Brokx: Meer goedkopere koophuizen Cl -protest bi Doe at wordt n et aanvaard l Wapens bij douane gestolen epakt op wild- stroopvakantie Schaatsend d oor de Tarzan tocht Qarnalenbestand groeit 'explosief' Dierenbescherming is gen nachtvissen i isyl op rijm voor Syrischezin 'Meer premie WAO en AAW niet nodig' Gas >ut blijft spuiten Super F te Dode van de storm geborgen ly het vrije volk (Van een onzer verslaggevers) OSS Een lS-jarig meisje uit Oss is gister nacht door haar over spannen vader, J. de R. (51), in de woning van haar 34-jarige vriend Ad D. met een klein ka liber pistool in de zij ge schoten en licht ge wond. Haar vriend werd door messteken zwaar gewond toen va der De R., samen met zijn 46-jarige vrouw en twee zoons van 16 en 17 jaar, de woning binnen drong, een dag nadat D. op de woning van de fa milie De R. geschoten had. Overspannen 'CDA'ers partij uit door raketten O Eerste Pinkster dag m Zandvoort Goed in gepakte dagjesmen sen veror beren een visje bij een van de strands tal letjes, De zon het zich met zien, dat gebeurde pas een dag later. Modernisering binnenland V'SMC s, s >S» ■>- J Z Vader schiet op dochten* en steekt vriend In Oss Is over de arrestatie van de familie De R grote op schudding ontstaan Buurtbe woners zijn meteen een handt ekeningenactie ten gunste van hen begonnen omdat de fami lie volgens hem al jarenlang door D is bedreigd en getrei terd. Zo zou D. herhaaldelijk op de woning van de familie van zijn vriendin hebben ge schoten, het tuinhek omver hebben gereden en veelvuldig via de telefoon bedreigingen hebben geuit De wijkbewoners verwijten de politie dat vader De R. overspannen is geraakt door het uitblijven van politieoptre den tegen D „voor wie iedereen hier bang is" hoe wel hij aangifte had gedaan van bedreiging. Volgens de po litie is daarvan destijds ook proces-verbaal opgemaakt maar is het nog niet duidelijk of dat ook tot vervolging van Van onze parlementsredactie DEN HAAG Goedkope kleinere woningen moeten meer in de koopsector worden gebouwd dan in de huursector. Alleen dan blijft de volkshuis vesting in de toekomst betaal baar. Staatssecretaris Brokx van Volkshuisvesting schrijft dat in een brief aan de Tweede Kamer, die het zogeheten trendrapport Volkshuisvesting 1982 begeleidt. Die mening van de bewinds man staat lijnrecht tegenover die m het rapport, dat werd op gesteld door het bureau voor strategisch marktonderzoek m Delft De onderzoekers komen tet de conclusie dat er juist wél meer goedkopere huurwo ningen moeten worden ge bouwd. D leidt Gisternacht zou de familie De R door de gebeurtenissen zo overstuur zijn geraakt dat men besloot gezamenlijk D 's woning binnen te dringen om de dochter, wier verhouding met D haar c iders al jaren dw; -s zat, tot de orde te roe pen. Ze drongen de flat binnen terwijl het meisje en Ad D sliepen Een van de zoons De R heeft inmiddels bekend te hebben gestoken, maar de politie ver moedt dat ook de moeder en de andere zoon een steekwapen hebben gehanteerd. De vrouw en de jongen werden vandaag verder verhoord DEN HAAG Het CDA zal zichzelf volgens CDA- Tweede Kamerlid Stef Dijkman 'opblazen* als de partij besluit tot plaatsing van kruisraketten Hijzelf, zo vertelde de 'dissident' zaterdag voor de VARA-ra- dio, zal dan in elk geval uit de partij stappen en hij verwacht dat veel CDA'ers dat zullen doen. De waar schuwing van oud-fractie voorzitter Willem Aantjes voor een splitsing binnen het CDA moet uiterst se rieus worden genomen, al dus Dijkman. Waarnemend fractie voorzitter van de VVD Al- bert Jan Evenhuis ziet in de huidige situatie binnen de CDA-fractie veel gelij kenis met de toestand In 1968. Toen «tapten drie on tevreden KVP'ers onder leiding van het kamerlid Aarden u't de fractie. Zij vormden een onafhankelij ke groep, waaruit later de PPR ontstond. De kans op een nieuwe splitsing is vol gens Evenhuii groot, om dat naar zijn mening de wil om tot overeenstemming te komen ontbreekt. Evenhuis vertelde dat gisteren voor de radio bij Veronica. 