schiedam 4 ék nog één keer Belangstelling zaalvoetbal overweldigend Sluiten grasbaan niet erg L 'Van viswinkel naar winkel van kunst' Wat met Schiedam-Oost? Scouts «loon het in Uckebaertbos Ruim 700 tippelaars in Schiedam wm ./«ii Beroepskracht voor Schiedamse vrouwen Gasstations naar andere plaats Meer aanvragen voor woonruimte Minder inwoners m Sch (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De loop naar de consumenten beurs Adam en Eva wil er maar niet echt inko men. Na vijf dagen in sporthal Margriet telde or ganisator Warner Meinen krap 10 duizend bezoe kers en dat is eigenlijk te weinig. "Vijftienduizend was mooi geweest," zegt Meinen die op de slotdag ook moest concurreren tegen het zomers weer bui ten de sporthal. Welzij nsmarkt p i# Cindy is acht jaar en nog te klein om ma jorette te zijn. Daar hebben ze bij de har monie Oefe ning baart Kunst wat op gevonden. Daar noemen ze Cindy ge woon mini- rette. Op de wclzijn smarkt mocht ze ook helpen bij het rad van avontuur. Jezelf mooi maken is één ding. Maar soms kan het leuker zijn dat te laten doen. Vooral als het gratis is. Zoals hier op de consumentenbeurs. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM "Wij juichen het idee niet toe, maar verder deert ons de sluiting van de grasbaan van Zestienhoven niet. Die is alleen maar voor begin nelingen, die zonder ge bruik van de radio oefe nen in starten en lanuen. Wij hebben er altijd al naar gestreefd dat leerlin gen pas de lucht ingaan na het behalen van hun radiobrevet." wÉÊmMi- Grootste De zeeverkenners-afdeling van de Burg. van Haar- engroep was één van de weinige groepen, die niet deelnam aan de Parobawedstrijd. De scouts lieten aan de bezoekers van de Adam en Eva beurs zien wat ze zoal op het water presteren. HET VRUE VOLK MAANDAG H APRIL1983 &CK<> Au£/. A W V 4 Consumentei i b eurs trekt maar weinig publiek Naar de oorzaak van het wegblijven van het Schiedam- se publiek kan Meinen alieen (Van een onzer verslag gevers) SCHIEDAM "Zeer tevreden" toonde secre taris F. M. Bogerd van De Schiedamse Tippe laars zich na de zesde wandeltocht van deze vereniging. Op zaterdag en zondag liepen 735 deelnemers uit heel Ne derland verchillcnde af standen in en om Schie dam. De kortste afstand was 5 kilometer, de lang ste telde maar liefst 45 kilometer. "Van de wan delaars kregen we goede kritieken," zegt Bogerd. "Ze waren erg te spre ken over de verzorging en de routes die we had den uitgezet." Er deden 100 deelnemers minder mee dan vorig jaar. Uit vallers telde de wandel tocht niet. Bogerd: "Van het Rode Kruis hoorden we dat ze slechte dagen hadden: er was vrijwel niets te doen." Volgend jaar april houden de Tippelaars hun zevende wandeltocht. maar raden: "Aan de kwaliteit van de beurs kan het niet lig gen. We kunnen het opnemen tegen bijvoorbeeld de Femina. In de toegangsprijs van 2,50 gulden kan het toch ook niet zitten. Ik denk dat we voer een beurs als deze tóch te dicht on der de rook van Rotterdam zit ten. Er gebeurt in de omgeving al genoeg". Zijn ervaringen in de provincie zijn beter. War ner: "In Lisse komen meer dan 22 duizend bezoekers. Als je het daarmee vergelijkt valt Schiedam tegen." Of de beurs volgend jaar terugkomt kan" hij niet zeggen: "We houden een enquête onder de deelne mers. Als die volgend jaar mee willen doen dan wagen we de gok nog een keer. Anders heeft het helemaal geen zin." Ondanks het zóér fraaie