jsazams Schiedam 10 Ze komen anders niet aan de bak9 Expositie mét grote variatie 'Tussen goede klanken zit oowel 's een dissonant' f ortaf Bb, |lte - - Symposium over windturbines $aam stukje 'schoner' Tribunaal over watervervuiling Meisje van zestien bedreigd met Voetganger krijgt stompen na kritiek i« r wilde brommer niet loslaten Afscheid diligente Jo Mulder (7O) wMM Sch (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM/VLAARDINGEN/MAASSLUIS Op drie plaatsen langs de Nieuwe Waterweg- Noord komt een dagschool voor beroepsonderwijs. Een goede vooropleiding is niet nodig. Zelfs vol wassenen die geen lagere school hebben bezocht, kunnen er terecht. Dc nieuwe school, die met een mooi woord wordt aangeduid als "Beroeps Kwali ficerende Educatie" leidt op tot verschillende di ploma's voor administratieve banen, in de verzor gende sector, tot electromonteur en proces-opera- tor A. Interne werving Tineke Brinkman: "Wij willen absoluut niet de suggestie wekken dat de mensen na de oplei ding wel een baan krij gen." SM?* M Tilly Neute- lings (29), sinds fe bruari een nieuwe as sistente bij het Stedelijk Museum Schiedam, heeft haar sporen in de wereld van keramiek verdiend. "Dat ik deze expositiebe- geleid is meer toeval lig". Mevrouw Mulder: "Ik ben nog ontzettend vitaal." Mevrouw Jo Mulder, vn-idlegster van "Dc Gezamenlijke Koren Jo Mulder": "Ik voel me sterk verbomu-n mul Vlaardingen. Ik heb hier machtige dingen kunnen doen." -s Valpartij Inbraken wflmm. t 'r Nieuwe beroepsschool voor 'kanslozen' Het gaat om een project dat slechts drie jaar (de maxima le opleidingsduur) zal bestaan. Met financiële steun van het rijk beginnen de lessen in vor mingscentrum De Maaskant in Maassluis, in het Plaatselijk Educatief Centrum in Vlaar- dingen en in het M. C. de Groothuis in Schiedam. De do centen en begeleiders komen van scholengemeenschap Mer- curius en de Streekschool voor Beroepsonderwijs uit Rotter dam die een dependance heeft in Schiedam. Wie tot nu toe langs de Nieu we Waterweg verder wilde le ren voor een beroep was op de ze dependance van dc Rotter damse streekschool aangewe zen. Maar zij moesten dan wel bereid zijn 's avond de lessen tc volgen, fors in de buidel te tasten om het schoolgeld te be talen en flink te reizen. De nieuwe school is dichtbij, vraagt geen hoge vooroplei ding en is goedkoop (65 gulden per jaar aan schoolgeld) "Wij willen absoluut niet de suggestie wekken dat de men sen na afloop een baan krij gen," zegt Tineke Brinkman van het Plaatselijk Educatief Centrum (PEC) in Vlaardln- gen. "Hoogstens vergroot het je kansen op werk." Het project besteedt dan ook veel aandacht aan de sociale aspecten van een beroepsoplei ding in een tanende economie. Zo wordt stil gestaan bij dc be tekenis van een afwijzende re actie op een sollicitatie en hoe een sollicitatiebrief het beste kan worden geschreven. Een mens wordt per slot van reke ning niet alleen op zijn diplo ma's aangenomen. Er is plaats voor 150 men sen. Wie ai in het volwasscnon- derwijs zit, bijvoorbeeld eer, alfabetiseringscursus of een rekencursus volgt, krijgt voor rang. Hiervoor wordt in de zo mermaanden een "interne werving" onder diverse educa tie-instellingen ingezet. In augustus beginnen de lessen, in juni wordt de schooloplei ding officieel geïnstalleerd op het Vlaardingse stadhuis. De examens die op diverse niveaus aan het eind worden afgenomen zijn gelijk aan de "gewone" beroepsopleidingen. Hoe kunnen dan mensen met meestal een gebrekkige voor opleiding binnen drie jaar toch hun zaakjes snel genoeg In zich opnemen? Tineke Brinkman: "Er moet hard worden gewerkt. Wij streven naar vier volle lesda- gen, inclusief dc stagetijd bij verschillende bedrijven waar wij ook voor zorgen. Aan vrou wen proberen wij gemiddeld tweeënhalve dag les te geven. De lesduur per week ligt dus hoger dan bij de gewone be roepsopleiding zoals de Rotter damse streekschool." De nieuwe opleiding is voor al bedoeld voor de kansloze volwassenen zoals vrouwen en buitenlanders. "Bij een gewone beroepsschool komen deze mensen niet aan de bak," meent Tineke Brinkman. "Daarom stellen wij de eis dat de leerlingen geen al tc hoge vooropleiding hebben genoten. De grens naar beneden toe is onbeperkt. Bij dc meeste scho len is het precies omgekeerd." 