iAmster< lam imer met li jfwact it en chauffeur 66 wil geen links- iberale ondertitel 595 groot succes Ontvoerder no spoorloos Let's go c 20 Cigarettes ter meulen ter meulen Eigen carrière gaat ook bij Agnetha voor Man dood bij steekpartij Verzetskrans weggehaald M. Duintjer overleden Iruiseschip niet klaar door boycot 5 n i V erwarring na 'neen' tegen kernwapens Helpster Anne Frank dood Actrice Emigratie t f- er- de in\ alft ike- n- <e1 aa (Van een onzer verslaggevers) PARIJS/AMSTERDAM "Een zware klap voor de Europese drugshandel" noemt de Franse politie de arrestatie in Parijs van drie Amster dammers en de in beslagname van 53 kilo cocaïne (handelswaarde: ongeveer vijf miljoen gulden). Van onze verslaggever HENK SCHAAF ZUTPHEN: De naam "Democraten '66" moet iedereen genoeg zeggen. En daar hoeft niet de on dertitel "Links-Liberale Partij" tegenaan te wor den geplakt. Of "Sociaal-Liberale". En zeker niet "Radicaal-Liberaal". Het partijlid Aad Nuis is er van overtuigd dat D'66 er geen jota linkser of libe raler door zou worden. De Peel ■ffii Vermakelijk Groen Linnen shoppers... De molens van Kinder dijk vomn- den evenals ongeveer dux zend an dere molens in het hele land het de cor van de landelijke fietsdag, die zaterdag 317.000 deel nemers trok: 32.000 meer dan vorig jaar. De ANWB had in het hele land 111 routes uitge zet, waarvan dc meeste langs mo lens voer den. Ajour struktuurlinnen! «ft Barry Gibb Agnetha Faltskog: 't kan vriezen, 't kan dooien bij ABBA. BEST BVJRLtv \NO VIRGINIA tobaccos les 'S s ok zi* ;r I k ol la^r "Hi Uli olg j lans en e ten in lI\r rw 'e-r en >nn orn en den 4 ur er- >op eg ie; er! en le T ten het DU- Irie or e vwa de In n.i UP, eelt I HET VRIJE volk binnenland 3 *8* I /rf r- Met 53 kilo cocaïne in Pari is hotel gepakt De leidei van de Amster dammers D.H„ v diens chauf feur en een bewapende lijf wacht, werden aangehouden in een luxueus Parijs' hotel, het Grand Hotel de Paris. In hun koffers zat 38 kilo cocaïne. Op het vliegveld Charles de Gaul le bij de Franse hoofdstad vond de politie later nog eens een koffer met 15 kilo van het spul. Volgens de Franse politie staat vast dat de cocaïne be stemd was voor Amsterdam. „Ik houd alleen van onderti teis als ik niet kan verstas wat er wordt gezegd," meldne de boomlange auteur van liet Democratisch Manifest en vele mderc bloemlezingen afgelo pen zaterdag op het D'66-con- gres in Zutphen. De extra waskracht moet maar blijken uit het program- (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Binnen D'66 ia grote verwarring ontstaan, onmiddellijk nadat het partij congres afgelopen zaterdag zich onvoorwaardelijk heeft uitgesproken tegen de plaat sing van nieuwe kernraketten in Europa. Volgens een aantal vooraan staande leden, onder wie het Eerste Kamerlid Suzanne Bi- schoff, is D'66 hiermee een dui delijk andere koers ingeslagen. Het hoofdbestuur haastte zich echter te verklaren dat van een afwijzing zonder meer be slist geen sprake is. "Wij zijn nu eindelijk een keer helder. We hebben gezegd waar het op staat," aldus een uiterst tevreden voormalig parlementslid Chel Mertens, direct nadat het congres de he uste motie had aangenomen. In het door de afdeling Lim burg ingediende voorstel stond dat D'66 zich "zonder beperkin gen" keert tegen de komst van middellange afstandswapens. N« Praktisch in dezelfde adem wezen de 800 afgevaardigden in Zutphen de voorbereiding van plaatsing af op de vliegba sis De Peel. Met de eerste uitspraak nam het conges onomwonden af stand van de standpunten die vooral de voormalige D'66-top man Brinkhorst innam. Hij heeft op een algemene verga dering voorafgaande aar de kamerverkiezingen van 1981, slechts willen verdedigen 'thans niet" aan plaatsing mee e werken. Het hoofdbestuur hield za terdagmiddag tegenover jour nalisten vol, dat "wie in de :ongresuitspraak een wijzi- Ing ziet, op een foute lijn zit." Partijvoorzitter Kohnstamm verklaarde, dat het hoofdbe stuur de "juiste uitleg" van de motie in het ledenblad zal be send maken. i EINDHOVEN