Hans Berg na vier jaar weg als Rotterdams talli SMJI Vandaag met: Eerbetoon aan Baianchine Opknapbeurt grienden agenda Ik verzet mij tegen de opvatting dat het doorvoeren van efficieney-maatregelen zou betekenen dat de mensen het "dus" vroeger niet goed deden. Dat is een h eel starre reactie. Wat je doet hangt af van d e omstandigheden op een gegeven moment. Of je het doet met acht of tien mensen - je doet hel t in d< e omstandigheden van dat mo- ment, het zijn de normen die op dat moment gelden. i imiSÉt- urn ïllol Oi Vertroebeld Protestorkaan Prima gegaan Tijdnood sis gixt||svooifsf|&IleH 3 202 sniljosfa sllciisutt Ihif stttcjBf. w<~l m@ete« incasseert. Hij weid persocmHfk aangekeken op het leed dat gemeentelijke instellingen en bedrijvers vaerd aangezegd. Bat was geen prettige ervaring. Inmiddels is er geen sprake meer vast 'f&a voorstellen van B. en W. hebbers h.nn keuze gemaaktf de ^schade" beperkend tot 120 mil joen. Het politieke gevecht over de nog altijd zeer pijnlijke ingreep vindt donderdag aanstaande zijn afronding In het debat in. de ge meenteraad, Hans Berg zal het snel grote feelangstelling volgen vanaf zijn plaatsje op de amfetenarentribian.e/ ongetwijfeld weer, zoals bij de feegrotingsdriedaagse in december, gestoken in zijn agogische trui, Het Vrije Volk sprak dese week mei hem. mm «li iMtr Hans Berg: "Er zijn sectoren en voorzieningen waar ik bijzonder veel waarde aan hecht, die er heel slecht zijn afgekomen, tegen mijn persoonlijk oordeel in." 99 99 Kinderen Andere baan? ZATERDAG 21 ME11963 door ANTON HEUFF 12 UP ZIJN TAFEL ligt een vel notities al te wachten. Hans Berg, hij moet een zeer ordelijk mens zijn, heeft de za ken nog eens kort op een rijtje gezet ten behoeve van dit ge sprek. Hij ziet de verslaggever 'er wat gereserveerd naar kij ken. „We wilden eigenlijk meer "over de "opperbezuiniger" 'schrijven dan over de bezuini- ngingen," begint de verslagge ver. Berg kijkt een beetje on- gjgplukkig. Hem flitst zijn vori ge interview door het hoofd, de igpschudding die ontstond toen 3uj eind vorig jaar openhartig praatte over zijn avonturen in bezuinigingsland, vol pikante details over grote gemeentelij ke namen. - „Ik ben een beetje wijs ge worden na de vorige keer," zegt hij. „Ik heb me op dat in terview een beetje verkeken. Eerlijk alles zeggen wat je denkt kan dus niet, weet ik nu. Er zijn altijd groeperingen die daar gebruik van maken. Ik begrijp nu ook beter waarom mensen die vaak geïnterviewd \yorden meestal zulke niets zeggende verhalen houden!" U hebt met uw verhaal toch wel een zekere vertrouwelijk heid doorbrokent „Nee. In het interview stond niets dat nog niet bekend was. Alleen die uitspraken over per sonen, die hadden eruit gemoe ten. Nou ja, ik heb ervan ge leerd." Hebt u er bij uw verdere .werk nadelen van ondervon den? „Natuurlijk heeft een aantal hoofden van dienst het me kwalijk genomen, dat heb ik gemerkt. Ook bij mensen met -wie ik daarvoor heel openhar tige gesprekken had gehad. Ja, -ik geloof dat het de zaak heeft vertroebeld, dat men een in druk had van kwade trouw en "manipulatie." Zijn hierdoor de reacties ook heftiger geweest toen u kwam met uw lijst van 202 miljoenf „Het stond vast dat de reac ties heftiger vormen zouden aannemen bij deze tweede be- zuinigings- en ombuigingsop eratie: door de ernst van de in grepen en de grootte van het bedrag. Het karakter van zo'n tweede bezuinigingsronde, als je net de eerste achter de rug hebt, is wat grimmiger, dus de reacties zullen dat ook zijn." Hans Berg en zijn team werkten van januari tot half maart aan de bezuinigings voorstellen. Een zeer korte tijd om uit te vissen wat vijftig diensten, bedrijven en instel lingen precies aan het doen zijn en hoe ze hun geld beste den, en om daarna aan te ge- ven wat er zou kunnen worden bezuinigd. - „De mensen hebben zich uit -de naad