10 en ijniet Burgemeester 1 mei-vieringen Bakker rijdt weer met één pk Nestor politie neemt afscheid HEIMWEE NAAR DE GORZEN 'Hoe heette dat café waar Val Dood in zat?' ziek Onwillige huiseigenaar gaat snel overstag Schiedam koopt zes tolkentelefoons Single levert geld op voor ziekenomroep Makelaars slaan handen ineen Ziekenomroepen: meer coprodukties Kortaf Gereedschap gestolen mm Sch (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Verenigingen die vorig jaar een onderkomen hadden in Arcade, staan niet te sprin gen om terug te komen. Het Schiedamse aanne mersbedrijf SSN speelt met de gedachte om een stichting in het leven te roepen die de zalen op nieuw aan de verenigingen verhuurt. SSN heeft het gebouw Arcade onlangs gekocht. Arcade^S Verleden tijd V Voor toneel konden Schiedammers vaak naar Arcade. Hier voert de toneelvereniging "Intermezzo" het stuk "Rare gevallen" op. JÊËsMI m Op de reünie was ook een vrouwen-volksdansgroep aanwezig. Verschillende leden ervan zijn échte Gorzenezen. En een löl dat ze hadden! Vakantie Magisch Vlam in de pan 1 Betrapt Examen HET VRUE VOLK Schiedam ZATERDAG 30 APRIL 1903 I f^5\V J ?<i r^'"v CA Wc***"*"*'"f 'f '^^7 "rf, ,v .j-,v ^-v-* -7,"; 'zf VV i> V M V Wri- 'ï- Z~J*,A% <*y ■^>VV Toekom t Arcade nog i onzeker SCHIEDAM Wethouder Cor van Tilborg heeft gisteren op het laatste moment burge meester John te Loo vervan gen bij de uitreiking van de lintjes in het museum. De bur gemeester ligt met griep in bed. Ook loco-burgemeester Reinier Scheeres was niet voorhanden om de koninklijke onderscheidingen uit te reiken aan de elf Schiedammers. Dit pand aan de Lange Ha ven was tot vorig jaar het on derkomen van twaalf zang-, to neel- en ontspanningsvereni gingen, die hier vergaderden, cursussen hieiden, repeteerden en opslagruimte hadden. Sinds 1302 was het gebouw Van een onzer verslaggeef sters SCHIEDAM Veel huis eigenaren laten het niet tot vordering van hun bezit ko men. Zodra zij merken dat het de gemeente ernst is, gaan zij snel over tot verhuur of ver koop. Dat staat in het verslag van de vorderingscommissie' over de afgelopen twee jaar. Vaak is een eerste gesprek met leden van de vorderings commissie al voldoende om huiseigenaren over te halen tot verhuur, in twee gevallen is gevorderd. Voor drie woningen loopt de vorderingsprocedure nog. SChiedam kan alle huurwo ningen tot 620 gulden kale huur en koophuizen tot 211.000 gulden vorderen. Particuliere woningen die vrij komen moe ten worden aangemeld bij de gemeente. Bureau Huisvesting wijst ze toe aan de meest ur gent woningzoekenden. De vorderingscommissie is vooral gespitst op grote eige naren en speculanten die pan den langdurig leeg laten staan. Zij moeten dit tegenover de vorderingscommissie verant woorden. De commissie concludeert dat zij nuttig werk verricht. De preventieve werking is erg gunstig en ongeveer de helft van alle eigenaars gaat alsnog over tot verhuur als de aanma ning binnenkomt. eigendom van de Katholieke Volksbond, die het jarenlang verhuurde aan het Schiedamse verenigingsleven. Vorig jaar kon de bond de kosten van het tweehonderd jaar oude pand niet meer opbrengen. De inves teringen waren te duur en tot overmaat van ramp moesten er nieuwe brandwerende voor zieningen in worden aange bracht. Het pand moest dicht en twaalf verenigingen ston den met hun spullen op straat Aanvankelijk wilden de huurders het gebouw nog zelf kopen. Zij richtten de stichting Arcade'82 op. Een jaar van druk onderhandelen en verga deren liep echter op niets uit. De meeste 'verenigingen von den inmiddels alweer