Banen weg TNO- instituut bij estolen jacht vol met buit WW gaat omlaag voor vervroegd gepensioneerden De moois ;e I ieukelszoon 1 Minder ontslagen bij orkesten ï3 1A(AAR HAAI JE 'I II (li I -D1AFIIN VO 01F Mm Buien Goud voor danseres Alexandra Radius Greenpeace start actie tegen concern Strand groen door algen Vee doden op snelweg Gedood bij schietpartij Dieven rijden man aan frmm (Van een onzer verslaggevers) DEN HELDER Met man en macht wordt ge probeerd om het gaslek te dichten, dat zondagoch tend in de Noordzee ontstond op een boorplatform van de Amerikaanse maatschappij Placid Oil. Onbekend Mwm Vervolg .vdörpagina door HANS DE JONG l'-'v HET VRME VOLK bimen land MAANDAG 16 ME11963 Gaslek op platfairm kan eigen schuld' zij 11 (Van een onzer verslaggevers) SCHOORL De groene substantie die gisteravond 15 kilometer strand tussen Cas- tncum en Schoort en een flink stuk zee vervuilde bestaat uit onschuldige algen. De politie, die niet zeker weet of dit het geval was. had het publiek gisteren geadvi seerd uit de buurt van het groene spul te blijven omdat ook rekening werd gehouden met de mogelijkheid dat het groene spul giftig zou zijn. Algen spoelen elk voorjaar aan, maar in wisselende hoe veelheden. Soms is de laag een halve meter dik. tweer Experts proberen de spuiter te bedwingen door zeewater in de produktieput te pompen. Een woordvoerder van Placid Oil verwacht dat het nog op zijn minst één tot twee dagen duurt voordat het karwei ge klaard is. Ingewijden beschuldigen Placid Oil ervan zelf schuld te dragen aan het ongeluk. De laatste tijd zou de produktie te sterk zijn opgevoerd. „En dat is vragen om moeilijkheden. Je kunt niet zomaar onbeperkt trekken en rukken uit die bo dem," aldus een ex-werknemer van het Placid-boorplatform. „Dit ongeluk had we al eerder verwacht." Ex-werknemers wijzen er verder op dat een vroegere manager van het Placid-boor platform ontslag nam toen de maatschappij grotere produk tie van hem eiste. Sindsdien (Van onze sociaal- economische redactie) APELDOORN Bij het me- taalinstituu* TNO in Apeldoorn verdwijnen 60 van de 230 ar beidsplaatsen. Aan een aantal gedwongen ontslagen valt niet te ontkomen, zegt de TNO-di- rectie. De imkrimping bij het me- taaiinstituut maakt deel uit van een algehele reorganisatie van heel TNO. waardoor in vier jaar tijd zo'n 550 banen zullen vervallen. Hpt metaal instituut moet vooral inkrim pen door het wegvallen van het onderzoek naar een na- triumgekooelde kweekreactor. De minister van Economische Zaken besloot vorig jaar dat onderzoeksprogramma stop te zetten. zou er een nieuwe1 manager zijn aangesteld die alleen er varing heeft opgedaan bij de Nederlandse marine. Het boor platform levert rechtstreeks gas aan West-Duitsland. Woordvoerder J. van der Salm van Placid Oil Interna tional wilde vanmorgen niet op de beschuldigingen ingaan, „Als ik er wel op inga, zou ik moeten zeggen dat het comple te indianenverhalen zijn," zegt hij. De spuiter ontstond gister ochtend „door onbekende oor zaak". Dertig van de zevenen veertig opvarenden werden met eigen bevoorradingssche pen van Placid Oil in allerijl geevacueerd naar het nabijge legen platform Penrod 81. Ze ventien mensen bleven achter om het lek te dichten. Uit voor zorg werd het scheepvaartver keer gevraagd tenminste twee mijl van dc lekkende put van daan te blijven. Toen later bleek dat de spui ter minder gevaarlijk was dan werd gedacht, mocht de scheepvaart dc gebruikelijke afstandsmarge van 500 meter in acht nemen. De spuiter die bij het boor platform een