te; wijten aan ko: tsluiting Gas winst uit bonen Nieuw pand voor BAH Molenbrood voor wethouder m Amateiirschilders halen hun werk van de zoldei DIAMANTEN ECHTPAAR LEEST AL ZESTIG JAAR HET VRIJE VOLK kroeg 'Soms weef ik met mijn tijd geen raad' door Rein Wolters Volkswagenbus op z'n kant wËm r.. Sch SCHIEDAM De brand in de kinderkleding zaak "De Ooievaar" aan de Hoogstraat is niet aan gestoken door baldadige jongeren. Dit gerucht deed de ronde nadat het Schiepop-festival ont aardde in een massale vechtpartij tussen een groep motorrijders en overige bezoekers. De mo torrijders maakten hierna nog een "rondje" door de binnenstad, waarbij op de Hoogstraat enkele ramen sneuvelden. Diezelfde nacht, omstreeks halfvier ontstond de brand. De oorzaak is volgens een onderzoek van de brandweer vermoedelijk kortsluiting. Jubileum Wethouder Cor van Til- borg ont vangt het eerste mo lenbrood van voorzitter Willem van Herk van het Gilde van Echte Bakkers. Jaap Put (links) en Lammert van Wagten donk bij hun schilderijen in wijkcen trum De Blauwe Brug. Portretten JUm muüt Annie Roijers geflankeerd door "glcufdieren" (links) Alice en (rechts) Angela. Douglas Meidrune rechts door hovenier Leo van Es. laat met zich dollen Chris Loonstijn: „Md' dit slechte weer loop je., met je ziel onder je-, arm." HET VRIJE VOLK Schiedam 14 DINSDAG 3 MEI 1M3 Kindejr kle 1 in|s;z;elak: net een spo okhmiis' Bedrijfsleider A. Leusen van "De Ooievaar" woont met zijn vrouw en kind boven de win kel. Hij was er het weekeinde met zijn familie "eventjes tus senuit". Een geluk bij een on- ring voor het kordate optreden van politie en brandweer dan ook niet onder stoelen of ban ken: "De politie was gelukkig druk aan het patrouilleren. De brand werd dus snel ontdekt en gemeld. Later zei nog een brandweerman tegen me, dat als ze tien minuten later wa ren geweest, er nu een grote kale plek op de Hoogstraat zou zijn. De brandweerlieden heb ben een topprestatie geleverd. geluk, want. zoals hij zelf zegt "We zouden vermoedelijk dwars door de brand zijn heen- geslapen. Dan waren we niet Spookhuis meer wakker geworden." Leusen steekt zijn bewonde- Ze wisten niet of wij thuis wa ren of niet. dus ze namen enor me risico's om boven te ko men." Mede door het snelle optre den van politie en brandweer is de schade relatief beperkt gebleven. Verder zat de zaak potdicht zodat er weinig zuur stof naar binnen kon komen. Vooral veel synthetische arti kelen, zoals plastic wiegjes en kleding zijn geheel of gedeelte lijk door de hitte gesmolten. Het is volgens Leusen binnen "net een spookhuis". Naast de vele winkelartike len zijn er ook enkele persoon lijke artikelen van Leusen ver loren gegaan, zoals zijn verza meling automodellen en enkele antieke meubelen. De adminis tratie van het bedrijf is behou den zodat Leusen zijn "vaste" klanten kan blijven bedienen. Ook de werkplaats heeft de brand overleefd, zodat ook re paraties gewoon door kunnen gaan. Leusen hoopte op 13 juni het 70-jarig jubileum van zijn zaak te kunnen vieren. Of hij de winkel voor die tijd weer heeft opgebouwd is nog de vraag, maar hij hoopt in de tussentijd vanuit een andere ruimte te kunnen doorwerken. Het is dus niet afgelopen met "De Ooie vaar", want Leusen stort zich met veel enthousiasme op de wederopbouw. Nog lichtelijk trillend van de schrik zegt hij de toekomst toch nog redelijk rooskleurig tegemoet te zien. "Kinderen