kÊSBtöSfëÊSfiffi&k ter meuien ter meuien 'LUBBERS MOET WEGBLIJVEN UIT EL SALVADOR' Freek de Jongens publieksoptater m 1ST R y Toch winkels open Het AstmaW Fonds kent geen adempauzeGiro 55055 mmmmsmmmmÊmmiË Brand in weeshuis; 2 pyromanen gepakt Ontslagen Turken in hongerstaking Worden de 36 uren b|| Daf voorbeeld? Moord om alimentatie? 'Groenen' 12 percent r ?M$ÊÈmëmÊdÉSm£ïïM, mxMk m«w (Van onze sociaal-economische redactie) ROTTERDAM Het bouw- en baggerconcern Volker Stevin heeft het werk aan een groot haven- projekt nabij Port Harcourt in Nigeria stopgezet. „Stagnaties in de nakoming van de contractuele verplichtingen door de opdrachtgever dwongen ons helaas te besluiten onze werkzaamheden te beëindigen," aldus Volker Stevin in het vandaag verschenen jaarverslag. volop keuze... Er is een ruime keuze uit deze fabriekspartij gordijnstof in di verse dessins en kleuren. 120 cm breed. Uit de prijsklasse van 9,- tot 12.- Per meter voor [imUv Éénmalige aanbieding! Een prachtige ivoorkleurige struktuur store van 100% po lyester kwaliteit. 215 cm hoog Per meter geen 8,95 maar nm YivilPM Pif I-I ïiöfKJ' 270 kilo drugs tussen de tabak Ontwikkelingshulp Freek de Jonge in Mythe". Afrika Enkele dui zenden de monstran ten trekken op 1 mei door Am sterdam. Verbroedering pui»»»» ïsmm Nationale Astmakoiiekte 2-8 mei 1983 Bankrekening 70.70 70120 HET VRUE VOLK bii menland 3 MAANDAG 2 MEL19» Kvad*-* «t&AS :i éi- i»»T™s^ - xf 8Tf''WÖs1 Volker Stevin stopt werk in I ligeria De totale vorderingen van Volker Stevin bedragen ƒ280 miljoen, waarom het meren deel betrekking heeft op Nige- riaanse werken. Er werkten 100 m sen aan het havenpro- jekt r Mi AMSTERDAM In een container op het terrein van Combined Terminal in Am-' sterdam heeft de politie dit weekeinde 270 kilo marihuana gevonden. Dat gebeurde nadat de bewakingsdienst had gezien dat twee mannen de container trachtten open te breker.. Het tweetal vluchtte en de politie vond de marihuana, verpakt in Plastic zakken, tussen de ta baksplanten in de container. Over de hervatting van het werk. waarin vorig jaar aan zienlijke vorderingen waren gemaakt, onderhandelt het concern toch nog met de op drachtgevers. Het werk fs stopgezet wegens betalingspro blemen waarmee een land als Nigeria ais gevolg van terug lopende inkomsten uit de olie export te maken heeft. De stagnerende inkomsten van de OPEC-landen hebben tot gevolg dat Volker Stevin in die landen minder werk krijgt, blijkt uit het jaarverslag. Maar ook de belangrijke thuis markten van Volker Stevin, Nederland, België en Groot- Brittannië, bieden volgens het bagger- en bouwconcern geen rooskleurig beeld en "enige verbetering daarin is niet op korte termijn te verwachten". Met het stagneren van de markten in de eerstkomende jaren houdt Volker Stevin re kening in zijn beleid. „Voorzo ver nodig zullen verdere aan passingen in onze organisatie plaatsvinden. Wij willen bo venal zorgen voor een sterke uitgangspositie, teneinde van een economische opleving vol profijt te kunnen trekken." Volker Stevin kondigt voorts aan dit jaar met een groot scheepse vernieuwing van haar baggervloot te beginnen. Het bouw- en baggerconcern behaalde over 1982 een winst van bijna 10 miljoen gulden te gen een verlies van 24 miljoen in 1981 en een verlies van 280 miljoen in het rampjaar 1980. De teruggang in een groot deel van de markten heeft tot gevolg gehad dat Volker Ste vin het personeelsbestand heeft moeten bijstellen. In overleg met de vakbonden en ondernemingsraad vond een inkrimping plaats van 250 ar beidsplaatsen (110 bij de bag gerbedrijven en 140 op het hoofdkantoor). De orderporte feuille bedroeg begin dit jaar bijna 2,1 miljard gulden, ruim een miljard minder dan begin 1982. Van onze