nieuw onderdak. Voorzitter van' de, vorig jaar zo actieve stichting (die overi gens officieel nog steeds be staat), is Ruud Kooymans. Na mens alle verenigingen" zegt hij dat het enthousiasme in middels verdwenen is: „Het heeft allemaal te lang ge duurd. We hebben van alles ge probeerd en eindeloos verga derd. Toch is het niet gelukt. De stichting bestaat eigenlijk a Heen nog maar op papier. We hebben ons min of meer bij de situatie neergelegd. Ik za! dan ook zelf geen stappen meer on dernemen. Ais de SSN weer een stichting in het leven wil roepen om de verenigingen weer terug te halen, zullen ze zelf het initiatief moeten ne men." Voor de ex-huurders van Ar cade is het gebouw nu voor goed verleden tijd, al zullen zij soms met weemoed terugden ken aan de iage huurprijzen en de gezellige sfeer van het sta tige pand.s De Harmonie Ambrosius re peteert inmiddels in de Lu therse Kerk. Dat is. volgens bestuurslid P. van Leusden een hele vooruitgang, want de ac commodatie is er een stuk be ter. „Nadeel is echter de hoge prijs en het feit dat we nu de spullen iedere keer moeten op- ruimen. In Arcade konden we die nog wel eens een nachtje iaten staan", aldus Van Leus- 'den. Ook het Konlnkijk Schie- idams Mannenkoor Orpheus heeft het prima naar de zin in het nieuwe onderkomen "Tivo- li" aan de Nieuwe Haven. Het koor heeft echter wel wat in vesteringen moeten doen door het vertrek uit Arcade. Zo moest er een nieuwe muziekbi bliotheek komen en moest er een eigen piano worden aange schaft. Toneelvereniging Otheiio zit nu in het Passage-theater. Eigenlijk zou zij best terug willen naar Arcade, alleen als de prijzen net zo laag blijven als vroeger het geval was. Ook Ivonne de Winter van de toneelvereniging Intermezzo is niet bijster enthousiast over het idee om "weer" een stich ting in het leven te roepen: „We hebben lang genoeg ge praat. De SSN moet nu eerst maar eens wat laten zien." De jongerensocleteit "In stuif is echt de dupe gewor den van het dichtgaan van het verenigingsgebouw. Het einde van Arcade betekende even eens het einde van Instuif. De gezellige dansavonden op de zondagavond behoren nu voor goed tot het verleden. SCHIEDAM Om de dienstverlening aan buitenlan ders te verbeteren, schaft de gemeente zes tolkentelefoons aan. Tijdens een gesprek tus sen een ambtenaar en een bui tenlander die nauwelijks Ne derlands speekt, is het met dit apparaat mogelijk een tolk in te schakelen die alles verstaat van het gesprek en direct ver taalt. Het Rotterdamse tolkencen- trum verzorgt het vertaal werk. De tolk wordt opgeroe pen via een speciaal telefoon nummer en neemt aan het ge sprek deel. Vooral van de zijde van de Sociale Dienst en Bu reau Huisvesting bestaat inte resse voor de tollkentelefoon. SCHIEDAM De ouderwet se bakkerswagen met paard i3 maandag eventjes terug in het Schiedamse straatbeeld. Het gaat om een reclamestunt van het Gilde van Echte Bakkers om bet nieuwe Viergranen- brood, een molen produkt, on der de aandacht te brengen- Een stoet van bakkers met paard en wagen en drumband trekt om 15.00 uur vanaf de moien "De Vrijheid" richting centrum. Op het oude Stadhuis aan de Markt wordt een brood overhandigd aan burgemeestr John te Loo. In deze week zui len de bakkers ook speciale aandacht in hun etalages aan dit brood en de molen beste den. Het evenement hangt sa men met de Molendag op 7 mei. Die dag kunnen Schie dammers meedoen aan een broodbakwedstrijd van mee! uit de molen De Vrijheid. De wedstrijd is niet alleen beperkt tot het echte volkoren tarwe brood. Ook fantasiebakresulta- ten mogen ter keurig worden aangeboden. De keuring is za terdag 7 mei om 16.00 uur, inle veren van de bakprodukten om 15.00 uur. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Gisteren heeft de gemeentepolitie van Schiedam afscheid genomen van een nestor van het corps. De 63-jarige commies A. Valk zal nooit meer naar zijn loket je lopen om buitenlanders een verblijfsvergunning te over handigen, politieke vluchtelin gen in te schrijven of papieren in te vullen die nodig zijn voor herenigen van een gezin. Valk gaat met de VUT en vanaf vandaag moet de vreemdelingendienst het, na twintig j&ar, zonder hem stal len. Hij gaat tenissen. zwem men, naar de caravan of helpt kennissen met het invullen van belastingpapieren, eerst twintig jaar bij de ONS de loonadministratie en werd bij de vreemdelingendienst be vorderd tot Commies A. .Actief politieman ben ik nooit geweest," zegt hij. „Ik ging nooit de straat op." Valk heeft het prima naar zijn zin gehad op de Lange Nieuw- straat: .Anders had ik het daar geen twintig jaar volge houden." '/'s/V'.smL K» (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Wat is het ge heim van de Gorzen? Mensen die er wonen roepen om het hardst dat er geen plek op de wereld is die ze voor dit karak teristieke stukje Schiedam wil len ruilen. En wie wel de moed heeft de Gorzen voorgoed de rug toe te keren, zal merken dat hij eiders ziek wordt van heimwee. Zoals mevrouw E. Gerards- van den Bosch. Ze woont in de Lekstraat. „Ik heb vier jaar in Rotterdam gewoond. Werke lijk verschrikkelijk was dat. Ik ging iedere dag naar mijn moeder. Ais ik op de Koemarkt uit de tram stapte was het ais- of ik mijn eigen huis binnen liep. Er viel wat van me af. Heerlijk, dacht ik dan, ik ben er weer." Natuurlijk was ze deze week ook op de reünie van de „Gor zenezen" in het voormalige schoolgebouw in de Zwarte- waalsestraat. Hetzelfde ge bouw waarin ze als kind leerde rekenen en schrijven. De Be wonersvereniging Schiedam- Zuid bestaat tien jaar. Een aardige aanleiding om herin neringen op te halen, vond het bestuur. Op prikborden langs de muur is op foto's te zien hoe de Gorzen er tien, veertig, zes tig jaar geleden uitzag. Eigenlijk nog net als nu. De animo om op koninginnedag met meer dan manshoge triomfbogen de straten een feestelijk aanzien te geven, is er vandaag een beetje af. maar verder- Op een paar tafeis staat een groot assortiment hapjes in veel kleuren lekker te zijn. Grote vrolijkheid heerst onder een groep vrouwen die straks nog een demonstratie volks dansen zal geven. Op zoek naar het geheim van de Gorzen. Mevrouw G. Scheffer heeft 48 jaar lang in de Strijensestraat gewoond. Ze verblijft nu in een bejaarden huis. Haar gezicht is mooi ge lijkmatig gerimpeld. Ze wijst naar een foto van het Sterre- bosch. „Daar ging je met va kantie naar toe," legt ze uit „Nu gaan de mensen drie keer per jaar op vakantie, maar toen had je geen geld. Wij gin gen naar 't Sterrebosch. Je nam een tentje mee voor de kinderen. En voor de vrouwen légstoelen. Om in te breien. Je kocht een zak olienoten voor zes centen het pond. Dat was onze vakantie." De herinneringen borrelen snel op bij de fotoborden. Me vrouw Gerards bij een plaat waarop zwemmers spartelen in het bad aan de Westfranke- landsedijk: „Je had een heren en damesbad. Tussen die ba den zat een schutting. De jon gens maakten er gaatjes in om naar de meisjes te kijken." Iedere avond mocht je gratis zwemmen, weet ze nog: „Van vijf tot half zes. Als we uit school kwamen renden we naar huis om zwemspullen te halen. Vaak stond er al een he le rij. Hoe eerder