worden er altijd ge boren", aldus Leusen. SCHIEDAM De plantsoe nendienst heeft in het indus triegebied 's Gravelandsepol- der twee hectares snel groeien de houtgewassen aangeplant. Het toekomstige bos bij de Pol derwatering en de jachthaven De Schie draagt niet alleen bij tot een groenere omgeving maar is ook bedoeld om de stookkosten te drukken. De bo men zijn geschikt om energie uit te winnen. Schiedam gluit hierbij aan op landelijke ontwikkelingen om te experimenteren met gaswinning uit snelgroeiende hout soorten zoals wilgen. De ze winter is het jonge loof de grond ingegaan. Ook in open baar groen wordt geexperi- menteerd met houtproduceren- dc aanplant. SCHIEDAM Bij een auto botsing op het kruispunt 's Gravelandseweg-Plesman- straat zijn drie Schiedammers gewond. De 24-jarige bestuur der van een Volkswagenbusje gaf op de kruising geen voor rang en werd in de zijkant ge grepen. Het busje kantelde. De bestuurder is met rugletsel op genomen in het Schielandzie- kenhuis. De twee inzittenden van de wagen konden na be handeld tc zijn in het zieken huis. weer naar huis. SCHIEDAM Het Schie- damse Bureau voor Alternatie ve Hulpverlening (BAH) is gisteren zonder ceremonie (weer) geopend in het pand aan de Lange Kerkstraat 56. Het pand dat oorspronkelijk gekraakt was. maar later door de gemeente werd toegewezen, is door jongeren zelf opge knapt. BAH maakt sinds een jaar deel uit van de Stichting Alter natief Werk (SJOP). Deze stichting, die door jongeren ge rund wordt, probeert door mid del van kleinschalige projec ten werklozen met behoud van uitkering aan de slag te hou den. Dit gebeurt in zogenaam de werkeenheden. Zo is er een renovatie/recyclingsproject, "RESJOP", waarin werkloze jongeren klusjes opknappen, zoals onderhoudswerkzaamhe den. reparaties en verbouwin gen. Dan is er ook nog het tweedehands kieding- en siera- denwinkeltje Bellenea. Ook BAH is nu in hetzelfde pand ondergebracht. Het Bu reau helpt jongeren die vragen of problemen hebben met ad viezen of directe hulp. Zo wordt bijvoorbeeld informatie verstrekt over huisvesting, uit keringen, scholing en militaire dienst. Al drie jaar is BAH met hulpverlening in Schiedam be zig. De activiteiten werden tot nu toe echter gevoerd vanuit het pand aan het Oude Kerk hof, tevens woonhuis van coor dinator John Zwart. Hij heeft zich nu echter te ruggetrokken als "toonaange vend" figuur bij BAH. Wel zal hij in een adviserende functie bij SJOP. dus ook bij BAH be trokken blijven. De zes "werknemers" van het bureau werken hier op vrijwillige basis, met behoud van uitkering. Hierbij zijn drie mensen van de sociale 'acade mie. Het is wel de bedoeling dat er in de nabije toekomst minstens één betaalde kracht zal komen. Volgens John Zwart wordt het werk dat BAH verricht door diverse jongereninstellin- gen in de regio goed ontvan gen. Zwart: „Dat komt omdat wij de jongeren écht wat te bieden hebben. BAH staat dan wel op zich zelf, alle werkpro jecten zitten er als het ware omheen. Wij kunnen de jonge ren ergens inpassen. Het is niet zomaar advies geven en doorverwijzen. Dit gebeurt wel bij de "JAC's" (Jongeren Ad vies Centrum). Kijk bijvoor beeld maar naar het JAC in Vlaardingen. Dat hele gebeu ren is louter administratief ge worden, van echte hulpverle ning kun je dan niet meer spreken." De jongeren van SJOP heb ben veel ambitieuze ideeen om werk te scheppen. Zo moet er in het pand