wm mËm ''Voor deze droom heb ik me diep in de schuld 'Door laksheid Schiedam moet burger bloeden' Lichte stijging van regio - werkloosheid -1 f S ét*-7' Amateurs op hun best: 'Onze jongens' Breng bonnen terug1 Schaakkampioenschap SIP»Mmmmë smMLïC;' wm'iW' wMzï Dijkgraaf Van den Berge: Replica Geuzenmonument in gang van stadhuis fff? Sch (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De komende maanden gaat het Schie land Ziekenhuis 72 arbeidsplaatsen afstoten. Volgens algemeen directeur dr. ir. F. Sonneveld moet binnen drie maanden duidelijk zijn welke personeelsleden hun ontslag krijgen. Voor een deel zal het ontslag via "na tuurlijk verloop" gaan. Ook sluit Sonneveld niet uit dat er volgend jaar opnieuw ontslagen moeten vallen. Gevolgen Het Schieland Ziekenhuis. Jii iWBWMPll W$7 i sasLsa; Peter Heile mons, schil derfilmer, schrijver en nu ook thea terman. ML/A r Gespleten Schulden Ademloos IP HET VRUE VOLK schiedam 18 WOENSDAG20 APRIL,1»"' Schieland Ziekenhuis stoot 72 hanen af De gedwongen ontslagen zui len niet 'eerlijk' over de twee vestigingen aan de Burge meester Knapperlaan en de Stadhouderslaan worden ver deeld. „We hanteren niet een bepaalde verdeelsleutel, zegt directeur Sonneveld. „We be kijken per bedrijfsonderdeel hoe groot de behoefte is aan personeel." Voor een aantal werknemers zal het mogelijk zijn om ar beidstijdverkorting aan te vra gen. Sonneveld: „Ik kan me voorstellen dat iemand zegt: ik wil geen volledige baan maar wel voor 70 of 80 procent wer ken. Als daar voldoende be langstelling voor is scheelt dat ook arbeidsplaatsen." Tijdens een stafvergadering, eerder deze maand, merkte Sonneveld op dat hij niet kan garanderen dat er volgend jaar niet opnieuw ontslagen vailcn. „Als de bedbezetting verder terugloopt, is dat heel goed mogelijk." zegt hij. „We kunnen toch moeilijk de straat opgaan om mensen het zieken huis binnen te siepen. De be handeling verschuift toch steeds meer van klinisch naar poli-klinisch." De bezuinigingsplannen heb ben ook gevolgen voor het an- tal leerlingen in het zieken huis. Dit jaar zullen maar 19 leerlingen worden aangeno men. Voiig jaar waren dit er nog 32. Een nieuwe functiona ris die met ingang van 1 april belast zou worden met de per soneelsorganisatie zag, nadat hij ai was aangenomen, toch maar af van deze baan. De grote onrust onder het perso neel zou zijn entree er niet ge makkelijker op maken, vond hij. Wel wordt met ingang van 1 juni de leiding van het zieken huis uitgebreid met een man die de 26 medisch ondersteu nende diensten moet coordine- kren. Menig personeelslid kijkt wat vreemd aan tegen deze nieuwe 'topman'. „Dat is wel te begrijpen," zegt waarnemend voorzitter van de Medezeggenschaps Commissie mevrouw C. A. van Bakel. „Het gaat hier om een nieuwe functie die nog ondui delijk is. Begrijpelijk dat men sen zich afvragen waarom zo iemand uitgerekend nu moet worden aangenomen." Ook heeft het ziekenhuis nog plaats v y-i a. voor een ergo-therapeut. Een paar dagen geleden riep een advertentie in de Volkskrant sollicitanten op voor deze baan. „Hier gaat het om een plaats die vrijkomt," aldus me vrouw Van Bakel. „Die functie bestaat nou eenmaal en moet gehandhaafd blijven." Dat de medezeggenschaps- comrrrssie te veel aan het handje loopt van de directie en bovendien slecht geïnformeerd zou zijn ontkent Van Bakel: „De MC heeft een adviserende taak. Je weet wat je beperkin gen zijn. Over de samenwer king met de directie