ftliiisaiMB Zwaantje Bergsma na 55 jaar Bijdorp: Drie weken spannend voetbal Fietsvierdaagse in zicht Rectificatie Pensioen voor hoofdagent Handbellers luiden beiaardconcert in Schotten veroveren 'Vlaeringh Bocaal' WmÊÊ mfm - V êmm 'Als je niet wilt winnen moet je niet meedoen Sch - (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Dirk van Gelderen, de grote man achter het horeca-voetbal- toernooi is een tevreden man. Daags tevoren dreigde het voetbalevene ment te moeten worden afgelast vanwege de voortdurende regenval, maar de weergoden ble ken hem goedgezind want zondag scheen het zonne tje volop. Vanwege het jubileum traden er ook arties ten op met Lobo als gro te publieks trekker. ■mzï-M V Küïwmm -Jm wm "mê Twee spe lers van d''Artagnan hangen blij om eikaars schouders: een doel punt! Eens in de week gingen we bij de „mevrou wen" op de thee." MEVROUWEN „Iedere straat had z'n eigen kringetje als er iemand ziek was hielp je, en bij ver drietige ge beurtenissen leed je mee." GESLOTEN •i Betrapt Reumaver eniging CDA Vrouwen huis I Eritrea i HET VRIJE VOLK schiedam 4 DINSDAG 24 ME11963 'Mooie weer scoorde nummer één' Het dit jaar alweer voor de tiende maai gehouden evene ment blijkt razend populair. Drieduizend toeschouwera woonden de voetbalwedstrij den tussen de horeca-elftallen bij. Acht uur voetballen kijken voor twee gulden vijftig. Goed koper volksvermaak is er niet. "Het is een happening," aldus Dirk van Gelderen. "Een feest waarbij het voetballen bijiaak is." Het festival speelde zich af op de terreinen van S W in het Hargasportpark. Twintig teams streden om de eer van de deelnemende horeca-bedrij- ven. Ouwe getrouwen op het toernooi waren Nico van Dijk, bar-bistro 'd Artagnan, café Centrum-West, Rinus van der Most en café de Zon. Een nieu weling die meteen op de twee de plaats eindigde was kroeg baas "Gerrit de Neus" van ca fé "De Koude Klets", het vroe gere Spieringshoek. "Ik geloof dat die spelers van "De Koude Klets" het café vanochtend voor het eerst heb ben gezien," zei een voetbal kenner smalend. De gezichten van de spelers kwamen hem verdacht bekend voor als ho rende bij een gerenommeerd voetbalelftal. Het wemelde er van de geta lenteerde eerste elftalspelers, maar dat gaf niets. Stamgast of kastelein zijn van een bar, dancing, snackbar of bistro is geen verplichting. Fanatiek spelen wél. "Als je niet wilt winnen, moet Je niet meedoen. Wie niet fanatiek speelt, moet maar gaan schaken," aldus van der Veen, die niet uitge praat raakte over het mooie weer. "Kijk toch eens wat een schone lucht, we hebben het vandaag écht getroffen." Ook de voetballers en toeschouwers stonden uitgebreid te kletsen over het uitblijven van de re gen. Al om half zeven 's och tends had de telefoon bij Van Gelderen roodgloeiend ge staan. De opbellers hadden al len dezelfde vraag: "Gaat het toernooi nog door?" De organisatoren knepen ^JxwWsak Pf: W». I: 't 'K\ zich ook in hun handjes over de opkomst. "Financieel heb ben we niets te klagen. Alle kaartjes zijn uitverkocht en iedereen heeft 2,50 betaald. Ook de spelers.' De opbrengst van het toernooi is voor een goed doel. Vorig jaar is Lente feest blij gemaakt met 12.800 gulden. Dit jaar is de Schie damse Ziekenomroep de geluk kige. Als overwinnaar is het elftal van bar-bistro 'd Artagnan uit de bus gekomen. Zij speelden in de finale tegen het elftal van De Koude Klets een gelijkspel waarna de strijd werd beslist via strafschoppen. 