'Keramiste:-'., zijn kleikunstenaars' .N^V" V'.S^\v (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Een deskun dige bij uitstek draagt zorg voor dc nieuwe keramiek-ten-, toonstelling in het Stedelijk Museum Schiedam, die gister avond is geopend. De 29-jarige Tilly Neutelings begeleidt in haar nieuwe funktie als mu seum-assistente de jubileum- expositie van haar vorige werkgever, het Keramisch Werkcentrum Heusden. En dat is toeval. "Al gelooft niemand dat," zegt Tilly Neutelings, die de Brabants werkomgeving net heeft ingeruild voor de "wat vrijere mentaliteit van het Schiedamse." Zc noemt Schie dam "prima", maar plaatst wel kritische kanttekeningen bij het kunstklimaat in deze Rijnmond-gemeente. "Er zijn hier goede kunstenaars met een redelijk hoog niveau, maar de omstandigheden waarin ze moeten werken zijn bar en boos. Er is heel weinig ge schikte atelierruimte, vergele ken met Brabant." Heeft ze de tentoonstelling van het Keramisch Werkcen trum "meegebracht" naar haar nieuwe werkplaats? "Nee hoor, dat ging anders. Ik wist wel dat Schiedam één van de geïnteresseerden was, maar daar stond ik niet zo bij stil. Totdat directeur Hans Paal man van het Stedelijk Mu seum tijdens mijn sollicitatie gesprek zei dat hij van plan was om de expositie hier heen te halen." Tilly Neutelings is dan ook de juiste persoon om iets over het Keramisch Werkcentrum en de tentoonstelling te vertel len. "Het Werkcentrum bestaat tien jaar. Het dient als een soort overbruggingstijd voor kunstenaars, tussen hun studie en het moment \tfaarop ze een eigen atelier hebben. Bij het rekencentrum kunnen ze hun vak uitoefenen en ze rollen zo in tentoonstellingen." De verdienste van de ten toonstelling is volgens Tilly Neutelings "de grote variatie". "Er zitten veel herkenbare din gen in, sommige kunstwerken zijn verrassend en speels." De meeste keramisten noemen zichzelf eerder "kleikunste naars", omdat het publiek bij keramiek al snel aan potje en kannetje denkt. De expositie bewijst dat de inspanningen vee! meer opleveren. Enkele voorbeelden: een "Muur" van aardewerk van Agnes Juten uit Den Haag (de "Muur" meet één meter 72 bij één meter 53); het "Lepclrek met Theedoek" van Pablo Rueda Lara, een Spanjaard die nu in Rotter dam woont. Bij het Werkcentrum zijn ook enkele buitenlandse kuns tenaars aangesloten. "In het keramiek-vak is het Werkcen trum wereldberoemd, want in de hele wereld zijn maar drie van zulke centra. Hier in Schiedam exposeren bijvoor beeld een Schot en-een Austra liër," aldus Tilly Neutelings. In haar nieuwe funktie als museum-assistente zal zij in de toekomst nog tal van ten toonstellingen voorbereiden en begeleiden. Niet alleen die met keramiek, ai is zij daarin in ruime mate gespecialiseerd. "Ik heb zelf ook een tijdje ke ramiek gemaakt, na mijn op leiding aan de kunstacademie. Maar naderhand bleek de or ganisatorische kant van dc kunst mij gewoon beter te lig gen. Daarom heb ik juist bij het Stedelijk Museum gesolli citeerd. Ik wil ook met veel meer vormen van kunstuitin gen in aanraking komen." De tentoonstelling van kera miek van 20 kunstenaars is in het Stedelijk Museum te be zichtigen tot 21 juni. Het mu seum, aan de Hoogstraat 112 in Schiedam, is elke dag geopend van 1012 uur eh van 12.30-17.00 uur (zondags alleen 's middags). Een deel van