3 (Van een onzer verslaggevers) HENGELO Met een ope ningsconcert dat zo'n 200 be zoekers trok is gisteravond in een tentenkamp aan de rand van de binnenstad van Henge lo (O) het festival „Doe Wat 1983" begonnen De politie, die over een vaste post bij het ten tenkamp beschikt, vroeg een paar honderd mensen die van af de openbare weg naar de ge beurtenissen in het kamp ke ken zich te verwijderen „We willen het graag zo rustig mo gelijk houden'aldus de poli tie Burgemeester Bevers van Hengelo heeft al laten weten dat 'eden van de Centrumpar tij woensdag, op de „discnmi natiedag", de politie tegenover zich zullen vinden als ze de verboden „tegendemonstra tie" waartoe de Hengeloers gisteren middeia pamfletten rZ" (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Het Pink- sterweekemde is, toeristisch gezien, teleurstellend verlopen. Slechts 650 000 buitenlanders brachten de afgelopen dagen een bezoek aan Nederland 70 000 minder dan in dezelfde periode vorig jaar. Opvallend was het sterk teruggelopen be zoek van Belgen en Fransen Ook kwamen er veel minder Duitsers dan vorig jaar Volgens het Nationaal Bu reau voor Toerisme is het nat te en kille voorjaarsweer de belangrijkste oorzaak geweest van het geringe aantal buiten landse bezoekers Maar ook speelden volgens het N B T de bezuinigingen een rol Er werd een verschuiving waargeno men van verblijfs- naar dag- toensme, waarbij met name de dag-attracties hoge bezoek cijfers oogsten De WV's hebben de toeris ten overal goed kunnen opvan gen De hotels constateerden door het hele land een tien pro cent lagere bezetting dan vorig jaar De drukte, voor zover die er was, concentreerde zich vooral lang3 de kust en in en kele grote steden Ook de Nederlanders zelf trokken er ditmaal minder massaal op uit Dat viel met name te merken op de kam peerterreinen en m de bunga lowparken De pretparken wer den goed gezocht De Efteling spande de kroon met 60 000 be zoekers, gevolgd door het avonturenpark Hellendocrn met 38 000 en de Beek3e Ber gen met 37 500 Diergaarde Blijdorp trok 20 000 bezoekers en de havenrondvaarten van Spido trokken 8000 dagjesmen- werden opgeroepen toch iaten doorgaan De partij heeft aan gekondigd zich van het verbod niets te zullen aantrekken Het Doe Wat festival waar aan diverse actiegroepen uit West-Europa meedoen, duurt de heie week In het tenten kamp verbleven gisteren zo'n 300 mensen, terwijl elders zon 400 bezoekers onderdak zoch ten De actiegroepen willen zo veel mogelijk in de culturele sfeer ervaringen uitwisselen over de wijze waarop elk actie voert Hoewel de organisatie pro beert incidenten te voorkomen vrezen nogal wat Hengeloers ongeregeldheden, die zich eer der voordeden bij soortgelijke evenementen in West-Berlijn en Zurich Vandaag protesteerden de Doe Wat bezoekers tegen de jeugdwerkloosheid, morgen wordt actie gevoerd tegen dis criminatie, donderdag gaat het om de kraakbeweging en de vrijdag is grotendeels gewijd aan anti militarisme, fascis me. politieke gevangenen en kernenergie Ter afsluiting van het festival zal er zater dag in de Hengelose binnen stad een graffiti- en cultjur schokdag worden gehouden met theater, muziek en derge lijke Van een onzer verslaggevers SITTARD De politie van Sittard heeft nog geen spoor van de twaalf Walther P 5 pis tolen, de twee alarmpistolen en de 50 patronen die eind vorige week uit een stalen kast van de douane in het belastingkantoor van Sittard zijn gestolen De dieven moeten precies hebben geweten waar de wapens la gen, omdat het kantoor verder ongemoeid werd gelaten De politie vindt het onbegrij pelijk dat de douane haar wa pens zomaar opbergt in kasten die met een schroevedraaier te openen zijn Ook bij de douane heeft de diefstal voor beroe ring gezorgd en overwogen wordt of er geen instructie moet komen dat douaniers hun dienstwapen net als de politie mee naar huis nemen Öf de douanepistolen overal gewoon in een kast in het belasting kantoor worden opgeborgen wil men niet zeggen De diefstal heeft tot verhoog de paraatheid van de politie geleid omdat het om hetzelfde type wapen gaat dat de politie zelf gebruikt en men rekening houdt met de mogelijkheid van een actie waarbij nep-agenten met de wapens worden uitge rust (Van een onzer