Bij een steekpartij in een café is zater dagavond *Se 40-jarige A. Sen- tob uit Eindhoven om het le- yen .gekomen. De politie heeft de 3§-jarige Eindhovenaar H. t- aangehouden, die ervan svordt verdacht de fatale steek Je hebben toegebracht. ma, zo luidde zijn oordeel, en daarvoor zijn geen nieuwe kre ten op de verpakking nodig. Campagneleider en reclame expert Jan Veldhuizen voelde zich prompt persoonlijk aan gesproken. Met het voorstel had hij geen naamsverande ring van de partij op het oog, verontschuldigde hij zich. „Ik wil alleen, dat u de nest geur herkent en weet waar u bij hoort.' poogde hij de da mes en heren Democraten (een aanspreektitel door frac tieleider Engwirda gebruikt) gerust te stellen. Maar de ü'66'ers weigerden zich te ia- ten vereenzelvigen met de "an dere" liberalen, die volgens Nederlandse begrippen in "het conservatieve clubje van Nij- peis" zitten. En toen was daar partijvoor zitter Jacob Kohnstamm, een verstandig jongmens uit een familie die reeds diverse ver nieuwende geesten heeft voort gebracht. „We moeten beuken op de inhoud. Op de ideeen. En dan kan ik ruimschoots vol staan met de naam D'66." Het had politiek allemaal niets te betekenen; de wereld zal er niet door uit zijn as zijn gevlo gen als het congres zou hebben dwarsgelegen, maar vermake lijk was deze woordenstrijd rond een mogelijk nieuwe re clameleus wèl. D'66 deed verwoed zijn best om maar vooral zijn eigen ge zicht te bepalen. Al te lang was de partij op de markt niet vol doende herkend, omdat het vlees noch vis was. Uit de kie zersgunst geraakt na het deba cle met het CDA, in het zomer- kabinetje van '82. Weggedrukt onder de grote paraplu van de PvdA, die zich in de oppositie nu opeens ook zo redelijk alter natief links opstelt. Aangeslagen door de voor spelling, dat voor wat eens de Vierde Politieke Hoofdstroom moest vormen maar twee ze tels overblijven, toonden de achthonderd partijgangers zich allerminst. Groot genoeg vindt de partij zich nog altijd, om niet te hoe ven aanleunen tegen allerlei milieuciubjes die te zamen een Groene Partij willen starten. Of zo'n samenwerking werke lijk wenselijk is, wil D'66 in het komend najaar pas bepalen. Maar in feite besehouwen de Democraten zichzelf als de enige ware Milieupartij van Nederland. AMSTERDAM In Amster dam is vrijdag op 63-jarige leeftijd overleden Elli van Wijk-Voskuil. Zij was tijdens de oorlogsjaren één van de vier helpsters die hulp en be scherming gaf aan Anne Frank er» zeven andere onder duikers. Van daaruit zou de cocaïne verder worden gedistribueerd naar andere Europese landen en Noord-Amerika. Rechercheurs van de Am sterdamse narcotica-brigade zijn vandaag naar Parijs ge reisd om H. mede te verhoren. Zowel de Franse als de Neder landse politie zijn ervan over tuigd dat hij een belangrijke drugshandelaar is. De Franse justitie bestempelt H. als lei der van een grote internationa le drugsbende. De Amsterdammers hadden de cocaine in ontvangst geno men van een Colombiaan die een dag eerder uit Bogota (Co lombia) per vliegtuig in Parijs was aangekomen. Tijdens de hele reis was de man gescha duwd. Hij leidde de politie naar het Parijse hotel waar hij de twee koffers met de cocaïne bij de Nederlanders afleverde. Inmiddels had de directie van het Parijse hotei ook al argwaan gekregen en de poli tie getipt. De Amsterdammers gedroegen zich opvallend ner veus in het hotel De super-cocamevangst werd door de Franse staatsse cretaris van Openbare Veilig heid Joseph Franceschi giste ren van commentaar voorzien. De bewindsman noemde de vangst "de grootste cocaine- buit die ooit werd buitgemaakt buiten het Amerikaanse conti nent." De drugsvangst is de vierde ir: grootte dit jaar in Frank rijk. Bij de drie eerdere vang sten ging het om heroine, in to taal 37,5 kilo. Ook bij de Nederlandse justi tie wordt gesproken van een opzienbarende vondst. Gewe zen wordt op de omstandigheid dat de Amsterdammer H. zich een duur hotel kon permitte ren. een eigen chauffeur had en dienst lijfwacht een auto