Stadsscholen ver achterop Zenuwen op stadhuis Vervoersbond FNV verdeeld Crooswijksebocht uur 'geëvacueerd Gooi naar surfrecord Sombere toekomst voor nieuwe werf Regering: minder haast met het zuiveren van water WEEK AGENDA Infomobiel Vandaag met: TfBooy knoeit nu met lonen?? UiT/agenda Sport Blok van 750 kilo velt man maandags dinsdags woensdags donderdags vrijdags wo 25 mei Rotterdam za.28mei Schiedam za. 28 mei Spijkenisse Vr. 27 en za 28 mei za 28 mei Alex, polder ma. 30 mei Pernis za 4 juni Rotte* dam Het mobiele service kantoor van Het Vrije Volk-Metropool en VVV Rotterdam staat bij u in de buurt: (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM „We staken óók tegen de af braak van het openbaar vervoer. Met hogere ta rieven krijg je minder passagiers. Met minder passagiers krijg je minder openbaar vervoer. En voor ons is dat uiteindelijk minder werk." Éi If! ROTTERDAM De Vervoersbond FNV is in tern sterk verdeeld over de taktiek die moet wor den gevolgd in de onderhandelingen met de ha- over de sanering van het stuk- m -wm venwerkgevers goed. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De regering zal de komende jaren minder geld steken in de bouw van zuive ringsinstallaties voor rioolwater. Een gevolg daarvan zal zijn dat dc nieuwe installaties Kra- lingseveer in Capelie aan den IJssel (naast de noordelijke oprit van de Van Brienenoordbrug) niet in 1985 klaar zullen zijn, zoals de bedoeling was. Voorrang ALs' staatssecretaris baar de Neelie Smit-Kroes in het verleden tot in Duits land. opzien door haar soms vamp-achtige ver schijning. Als minister maakte z< gisteren, bij het slaan van de eerste paal voor de rioolwaterzuiveringsin stallatie Kralingseveer, een aanmerkelijk minder flitsende indruk. De RET gaal no ioi gen Prestatieloop Kralingsebos start 19.00 uur Grote Braderie met vee! attracties, muziek, ambachten en moonwalk Nolenslaan Braderie Waterland open 9.00 tot 17.00 uur Zwijndrecht Braderie Kort Ambachtlaan Open vr. 13.00 tot 21.00 uur, za. 9.00 tot 17.00 uur Opening Sneltram- HVV-prestatieloop start 11.00 uur Wielerronde metrostation 'Oosterflank' HVV-Wielerronde start: 19.00 uur Deyffelbroekseweg Braderie Keizerswaard IJssetmonde open 9.00 tot 17.00 uur Capelie a.d. iJssel 12.00-14.30 uur Rivierweg t/o de Kijkshop Krimpen a.d. IJssel 15.00-16.00 uur Raadhuisplein Beverwaard 9.00-10.30 uur Cannenburgstraat/ Terwormstraat Hoogvliet 11.00-12.30 uur Winkelcentrum Binnenban voor A.H. Spijkenisse 13.30-16.00 uur Zijlstraat voor Spijkstaal Ommoord 3.00-10.30 uur Winkelcentrum Hesseplaats Vlaardingen 13.30-16.00 uur Veerplein bi| Liesveld IJsseimonde 9.00-10.30 uur ,t Kerstendijk bij Markt Ridderkerk 11.00-12.30 uur Raadhuisplein t/o Rabobank Dordrecht 13.30-16.00 uur Sarisgang/Statenplem Alexanderpolder 9.00-10.30 Berlagestraat/ Immanuëlkerk Schiebroek 11.00-12.30 uur Meidoornsingel/Larikslaan „Schiedam 13.30-16.00 uur Emmaplein t/o Hema. gedeeltelijk De woede bij het Rotterdamse vervoersbedrijf RET is groot. Zo groot dat de kaderleden van de ambtenarenvakbond Abva/Kabo niet kunnen garan deren dat de bussen, trams en metro donderdag tijdens de demonstratie van Rotterdam se ambtenaren rijden. „Het wordt hoe dan ook een rommeltje in de stad tussen 10 en 14 uur," luidt de verwach ting. De oproep aan de leden luidt zo: donderdag gewoon rij den en vrijdag 24 uur staken. „We staken niet alleen van wege de tweede bezuinigings operatie van de gemeente Rot terdam. Met die voorsteilen is de maat echter wel vol," klinkt, het dinsdagnamiddag in het hoodfdkantoor van de Abva/ Kabo. Carolien Tuijthof en Jan van Schijndel, beiden gebombar deerd tot de woordvoerders van de actievoerende RET-ers, steken van wal met het alter natief avondnet. „Het is nog in onderzoek," al dus Van Schijndel. „Rotterdam is braaf met dat onderzoek be gonnen, nog voordat Den Haag het dicteerde." Het alternatief avondnet legt Carolien Tuijthof uit gaat aan tasting van het openbaar ver voer in de avonduren