'Ieder zit nu achter z'n eigen deurtje' (Van een onzer verslaggeefsters SCHIEDAM De 84-jarige Zwaantje Bergsma-Smook heeft een bijzonder record op haar naam r>taan. Zij is kam pioene "woren in Bijdorp". De ze Schiedamse wijk die ligt in geklemd tussen spoorbanen, snelwegen en flats, is al 55 jaar haar woonplaats. Het ont staan van Bijdorp, dat deze zo mer zestigjarig bestaat, heeft de 84-jarige van nabij meege maakt Komende vanuit Gro ningen zegt ze terugblikkend op die eerste jaren in Bijdorp: "We woonden eerst met z'n achten in een driekamerwo ning. Vee! te klein, maar ge lukkig reed de verhuiswagen in Bijdorp af en aan." Woning nood bestond er toen nog niet de wijk zat zomers propvol en *s winters was het er uitgestor ven- "De mensen vonden het in Bijdorp veel te koud ze trok ken in het najaar terug naar Schiedam. Daar was tenmins te fatsoenlijke verwarming." Zwaantje Bergsma-Smook is van de generatie die haar man in voor- en tegenspoed bij stond. "Ik hoorde bij mijn man, waar hij werk kreeg, hobbelde ik mee naar toe. Je hoort je man te volgen." Ze had op haar 29-ste ai zes kinderen. "Je kan er beter vroeg bijwezen," zegt ze schalks. Haar man had werk gekregen bij scheepswerf Wil ton. Het gezin wende in de cri sisjaren aan de cyclus wél werken-niet werken. Over de woningen van Bij dorp in die eerste jaren zegt ze: "Degene die Bijdorp heeft gebouwd, heeft de kluit bela zerd. De huizen zakten ais bouwdoosblokken in elkaar. In huls rook je constant een muf fe lucht van rottend water. Om tien uur ging het licht uit en het kon gebeuren dat als je bo ven het lichtknopje omdraaide, alles donker viel." Ze leerde de mensen kennen, omdat de kinderen de school in Bijdorp bezochten. Kinderen die gemakkelijk te herkennen waren aan hun lichtblonde ha ren. De Friese afkomst van haar man, verloochende zich niet in het nageslacht. Zoals in elke familie zijn er zaken, waar ze niet over praat. "Als je iets doet wat niet mag, zeg ik altijd maar: ieder voor zich en God voor ons allen." En dan komt het geheim: in het schuurtje achter het huis heeft Bergsma vee geslacht, waarna vrouw Bergsma het vlees heeft lngewekt. En dat waa streng verboden! Maar ja, er was In die crisisjaren zoveel wat niet mocht! Ondanks de drukte van het huishouden en de kinderen, was er ook nog tijd voor ont spanning. Dat gebeurde in de huizen met de rode lopers, die werden bevolk door de „me vrouwen". Hier kreeg het ar beidersvolk, waartoe ook 'juf frouw' Bergsma behoorde, cul turele scholing en naailes. „Eens in de week gingen wij op de thee. De 'mevrouwen' speelden piano of lazen ons voor." Overigens konden de Bijdor pers de ontspanning ook dich ter bij huis krijgen. De familie Bergsma had op zolder een keur aan boeken, en menigeen leende uit deze huisbibliotheek. Toen Bijdorp meer inwoners kreeg, veranderde er bestuur lijk weinig. .Altijd werden de boeren wethouders, men dacht er niet over om een arbeider toe te laten tot de bestuurlijke kringen. Ze vonden ons maar een armoedig zootje," aldu3 mevrouw Bergsma. Bijdorp werd in 1941 gean nexeerd door Schiedam. Er veranderde weinig. Het leven ging gewoon door en ook de postbode stoorde zich niet aan enveloppen waarop Bijdorp stond: hij bezorgde ze even goed! Uiteindelijk voltrokken de grote veranderingen zich pas toen ook de Bijdorpers opge stuwd werden in de vaart der volkeren en geld niet meer uit sluitend wf >i voorbehouden aan goed gesitueerde burgers. Bij Bergsma hadden ze als eerste van het dorp een televi sie. Heel de gemeenschap liep uit om dat wonder der tech niek te aanschouwen. Bij voet balwedstrijden wa3 de huiska mer te klein! Over de moeite die het moet hebben geko3t om de tv te betalen, wil zij niets kwijt, behalve: „M'n man bracht het geld niet naar de kroeg! Destijds had iedereen con tact met elkaar. Nu is da*, wel even anders! „Ze leven hier nu allemaal op zich zelf. De saamhorigheid is weg. Ook de jonge mensen hier in de straat komen niet meer bij elkaar op bezoek. Ieder zit achter zijn eigen deurtje." Niet dat het leven voor de welvaart open boek was. Ook toen bleef wat binnenkamers gebeurde, een gesloten boek, maar als de zon