Minister komt niet voor nieuwe lijn Lóndense FAtv 3 Buitenlanders en FNV 1 keuren de SP-nota af Overwerk wordt in vrije tijd betaald Cliff-fans krijgen hun geld terug SVZ akkoord met 'stukgoedvoorstel' van drs. De Ruiter Zenuwslopende huwelijksreis ZES LIJNEN VAN Jtram gestoord liT^JVERKOpERS i'Ks-"SS™"*; Vandaag met: Interview Siep Doorenbos UIT/film: H ar Giftige knol doodt paarden [RAATVERKOPERS gevraami ®l.«tasle,roMona ®e,raa9d Bi/verdienste voor jong en oud |Het Vrije Volk 1 Bel 010-147400 tsf ¥>d I - j~~,o0,rc^ II AXi V A/ A A-bU (Van een onzer f verslaggeefsters) 1. ROTTERDAM Rotterdam dreigt vol gende week vrijdag (27 mei) één grote ver keerschaos te worden. Vooral de jubileumwed strijd Oud-Feyenoord - Oud-Celtic in het Feyenoordstadion zal in verband met de sta king in het openbaar vervoer problemen ge ven. Er worden zo'n 30.000 toeschouwers verwacht. Bm iV? Iff Van een onzer verslaggeefsters ROTTERDAM Rotterdam moet vol gens de ambtenaren- (Van onze sociaal-economische redactie) ROTTERDAM De SVZ is bereid beide voor steilen van drs. P. A. de Ruiter te accepteren om de problematiek in de stukgoedsector op te lossen. Vervolg voorpagina bonden volstaan met een tweede bezuini gingsoperatie van maximaal 85 miljoen gulden. Gedwongen ont slagen en aantasting van de arbeidsvoor waarden zijn dan over bodig. Wel gaan er zo'n 500 tot 600 arbeidsplaat sen verloren. krant. heeft. J yeen wederverkoop l f, T -J '5 r A r r -p jrv - VRUDAG 20 MQ 1983 RE F-staking brengt Kuipgaiigers ongemak De aangekondigde 24-uurs staking bij de RET gooit ook het programma voor/de offi ciële opening van d<_ metro/ sneltram naar Ommoord da nig in de war. Minister Neelie Smit-Kroes (Verkeer en Wa- HILVERSUM, LONDEN Niet een van de daveren de Ahoy'-concerten (foto) maar het optreden van "The Kids from Fame" in de Lón dense Royal Albert Hall komt op de televisie. De VA RA zendt een van de BBC-te- levisie overgenomen repor tage van dit optreden uit op donderdagavond 26 mei van 19.12 tot 20.06 uur via Neder land 2. In de show Debbie Al len (Lydia), Gene Anthony Ray (Leroy), Lee Curreri (Bruno), Carlo Imperato (Danny) en Lori Singer (Ju lie) met succesnummers als "Starmaker", "Hi-fidelity", "Body Language", "Friday Night", "Desdemona", "Man nequin", "Life is a celebra tion" en "Fame!" terstaat) komt niet naar Rot terdam. De gemeente Rotterdam heeft vanmorgen besloten de uitnodiging aan de minister in te trekken. Een ritje met de metro/sneltram zit er voor de minister niet in. De open dag voor het publiek (zaterdag 28 mei) gaat wél ge woon door. De metro/sneltram rijdt die dag gratis van en naar Ommoord. De staking in het openbaar vervoer, uitgeroepen door de ambtenarenvakbond Abva/Ka- bo, is een protest tegen de be zuinigingsvoorstellen a 120 miljoen gulden van het Rotter damse college van B. en W. De voorstellen betekenen een ver lies van 1000 tot 1500 arbeids plaatsen. Ook zouden de ar beidsvoorwaarden voor amb tenaren worden aangetast. De taxiwereld in Rotterdam waar flink wordt geklaagd over een teruglopende omzet verwacht het volgende week vrijdag iets drukker te krijgen. Vooral in de ochtenduren zal het volgens chauffeurs te mer ken zijn. Veel mensen nemen zo heeft de ervaring geleerd bij een staking samen een taxi naar het werk. 'Ju ir't f. i-v y-bW •<r-\ïv "v. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Organi saties van buitenlanders en de FNV keuren de inhoud van de SP-nota "Gastarbeid en Kapitaal" af. Het voorstel van de Soclalistlese Partij om buitenlandse werkne mers te laten kiezen tussen Nederlander worden of met rijkspremie vertrekken ge tuigt niet van solidariteit, menen zij. Lino Calla van de FNV zegt: „De SP bewandelt met deze nota de verkeerde weg. Het Is niet correct te stellen dat buitenlandse arbeiders de klassenstrijd bemoeilij ken. In dat standpunt ont breekt solidariteit, iets wat je als heilig woord moet zien bij ieder die zich socialist noemt. De bonden hebben nooit te klagen gehad over de actiebereidheid van bui tenlanders. Integendeel. Er Is nooit een staking gebro ken door buitenlanders," ai- dus Caiie, die