de kunstwerken is uitgestald in de betrekkelijk nieuwe galerie 't Koetshuys aan de Lange Ha ven 78. Het gaat hierbij om kleinere voorwerpen, die tegen een redelijke prijs te koop wor den aangeboden. (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN "Ik wil met gelijk de stempel krijgen dat ik het niet meer zou kun nen. Want ik ben nog ontzet tend vitaal." Het afscheid van de 70-jarige dirigente me vrouw Jo Mulder betreft ook alleen Vlaardingen. In haar woonplaats Den Haag blijft ze doorgaan met het componeren van zangmuziek en ook enkele koren buiten Vlaardingen kun nen nog van haar bezielende leiding blijven genieten. Toch is juist Vlaardingen "de stad waaraan ik mijn hart heb ver pand," zegt Jo Mulder even voor haar afscheidsconcert in de Stadsgehoorzaal, dat gister avond werd gegeven. "De Gezamenlijke Koren Jo Mulder" gaan verder zonder hun inmiddels bejaarde grond legster, wier muzikale (Vlaar- dings) verleden al op haar zes tiende levensjaar oorsprong had. Mevrouw Jo Mulder: Ik ben helemaal spelenderwijs in de muziek terecht gekomen. Bij dc volksbond tegen Drank misbruik, die destijds over het Excclsior-pand beschikte, ik mijn eerste toneelstuk. Ik schreef dc teksten en compo neerde dc liedjes, het stuk werd door Vlaardingse kinde ren uitgevoerd. Dat was gelijk in de roos. Toen wist ik dat het in me zat." Ook nadat zij in de oorlogs jaren naar de Haagse Laan van Meerdervoort verhuisde "{voordien woonde zij in Vlaar dingen) bleef de band met de oude vissersplaats sterk. In Den Haag voltooide zij haar muzikale opleiding, terwijl Vlaardingen voor mevrouw Jo Mulder het grootste deel van haar werkveld bepaalde. Aller lei groepen in de samenleving zongen door de jaren heen in koren onder haar leiding: kin deren, huisvrouwen, bejaar den. "Ik heb me er wel eens over verwonderd, want ik woon al 40 jaar in Den Haag en ik ben altijd op en neer blijven reizen naar Vlaardingen. Ik voei me ontzettend verbonden met deze stad. Ik heb machtige dingen kunnen doen hier, als ik denk aan kerstuitvoeringen, concer ten bij bevrijdingsfeesten, en dan mijn reis naar Amerika met het Vlaardings jeugdkoor niet te vergeten, tien jaar gele den," vertelt mevrouw Jo Mul der geestdriftig. Over de teruglopende be langstelling van kinderen voor zangkoren wil ze ook wel enke le woorden kwijt: "Ze lijken te genwoordig liever aan sport en ballet te doen. er zijn natuur lijk tegenwoordig meer alter natieven dan vroeger. Maar ik weet: als ze zingen, dan vinden ze dat heerlijk." Mevrouw-Jo Mulder kijkt te rug op eer "geweldige tijd" in Vlaardr - "<:t "r.lge spijt Stel', /i 0. r -Ir- laatste jaren ";.j ,elie guede tonen ook wol 'ns een dissonant is ge weest". "Maar dat heb je nu eenmaal in het leven", voegt zc daaraan toe. Ze hoopt dat ze vooral het dameskoor, één van de vier Gezamenlijke Koren Jo Mulder, waar ze van jongsaf aan mee werkt, nog eens kan ontvangen in Den Haag. '*Het lijkt me fantastisch om met hun een concert te doen, sa men met het bejaardenkoor dat ik hier in Den Haag blijf dirigeren." ZATERDAG,2t ME11963 SCHIEDAM Het aantal windturbines in ons land neemt hand over hand toe. In samenwer king met de Open bare Nutsbedrijven Schiedam (ONS) houdt het Open baar Lichaam Rijn mond daarom op 6 juni in de bedrijfs kantine van de nutsbedrijven het symposium 'De toepassing van windturbines in de Rijnmondgemeen- tenDiverse energie- deskundigenzullen er het woord voe ren. Het afgelopen jaar is het aantal wind turbines in ons land verdubbeld. Van de negentig 'windmo lens' die nu goed kope stroom leve ren staan er negen in het Rijnmondge bied. Schiedam prijst zich gelukkig twee windturbines binnen haar stads grenzen te hebben. Rijnmond heeft het afgelopen half jaar met de bestuurders van de gemeenten gekeken hoe het gemeentelij beleid in