10 W Rapport over werkgelegenheid Schiedam Gusto-raampjes in pannekoekhuis Ex-scheepswerf depot voor GTB-gifgrond O Geen voorrang; ziekenhuis in 24 miljoen voor GTB-terrein Bouwplan voor Willemskade Kind beroofd Bestuurswisseling dierenbescherming 3Geef ons heden És- *:a i- ''MVj II i f:> Meer fiets- klemmen bij stationsplein Westerbork en Auschwitz in Stedelijk Museum Sch SCHIEDAM Met enorme kracht stroom de op 24 april 1903, mor gen precies tachtig jaar geleden, het water van de Poldervaart de Noord-Kethelpolder binnen. Een water snoodramp die geluk kig niemand het leven kostte maar het leven in deze toen nog onaf hankelijke gemeente ten noorden van Schie dam wel voor bijna een maand volledig lam legde. Grote ramp Zelf proberen Met het water tot aan de knieën waadt de jeugd door het water. Ook de lagere school in Kethel was omgeven door water. Dit tot groot plezier van de schoolkinderen. (Met dank aan het gemeente-archief) Toeristen Herstel De Noord- Kethelpolder onder water. Gezicht van af het Laan tje van Rip. Op de foto de woningen van wethou der Bregma, dokter Sauer en dominee De Bie. Met dank aan het gemeente archief) Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM Ondernemersinitiatieven, ver nieuwende ideeën, enthousiaste kleinschalige be drijven, kortom zaken die uiteindelijk kunnen lei den tot een groei van de werkgelegenheid in Schiedam, worden nog té vaak in de kiem ge smoord door een jungle aan vergunningen en re- gelementen. Aan deze "overregeling" van de maatschappij moet maar eens een einde komen. Leo Herwig: "De gemeen te zet een paraplu op en wacht tot de bui over is." inbraak Jeugdha- ven Rommel markt :-r 74 d< nc st R dt Pl rs fu te dc HET VRUE VOLK sc ii edanr ZATERDAG 23 APRIL 1983 m SCHIEDAM „Geef ons heden ons dagelijks brood en om 't andere jaar een watersnood". De overlever ingen beweren dat In de ja ren na de ramp de boeren de watersnood in hun dage lijks gebed noemden. Een spottende opmerking die betrekking had op de inza melingsactie voor de slachtoffers van de ramp. De inzamelingscommissie onder leiding van de toen malige burgemeester Ma- zal had het bedrag van de werkelijk geleden schade, zo'n 50.000 gulden, ruim schoots overtroffen. Dc dagen voorafgaande aan de noodlottige vrijdag was de regen met bakken uit de hemel gekomen. Ook in die tijd sprak men van lentes 'die niet meer zijn wat zij eens waren'. Ver langend werd uitgekeken naar de eerste zonnestralen die het voorjaar kracht bij moesten zetten. Door de toorn van Piuvius was het water in de polder vaarten tot ongekende hoogte gerezen. Het buitenwater was ook sterk gestegen wat inhield dat de poldergemalen niet mochten worden gebruikt. Dan, "s middags rond een uur of vijf, werd de lucht gevuld met dc heldere klanken van de Rooms-Katholieke kerk. Een wel zeer ongewoon tijdstip voor een mis. Ook de klok van de dorpskerk liet zich horen cn a! snel werd het de Kethelna- ren duidelijk dat er iets 'bij zonders' aan de hand moest zijn. Weldra verspreidde het nieuws zich dat het wassende water een gat had geslagen in de kade van de Poldervaart ter hoogte van de Kandelaar. Met groot geweld werd de Noord-Kethelpolder bedolven Er zit een gat in de dijk!' onder een watermassa. De heer Th. A. M. Groenewcgen was een van de eerste Kethel- lappers die het gat in de dijk ontdekte. In 1961 vertrouwde hij zijn ooggetuigeverslag aan het papier toe. ..Omdat tk "s ochtends cate- chismusles had, was ik na de schoolmis naar school gegaan, daar overgebleven. Daar