreacties regende het verwijten aan het adres van- "opperbezuiniger Berg" en wethouder Linthorst. Zakelijk en feitelijk (Van der Pols: "Ik heb Linthorst en Berg gezegd dat wij, die er dag en nacht aan werken, hier op meest gru welijke manier voor de poten worden gelopen"), maar ook emotioneel en al te spontaan (directeur Volkshuisvesting W. A. van Es in zijn inmiddels te ruggenomen kwalificaties la 'meneer Erg en wethouder lintworm". Linthorst: "Dit doen wij natuur lijk ook niet voor onze lol. Het gaat om snijden in dingen die we als gemeente ooit zelf heb-.,, ben opgezet, en dat hebben we niet zomaar voor de aardig heid gedaan." Hij vindt dat de ambtelijke pro jectgroep aan haar opdracht heeft voldaan. "Berg hoeft wat mij betreft niet onthoofd te worden. Hij heeft niet anders dan een opdracht van het col- lege uitgevoerd." Blijft het feit dat het kenmerk van deze tweede bezuinigings- j operatie nu juist zou zijn dat er" -} politieke sturing vooraf zou plaatsvinden. Linthorst: "Toch J. heb je daarbij ook ambtelijke voorzetten nodig. Het is een onmogelijke taak voor het col- lege of de raad om alles wat er-!j in de gemeente omgaat uit te -?» pluizen." 'A Het werk dat de projectgroep in enkele maanden heeft vol- bracht is noodzakelijkerwijs zeer globaal en zeer grof, er .-*\ zitten fouten in enz. enz. Dat is 't; niet erg. Door de reacties op ;i deze voorstellen en de discus- sie in de raadscommissies (en Ij[ straks in B. en W. en de raad),:'; vindt er een proces van bij- schaven en corrigeren plaats,'(y dat de uiteindelijk politieke sturing mogelijk maakt." Voor Linthorst dan ook geen I probleem om als wethouder Kunstzaken een brief aan zich- J zelf, de wethouder Financiën, j te schrijven. "Ik heb dezelfde vrijheid genomen als andere t wethouders en alternatieve voorstellen gegeven," aldus Linthorst. De misvattingen, interpretatie- fouten, aperte fouten en stom- miteiten die de diverse afde- llngshoofden en uirecteuren in j de voorstellen van de "club van Berg" wisten te ontdekken (algemene teneur: "Overleg j met ons was beter geweest") hebben gewerkt als aanmoedi- ging om nogal wat van tafel te vegen. Linthorst heeft er zelf aan mee- gedaan door in de kunstsector als uiterste bezuinigingsbedrag 12,3 miljoen te noemen in plaats van de 21 miljoen die de projectgroep had voorgesteld. - Wat blijft er op die manier nog over van het bezuinigingsstre- ven? Of kón het eraf? Linthorst: "Ik heb met dat be drag een grens aangegeven... Ais je die overschrijdt leidt dit tot een aanzienlijk terug schroeven van je ambitiem- veau. Bij een grotere bezuini ging sta je dus voor ingrijpen- de politieke keuzes; dat heb ik willen aangeven. En daarmee dus een voorzetje gegeven voor de besluitvorming in het college en de raad. Men moet 1 dit beslist met verkeerd begrij- pen alsof het wel mee zou val- ien met de noodzaak tot bezui- nigen." Linthorst spreekt nog steeds over "donkere wolken" en laat over meevallers niets los (al j circuleert reeds het gerucht dat de sneile daling van de J rente tussen de zestig en ne- 1 gentig miljoen gulden voordeel oplevert). "De raad heeft in december de hoogte van de tweede ombui gingsoperatie vastgesteld in de orde van grootte van 180 mil joen, als richtsnoer bij de voor bereiding van de voorstellen die nu op tafel liggen. Begin mei hoopt het college in de Voorjaarsnota inzicht te kun nen geven in de "donkere wot- ken" en de meevallers, en daarmee in de hoogte van hc. noodzakelijke ombuigingsbe drag," aldus Linthorst, die on langs op een PvdA-vergade- ring verzuchtte: "Ais er straks, ook nog een derde bezumi- i gingsronde nodig is, ga ik toch echt een andere baan zoe- ken." I.r - Sela tiJuUnzAijst

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 2