de diverse ge meenten zoveel mogelijk op elkaar kan aansluiten. Met^ de nota die hier over is uitgebracht hoopt Rijnmond de gebruikers van 5! windturbines wat meer wegwijs te maken in de wereld j van de windmolens. Op het symposium zullen onder meer drs. Van der Hoe ven. lid van de Al gemene Energie Raad, en wethou- der Reinier Schee- f res van Schiedam spreken. Twee sneden tot op het bot heeft de 39-)arige Schie dammer L.H. aan zijn hoofd overge houden na een val partij met zijn fiets. Het ongeval ge beurde op de Rot- terdamseciijk. Waardoor de man ten va! is gekomen is met bekend Gouden en zilveren sieraden en 110 gulden vormden de buit van twee in braken in de Prins Mauritsstraat. Met een valse sleutel wisten de wets overtreders de twee panden bin nen te komen. Hi SCHIEDAM Maandenlang hing eral een bord maar nu is het er toch van gekomen. De slopershamer is begonnen met het slopen van het pand aan het Raam waar over enige tijd een aantal wonin gen voor alleen- van de omvangrijke nieuwbouwplannen die de gemeente v> heeft voor het Schienoko-gebied. De Noordmolen, die op de achter grond lijkt toe te kijken, hoeft zich gelukkig niet bang te maken voor de slopershamer. staanden en twee- persoonshuishhou- densmoeten verrij zen. Slopen lijkt 'in' aan het Raam, want aan de overkant is een autosloperij gevestigd. De nieuwbouw aan het Raam vormt maar een klein deel ROTTERDAM - De Fondation Euro- péenne de !a Cultu re houdt van 26 september tot en met 1 oktober het tweede Europese Milieufestival in Rotterdam. Dit fes tival omvat onder meer een filmcom- petitie voor televi sie-, bioscoop- en videofilms. Boven dien wordt er een "Europees forum" gehouden over hef thema "Mens en water". Daarbi) komt de vervuiling van de grote rivie ren aan de orde. Ook op 26 septem ber begint een tweedaagse confe rentie van Europe se kustgemeenten over de aanpak van de kustverontreini- ging. Van 3 tot en met 8 oktober zul len voorts de ver oorzakers van wa tervervuiling wor den aangeklaagd tijdens een interna tionaal watertribu- naal. Een onafhan kelijke jury zal nadat de aange klaagden de kans op verweer hebben gehad een uit spraak doen. Al deze activiteiten zijn gebundeld in de manifestatie "Mens en Water", die duurt van 24 september (Open Havendag) tot en met 8 oktober. VLAARDINGEN Een 16-jang meisje is op de Broekpol derweg bedreigd door drie jongens, die gewapend wa ren met messen en een bijl. Ze spron gen ineens uit de bosjes tevoorschijn toen het meisje op haar fiets langs kwam. De jongens ver sperden haar de weg en bevalen het meisje over een sloot te springen. Als zij dii ":et zou doen, zouden zij haar met de bijLin de rug slaan. Op dat moment pas seerde een auto, waarna haar bela gers de benen na men. VLAARDINGEN Aanmerkingen op het rijgedrag van een automobilist heett een voetgan ger moeten beko pen met een dikke bovenlip en een pijnlijk hoofd. De verwondingen waren het resultaat van een tiental stompen in zijn ge zicht. gegeven door de 39-jarige P. J. van B. Van B. stap te uit zijn auto, om dat de voetganger hem erop wees dat hij voorrang had moeten verlenen. Dit gebeurde op de^ kruising hoog straat-Korte Hoog- - straat, waar de automobilist af- sloeg en de voet* ganger overstak, y VLAARDINGEN De 21-jarige Delf tenaar A. B. is he vig tegens tribbe- lend overgebracht naar het politiebu reau. De man was met zijn bromfiets aangehouden op de Maassluisedijk, waar hij met hoge snelheid reed. Toen de politie zijn bromfiets voor technisch onder zoek in beslag wil de nemen, maakte hij bezwaar. Vervolgens hieldem de politieagenten as de man zelf aan.tm if; maar ook hiertegerf verzette hij zicht ■■-•a j Via het politiebu-, - L reau mocht de man. zonder bromfiets huiswaarts keren. -s

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 2