gewerkt." zegt de pro jectleider. „De begrotingen die wij kregen waren niet in alle gevallen zo opgesteld dat de informatie er meteen uit te ha len was. We hebben zelf cijfers moeten hergroeperen en kos- tenverdeelstaten moeten op stellen. Daardoor bleef er min der tijd over voor uitvoerig overleg met de sectoren." Het college van B. en W hééft er in die periode over ge aarzeld of en zo ja in hoe verre het zich met het werk van de ambtelijke project groep moest bemoeien. Uitein delijk volgde men toch het ad vies van het subcollege bezui- nigings- en ombuigingsbeleid, namelijk de voorstellen van de projectgroep meteen, zonder kanttekeningen van B. en W., de wereld in te sturen. »>Dat gebeurde op 18 maart door middel van een perscon ferentie. Wat ongelovig keken ^de journalisten naar de dikke tstapel papier en de totaaltel- v. Mg van 202 miljoen. Wethou- -,oer van Financien Joop Lint horst constateerde: "Er zullen •Hi# echt klappen vallen in de fvobrzieningen voor de burgers en'de werkgelegenheid", direc teur Financien drs. Goedhart het nog eens zijn licht schijnen over de "donkere wolken" en Hans Berg rekende op verzoek van de pers uit het vuistje voor hoeveel arbeidsplaatsen er in het geding waren: zeventien honderd. Over het weekeinde zwollen de protesten aan tot een or kaan. "Het was veel erger dan ik had gedacht," zegt Berg. Wat was er misgegaan? Had het anders gemoeten? Berg vindt de gevolgde procedure nog steeds de enig juiste. "Wat hebben wij gedaan? Een lijst opgesteld van alle be sparingen die, technisch ge sproken, gerealiseerd konden worden. Hier zit natuurlijk een subjectief element in, maar we hebben ons best gedaan onze eigen meningen zoveel moge lijk weg te laten. We hebben geen voorsteilen gedaan die onomstotelijk strijdig zijn met de beleidsprioriteiten. Ook geen voorstellen die jaren van overleg zouden vergen. Zo kwamen we uit op 202 miljoen gulden. Uit die lijst kon het ge meentebestuur kiezen. Maar wat zie je: velen hebben ge dacht dat dit dus dé bezuini gingen zijn." - Wat het beter geweest als niet wethouder Linthorst de lijst had gepresenteerd? Om te onderstrepen dat het ging om puur ambtelijke voorstellen aan het bestuurt "Dan had ik die persconfe rentie moeten houden, maar dat is ondenkbaar. En geen persconferentie houden? Dat had ook niet gewerkt. Als je dergelijke concept-bezuini gingsaanwijzingen om com mentaar aan betrokkenen toe zendt, dan is het een illusie te danken dat het vertrouwelijk blijft. Dan is het alleen maar logisch de zaak meteen naar buiten te brengen. En ik vind dat het prima is gegaan. Lint horst had een prima verhaal. De felle reacties, ja, die waren echt onvermijdbaar, bij welke procedure ook. Ik vind het ove rigens een beetje onwerkelijk al te veel aandacht te besteden aan de procedure. Want die was niet de oorzaak van de weerstanden." Berg is wel geschrokken van de aard van de reacties, waar van sommige regelrechte aan vallen op zijn persoon waren. "Hoe voorspelbaar het ook was dat er een storm zou losbars ten, ik heb het er moeilijker mee gehad dan ik had gedacht en gehoopt. Ik werk hier nu ze ven jaar en ik ken zoveei men sen uit zoveel samenwerkings- situaties, dan stelt je dat toch wel teleur. Je weet dat je werk weerstanden zal oproepen, en dat dat ook emotioneel zal worden geuit, maar als het dan zó gebeurt en de integri teit van onze club ter discussie wordt gesteld, dan knipper ik wel met de ogen. En daar lig ik ook wel wakker van, natuur lijk." "In die hele woelige fase zijn er natuurlijk ook wethouders geweest die in bepaalde formu leringen zich min of meer dis tantieerden van onze voorstel len. Maar uiteindelijk heb ik niets te klagen over de volledi ge politieke support. En ik had ook niet anders verwacht." - Is de situatie niet zo ge weest dat het college de storm mooi over uw hoofd kon laten woeden, u