beteke nen. „Tram, bus en metro/ sneltram gaan minder fre quent rijden. Haltes komen te vervallen. De loopafstand naar haltes wordt ongunstiger, en ...er staan 50 arbeidsplaatsen op de tocht." „De bewoners van Rotter dam worden er ook niet beter op," voegt Van Schijndel toe. „Bovendien door minder vaak te rijden 's avonds neemt dc agressie toe. We hebben het met de nachtlijn gemerkt. Na de splitsing van de N 10 in twee lijnen ziin de wachttijden (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De 22-jari- ge duiker R. E. J. Pijl van de Savornin Lohmanlaan heeft gisteren een schedelbasisfrac- tuur opgelopen bij werkzaam heden op ^et bergingsschip De Buffel, dat nabij de Prins Jo- han Willem Frisohaven lag af gemeerd. Nadat (vermoedelijk door overbelasting) een boom top was gebroken werd de man aan het hoofd geraakt door een 750 kilo wegend blok. Hij is op genomen in het Academisch Ziekenhuis Dijkzigt. verkort en hebben we minder problemen." Bitter zijn de RET-ers ver der over de ingeleverde prijs compensatie in ruil waarvoor er drie roostervrije dagen en 55 nieuwe arbeidsplaatsen zou den komen. „Het worden er nu 25. De RET is voor zijn in komsten afhankelijk van het rijk en dat heeft zo beslist. Er komen dertig mensen minder. Dat betekent dus harder wer ken voor minder geld." Het tarievenplan van Neelie Smit-Kroes zit niet alleen de passagiers van het openbaar vervoer hoog. „Een strippen kaart gaat m 1987 elf gulden kosten," zegt Carolien. „De di recteur van de RET en de di recteur van de Verkeersdienst hebben een schatting gemaakt. Het verminderde aanbod van passagiers gaat nog eens drie honderd arbeidsplaatsen kos ten." Het verhaal is duidelijk: Het ROTTERDAM De poli tieke spanning ln het Rotter damse stadhuis is aan de vooravond van het debat over de tweede bezuinigings operatie te snijden. De on derhandelingen tussen PvdA en D*66 enerzijds en CPN, PSP/PPR anderzijds verlo pen uiterst moeizaam. De partijen zijn het nog niet eens over het te bezuinigen bedrag. De fracties van VVD en CDA, felle tegenstanders van de linkse samenwerking in Rotterdam, hullen zJch in stilzwijgen. Ze weigeren in middels elk commentaar op de Voorjaarsnota van het college van B. en W. Zowel fractievoorzitter Wim Bag german (VVD) als zijn colle ga Bertus Bohré (CDA) la ten weien hun kruit niet te vroeg te willen verschieten. Groot struikelblok in de coalitie tussen PvdA, D'66, CPN en PSP/PPR zijn de eisen van het gemeentcper- soneei. De kleine linkse par tijen scharen zich achter het standpunt van de ambtena renbonden. Ook zij vinden dat de garantie dat er In Rot terdam geen gedwongen ont slagen zullen vallen moet worden afgegeven. Verder vinden ze aantasting van de arbeidsvoorwaarden van ambtenaren bovenop rijks- maatregelen onaanvaard baar. De fractie van de PvdA in de Rotterdamse gemeente raad heeft gisteravond nog vergaderd over voorstellen van de kleine linkse partijen. Vandaag volgt binnenska mers nog een gesprek met klein links over de uitkomst van de fractievergadering van de PvdA. L/r Van een j© onzer verslaggevers L-l ROTTERDAM De kinderen uit dc oude wij- 1 ken van Rotterdam leve- ren op school zorgwek- kend slechte prestaties. ;5 Bij de eindtoets voor leer- ÉS iingen van de basisscho ols len behoren zij tot dc acht ï.'j procent die landelijk het IA verst achterop blijken te fgS liggen. Ze hebben daardoor een veel minder grote kans om toegelaten te worden tot het voortgezet onder- §,>(1 wijs dan in Nederland normaal is. Gemiddeld komt zestig procent van de Nederlandse scholle ren terecht In het voortge zet onderwijs; In de Rot terdamse oude wijken is dat maar dertig procent. Dat zegt de Rotterdam- se School Advies Dienst (SAD) in een reactie op de nieuwe gemeentelijke bezuinigingsplannen. De rvM &-A S*4J"w SAD moet 2„5 miljoen in leveren, wat neerkomt op een verlies van 35 banen. De SAD zegt dat van een dergelijke bezuiniging dc kinderen de dupe worden. Vooral In de oude wij ken kampen zeer