ben ik niet ontevreden. Wat de directie niet zegt weten we niet, dat is waar. Maar mijn indruk is dat we zeer goed geïnformeerd zijn. '9. SCHIEDAM Hij schil dert, filmt. fotografeert, schrijft een boek en vrijdag avond staat hij voor het eerst op de planken van het Passa getheater. Peter Heilemons 125) is een veelzijdig per soon. Hij bruist van de ener gie en zit boordevoi ideeen, en als een chronisch tekort aan geld hem er niet van weerhoudt, voert hij zijn ideeen ook uit. "Dagboek van mijn broer", heet het toneeldebuut van Pe ter. Hij heeft het zeif ge schreven en hij voert het ook zelf grotendeels uit. "Toneel" is volgens Peter eigenlijk een groot woord. Hij spreekt lie ver van "Performance" of "Theater". "Als ik aan toneel denk, zie ik een ingewikkeld verhaal met meerdere personages, kortom een heel complex ge beuren. Wat ik doe zie ik meer als een voordracht met gebaren", zegt hij haasi ver ontschuldigend. Het theaterstuk is eigenlijk voortgekomen uit een van Peters andere ambities. Het schrijven van een boek: "Dagboek van mijn broer" was eigenlijk al een boek. Op een bepaald moment was ik enkele passages aan iemand aan het voorlezen. Onbewust liet ik me zover meeslepen dat het meer 'voorgedragen' werd. Toen zei iemand tegen me. daar wil ik beelden bij zien en van 't een komt 't an der." Het stuk beschrijft het den ken en handelen van een schizofreen, een gespleten persoonlijkheid. Een van na ture ingetogen persoon aan de ene kant en een brutale "glamourboy" aan de andere kant. Het wordt een duidelij ke tweestrijd. Welk karakter zal uiteindelijk de overhand krijgen? Een en ander wordt op het podium nog eens ge symboliseerd door een groot doek, waarop beide personen door Peter worden afgebeeld. Ook op 't schilderdoek zal een van beide personages er uit eindelijk aan moeten gelo ven. Als het stuk afgelopen is, is het niet de bedoeling dat het publiek ineens de zaal uit loopt. In de foyer zullen twee groepen er voor moeten zor gen dat de voorstelling niet als een nachtkaars uitgaat. Peter Heilemons wil in zijn theaterstuk geen boodschap uitdragen. We! heeft hij zo zijn eigen "levensfilosofie" en hij hoopt dat daar tenminste iets van overkomt. Peter: „Mensen wijzen nog weieens naar hun voorhoofd als ze mijn 'grootse' plannen weer eens aanhoren. Ik weet dat ze soms té ambitieus overkomen. Ik overschat me zelf heus niet als ik zeg dat ik méér kan als ik nü denk. Dat geldt niet alleen voor mijzelf, dat geldt voor iedereen. Ik sta op dat podium omdat ik weet dat ik iets te zeggen heb en omdat ik denk dat ik dat ook kan. Ik moet dat voorna melijk aan mijzelf bewijzen. Maar dat is géén boodschap, want dat staat zo truttig." Peter Heilemons stait ach ter zijn stuk. Dat blijkt ook uit het feit dat hij alle kosten voor eigen rekening heeft ge nomen. Hij heeft de grote zaal van het Passagethcater afgehuurd, hij betaalt de pia nist, die de avond opent en hij betaalt de beide bands. Peter, die zelf van een WWV- uitkering moet zien rond te komen heeft zich dan ook diep in de schulden gestoken om zijn droom te verwezen lijken. Als "aanmoediging" is de Stichting Schiedamse Ge meenschap hem gelukkig nog een beetje tegemoet ge komen. Hij krijgt nu een klei ne subsidie, vijf gulden per- verkocht kaartje tot een maximum van 500 gulden. Peter is hier 'best wel' blij mee, maar het blijft een druppel op een gloeiende plaat. „Als er geen toeschou wers komen kan ik beter naar 't buitenland vluchten zegt hij. Gelukkig kan hij er nog om lachen. 