s< ;hi iedar 16 'JBezige Bijtjes9 willen beroeps worden Geursnuivers krijgen deksel op de neus Winkeliers Wibautplein tevreden met luifel Wmm wèSêêë Filmmarathon Mannen toch in emancipatieraad Wethouder Hot loopt boos weg Geen uitsondering voor Pias en Zeepbel Veel beter I V dan de gffluwe troep dië^w$s eerst hadden WÊmm mm - Wmm m m Sch (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Het Stedelijk Museum zet de bloemetjes buiten ter ere van de 75-ste verjaardag van kunstenaar Theo Wiegman. Deze bekende Schiedammer mag voor z'n verjaarspartijtje dat wordt gehouden in het museum, zoveel vrienden en kennissen uitnodigen als hij zelf wil en de kos ten? Die zijn voor het museum! De geste van het museumpersoneel valt maar een paar uitverkore nen ten deel. Zo vierde bijvoorbeeld ook de Schie- damse beeldhouwer Piet van Stuivenberg zijn tachtigste verjaardag in het museum. Uitvinding Minder be kend is het misschien dat Theo Wiegman ook graag bloemen schildert, soms zo na tuurge trouw dat elke soort herkenbaar is. mzm mm. Reuzemens irrm De spelers van kindertoneelgroep De Bezige Bijtjes houden niet van teksten uit hun hoofd leren. >rDat is onzin" zeggen ze. Michiel alias Figaro zit achter het drumstel). Anton met de reuzenschoenen en Jolanda (achter de microfoon) verwij ten Michiel ster-allures te hebben. De ivin- kels bij het Wibautplein hebben een heel ander gezicht ge kregen door de promena de die de klanten zo mers ver koeling geeft en bij regen lekker droog houdt. V; V 7*5; mm C-.| Schaaktoer nooi Karpercon cours Ooievaars bingo Open Club avond .(4 1 HET VRIJE VOLK Stadsschilder Wiegman 75 jaar Hij kreeg toen ook een expo sitie. Theo Wiegman krijgt nu eveneens deze eer. Vanaf vrij dag zijn er een aantal minder bekende bloemstillevens van hem in de aula van het mu seum te zien. „De jarige is een bijzonder iemand," zegt Josien van Bok hoven, de organisatrice van de kleine tentoonstelling. „Hij heeft grote bekendheid gekre gen met de fraaie stadsgezich ten en landschappen die hij van Schiedam heeft geschil derd. Menig jubilaris heeft van een bedrijf als afscheidsge schenk een schilderij van Theo "Doop" voor zijn vrienden, ont vangen." Kunstenaar zijn, zat Theo Wiegman al van kinds af aan in het bloed. Als hulpje van zijn vader, de bekende haven- schilder Gerrit Wiegman, leer de hij het vak decoratieschil deren. Verschillende bioscopen zijn door hem gedecoreerd en op menige tentoonstelling in binnen- en buitenland werkte hij als decorateur. Op z'n 32-ste verruilde Wieg man z'n woonplaats Rotter dam voor Schiedam, waar hij een reclame-atelier begon. La ter werd dat een kunsthandel. Voor veel inwoners van de stad is Wiegman een ver trouwd stadsschilder die de Lange Haven, st. Janskerk, molens. Maas en omgeving van Kethel op het schilderdoek heeft vereeuwigd. Minder bekend zijn z'n bloe- menschilderijen en dat was voor het museum juist de re den om die eens extra te be lichten. Bovendien leverde het, een mooie woordspeling op. WW' Hij wordt ter gelegenheid van z'n verjaardag eens in zijn éigen bloemetjes gezet! Het is overigens niet voor het eerst dat Wiegman expo seert in het museum. Op zijn (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM "Op school ben ik heel verlegen, maar op het toneel heb ik daar geen hinder van. Alleen moet ik op passen dat ik niet in lachen' uitbarst wanneer iemand on verwachte opmerkingen plaatst". De 16-jarige Ingrld