veel kinderen met problemen en achterstanden. Om de ze kinderen in het onder wijs toch een eerlijke kans te geven moeten ze extra aandacht en bege leiding krijgen, vindt de School Advies Dienst. Als deze dienst wordt gekortwiekt komt daar van veel te weinig te recht. Bovendien betekent het, aldus de SAD, dat jaarlijks driehonderd kin deren meer dan nu in het buitengewoon onderwijs terecht zulten komen. Het gaat om leerlingen met leer-, gedrags- en spraak- problemen die nu dankzij deskundige begeleiding een normale schoolcarriè- rc kunnen maken. H personeel van de RET heeft genoeg van inleveren. Sinds Bestek '81 zijn we er gemid deld zo'n driehonderd gulden peri maand op achteruit ge gaan. En wat krijgen wij én de passagiers ervoor terug?" Jan van Schijndel son,' het op. Een korting op het sa. van 2 percent in oktober aa staande. Een Haagse maatre gel. Daar bovenop komt dan nog de gemeente Rotterdam. En de garantie dat er geen gedwongen ontslagen zullen vallen krijgen we niet." „Neem de nieuwe metro/ sneltram," gaat hij verder. „Prachtig hoogwaardig open baar vervoer, maar er worden minder kilometers gemaakt en dat betekent dat er op een af deling van 270 mensen 20 men sen minder nodig zijn. Hoe moeten we al die mensen de komende jaren herplaatsen?" En wat de RET-ers nog het meeste steekt in de plannen van hun werkgever, de ge meente Rotterdam, verwoordt Carolien Tuijthof: „Een college dat rood hoort te zijn wil ook korten op de laagste salaris klasse. Een RET-er in salaris schaal 015 die doet het rot ste werk bij nacht en ontij moet ƒ200 bruto per maand gaan inleveren." En Jan van Schijndel: „De directeur van de RET en ande re hoogbetaalden worden ech ter gespaard." BOTTERDAM De bewoners van zestig huizen aan de Croos wijksebocht heb ben gisteren overhaast de wijk moeten ne men toen bij op- brekingswerk zaamheden een hoofdgasleiding was lekgestoten. Politie en brand weer besloten de huizen te ontrui men vanwege het brand- en ex plosiegevaar. De geevacueerde bewoners konden na een uur terug naar huis. Toen was het lek ge dicht en het ge vaar geweken. De CAO-Groepsraad, die be staat uit de belangrijkste ka derleden van de bond in de ha ven, heeft gisteren met negen stemmen vóór en acht tégen geadviseerd de onderhandelin gen af te breken. Het grootste deel van de kaderleden, voor namelijk afkomstig uit de erts en graansectoren, onthield zich echter van stemming. Kaderleden verwachten dat het bedrijfsgroepbestuur ha vens vandaag op grond van de ze onduidelijke uitslag beslist de onderhandelingen met de werkgevers vanavond gewoon voort te zetten en „te blijven aanmodderen tot de fatale da tum van 1 juli" wanneer de onts'.agen moeten vallen. Zoals bekend hebben de werkgevers aanvankelijk ge steld dat er op die datum ten minste 850 stukgoedwerkers ont slagen moeten worden. De onafhankelijke voorzitter van de Commissie II, drs. P. de Ruiter van het ministerie van Economische Zaken, heeft \a.n beide partijen twee tussi n- voor3teilen gedaan. In het eer ste vallen er op 1 juli 500 on'.- siagen en krijgen de vakbon den de garantie dat er tot 1 juli 1985 geen mensen meer op straat worden gezet. In het tweede voorstel mag aan het eind van dit jaar en dan weer ieder half jnar het overschot aan havenwerkers worden ont slagen. De havenwerkgevers zijn be reid met beide voorsteilen ak koord te gaan. Zij hebben een voorkeur voor het eerste. De Vervoersbond FNV vindt beide voorstellen eigenlijk onaan vaardbaar en za! vanavond toch weer gaan proberen die bij te stellen. De CAO-Groepsraad van de bond gaat wel akkoord met de arbeidstijdverkorting van tien percent die in totaal 300 ar beidsplaatsen kan redden. Zij is echter slechts bereid daar voor vijf percent loon (prijs compensatie) in te leveren. De rest kunnen volgens de kader leden de havenwerkgevers be talen uit de „enorme produkti- viteitsstijgmg" die gaat ont staan als 1300 eigen mensen van de slukgoedbedrijven wor den overgeheveld naar de SHB-pool, de arbeidsreserve in de haven. De kaderleden die de onder handelingen met de werkge vers wilden afbreken hebben voorgesteld om een algemene ledenvergadering te houden om te beslissen wat verder te doen. Desnoods moet volgens hen daarop besloten worden de werkgevers met keiharde sta kingen aan te pakken. ZEVENHUIZEN De Rot terdammer Ronald Liesting (26) doet vanaf morgen op de Rottemeren een gooi naar het wereld-duurrecord surfen. Vol gens de laatste gegevens van het Guinness book of Records staat dat nu op naam van een andere Nederlander, Gerrie (Van onze soc.