waterkolom van één meter hoogte veroorzaakt, kan veroorzaakt zijn volgens Placid Oil door een lekkende afsluiter of een defecte gaslei ding. Op het platform dat in ver binding staat met acht kleine re boorplatforms (satellites) in de omgeving, is ook een fa briek die het gewonnen gas droog maakt. Daarna gaat het gas via pijpleidingen naar de wal. Het grootste deel gaat naar West-Duitsland, een klei ner deel blijft in Nederland en wordt gemengd met gas uit Slochteren. Placid Oil dat de gasproduk- tie ter plaatse onmiddellijk heeft stilgezet, zegt nu een strop te lijden van vele tien duizenden guldens per dag. (Van een onzer verslaggevers) WELL In het noord-Lim burgse Leukenmeer bij Well heeft de politie dit weekeinde een motorjacht van ƒ65.000 in beslag genomen dat enkele maanden geleden uit de haven van Stevensweert gestolen was en inmiddels al was overge schilderd. Het jacht bleek vol gestolen goederen ter waarde van tienduizenden guldens te liggen,. De Duitser B.K. (50) uit het grensplaatsje Geldern is aan gehouden op verdenking de diefstallen te hebben gepleegd. Het negen meter lange jacht was eigendom van een andere Duitser uit Vrechen bij Keulen. Een kennis van hem zag het jacht op het Leukenmeer cn waarschuwde de 48-jarige eigenaar. Die kwam meteen naar Nederland en kon de poli tie aantonen dat het zijn jacht was. In het schip lagen tientallen verrekijkers, scheepsklokken, barometers, autoradio's, cas sette-recorders, huishoudelijke artikelen en een partij gereed schap. Volgens de politie was alles van diefstal afkomstig. (Van onze sociaal- economische redactie) DEN HAAG Mensen die na hun vervroegde pensioen nog een nieuw baantje hebben gekregen en daaruit vervol gens zijn ontslagen, verliezen waarschijnlijk een deel van hun werkloosheidsuitkering. De Sociaal-Economische Raad staat achter het plan van mi nister De Koning (Sociale Za- ken) om deze categorie "dub bele inkomens" aan te pakken. Het gaat om werknemers on der de 65 jaar, die na hun ver vroegde pensionering nog eni ge tijd in dienstbetrekking hebben gewerkt en daarna, ook nog voor hun 65ste, zijn ontsia- gen. Deze mensen krijgen nu nog naast hun pensioen een volledige WW- of WWV- uitke- ring. De SER vindt het redelijk •Jat het pensioen van deze mensen in mindering wordt gebracht op de uitkering Het - totaalbedrag aan pensioen plus uitkering zou niet hoger mogen zijn dan het loon vóór de pensionering. Op het ogenblik geldt een dergelijke kortingsregeling al voor vervroegd gepensioneer den, die nog een baantje willen en zich hebben laten inschrij ven bij het arbeidsbureau. Zij krijgen weliswaar een WW- en later een WWV-uitkering, maar die uitkering wordt ge kort met het ouderdomspen sioen. Mensen boven de 65 hebben helemaal geen recht meer op een werkloosheidsuitkering. De PvdA komt binnenkort met voorstellen om wat te doen aan de financiële positie van 65-plussers die naast hun AOW nog een klein pensioentje ontvangen. Zij moeten door dat pensioentje vaak zoveel meer ziekenfondspremie beta len, dat ze niets van dat pen sioen overhouden Sommigen schieten er zelfs bij in. PvdA- kamerlid Elske ter Veld vindt dat het kabinet dat moet ver anderen. V/Y/Ï.'M Ter gelegenheid van het achthonderd-jarig be staan van het Zeeuws- vlaamse stadje Biervliet, de geboorteplaats van Willem Beukelszoon, de uitvinder, van het'haring kaken is zaterdag de mooisi e Beukelszoon' ge kozen. Winnaar iverd de Biervlictenaar Van Hout (midden). Naast hem zijn naaste concurrenten: de heren De Ridder (links) en Hamelinck. Op de