binnenkort een kof fieshop komen, die net als RESJÖP en Bellenea zelfstan dig gaat draaien. Dan zijn er nog plannen om, in samenwer king met jongeren uit centrum "Dc Kreek", een fietsenproject op poten te zetten. Hier kunnen zij dan hun eigen fietsen repa reren en eventueel tegen een lage prijs kopen of verkopen. Andere ideeen om jongeren aan het werk te houden, zijn bij SJOP welkom. (Van een onzer verslaggeefsters) 'SCHIEDAM In het gezin van wethouder Cor van Til- borg is gisteren een nieuw mo lenbrood op tafel gekomen. De wethouder kreeg uit handen van bakker Willem van Herk het eerste exemplaar van het viergranenbrood dat is gebak ken van meel uit molen De Vrijheid. Het produkt van het Gilde van Echte Bakkers staat deze week extra in de aan dacht om luister bij te zetten aar de Molendag van aan staande zaterdag. Het brood is overal in het land gepresenteerd. In molen De Vrijheid wordt al sinds 1974 graan vermalen tot volkoren- meel dat de warme bakkers af nemen. Op de 11de Nationale Molendag kunnen Schiedam mers zien hoe het in de molen toegaat. Molen De Vrijheid is zaterdag vanaf 9.30 uur in vol bedrijf te bezichtigen. Rondlei dingen zijn er tot drie uur. Tussen half drie en half vier kunnen amateurs eigen gebak ken brood naar de molen bren gen waar het wordt gekeurd. Het gaat om brood gemaakt van meel uit De Vrijheid. De keuring is om vier uur. De prijsuitreiking om half vijf. In molen "De Noord" is deze week een speciaal molenme- nue. Verder draait er de film "Wentelende wieken". Kinde ren kunnen een kleurplaat ha len voor een wedstrijd waar van de uitslag in september bekend wordt gemaakt. Dit jaar is De Walvisch op de molendag buiten bedrijf. Er moet een nieuw bovenwiel worden aangebracht. Molen De drie Koornbloemen draait wel, maar is niet te bezichti gen. SCHIEDAM "Ik schilder de ellende van Schiedam," geeft Lammert van Wagten donk ruiterlijk toe. "Geef mij maar een vrolijk tintje," zegt Jaap Put. De beide Schiedam- se amateurschilders exposeren deze maand in wijkcentrum De Blauwe Brug. De activitei tencommissie wil in het wijk centrum hobbyisten en ama teurs een kans geven hun werk tentoon te stellen. "Er ligt zo veel werk op zolders verstopt. Dat is zonde." zegt Tine van der Heiden, een van de mensen achter de Expositie-werk groep. Lammert van Wagtendonk, Jaap Put en de Vlaardingse poppenklederdracht maakster mevrouw Trooster hebben als eerste het spits afgebeten op de expositie die vrijdag is ge opend. Lammert van Wagten donk is een geboren Schiedam mer. Hij groeide op in de Pie- tersteeg en Kreupelstraat. Zijn pentekeningen geven een im pressie van de huisjes, steeg jes en andere typisch Schie- damse stadsgezichten. "Ik heb in mijn jeugd zoveel ellende en armoe gezien, dat ik mijn teke ningen niet vrolijk kan maken. Als ik een pandje teken, komt het tijdsbeeld van mijn jeugd weer naar boven. Ik voel een ontzettende verbintenis met de ouoe stad." Van Wagtendonk (47) heeft tussen zijn tekeningen gedicht jes opgehangen. "Het zijn ge dachten die zomaar bij mij op borrelen over bekende figuren uit mijn jeugd. Ik heb een pen naast mijn bed liggen en schrijf op wat mij invalt. Ik wil proberen ze te bundelen." Tekenen is niet zijn grootste hobby. Hij is ook lid van de Historische Vereniging Schie dam en schrijft in dat vereni gingsblad. Verder doet hij ar cheologisch speurwerk en is hij een verwoed volkstuinder. "Ik