verslaggevers) WIERINGERMEER In een bos bij het Noordhollandse Wieringermeer hebben politie agenten zaterdagnacht vijf Brabantse huisvaders aange houden die met hun gezinnen speciaal naar deze plaats wa ren afgereisd om er op wild te stropen. De mannen, in de leeftijd van 20 tot 56 jaar, werden op heterdaad betrapt in het Rob- benoordbas In hun auto vond de politie een lichtbak en wat kleinwiid Hun gezinnen bleken in cara vans illegaal in een ander bos, het Dijkgatbos, te staan De poutie verrichtte de arresta ties in samenwerking met en kele mannen van Staatsbosbe heer. DEN OEVER Op het IJs- selmeer bij Den Oever heeft de rijkspolitie zondagmiddag het lijk gevonden van de 41 jarige A P van Spronsen uit Gouda De man was opva-ende van het Hindeloper jacht Medway dat op Hemelsvaartsdag in een zware storm verging Inmid dels zijn er van de tien mensen die op het IJsselmeer omkwa men tijdens deze voorjaars- storm, zeven geborgen Drie worden nog vermist Verlies bij Fokker 1'0 miljoen gulden (Van onze sociaal- economische redactie) SCHIPHOL De Koninklij ke Nederlandse Vhegtuigenfa briek Fokker heeft in 1982 een verlies geleden van ƒ10 mil joen Een jaar daarvoor be droeg de winst nog ƒ11 mil joen Ondanks deze ongunstige ontwikkelingen, oorzaak van de teruggelopen vraag naar vliegtuigen in de gehele we reld, steeg de omzet van Fok ker vorig jaar toch met 4 per cent tot een bedrag van ƒ1348 miljoen Dit blijkt uit het van daag verschenen jaarverslag Mede door het stopzetten van het project voor een nieuw vliegtuig, dat Fokker en McDonnell Douglas halverwe ge de tachtiger jaren zouden realiseren, moet het perso neelsbestand in 1983 met onge veer 1100 verminderen Met het uitvoeren van de maatre gelen daarvoor, die onder meer inhouden een arbeidstijd verkorting van drie percent, bevordering in vrijwillige vervroegde uittreding en een speciale regeling voor ouderen van 57VS jaar, is intussen een begin gemaakt Hoewel door de afnemende vraag naar vliegtuigen het produktietempo over de hele linie gedrukt moet worden, ts Fokker niet ontevreden over de verkoop van zijn bekendste vliegtuigtypes, de F-27 (Friendship) en de F 28 (Fel lowship) Een onverwachte te genvaller was daarbij, dat sommige klanten niet aan hun betalingsverplichtingen kon den voldoen, waardoor de afle vering vertraging heeft onder vonden Gezien de hoge kosten zijn de kansen voor geheel nieuwe burger- viiegtuigprojecten erg klein Wèl zal volgens Fokker hard gewerkt moeten worden, zowel voor de F 27 als voor de F 28 aan modernisering en aanpassing aan b.jzonderc wensen van de klanten Daarom wordt gestudeerd op nieuwe motoren voor beide tv pes en op een variant van de F 27 Maritime, die als kustbe- wakingsvhegtuig uitstekend voldoet Wat de F-28 betreft (een straalvliegtuig) Fokker ziet een mogelijkheid om dit toestel te laten groeien tot een capaciteit van 100 tot 110 pas sagiers, wat de rentabiliteit zou kunnen verhogen De slechte marktsituatie heeft in 1982 ook de Airbus in dustrie met onberoerd gelaten Hoewel 19 toestellen werden verkocht, steeg het totaal aan tal definitieve bestellingen door annuleringen slechts met 7 tot een totaal van 350 Het aantal opties liep vong jaar te rug van 159 naar 101 Daarom is besloten de hoeveelheid te bouwen Airbussen van het type B2 en B4 van 274 naar 250 te rug te brengen DINSDAG 24 ME119*3 w 'Z' ?r Geen brullende motoren maar het geluid van suizende rolschaatsen Dat was gisteren te horen op het Zandvoortse circuit, waar de prestatietocht Roliathlon werd verreden Naast deze tocht werd ook het Eerste Rolschaatskampioen- schap verreden over tien ronden met een lengte van 42,52 kilometer DEN HAAG Het garnalenbestand voor de Nederland se kust is vorig jaar volgens een mededeling van het ministerie van Landbouw en Vis serij, 'explosief ge groeid Een derge lijke opleving was al enkele jaren voorzien, maar ai die tijd drukte de kabeljauw, de na tuurlijke vijand van de garnaal de groei Dat effect is vorig jaar eindelijk afgenomen De opzienbarende ontwikkeling van de garnalenstand is onder meer een ge volg van de sluiting van het Haringvliet in 1969 In het Ha