je kwam des te langer kon je zwemmen." De Gorzen. Een bijna ma gisch woord. Wie er is geboren, blijft er in zijn hart altijd wo nen. „Ik ben er vijfentwintig jaar weg, maar zou graag te rug willen," zegt W. H. van der Horst. Hij woont nu in een flat in Nieuwland „maar ik heb me weer laten Inschrijven voor een huisje in Zuid." Van der Horst werd geboren in de Geervlietsestraat en maakte de oorlogsjaren mee in de Houtstraat. „De Gorzenezen? Dat is typisch volk. Ze hangen aan elkaar hè. Met ziektes en zeertes werd er bijgespron gen." „Het leed dat de mensen meemaakten wilden ze met el kaar delen. Ik heb een school meester gekend en die zei: geen beter mens als een Gorze- nees." Iedere dag met mooi weer verlaat hij zijn flat op weg naar het Hoofd. Een herinne ring. „Vroeger stond daar een café. Mijn vader kwam er re gelmatig want hij lustte wei een slokje. Ik ging met hem mee en bleef dan buiten op een bankie op hem wachten. Als we thuiskwamen, wilde mijn moeder natuurlijk weten waar hadden uitgehangen. Dan zei ik altijd: bij mevrouw Bankie." De eigenaar van dat café was trouwens een man apart, weet Vim der Horst nog, „Hij zei om de paar woorden „Val Dood". Iedereen noemde hem ook Val Dood. Hoe die kroeg heette? Ja, daar vraag je me wat. Hoe heette dat café nou waar Val Dood in zat?" Het geheim van de Gorzen? „Ik wou dat ik het wist," zegt een bezoeker. Hij heeft gelijk, deze Gorzenees. Want alle maal kénnen ze het geheim van hun geboortegrond. Maar niemand praat erover. Je draagt het met je mee. Je le ven lang. ZAAGWEDSTRUD Het 1 mei-feest in Schiedam begint om elf uur met een zaagwedstrijd op het grasveld bij het pannekoekhuis in het Beatrixpark. ledereen die dat maar wil, kan de agressie afreageren op een stuk boomstam. De Ro de Vaiken staan voor de organisa tie. MANIFESTATIE Op de Grote Markt voor het oude stad huis in Schiedam wordt om 12.30 uur de Rode Vlag gehe sen. Om 13.00 be gint de 1 mei mani festatie in het Pas sagetheater. De viering staat in het teken van E! Salva dor. De film over de verzetsbewe ging in El Salvador "Vastbesloten om te overwinnen" is te zien. De Salvadoraan se zanger en gita rist Andres Espino- za zingt Latijns- Amerikaanse ver zetsliederen en Harriet ten Haven van het Ei Salva- dor-comité spreekt over de situatie in Latijns-Amerika. Een 1-mei viering in het grijze verleden. In Vlaardingen hadden 1 de socialisten meer last dan in Schiedam. Daar werden ze nage jouwd en zongen ze van: "Alle so- cialisten in een harington." Het Tweede-Ka merlid Hans Kom brink praat over de bezuinigingen van de huidige rege ring. De middag wordt afgesloten met een terugblik op 100 jaar Karl Marx en zijn bete kenis nu. Voor kinderen van de PvdA-Ieden wordt in de bio- zaal van het Passa getheater een gra tis kinderfilm ver toond. Aanvang 14.00 uur. Het isde Nederlandstalige kinderfilm Billy Turf. j VLAARDINGEN Riet Verhoef van de ziekenomroep Schiedam (ZOS) heett gistermiddag het eerste exem plaar in ontvangst genomen van een door caté Arepol uitgebracht single tje. Eén gulden van eik verkocht plaatje (oplage: 520 exem plaren) gaat naar de ZOS. De overhandiging vond plaats in het jongerencafé aan de Prins Hendrik straat temidden van de artiesten: de Vlaardingse popgroep Sprouts en het 45 man tel lende Arepol-kian- tenkoor. Op het singletje staan twee num mers: het Arepol- en voetballied. Dit laatste lied zal tij dens het Schie damse horecatoer- nooi met Pinkste ren dienen ter on dersteuning van het eigen voetbal team. in voorgaan de jaren eindigde dit team als één van de laatste. Volgens