mijn broertjes Arend, Cornelus en Jan door het slechte weer niet naar school waren gekomen, moest ik na schooltijd alleen naar huis", zo schrijft de heer Groenewegen. .Alleen naar huis via de Kandelaarsweg naar de Schie. Nauwelijks was ik het witte bruggetje gepas seerd of daar gebeurde de gro te ramp. De kade van de Pol dervaart begaf het, juist onge veer ter hoogte van het witte bruggetje." zo herinnert de heer Groenewegen zich de ge beurtenis. Door de grote kracht werd het gat in de dijk snel groter. Binnen een mum van tijd stond de polder van de Mand jeskade tot Papsou en Kerk- laan blank. Vele boeren moes ten in grote haast hun vee red den. Tot in Delft toe werden de dieren bij anderen gestaid. De spoordijk was aangetast maar bleek sterk genoeg om het wa ter een halt toe te roepen. Ook De Harreweg was plotsklaps omgetoverd in een natuurlijke waterkering. Al snel was een ingenieur van het Heemraadschap Delf land ter plaatse om de situatie op te nemen. De man vertrok maar maatregelen bleven uit. En dit zeer tegen de zin van de boeren die "met lede ogen moesten toe zien hoe het water beetje bij beetje hun land ruï neerde. De boeren namen zelf een besluit. Met vereende krachten zou geprobeerd wor den met een oude kolenaak het gat in de dijk te dichten. Aan dc voor- en achtersteven van het vaartuig werden lijnen bevestigd. Vanaf de Broekka de, tegenover de plaats des on- heils in de Poldervaart, lieten de boeren de lijnen langzaam vieren tot de schuit op de juis te plek lag. Helaas bleek een van de lij nen te kort en moesten de mannen aan die kant deze ia- ten schieten. De aak kwam dwars voor het gat te liggen en sprong, na een duwtje tc heb- Wy_ nC'>,A bén gekregen van het golvende water, door het gat de polder Ook in die dagen bleken rampen een toeristische at tractie. Drommen mensen trokken naar Kethel om daar een glimp op te vangen van 'het gat'. Intussen had de Har reweg het begeven en was het water doorgedrongen tot de Zouteveensc Polder. Bij een tweede poging werd alles in het werk gesteld het water terug te dringen. Als het Heemraadschap zich niet de moeite getrooste de Ketheilap- pers te verlossen van de vloed, dan deden de boeren het zelf maar. Een zinker moest uitkomst brengen, maar bleek te klein. Er werd een tweede naast ge legd en het gat was dicht. Op 1 mei begon het wegmalen van het water. Snel kwam de Zou teveensc Polder weer 'boven water' echter, niet voor lang. Op de tiende mei werden de Kethcllappers voor de tweede maal gealarmeerd. Dc zinkers en de aangebrachte zandver- sterkingen hebben het begeven en het water heeft opnieuw vrij spel in de polders. Op nieuw moeten de boeren een goed heenkomen zoeken. De herstelwerkzaamheden vorderden daarna snel en zo kon op 14 mei het water de Hargpolder worden inge stroomd. Via de Vijfsluizen werd het water da&r gebracht, waar het hoorde: in de rivier. Op Tweede Pinksterdag 1903 hebben de boeren de strijd te gen het water in hun voordeel kunnen beslissen en staan de polders weer droog. Weken daarna nog werd de atmosfeer in Kethel geteisterd door een verpestende stand van vlot gras en rottende vis. Werkgroep Idéfiks wil vergunningenj ungle doorbreken Dat is de belangrijkste con clusie uit het rapport dat on langs gepresenteerd werd door de werkgroep Idéfiks. Deze werkgroep bestaande uit een aantal Schiedammers, die op persoonlijke titel zitting heb ben in de groep, houdt zich nu al ruim een half jaar bezig met werkgelegenheid in Schie dam. Een en ander moet uit eindelijk