ringvliet bevindt zich nu helder, voedselrijk water Bij eb wordt dat gespuid in de Noordzee, waarbij een goede menging met het zeewater plaatsvindt Door dat de kuststro- ming het voedselrij ke water meevoert wordt de hele kust strook van Hoek van Holland tot Den Helder verrijkt DEN HAAG De beslissing van staatssecretaris Ploeg van Land bouw en Visserij om nachtvissen de finitief toe te staan zal nog meer die renleed veroorza ken dan de sport- visserij nu al doet Dit is de mening van de Nederland se Vereniging tot Bescherming van Dieren, die meent, dat zelf een des kundig en uiterst voorzichtig sport visser de gehaakte vis in het donker niet goed kan be handelen De vereniging wijst er op das"ook vis sen pijn kunnen lij den en dat het schrijnend is te be denken, dat veel vissen door henge laars gewond wor den teruggezet in het water Sommige vissen vluchten na het breken van de lijn weg met de haak in de bek en andere worden teruggezet nadat een te diep geslikte haak ruw is verwijderd Ook worden veel vissen, aldus de Dierenbescherming te lang afgemat, waardoor de kans op dodelijke uitput ting bestaat Ook gooien en smijten met vissen is vol gens de vereniging zeer schadelijk Ter gelegenheid van de opening van het visseizoen op 28 mei zal de Die renbescherming weer actie voeren door reclamevlieg- tuigen te laten vlie gen met de bood schap 'Vissen heb ben ook gevoel GROUW Mr Nawijn hoofd van de afdeling asielza ken van het minis terie van Justitie heeft met een ge dicht de voorgeno men uitwijzing van het Synsch-ortho- doxe gezin Sari uit Grouw ingetrokken Met een voettocht naar Den Haag door 20 man, ge leid door twee pre dikanten uit Grouw en 4000 handteke ningen werd in fe bruari al tegen de uitwijzing geprotes teerd Een inwoner van Grouw zond de staatssecretaris la ter nog 15 gedich ten waarm nog eens een tegen de uitwijzing geprotes teerd werd Mr Nawijn rea geerde op rijm De staatssecretaris had, schreef hij de zaak eens goed be keken „Het asiel beleid is humaan en daarom is water bij de wijn gedaan Na rijp beraad en diepgaand denken heeft de staatsse cretaris besloten de familie Sari een verblijfsvergunning te schenken Zo doende breng ik met dit gedicht voor Grouw en de familie Sar' een goed berichtal dus mr Nawijn ZOETERMEER Verhoging van de premie voor WAO en A'W is volgens de besturen van de arbeidsongeschikt heidsfondsen over bodig Het kabinet wil de premies ver hogen omdat het zelf rijksgelden (130 miljoen guld- ne) uit de fondsen terugtrekt Volgens de besturen van de fondsen die de WAO- en AAW-gel- den beheren wordt het financiële beeld van de verzekerin gen echter met zo zeer verstord dat premieverhoging gerechtvaardigd is Dat staat in een ontwerpbrief van de fondsen aan staatssecretaris De Graaf van Sociale Zaken Ze wijzen daarin op de admi nistratieve proble men die ontstaan voor de uitvoe ringsorganen en de werkgevers door de voorgestelde premieverschuiving in de WAO OEN HELDER Deskundigen van °lacid Oil waren er vanmorgen nog steeds met in ge slaagd het gaslek te dichten op het boorplatform voor de kust bij Den Heider Per helikopter zijn dit weekeinde de laatste materialen aangevoerd om de gasto°voer te stop pen De afwezig heid van wind vori ge week was er de oorzaak dat heli kopters met bij de lekkende put durf den te komen De gasspuiter ont stond negen dagen geleden door nog steeds onbekende oorzaak NIET VERGtiTlIN: HM m I UW FOT Als u vandaag uw fotofilmpje naar een SUPER FOTO'S EXPRESS shop had gebracht dan had u uw foto s morgen m handen gehad Zo sne1 dus' Zorgvuldig afgedrukt op 10x15 cm supe- fonM-s, Voor slechts 95 cent per stuk Maar da s nog niet alles - wij adviseren u bij nabestellingen en vergrotingen - Wij werken met n eigen kwaliteitslaboratorium - Op m-jndagmiddag zijn wij voor u open - Onze filialen Hoog Cathartjne en Bijenkorf (Amsterdam) bieden zelfs een 1 uurs ontwikkel afdrukservtce' Rotterdam Groene HiHêdy 253A MidcHandstraa' 1 Oude Qijfe 149 Rododendronpie n 16 o Srh *4 leweg 36 Tadhuisplem 41 Zwart Jansstraat 63 Schiedam Passage 4 \|3^ s'«r-0 1 r

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 1