weer was ook de belangstelling voor de wclzijnsmarkt die bui ten de sporthal werd gehou den, niet groot. Warner Meinen had tientallen kraampjes neer gezet om verenigingen en in stellingen de gelegenheid te geven hun 'waar' aan de man te brengen, nu de wclzijns markt in het centrum van de stad niet kon doorgaan. De verschillende maatschappelij ke groeperingen waren wel ko men opdagen, maar het pu bliek bleef weg. "Vorig jaar was het veel drukker," kon me nige standhouder zich herinne ren. "Bij de Margriethal ligt deze markt uit de route. De mensen moeten er speciaal voor komen. In het centrum lo pen ze makkelijker even langs." Van onze medewerker Aad van Hassel W Ronald Olthof (36), bestuurs lid van de stichting die het technisch beheer heeft bij de vliegclub Rotterdam, tilt niet zwaar aan de beperkingen die minister Neelie Smit-Kroes de zogenaamde kleine luchtvaart op Zestienhoven heeft opge legd. Voor augustus moet het gebruik van langs de volkstui nen en sportvelden gelegen grasbaan helemaal afgelopen zijn en is het zogenaamde cir- cuitvliegen vanaf de betonnen baan beperkt. "Het betekent," zegt Olthof, "dat zonder radiobrevet star ten en landen niet meer moge lijk is. Voorheen werd daar voor die grasbaan gebruikt, waarbij de spoorlijn Rotter- dam-Gouda als baken fungeer de. Ik kan me voorstellen dat mensen, die op hun volkstuin tje daarlangs lekker willen ge nieten van het zonnetje, knet tergek worden van die vlieg tuigjes. Overigens bleken vorig jaar de meeste klachten over Zestienhoven de grote lucht vaart te betreffen." „Mensen, die bij ons lessen gaan in het begin met een in structeur in een van onze twee driepersoonsvliegtuigen naar Seppe of Midden-Zeeland. „Dat zijn sportvliegvelden bij Roosendaal en Goes, mid den in onbewoond gebied, waar dus niemand last heeft van oefeningen In starten en lan den „Wij geven deze leerlingen die nog geen lid kunnen wor den van onze club, tegelijk op dracht een zogenaamd Rotter dams radiobrevet te halen. Dat Vorige week was, de Vlieg club Rotterdam een paar dagen te gast in Schie dam. Op de beurs Adam en Eva maakte clublid <T. Gon- lag ("Als kind groeide ik al met het vliegen op,") met de Ro bin duidelijk wat de moge lijkheden zijn van dit trai ningsvliegtuig- je. De Rotter- damse Vlieg- club bezit tien van deze toestel len. is een klein examen dat het recht verleent met radio te starten en te landen op de be tonnen baan. van Zestienhoven. Dat brevetje is maar een jaar geldig. Binnen die tijd moet het algemeen radiobrevet be haald zijn. Wie dat niet kan, moet het allemaal maar ver geten," zegt Olthof, die zelf tien jaar geleden met sport- vliegen begon." De stichting, waarvan hij be stuurder is, runt de vliegschoo! van de club die twee vaste in structeurs in dienst heeft. Dt vliegclub Rotterdam is mei 250 leden de grootste van Ne derland en behoort ook tot dt top-tien van Europa. Ze werd 20 jaar geleden opgericht door dertien „vrije jongens" en telt nu ook tien vrouwelijke leden. Het bezit van de club, waar van het lidmaatschap driehon derd gulden per jaar kost, be staat uit tien vliegtuigjes en een clubgebouw, dat vorig jaar geopend is en een half miljoen gulden heeft gekost. .De investering was een pu re gok, want niemand wist of we hier konden blijven zitten," zegt de Hagenaar Olthof. Hij kwam als zovelen in de ban van de sportvliegerij door een keer met een kennis mee te vliegen om zijn huis van