leiden tot een aanbe velingsrapport voor de ge meente. Enkeie belangrijke punten hieruit staan vast aan getekend in de nota "Werkgele genheid en Gemeentepolitiek". Een van de initiatiefnemers van idéfiks is Leo Herwig. Hij vindt dat de gemeente nog té weinig inspringt op de moge lijkheden van het kleinschalig bedrijf als schepper van ar beidsplaatsen. Herwig: "Wie nu een bedrijf begint wordt overspoeld door- een wirwar van regelingen en verplichtin gen. Grote bedrijven hebben daar weinig last van, die ken nen de kneepjes, die weten waar en bij wie ze zijn moeten in het ambtelijk oerwoud. Kleine bedrijven weten dit niet. Zij haken dan al gauw af. Een onderzoek van een grote SCHIEDAM Schiedam mers die met de fiets naar het NS-station gaan, kunnen hun rijwiel straks beter stallen. Er komen zestig nieuwe fiets- klémmen aan de noordzijde van het Stationsplein. Aan de ze kant van het station Schie dam-Rotterdam West was geen enkele voorziening voor fietsers. De karretjes werden' tegen bomen, lantaarnpalen en muren gestationeerd. Gemeen tewerken heeft nu besloten de parkeervoorziening officieel te maken. De fietsklemmer. aan de oostzijde van het Stations plein worden verwijderd om dat hier weinig gebruik van werd gemaakt. „De noordkant van het station is veel prakti scher omdat het dichter bij de ingang is." vertelt een woord voerder van gemeentewerken. Nederlandse bank heeft uitge wezen dat 60 percent van alle kleine ondernemingen het eer- ste jaar niet overleeft. Hier gaat onnodig werkgelegenheid verloren." Volgens de werkgroep stelt vooral de lokale overheid zich zeer bureaucratisch op, Schie- dam is daarop zeker geen uit zondering. Vooral bouwver gunningen de daarbij horende brandveiligheidseisen zijn hier voor beginnende ondernemers een nachtmerrie. Zelfs de een voudigste aanvragen verdwij nen voor een eeuwigheid in de ambtelijke molen, het Idéfiks- rapport doet dan ook de aanbe veling om een werkgroep in het leven te roepen, die moet gaan bekijken of overbodige overdreven ingewikkelde of verouderde reglementen niet nog eens aan een kritisch on derzoek onderworpen kunnen worden, zodat bepaalde proce dures sneller en eenvoudiger kunnen wordenafgewikkeld. "Het gaat hier dus om een stroomlijning van de regule ringen", zegt Leo Herwig: "We. zeggen dus niet, weg met alle reglementen, leve het vrije on dernemersschap. We willen al leen dat de drempel voor klei ne, idee-rijke ondernemingen wat lager komt te liggen." Idéfiks vindt ook dat Schie dam iets moet doen aan haar imago. Er moet een "veel aan trekkelijker" vestigingskli- maat gecreëerd worden, zo luidt een der aanbevelingen van het rapport. Herwig heeft ambitieuze ideeën om Schie dam te verfraaien. Zo denkt hij bijvoorbeeld aan een cam ping en een openluchtmuseum. "Kortom zaken die mensen trekken en dus de werkgele genheid bevorderen", aldus Herwig. Ook in de houding van het gemeentebestuur moet eens een keer iets veranderen. Her wig: "We hebben nu een ge meente die een paraplu op zet en wacht tot de bui over is. Een bestuur dat zich constant manifesteert met de woorden 'Kijk eens hoe slecht 't gaat', dat stimuleert natuurlijk nie mand. 