Kostense doet ai weer voor de derde keer mee aan een voor stelling van de kindertoneei- groep De Bezige Bijtjes. Giste ren waren de vijf toneelspe lers, variërend in leeftijd van elf tot 16 jaar te zien in club huis De Kreek aan de Lange Haven. "De bruiloft van Figa ro" is door de kinderen in zes weken tijd bewerkt tot een theatervoorstelling die gezien mag worden. "Wij leren geen teksten uit ons hoofd," vertelt de 12-jarlge Michiel Kostense, Ook Jolanda roept "We verzinnen een hele boel zelf en als we een voor stelling geven weten we "glo baal" hoe het stuk zal verlo pen." Verrassingen blijven er zo altijd. Ook voor de kinderen zelf. "Het is een hardstikke leuk stuk", verzekeren ze in koor. Clubhuls De Kreek is het vaste honk van de spelers. Ze repeteren er elke dinsdag van half zeven tot acht uur en zijn niet te lui om ook op woens dagmiddag voor de kleintjes van het handenarbeiduur een voorstelling te geven. De Bezige Bijtjes, (de naam komt voort uit het vorige stuk) hebben zoals elke toneelgroep plankenkoorts. „Als ik speel, durf ik niet naar het publiek te kijken," bekent Michiel die straks als de verloofde van Jo landa tot grootse daden komt. Als „Figaro" schittert hij in een hoofdrol. „SigéAroo" noemt de 14-jarige Anton hem plagend. Volgens zijn mede spelers heeft Michiel sterailu- res en daar pesten ze hem mee. „Later, willen we alle- mkk\ beroepsartiesten wor den," zeggen ze alle vijf met nadruk. Een grote steunpilaar voor de Bezige Bijtjes is mevrouw An Groenendaal. Zij geeft de kinderen de ideeën en inspira tie. „De bruiloft van Figaro" is een verhaal van haar eigen hand. Het stuk gaat over een „reuze(n) mens" die het bos waarin kabouters leven wü kappen om er een snelweg doorheen te maken. „Ik volg een schriftelijke cursus creatief schrijven en ben op advies van mijn leraar langs kleuterscholen gegaan met de vraag of zij mijn ver halen wilden gebruiken voor toneelstukjes". Bij clubhuis De Kreek ontvingen de kinderen haar enthousiast. „Tante An" zoals ze nu wordt genoemd be geleidt de theatergroep. Uiteraard zijn de kinderen apetrots dat ze nu publiciteit krijgen. Het is echter niet de bedoeling dat de toneelgroep wordt uitgebreid met nieuwe leden. „Wij zijn nu een clubje van vijf en dat vinden we groot genoeg. Maar tijdens de voorstellingen willen we na tuurlijk zoveel mogeljk toe schouwers zien." Ook clubhuiswerkster Rony van der Weijden zegt: „Jam mer dat het niet zo druk is. We hopen nog eens een keer op een uitverkocht huis. De voorstel ling Is namelijk voor iedereen; niet alleen voor ouders of ken nissen." zeventigste eerde het museum hem ook al door een over zichtstentoonstelling van zijn schilderijen en grafiek in huis te halen. „Hij is ook nog uitvinder," vertelt Josien. „Hij heeft een nieuwe techniek uitgevonden. Hij maakt van zijn eigen schil derijen afdrukken op een vel papier. Niet met de drukpers, maar gewoon met de hand! Het geeft een heel apart, een beetje dromerig effekt. Nie mand weet hoe hij dat nu pre- .cies doet. Dat moet een geheim blijven." Ook deze zogeheten "monotypen" zijn vanaf vrij dag tot en met 19 juni bezichti gen. Van een onzer verslaggeefsters SCHIEDAM Negentig Schiedammers vonden de Dienst Centraal Milieubeheer Rijnmond "niet thuis" tijdens de informatie-avond over een Utrechts onderzoek naar de luchtkwaliteit in de stad. Het PSP/PPR lid Rob Wark, wiens vrouw een van de genodigden was, heeft over het incident