parlementsredactie AMSTERDAM PvdA- voorzitter Max van den Berg vindt dat premier Lubbers en minister van Buitenlandse Za ken Van der Broek niet naar El Salvador moeten gaan. "Als ze een greintje fatsoen hebben, moeten ze zich realiseren dat de machthebbers daar mede verantwoordelijk zijn voor de moord op bisschop Romero, de vier Nederlandse journalisten en de groep Amerikaanse non nen", aldus Van den Berg, gis teren op de landelijke 1 mei viering van zijn partij te Am sterdam. Zoals bekend maken Lubbers en Van der Broek een reis naar Mldden-Amerika. Ook fractie-voorzitter Den Uyl riep het kabinet op tot een duidelijkere keuze in het bui tenlands beleid. Zuid-Afrika zal door middel van sancties gedwongen moeten worden om de apartheidspolitiek te verla ten en om zich uit het bezette Namibië terug te trekken. "Wie niet ingrijpt, maakt zich medeplichtig aan het feit dat landen «als Mozambique, Zam bia en Zimbabwe zich in de ar men van de Sovjet Unie stor ten", aldus Den Uyl. Hetzelfde doet zich voor in Nicaragua. "De Russen en de Amerikanen moeten daar weg blijven, en we verlangen van het kabinet dat men niet kort zichtig de vrijheid in dat land zal blokkeren". Wlm Kok, voorzitter van de FNV, pleitte voor een verdere groei van de ontwikkelings hulp. Het geld daarvoor zou ook moeten worden afgepikt van de parasieten, die bij de grens met hun zwarte duizend jes een hele eigen vorm van ontwikkelingshulp bedrijven". Minister Ruding van Financi en moet volgens Kok "het lef hebben om het bankgeheim door te prikken. Dat zou pas no nonsens zijn". De FNV-voorzit- ter stelde zich achter het PvdA-plan om in alle landen 5% van het defensiebudget af te halen en dat geld te gebrui ken voor hulp aan de Derde Wereld. Aan het adres van het kabi net uitte Kok de waarschuwing dat de vakbeweging "goed de kachel met ze zal aanmaken", als de vakbeweging blijvend wordt genegeerd. Het kabinet denkt "per decreet" te regelen dat de uitkeringen per oktober met nog eens 2 percent worden gekort, bovenop de koop krachtdaling van 4,5 percent sinds eind vorig jaar. "Het ka binet speelt met het vuur van de grote sociale onrust en weet wel, dan zal de FNV daarin vooroplopen," aldus de FNV- voorzitter onder luid applaus. DE MYTHE. Soloprogram- rna van Freek de Jonge. Teksten: Freek de Jonge. Muziek: Willem Breuker, Freek de Jonge, Neil Innes, Bob Dylan en Carl Orff. Kle ding en attributen: Hella de Jonge. Produktle: Bart de Groot, assistentie: Barbara Martijn. Te zien tot en met 4 juni in Theater Carré, Am sterdam. Door PIET KOSTER Wie vrijdagavond het slot had gezien van "Sonja op vrijdag", waarin Freek de Jonge, nog nazwetend van zijn laatste try-out van "de Mythe", op bedaarde toon maar trefzeker de zwakte van dit televisieprogramma aangaf ("we're the good guys, they are the bad guys"), durfde er vergif op in te nemen dat hij daar een et maal later op zou terugko men. Niet slechts om nog een vleugje zout in de wond te strooien, ook om zichzelf voor dat optreden aan de "goede kant" als het ware nog eens stevig te kapittelen. Om er meteen afstand van te nemen. De Jonge vertelt over de onmogelijkheid een eenmaal uit de volle boekenkast ge trokken telefoonboek terug op z'n plaats te duwen. Dat lukt pas wanneer hij ("die pagina met Arron kan weg, Bouterse foetsie, en al die pagina's met Cohen kan ik ook missen. Als we al die vreemdelingen eruit gooien™") de gids een beetje slanker maakt. Maar de gids kan ook terug in de kast wanneer de werken van Her mans en Reve worden opge ruimd. Dan is er plaats zat. Het is in Freek de Jonges nieuwste soloprogramma, dat zaterdagavond in het Amsterdamse theater Carré in première ging, een van de momenten waarop hij zijn publiek ("Jij maakte me bang, omdat je aan m'n lip