gebruikte als kop van jut, als stootkussen? Ten slotte kon het college immers later de 202 miljoen terugbren gen tot een lager bedrag. "Nee, dat is geen bewuste keuze van het college geweest. Het college heeft niet gezegd: Berg. we zetten je even in. Ik had in mijn voorstel bewust gekozen voor deze procedure. Want hoe had het bestuur be ter zijn keuze kunnen maken dan op basis van onze lijst met voorstellen en de reacties van de sectoren daarop?" - Blijft over de tijdnood. Heeft die zijn sporen nagela tenf "Door de tijdsdruk zijn fou ten gemaakt, ja. Als er tijd was geweest voor overleg, was ook onrust tc voorkomen ge weest, zoals bij stadsvernieu wing. We hebben een aantal veronderstellingen ten onrech- Ik wil wel eens iets anders tL' WftW v? \svS-, hl - V" te meegenomen, cn in de re dactie zijn foutjes gemaakt. Kortom, er zijn dingen ge beurd waarvan ik nu zeg: Berg, daar had je beter op moeten letten. En het gekke is: als je zo in tijdnood zit, dan ga je je over leg toch in de eerste plaats voeren met mensen bij wie je snel ingang hebt. Terwijl het in deze omstandigheden mis schien beter was geweest juist de mensen te benaderen bij wie je moeilijker ingang hebt." Veel overleg is- er dus niet geweest. Maar u kon daardoor misschien in grotere onafhan kelijkheid uw werk doen? „We hebben min of meer in isolement gewerkt. Alleen re actie gevraagd op onjuisthe den, niet hoe belangrijk een voorziening is. Je moet toch wel oppassen, vind ik, dat in je overleg geen sectorbelangen gaan doorsijpelen. Ja, dat r.ioet ik nou eigenlijk niet zeg gen, dan begint iedereen weer „Machiavelli" te roepen. Maar je moet je toch blijven afvra gen in hoeverre er sprake is van gewone belangenbeharti ging. Je stuit op reacties als „Jij komt aan belangen waar wij jaren aan hebben gewerkt en in hebben geïnvesteerd" en dan gaat men naarstig zoeken naar fouten in je voorstellen. Of men heeft kritiek op de pro cedure. Dat gebeurt veel: op procedureniveau worden in houdelijke meningsverschillen aan de orde gesteld. Terwijl het veel effectiever is om snel te zeggen waar het op staat. Als je zegt: „Ik geloof erg in die zwembaden", dan spreek je van mens tot mens en is er meer kans dat je het eens wordt. Dat gaat namelijk beter op zakelijke argumenten dan ment gevechten over procedu rezaken." Berg vertelt hoe hij en zijn team zich voortdurend voor ogen hielden dat eigen oorde len geen rol mochten spelen. „Je hebt immers meer invloed dan andere, dus moet jc oppas sen," zegt hij. Zijn openhartig heid lokt een bekentenis van onze kant uit. We vertellen hem hoe wij bij Het Vrije Volk toch een beetje raar hebben zitten aankijken tegen alles wat maar gesnoeid werd ten koste van de jeugd, iets dat nogal opviel „We vroegen ons toen even af: houdt meneer Berg soms niet van kinderen?" Hans Berg krult even zijn neus, kan er niet om lachen. „Nee'." zegt hij zacht, „dat mag ik tegenspreken. Ik heb trouwens zelf twee kinderen" (foto's op zijn bureau). Ver volgt dan: „Er zijn sectoren en voorzieningen waar ik bijzon der veei waarde aan hecht, die er heel slecht zijn afgekomen, tegen mijn persoonlijk oordeel in. Als dan achteraf wordt ge zegd: Berg zus en zo... Nee. Nee." Het opstellen van bezuini gingslijstjes is één ding, zor gen dat het geld ook werkelijk wordt bespaard is een tweede. Controleren of dat gebeurt be hoort ook tot de taken van het team van Berg. Nog jaren werk dus. Blijft het Berg boeien? „Persoonlijk zou ik wel eens iets anders willen. Ik doe dit nu ai vier jaar. nadat ik die no ta „Bezuinigen, zonde van de kosten?" had geschreven. Maar het is een heel fascine rende functie. Je zit in de unie ke situatie dat hele gemeente lijke apparaat zichtbaar wordt. An de andere kant: je jaégt alleen maar, dat is de be perking. Je moet zorgen dat iedereen zijn afspraken na komt, je invalshoek is die