schriftelijke vragen gesteld aan het Dagelijks Bestuur van Rijnmond. De Rijksunlversteit had de bijeenkomst op 26 mei belegd in het pand van DCMR aan de *s Gravelandseweg. Zowel de deelnemers als het Utrechtse team troffen toen op de deur een briefje geplakt met dj me dedeling dat de bijeenkomst "wegens omstandigheden" was afgelast. "Ik vind het een vreemde gang van zaken," aldus Rob Wark. "Rijnmond stelt gast vrij haar pand ter beschikking en laat vervolgens vla een brief op de deur weten dat de introductie-avond niet daar- gaat. Ik wil een verklaring." Deze blunder maakt het imago van de Dienst Centraal Milieubeheer Rijnmond er niet beter op, meent Wark. Hij zou het van goede smaak vinden getuigen als Rijnmond op z'n minst alle betrokkenen in een persoonlijke brief z'n spijt be tuigd. "Ik heb gevraagd om een reden en hoop op een snel le beantwoording." Voorlichter Ton Oosterhout van het Openbaar Lichaam Rijnmond laat zich nog niet uit over de oorzaak van deze gang van zaken. "Het is niet gebruikelijk om voorop te lo pen op de beantwoording van de vragen van het bestuur," zegt hij. "Over een dikke week is er weer een bestuursverga dering en wellicht dat deze kwestie dan aan de orde komt." De introductie-avond voor de vrijwilligers die eenmaal per week hun neus buiten de deur gaan steken om stank of ande re geurtjes te ontdekken, is overigens later op de avond alsnog doorgegaan. Het gezel schap was toen evenwel aan zienlijk uitgedund. Het onderzoek dat voluit heet:" Geurbelcving in de woonomgeving" duurt twintig maanden en begint 7 juni. De deelnemers worden geacht op de dinsdagavond de buiten lucht te keuren en hun bevin dingen in de vullen op een for mulier. Ook In Hoogvliet, Per nis en Zeist werken mensen mee aan het onderzoek. De re sultaten worden verzameld door het psychologische labo ratorium in Utrecht. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De winkeliers aan het Wibautplein zijn blij met hun luifel. Sinds het begin van deze week wordt de stoep voor de winkels overdekt door een ongeveer drie meter brede overkapping. „Nu blijven de mensen tenminste voor de deur staan kleppen, dat moe ten we net hebben." zegt de heer Engering van de Doe-het- Zelf winkel op de hoek. De winkeliers zijn zo'n drie jaar bezig geweest het Wibaut plein een beter aangezicht te geven, iets dat hen uiteindelijk- is gelukt. „Dit is veel beter dan. die grauwe troep die we eerst hadden", vindt Engering. Ook de heer Könemann van de rij wielhandel Nieuwland is in zijn nopjes met de luifel. „Het plein ziet er een stuk gezelliger uit. Niet dat de klandizie nu meteen sterk is gestegen. De mensen kunnen nu wel droog lopen maar al regent het ze moeten toch hun boodschap pen halen. De huur van mijn winkel is wel zo'n tweehonderd gulden per maand gestegen. Dat vind ik wel een aanzienlijk bedrag." De huurverhoging is voor de financiering van de drieënhalf miljoen die het verspijkeren van het Wibautplein heeft ge kost. Niet alleen is er een luifel opgehangen, ook de bestrating van het plein is verbeterd. Een deel van het plein ligt nog te wachten om betegeld te wor den. „De echte grote werkzaam heden zijn gelukkig voorbij", zegt de heer Engering. „Toen het hier een grote troep was hoorde je iedereen klagen. Nu is iedereen tevreden." De luifel doet nu nog een beetje kaal aan. De vlaggen die op de overkapping zijn op gehangen verbloemen ai een 'beetje de lange witte lijn