pen hangt") het duidelijkst een optater verkoopt. Door brak hij in zijn vorige pro gramma "De Mars" het langzamerhand vastgeroeste links-rechts denken, nu dwingt hij zijn gehoor een nadere beschouwing af van de begrippen goed en fout; Gerard Reve ventileert ake lige Ideeën over In Neder land vertoevende buitenlan ders, niet zo fraai, moeten daarom zijn boeken worden opgeruimd? Zou dat fraai zijn? Een speciale categorie van de zich in eigen "goed"-zijn koesterenden die het in "de Mythe" moet ontgelden zijn "de hulpverleners", ook wel "broodtroosters" genoemd, die maar al te vaak het be lang van de minderheid overschatten ten opzichte van het belang van de meer derheid. "Een fout die hulp- verleners wel vaker maken" Is een steeds terugkerende constatering, een wrange af straffing van de té probleem- geile zachte sector. Maar be halve denker, twijfelaar ("die dagboeken van Etty HUIesum, zouden die wél écht zijn?") en tegelijk strenge onderwijzer is Freek de Jonge in "de Mythe" van zelfsprekend ook weer, zoals hij zichzelf bezingt, de weer galoos weerloze clown "die ontwapent, die verdriet, die roept lach of ik schiet zo lelijk ais de nacht en met een grote bek, die de spot drijft met elk gebrek", de vrijbuiter die zegt "wie maakt me wat, zo lang de wereld om Je lacht." In een aaneenschakeling van cynische, absurde, adembenemende en heel te re verhalen (zoals over een onwetend kereltje, dat zijn grootvader bij diens euthe- nasle assisteert) maakt hij dit tegen het slot krassend gezongen credo volstrekt waar. Daarbij zijn publiek en zichzelf voortdurend op het verkeerde been zettend. Ofschoon Freek de Jonge het na twee "llve"-televl- sleuitzendingen, waarmee hij zich aan het "grote pu bliek" uitleverde er voor zichzelf niet gemakkelijker op maakte, slaagt hij er ten volle in in "de Mythe" het zeer hoge niveau van "De Komiek", "De Tragiek" en "De Mars" te handhaven. Wie Freek de Jonge die de titel van zijn programma een motto van Bronislaw Malinowski meegaf, kan tot en met 4 juni terecht in Car- ré. In november en decem ber speelt hij het nog enkele keren alvorens er In de week voor Kerstmis weer "live" mee op het scherm (VPRO) te verschijnen. Het 1 mei feest van de welgedane dertigers Van onze verslaggeefster YVONNE ZONDEROP AMSTERDAM Juist als Joop den Uyl het toilet wil bin nengaan komt een jongeman- naar buiten met een tas waar op de tekst: Weg met Joop den Uyl. De PvdA-leider kijkt ver stoord, trekt eens aan zijn si gaar en besluit door te' lopen. Op dat moment haalt de jonge man glimlachend zijn schou ders op en zegt: "het is niet persoonlijk bedoeld, hoor." Op de 1 mei-viering van de PvdA in de Amsterdamse RAI heerst een genoeglijk soort vrolijkheid. Ondanks Ajax- Feyenoord en dankzij de aan-, houdende regen koesteren zo'n 1800 PvdA-leden zich in de in ternationale solidariteit, die op 1 mei nu eenmaal voorop staat. Om te bewijzen dat de steun niet alleen mondeling wordt beleden, i3 er een boekenver koop voor Nicaragua, een ten toonstelling en een geldinza melingsactie. Zelfs de belang rijkste artiesten, die in de gro te zaai optreden, zijn buiten landers. De Amerikaanse ko miek Jango Edwards zorgt voor absurdistische humor en de Belgische Internationale Nieuwe Scène verwarmt de harten met socialistische strijdliederen. Joop den Uyi, net terug van een reis naar Mozambique, doet verslag van zijn bevindin gen, Door de aanhoudende aanvallen van Zuid-Afrika op deze "bevrijde" Afrikaanse staat, wordt de opbouw van het land ernstig bemoeilijkt. Veel geld gaat op aan bewape ning, in plaats van onderwijs of voedsel. Zijn pleidooi voor verdergaande isolatie van Zuid-Afrika vindt bij de aan wezigen een warm onthaal. Als ware het een congres, zo wordt Den Uyl na afloop