'Politici vertellen gewoon leugens' Spandoek] e op ïiet Braner-hof baat niet meer' 'Geen vakantie, geen verhuizing' y HET IS EEN SOLIDARITEI t p i Vanaaag me na. aars m gezellighe i. familie wil slangen ter ARIE VIJFWINKEL (BEtAND WEER): JANNIE KOSTER (RET): P BERTUS E>E HAAN (VUILNISMAKF): d B I mm, m O 1 .6 _l ,cg ROTTERDAM stond deze week in het teken van de acties tegen de bezuinigingsvoorstellen van het col lege van B en W. Duizenden ambtenaren liepen donderdag demonstrerend over de Coolsingel, en op diezelfde dag eerder dan gepland begon een staking bij de RET die een andere tak van openbaar vervoer de taxiwereld niet onwel kom was. Ten stadhuize kon men niet zo veel sympathie op brengen voor de acties. „Als vakbondsleden gaan demonstreren tegen een links gemeentebestuur zit er iets goed fout," vonden sommigen. De bezuini- gingseisen komen toch van het Binnenhof? En is het nou wel echt waar dat ook in dit geval de laagst betaalden weer meer moeten bloeden dan dege nen die met hun inkomen boven het gemiddelde zitten? Op die laatste vraag antwoordt wethouder Ries Jan sen (Personeelszaken): „De hoger betaalden staat een vergelijkbare ingreep te wachten." De wethouder noemt de voorstellen van B en W "verdedigbaar". De mensen die het zicht op salaris verhogingen dreigen te verliezen dóórtegen zijn de acties onder meer gericht delen deze visie niet. Rotterdamse gemeenteambtenaren vertellen op de ze pagina waarom zij actie voeren. Een van hen, Jannie Koster van de RET, zegt: „Zo vervalt elk zicht op een redelijk inkomen in de toekomst." m Jaap van der Hoek (links) en Arie Vijf winkel zal het niet ver bazen als de Rotterdam se brand weer straks in navolging van Londen- se collega's gaat staken. 'Gewoon leugens' Gevaar Bevroren ms m SlSlÉ Jannie Kok: „Het gaat om verwor ven rech ten." Steeds gepakt m §t? W êm Wmii J. Bertus dc Haan en Richard Rongen: „Wij dachten: bij de gemeente zit je goed." Moeilijkei Het wordt thuis steeds moeilijker om de touwtjes aan elkaar te knopen mm Wethouder Ries Jansen: Het college is bereid te praten over onrecht vaardighe den." i i ZATERDAG 28 ME11983 Rotterdam actiestad (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De Rotterdamse brandweerlie den hebben zich de afgelo pen maanden <5ver het al gemeen betrekkelijk rustig gehouden in hun protesten over de gemeentelijke be zuinigingsoperatic. Eigen lijk gaven ze deze weck voor het eerst tijdens de grote demonstratie op de Coolsingel middels loeiende sirenes lucht aan hun ongenoegen. „Maar we zijn goed kwaad hoor, vergis je niet," verzekeren de hoofdbrand wachten Jaap van der Hoek (36) en Arie Vijfvin- kel (53) van het Rotter damse korps. Jaap werkt intussen vijftien jaar bij de brandweer eri Arie 25 jaar. Beiden zijn kaderlid van de vakgroep Brandweer van de Abva/Kabo. In de "lagere" rangen bij de brandweer hebben ze al- letwee het hoogste niveau bereikt. Jaap verdient on geveer ƒ2150 netto per maand, Arie zo'n honderd gulden meer. Het gemid delde salaris bij de onge veer 520 brandweerlieden schommelt rond de twee duizend gulden schoon. De meeste brandweerlieden werken zestig uur per week. „We hebben ons deze week vooral kwaad ge maakt over de houding van het college en de raadsle den," zegt Arie fel. „Politici vertellen gewoon leugens. Van der Have beloofde vo rig jaar met de hand op z'n hart dat er bij de brand weer geen gedwongen ont slagen zouden vallen. Het ziet c-r nu naar uit dat er uit ons toch al onderbezette korps zo'n dertig tot vijftig mensen moeten verdwij nen. Die bestuurders kun nen beter eens een volks tuintje nemen dan in de raadszaal te raaskallen." Het plan van de gemeen te om twee of zeifs drie brandweerposten in IJssei- monde, Spangen en