22 april. „Dagboek van mijn broer" in Passagethea ter Schiedam, tekst/idee. Peter Heile mons. Spelers, Peter Heile mons, Tineke Roosloot. Aanvang 20.00 uur. Toegang 12.50 SCHIEDAM/VLAARDIN- GEN/MAASSLUIS "De be lasting die iedere burger in Delfland betaalt voor water zuivering gaat met één gulden omhoog als Schiedam geen schadevergoeding wil betalen voor de vertraagde aansluiting op De Groote Lucht in Vlaar- dingen. Voor bedrijven in Delf land zou in dat geval de belas ting worden verhoogd met ge middeld 10.000 gulden." Dit zei gisteren dijkgraaf mr. A. P. van den Berge van het Hoogheemraadschap Delf land voor de Maassluise afde ling van de Nederlandse Ver eniging voor Huisvrouwen. Hij verwerkte deze waarschuwing tijdens een lezing over de dij ken en waterzuivering in zijn gebied. De Groote Lucht werd on langs geopend door minister Nelie Smit-Kroes (Verkeer en Waterstaat). In haar toe spraak uitte ook zij felle kri tiek op Schiedam voor de ern stige vertraging van de riool aansluiting op de Groote Lucht. Schiedam zou oorspron kelijk in oktober '82 klaar zijn voor de installatie. Later werd dit eind '87 en na enige druk van het Hoogheemraadschap beloofde wethouder Reinier Scheeres de aansluitingsda tum op eind '84 te stellen. Twee jaar uitstel betekent echter een verlies van de Groote Lucht van 4 miljoen. Dijkgraaf Van den Berge: "Een schandalige zaak. We denken aan een schadevergoe ding. We pikken het niet als door de laksheid van Schie dam de burgers moeten bloe den, Als bedrijven bij ons met betalingsmoeilijkheden komen rest ons ook niets anders dan dwangbevelen. Een gemeente mag geen uitzondering vor men." Hij wist met zijn verdere le zing over het Hoogheemraad schap de huisvrouwen uiter mate te boeien. Zij luisterden ademloos naar de door Van den Berge voorgelezen visie van een ingenieur uit 1576 op de dijkgraven van die tijd. "Dijkgraven zijn volslagen vreemdelingen in hun vak. Ze zijn eigenwijze botterikken en gemakzuchtige ijdeltuiten. Hun enig belang zijn hun eigen jaarwedden." SCHIEDAM/VLAARDIN- GEN/MAASSLUIS Het aan tal werklozen in de drie Water wegsteden is in de maand maart licht toegenomen. To taal 9331 mensen staan nu als werkzoekenden ingeschreven bij het Gewestelijk Arbeidsbu reau. Dit zijn er 79 meer dan in februari. Het aantal werkloze vrou wen is ten opzichte van februa ri gedaald. Toen waren dit er 3094, in maart 48 minder. De werkloosheid in de me taal-sector (mannen), steeg het meest, van 1350 naar 1417 (+67). In de bouwnijverheid kwamen er 32 werklozen bij. De werkloosheid bij de jeugd is in de maand maart weder om licht afgenomen. Voor naamste reden hiervoor is, dat er vergeleken met februari minder schoolverlaters waren. Ten opzichte van het vorig jaar is er echter nog steeds sprake van een verdubbeling van het aantal werkloze schoolverlaters, terwijl de nieuwe stroom voor 1983 voor de deur staat. Het aantal vakatures dat bij het Arbeidsbureau openstaat, is ook deze maand wederom gedaald. Werkloosheidscijfers, 1983: Schiedam Vlaardingen Maassluis Rozenburg Hoek van Holland Maasland Totaal maart 3842 3345 1237 570 237 100 9331 (Van een onzer verslaggevers) SCHI EDAM ,'VLAARDIN- GEN/MAASSLUIS Burge meester Jan van Es zal zijn replica van het Geuzenmonu ment (die nu nog op zijn bu reau staat) aan de muur in één van de gangen van het stad huis hangen. De replica wordt tentoongesteld in een glazen bol, naast een replica van