bo venaf te bekijken. De vliegclub Rotterdam, waarvan Wout van de Boven- kamp als voorzitter toezicht houdt op het sociaal contact tussen de leden, heeft in de stichting Vliegmateriaal Rot terdam zijn technische zaken ondergebracht. Dat is een hele klu3 waarvoor steun van pro fessionals onontbeerlijk is. De opzet is volgens Olthof om op zo'n voordelig mogelij ke wijze mensen de kans te ge ven sportvliegerij te beoefe nen. „Het behalen van je bre vet kost weliswaar zo'n acht honderd gulden, maar dat wordt over twee jaar uitge smeerd. Daarbij hoort ook een kamp in het buitenland, want voor een volledig brevet is vijf uur vliegen in het buitenfifhd voorgeschreven. Wij doen dat dit jaar in Frankrijk." Lid worden van de vliegclub kunnen alleen mensen, die op de school van Rotterdam zijn geslaagd of die in aanwezig heid van een instructeur een checkviucht hebben gemaakt. Het bewijzen van de vlleg- vaardigheid is trouwens een regelmatig terugkerende zaak. Niemand ontkomt aan de jaar lijkse controle van een instruc teur, Ook gaat een instructeur de iucht in met een lid, dat drie maanden niet meer heeft gevlogen. Iedere houder van een brevet is trouwens ver plicht om jaarlijks tien vliegu ren te maken. De vliegtuigjes van de club worden uitsluitend aan leden of aan leerlingen van de eigen school verhuurd. „Wij werken puur op non profit basis", zegt Olthof aan de bar van het gezellige club gebouw in de zuid-westhoek van het vliegveld. „De situatie hier is ideaai voor ons. We ho pen nog heel lang hier te zit ten." SCHIEDAM Maar liefst tachtig insbhrijvlngen heeft de organisatie van het eerste Schiedamse bedrijfszaalvoet- baltocmooi mogen ontvangen. De initiatiefnemers, de heren Voerman en Gudde uit naam van de Bondsspaarbank, kon den er helaas maar de helft kwijt voor het gigantische toernooi van 30 augustus tot 23 september in de Margriethal. Bij de loting, die werd ge houden in de kantine van SFC op Thurlcde, maakte Aad Gud de, zelf als scheidsrechter, be kend, dat de Schiedamse Scheidsrcchtersvereniging be reid was gevonden de organi satie voor hun rekening te ne men. Voorzitter van de club. Leen Schotting, sprak daarom ook waarderende woorden uit voor dit toch wel "unieke" nieuw ge beuren in Schiedam. De loting van de eerste ronde, die zal worden verspeeld op 30 augus tus en 6 september, bracht de volgende wedstrijden op pa pier: Gusto-Haar Import, Eurootax-Kiman, Thom. van de Boon-Halvax, Exp. Stokhof- Bondsspaarbank, ENFM-Jan- se herenmode, Warmtemeter- Post stalen steigers, SSV- Ra dio Modern, Renish-Protech Int. BV, Ons-PTT, NIVA- Sla venburg bouwbedrijf. Tevop- harm-AMRO, Tapijtcorner- drukkerij De Eendracht, SKM- Van de Marei, Van de Tempel- Troost, SPSV-Schiemond, drukkerij van de Water-Nic- overken, SSSW-Bottelo, DOSO- ABN, Van Gorp-M-H-K en Ge- meantewerken-Hoek-Loos. De tweede ronde wordt afge werkt op 13 september, de der de ronde op 21 september en de finale avond op 23 september. Leuke bijkomstigheid op die avond is dat een team van journalisten een voorwedstrijd zal spelen tegen een team van scheidsrechters. Na afloop van de drukbe zochte en zeer gezellige loting, bedankte de directeur van de Bondsspaarbank, K. van de Geest, de SSV voor hun toezeg ging en ook de initiatiefnemers Gudde en Voerman. Hij hoopt dat het tournooi een succes zal worden, zodat het jaarlijks kan terugkeren. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM "Een uit de hand gelopen hobby die een fe licitatie waard is." Deze woor den zijn van directeur Han3 Paalman van het Stedelijk Museum. Hij opende zaterdag middag Galerie 't Koetshuys aan de Lange Haven. An van den Brand is de vrouw bij wie de hobby voor beeldende kunst zo "ontspoorde' dat ze uitmond de in een eigen kunstgalerie. Onder zéér grote belangstel ling (de galerie in een pand van een vroegere viswinkel was al snel te klein) ging de kunstwinkel van An officieel open. Veel bloemen en ge schenken voor de galeriehoud ster die in Schiedam ai be kendheid geniet door de 'gan gen-galerie' in het Schieland Ziekenhuis. "Een enorme aanwinst," vond Hans Paalman die er niet aan twijfelde dat ook het Ste delijk zijn voordeel kan doen met de galerie: "De kunstwin- keï van An ligt op rog gcon steenworp afstand van het mu seum. Wij moeten het ook heb ben van mensen die vanuit de ze galerie de weg naar het mu seum vinden." Volgens Paal man kunnen het Stedelijk en *t Koetshuys in de toekomst heel goed samenwerken. Bij grote tentoonstellingen kunnen bijvoorbeeld de wat kleinere werken in de galerie hangen. Omgekeerd is even eens mogelijk. Kunstenaars die in de galerie exposeren kunnen ook interessant zijn voor het museum. "Zo kunnen we eikaar beinvloeden en el- kaars klanten uitwisselen, al dus Paalman. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Wat is er wel en niet goed in Schiedam-oost? Wat kunnen bewoners daar aan doen en wanneer gaat er iets gebeuren? Om op deze, en andere vragen een antwoord te krijgen gaat de Bewonersver eniging Schiedam-oost een Ruimtelijk Beleidsplan opstel len. Door bewonersdeskundige Patrick Boel is al een begin ge maakt. In een voorlopig be leidsplan geelt hij een opsom ming van een aantal 'gebre ken' in de wijk. Opvallend is het ontbreken van een eigen buurtpark, het dalend aantal buurtwinkels en scholen die leeg komen doordat minder kinderen de buurt bevolken. Het beleidsplan bevat ook een plattegrond van de wijk waar een flink aantal zogenoemde aandachtspunten ziijn ingete kend. (Daltonstraat, Boerhaa- veplein en Land van Ris) Plek ken in de wijk, waarvan ieder een vindt dat er iets mee moet gebeuren. De vraag is alleen: wat? Bewoners in Oost kunnen hun mening over het beleids plan opsturen naar de Bewo nersvereniging, Franklin- straat 1. Nadat de commenta ren zijn verwerkt zal (vermoe delijk in september) het defini tieve Ruimtelijk Beleidsplan worden overhandigd aan het gemeentebestuur. (Van een onzer ver slaggevers) VLAARDINGEN/ SCHIEDAM/MAAS SLUIS - "Scouts do ii in the bush" luidde de ondeu gende tekst van een sticker op de (oerage-auto. De wagen reed zater dag af en aan met grote gamellen to maten- en erwten soep. De sticker had het niet duide lijker kunnen zeg gen: zo'n 250 pad vinders van 11 tot 14 jaar uit Schie dam, Vlaardingen en Maassluis deden het 'in the bush': ze namen in het Licke- baertbos deel aan de jaarlijkse Paro- ba-wedstrijd. Oe wedstrijd had dit keer "Alle hens aan dek" als the ma. Zesenveertig patrouilles, rondes en bakken (zo he ten de groepjes van circa zes per sonen, waarin de land- en zeeverken ners. gidsen en padvindsters op ereren) meldden zich vrijdag aan de start, "s Avonds speelden ze een postenspel. Na de nacht m het bos gekampeerd te hebben, vervolgden de scouts zaterdag hun nautisch spel met een vaartocht over de zeven zee- en. Daarbij moes ten ze allerlei op drachten