'Kijk eens wat we alle maal kunnen', d&t moet je la ten zien." SCHIEDAM De glas-in- loodraampjes uit het voorma lige Gustoeomplex gaan naar het in aanbouw zijnde panne koekhuis aan de Maasboule vard. Deze gebrandschilderde ramen van het kantoorgebouw van de Gusto-wcrf hebben ja ren opgeslagen gelegen in een pakhuis van de gemc-ente. Het gemeentebestuur heeft de ne gentien historisch waardevolle oude ruitjes nu in bruikleen gegeven aan Hans Visser, eige naar van de poffertjeskraam. De raamrjes worden ver werkt in een luifel achter het buffet en liggen momenteel bij de timmerman waar ze inge lijst worden. In de glas-in-lood- raampjes zijn zeventiende- eeuwse schepen, familiewa pens van zeehelden en enkele stadswapens gebrandschil derd. Het pannekoekhuis aan de Maasboulevard wordt hele maal opgetrokken in de stijl van een scheepsbrug. „De Stuurhut" wordt 12 mei met een groot aantal festiviteiten geopend. SCHIEDAM De vervuilde grond van het GTB-terrein aan de Dwarsstraat wil de ge meente opslaan bij een terrein aan de Nieuwe Waterweg. Ge kozen is voor het industrieter rein van de voormalige scheepswerf De Nieuwe Water weg. Rijkswaterstaat moet nog toestemming geven. De af te graven grond wordt in folie verpakt afgedekt in afwach ting van de reiniging. De met cyanide en teer verontreinigde aarde zal volgens een nieuwe wasmethode worden gerei nigd. De sanering begint zodra het gasontvangststation op het ter rein van de vroegere Gemeen telijke Technische Bedrijven is verplaatst. De bedoeling is in de eerste helft van 1984 te be ginnen met de woningbouw. Er komen ongeveer honderd wo ningwetwoningen waarvan veertig eengezins- en zestig ge stapelde woningen. De in schrijving voor de twee- tot zeskamerwoningen, bejaarden en invalidenwoningen is deze maand begonnen. De eerste huizen zuilen, als alles volgens plan loopt, in 1985 klaar zijn. De huren variëren van 325 tot 575. Bij een inbraak in een machinefabriek aan de Jan van Riebeekweg ver dwenen 200 meter laskabel ter waarde van 2700 gulden. Het is niet bekend hoe de dieven de fabriek zijn binnen gekomen. Jeugdhaven Nieuw- land houdt van daag tijdens de we kelijkse Loop-In voor kinderen van 6 t/m 11 jaar een speurtocht in het Prinses Beatrix- park. Verzamelen om 14 uur bij de jeugdhaven aan de Albardastraat €9. Er wordt tot onge veer 17 uur ge speurd. Kosten be dragen 1 gulden (inclusief limo). Bij slecht weer worden videofilms ver toond. Jeugdhaven Nieuw- iand zoekt oude spulletjes in ver band met een rom melmarkt die op Koninginnedag wordt gehouden. Er is dan ook een doe-markt voor jong en oud en er wordt een terrasje ingericht. Spulletjes voor de rommel markt kunnen za terdag tussen 13 en 14 uur worden ingeleverd aan de Albardastraat 69. Wie verhinderd is, wordt verzocht woensdag, donder dag of vrijdag te bellen (tel. 738671), vragen naar Vero nica of Cora), zodat een afzonderlijke afspraak gemaakt kan worden. SCHIEDAM 'Ge tekend In Wester bork' heet de ten toonstelling die in het Stedelijk Mu seum is te zien van 28 april tot 30 mei. De expositie laat werk zien van twee joodse tekenaars, die gedurende hun gedwongen verblijf in het kamp Wes terbork indrukken van het dagelijks feven in beeld heb ben gebracht. De tentoonstelling werd in zijn geheel overgenomen van het Joods Histo risch Museum te Amsterdam. De te keningen zijn ge maakt door Werner Löwenhardt en Leo Kok. Tijdens de tentoon stelling zal een ge deelte uit eën film vertoond worden die in opdracht van de kampcomman dant door de bewo ners van Wester bork gemaakt is. Gelijktijdig met de tentoonstelling or ganiseert het mu seum, in samen werking met Else Mulder, de docu mentaire tentoon stelling 'Diezelfde plekken grond'. Ze iaat foto's zien die in de oorlogsjaren zijn gemaakt in Wester bork/Hoog- haalen en Ausch- witz/Birkenau en foto's van die plaatsen zoals ze er