scheen, waren de bewoners te vinden op straat en gingen ze bij elkaar op de koffie. „Iedere staat had zo z'n eigen kringetje. Als er iemand ziek was, hielp je en bij verdrietige gebeurtenissen, leed je mee." Uiteindelijk is dat voorgoed verleden tijd. Het past in het beeld van verloren gegane lan delijkheid, kwakende kikkers en zingende krekels. Mevrouw Bergsma vindt Schiedam- Noord „met al die fiats" een verschrikking. Ook al woont ze het langst in Bijdorp, honkvast is ze niet. Is raël, Marokko, Bulgarije, Duitsland, Oostenrijk, Dene marken, en andere landen die de aardbol bevolken heeft ze gezien. De kinderen betrekken haar bij alle vakanties. Zolang zij ze niet tot last is gaat ze mee. „Als ik in een ander land ben, wil ik ook wat zien, zegt ze. Ik hoef niet met een reisge zelschap mee om daar dag aan dag te klaverjassen. Klaverjassen doet ze in de eigen omgeving. Ze is lid van de kaartclub in de Martlnus- kerk („een gezellig club") slaat geen bingo-avond over in het wij kgebouw en bezoekt nog twee bejaarden-- >sen. Zater dagavond was er Miss Bijdorp verkiezing in het Trefpunt, ook daar ging zij heen. „Ik wil wei eens zien wint," zegt ze. SCHIEDAM Meer dan honderd vijftig jeugdige voetbaliers doen mee aan het eerste A-jeugdkampioen schap van Schie dam. De competi ties tussen de veer tien Schiedamse jeugdvoetbal-elftal len worden naast het normale voet- balgebeuren ver speeld op doorde weekse avonden in de maanden mei en juni. De finale vindt plaats op 16 juni met als inhaalda- tum zaterdag 18 ju ni. De wedstrijden worden op het Martinitveld ver speeld. De voorrondes zijn inmiddels begon nen, maar het zal nog drie weken spannend voetbal worden, eer be kend is wie de titel kampioen doelpun tenmaker krijgt. Het toernooi wordt gehouden ter gele genheid van het 55-jarig bestaan van de voetbalver eniging Martinit. Volgens de jubile rende club is deze competitie dé ma nier om de belang stelling van de jon geren "voor het voetbalgebeuren stimuleren. Het is immers geen g®, heim dat deze sport bij de jeugd tanende is. Het is de bedoeling om het toernooi jaar- lijks te houden. De winnaar van het ju. nioren voetbaltoer. nooi krijgt een wis- selbeker die de ko mende jaren verde digd moet worden. De trofee wordt eigendom als het ieugdelftal drie maai als overwin naar uit de bus komt. if Van een onzer verslaggeefsters SCHIEDAM Fietsfanaten kun nen weer uitkijken naar de avond- fietsvierdaagse die 6 juni in Schiedam begint. De honderd kilometers worden verreden van 6 tot en met 9 juni. Alle deelnemers krijgen aan het eind van de vierdaagse een me daille. Het fiets-feest worai voor ae zes de keer georgani seerd door het Wielercomité Schiedam. Vetera nen die at voor de vijfde keer aan de Vierdaagse mee doen, krijgen na af loop een speciale lustrummedaille. In de omgeving van Schiedam zijn di verse toeristische routes uitgestip peld. De laatste avond is een Schie dams gebeuren. De -fietsers worden dan ingehaald met bloemen op het Schuttersveld, waarna de deelne mers gezamenlijk- naar het centrum! van Schiedam gaèn voor het défilé. De voorinschrijving sluit op vrijdag 3,? juni. Aanmelden bij het VVV-kantoor aan de Bultenha-* venweg 9 of bij dé filialen van de ft bondsspaarbank; In de foto's bij het artikel over Dirk Vreeswijk, dat af gelopen zaterdag op de Schiedamse pagina stond, is een fout geslopen. De onderste plaat is van Piet Vrees wijk en niet van Dirk Vreeswijk."' SCHIEDAM Hoofdagent J. Voorend neemt op 1 juli afscheid van het Schiedamse politiekorps. Hij gaat met pensioen. Agent Voorend is nu rayonagent In Schiedam-Noord. Daarnaast geeft hij schietlessen aan le den van het reser vepolitiekorps. Ter gelegenheid van het afscheid zal er op 27 mei een receptie worden! gehouden. Dezé": duurt van kwart-1 voor drie tot vier uur en