van een controleur. In Amerika is het heel gewoon dat je in zulke functies na een paar jaar weg gaat. Maar hier wordt zo'n vertrek altijd nog gezien als een afgang. Dat is een beetje onze calvinistische inslag..." Wethouder Linthorst heeft gezegd dat hij een andere baan zou zoeken als er na de tweede nog een derde bezuinigingsope ratie nodig zou zijn. fiebt u daar nog zin in? „Linthorst heeft het zo be doeld, dat de mogelijkheid er niet meer is. De rek is eruit. Op 2 en 3 mei trokken B. en W. zich terug in het Viaardingse Deltahotel om hun definitieve keu ze (voorstel aan de raad) te maken uit het- bezulnigingspakket. Hans Berg was er de tweede dag bij, samen met zijn collega's Van Munster (lid van het projectteam) en Goed hart (directeur Finan ciën). Berg: „Dat was nood zakelijk om het college nog de nodige achter grondinformatie te kun nen geven. Bovendien konden we op die ma nier na afloop meteen aan de slag om de aan gebrachte wijzigingen te verwerken in de con cept-tekst en de cijfer opstellingen. We hadden nog precies één dag daarvoor, want de stuk ken moesten voor het weekeinde de deur uit. Met vijf typistes hebben we de hele dag zitten werken, vooral formule ringen zitten verande ren. Ook wel bedragen. In het coliegeberaad is het totaalbedrag iets ge wijzigd. Inderdaad, het is minder geworden, een paar miljoen minder. Woensdagavond om kwart over tien heb ik de teksten aan de druk kerij overhandigd." Er komt een einde aan de mo gelijkheden tot verandering. Een reorganisatieproces kan niet steeds maar door blijven gaan, dat kun je niet blijven vergen van de mensen. Je kunt het vergelijken met een medi sche ingTeep: het organisme heeft tijd nodig om zich te her stellen. Doe je te veel in één keer, dan breng je het herstel vermogen in gevaar. Ik heb vooral de emotionele kant van de veranderingsprocessen naar voren gehaald in mijn be nadering. O ja, men verwijt mij dat ik daar geen oog voor zou hebben Gaandeweg komt de blocno te met aantekeningen weer on der Bergs armbereik. Hij slaat een nieuw vel ruitjespapier open en begint een kort college over bestuurssociologie en ma nagement. Hij gaat uit van een werkelijkheid zoals die in An gelsaksische landen en ook in wetenschappelijke kring in Ne derland al lang gemeengoed is, maar die door politieke be stuurders en topambtenaren nogal eens wordt ontkend: de gemeentelijk organisatie als coalitie van belangengroepe ringen. Niét als strakke, van bovenaf geleide hiërarchie. De formele beslissingen in de raad zijn (slechts) de uitkomst van onderhandelingsproces sen. zowel intern als extern. Bergs bezuimgingstaetiek gaat uit van deze werkelijk heid, speelt daarop in, is on derdeel van de onderhande- lingspr-'-essen „Daar heb je hem uuer, die manipulator." is hem '.«.ik verweten als hij dit uitlegde Volgens Berg zou iemand die uitgaat van de oude opvat ting dat de gemeente een strakke hiërarchie is, waar weinigen het voor het zeggen hebben („Tien jaar geleden kon je dat misschien nog vol houden"). geen goed bestuur der of manager kunnen zijn. „Jc ontkent dan alle interactie processen, je ontkent het be staan van tegenstelling en machtsrelaties," zegt Berg. Betekent dit dat managers bestuurders tn deze tijd kille re, cynische types zouden moe ten zijn? „Integendeel, zou ik haast zeg- gen." Het overvalt Berg een beetje als de verslaggever na een kleine twee uur zijn schrijfblok dichtklapt. „Was het duide lijk?" vraagt hij. Voor we afscheid nemen wenst hij nog met nadruk noti tie van het volgende: „Ik heb geen kritiek op de werkwijze van het college. Ik zeg dat niet omdat ik het zou moeten zeg gen. maar ik vind het ook echt. Het had fundamenteel niet an ders gekund. Je kunt het zo op vatten, net als bij de democra tie: het is de minst siechte van alle mogelijkheden."

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 1