uitvoeren, zoals een knopen- plankje maken, re- 'bus oplossen, wim pels maken, de ko ning van de desbe treffende zee bin nen één minuut in terviewen enz. De zes winnaars van "Alle hens aan dek" worden afge vaardigd naar de gewestelijke wed strijden in Rotter dam. De winnaars daar weer van doen mee aan de landelijke wedstrij den in Ommen. W. J. de Jong, voorzitter van het district Rijnmond, benadrukt evenwel dat het competitie- element niet voor op staat. "Alle kin deren doen mee", zegt hij, intussen gehee! in sfeer een stuk zeekaak veror berend. "Let wei: we zijn niet bang voor competitie, maar competitie mag niet gaan ten kösie van sportivi teit." De zes besten van "Alie hens" waren: 1. Vossen (Karei Doorman, Maas sluis), 2. Zeepaard jes (Paulus, Maas sluis), 3. Vleermui zen (Paulus, Maas sluis), 4. Houtdui ven (Marnix van Sint Aidegonde, Vlaardingen), 5. Valken (Allard van Heemstede, Vlaar dingen), 6. Tijgers (Karei Doorman, Maassluis). SCHIEDAM De vrouwenbeweging in Schiedam kan sinds 1 april be schikken over een emancipatiewerk ster. Het is de 30-jarige, nog in Nijmegen wonende Lia Berben. Ze werkt 20 uur per week (3 dagen) in het Vrouwenpand aan de Lange Kerkstraat 62. Vol gens De Schiedam se Vrouwenkrant is het de bedoeling dat Lia een 'onder steunende en sti mulerende' taak krijgt in het vrou wenwerk. Formeel is Lia Ber ben in dienst van de gemeente. Voor haar werkzaamhe den legt ze verant woording af aan het Schiedamse Vrouwenoverleg. Ze heeft van de ge meente een ar beidscontract van een half jaar aan geboden gekregen. De redactie van de Vrouwenkrant is daar met zo geluk kig mee: „Eigenlijk een te onzekere en zwakke basis om iemand voor een nieuwe functie aan te stellen." Lia is voorlopig met van plan uit Nijme gen te verhuizen: „Omdat het een baan is van 20 uur hoef ik daar niet di rect een beslissing over te nemen." SCHIEDAM Het gasontvangststa- tion aan de Dwars straat za! binnen kort worden ver plaatst naar het Nieuwsticht nabij de Buitenhaven weg. Het gebouw moet plaatsmaken voor 200 nieuw bouwwoningen, die waarschijnlijk begin volgend jaar ge bouwd gaan wor den. Dit geidt ook voor het hoofdver deelstation, dat grenst aan het ont vangststation. Waar dit naar toe gaat is nog niet vastgesteld, wél za! dit op verschillende plaatsen zijn. De Openbare Nutsbe drijven beginnen binnenkort met de verhuiswerkzaam- heden. SCHIEDAM Het aantal woningzoe kenden in Schie dam, is in de maand maart met 381 toegenomen. In februari zochten 6541 mensen in Schiedam een huis of een kamer. Nu rijn dat er 6922. Het Bureau Huis vesting Schiedam heeft in maart 270 mensen aan woon ruimte kunnen hei pen, waarvan er 17 een nieuwbouwwo ning kregen. Het aantal woning zoekenden met een medische of sociale urgentieverklaring bleef ten opzichte van februari het zelfde: 750 spoed gevallen. SCHIEDAM - In de maand februari is het aantal inwo ners van Schiedam met 96 teruggelo pen. Er hebben zich deze maand 134 mensen in Schiedam geves tigd, terwij! 224 in woners de gemeen te verlieten. Even als in de afgelopen maanden was ook in februari het ge boorteoverschot negatief. Er werden 54 baby's geboren, maar er kwamen 60 Schiedammers te overlijden. Het aantal scheidingen was ook deze maand weer groter dan het aantal hu welijken: 16 paren werden in de echt verbonden en 25 huwelijken werden weer ongedaan ge maakt.

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 2