nu uitzien. Stedelijk Museum, Hoogstraat 112. Openingstijden: ma. tot en met za. van 10.00 tot 17.00. Zondag, ko ninginnedag, he melvaartsdag en 2de pinksterdag van 12.30 tot 17.00 uur. SCHIEDAM Voor de bodemsa nering van het GTB-terrein aan de Dwarsstraat in Zuid wordt 17,8 miljoen gulden gereser veerd. De met zwa re metalen en che micaliën verontrei nigde grond van de voormalige Ge meentelijke Techni sche Bedrijven wordt eind dit jaar afgegraven. De sanering ge beurt in twee fasen. De grond wordt la ter gereinigd via een nieuwe wasme thode. Voor het bouwrijp maken van het GTB-terrein is ver der een bedrag van 6,6 miljoen gulden nodig om het gas ontvangststation aan de Dwarsstraat te verplaatsen naar de Buitenhaven weg. De Openbare Nutsbedrijven be ginnen binnenkort met de werkzaam heden. Op het GTB-terrein komen 200 nieuwbouwwo ningen. SCHIEDAM Op het industrieterrein bij de Willemskade in Zuid komen 144 woningen: 68 pre miekoophuizen en 76 woningwetwo ningen. Het terrein dat ligt tussen de Willemskade, Nieu we Haven, Haga- straat en de Groe- nelaan, ligt al gro tendeels braak. In 1979 Is besloten het industriege biedje te bestem men voor woning bouw. Het maakt deel uit van de stadsvernieuwings? activiteiten in de wijk Zuid, zodat met extra geld van het rijk gebouwd kan worden. Op een braaklig gend terrein aan de Willemskade waar vroeger de verffa- briek Veveo heelt gestaan, is de bo dem verontreinigd. Voordat hier ge bouwd kan worden is afgraving nood zakelijk. Het terrein staat bij het Minis terie voor dit jaar op de sanerings- lijst. (Van een onzer verslagge vers) VLAARDINGEN Een 10-jarig meisje dat op het Liesveldviaduct op de bus stond te wachten werd door twee jongens van naar schat ting achttien jaar iastig geval len. Zij rukten haar een tas uit handen en gingen er van door met een bedrag van 3,75 gulden en een strippen kaart. Getuigen wordt ver zocht contact op te nemen met de politie, tel. 342355. SCHIEDAM Vier leden van de Schle- damse afdeling van de Nederlandse Vereniging Tot Be scherming van Die ren treden uit het bestuur. Zij doen dit op eigen ver zoek. Afdelingsin specteur C. Sper- mon en bestuurslid W. van Vliet die door twee ex-be heerders zijn be schuldigd van wan beleid, zien af van hun functie in het bestuur. De andere twee uittreders zijn de dames M.F.E. Reuvers en A.M. Jansen-van de Zuidwind. Het nieuwe bestuur wordt op maandag 2 mei op een alge mene ledenverga dering in gebouw Irene gekozen. Als nieuwe penning meester is de heer SCHIEDAM Drie inzittenden van een auto raakten ge wond bij een aan rijding op de 's- Gravelandseweg, ter hoogte van de op- en afritten van rijksweg 20. De 35-jarige R.R. de W. uit Nljverdal gaf geen voorrang aan een vrachtauto, be stuurd door de 23-jarige J.C.F. uit Schiedam. Door de grote klap kantelde de auto over de midden- berm en belandde op de andere rij- helft. Daar ramden nog eens twee auto's het wrak stuk. De bestuurder van A. van de Ende voorgedragen en mevrouw A.F. Kre* -- ber als algemeen bestuurslid. Op de ledenvergadering zal gesproken wor- den over het jaar- verslag van het die-, - rentehuls en die- renbescherming en - over de begroting 1983. De jaarverga-» dering begint om acht uur. f» de auto en de inzit-;:" tenden uit Haarlem ti en Nijverdal wer- den naar het Schlei land-ziekenhuis vervoerd. De be- stuurder kon na behandeling huis- waarts keren, zijn passagiers bleven achter ter observe tie. i c c d d k Li

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 2