het Verzetsmonument in het Juiia- naplantsoen tn Maassluis die al langere tijd in het stadhuis hangt. Ook burgemeester Fred van Lier van Vlaardingen en bur gemeester John te Loo van Schiedam hebben een replica van het Geuzenmonument ge kregen. Het monument van de Vlaardingse kunstenaar Leen Droppert werd vorige maand onthuld .door koningin Beatrix en staat op de Markt in Vlaar dingen. Burgemeester John te Loo zei gisteren nog geen bijzonde re plannen te hebben met zijn replica. Het beeldje staat op zijn bureau en is "openbaar voor een ieder die het wil zien", zo Het hij via zijn secre taresse weten. Collega Van Lier in Vlaar dingen heeft de kopie een plaats in zijn werkkamer gege ven. Het zal een tijdje in de vi trine van de stadhuishal wor den geexposeerd bij de nieuwe aanwinsten. kortaf STEMENGOOIER- TJES De Schiedamse po litie heeft een zes- en zevenjarig jon getje van het via duct over rijksweg 19 geplukt. De ventjes gooiden stenen naar passe rende auto's. Bij twee auto's werd de voorruit in ge gooid. Een auto liep lakschade op. De jongetjes wer den na verhoor naar hun ouders gestuurd. GEWOND De 7-jarige V. L. werd ernstig ge wond aan zijn rech terbeen na een aanrijding in de Rembrandtlaan. Het jochie werd ge grepen door een auto, bestuurd door de 20-jarige C. L. uit Schiedam, toen hij plotseling de rijbaan opliep. Hij werd overge bracht naar het Schieland-zieken- huis. STOMP De 53-jarige Schie damse P. J. V. werd in haar rug gestompt op het Spinhuispad door een passerende bromfietsbestuur der. Vervolgens trachtte de onbe kende haar hand tas af te pakken wat hem met lukte. In haar val kneusde de vrouw haar bei de armen. DIEFSTAL Door mklimming verschaften onbe kenden zich toe gang tot een uit zendbureau aan de Rotterdamsedijk. Vermist worden cheques en een geldbedrag van 450. Ook zwem bad Groenoord kreeg ongewenst bezoek. Men mist blikjes bier, limona deflesjes en een doos frikandellen. FEESTAVOND Morgen houdt het dienstencentrum 'De 4 Molen' haar sluitir.gsavond van het seizoen '82-'83. Op deze avond zai de variéte-groep "Surprise" optre den. Zij brengt een avondvullend pro- gramma met zang, dans, variété en veel humor. Het optreden is in de grote zaal van het dienstencentrum. Aanvang half acht. Toegang gratis. MAALTIJDEN- DIENST Hetzelfde diensten centrum probeert overigens al enige tijd vrijwilligers te vinden voor het rondbrengen van warme maaltijden voor bejaarden. Wie mee wil wer ken moet éen maal in de veertien da gen van half twaalf tot half eén present zijn. Voor inlichtin gen, bellen met mevrouw De Groot, tel. 705500. INBRAAK Uit het jongeren honk De Dijk aan de Westfrankéland- sedijk zijn een vi deorecorder, een cassettedeck, twee draaitafels en een aantal platen ge stolen. De buit had een waarde van zo'n 4800 gulden. De daders hebben de toegangsdeur geforceerd. AANGEHOUDEN De politie heeft in -iS» de periode 15 maart t/m 1 april tien jongeren van 15 tot 18 jaar aan gehouden op ver- denking van brom- 3 fietsdiefstal. Het gaat om 24 brom fietsen die een waarde vertegen woordigen van iff 20.000 gulden. Elf i van de brommers i konden aan de oor- spronkeüjke eige- J naren worden te ruggegeven. Vol gens de politie ken den de jongeren el kaar. Zij opereer den in groepjes van twee a drie man. Twee van de brom- fietsdieven komen uit Delft. De rest komt uit Schiedam BINGO Bij de Stichting Lentefeest rollen donderdag de bin- goballen. Precies acht uur wordt het eerste cijfer omge