kom tijd tekort", zegt hij. Zijn mede-exposant Jaap Put heeft een heel andere visie op zijn hobby. Hij schildert het liefst mensen. De 76-jarige kunstenaar vierde gisteren zijn verjaardag. Hij is te zien met portret- en landschaps- schilderijcn. "Ik kreeg in 1928 een beurs voor de kunstacade mie," vertelt hij, "want ik had talent." De crisesjaren staken een spaak lussen het wiel cn het was werken geblazen. "En die tijd telde eike rijksdaalder! Zeker als je vader werkloos was en er nog tien kindermon den gevoed moesten worden. Na zijn trouwen pakte Jaap Put zijn hobby weer op en dat resulteerde in een groot aantal tekeningen en schilderijen. "Ik schilder het liefst een model of vanaf een foto. Het is moeilijk om aan de hand van een foto een portret te maken," vertelt hij. "Je moet toch altijd even goed kijken om het karakter te kunnen vaststellen." Zijn ervaring is dat mensen grootse verwachtingen hebben van een portretschildering. "Ze verwachten een foto, maar een gezicht schilderen is een samensmelting van een groot aantal emoties." De Vlaarding se mevrouw Trooster heeft ais hobby het aankleden van pop pen in ouderwetse kleder dracht. Zij kleedt de poppen zo. authentiek mogelijk. De expo sitie is nog tot eind mei te zien in De Blauwe Brug. SCHIEDAM Martinus Trouborst (85) en Johanna Hendrika van Logchem (81) herdenken vandaag de dag dat zij elkaar, zestig jaar geleden het ja-woord gaven. Martinus Trouborst heeft vanaf zijn vijf tiende jaar in de scheepsbouw gewerkt. RDM, Waterweg, Wil ton en Gusto hebben van zijn diensten gebruik gemaakt. Toen Trouborst als nageljon gen de scheepsbouw inging, sloot hij zich aan bij de bond. Ook nadat hij (eenmaal opge klommen tot ijzerwerker) met pensioen ging, is hij de bond trouw gebleven, zodat hij kan terugzien op 61 jaar lidmaat schap. Toen Trouborst het dienstmeisje Johanna van Logchem ontmoette en vijf jaar later met haar in het hu welijk trad, abonneerden zij zich direct op het Vrije Volk. Het echtpaar kan dus nog een jubileum vieren, want inmid dels ontvangen zij deze krant ook al zestig jaar. Het huwelijksfeest hebben zij al achter de rug. Dat vier den zij op zaterdag in feestzaal Marijke in Brocrsveld. Het echtpaar Trouborst heeft 3 kin deren, 8 kleinkinderen en 5 t. chterkleinkinderen. ..Drugstro'ep' Komt hier be slist niet binnen! Rokers en spuiters houd ik buiten de deur. Al was het aileen ai om de lucht." Annie Roijers zegt het reso luut. De 52-jarige kasteleinse is eigenaar van café De Kleine Witte aan de Rotterdamse 1e Middellandstraat. Het is een bruine kroeg van het eerste soort, compleet met houten vloer. Als fotograaf Ed Oudenaar den en ik om 05.00 uur op de vroege ochtend van deze drui lerige dinsdag binnenstappen, zitten er al vijf mensen in de zaak. John Schutten (20) slurpt be dachtzaam van zijn koffie. „Vannacht gestapt in de om geving van de Kruiskade. Néé, ik heb helaas geen werk. Da'- lijk ga ik weer naar m'n nest. Soms weet ik met mijn tijd geen raad." Twee plaatsen verder een jongeman die wat glazig uit zijn ogen kijkt. Hij zegt: „Ja, ook de heie nacht op sjouw ge weest. Ik ga nog een poosje door. Doe me nu een Sof en ga verderop. Ik heb geen zin in praten. Maarten Hoogslag (27) kijkt een stuk helderder uit zijn ogen. „ik bezorg al sinds van morgen 04.00 uur brood. Onze chauffeur is ziek, dus moet ik het nu zelf doen." Maarten verteit eigenaar/di recteur