van zijn re devoering toegejuicht. Op 1 mei is iedereen aardig voor el kaar. Zelfs Aart Gisolf, dit maal als trombonist van het Nederlands Rietgezelschap, draagt het klassieke "I'm get ting sentimental over you" op aan de PvdA-leider. De enige partijgenoot die er fors van langs krijgt is de pre sident van de Nederlandsche Bank, Duisenberg. "Ik zou wil len dat mijn vriend Duisen berg inzag dat een hogere pro- duktie en behoud van koop kracht in het belang is van de Derde Wereld en van onszelf," zegt Den Uyl. Wim Kok laat zich aanzienlijk minder vrien delijk uit. De "Colijn van het Frederikspleln", zoals hij Dui senberg omschrijft, "heeft zich uit angst voor de gaafheid van de gulden tegen vrijwel elk middel verzet dat een dam kan opwerpen tegen de crisis. Dat de economie en de sociale ze kerheid kapotbezuinlgd wor den, is de Nederlandsche Bank kennelijk nog niet opgevallen." De alom tegenwoordige kin deren van het PvdA-kader la ten zich aan de toespraken weinig gelegen liggen. Vol overgave storten ze zich op de flipperkasten en de speelauto maten, die wel een gulden per spel kosten, maar waarvan de baten naar Nicaragua gaan. De serieuzere 1-mei-gangers halen hun hart op aan de dis cussie of de PvdA tot een elite partij is verworden. Menigeen lucht zijn gemoed over de baantjesjagerlj in de partij, de moeilijke woorden en de op rukkende Rooie Vrouwen. De conclusie blijft evenwel dat de banden tussen de PvdA en de "basis" steeds dunner worden. Een doorsnee van het publiek, dat grotendeels uit goedogende dertigers bestaat, lijkt die con clusie te bevestigen. De rode tulpen op de revers gespeld, zien ze er opvallend welvarend uit. Het buffet, dat altijd nog ƒ2,25 berekent voor een flesje cola, doet ook goede zaken. Voor een klein beetje venijn zorgt kleinkunstenaar Alexan der Pola wijzend op het motto van de 1-mci-viering. "Er is een wereld te winnen", zegt hij: "Alleen de lootjes zijn zo moeilijk te krijgen". Als dan op het eind van het sterk uitge lopen programma vanuit de achterste rijen in de zaal de Internationale (uit het hoofd) wordt ingezet, is de verbroede ring compleet. Het collecte- team voor Nicaragua, dat in eerste instantie slechts ƒ1200.- ophaalde, weet, geposteerd aan de uitgang, alsnog vele hon derden guldens te innen. LEEUWARDEN De politie in Leeu warden heeft de dader gepakt van de brand die zater dag het monumen tale. uit de tweede helft van de zeven tiende eeuw stam mende "Nieuwe Stadsweeshuis" grotendeels ver woestte. De dader, een 16-jarige uit Corn- jum, heeft een vol ledige bekentenis afgelegd. Een an dere 16-jarige jon gen is ook bij de brandstichting be trokken geweesl maar weiger! vol gens de politie tot dusver iedere ver klaring. De politie heeft nog een jon gen gearresteerd maar deze speelde geen rol bij het aanstaken van de brand. Het gebouw werd twee jaar geleden ook al door brand in de as gelegd. Na de herbouw waren in het pand instel lingen gevestigd als de Muziekpedago- gische Academie, de stichting Bejaar- denwerk en een kinderdagverblijf. De schade wordt geschat op ruim één miljoen gulden. De vuurzee in het monumentale pand was voor de brand weer moeilijk te be naderen, omdat de straat ter plekke opengebroken was voor het leggen van nieuwe rioleringen. Extra complicatie was dat er weinig druk op de brand- kranen stond, zo dat er water uit de stadsgrachten moest worden ge pompt. Bij het bluswerk kreeg de Leeuwar der brandweer die met groot materieel was uitgerukt, as sistentie van korp sen uit de omlig gende plaatsen. Over herbouw van het pand wil het gemeentebestuur op korte termijn een beslissing ne men. Een felle brand heeft gistermiddag een kuikenmesterij in het Drentse Schoonebeek voor een deel vernield. In de vlammen