eigenaar Ben Vuijk zijn jon geren in Vlaardin gen een vergeten groep: "Op 't ge bied van popmu ziek gebeurt er veel te weinig. We heb ban wel een folk- festival gehad. Zoiets zou ook op popgebied gedaan moeten worden." Hij vindt het jam mer dat de organi satoren van het Ha- ring- en Bierfeest geen popgroepop tredens in het pro gramma willen op nemen. Volgens Vuijk zou ze bang zijn daarmee een "verkeerd publiek" te trekken. Tijdens de presen tatie ontvingen de Sprouts een nep- gouden plaat van Ron Krommen hoek. voorzitter van de Arepol-suppor- tersvereniging. Daarna brulden de aanwezigen uit vol le borst mee: "Als je in de put zit en je loopt te balen, wordt het dan geen tijd een piisje te ha len." En dat deden ze. VLAARDINGEN/ MAASSLUIS/ SCHIEDAM Zes makelaarsbedrijven in de regio slaan de handen ineen. Ze komen deze maand met een gezamen lijke gids op de markt, waarin het totale woningaan bod wordt gepre senteerd. Boven dien gaan de ma kelaars onderling klanten doorverwij zen. Het gaat om make laars in de ge meenten Vlaardin gen, Schiedam, Maassluis en Maas land, die bij de Ne derlandse Vereni ging van makelaars (niet-NVM-leden) van hun samenwer king hinder zullen ondervinden. „Wij pretenderen niet de hele markt te beheersen," al dus G. Anderson van makelaardij De Witte in Vlaardin gen. „Mensen die het niets uitmaakt gaan toch naar een ander." De Vlaardingse ma kelaar W. Hoffman, een niet-NVM-lid, <f ziet in de samen- "'k' werking van de zes geen bedreiging. „Het zat erin dat ze' dat ooit zouden doen. De niet-aan- gesloten bedrijven werken ook onder- \J iing samen." De zes makelaars beginnen binnen kort een grote re clame-campagne, waarin zij stellen dat het "kopen en verkoper van een huis plezieriger wordt gemaakt." i*3 SCHIEDAM/ VLAARDINGEN De Ziekenomroep Schiedam zegt tij dens de onthulling van het Geuzenmo- nument op 12 maart "uitstekend" te hebben samen gewerkt met de Zieken- en Bejaar- denomroep van Vlaardingen. De beide omroepen hopen in de toe komst meer copro dukties te maken over onderwerpen die zowel Vlaardin gen als Schiedam aangaan. De Schiedamse omroep kreeg de opdracht de uitzen ding via de kabel te verzorgen. De op- Door oververhitting is een pan met vet in een woning in de .Fazantlaan in brand gevlogen. De vlam word door de afzuigkap naar bin nen gezogen, waardoor ook deze vlam vatte. Het keukenbrandje kon «oor de bewoners zelf worden ge doofd. De vrouw des huizes kreeg names en inter views werden ech ter verzorgd door de Vlaardingse col lega's. De Schie dammers namen uitzending vanuit I hun eigen studio in Schiedam voor hun rekening. SCHIEDAM Uit het in aanbouw zijnde pannekoek huis aan de Maas boulevard zijn een gereedschaptas, schaaf- en boorma- -chine en andere bouwspullen gesto len. De goederen hebben een waarde een brandwond op haar rechtervoet. Bij een broodjes zaak in de Hoog straat hebben twee jongelui gepro beerd de inhoud van de kassa te stelen. Ze werden in hun nachtelijke bezigheid gestoord door een buur vrouw die wakker was geworden van het lawaai. De jon- van 3000 gutden. Ook de Dominicus Savioschool aan de Dr. Schaepmansiivji gel kreeg onge- wenst bezoek. Hier^ verdwenen een cassetterecorder t en radio. De dief is. via een raam bin- J nengekomen. 7 J gens kozen daarop het hazepad. De Sportraad heeft aan zestien Schie-' dammers het diplo ma Recreatiesport- leider A uitgereikt. De cursisten heb ben het examen'af gelegd in het RotJ terdamse Schip- persinternaat Irene, waar de kinderen^ aan spelletjes deden.

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 2