die de voorgevels van de winkels nu siert. Het ligt in de bedoe ling dat er op het wit een aan tal kreten komt. g - j V ijt4 t, Sr* 1 WOENSDAG 1 JUN11963 SCHIEDAM Stichting Filmclub Schiedam sluit het seizoen af met een filmnacht die zater dagavond begint en duurt tot zon dagmorgen 10.00 uur. Tien films zul len worden ge draaid waaronder ouderwetse top pers en bekroonde fiims. Ook de Ne derlandse Dimitri Frenkel Franklilm "Hoge hakken, echte liefde" staat op het programma. De filmnacht in twee zalen van De Teerstoof, Nieuw- straat 12 begint om 21.00 uur. Het pro gramma vanaf 21.00 is als volgt: "All that Jazz" van regisseur Bob Fos se en "Brutti, spor- chi e cattivi" van Ettore Scola; om 23.30 "Celine et Julie vont en Ba teau I" van Jac ques Rivette; om 23.20 Images van Robert Altman; om 01.10 uur Celine et Julie II"; om 01.30 uur; Heavy Traffic, een tekenfilm van Ralph Bakshi; om 3.30 uur: Hoge Hakken, echte lief de; om 3.15 uur CriaCuervos van Carlos Saura; om 05.20 uur: Who's afraid of Virginia Woolf van Mike Ni chols; om 05.25 uur: Un èléphant ga trompe énorme- ment van Yves Ro bert en tenslotte om 08.00 uur de uitsmijter "The postman always rings twice" van Bob Rafelson. Om 07.15 uur wordt er bovendien een ont-* Jt bijt geserveerd. Kaarten voor de filmnacht kosten ƒ12,50 in de voor verkoop en 15,- op zaterdagavond aan de zaal, inclu sief ontbijt. Er zijn in totaal slechts 140 kaarten te koop) Fanatieke filmkijkers wordt aangeraden een kussentje mee te nemen. mr '7\- M t t In de zesde ronde van het schaak kampioenschap Schiedam versloeg Mario van Kleef de Rotterdammer Rob Brunia en klom daarmee op naar een tweede plaats. Dick de Wit verste vigde zijn leiders positie met een snelle remise tegen Johan van Nieu- wenhuizen. Oud kampioen L. Reit- sma staat nu op een gedeelde der de plaats samen met Rob Brunia, J. van Nieuwenhuizen en M. Schroeder. De laatste ronde van het open schaakkampioen schap wordt don derdag 2 juni ver speeld in boerderij Landvreugd, Swee- tincksinge! 7. Aan vang 19.45 uur. Visser J. Lanser haalde tij het kar perconcours van hengelsportvereni ging Schiedam en omstreken de grootste karper (71 cm) uit het water. Winnaar van de wedstrijd werd E. Verkaaik. Invalidensportver- eniging De Ooie vaars houdt van avond in de grote zaal van Christelij ke Sociale Belan gen, Lange Haven 73 een bingo avond. Het eerste numnmer wordt om acht uur afgeroe pen. Zaal open: 19.00 uur. De Bijdorp-clubs ,,'t Keteltje" en „Club 10-15" heb ben vanavond een open huis in de grote zaal van het Trefpunt, Schiet baanstraat 15. De avond is bedoeld om ouders en an dere belangstellen den te laten zien waarmee de kinde ren worden bezig gehouden. Kinde ren zijn de hele winter bezig ge weest werkstukken te maken, die wor den tentoonge steld. Ook andere wijkverenlgingen zijn welkom. Het open huis is van 18.30 tot 20.00 uur. "*|i V-F tiff sir Van een onzer verslaggeefsters MAASSLUIS Mannen mogen meepraten In de emancipatieraad, wanneer die in Maassluis gaat functioneren. Het instellen van zo'n raad Is door de ge meente voorgesteld in de emancipatie nota. Het doel van die raad is de plaatselijke verhou dingen te verande ren, die belemme ringen en achter standen voor vrou wen veroorzaken. Dit is de conclusie van de inspraak- groep Emancipatie nota, die sinds af gelopen herfst de gemeentelijke nota over emancipatie onder de loep heeft genomen. De in sprekers, 25 vrou