is in de kan tine van het hoofji- bureau aan de Laii ge Nieuwstraat.55. MAASSLUIS De Maassluise hand- belgroep onder lei ding van stads- beiaardier Gerard de Waardt treedt vrijdagavond op in de Grote Kerk van Maassluis. De groep bestaat uit acht personen en 25 handbellen, een zogenaamde chromatische reeks. In Nederland bestaan nog weinig handbelgroepen. In landen als Amerika en Engeland be staan meerdere verenigingen die kerkdiensten en volksliederen luis ter bijzetten met >,'in bellengeluid. De reeks "toren muziek" begint vrij dagavond vanaf ze ven uur. Om half acht begint een concert in de kerk. Hieraan doen mee onder meer het Maassluis Vocaal ensemble en een koperensemble. De beiaardconcer ten zijn voortaan om de veertien da gen op vrijdag-?* avonden te béiyip- teren vanaf zeven uur. Goede luister plaatsen zijn te den op het Kerk- eiland en rond de haven. De bespelers van de beiaard zijn Ge rard de Waardt en Jan van der Zwart Ook zullen vier gast-beiaardiers spelen. Het speciale op- ningsconcerf vrijdag is f toegank, VLAAP.DINGEN De Schotse voet balploeg FIR Park Boys hebben de "Vlaeringh Bocaal" gewonnen. Zij be reikten het hoogste doelgemlddeide met twee junioren teams tijdens het gisteren gespeelde voetbaltoernooi op de terreinen van VV Vlaardingen. In totaal deden 17 elftallen uit Zuid- Holland, Duitsland en Schotland mee. De overige win naars waren: Junio ren A1: Oranje Wit, B1: ook Oranje Wit en C1:'FIR Park Boys. VV Vlaardin gen kreeg de spor- tiviteitsprijs. Zaterdag werd een toernooi gehouden voor dames, meis jesjunioren en meisjespupilien. Ondanks de regen werd het toernooi, waaraan 20 elftal len uit Zuid-Holiand en één elftal uit het Duitse Boostedt meededen, gewoon gespeeld. Winnaar van de dames werd S.H.O. uit Oud- Beijerland, bij de! meisjesjunioren Rijnmond en bij d« meisjespupilien ds organiserende cüi& van W Vlaardirfc. gen. Het bedrij(svoet7 baltoernooi data- terdag op de vel den van HVO In Vlaardingen zou worden gehoudep is afgelast door#! siechte weer. 0% organisatie hoop! hel toernooi alsppj In augustus te h# den. 'H ortaf De 18-jarige F. K. uit Maassluis werd door de politie op heterdaad betrapt bij het stelen van een fiets uit een kelderbox. Ook wist de Maassluise politie een 19-jari- ge jongen in zijn kraag te grijpen wegens een dief stal. Hij had de kassa van een Turks koffiehuis leeg geroofd. De jongen werd enige tijd later thuis aan gehouden. De Reumapatiën tenvereniging Nieu we Waterweg Noord komt mor genavond om half acht bijeen voor de jaarvergadering. Na de pauze worden films vertoond over busreizen. De ver eniging vergadert in dienstencentrum De Vier Molens, Nieuwe Damlaan 766 in Schiedam. Het centrum is te bereiken met bus 52 vanuit Vlaardin gen. Er kan voor vervoer worden ge zorgd, via tel. 348013. Het CDA Vrouwen- beraad praat don derdagavond in zaal Triangel over i het mediabeleid. Spreekster is me vrouw J. G. Kraaijeveid-Wou- ters, lid van de Tweede Kamer voor het CDA. Aan vang acht uur. Triangel is tè vin den in de Fransen straat in Vlaardin gen. Het Vrouwenhuis behandelt donder dag de poëzie. Ont dek wat je op een speelse manier met de Nederlandse taal kunt doen. Vrouwenhuis is# vestigd in de PA Drossaartstraat 6'- Aanvang acht M-1 Donderdagochtew en -middag houd de vrouwen op® huis. Er is kind® oppas. f Morgenavond ge het Vrouwenhuik informatie over# Erltrea-actie vair VLOS (VlaardW voor Ontwikkers llngssamenwef? king). De positie van de vrouw kSf de nodige aan-ii dacht. Zo zijn air schafflr. j van Ml gedwongen htfl#j lijk en het rechfcPL eigen landbezitw? genomen In dr tiepunten van Bevrijdingsfro van Eritrea. Vrou wen uit dat lans zullen morgen* avond hun strijd toelichten in hel Vrouwenhuls. V vang acht uur,3 .4

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 2