ach tergrond het standbeeld van Beukelszoon. VINKEVEEN Twee man nen die bezig waren een auto te repareren op de vlucht strook van rijksweg 2 bij Vin- keveen, zijn om het leven ge komen nadat ze waren aange reden door een passerende auto. De slachtoffers, de 3I-jarige Harmcn Riemersma uit Rij- perkerk en de 31-jarige Geert Bron uit Alkmaar hebben zich volgens de politie iets te ver op de snelweg begeven. GOIRLE De 35 jarige C. Verharen uit het Noordbra bantse Goirle is gisteren bij een schietpartij om het leven gekomen Hij werd neerge schoten door de 25-jarige H. van W„ die gearresteerd is. DEN HAAG Twee auto dieven hebben zaterdagavond in Den Haag tijdens een wilde achtervolging door de politie een vijftigjarige voetganger aangereden. De man is met ernstig hersenletsel en diverse botbreuken opgenomen in een ziekenhuis. (Van onze kunstredactie) RIJSWIJK Het aantal arbeidsplaatsen dat bij de symfonie-orkesten moet ver dwijnen kan beperkt blijven tot 100 a 150, zo'n 350 minder dan in de eerste bezuini gingsplannen van cultuurmi nister Brinkman. Dat is de mening van de werkgroep die de bewindsman moet ad viseren over de reorganisa tie van het orkestenbestel. Beperking van het aantal ontslagen is "mogelijk door een nieuw systeem van ar beidsvoorwaarden. Volgens Hans Boswinkel, voorzitter van de Kunstbond FNV en lid van de werkgroep, wordt daarbij gedacht aan het in stellen van een landelijk gel dende norm-betrekking. Dat houdt in dat de diensten die een orkestlid moet verrich ten worden omschreven en dat de betaling daarbij wordt aangepast Door deze aanpak kunnen volgens de werkgroep de meeste regionale orkesten. zij het in afgeslankte vorm. behouden blijven. Uit het Amsterdams Philharmo- nisch Orkest (dat nu voor het eerst óók met fusieplan nen te maken krijgt), het Utrechts Symfonie Orkest en het Nederlands Kamerorkest zou een nieuw gezelschap ge vormd moeten worden met een driedelige taak: operabc- gcleiding, symfonisch- en kamerorkest-concerten. Bij de betrokken orkesten is op dit fusieplan officieus al af wijzend gereageerd. I I orb: 'Ik werd er ingeluisd' ROTTERDAM Aan de executies in de nacht van 8 de cember is uitvoerig overleg voorafgegaan, zo heeft dc schrijver van „December moorden in Suriname" uit de mond van ex-luitenant Horb opgetekend. Horb, die toen nog in functie was, zou pas aan de vooravond van de 8ste decem ber op de hoogte zijn gesteld van het executie-plan. „Ze heb ben me erin geluisd", aldus Roy Horb. Tijdens het beraad waarin Horb te horen kreeg over het voornemen de 15 arrestanten te executeren, sprak Aiibux de huidige premier over een „zware schok" die dc Suri naamse gemeenschap zou moeten beroeren. Minister Si- tal had het over „misdadige fi guren die moesten verdwij nen". Volgens Horb was het Harvey Naarendorp des tijds minister van Buitenland se Zaken die met het idee kwam voor te wenden dat dc gevangenen op de vlucht wa ren neergeschoten. Uit Horbs boodschap blijkt dat er al sinds oktober van het vorig jaar, de periode waarin zijn verhaal begint, sprake is van groeiend wantrouwen van Bouterse jegens hem. Dat wan trouwen groeit, wanneer Horb zich in december van de exe cuties distantieert. Volgens Horb bestonden er eind decem ber al plannen hem te liquide ren. Hij zegt dat Bouterse heeft geprobeerd hem te be schuldigen van het smeden van een complot met de Ame rikanen. Zo kreeg Horb een ko pie van een brief in handen, gericht aan de Amerikaanse ambassade, ondertekend door hemzelf en met zijn eigen briefhoofd, waarin de Ameri kaanse