wen, hebben veel stukken in de no ta's veranderd en er hele nieuwe hoofdstukken, over buitenlandse vrou wen bijvoorbeeld, aan toegevoegd. De insprekers, af komstig uit onder meer politieke par tijen, de vrouwen raad, en SIEN, wa ren het over de eerste onderwer pen wel eens. Al- ieen tijdens de laat ste vergadering die gisteravond is ge houden, botsten de standpunten. Elf vrouwen bleken vóór het meedoen van mannen en in de emancipatie- raad te zijn, zes vrouwen waren daar tegen. De dis cussie liep hoog op. De voorzitter, Yvonne Sap-de Groot, merkte toen op: "Om hierover mee te praten had- .ti den er mannen bij de inspraak moe ten zitten." Tine Kloet van de Vrouwenraad sprak zich toen uit voor mannen in de Emancipatieraad; "Waarom zijn de anderen zo bang van mannen? Er zijn heus wei man nen die de proble men van de vrou wen begrijpen. En die kunnen in zo'n raad baanbrekend werk doen." Ria Groenewegen verdedigde het an- 'v, dere standpunt: - "Als mannen mee- doen, verzandt de Emancipatieraad in een discussieraad. Vrouwen hebben nu een achterstand j en die moet wor- den ingehaald. La- ter kunnen de man- <n nen erbij komen." i j-ï (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN Omdat hij niet gra tis naar binnen mocht, is wethou der Bot kwaad weggelopen bij de popavond van Ver eniging Wijkbelan gen Vettenoordse- polder. Het incident wordt gemeld in het mei-nummer van de VOP-krant. Bot ("een net ge kleed heer", schrijft de krant) meldde zich omstreeks kwart voor twaalf bij de ingang. Ruim 175 mensen geno ten toen van het pop-geweld van vijf groepen uit Vlaar- dingen en omge ving. De portier hield hem staande en verzocht hem net als iedere be zoeker te betalen De krant beschrijft het incident vervol gens: "De man maakte zich be kend als wathouder Bot die bij familie in de VOP op be zoek was en nu een werkbezoekje kwam afleggen in de Pijpelaar. Toch verzocht de en treecommissie Bot te betalen en het entreegeld de vol gende maandag bij .Mj\ de wijkvereniging n te declareren, ledereen kan wel zeggen, dat hij de wethouder is. Voor de organisatie is dit op zo'n drukke avond niet te con- troleren. Bovendien verwacht je niet van een wethouder^ dat hij zit te kren- -V- ten over 3,50 en-W tree, zeker als je weet dat de op- brengst gebruikt wordt voor het kin-; derkamp. De dis- - f cussie met Bot liep^L zo hoog op. dat de-:'1' ze wethouder na tien minuten kwaaë weg liep." VLAARDINGEN Ook de peuter speelzalen Pias en Zeepbel (Vetten- oordsepolder) moe ten een ouderbij drage van 4 gulden per ochtend/mid dag per kind vra gen. Dit schrijven burgemeester en wethouder in een brief aan het be stuur van Vereni ging Wijkbelangen Vettenoordsepol- der. Het bestuur had B en W gevraagd voor de VOP een uitzondering te ma ken, omdat er een grote groep "minstbetaalden" woont. Volgens het bestuur heeft wet houder Maarleveld zo'n uitzonderings positie "niet uitge sloten" genoemd in een gesprek met een van de leid sters. Beide peuterspeel zalen vragen nog steeds een ouder bijdrage van ge- i middeld drie gul-t den per ochtend/ middag. Vangt be-mC gin dit jaar hadden"", ze al vier gulden moeten vragen. Jt De overige Vlaar-"^ dlngse speelzalen"^"!? hebben zich wel ene-" neergelegd bij dezew door de gemeente'3 j opgelegde verho--''il ging. Voor volgend^ jaar staat een ver-;Ss; dere verhoging tot>? - 5 gulden op stapel.'^ e'

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 2