kwamen 13.000 kuikens van enkele dagen oud om. De brandweer had an derhalf uur nodig om het vuur onder controle te krijgen. In Beverwijk is van nacht een voorma lige huishoudschool afgebrand. Burge meester Hubers van Beverwijk zei vanmorgen het ver lies van het pand met te betreuren omdat het gebouw al enige tijd geen functie meer had en op de nominatie stond te worden af gebroken. In de Utrechtse St. Nicolaaskerk zijn gisteren acht Turk se ex-werknemers van het kledingsor- teerbedrijf Kaptein in hongerstaking gegaan. Ze willen dat vijf dagen vol houden om te pro testeren tegen het ontslag van alle 115 werknemers en werkneemsters, meest Turkse vrou wen. Volgens een woordvoerder van een onmiddellijk gevormd actieco mité is het faillisse ment van het be drijf, één van de grootste exporteurs van tweedehands kleding ter wereld, alleen maar opge zet om op een snel le manier van de schulden af te ko men. Een woord voerder van het be drijf ontkent dat en zegt dat op alle be zittingen beslag is gelegd. Gepro beerd wordt elders een soortgelijk be drijf, maar kleiner, op te zetten. EINDHOVEN De Industriebond FNV verwacht dat meer bedrijven in de me taalindustrie het voorbeeld van DAF Trucks zullen vol gen en afspraken zullen maken over een 36-urige werk week per 15 augus tus. Bondsbestuur- der Frans Westen brink noemde de afspraken met het Eindhovense auto bedrijf dit weekein de 'een doorbraak'. Volgens Westen brink krijgen de werknemers die 36-urige werkweek voor een 'redelijke' prijs. "Dit jaar gaan de zesduizend werknemers van DAF er in feite geen cent op ach teruit. terwijl de ar beidstijdverkorting al op 15 augustus in gaat. Op termijn moeten de werkne mers er evenveel toon voor inleveren als zij in tijd terug krijgen. Vijf percent loon voor vijf per cent arbeidstijdver korting." De bond rekent op een voorbeeldfunc tie, onder meer omdat een verte genwoordiger van de FME, de metaal werkgeversorgani satie, het laatste overleg, waarin overeenstemming werd bereikt, heeft bijgewoond. MAASTRICHT De Maastrichtse re cherche weet nog altijd niet wat pre cies het motief is geweest van de voormalige auto handelaar M. N. (36) om op 28 maart zijn twee jaar jongere vrouw met hulp van twee scholieren te ont voeren en te wur gen. Volgens getuigen was de man woe dend geworden toen in het kader van de echtschei dingsprocedure was bepaald dat het bedrag aan ali mentatie dat Marie N. haar man als "voorlopige voor ziening" moest be talen, tot éénderde moest worden te ruggebracht. De vrouw had een bloeiende praktijk als fysiotherapeute, de man was werk loos. VENLO De poli tie in Venlo heeft op Koninginnedag proces-verbaal op gemaakt tegen 23 winkeliers, die hun zaak tóch geopend hadden. Het betrof vooral winkels rond de druk bezochte weekmarkt, in de rest van het land waren volgens de Dienstenbond FNV, die zijn be stuurders op pad stuurde om ontdui king van de winkel sluitingswet vast te stellen, maar wei nig zaken open. In Amsterdam ris keerden veel win keliers in het cen trum wel een boe te. Veel Duitse waren huizen in de grens gebieden trachtten zaterdag Nederlan ders de grens over te lokken, onder meer met reductie bonnen. Ook maakte men het met muziek op de straathoeken extra- gezellig in de Duit se winkelcentra. HILVERSUM - Een Groene Partij zou in Nederland kunnen rekenen op zo'n twaalf percent van de stemmen. Dat blijkt uit een onderzoek van de Nederlandse Stich ting voor de Statis tiek, waarvan de resultaten zaterdag voor de VARA-ra- dio werden be kendgemaakt. Het idee slaat voor al aan bij links. Van de PvdA-stemmers zou ruim 22 per cent 'groen' stem men; bij PSP, CPN en PPR zou dat zelfs meer dan der tig percent zijn.

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 1