regering wordt ge vraagd militair in te grijpen in Suriname. Volgens Horb was dc brief een vervalsing. Horb vroeg op 12 januari om een vergadering van de minister raad, waar hij kopieën van de brief uitdeelde en om commen taar vroeg. Ook Bouterse woonde deze vergadering bij. „Na dit voorval stelde hij zich nog vijandiger tegen mij op", aldus Horb. Roy Horb werd op 30 januari gearresteerd. In de nacht van 2 februari werd hij dood aan getroffen in zijn cel. hangend aan het koord van een sport- broek. Volgens de boodschap die Horb naliet, moet hij zijn einde hebben voelen aanko men. „Als ik mocht doodgaan bij een verkeersongeluk, door verdrinking of wat dan ook, weet een ding, ik ben ver moord. Vermoord door Desi en zijn bende", aldus Horb. Het boek dat maandagmid dag wordt gepresenteerd in aanwezigheid van de Suri naamse ex-president Chin a Sen, bevat een groot aantal nieuwe gegevens, met name ten aanzien van de betrokken heid van vooraanstaande Suri- namers bij de executies. Een aantal feiten die worden ge noemd, komt overeen met wat sinds december al is gepubli ceerd Ex-president Chin a Sen schrijft in een nawoord dat het boek „een waarheidsgetrouwe weergave" bevat van hetgeen zich omstreeks 8 december 1982 in Suriname heeft afge speeld. „De informaties en vele zinsneden komen overeen met hetgeen majoor R. Horb cn an deren mij in die perioden mee deelden", aldus Chin a Sen. "Het onweer in de schone mei, doet het koren bloeien op de het" Zulke schone gedachten hebben de agrari ërs op dit moment met. Het is nog al tijd met allround droog. Ook zondag regende het hier en daar maar het ergste bleef ons toen wel bespaard. Afgezien van een bui zoals die van Meliskerke (6 mm) bleef de neerslag vrij beperkt met o.a. wel onweer in Den Helder en op Terschelling. Dat stond in geen ver houding tot bijvoor beeld de 28 mm water die het En gelse station West- Raynham kreeg te verwerken. Mulhou se in oost-Frankrijk ving 13 mm. In Noordwest Spanje onweerde het gis terenavond alweer door een volgende oceaanstoring en zolang dat gebeurt krijgen wij geen vast weer Bovendien is er een storing die van Zwitserland op weg gegaan in naar Jut land. Die gaat ver gezeld van een uit gebreid regenge- bied en er "komt plaatselijk onweer in voor. Na zonnige momenten vanmor gen eerst zal er vanmiddag dan ook overal weer regen zijn gekomen ter wijl later een on weersbui ook mo gelijk is. De wind neemt toe vanuit het zuid-oosten, kracht 4 tot 6, aan zee mogejijk 7, har de wind" (Zondagmiddag is tn Zeeland zelfs enige tijd lang bijna stormachtige wind gemeten). De tem peratuur blijft op een middaghoogte van 16 tot 17 gra den hangen Ook in de rest van deze week zal het zelfde waf wissel vallige weertype door blijven gaan met afwisseling van zonnige momenten en een bui. In Barcelona werd het zondagmiddag met warmer dan 19 graden. Marjorca 23.5. wat wel emg- zms verbleekte bij de 25 tot 30 graden van Oostenrijk In Zuid-Duitstand is de laatste tijd ook veel regen gevallen op enkele bergsta- tions zelfs meer dan 100 mm. De luchtdruk Rot terdam vanmorgen 09 00 uur 1007 mb (775 mm), tendens is weiniq verander lijk. plaats i mm Amsterdam zwaar bew 17 6 De Bilt zwaar bew 16 6 Deelen geheel bew. 17 7 Eelde licht bew 19 5 Eindhoven zwaar bew. 18 8 Oen Helder zwaar bew 16 6 Rotterdam zwaar bew. 16 5 Twente zwaar bew. 18 7 Vlissingen zwaar bew. 13 10 Zd. Limburg geheet bew. 18 8 Aberdeen zwaar bew. 14 8 Athene onbewolkt 28 20 Barcelona onbewolkt 19 9 Berlijn geheel bew 21 15 Bordeaux zwaar bew 19 10 Brussel zwaar