te zijn van de gezond heidsbakkerij Zonnemaire aan de Brede Hilledijk. „In totaal moet ik nog twintig kantines en natuurvoedirigwinkels af. Om elf uur hoop ik ermee klaar te zijn." Tien minuten later verdwijnt hij in de stortregen. Leo van Es (43) kijkt hem na en zegt bedachtzaam: "Om half acht moet ik ook aan de slag. Waarom ik op dit tijdstip al aan de koffie zit? Slapen is mijn sterkste kant niet. Altijd word ik vroeg wakker. Dan sta ik op en ga naar De Kleine Wit te. Tot 07.00 uur drink ik koffie om dan op de tram te stappen naar de Abraham van Stolk- weg. Ik werk daar bij de Ge meentelijke Sociale Werkplaats als hovenier. Best leuk werk, vooral ais het regent. We leg gen dan een kaartje in de werkkeet of iezen er de krant." VERJAARDAG Ria wil alleen kwijt dat zo haar voornaam is. Haar vroege aan wezigheid verklaart ze met: "Annie Roijers is mijn vriendin. !k heb vannacht gefeest bij mijn zoon. Gisteren was hij ja rig. Omdat het een tijd een beetje uit de hand is gelopen, drink ik hier nu een kopje kof- fij. Straks stap ik in mijn mandje en slaap een flink gat in de dag." Tijdens haar woorden zwaait de cafédeur open. Twee vrou wen vullen de ingang. "Hallo," roept Annie Roijer spontaan," Zij komen s morgens altijd koffie drinken." Het blijken Alice (29) en Angela, (31). "Wij gaan altijd vroeg naar bed en zijn ook vroeg wakker," zegt Angela terwijl ze naar de jukebox loopt. 1 "Néé, werk hebben wij niet," j voegt Alice daar aan toe. Over j hun achtergrond zijn beide da- i mes verder weinig spraak- j zaam. j Ondanks het vroege uur (intus- j sen 05.20 uur) blijft het een ko- men en gaan van koffie- en cognacdrinkers. De sfeer is uiterst gezellig: kwinkslagen vliegen over en weer. Palletmaker Douglas Meidrune (33) doet daar ijverig aan mee J al heeft hij soms niet precies j door wat er wordt bedoeld. Hij i is afkomstig uit Schotland en J werkt sinds 18 maanden bij de firma Van Toor in Viaardingen. "Elke morgen drink ik hier kof- fie, goeie koffie hóór. Het zijn j hier ook fijne en vriendelijke mensen," zegt hij in redelijke j verstaanbaar Nederlands. j TERUG I "Vroeger was het hier stukken drukker met ai die Joegosla- ven. Maar die jongens zie ik niet meer. Ze zijn in de I scheepsbouw ontslagen. Zo'n zeshonderd van hen gaan te- rug naar Joegoslavië." "Jammer, het zijn aardige en behulpzame mensen," zegt Annie Roijers wat verdrietig, j Een tikje triest zit Chris Loon- stijn (52) in het bruin van zijn kopje te slaren. "Ik zit ai acht i jaar in de W.A.O. Geen lolletje, zeker niet met slecht weer. Dan ioop je met je ziel onder je i armen. Vroeger was ik van be- roep turbunist. Dat hield het j reinigen van stoomketels in. j Mijn eerste gang is 's morgens vroeg naar De Kleine Witte, in de loop van de dag drink ik hier ook mijn pilsje. Wat moet je anders doen?" Intussen is het 05.37 uur. Een J eerste voorbij denderende j tram overstemd even het ge- i luid van Radio Atlantis uit de i caféradio. j "Ik heb een fijne zaak met fijne klanten. Bovendien houd ik ontzettend van mijn werk. 's Morgens gooi ik altijd zelf j de deur open. Zeven dagen per week. Alleen op oudejaars- avond en eerste Kerstdag ben j ik gesloten. Ik heb altijd in de horeca gewerkt en zal dat wei tot mijn dood blijven doen." al- j dus Annie Roijers die behalve" weet wat ze wii ook een prima J kop koffie serveert.

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 2