-econ. redactie) SLIEDRECHT De nieu we baggerwerf van IHC Hol land in Sliedrecht wordt op een vrij ongunstig moment in gebruik genomen. Morgen wordt de werf officieel ge opend, maar op de interna tionale markt van bagger- matertaal is op dit ogenblik bijna sprake van een 'ko persstaking*. Dat vertelde gisteren ir. T. de Jooden, voorzitter van de raad van bestuur van IHC. Investerin gen bij grote baggeraanne- mers blijven uit en diverse ontwikkelingslanden hebben financieringsproblemen. De Jooden verwacht dat die slechte marktsituatie nog wel een paar. Jaar zal voort duren. De nieuwe werf, die 70 miljoen gulden heeft ge kost, heeft overigens wel op drachten om mee te begin nen, maar volgens De Joo den niet voldoende voor de rest van het jaar. Jipping, met 35 uur en 55 mi nuten. De nieuwe poging van Liesting heeft ook betrekking op de afstand. Hij wil de 277 kilometer van Jipping over treffen. Tijdens de poging krijgt hij een intensieve medi sche begeleiding en maakt hij gebruik van een speciaal dieet. Een nieuw ontwiV droog- pak moet de surfe* jdens zijn avontuurlijke onderneming droog houden. Ieder uur mag hij 5 minuten rusten maar moet daarbij wel op zijn plank blijven. De Rotterdammer heeft zelf aile vertrouwen in zijn poging: „Ik heb veel geoefend, boven dien heb ik een tijd geleden al eens ?o uur achter elkaar op een pta.ik gestaan," vertelt hij. Een nieuwe vinding waarvan Liesting gebruik zai maken is een zeil dat door middel van ritssluitingen kan worden aan gepast aan de weersomstan digheden. De surfenthousiast start morgen om zes uur 's ochtends met zijn poging en wil het karwei komende zater dag af hebben. Wie de gooi naar het wereldrecord 'van dichtbij wil volgen kan terecht bij café de Roerdomp. gens steeds moeilijker, aldus gisteren dijkgraaf mr. L. W. L. F. van Heugten van het Hoog heemraadschap van Schte- land. dat d« installaties Kra- lingseveer gaat beheren. Minister Smit-Kroes van Verkeer en Waterstaat heeft dat gisteren gezegd bij het slaan van de eerste paal voor de installatie Kralingseveer. Dit is één van de drie rioolwa terzuiveringsinstallaties in de Rotterdamse regio. Daarvan is alleen de Groote Lucht in Vlaardingen al klaar. Met deze drie installaties wordt Rotterdam het gebied waar de waterzuivering het duurst van Nederland is. Het innen van de heffingen die de burgers moeten betalen voor deze zuivering wordt overi- Volgens hem heeft het rijk zijn eigen belastingen zo opge schroefd dat particulieren en bedrijven in steeds grotere problemen komen ais ze ook nog heffingen van gemeenten en waterschappen moeten be talen. Bij het maken van sane ringsplannen voor het rijkswa ter heeft de regering tot nu toe voorrang gegeven aan de bene denstroomse gebieden, waar onder Rotterdam en omge ving. Elders zal het rioolwater later dan verwacht worden ge zuiverd. De installaties Kralingse veer, waar het rioolwater van rond 300.000 mensen uit Berg- schenhoek. de noordelijke Maasoever van Rotterdam en een deel van Capelie zai wor den gezuiverd, is overigens in zet van een geschil tussen Schieland en de gemeente Ca pelie aan den IJssel. De gemeente wil voor de grond waarop de installatie wordt gebouwd elf miljoen gul den meer hebben dan Schie land ervoor wil betalen. De grond is nu nog Capels eigen dom. In juni wordt de zaak be handeld voor de Rotterdamse rechtbank.

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 1