matisch pistool op zak had. Ook in Nederland wordt de laatste jaren steeds meer co caïne door de politie opge spoord. Vorig jaar werd 37 kilo cocaine in ons land in beslag genomen. WAGENINGEN Een tien tal oud-verzetsstrijders betrok zaterdag een erewacht bij het capitulatiemonument in Wage- ningen uit protest tegen het weghalen van een krans, die op 5 mei door prins Bernhard bij het monument was neerge legd. in drie verschillende modeiien en ieuie zomerkieuren zoals rood blauw cf wit Puttshop per met bovennts Van 8^95_ voor Shopper met 2 royale voor vakken van 10.95 voor 7,95 Shopper met groot voorvar afsluitbaar met nts van 12.95 voor 9,95 ideaal voor uw vakantiegarde robe Geschikt voor blouses en wijde japonnen Van 55/45% polyester/katoen in wit, tur quoise, rose bleu ecru enz 115 cm breed Per meter van 13,50 V00r ÜM, AMSTERDAM De archi tect Marina Frans Duintjer (74) is vorige week, overleden. Tot zijn bekendste werken horen het nieuwe Schiphol en het gebouw van de Nederland- sche Bank in Amsterdam. (Van een onzer yerslaggevers) TER APEL De ongeveer 45-jarige man die zaterdag in Ochtrup een Duits echtpaar met een 14-jarige dochter in hun eigen auto ontvoerde en het drietal er bij Ter Apel uit zette, is evenals de auto nog al tijd spoorloos. Het drama was zaterdag avond rond zeven uur begon nen, juist toen de directeur van een scholengemeenschap in Ochtrup, de heer E. A. R (51) en diens 41-jarige vrouw zich gereed maakten om naar een concert tc gaan. De twee jongste kinderen de den open cn de man drong de ROTTERDAM Dit week einde werd duidelijk, dat de Nieuw Amsterdam, het nieuwe passagiersschip van de nu in Amerika opererende Holïand- Amerika Lijn HAL niet op tijd klaar zal zijn. Het gevolg is, dat de op 14 mei geplande doopplechtigheid door prinses Margriet wordt uitgesteld. De oorzaak van de vertra ging is volgens de HAL-direc- tie de boycotactie door Franse dokwerkers van alle Neder-, landse schepen. De aanleiding van deze ac tie, die zich over heel Frank rijk heeft verspreid ligt in een moderne privêpier, die wordt gebruikt door Nederlandse re derijen, waardoor de Franse havenarbeiders zich in hun werk bedreigd voelen. Zij beletten schepen daar af te meren, wat tof een klacht bij de rechter heeft geleid van Nederlandse reders tegen de vakbond CGT. Volgens de Rot terdamse rederij Van Uden is de pier niet haar eigendom, maar in handen van een Fran se coöperatie. woning binnen. Hij sprak piat- Duits, maar kan volgens de po litie net zo goed een Nederlan der zijn geweest. De man sug gereerde een vuurwapen op zak te hebben en dwong het echtpaar en de oudste dochter in de auto te stappen en hem naar Nederland te rijden. Vlakbij de grensovergang Rutenbrock nam de ontvoer der het stuur over. Hij kwam de grens gemakkelijk over, omdat de douane op dat mo ment aan de andere kant druk was met de controle van enke le bussen. Aan de rand van een dorp nabij Ter Apel zette de ont voerder daarna de vader uit de auto en even verderop de doch ter. De moeder dwong hij bij een benzinestation de 100 Mark die ze bij zich had om tc wisse len in guldens. De vrouw mocht 20 gulden houden voor de terugreis en werd ook uit de auto gezet. Door toeval vonden de gezins leden elkaar kort daarop te rug, waarna ze rond 10 uur 's avonds bij de politie in Ter Apel hun verhaal deden. In heel Nederland werd daarna uitgekeken naar de groene Mercedes van het echtpaar, die evenwel spoorloos bleef. De politie sluit met uit dat de ont voerder kans heeft gezien Duitsland weer in te rijden. MAANDAG 9 MEI 1M3 AMSTERDAM ABBA-liefhebbers zullen hun geduld nog even op de proef moeten stel len. De Zweedse supergroep komt voorlopig niet meer bij elkaar. „De toe komst ligt wat Ab ba aangaat hele maal open. We zeggen met dat we doorgaan, maar ook niet dat we sioppen. De ont wikkeling van onze afzonderlijke car rières is misschien wel beslissend", al dus Agnetha F&lts- kog, de blonde zangeres van de meest succesvolle popgroep van de afgelopen tien jaar Het ANWB-gaia, (zaterdagavond