beleidsmede werker is van de FNV en be iast met zaken over gastar beid. Het Groningse platform v-r. buitenlandse organisa ties vindt, dat de SP in zijn nota het recht ontkent van ieder mens op eigen traditie, cultuur en identiteit. „De SP wil kennelijk dat wij ons aanpassen aan de kapitalis tische maatschappij. Im mers de nationale cultuur van Nederland is de cultuur van de heersende klasse en daarvoor moeten wij kiezen volgens de SP," aldus Lesley Macolonie van het platform. Hij is niet overtuigd van de goede bedoelingen van de SP. „Wij hebben diverse ge sprekken gevoerd met be stuursleden van de SP en gevraagd om een openbare bijeenkomst van SP en or ganisaties van buitenlan ders om over de nota te pra ten met pers erbij. Zolang ze daarop niet ingaan zui len wij alles in het werk stellen om het publiek dui delijk te maken, dat de SP zich ten onrechte "socialis tisch" noemt. Volgens SP-voorzitter Hans van Hooft staat zijn partij juist een aanpassing voor ogen, waardoor buiten landers de progressieve ele menten uit de Nederlandse samenleving overnemen. „De buitenlanders zijn hierheen gehaald door het grootkapitaal om de onder linge concurrentie tussen arbeiders te versterken. Door hun minder mondig zijn vormen ze in zekere zin een belemmering voor de klassenstrijd en wij willen niet dat alle socialistische verworvenheden overboord worden gegooid om weer honderd jaar terug te gaan." De Ruiter, onafhankelijk voorzitter in het overleg tus sen werkgevers en werkne mers, heeft voor de overcapa citeit in het stukgoed voorge steld of 500 man nu te ontslaan met vervolgens een werkgele- genheidsgarantie tot 1 juli 1985 of nu niet te ontslaan maar dan vanaf 1 januari elk half jaar tot medio "85 bekijken hoeveel mensen er dan over compleet zijn. In beide gevallen is uitge gaan van tien percent arbeids tijdverkorting. Verder moeten meer dan duizend werknemers worden overgeheveld naar de SHB-pool. De voorkeur van de SVZ gaat uit naar het eerste voor stel. Onderhandelar G. Zee- bregts: "Het Is tijd om duide lijk te worden. We vinden het beter om de pijn in één keer te verwerken." De SVZ-directeur verwacht overigens niet dat de Ver- voersbond FNV met dit voor stel akkoord zal gaan. "Daar om gaan we, als de Vervoers- bond dat zou willen, desnoods ook met het tweede voorstel akkoord. Maar dan moeten er wel garanties komen voor de uitwerking en geen heilloze discussies meer." De heer Zeebregts acht de kansen op een akkoord niet groot. Dra. De Ruiter evenmin. Zie ook pagina 4 Focus. ROTTERDAM De stroomstoring die gisteravond grote delen van Zuid-Holland trof heeft in Rotterdam het tramverkeer geruime tijd ont regeld. Tussen half acht en Ifs tien over half negen vielen de tramlijnen 1. 4. 5, 6, 7 en 9 op £1%»-sommige plaatsen uit. Van de metro raakte alleen het traject 's-Gravenwcg-Bin- nenhof buiten gebruik. Dit tra ject is nog niet officieel in ge bruik; er werden gisteravond wat proefritten gemaakt. De metrorijtulgen op dit traject kregen opdracht om bij het 3tation Capelsebrug te keren. Het uitvallen van diverse tramlijnen heeft voor de pas sagiers geen grote vertragin gen tot gevolg gehad. De RET zette onmiddellijk een aantal bussen in om de vastgelopen trams te vervangen. Volgens een woordvoerster van de RET is dat soepel ver lopen. Er zijn geen klachten van passagiers binnengeko men. De stroomstoring was het duidelijkst merkbaar in de noordoostelijke wijken van de stad. Alexanderpolder, Hilie- gersberg en Schiebroek. Deze wijken werden volledig in het donker gezet. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Cliff Ri- chard-fans die zich bekocht voelen door het optreden van hun idool op 26 april in het Rotterdamse sportpaleis Ahoy' krijgen van Youth for Christ, de organisatrice, het geld van hun toegangskaartjes terug. Youth-directeur ds. Nick van Exel heeft gisteren, nadat de Consumentenbond het voor de teleurgestelde fans had opge nomen, erkend dat „een deel van de bezoekers zich in de fuik gelokt voelt." In de com municatie met Ahoy' betreffen de de publiciteit zijn wij „on zorgvuldig en onvolledig" ge weest, liet ds. Van Exel verder weten. Met deze verklaring neemt Youth for Christ alleen verant woordelijkheid. Perschef Jan Leupe van Ahoy' had die al af gewezen in een reactie op de stelling van de Consumenten bond. dat sportpaleis en Youth for Christ samen als de orga nisatoren moesten worden be schouwd. „Wij hebben slechts een zaal verhuurd en een aan tal diensten verricht," aldus Leupe. .Bezoekers die bij ons om hun geld komen zullen we doorverwijzen." Als teleurgestelde fans wor den beschouwd die bezoekers die op een jubileumconcert hadden gerekend (Cliff zit 25 jaar in het vak en affiches en een persbericht wezen in die richting) maar een 'religeus avondje met veel gospel' ge presenteerd kregen. Wie oprecht meent, aldus een communiqué van Youth for Christ, slachtoffer te zijn geworden van een onvolledige publiciteit en ons zijn kaartje terugstuurt met vermelding van de wijze waarop wij het entreegeld kunnen terugbeta len, dient zich via postbus 73, Driebergen tot de organisatie te wenden. Het alternatief voor de twee de bezuinigingsoperatie van de gemeente Rotterdam opge steld door de gezamenlijke vakcentrales voor overheids personeel is inmiddels on derweg naar de gemeenteraad. Die beslist 26 mei over voor stellen van B. en W. voor een bezuiniging van 120 miljoen gulden. Daarbij staan er 1000 tot 1500 banen op het spel. De ambtenaren gaan er in het plan van de bonden wél op achteruit. Overwerk moet vol gens het voorstel niet meer in geld maar in vrije tijd worden uitbetaald. Verder zou de ge meente Rotterdam kritisch moeten kijken naar de prijs van de huisvesting van amb tenaren. hun restauratieve voorzieningen en vervoermid delen. Ook zou er veel minder gebruik moeten worden ge maakt van uitzendkrachten. „Onbegrijpelijk," vindt Ab- va/Kabo-bestuurder Siep Doorenbos de afwijzende hou ding van het college van B. en W. tegenover het alternatief van de ambtenarenbonden, dat woensdag tijdens afgebroken georganiseerd overleg is toe gelicht." De conclusie van de bestuur der van de grootste ambtena renbond luidt dan ook: „De be reidheid om echt met ons te onderhandelen i3 er niet. B. en W. laten het op een confronta tie aankomen." De ambtenarenbonden heb ben inmiddels van 26 mei, de dag dat de gemeenteraad zich over de bezuinigingsoperatie buigt, een protestdemonstratie (10 uur) op de Coolsingcl geor ganiseerd. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Twee paarden van de Ridderkerkse manege Waalzicht zijn overle den nadat ze wortels die in het Waaltje dreven hadden gege ten. Deze wortels zijn volgens de politic zwaar giftig. Het gaat om smalle, knolachtige gewassen die vermoedelijk bij baggerwerkzaamheden uit de grond losgeraakt zijn. Het Wa terschap is door de politic in kennis gesteld van deze vreemde verontreiniging. Dc losgeraakte knollen zullen waarschijnlijk worden verwij derd metro y^VHet Vrije Volk common»-.—. ROTTERDAM Aan de ketting gelegd, omringd door vijfen twintig oppassers en nog te laai ook: de twaalfjarige vrouwtjes- olifant Manou heeft niet bepaald een ideale huwelijksreis achter de rug. Het dier werd gisteren uit de diergaarde van het Duitse Kre- feld overgebracht naar Blijdorp in Rotterdam, waar haar brui degom, de eveneens twaalf jaar oude Ramon al ongeduldig op haar wachtte. Onderweg verdwaalde de bestuurder van de opleg ger, waarmee Manou werd vervoerd, echter. De rijkspolitie moest zoekacties ontketenen om vrachtwagen plus olifant op te sporen. Manou werd er zo zenuwachtig van dat een heel bataljon oppassers moest meehelpen om haar uit haar kooi te halen. Hot Vrije Volk is oen regionale progressieve Met nationaal en internationaal nieuws; me» op pagina Focus vrijwel dagelijks achtergronden en gebeuren op de pagina Maatschappij", commentaren; onthullingen over de "achterkant" van hel En natuurlijk maatschappelijk Metropool, met gebeuren op de daarin volop üossier-pagina; Plaatselijk en oagelijks ruime regionaal nieuws aandacht voor en nieuws over muziek, toneel en pop. economisch j vraagt met spoed; j ^iedereen, j I ^einferesseerd? I

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 1