het centrum af te stoten heeft binnen het korps tot grote beroering geleid. Jaap van der Hoek: „Ten eerste heeft die sluiting tot consequentie dat cr ar beidsplaatsen verdwijnen. Daarnaast komt ook de veiligheid voor brandweer lieden en ook de burgers ernstig in gevaar. De inter nationale grens om uiter lijk binnen zes minuten bij een brand te zijn kan niet meer worden gehaald als er posten verdwijnen. Sinds vorig jaar konden we toch nog over zeven jaar zo'n driehonderd gul den bruto per maand extra verdienen. Zeker voor de brandweer was dat goed omdat we bijvoorbeeld geen gevarengeld krijgen. Dat extraatje'wordt bevro ren en nieuwe hoofdbrand wachten krijgen het straks helemaal niet meer. Het gevolg is dat er onderling een groot verschil komt in salarissen voor dezelfde functies," aldus Jaap en Arie. De twee wijzen er verder nog op dat er behalve de geplande bezuiniging van zo'n 4,8 miljoen gulden ook nog 1,2 miljoen extra bezui nigd moet worden omdat de voorrijkosten door de gemeenteraad zijn tegen gehouden. „Ook dat moet nog eens verrekend worden en we zijn benieuwd hoe dat gaat gebeuren. We heb ben al een krap budget. En op materiaal kun je bij dc brandweer ook niet veel be zuinigen. Goede spullen zijn erg belangrijk voor on ze veiligheid." Arie en Jaap verdienen nu ongeveer net zoveel schoon als drie jaar gele den. „Al onze extraatjes zijn via inhoudingen weer afgepakt. Dat kan echt niet langer doorgaan," zegt Jaap, die getrouwd is en twee schoolgaande kinde ren heeft. Hij is bijna de helft van zijn inkomen kwijt aan h'iur en GEB. „Je hoort nu in het korps geluiden waar je enige ja ren geleden niet eens over dacht. De paraatheid heeft bij ons lang voorop ge staan, maar straks krijg je misschien wel een brand weerstaking, zoals laatst in Londen. Het zou ons niets verbazen!" r'-tC W.-» 1 -M rÖs U- Vj "ik Ik (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM "Het afpakken van de extra pe riodieken gaat mij de ko mende jaren honderden guldens per maand sche len," zegt Jannie Koster, die werkt op het stafbu- reau van de afdeling Ver voer van de RET aan de Sluisjesdljk. "Met die maatregelen van het gemeentebestuur vervalt elk zicht op een re delijk inkomen In de toe komst. Al die Jaren die ik nog bij de RET zal werken zal ik geen cent méér gaan verdienen. Ik zit nu aan het maximum van mijn salarisschaal. Per maand vang ik 3200 gulden bruto. Dat is in mijn geval ik ben gescheiden 2100 gul den netto per maand. Door omstandigheden ben ik in een dure flat terechtgeko men. Daarvoor betaal ik maandelijks 600 gulden huur. Tel daarbij op de GEB-rekenlng van meer dan 300 gulden en de ande re vaste lasten. Ik houd per maand gewoon niets over. Jannie Koster voelt zich evenals al die 1600 andere slakende ItET-werkne- mers door de gemeente Rotterdam gepakt. "Het administratieve personeel wordt het hardst getrof fen," zegt zij. "Die konden altijd rekenen op twee uit loopbevorderingen gedu rende hun diensttijd, twee periodieken, ik heb nog niet uitgerekend wat het mij precies gaat schelen, maar het ligt tussen de 100 en de 600 gulden," Zelf nam Jannie in het kader van de acties plaats achter de telefoon van het voorlichtingscentrum aan de Kleiweg. Zij kreeg hon derden telefoontjes te ver werken. De mensen hadden er vooral vragen over hoe zij op een andere manier ver voerd konden worden. We kregen ook veel boze reac ties: Er waren mensen die het geld terugvroegen van hun RET-abonnement. Die twee dagen staken moes ten vergoed worden, von den ze. Waar ze vooral kwaad over waren was dat de sta king zo verrassend kwam. Opmerkelijk genoeg bel den laat op de dag ook nog mensen die niets van de staking afwisten." Hoe maakt Jannie Kos ter duidelijk dat staken