door de Tros-tele- visie uitgezonden) was de aanleiding en haar single "The heat is on' de voornaamste reden van Agnetha's be zoek aan Amster dam. Het zonnig klinkende plaatje, een produktie van Mike Chapman (Suzi Quatro, Mud, Sweet), is een voor bode van haar eind deze maand ver schijnende solo-al bum "Wrap your arms around rnee". „Je moet 'The heat is on' met als re presentatief be schouwen voor de hele elpee. We hebben dat num- ner als single ge- ozen, omdat het -O vrolijk is en de zomer er aan zit te- komen Op mijn al bum staan aan de ene kant meer rockachtige num mers en voor de af wisseling op de an dere zijde zwoele ballads, zoals een reggea-achttg num mer dat Thomas Ledin voor me heelt geschreven", legt de als altijd zeer spraakzame zangeres uit. "Never Again", de hit die ze het afge lopen najaar samen met haar lange landgenoot ledin zong, is in tegen stelling tot eerdere aankondigingen uit de difinitieve selec tie uit vierhonderd nummers gevallen. „Ik wilde geen oudere nummers meer opnemen bij zo'n aanbod." Hoewel Mike Chap man eigenlijk als producer tweede keus was (Bee Gee Barry Gibb had geen tijd) is Agne tha Faltskog hele maal in haar nopjes over het resultaat en de samenwer king. „ik heb me heerlijk kunnen uit lever», Net als voor mijn ABBA-pertode waarin ik ook altijd naar eigen inzich ten mijn platen op nam. Binnen ABBA dien je toch altijd rekening te houden met de anderen en hun smaak is lang met altijd de mijne Ik moet zeggen dat ik ook bewust heb geprobeerd om net een ander ge luid voor de dag te komen Agnetha, net 33 ge worden en naar Nederland geko men samen met Stig Andersons dochter Mary als persoonlijke mana ger. is niet van plan om als soliste con certen te gaan ge ven. ,,Zo werk ik niet meer. Ik heb als jong meisje ja renlang door Zwe den getoerd. Daar na met ABBA jaar in jaar uit over de hele wereld gevlo gen, ik wil het nu kalmer aan doen Mijn kinderen (zoontje Christian van vijf en dochter Linda) hebben ook recht op hun moe der Een toer.nee van ABBA hoeft even min te worden ver wacht. „Benny en Björn zijn druk be zig met schrijven. Een musical, inder- faad samen met Tim Rice Veel weet ik er met van. Al leen dat wij daar zelf niet in zullen spelen. Dat is prak tisch onuitvoer baar. Je zou op een plaats moeten blij ven, waarschijnlijk Londen, Tegenover onze fans elders op de wereld is zoiets aileen al moeilijk te verkopen." Met de enthou siaste instemming van collega's Ben ny, Björn en Frida over haar album "Wrap your hands around me" is Ag netha zeer verguld Hetzelfde kan ze nog met zeggen van haar optreden in de film "Ras- kenstam" van haar landgenoot Gunnar Helstróm „De pre miere is helaas uit gesteld tot na de zomer. Dat uitstel houdt verband met het succes van "Fanny Alexan der" van Ingmar Bergman Het is zelts met m Zweden verant woord om twee Zweedse films te gelijkertijd in de bioscoop te heb ben. Even afwach ten maar dus. Ik heb daar wel moei te mee, want dit is mijn eerste echte film als ik "ABBA The Movie" even met meereken Ik ben razend be nieuwd hoe ik als actrice overkom Zijn de reacties po sitief dan zal ik be slist proberen om me ook in die disci pline te ontwikke len Ik heb al een inte ressante buiten- landse aanbieding gekregen, waarover ik nog mets wil zeg gen Ik zal die ech ter pas kunnen ac cepteren als ik weet of ik voor de camera's ook ge loofwaardig ben. Ik hoop het maar. want het filmen is mil in ieder gevat uitstekend beval len. Met haar ex-echt genoot Björn Ul- vaeus en Benny Andersson heeft ze regelmatig contact. „Om te voorkomen dat we verder uit elkaar groeien. Iets wat misschien toch onvermijdelijk is Haar vriendin Frida ofwel Anmfrid ziet ze minder sinds de ze zich in Engeland heef! gevestigd Plannen voor emi gratie zegt ze zelf niet te hebben „Ik zal Zweden met snel verlaten En als ik ooit vertrek dan zal dat naar een warm land zijn Met de zon boven mijn hoofd voel ik me het prettigst." KWS een nieuwe PÓË1SÏ250 fAMOUÊ-i

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 1