roepen. Een uur eerder is de zaal aan het Broersvest 101 open. De op- brengst van het T spel komt ten goe- de aan het werk dat de stichting .verricht voor be jaarden, gehandi- capten en mensen die slecht ter been zijn. SCHIEDAMSE GEMEENSCHAP De Stichting Schie damse Gemeen schap houdt van avond haar stich tingsraadsvergade ring. Op de agenda staan onder meer de viering van het 35-jarig bestaan van de stichting en het subsidiever zoek van Schiepop. De vergadering be gint om acht uur in het bureau van de stichting aan de Buitenhavenweg 9.. -1 SCHIEDAM Hoe goed kunnen ama teurs zijn? Heel goed. Wie het niet gelooft moet zelf maar kijken. Ko mende vrijdag- en zaterdagavond (22 en 23 april) speelt Toneelgezelschap Toetsteen de muzi kale produktie On ze Jongens. De Amsterdamse amateurspelers la ten in deze voor stelling een groep artiesten zien die een show-program ma brengt als de derde wereldoorlog op uitbreken staat. Het avondje ver maak is bedoeld voor militairen aan het oostfront: ze moeten hun misère en heimwee maar even vergeten. Er wordt tussen de ar tiesten heel wat af- geruzied, omdat sommige spelers vinden dat naast 'platvloers amuse ment' ook serieuze zaken aan de orde moeten komen. De voorstelling be looft veel glitter- pakken en goud kostuums (gemaakt door leerlingen van de Vakschool voor Mode en Industrie), 25 muzikale num mers in maar liefst 34 scenes, uitge voerd door zes vrouwen en zeven mannen. De kritieken? "Een vrijwel vlekkeloos afgewerkte produk tie". "Mooi aange kleed en vol inge nieuze regievonds ten (ondertiteling bij een Engelstalig nummer)" en "On vermoeibare inzet van alle betrokke nen." Te zien in Theater De Teerstoof. Aan vang 21.00 uur. Kaarten 10 gulden - per stuk. Adres: Nieuwstraat 12. SCHIEDAM Kees te Gussinklo, medewerker van het jongerenproject "De Dijk" aan de Westfrankenland- sedijk 10, doet een oproep aan de in brekers die in de nacht van vrijdag op zaterdag in "zijn" pand zijn binnengedrongen. De indringers heb ben een geldkist weggenomen, ech ter zonder geld. De kist bevatte slechts bonnen. Waarde loos dus, behalve voor Kees: „Ik heb deze papieren hard nodig. Aan diverser instanties moet ik elk jaar mijn onkos ten overleggen. Die bonnen zijn dus i zeer belangrijk. Ad deren hebben er - - niks aan. Dus, bes-v te inbrekers, be- zorg me alsjeblieft die doos terug." SCHIEDAM in boerderij "Land- vreugd" is het open kampioenschap schaken van Schie dam begonnen. De hoofdklasse is ook dit jaar weer sterk bezet. Grote afwe zige is de huidig ekampioen Gert Timmerman. Hij doet mee in de strijd om de Neder landse titel. Grote kanshebbers zijn dit jaar Rob Brunia en de ge broeders De Wit. Zij sloten aliedrie de eerste ronde winnend af. Ook de Schiedammers spreken dit jaar een woordje mee. Jos van der Dool, de nummer drie van verleden jaar wist in een moeiza me partij de over winning m de wacht te slepen tegen Pe ter Schotman. Oud-kampioen Pe ter van Kleef had eveneens moeite met zijn partij te gen Peter Welte ring. Hij kwam ech ter met verder dan een remise. De uitslagen: P. Schotman - J. v.d. i Dool 0—1; J. Groen - D. v.d. Pluijm 0—1; J. v. i Nieuwenhuizen - R. Brunia 0—1; R. Heusdens - A. Hil- lenaar 1—0; C. de.- Wit - A. v. Heeren T 1—0; J Huyzer- M. Schroeder Vi-VSr' B. v.d. Vlist - J. 'f, Boonstra 1—0: Ai f Ameiing - D. de WIK 0—1; M. v. Kleef-"3' P. Weltering 'A—'fc1-' L. Reitsma - A.- Juijn 1—0.

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 2