voor het behoud van uit zicht op loonsverbetering in deze tijd tc verdedigen is? Niemand heeft dat in deze tijd toch? Jannie: "Het gaat om veel meer. De ambtenaren zijn de laatste jaren steeds gepakt. In 1982 hebben we ingeleverd en dit jaar ge beurt dat weer. Dadelijk komt er een korting van twee percent bovenop. Het vakantiegeld wordt afge roomd en bezuinigingen op studiekosten en reiskosten tikken ook aan. We gaan het merken als ze ons gra- tis vervoer gaan belasten. Dan moeten we een bedrag als "vergoeding" bij ons belastbaar inkomen optel len. We vrezen verder het he le afbraakbeleid van het openbaar vervoer, dat ar beidsplaatsen za! kosten. De Abva/Kabo heeft plan nen bedacht om anders te bezuinigen In Rotterdam, zodat er minder arbeids plaatsen verloren gaan. Maar de gemeente Rotter dam wil niet luisteren. Onze acile heeft ais hoofddoel behoud van de extra periodieken, omdat het de enige wettelijke mo gelijkheid is om te staken. Als we als reden voor de staking opgeven dat wc het om de "algehele malaise" doen kan de rechter de ac ties makkelijk verbieden, omdat het te vaag klinkt. Natuurlijk hebben uitkc- ringstrekkers het veel zwaarder dan Ik. Maar ik kan toch niet toelaten dat mijn salaris zonder meer wordt gekortwiekt, zonder dat daar wat tegenover staat? In het bedrijfsleven heet zoiets "inbreken In de CAO". Dat kunnen we in Nederland nooit toestaan." Jannie heeft in de negen jaar dat zij bij dc RET werkt al twee keer eerder actie gevoerd. "Waarom wij de acties niet verleg gen naar Den Haag? Ik geef toe dat de maatrege len van het college uitwer kingen zijn van Haagse be zuinigingen. Maar een spandoekje op het Binnen hof baat niet meer." ïUJk"t BB 8$ ROTTERDAM De vas tigheid van een baan bij de gemeente was een belangrijk motief voor Richard Rongen en Bertus de Haan om enkele jaren geleden vuilnisman bij de Roteb tc worden. Donder dag demonstreerden zij op de Coolsingel voor het Stadhuis. "Voor behoud van werkgele genheid en een behoorlijk in komen." Richard Rongen is 25 jaar. Hij is getrouwd e' heeft een zoon van zes jaar. Hij is blij nu een vaste aanstelling te hebben als "reiniger", maar had zich twee jaar geleden toch meer voorgesteld van de sociale zekerheid van het ambtenarenbestaan. "Ik was schor: ;teenveger, maar genoodzaakt een ande re baan te zoeken. Op het ar- lïng van liefst 230 gulden in de maand te wachten als B. en W. hun zin krijgen. Vakan tieplannen hoeft hij ai even min te maken, en een betere huisvesting van zijn gezinne tje. dat enkele maanden gele den werd uitgebreid, zal hij denkelijk ook moeten verge ten. "Ik woon in een oud huis op Zuid en wil graag naar iets beters. Vooral voor mijn kin deren wil ik verhuizen, maar met al die bezuinigingsplan nen wordt het steeds moeilij ker. Nu verwoon ik 138 gul den in de maand. Daarvoor kan ik natuurlijk geen ander, beter huis krijgen," Meelopen in dc demonstra tie van donderdag deed Ber tus dc Haan naar zijn zeggen bcidsbureau kreeg ik dit werk bij de Rotcb aangebo den. Ik heb gelijk ja gezegd, want bij de gemeente zit je goed, dacht ik. Het is me toch tegengevallen. Jongens met een jaarcontract zie ik er het eerst uit verdwijen, en daar hoor ik niet meer bij geluk kig. Toch ben ik met die be zuinigingsplannen helemaal niet zo gerust." zegt hij. Momenteel verdient hij 1.600 gulden netto, na de 170 gulden die al in zijn eerste ambtenarenjaren zijn gekort. De huidige plannen van het gemeentebestuur betekenen dat hij er nog eens 219 gulden op achteruit gaat. Het wordt steeds moeilij ker thuis om de touwtjes aan elkaar te knopen. "Aan het bouwen van een toekomst hoef je niet meer te denken," verzucht hij mistroostig. "Ik kan niet op vakantie dit jaar. Vorig jaar ben ik