bew. 16 8 Franfort zwaar bew. 18 12 Geneve regenbui 17 10 Helsinki onbewolkt 17 3 Innsbruck licht bew 24 14 Klagenfurt zwaar bew. 27 10 Kopenhagen geheel bew. 16 10 Lissabon zwaar bew. 17 10 Locarno regen 15 11 Londen zwaar bew. 15 6 Luxemburg regen 16 10 Madrid geheel bew. 17 9 Malaga half bewolkt 24 8 Mallorca onbewolkt 23 14 Malta niet ontvangen Munchen zwaar bew. 23 13 Nice licht bew 21 14 Oslo regen 17 9 Parijs zwaar bew. 17 10 Rome met ontvangen Split zwaar bew. 29 0 Stockholm licht bew. 18 7 Wenen zwaar bew 29 17 Zurich half bewolkt 21 10 Casa Blanca zwaar bew. 20 9 Istanbul met ontvangen Las Paimas zwaar bew. 23 16 Beiroet onbewolkt 22 15 Tel-Aviv zwaar bew. 23 17 Tunis onbewolkt 27 0 AMSTERDAM Ballerina Alexandra Radius krijgt de Gouden Nederland se Theaterdans- prijs, een nieuwe onderscheiding van de Vereniging van Schouwburg- en Concertgebouwdi recties Prinses Margriet reikt haar de prijs uit op 3 ju ni in Hengelo. Al exandra Radius is in het bijzonder be kroond voor haar hoofdrol in "De schone slaapster" bij Het Nationale Ballet. De vereniging, die al jaren bekende toneelprijzen toe kent (de Theo en de Louis d'Or on der meer) heeft ook de Zilveren Neder landse Theater- dansprijs inqesteld. Choreograaf Ton Lutgerik (voor Mid night Mail) is de eerste die ermee gaat strijken. De Hans Snoek prijs voor jeugdto neel ten slotte gaat voor de tweede keer m enkele jaren naar het gezel schap "Mevrouw Smit", nu voor het stuk "Geheime vrienden". UTRECHT De miheuorgamstie Greenpeace begint in samenwerking met andere milieu organisaties en de consumentenbond een boycotactie te gen het chemische concern Hoffman- Laroche. De reden van deze campag ne ligt in het feit dat Greenpeace dit concern verant woordelijk stelt voor het verdwijnen van 41 vaten met het giftige dioxine nadat ze uit het Ita liaanse dorp Seve- so waren gehaald, waar in 1976 een ernstig chemisch ongeluk gebeurde. Greenpeace heeft van Hoffmann-La- roche de bekend making geèist van de plaats, waar de 41 vaten zich be vinden en de plan nen. die het con cern verder heeft met de rest van het dioxine bevattende afval, dat nog in Seveso is. Hoffmann-Laroche, het moederbedrijf van de onderne ming, die de fa briek in Seveso be zit ontkent verant woordelijk te zijn voor de uiteindelij ke bestemming, van het afval. Vol gens Greenpeace is het bedrijf echter tijdens een recht zaak in Italië vorig jaar belast met het 'op verantwoorde lijke wijze verwijde ren van het afval.' De boycotactie om vat geneesmidde len (vooral valium en librium) de vita minepreparaten en de cosmetica, die het bedrijf in Ne derland op de markt brengt. Aangekondigd werd in Utrecht, dat Greenpeace naast de boycotac tie tegen Hoff mann-Laroche in samenwerking met Engelse vakbonden zal werken aan een boycot van het ver voer van radio-ac- tief afval, dat Enge land tn zee wil dumpen. '.Let 'dli1 M ./COt G'TAieiH ft eti dVl'L» n w ua *v\»T' n*otO S Das met 20 moeilijk bij Supertoto s Express Als u een 135 mm diafilm/36 opnamen bij ons laat ontwikkelen, dan profiteert u van een prachtaanbieding voor slechts f 5,- kunt u een Superfoto's Express klembeeld diafilm van 36 opnamen (inclusief ontwikkelen) meenemen Dat is de moeite waard, kom gauw, want het aanbod is beperkt Mooie gelegenheid voor u om de briljante kleuren Superfoto's Express films te ontdekken Rotterdam GroeneHilledijk 253A Oude Dijk 149 Rododendronolein 16 Scfuedamseweg 36 Stadhuisplein 41 Zwart Jansstraat 63 Schiedam Passage 4

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 1