nog een paar dagen weggeweest, maar nu komt er niks van. Er is gewoon geen gcid voor. Ons huis zal gerenoveerd gaan worden. Op zich wel fijn natuurlijk, maar in plaats van 135 gulden zal ik dan 300 gulden per maand aan huur moeten betalen. Het wordt met de dag moeilijker." Rongens 36-jarige collega Bertus de Haan zit wat lan ger bij de Roteb. Hij is ook getrouwd, hoeft twee zoontjes en komt thans met ruim 1700 gulden in de maand thuis. Hem staat een inkomensda- niet alleen met het oog op zijn eigen inkomen. "Dat speelt natuurlijk wel een grote rol. Voora! omdat wij flink moeten inleveren en de mensen die meer dan 5000 gulden verdienen niet. Daar naast is gebleken dat al dat inleveren van ons, zoals de prijscompensatie in januari, niet oplevert wat wij gedacht hadden, namelijk nieuwe ba nen. Er gaan meer mensen uit en wie blijft gaat minder verdienen. Daarvoor voel ik niks. Mijn vertrouwen in dc overheid wordt steeds min der. Ze pakken je iedere keer weer. Net als bij Bestek '81 is er weer sprake van procentuele inlevering met een maxi mum. Wij verdienen natuur lijk veel te weinig om aan dat maximum te komen en moeten dus steeds het volie pond inleveren. Bovendien halen ze de mogelijkheid weg dat je er op latere leeftijd nog wat bij krijgt. Dat kan toch allemaal niet zomaar?" (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM „Ik sta er nog steeds achter. Het is ver dedigbaar. Ambtenaren sluit post van de begroting? Ik werp het van me af. Ik kies voor driehonderd arbeids plaatsen." Niet zo erg bedreven nog, maar serieus klinkt het ver weer van de Rotterdamse wethouder Ries Jansen (Per soneelszaken) tegenover de gemeenteraad. Het bezoek naar schatting 10.000 ambtenaren aan de Coolsim gel is achter de rug. Het com fiict met het gemeenteperso- neel echter nog niet. Hij is ook een beetje nijdig. Boos omdat de vakbeweging het verwijt dat alleen dc la ger betaalde ambtenaren worden gepakt zou hebben aangedikt. „Ook de hoger be taalden staat een vergelijkba re ingreep te wachten," aldus Jansen. De nu al jaren durende dis cussie met het rijk over de "betere" betaling van het Rot- terdamse gemeentepersonecl speelt de ambtenaren parten. „De minister van Binnen landse zaken vindt dat Rot terdam terug moet naar het normale niveau," aldus Jan sen. Daarop zijn volgens hem de voorstellen voor het snij den in primaire arbeidsvoor waarden gebaseerd. Het gaat voigens de wet houder om "het ontnemen van perspectief". Promotie kansen worden bevroren. En de beter betaalden? Die mis sen drie jaar een periodiek. De tweede bezuinigingsop eratie gaat 1000 tot 1500 ar beidsplaatsen kosten. De eer ste, die neg in volie gang is, kost 900 banen. Jansen: „Ik denk dat we met een he'rplaatsingsbeleid zeer wel in staat zullen zijn het verlies op te vangen. Van massale ontslagen zal met het natuurlijk verloop bij dc gemeente van 3400 tot 3500 mensen geen sprake zijn. Misschien in enkele, heel spe cifieke gevallen." Het ingrijpen in de primai re arbeidsvoorwaarden ziet Jansen ais een mogelijkheid om te voorkomen dat nog eens driehonderd mensen in onzekerheid komen te zitten. „Het is een solidariteitshef- fing," omschrijft hij de voor gestelde maatregelen. Over de staking van de RET zegt Jansen: „Eigenlijk vind ik het niet goed. Het doel is niet helemaal evenredig met het middel." Hij geeft toe dat inleveren voor mensen met een laag in komen harder aankomt dan voor degenen met een hoog inkomen. Zijn verdediging: „Het coliege is bereid te pra ten over onrechtvaardighe den." Jansen in een brief aan het gemeentepersonecl: „Ik meen dat een offer voor het behoud van circa driehonderd ar beidsplaatsen mag worden gevraagd."

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 1